Author Topic: Произвеждат тролейбуси в Дупница  (Read 24713 times)

Offline mgk

• Маниак
    • View Profile
В Авторемонтното предприятие в Дупница ще произвеждат тролей
BgNewsroom - 27 Януари 17:06
Дупница, БНТ До 5 месеца в Авторемонтното предприятие в град Дупница започва производството на около 100 тролейбуса годишно.
Днес беше сключен договор, според който с руски части в Дупница ще бъдат сглобявани екологичните возила. Намеренията са до края на годината новите тролеи да се движат не само по софийските улици, но и в още 17 български града.

В момента тролейният парк у нас е изключително остарял. Той е над 30-годишен. Нови тролеи почти не са внасяни. Напоследък има опити за производство, но на единични бройки, които не задоволят големите потребности. Данните сочат, че сега страната ни се нуждае от около 700 нови тролея.

Общо в 18 български града като Пловдив, Пазарджик, Стара Загора и Плевен има изградена контактна мрежа за тролеи. Сред тях е и Благоевград, където от 15 години съществува контактна мрежа, но тролеи няма.

В тези халета в Дупница ще се монтират новите возила. Руският инвеститор, който ще доставя частите, е мощна частна фирма, световен производител на камиони, автобуси и тролеи.

Инж. Дмитрий Колодяжний - ръководител на проекта: “Ние планираме сериозно производство тук, защото сме уверени, че тролеите са изключително подходящи за градския транспорт в България. Те са безшумни, екологични, а и много по-евтини от автобусите”.

Намеренията са новите тролеи да получат европейски сертификат за качество, за да се продават и в Европа. Според руските инвеститори, те по нищо няма да отстъпват на европейските.

Давко Давков - Авторемонтен завод - Дупница: “Разликата между руските тролейбуси и тези, които се произвеждат в Европа в момента, е само в цената”.

Затова и очакванията са много български градове да проявят интерес към този екологичен вид транспорт.

Атанас Чалъков - ръководител на проекта: “Ще предоставим и добри лизингови схеми за изплащането на тези тролеи от българските общини. Тролеите ще са на една добра цена, абсолютно достъпна за българските общини”.

В Авторемонтното предприятие се надяват и на съдействието на българските власти, защото освен всичко друго производството на тролеи ще доведе и до разкриване на нови 150 работни места в района.

Online maniak

• Нямам спирка
  • Оптимист
    • ICQ Messenger - 278834436
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/47270324@N08/
    • Email
Произвеждат тролейбуси в Дупница
« Reply #1 on: 27.01.2008, 17:46:56 »
надявам се, че след година тази тема ще е някъде из архивите, автото в Дупница ще си прави ремонти на рейсове и квото там остава, а в България ще има Солариси, Шкоди е и Неоплани...

Offline LG_

• Строител
  • Moderator
  • Нямам спирка
  • for a better infrastructure
    • ICQ Messenger - 354966774
    • View Profile
    • Email
« Reply #2 on: 27.01.2008, 17:53:07 »
Аз бих се радвал някой голям чужд инвеститор да инвестира в производството на каквото и да е возило в БГ, било то и тролеи. Но тази дума "сглобяване" нещо не ми харесва.
Кой ли ще е инвеститора? Да не е Тролца!!!
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.(Марк Твен)

Quote from: geogregor
Underground trains already resemble more of the cattle transports than transportation system for humans.
Actually cattle could never be transported in such awful conditions due to animal welfare regulations. But no one gives a damn about how Londoners travel!

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 154903152
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
« Reply #3 on: 27.01.2008, 19:56:29 »
интересно къде ще минават изпитания-на буксир до София и после пак така за доизкусуряване.

Offline CKD

• --=БДЖ=--
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4 on: 27.01.2008, 20:09:34 »
Крайно време е Електрото да почне да им събира пари за това че си разкарват трошките по нашта ККМ. Да не е опитен полигон тука...

Offline bikerider_

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #5 on: 27.01.2008, 20:15:19 »
А на мен не ми харесва идеята за нови руски тролеи в София! Ама въобще! и като знаем, че договорът за мановете още не е парафиран, да не би...най-лошото което ми идва на ума е дупнишко-руските боклуци да са новите тролеи на София вместо мановете, които бяха обещани са Коледа...
Аз съм "софиянец"...през седмицата със семейството ми задръстваме София с трошките си 3-та злоупотреба, а през уикендите отиваме по родните си места и оставяме София да подиша... - практика на "софиянци"

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: 27.01.2008, 20:48:00 »
Интересно ми е как ще изглеждат. Най-вероятно, или опне аз си ги представям, като модернизирано съчленено ЗиУ 10, с лепени стъкла и нисък под при 4-та врата. Нещо като новите тролейбуси в Пазарджик, и те са Тролза.

Но пък от друга страна, хубавото е че ще можем да си ги направим според нашите условия, от гледна точка на отопление, вентилация, разположение на салона, електрообурудване и др.
« Last Edit: 27.01.2008, 20:48:31 by Ivo »
Човекът е човек, когато е на път

Offline CKD

• --=БДЖ=--
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #7 on: 27.01.2008, 20:49:45 »
Нашите потребления са като на нормални хора а не на чукчи от камчатка за каквито ще се пригодени тия кочини.

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • ICQ Messenger - 304771719
    • View Profile
    • Email
« Reply #8 on: 27.01.2008, 22:10:06 »
Разликата между европейските и "сделаните" била само цената. Да така е. Като изключим качеството наистина е само цената
 А за европейски сетрификат могат само да сънуват. Те пък тия руснаци решиха, че през нас всичко могат да си пробутта в Европа. Нефт, газ, ядрено гориво, сега и тролеи.
 Айде към Сибир с техните боклуци. Достатъчно ни бяха 50 години руско "качество" с концепция от преди 100.
Най-дългите градски автобусни линии са:
- А111 - 50320 м двупосочно
- А83 - 37000 м двупосочно
- А11 - 32005 м двупосочно
Най-дългите крайградски автобусни линии са:
- А28 - 64540 м двупосочно
- А70 - 56645 м двупосочно
- А3 - 55870 м двупосочно
Тройната коалиция от А до Я

Offline tiristor

• Нямам спирка
  • За пускане на БГ-1300 по линии 4 и 11!
    • View Profile
    • Email
« Reply #9 on: 27.01.2008, 22:37:07 »
Еййй, няма отърване от "братушките"... 20 години тараляскаме ЗиУ-та, сега пак му е време.
Ако тия бараки са за Чукотка, то 2525 за къде е

Offline CKD

• --=БДЖ=--
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #10 on: 27.01.2008, 22:50:09 »
Абе колкото и да се опитвах да се абстрахирам от посещението на Путин, нефтопровода и Белене и да смятам че изказванията за ново руско заробване са пресилени, смея да заявя че ми е все по-трудно да се придържам към това си становище. След информацията че Кремиковци ще попадне в ръцете на съмнителен украински олигарх а сега и натрапването на руска тролейбусна техника - не смятам че нещата вървят в правилна посока.

Offline etnies

• Модератор
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
« Reply #11 on: 28.01.2008, 05:16:34 »
Eй, колеги, дайте по-спокойно. Нито се знае фирмата, нито какво ще сглобяват. Предлагам да изчакаме да видим какво ще стане.
Аз пък лично не виждам нищо лошо в това, че някой иска да инвестира в нещо такова в България. Все пак се влагат пари, ноу-хау, работни места, данъци влизат в бюджета. Заявката за евросертификати би трябвало да дава очаквания за някакво качество все пак. За мен по-притеснителното е не това какво руснаците са проектирали, а какво и как ние ще сглобим. Ремонтите в Дупница всяка изминала година стават все по-зле.

borosport, и bikerider_ da сте се возили в нов руски тролейбус, за да съдите дали има разлика в качеството или не, дали са боклуци? Аз не съм. А за контрапункт - те и Неоплан са сериозна фирма и правят много яки тролеи, ама това не попречи в Швейцария да им ги бракуват, защото се самозапалват.

Ivo се шегува както винаги, но е прелюбопитно какви ще са творенията. Дано по-скоро видим произведен тролейбус, че да можем да го прециним. На практика.

Offline LG_

• Строител
  • Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #12 on: 28.01.2008, 09:34:42 »
Че защо навлизането на нечии инвестиции у нас да е заробване? Осте повече че те ще са насочени за производство, а не търговия да речем. (Каквито са псевдионвеститори като ЧЕЗ ЕОN EVN, разни търговски вериги и прочие.)  А и производството (сглабянето) на тролейбуси тук незадължава София иликоято и да било община да ги купува. Тук си действа пазарния принцип.

Аз също не съм се возил на руски тролей от ново поколение  и не мога да преценя дали е хубаво или не. Но факт е че Скифовете в метрото са добри.
« Last Edit: 28.01.2008, 09:44:12 by LG_ »
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.(Марк Твен)

Underground trains already resemble more of the cattle transports than transportation system for humans.
Actually cattle could never be transported in such awful conditions due to animal welfare regulations. But no one gives a damn about how Londoners travel!

Offline CKD

• --=БДЖ=--
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #13 on: 28.01.2008, 10:53:13 »
Съмнително е дали ще действа пазарния принцип. По принцип звучи идеално но дали ще е така само времето ще покаже.

Online emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #14 on: 28.01.2008, 11:13:41 »
Ей, хора дано да стане!!! Мразя всичко руско, но имам симпатии към техните тролейбуси, макар беларуските да ги харесвам повече.

Offline KRAKOMOBILA

• Moderator
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #15 on: 28.01.2008, 12:53:13 »
Като цяло съм негативно настроен, но защо не ? Нека се пробва, както се каза не е задължително ние да ги купуваме, важното е да се продават някъде, пък ако излезат добри (което силно ме съмнява), може и ние да си купиме, но също така трябва да се обърне внимание на казаното, че цените ще са ниски, което ме води на мисълта, че цените са според качеството....  

НЕ НА УЖАСНИТЕ СНИМКИ ВЪВ ФОРУМА!!!
НЕ НА КИЧА ПО ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА В ГТ!!!

Offline LG_

• Строител
  • Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #16 on: 28.01.2008, 13:24:00 »
И Нокиа се изнася от град Бохум в Германия за да отиде в град Клюж в Румъния заради по-ниски производствени разходи. Но това незначи че качеството на Нокиа ще падне! Качеството не зависи от работниците изпълняващи продукцията а от внедрените от производителя системи за управлението му.

Online maniak

• Нямам спирка
  • Оптимист
    • ICQ Messenger - 278834436
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/47270324@N08/
    • Email
« Reply #17 on: 28.01.2008, 13:35:57 »
Сравнения можем да правим още много. Напоследък става модерно руснаците да изнасят производства, а ние сме страна бедна на производство. Едва ли от производството на тролейбуси ще дръпнем, но ако качесвото е много добро...
Впрочем, нокиа едва ли ще свали цените на продуктите си само заради това, че е пренесла производството си в Румъния. Все едно мерцедес да е намалил цаната на конектото или ситарото след пренасяне на производството в Турция. А на нас новото винаги ще ни се вижда скъпо.  

Offline KRAKOMOBILA

• Moderator
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #18 on: 28.01.2008, 13:38:44 »
Съгласих се, за това не бях и чувал   . Обаче има разлика в немското и турското качество на Мерцедес нали ?  

НЕ НА УЖАСНИТЕ СНИМКИ ВЪВ ФОРУМА!!!
НЕ НА КИЧА ПО ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА В ГТ!!!

Offline bikerider_

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #19 on: 28.01.2008, 14:21:02 »
etnies, да возил съм се в руски тролеи! И знам какво е! И не искам да повтарям! Едно време в София по 1 и 7 бяха все руски! ЗиУ ли се казваха не знам...Но бяха руски, единични. И до ден днешен провинцията ни не се е отървала от тях поради липса на средства. Ужасни са! Шумни, претоплени, чупят се насред улицата, даже при влажно време удряха ток от ръкохватките! Последният път, когато се возих в такъв му се откъсна ролката на водача на вратата и за малко да нокаутира 1 човек на стъпалото. Оттогова не съм се возил на тях и добре, че ги бракуваха скоро след това!
Моля ти се, не ни убеждавай, че руските тролеи са алтернатива на Ман-овете, които май така и няма да пристигнат!
Защо компания като Ман или Мерцедес не изнесе производство тук?! Защото Ганьо произвежда продукция с такова качество, че има 1 приказка, защо само децата му са хубави...а си правете сметка защо само руснаците искат да сглобяват тук. А германците дават на турците, вместо на нас...
Аз съм "софиянец"...през седмицата със семейството ми задръстваме София с трошките си 3-та злоупотреба, а през уикендите отиваме по родните си места и оставяме София да подиша... - практика на "софиянци"