Author Topic: Площада пред и около НДК  (Read 10268 times)

Offline qwerty95

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Re: Площада пред и около НДК
« Reply #60 on: 05.12.2016, 23:52:31 »
Аз съм играл там като малък, но спомените ми стигат до грубата асфалтова настила и костенурката (от ония каменните, с дупките по тях, които бяха масови по детските кътове), която беше някъде след входа откъм днешния Кравай. Следващото нещо което помня вече е НДК-то и конгреса на БКП, който го даваха по телевизията от новоотркития дворец. Помня, че част от парка не беше напълно готов и слизахме в някакви подземия да видим какво има там. След 5-6 етажа надолу вече стана тъмница, достраша ни и излязохме. Мисля, че цялият парк гъмжи от подземия и лабиринти много етажи надолу, и каквото и да правят там, трябва да се съобразяват да не пропаднат някъде. Ще питам майка ми като я видя след две седмици, тя е била тийнейджърка в района по онова време през 1960-те и трябва да помни как се е казвал парка.

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #61 on: 06.12.2016, 19:50:35 »
Имената на загиналите българи , воювали за свободата на България , чийто имена са поругани за да се издигне уродливият паметник на още по -уродливия архитект:
https://www.24chasa.bg/Article/4309947

Offline Eliyan

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #62 on: 06.12.2016, 20:20:28 »
Всеки може да хареса нещо или не. Но нека да не обиждаме. Паметникът ,,1300 години България" е ценен от много хора, от мен в това число. Посветен е на чудесна годишнина и нищо в него не осквернява паметта на загиналите за родината войници. Стените с имената им са съхранени и е изготвен прекрасен проект за  нов паметник, който да увековечи спомена за тях. Няма място за взаимно противопоставяне на двата паметника- те заедно съхраняват паметта за миналото и не се изключват един друг.
« Last Edit: 06.12.2016, 20:23:32 by Eliyan »

Offline Stahlgewitter

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #63 on: 06.12.2016, 21:03:19 »
Вие сами с еобиждате като "харесвате" и "цените"   бутафориятя представяща псевдоистория използвана за политически цели!!! Българската държава съществува поне от 632 година. На какво е бил владетел Кубрат? Как е названа държават аму в историческите източници? Българската държава по днешните ни земи? Къде се е заселил Аспарух?
Този "монумент", защото това не е паметник, а модерно монументално изкуство, е някаква абстракция, един от трите основни мотива на която символизира работникът- символ на победата на пролетариата. Не случайно е позната като петокрилия седмохуй, петоъгълния шестохуй и т.н.

Offline passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #64 on: 06.12.2016, 21:42:59 »
Вече многократно е представлявано доказателство че "бил поруган". Двете стени които са останали след събарянето на казармите са демонтирани във връзка с тоталната реорганизация на цялото пространството и инфраструктурата. Още през 1980 г. обещават да възстановят Мемориала. Поели са ангажимент, има готов проект, но идва перестройката, кризата... Не знам колко пъти трябва да се напише за да го проумеят, досега дори пълни дебили да са разбрали.
Създателите на група за възстановяване на Военния мемориал са допуснали огромна грешка. Те политизираха възстановяването му. Каузата е вързана към седесето, а всеки който смята че и двата паметника имат право на съществуване, е заклеймен като комунист. Проявяват голяма доза агресия в изказванията си, а не може възстановяването на такъв мемориал да се гради върху омраза, злоба и политически интриги. Иначе благородната кауза за възстановяването на Военния мемориал е напълно дискредитирана. Жалко че не е попаднала в добри ръце.
ex-putnik

Offline Eliyan

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #65 on: 06.12.2016, 22:20:54 »
За щастие идеята да се възстанови военния мемориал е сама по себе си достойна за уважение, затова конюнктурното й политизиране не може да я дискредитира в дългосрочен план. Но агресията към паметника 1300 е напълно незаслужена,  както и  напълно неуместни  са всякакви вулгарности.

Offline Stahlgewitter

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #66 on: 07.12.2016, 10:19:17 »
Няма Паметник 1300 години България. Набийте си го под каскетите, че това НЕ Е ПАМЕТНИК.

Offline Eliyan

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #67 on: 07.12.2016, 16:12:42 »
Аз каскет не нося, но въпреки това ще имам предвид терминологичното уточнение ;)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #68 on: 08.12.2016, 07:49:20 »
Да се върнем към темата:

"Джи Пи груп" ще ремонтира площада пред НДК
Срещу 2.5 млн. лв. компанията трябва да смени настилките, проблемната хидроизолация и осветлението

"Джи Пи груп" ще ремонтира площада пред Националния дворец на културата (НДК), който не бе обхванат при мащабния ремонт на останалата част от парковото пространство около зданието, приключил преди по-малко от година. Компанията очаквано спечели търга на Столичната община, като още при отварянето на офертите в края на октомври стана ясно, че е получила максимален резултат за техническото предложение и втората най-ниска ценова оферта, като това бяха и двата водещи критерия за оценката.

Поръчката е на стойност 2.5 млн. лв. Първоначално търгът бе за 5 млн. лв., като втората половина на сумата бе нещо като "буфер". В документите бе записан странният мотив, че те могат да бъдат дадени от общината на изпълнителя през следващите 3 години след ремонта "при необходимост от повторение на строителството от същия изпълнител". От Столичната община сега обясниха за "Капитал", че опцията за второто плащане е отпаднала. Тя е била предвидена за евентуална доставка на плочи от гранит, тъй като поръчката за тях била обжалвана. Доставката обаче все пак е осъществена и така предвидената сумата за ремонта пред НДК остава 2.5, а не 5 млн. лв.

С убедителна преднина

"Джи Пи груп" (свързвана с изпълнителния директор на "Лукойл" Валентин Златев) е получила близо 99 от възможни 100 точки за офертата си. Втора е "Калистратов груп" с 85.49 точки. Компанията има максимална оценка за техническото си предложение също като Джи Пи, но ценовата оферта е по-висока от тази на победителя. "Джи Пи груп" са предложили цена почти 2.49 млн. лв. без ДДС - точно под прогнозната стойност на поръчката, а "Калистратов груп" - малко над 3.8 млн. лв. без ДДС.

Останалите два кандидата, допуснати до последния етап на търга, са консорциумът "БГ - АВС инженеринг - НДК" (с участници "БГ-груп" и "АВС-инженеринг-Н") и "Гелак", съответно на трето и четвърто място в класирането. Техните технически предложения са били оценени доста по-ниско, макар че обединението е предложило най-ниска цена - около 2.43 млн. лв., докато офертата на "Гелак" е била над 4 млн. лв.

Четири участника пък бяха отстранени още преди да бъдат отворени ценовите им оферти. Техническите предложения на "Диана комерс-1", "Понстройинженеринг" и "Бат Пел" не са отговаряли на изискванията на възложителя. В офертата на обединението "Евро строй", в което участват "Експерт-Строй" и "Евроканал", пък е липсвал елемент от техническото предложение. "Експерт-Строй" беше единственият участник при първото пускане на поръчката в началото на годината. Тогава тя беше спряна заради слаб интерес, след което беше пусната повторно.

Какво ще се ремонтира

В рамките на поръчката ще се ремонтира площад "България" - пространството точно пред сградата на НДК около фонтаните. От двете страни то граничи с бул. "Фритьов Нансен" и с кръстовището на бул. "Витоша" и бул. "Скобелев". Проектът включват премахване на настоящата настилка и заменянето й с нови гранитни плочки, поставяне на хидроизолация и работи по осветлението, ВиК и електрическата система. Изпълнителят ще трябва да изгради и дренажна система "в прилежащите зелени площи". Крайният срок за изпълнение на поръчката е 150 дни.

Ремонтът около НДК започна в края на 2014. Проектът на обща стойност около 12 млн. лв. - предимно евросредства, бе разделен между пет отделни фирми. Най-големите парчета от ремонта бяха спечелени от "СК-13 Пътстрой" - за нови настилки и осветление, и от свързваната с депутата от ДПС Делян Пеевски "Водстрой-98" - за ново озеленяване и поливна система.

Към края на миналата година, когато ремонтът бе почти приключен, общината отпусна още близо половин милион лева на "СК-13" заради неочаквани допълнителни проблеми, сред които и проблемна хидроизолация на зоната точно пред НДК. Оказа се обаче, че проблемите са доста по-сериозни от предполаганото, и в крайна сметка се стигна до настоящата отделна обществена поръчка за 2.5 млн. лв. и още толкова при нужда за следващите 3 години. Така цялата стойност на ремонта на пространството около НДК достига 17 млн. лв.
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2016/12/07/2877878_dji_pi_grup_shte_remontira_ploshtada_pred_ndk/?ref=cheteno24

Offline New_Passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #69 on: 08.05.2017, 13:03:30 »
А между другото, ако се интересувате, все още имате време да изготвите проект за реконструкция на Топлоцентралата на НДК. Пиша в тази тема тъй като за мен карето от НДК до Парк Центъра е единно пространство.
Идеята е бившата топлоцентрала да се превърне в Център за изкуства. Забележете връзката дворец на културата - център за изкуства. Повече информация тук: http://toplocentralata.com/

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #70 on: 08.05.2017, 17:17:33 »
Какви изкуства по-точно? И каква е тази мания всичко да се прави на център за изкуства, то не бяха депа, топлоцентрали, индустриални сгради. Ако под изкуство разбират разни драсканици, по-добре не. Ако е нещо стойностно може.
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline New_Passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #71 on: 08.05.2017, 19:21:41 »
Е, не драсканици. Манията за която говориш е по-скоро да се превръщат бивши заводи в сгради за живеене, тъй наречени "лофтове".
Положението на сградата в момента е точно такава: драсканици. Надраскана е отвън и отвътре. Тъй като живея в Иван Вазов до Търговската гимназия, и много обичам да се разхождам в парка. В момента около сградата цари пълна разруха. Трябва да се направи нещо с околното пространство. Изкуствата могат да бъдат музика, танци, визуални изкуства и т.н. Предпочитам да има още един център за занимания вместо децата да се шляят без работа.
« Last Edit: 08.05.2017, 19:24:15 by New_Passenger »

Offline ooleg

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #72 on: 09.05.2017, 00:37:44 »
Чия е София?! Може би това е правилният въпрос? Имал ли е право освен от позицията на силата някой да сее някакви паметници на събитията от Втората световна война и не само. Паметници не трябва да се рушат, но пък и да не се местят е много! Ленин трябваше ли да го има и сега над На Сердика? Само заради хипотетичното оскверняване от комунистите на костите на Левски заради него си е заслужил махането му и на другите комунистически истории. Да не говорим за Съветската армия, обявила война на България! На САЩ и Великобритания ние обявихме война, но на нас СССР. Така, че за мен паметниците им са незаконни морално, щото са ги турили след преврат, дошъл след обявяването на война на България и предателство на военен министър, забавил обявяването на война на третия райх.

Тоест аз си живея скромно и даже бедно все едно в моята къща. Идва някой с една банда въоръжени мъже и аз отключвам вратата за да не запалят къщата и я напускам под сянката на дулата. Новия стопанин ми изхвърля имуществото, като запазва няколко мои неща, сменя мазилки, събаря стени, боядисва. Дори строи пристройка. Ама в чуждия имот дето не го е купувал!
И когато един ден след 45 години умре и аз се върна в къщата съседите ми се сърдят, че не ми харесват подобренията в имота ми и ми обясняват за големите строители, архитекти и др., които са идвали в дома ми за тези години.

Изпратено от моят XT1700 с помощта на Tapatalk
« Last Edit: 09.05.2017, 00:55:46 by ooleg »

Offline New_Passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #73 on: 24.05.2017, 14:06:20 »
Междувременно конкурсът за нов артцентър излъчи победител.

Други снимки, както и проекти 2 и 3 място, можете да видите тук:

http://toplocentralata.com/entries