Author Topic: Преместване извън София  (Read 7991 times)

Offline eng.vassilev

• Писател
  • **
    • View Profile
Обаче мисля че Аспарухово и Чайка са баровските квартали на Варна и там ще е по-скъпо
Аспарухово не бих казал, че е от баровските квартали...особено със значителното си ромско население :)

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
Изобщо не съм си и представял, че някой ще тръгне да мигрира в посока от София към провинцията, но ето, че имало и такива хора, а може би ти си пионер в това отношение.
Аз от Август живея в Томпсън.

Offline bigblondewolf

• Маниак
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 55310178
    • View Profile
Изобщо не съм си и представял, че някой ще тръгне да мигрира в посока от София към провинцията, но ето, че имало и такива хора, а може би ти си пионер в това отношение.
Аз от Август живея в Томпсън.
Как ти се отразява пътуването всеки ден?

Sent from my D5803 using Tapatalk

Семейният скандал е като рок концерт. Винаги започва с новия материал и завършва със старите хитове

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
И аз съм мислел за вариант, заради това че стана много лудница тук, купуването на малък апартамент някъде в Своге, Церово, Лакатник или нещо такова например, но пътуването според мен ще идва тегаво всеки ден за работа. Иначе по обяви такива малки стари панелни или тухлени апартаменти вървят доста евтино по такива места. Притеснява ме и че понякога има дупка по 2-3 часа когато няма влак, или мъкненето на големи торби с покупки във влака. Също и всяко излизане до София за някаква среща, кафе, някакъв пазар или нещо друго в почивката ще е свързана с по 1 час път поне. Та живеенето в околните градчета и села около София си има доста плюсове, но създава и доста неудобства.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
Все пак каквото и да говорим, Варна и Бургас са си градове. Ако можеш да си намериш някаква работа, а защо не и собствен бизнес в Несебър примерно, ще е страхотно. През свободното си време можеш да се наслаждаваш на красотата на Стария град, който е в пешеходна достъпност от Новия град. На север от Варна има отдалечени места като Чайка, Кабакум, района на ВСУ, но там вече не е град, но не знам колко души живеят целогодишно там.
Във Варна харесвам още едно място - района до Пикадили Центъра, това е до Бриз, на излизане от града в посока Златни пясъци.
Как са немските студентки във Варна?
ex-putnik

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
На мен пък също много ми харесва и Балчик-много красиво и разнообразен релеф. Има един квартал с панелни блокове, който е на едно високо плато над града, от където се открива невероятна панорама към целия град и към морето, блоковете са високо над морето. Сигурно и там е страхотно да се живее като място, въпроса е дали човек може да си намери работа за нормални пари с които да живее нормално. Именно това е причината такива красиви и приятни за живеене места да се обезлюдяват, и всичко да се бута в София, Варна и още 3-4 големи града.

Варна и Бургас са големи градове и не би трябвало да е проблем да започнеш веднага някаква работа. Че то дори много фирми изпитват недостиг на работна ръка, особено в сезона, а с това застаряване на населението, обезлюдяването и намаляване на работната ръка като цяло проблема ще се задълбочава повече.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline dobriii123

• Маниак
  • Фен на железопътния и градския транспорт! :)
    • View Profile
    • Email

Във Варна харесвам още едно място - района до Пикадили Центъра, това е до Бриз, на излизане от града в посока Златни пясъци.

И аз много харесвам Пикадили парк и районът около него. Не съм бил в Бургас, бил съм във Варна на почивка и винаги оставам доволен. Морската градина е голяма и достатъчно приятна, центърът също. Паркът на българо-съветската дружба също е много приятен, само дето е позанемарен. Не съм местен, не мога да дам напълни обективна преценка за града, но на мен лично ми харесва и бих живял там.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Тихи места търсят пенсионерите или най-много - хора с гарантирана работа. С жена ми си взехме наскоро апартамент извън София с оглед все повече време да прекарваме там.
За млади хора, желаещи да търсят кариера, по-големите градове, респективно столицата, предлагат повече варианти. Е, има Freelancer-и индивидуалисти, на които им трябва само нет, пък бил той и на Антарктида. Но повечето позиции предполагат лично присъствие на работното място. За ориентираните към сферата на институциите и НПО е ясно, че столицата е вариант №1. Както и за търсещите квалификация и сертификация с цел последваща реализация в чужбина, за насочените към филиали/представителства на чужди фирми.
Не е за пренебрегване, че ви предстои изграждане на семейство, впоследствие деца, които ще получат по-добри образователни перспективи в София.
« Last Edit: 27.05.2016, 14:44:52 by blagun »

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
И все пак струва ли си апартамент на място с красива природа около София, но например да може в рамките най-много на 1 час да се стигне с влак до София? При положение че има сравнително редовен транспорт например. Така хем ще си на диво място, хем ще си работиш в столицата. Доста хора така живеят например по искърското дефиле в участъка София-Мездра и си пътуват всеки ден с влаковете до София.

Ако до мястото например няма линия и влак, как ще се осъществява придвижването зимата като падне повече сняг.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Online kristian40t097

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Ми за мен селата в Искърското дефиле са си далечко, но всички села в район Кремиковци, Нови Искър, също селата Кривина, Казичене, Панчарево, Кокаляне, Лозен, градовете Банкя и Бухово са подходящи. Хем не си в София, хем за буквално 0 време си в центъра.
За трамвайния транспорт!!!!!

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
градовете Банкя и Бухово са подходящи.
Нерде Ямбол, нерде Стамбол.
Като се абстрахираме от огромната разлика между двете градчета, все пак изборът на крайградско място за живеене зависи и от транспортната ти задача: месторабота, детска градина, училище и т.н.

Offline passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
Ако се сформира някакво подобие на крайградска железница и по всички крайградски дестинации пуснат Сименси, крайградските части могат да станат по-атрактивни. Ето например, живееш в Казичане, до новата ж.п. гара в Дружба се стига за 8 мин. Ако работиш в района на ИЕЦ (бъдещото сити на София), ти е още 2-3 мин. с метрото. Детето ти ходи на училище в Дружба или Младост - аналогично.
ex-putnik

Online kristian40t097

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Ми аз живея в Казичене и ако трябва да пътувам до ИЕЦ винаги ще ходя с кола, гарата е много далече за голяма част от жителите на селото. Аз лично съм на километър и ако трябва да пътувам по центъра бих я ползвал, защото до Централна гара няма конкуренция дори и с кола не може да се стигне за 21-22 минути. По-голям успех в привличането на пътници биха имали, ако се пусне автобусна линия Кривина - МС Искърско шосе, като там до сегашния паркинг се обособи обръщало. Като в Казичене е с малко по-всеобхватен маршрут дори и от А8, както имаше предложение за обслужване на новата детска градина в района на гарата. В момента А8 и 14 се ползват предимно от пенсионери, ученици и жителите на кв. Видните. Хората, които не могат да си позволят всеки ден да пътуват  кола ползват маршрутка 35. И това ме навява на мисълта, че най-големия проблем на нашия ГТ е скоростта на придвижване.
За трамвайния транспорт!!!!!

Offline michеl

• Напредващ
    • View Profile
Темата направи завой, но да ви кажа последните дни и аз започнах да се замислям, че е по-добре живот в градче или село край голям град. То като се замисли човек от Годеч, Горубляне, Герман или Лозен с кола си за нула време в София където може да си начешеш крастата когато ти се ходи на кино или мол. Същото е предполагам и в другите градове.
« Last Edit: 21.06.2016, 17:05:53 by michеl »
#Спаси наземния ГТ.
За развитието на наземния транспорт в София.
Не използвам метро от 2013 година. :)

Offline michеl

• Напредващ
    • View Profile
И както се казва фермерите наистина са гръбнакът на обществото, защото без тях градовете нямаше да ги има. Така сме свикнали да виждаме навсякъде около нас асфалт и бетон, че просто трябва селския туизъм да бъде въведен като задължителен предмет в училище, бас държа че много от децата днес не са виждали коза или крава на живо. :P
« Last Edit: 21.06.2016, 17:06:33 by michеl »
#Спаси наземния ГТ.

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
В момента живея в едно китно немско селце (някои биха го нарекли град, понеже има 40 000 души, но все пак си е град от селски тип) в бивша източна Германия - Stendal. Не отричам, доста по-тихо и спокойно е от Хамбург или Берлин. Има 5 магазина в цялото село, но в нито един от тях няма опашка, продуктите винаги са налични, нещо което не винаги беше така в горепосочените големи градове. Много е тихо, чисто и спокойно.

Наред с това обаче и почват недостатъците - в Щендал все пак има многопрофилна болница и градът е сравнително добре обезпечен откъм медицински услуги, но това не е факт за доста по-малки населени места. В околните селца хората разчитат основно на влака или на автомобили, за да ползват основни лекарски услуги.

За млади хора тук няма работа, няма нощни заведения, няма театър, мисля че има само едно кино. Интернетът също така е по-бавен от този в Хамбург, а се водят с една и съща скорост.  :/

Тези населени места профитират страшно много поради бързите си връзки с големите градове - Щендал е на 80км от Волфсбург, където работя, които ги взимам за точно 28 минути с ICE / IC. Доста хора сутринта на гарата са така - живеят тук, работят в съседния град. И реално погледнато също бих се замислил за такъв вариант, ако имах семейство - тук жилища има, няма проблеми с бежанците, няма стрес и напрежение. Но за сам, млад човек, не е оферта.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
A репербан има ли?  :P

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
То няма млади хора, ти питаш за Репербан  :D

Offline michеl

• Напредващ
    • View Profile
А какво мислите за Годеч, пада се на южен склон на Стара планина, но не е затиснат като Своге ако не се лъжа? (не обичам малки градове ала Мадан, които са оградени отвсякъде с планини и сякаш са притиснати, действат ми супер задушаващо и предпочитам поне от едната страна да има изглед към долина или поле, да има чувство за простор както е в Годеч). Перник го изключвам заради много промишлено и прахово замърсяване, може би ако имаше градче или селце от слънчевата страна на Витоша... :rolleyes:
« Last Edit: 21.06.2016, 17:07:13 by michеl »
#Спаси наземния ГТ.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Около София Нови Искър също е хубаво-до Стара Планина си, с влак си само за 15-тина мин. в центъра на София, без да се съобразяваш с трафик и каквото и да е било друго.

На мен ми харесва и Перник, има доста благоприятно местоположение от югозапазната страна на Витоша, множество бързи и удобни връзки с центъра на София, както и множество интересни туристически маршрути в планината Голо бърдо над града и южната по-дива част на Витоша. Рано сутрин и следобяд има влакове през 20-тина мин. понякога. Има много евтини сравнително нови имоти, доста от кварталите са строени в самия край на 80-те. Над града има и голям биосферен резерват както и турстически хижи, въобще откъм природа и климат е много добре. Заради голямата надморска височина(700-900м) и зимата си е зима, хубава и снежна. Града е някак исторически, има крепости, старинни сгради из центъра, стар благоустроен градски парк, първите у нас работнически квартали, Перник е домакин на международния фестивал на маскарадните игри, когато идват буквално хиляди хора от цял свят там.  Има и стар театър с традиции, организират се и разни фестивали и културни меротриятия, та за млад човек няма да е скучно. Има и дискотеки, и нощни клубове и хубави кафета и ресторанти.

Годеч не знам колко е оферта-там няма влак, нито ГТ, пътуването ще е по-трудно и неудобно.

Горна Баня също е хубаво до София но скъпо. Град Банкя също.

Иначе малко по-надалеч се сещам за Дупница, също много приятен град, с хубав център, заведения, дискотека, няколко парка, много маршрути в планината Рила.

Около Варна-там на мен ми харесва например град Шабла, много приятно място, с хубав център, главна и градски парк. Също около града има туристически машрути, около Фар Шабла, Тюленово, защитена местност, красива гора и езера, къмпинг.

Добрич също е много хубаво. Става за млади хора, има заведения, театър, кино исторически център и парк, туристически маршрути в природен парк Ботево,уникално красива Добруджанска природа с типичните за там гори. Града е модернизиран, има велоалеи, велосипеди под наем на стоянки, скейт парк, мисля че единствения съвременен зоопарк от модерен тип у нас(не съм много сигурен за това някъде го четах) релефа е разнообразен и града е целия на баири и до високите квартали има стъпала. Има хубаво езеро в парка в центъра, така по главната като се разхождаш ми се видя че има доста млади хора. Но си има трафик като в голям град, все пак е около 100 000 души. Има директна ж.п.връзка със София и Варна. Снимки оттам съм качил тук http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=113.msg100075817#msg100075817

Фен на автобусите ЧАВДАР