Author Topic: График на движение на метрото  (Read 116603 times)

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
Re: График на движение на метрото
« Reply #920 on: 19.03.2016, 13:25:10 »
Е как... ще сложи жандармерия с палки и щитове и ще пребива хората, които искат да се качат от 1-вата врата.  :laugh:

Offline vasko

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #921 on: 19.03.2016, 14:03:35 »
Но този проблем може да бъде решен. Нали господин Братоев управлявал метрото много добре? Защо не се опита да реши проблема? Аз ако бях на негово място щях да го реша за отрицателно време.  ;)
Сподели как :)
С удоволствие! :)

1. Поставяне на големи табели в тези райони на проблематичните станции, където се скупчват много хора. Табелите ще гледат към потока от хора, т.е. ще са перпендикулярни на коловозите, а не успоредни. На табелите ще пише с големи букви "Моля, не се скупчвайте тук! Продължете нататък по перона (стрелки в съответната посока)!" и "Моля, не се качвайте след сигнала!".

2. Пускане на информационни клипчета по рекламния канал на метрото. Едно клипче ще показва как не трябва да се скупчват хората само в една част на перона. Във видеото ще се вижда как когато има скупчване само на първата врата, вътре хората пътуват в невероятна блъсканица и след това дават кадри от втория вагон, където се вижда, че има дори свободни места за сядане. :rolleyes: Второ клипче, ще показва, че хората не трябва да се качват след сигнала. Във видеото ще се вижда инсценировка на това как човек се качва след сигнала, бива затиснат от вратите и после го отнасят лекари от бърза помощ.

3. Викане на журналистите и подборно обясняване какво трябва да разкажат на хората, а именно, че като се прави така се разваля разписанието, вагоните се препълват повече, има по-голяма бутаница и всички страдат. И това да се пусне накратко в новините и по-обширно в някои публицистични предавания.

4. Ангажиране на полицаите и евентуално други служители на станцията (които нямат работа към момента) да се навъртат около табелите от т.1 и да приканват хората да изпълняват указанията.

5. Техниците от депото да променят настройките на вратите, така че да се затварят няколко идеи по-бавно.

6. Също така, се търси вариант да се монтират червени светлини на всички влакове.

7. На всички врати се залепват големи надписи на червен фон: "Моля, не се качвайте след сигнала! Има опасност да бъдете затиснати от вратата."

8. Машинистите се инструктират, че трябва изключително строго да съблюдават даденият им график - до секунда. При нужда може да се монтират хронометри в кабините (ако няма такива).

Например:
На МС Сердика І се дават 30 секунди престой. Точно на 30-тата секунда машинистът пуска аудио съобщението и затваря вратите веднага след края му, независимо от това дали има още хора, които се качват. Бавното затваряне ще предотврати инциденти, а пък нали има и защити. Хората като видят затварящите се врати ще спрат да се качват, а самите врати ще се затварят по-бавно, за да не може да затиснат човек, който в момента се качва.

:arrow: Проблемът е решен на 90%. ;)
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #922 on: 19.03.2016, 14:10:36 »
Петко, стига си се заяждал с Васко! В случаите, в които аз съм в София, също ми се е случвало, че метрото минава с аванс, особено през уикендите е напълно недопустимо. И наместо да се заяждаш с момчето, чийто мнения започнаха да се приближават към нормалността и трябва да се насърчи, обясни нормално, като на разумни хора, ако знаеш нещо повече по въпроса. Или в противен случай просто не се обаждай, защото това заяждане е никому полезно!

Offline vasko

• View Profile
« Reply #923 on: 19.03.2016, 14:23:46 »
vesko76, благодаря! :)

Сега се сетих за още нещо - аудио съобщенията са доста дълги и това провокира хората да продължават да се качват и след началото на съобщението, тъй като са свикнали, че вратите няма да се затворят още 4-5 секунди (а в някои случаи и повече).

Според мен, трябва да се промени процедурата и машинистите да бъдат инструктирани да затварят вратите веднага след: "Внимание, вратите се затварят!" ;)
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #924 on: 19.03.2016, 14:27:44 »
Явно е угодно да се пишат неверни неща и неща които няма как да се поправят. Но е хубаво постоянно да се пишат простотии и да е на лице явното нежелание за разбиране на положението.
Според теб, това е нормално, така ли vesko76:
1. Поставяне на големи табели в тези райони на проблематичните станции, където се скупчват много хора. Табелите ще гледат към потока от хора, т.е. ще са перпендикулярни на коловозите, а не успоредни. На табелите ще пише с големи букви "Моля, не се скупчвайте тук! Продължете нататък по перона (стрелки в съответната посока)!" и "Моля, не се качвайте след сигнала!".
Във видеото ще се вижда инсценировка на това как човек се качва след сигнала, бива затиснат от вратите и после го отнасят лекари от бърза помощ.
Машинистите се инструктират, че трябва изключително строго да съблюдават даденият им график - до секунда. При нужда може да се монтират хронометри в кабините (ако няма такива).
 Точно на 30-тата секунда машинистът пуска аудио съобщението и затваря вратите веднага след края му, независимо от това дали има още хора

И това ако е нормално, то аз ще ходя да се запиша на курс, за обучение по психиатрия.  :crazy:

Но не се чудете защо хората спират да пишат и да четат във форума. Преди поне метро раздела беше пощаден от глупостите, сега и той се омаза. Спрях да чета трамвайния, тролейбусния и общия заради ей тия глупости на vasko. Явно трябва и тук да спра да чета и пиша... Нямам думи.
Мислех да публикувам нещо любопитно, но ще се въздържа за неопределен период от време....

Offline vasko

• View Profile
« Reply #925 on: 19.03.2016, 14:39:06 »
Според теб, това е нормално, така ли vesko76:
Във видеото ще се вижда инсценировка на това как човек се качва след сигнала, бива затиснат от вратите и после го отнасят лекари от бърза помощ.
Машинистите се инструктират, че трябва изключително строго да съблюдават даденият им график - до секунда. При нужда може да се монтират хронометри в кабините (ако няма такива).
 Точно на 30-тата секунда машинистът пуска аудио съобщението и затваря вратите веднага след края му, независимо от това дали има още хора

1. Напълно съм съгласен, че думата "скупчвайте" не е най-добрият вариант. И на мен не ми харесва много. За момента не ми дойде добър синоним, за което се извинявам! Който се сеща - нека сподели! :) Но се надявам, че се разбира идеята на надписа, който предлагам.

2. Става дума за информационна кампания, чиято цел е превенция, и която използва похватите на филмовото изкуство. ;) Както например, на много места в България има оставени смачкани автомобили, за да знаят хората какво ще им се случи, ако не спазват правилата. ;)

3. Как иначе машинистът да засича секундите? :neznam:

4. Това е много съществен елемент от цялата програма, от който ще има много ползи. ;)

Първо - хората, които останат веднъж-два пъти на станцията, при следващ път ще се ориентират да отидат на друго място на перона, където има по-малко чакащи и където ще имат шанс да се качат още на първия влак.

Второ - разписанията ще се спазват, тъй като няма да има забавяния по станциите.

Трето - влаковете ще се пълнят по-равномерно. Сега доста често се случва да се движи един претъпкан влак, последван от един не много пълен и после пак претъпкан и т.н.
СБОГОМ, GTSofia.info

Online bahner

• Маниак
    • View Profile
« Reply #926 on: 19.03.2016, 14:45:23 »
Petko, проблемът е в това, че валковете минават по-рано и сякаш това е в реда на нещата за Метрополитен. Преди няколко месеца даже писах жалба, защото последният влак мина на -4. Можеш ли да обясниш как се следи дали влак се движи по разписание и какви отклонения са допустими.

Мисля, че надписи тип "Не се скупчвайте тук" на перона, биха били ефективни, подобно на "Стой вдясно" при ескалаторите.
Галерия за градски транспорт - https://www.flickr.com/gp/127247218@N05/qB017P

Offline snaker

• Маниак
    • View Profile
« Reply #927 on: 19.03.2016, 15:13:44 »
Абсолютно мога да потвърдя и аз, че в 95% от случаите, в които ползвам метрото, влакът минава по-рано от посоченото разписание и почти винаги се влачи ненужно. Според мен времето трябва да се намали в извънпиковите часове, за да се избегне ненужното висене по станции и бавното каране.

Offline fgm

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #928 on: 19.03.2016, 15:14:29 »
Как на -4? Той на червено ли кара? Ако е така, значи има вълшебен бутон,които изкл. ОИ и кара както си знае  :eek:

Online bdz43r

• View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #929 on: 19.03.2016, 15:49:29 »
ОИ не следи за изпълнение на разписанието, а само за безопасно движение на влаковете. Изходните сигнали на станциите светват зелено до 1-2 минути след влака.

Offline fgm

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #930 on: 19.03.2016, 16:32:55 »
Знам,че на ОИ не и дреме за разписанието, но -4 ми се струва много.Едва ли не кара само на жълто...

Offline vasko

• View Profile
« Reply #931 on: 19.03.2016, 16:42:29 »
Знам,че на ОИ не и дреме за разписанието, но -4 ми се струва много.Едва ли не кара само на жълто...
Зависи.

Ако става дума за МД2 или за някое от отклоненията на МД1 и/или за предпразник/празник, то влакът си се е движел изцяло на зелено, тъй като е минало доста време от предишния...
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #932 on: 19.03.2016, 17:18:03 »
Думата "последния" е разковничето. И все пак, не мога да си обясня, защо никъде по света няма табели, коридори, прегради, овчари, че само тук да е така, все едно не сме хора, а стадо? Колкото до табелите - ще се съглася с bahner, че толкото имаха ефект табелите за стоене вдясно, толкова и това.
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #933 on: 19.03.2016, 21:39:17 »
Много флууд, а ще няма адекватен отговор на въпроса защо влаковете могат да се движат с аванс...

Offline mitko08888

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #934 on: 20.03.2016, 00:20:11 »
Движат се с аванс, защото на машинистите не им се случва нищо ако са с аванс. А сигурно ги гонят за закъснения.

Между другото за всички писали по-горе: по кой часовник гледате времето на влаковете? По вашия или по този на метрото? И от къде знаете че разписанието, дадено на машинистите, е това което вие гледате?

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #935 on: 20.03.2016, 10:23:15 »
Като гледам как понякога се влачат влаковете, разписанието е всичко друго, но не и стегнато! Така че минаване с аванс с идеята като се скупчва народ по станциите, да си влезне в графика машиниста, не е оправдание!

Конкретно моят случай бе в ден неделя, рано сутрин, когато метрото е празно и пусто! Предварително бях видял че има влак в 7:12 на МС Балан. Когато влизах в станцията чух кънтящия сигнал за вратите, после самото затваряне на вратите и в последствие въпреки че се затичах, видях само как влака мазно се изнизва. Погледнах си часовника - 7:10, този на станцията също показваше толкова! Следващия влак го чаках 17 мин. и дойде точно по разписание в 7:27.

За мен разписанието на метрото трябва да е максимално стегнато. Като закъснее някой, да кара колкото може в рамките на допустимото. Което метро съм посетил досега, не съм видял такова влачене като при нас. Влиза се с доста висока скорост на станциите и също се излиза така. Кара се динамично и бързо, но без да се нарушава комфорта на пътуващите!

Offline wiNt

• Маниак
  • !<9060>!
    • View Profile
« Reply #936 on: 20.03.2016, 11:09:18 »
На мен лично ми е направило впечатление, че часовниците в метровлаковете са с 2-3 минути напред от този на телефони, часовниците на пероните и общо взето където и да е другаде. Това може ли да обясни защо минават с 2-3 минути преди разписанието, качено в ЦГМ?

Online bahner

• Маниак
    • View Profile
« Reply #937 on: 20.03.2016, 19:17:50 »
Часът го гледам цял ден на Мусат-а в трамвая и е същото като на телефона ми, който го сверява онлайн. На метростанцията часовникът има разлика около минута назад. Пак да кажа - жалбата беше за последното метро в 12 вечерта.
Галерия за градски транспорт - https://www.flickr.com/gp/127247218@N05/qB017P

Online viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #938 on: 20.03.2016, 20:21:21 »
Машинистите доколкото знам нямат мусати в метрото и не знаят дали са избързали или подранили. Имат хартиени разписания за някои станции и сверяват, ако се сетят, как са по разписанието докато са спрели на станцията. Така че, тъй като системата му го позволява, той си е минал на -4. Жалбата е много на място и дано да внесе ред в последните коли, защото много хора разчитат на тях.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline lopik

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #939 on: 20.03.2016, 22:29:47 »
Без да измъчвам дискусията повече, само още една констатация.
Моят часовник, онлайн часовникът и часовниците на станциите, които най-често ползвам, показват еднакво време (изключение са някои от станциите по МД1). Но днес на Европейски съюз в посока Джеймс Баучер мина в 17:29, а по разписание е в 17:32. И това е на самия край на курса, така че не можете да ме убедите, че се движат по-рано, за да компенсират евентуално закъснение по маршрута.  ;)

Относно влаченето, например от Европейски съюз към НДК се засилват малко, пускат инерция по спускането при канала и на изкачването почти спират точно на завоя преди НДК, с още малко засилка се класират на НДК на 01:55 - 02:00 минути общо време, т.е. ако си дават зор, половин минути се маха само от това. Доколкото си спомням в този участък макс. скорост беше 60 ??
Любимото ми е пък спускане НДК-Сердика с постоянно лашкане на пътниците. :laugh:

Спомням си като бях малък и метрото беше само до Сердика, возил съм се веднъж-дваж от любопитство, но в старите влакчета такъв шум, тракане, пищене, една мощна струя вятър между станциите и никакъв начин да разговаряш с някого. Това беше скорост. (изключвам всякакви други метра, в които съм се возил)

Съжалявам за пространните объркани мисли :laugh: :crazy: