Author Topic: За светофарите с любов!  (Read 134242 times)

Ivo Tab

• Guest
Re: За светофарите с любов!
« Reply #40 on: 22.11.2007, 17:02:17 »
Quote from: maniak
аууу и до закона опряхме. абе човек, излез на улицата и се огледай. кой спазва моралните норми та да искаш някакви закони да се спазват    
освен това не съм чул шофьор да се оплаче от тези таймери, така че щом няма недоволни всичко е наред!

Е как ще се оплаче като шофьорите не знаят за какво става дума. Спирането преди да е светнал жълт сигнал води до неефективно използване на част от зеления сигнал, т.е. намалява се пропускателната способност на кръстовището и се увеличават транспортните задръжки. И точно наличието на жълт сигнал при светофарите предотвратява рязкото спиране на превозните средства и не случайно е приет с продължителност 3 секунди точно за да може един автомобил намиращ се в критичния участък, в който не може да спре безопасно, да може да премине без конфликт.

druncho

• Guest
« Reply #41 on: 22.11.2007, 17:02:47 »
И веднага си признавам, че като ги видях за пръв път и аз си помислих "Леле това е много удобно устройство"...Но, когато се заинтересувах малко се оказа, че съвсем не е така...

Offline LG_

• Строител
  • Moderator
  • Нямам спирка
  • for a better infrastructure
    • ICQ Messenger - 354966774
    • View Profile
    • Email
« Reply #42 on: 22.11.2007, 17:39:45 »
Quote from: Ivo Tab
Спирането преди да е светнал жълт сигнал води до неефективно използване на част от зеления сигнал, т.е. намалява се пропускателната способност на кръстовището и се увеличават транспортните задръжки.

Повярвай ми никой няма да спре преди да е светнъл жълт сигнал! Малко преиграваш в налагането на тезата си.
Удобството се състои в това, че приближавайки към светофара и виждайки колко време остава до смяната на времената му можеш оптимизираш скоростта си съобразно с оставащото време.
Много шофьори виждайки отдалеч зелен светофар (без таймер) се изкушават да дадат газ за да минат, с всичките рискове от по-високата скорост и след това да се окаже, че трябва да скачаш на спирачките или в по-лошия случай да минеш с висока скорост на жилто или червено. Докато ако видиш отдалеч едноцифрено число това се избягва. Има още много аргументи за тяхната полза, можеш да ги прочетеш в мненията по горе.

Накратко: колкото повече са осведомени участниците в движението толкова по-добре за тях и самото движението като цяло.
То в закона нищо не пише и за електронни табла, осведомяващи къде има задръстване ама се готвят и тях да слагат.
« Last Edit: 22.11.2007, 17:41:24 by LG_ »
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.(Марк Твен)

Quote from: geogregor
Underground trains already resemble more of the cattle transports than transportation system for humans.
Actually cattle could never be transported in such awful conditions due to animal welfare regulations. But no one gives a damn about how Londoners travel!

druncho

• Guest
« Reply #43 on: 22.11.2007, 17:57:13 »
Quote from: LG_
Накратко: колкото повече са осведомени участниците в движението толкова по-добре за тях и самото движението като цяло.
То в закона нищо не пише и за електронни табла, осведомяващи къде има задръстване ама се готвят и тях да слагат.

С това изказване ми стана ясно, че разсъждаваш повърхностно, а не вникваш в нещата. Сигнализацията по пътищата трябва да е максимално опростена като знаци и да казва макссимално много като информация...Това е ОСНОВЕН ПРИНЦИП НА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ДВИЖЕНИЕТО...А този таймер е абсолютно същото на това да сложиш четвърти сигнал на светофара...Смешно е нали...
А за тези табла съм съгласен с теб...Те са предизборна глупост...2 табла за 350000лв. Без цялостна стратегия за тях в София без нищо... Ако има стратегия то трябва да се купят не 2, а 200... Но преди това разбира се трябва да се вкарат в наредбата...Иначе са незаконни, както е сега...

Offline Muslon

• Маниак
    • View Profile
« Reply #44 on: 22.11.2007, 18:02:09 »
Quote from: blagun
...В самата Германия (пренесено от ГДР) има тенекиени десни стрелки, позволяващи десен завой на червено при отдаване на предимство, разбира се. В други държави между червено и зелено не светва жълто (именно да не подмами нерваците), в Италия пък червеното е с по-големи размери. Някъде има все още мигащо зелено.
В Германия правилникът позволява отделно зелено само за десен завой (знак или светлинен сигнал), учи се дори в листовките. Също такива "десни зелени" има и в Гърция. В Италия наистина червеното е по-голямо, но това според мен е минимална разлика. Мигащо зелено има в Австрия, и според мен е много практично: просто ти спестява малко колебание сравнение с таймер.

Offline JloKyM

• Маниак
    • View Profile
    • http://skyscrapercity.com
« Reply #45 on: 22.11.2007, 19:22:01 »
Двамата ентусиасти, които са против тези теймери..май като ви слушам на вас ви се е случвало да се нацепите в предния..та сега си тръсите оправдание. Да ми цитирате конвенции отпреди 40 години си е направо смешно. Преди 100 хората сигурно са се договорили млякото да се носи само с каруци, но това не означава че сега трябва да е така...   Аз не познавам щофьор, който да не смята този таймер за удобство. В крайна сметка ако си идиот и да има таймер и да няма таймер...все ще се нацепиш в предния. И за мен е много по-опасно да не знаеш кога ще светне червеното и да решиш че с малко повече засилка ще успееш да минеш, а в последствие да не се окаже така. И го казвам от личен опит. Вчера ми се случи на 2 светофара и определено имаше доста неприятна тръпка при мисълта че ей сега може да светне червено. В същото време никога не съм имал проблеми на светофари с таймер.

ПП:И така за протокола, като толкова знаете-искам да ми цитирате брой ПТП причинени от таймер. Даже ако може ми направете сравнение межди ПТП на кръстовища с таймер и на такива без таймер!? Като ще говорите нещо, говорете с данни!!!

Offline conecto

• Модератор
  • Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 303555835
    • View Profile
    • Email
« Reply #46 on: 22.11.2007, 19:47:27 »
Quote from: Muslon
В Германия правилникът позволява отделно зелено само за десен завой (знак или светлинен сигнал), учи се дори в листовките. Също такива "десни зелени" има и в Гърция.
[/size]
Ако е това, за което си мисля - и тук го има, при това на кръстовището с първия таймер в София, което коментирахме. Постоянно светещо зелено е приложимо за десни завои на Т-образни кръстовища (в случая от моста Чавдар към Дан. Николаев).

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • ICQ Messenger - 304771719
    • View Profile
    • Email
« Reply #47 on: 22.11.2007, 20:22:31 »
Анете ли какво е отношението ми спрямо въпросната конвенция. Ма*ната и! БЕз извинения. В цялата тема няма нито един свестен мотив "против". Мотивите "за" са дадени.Това, че някой се прави, че не ги вижда е друг въпрос.А това, че нещо го няма в някаква конвенция не значи, че е забранено.И във който и закон да хванете ще видите, че щом едно нещо не е забранено, значи е разрешено.Ние не спазваме много по-важни и съществени конвенции, споразумения и прочее та тази се кахърите, че не сме я спазвали, при положение, че и това не е вярно, защото никъде не е забранено от нея.
Най-дългите градски автобусни линии са:
- А111 - 50320 м двупосочно
- А83 - 37000 м двупосочно
- А11 - 32005 м двупосочно
Най-дългите крайградски автобусни линии са:
- А28 - 64540 м двупосочно
- А70 - 56645 м двупосочно
- А3 - 55870 м двупосочно
Тройната коалиция от А до Я

druncho

• Guest
« Reply #48 on: 22.11.2007, 22:03:28 »
Quote from: JloKyM
Двамата ентусиасти, които са против тези теймери..май като ви слушам на вас ви се е случвало да се нацепите в предния..та сега си тръсите оправдание. Да ми цитирате конвенции отпреди 40 години си е направо смешно. Преди 100 хората сигурно са се договорили млякото да се носи само с каруци, но това не означава че сега трябва да е така...   Аз не познавам щофьор, който да не смята този таймер за удобство. В крайна сметка ако си идиот и да има таймер и да няма таймер...все ще се нацепиш в предния. И за мен е много по-опасно да не знаеш кога ще светне червеното и да решиш че с малко повече засилка ще успееш да минеш, а в последствие да не се окаже така. И го казвам от личен опит. Вчера ми се случи на 2 светофара и определено имаше доста неприятна тръпка при мисълта че ей сега може да светне червено. В същото време никога не съм имал проблеми на светофари с таймер.
ПП:И така за протокола, като толкова знаете-искам да ми цитирате брой ПТП причинени от таймер. Даже ако може ми направете сравнение межди ПТП на кръстовища с таймер и на такива без таймер!? Като ще говорите нещо, говорете с данни!!!

Да не дава Господ да се случва, но грешиш, не съм се нацепвал никъде досега...А щом преди 40 години нещо е отхвърлено и ние сега го въвеждаме представи си колко години назад сме от цивилизованите държави... Откриваме топлата вода май а...Какви са глупави европейците...Аз пак не разбрах това, че знаеш, кога ще светне жълтото какво предимство ти дава (това за тръпката наистина е "страхотен" довод)...Сериозно искам да ми отговориш без да използваш разни епитети или  изрази от сорта "ама те всички са доволни".
ПП: И така за протокола да ти отговоря - точните цифри не ги знам...Пак ще се повторя, че хората преди 40 години са ги правили тези изследвания на кръстовища с таймер и без таймер - извода са си го направили всички единодушно...И то забележи и западняци и руснаци в такива времена са единодушни...Това, че тук някой топва ръце в кацата с мед под предлог, че вкарва нещо хубаво е проблем на всички...Но "разбирачите" не проумяват и даже се радват, че им харчат данъците по "идеален начин"...

Айде да си поговорим малко и за датчици в настилката...Чакам мнението ви по този въпрос...

Quote from: borosport
Анете ли какво е отношението ми спрямо въпросната конвенция. Ма*ната и! БЕз извинения. В цялата тема няма нито един свестен мотив "против". Мотивите "за" са дадени.Това, че някой се прави, че не ги вижда е друг въпрос.А това, че нещо го няма в някаква конвенция не значи, че е забранено.И във който и закон да хванете ще видите, че щом едно нещо не е забранено, значи е разрешено.Ние не спазваме много по-важни и съществени конвенции, споразумения и прочее та тази се кахърите, че не сме я спазвали, при положение, че и това не е вярно, защото никъде не е забранено от нея.

По-нагоре се обосновах доста точно защо такива доводи като твоя не вървят...Чети всичко, а не само това, което ти изнася...

Quote from: Muslon
Полезни са, но според мен на много светофари и режим "мигащо зелено"
 би свършил работа.

То таймер и мигащ зелен сигнал са едно и също като информация, която дават...

Offline NiGhtPiSH

• Защо пиша толкова много?
  • Sofia Hardcore
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Български Локомотивен Форум
« Reply #49 on: 22.11.2007, 22:27:59 »
Таймерите са си шокар, само дето с тия задръствания....

"Бирата е най-великото изобретение. Колелото също не е зле, но не върви с пържени картофки."

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #50 on: 22.11.2007, 22:45:14 »
Quote from: druncho
Пак ще се повторя, че хората преди 40 години са ги правили тези изследвания на кръстовища с таймер и без таймер - извода са си го направили всички единодушно...И то забележи и западняци и руснаци в такива времена са единодушни...
И кои са тези хора? Някакви линкове? Честно казано, трудно ми е да си представя таймер през 1967 г. (преди 40 г.), пък било то на Пето авеню. В Русия пък хептен. То тогава в Москва я е имало 10000 автомобила, я не. Освен това изследване на автомобилен поток, правено преди 40 години, едва ли има някаква стойност. Нека си припомним само, че преди около 25 години стъпките на светофарите бяха значително по-краткотрайни, освен това никъде нямаше "мъртъв интервал" - всички участници са на червено.

Не виждам нищо срамно, че сме внедрили нещо от Турция. Пак казвам: за "еднопосочните" немски шофьори; за американците, 99% каращи автоматици; за всички градове с диспечерско или сензорно управление на светофарите подобна система не върши работа. Но тъй като в близките 10 години няма как да се постигне нито пълно видеонаблюдение на София, нито 99% да си сменят колите с автоматици, то таймерите са едно полезно и евтино решение към днешна дата.

Както Боро каза, ма*ната и на конвенцията и на общите правила! Просто немските правила не може да работят тук. Като човек с десетки хиляди километри зад волана в почти всички европейски страни без скандинавските, съм наясно, че навсякъде карането е различно и всякакви представи, че видите ли, ние караме така, пък западняците - иначе, са неточни и непълни. Ето особеностите за различни държави:
- Германия  - магистралите са без ограничения за скоростта, но са изключително висококачествени (настилка, наклони, виражи, означения) и под пълен видеоконтрол; не се допуска "надбягване" в по-дясна лента; дистанция не се спазва - случвало ми се е зад мен да се лепи немец и със скорости над 200 км/ч да се носим "на влакче" в продължение на десетки километри. Карането в аварийна лента при задръстване почти сигурно гарантира солена глоба.
- Франция - ужасяващо много кръгови движения. Светофари - също премного. Десните ленти, предназначени за паркиране, не стават за движение  преградени са с бордюри, кашпи и др.
- Австрия - драконовско строги правила за тунелите - даже превишение с 10 км/ч може да ти струва много, да не говорим за неразрешено изпреварване
- Англия - не се толерира смяната на лентите при каране, на магистрали вливащите се в ускорителната лента са с предимство
- Италия - там пък напротив - всички шарят по лентите. Ако някой те засече, направи му път - той няма да се поколебае да те удари, но не и да се откаже от маневрата.
- Хърватска, Чехия - на магистралите има ограничения със снежинки, а също така - термометри. Ако при отрицателни температури ги нарушиш, си навличаш неприятности, даже и да няма сняг (не можеш да се оправдаеш, че не си видял температурата).

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
« Reply #51 on: 22.11.2007, 23:11:32 »
ма то още инструктора по шофиране те учи ако не си сигурен че ще преминеш даден светофар да гледаш пешеходния такъв, който светва с 5 сек. по рано. Е  дали ще гледам човечето или таймера е все едно само че таймера е на по удобно и видно място.
НЕ на хейтърството!

Offline Muslon

• Маниак
    • View Profile
« Reply #52 on: 23.11.2007, 11:15:48 »
Айде да си поговорим малко и за датчици в настилката...Чакам мнението ви по този въпрос...

Абсолютно за! (офф-топик)

Ivo Tab

• Guest
« Reply #53 on: 23.11.2007, 13:09:06 »
Абе хора осведомете се малко. Как ще кажеш майната и на конвенцията като тя е вкарана в Закона за движението по пътищата и според нея се прави организацията на движението. Тази конвенция сме я подписали за да можем да влезем в ЕС и тя регулира правилата за цяла Европа.      

Offline LG_

• Строител
  • Moderator
  • Нямам спирка
  • for a better infrastructure
    • ICQ Messenger - 354966774
    • View Profile
    • Email
« Reply #54 on: 23.11.2007, 13:12:41 »
Ако таймерите ти пречат - просто не ги гледай.
Ако пък проблемът е че е нарушена конвенция (нещо което не мога да повярвам) то подай сигнал за това.
Кой знае може и да ги свалят след това!
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.(Марк Твен)

Quote from: geogregor
Underground trains already resemble more of the cattle transports than transportation system for humans.
Actually cattle could never be transported in such awful conditions due to animal welfare regulations. But no one gives a damn about how Londoners travel!

druncho

• Guest
« Reply #55 on: 23.11.2007, 13:29:48 »
Quote from: blagun
И кои са тези хора? Някакви линкове? Честно казано, трудно ми е да си представя таймер през 1967 г. (преди 40 г.), пък било то на Пето авеню. В Русия пък хептен. То тогава в Москва я е имало 10000 автомобила, я не. Освен това изследване на автомобилен поток, правено преди 40 години, едва ли има някаква стойност. Нека си припомним само, че преди около 25 години стъпките на светофарите бяха значително по-краткотрайни, освен това никъде нямаше "мъртъв интервал" - всички участници са на червено.

Поименно трудно бих ги изброил нали...Линкове не съм търсил, имам книги...Трудно ти е да си представиш, но не означава, че е невъзможно...Това, че на много места в България се живее като в 19 век също е трудно да си го представим, но са много нали...В Русия са правени изследвания със светещ цилиндър, като светлината намалява...На принципа на пясъчния часовник...От Англия са предложили да се въведе техния вариант за такава информация, а именно мигащ зелен сигнал в края на времетраенето му...И двата са отхвърлени...Когато поставиш 10 души в екстремна ситуация дали ще мислят по един и същ начин...Отговора е НЕ...Така, че колкото по малко време в екстремни условия имаш, толкова по-добре...Със монтирането на един таймер се увеличава времето, в което си в екстремни условия (илюстративно казано екстремни), от което си прави сам изводите...Един решава едно друг друго....Това, че е имало по-малко автомобили тогава няма абсолютно никакво значение за ситуациите с таймер и без...Все пак в задръствания няма ежки катастрофи... А и да не ти обяснявам, че си има прогнози за 50 години напред... И я сега да ми обясниш какво означава стъпка и "мъртъв интервал" на светофара...

Quote from: Repcho
ма то още инструктора по шофиране те учи ако не си сигурен че ще преминеш даден светофар да гледаш пешеходния такъв, който светва с 5 сек. по рано. Е  дали ще гледам човечето или таймера е все едно само че таймера е на по удобно и видно място.

Инструктора ти много си е разбирал от работата няма що! То по тая логика може да ти каже огледай се и ако няма коли минавай на червено!

http://www.bezhaberie.com/pismo9.php

Вижте и се осведомете...Дали ще ви отговори на въпроса за причините за появяването на таймери в България ще прецените сами...Прегледайте и целия сайт...Ако прецените, че е излишна реклама на сайт се извинявам и моля да изтриете линка...

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #56 on: 23.11.2007, 13:48:51 »
Според мен таймерите са много полезни, съжалявам единствено, че ги няма навсякъде. Трябва да ги има и на пешеходните светофари, защото сега има пешеходци-камикадзета, които не чакат зеления сигнал, виждат, че няма коли и стадото тръгва да пресича - и блокира колите, които идват впоследствие. Така е напр. на Графа, на Орлов мост, при Булбанк... Ако има таймер, мисля, че хората няма да рискуват толкова да пресичат на червено.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

druncho

• Guest
« Reply #57 on: 23.11.2007, 13:52:11 »
Quote from: ozzy
Според мен таймерите са много полезни, съжалявам единствено, че ги няма навсякъде. Трябва да ги има и на пешеходните светофари, защото сега има пешеходци-камикадзета, които не чакат зеления сигнал, виждат, че няма коли и стадото тръгва да пресича - и блокира колите, които идват впоследствие. Така е напр. на Графа, на Орлов мост, при Булбанк... Ако има таймер, мисля, че хората няма да рискуват толкова да пресичат на червено.

Поредния, който казва полезни са и не обяснява защо...Таймерите знаеш ли кога ще спрат пешеходци камикадзета - НИКОГА...Та пешеходците не пресичат на пътеки ти ми говориш за таймери...

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #58 on: 23.11.2007, 14:02:45 »
Поредния, който казва полезни са и не обяснява защо...Таймерите знаеш ли кога ще спрат пешеходци камикадзета - НИКОГА...Та пешеходците не пресичат на пътеки ти ми говориш за таймери...
Какъв е смисълът да повтарям мнението на колегите? Не е ли ясно, че с таймерите шофьорите преценяват да дадат ли газ или да спрат навреме, преди да са навлезли в кръстовището?Или за тръгването на първите коли на кръстовището?
Като видиш примерно, че имаш 30 секунди до зеленото, можеш спокойно да си пуснеш някаква музика, да пийнеш вода, да си оправиш огледалото и т.н.
Да не говорим, че на натоварените кръстовища КАТ препоръчва да се гаси двигателя, а като имаш таймер, можеш да видиш кога трябва да запалиш и та потеглиш пак
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Ivo Tab

• Guest
« Reply #59 on: 23.11.2007, 15:22:27 »
Quote from: ozzy
Като видиш примерно, че имаш 30 секунди до зеленото, можеш спокойно да си пуснеш някаква музика, да пийнеш вода, да си оправиш огледалото и т.н.

...да си видиш маслото, водата, гумите да пробваш, да позабършеш тук там