Author Topic: Метро в САЩ  (Read 15577 times)

Offline aliaska

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Re: Метро в САЩ
« Reply #40 on: 14.12.2009, 16:18:15 »
Прави сте....но евентуално решение би било и да окастрят дърветата около линиите, но пък тогава всички природозащитници ще скочат и ще стане мазало... Еми начи евала зза нашата туба,ама ако можеше и да е прозрачна така,че да се вижда всичко ще е още по-добре.....винаги ми е било кеф като пътувам в наземни участъци на европейските метрополитени,когато са на естакади особено....чудно... :P

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #41 on: 15.12.2009, 00:13:19 »
Дърветата ще окастрят, но дъжда, снега, зимните заледявания и летния пек няма да спрат. Пък ако ще се купуват влак-прахосмукачка, влак-снегорин и влак-поливачка, по-евтино с туба ще излезе.

Offline egoucm

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
    • Email
« Reply #42 on: 16.12.2010, 16:36:30 »
от 1 година не е писано тука, ама не знаех къде другаде да споделя :

http://fishki.net/comment.php?id=80901

нека сега някой каже нещо срещу нашето прекрасно метро  :D

Offline popov.dinko

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #43 on: 16.12.2010, 18:41:40 »
Ужасия ! Леш , американска леш... Тлъстини, противни муцуни... :angry:

Offline Tergo

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #44 on: 29.12.2010, 11:09:59 »
Три снимки от Бруклин. Първата е станция с открит перон на надземната  линия на метрото - по време на снежната стихия онзи ден (27 декември):

Източник

Човекът обяснява, че е пътувал с метрото и то е блокирало (движението по линията е било преустановено). Помолил да слезне, тъй като негов приятел бил на близо с колата. Имал късмет - техният влак бил достигнал станцията. Но и с колата успяли да пропътуват много малко и затънали в пряспа. Така се очертавало да си седят цялата нощ - коли били затънали навсякъде по улицата.

Вярно е, че там подобни стихии са изключително редко явление, но - ето какви "удоволствия" от пътуването ни очакват ако направят Леко метро по 3 МД. Няма да е нещо по-различно от зинзикането по спирките на наземния транспорт.
Трети метродиаметър - подземен, с параметри на кл. метро !   Не на фалшивия "полуметротрамвай" !
                                                     Не на LRT : системата - убиец  !

Offline zulum

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #45 on: 24.03.2011, 12:56:41 »
И аз да се включа в темата  :)

Метрото в Бостън. Зелената линия е най-старото метро в САЩ. Открито е 1897г. Всъщност представлява най-обикновен трамвай, който в централната част влиза под земята. Относително удобен транспорт ... като за трамвай.

Ето и малко снимки:
Това е от по-новите трамвайчета:

Ето и една типична подземна станция. Снимката е доста стара, но когато бях там през 2003 нямаше серозна разлика, освен нуждата от основен ремонт. Както виждате няма повдигнати перони и човек може да се придвижва свободно. Честно казано усещането не е никак приятно, като се има предвид, че  всичко е някак мръсно. Всички мотриси са естествено с климатик, което има един страничен ефект. Особено на тази станция ако на открито е 30 градуса, вътре е поне 40. Истински ад!:

Ето и една по-актуална снимка на Park Street Station. Очевидно все пак са я ремонтирали по някое време :):

Разбира се, стават и катастрофи. 8 май 2009г. Ватмана пишел СМС и пропуснал да спре  :angry:. За щастие няма убити.:

Offline bmbg

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
« Reply #46 on: 24.03.2011, 13:13:44 »
Доста съм изненадан от първата снимка. Не вярвах, че на друго място може да има толкова лошо изглеждащо трасе.

Offline zulum

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #47 on: 24.03.2011, 14:18:02 »
Доста съм изненадан от първата снимка. Не вярвах, че на друго място може да има толкова лошо изглеждащо трасе.

О-о-о-о-о, САЩ могат много да изненадат в това отношение ;)

А да видите какво дупки имат по улиците ....

Offline Borkata

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #48 on: 24.03.2011, 14:28:24 »
За сметка на това, когато те са карали по магистрали, ние сме орали с биволи!

Offline zulum

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #49 on: 24.03.2011, 14:43:36 »
За сметка на това, когато те са карали по магистрали, ние сме орали с биволи!

Е и? Абсолютния негативизъм към всичко българско някак си не мога да го разбера. Още повече не мога да разбера какво общо има с темата.
Ако гледаме от тази точка когато ние сме имали развита култура по тези земи са били в родовообщинния строй, а бъдещите бели американци са тънели в Тъмните векове  ;)  :P

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #50 on: 24.03.2011, 14:48:11 »
Аз също мога да потвърдя за дупките! Когато разглеждах Сан Франциско с кола минахме по важен вътрешен булевард, който спокойно можеше да се конкурира с моментното състояние на Мария Луиза от Козлодуй до Гарата. Искам да Ви кажа, че основната разлика между състоянието на нашите вътрешноградски пътища и тяхните е, че нашите вътрешноквартални улички са с много дупки, за разлика от тяхните. А да, и техните шахти не пропадат...
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline zulum

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #51 on: 24.03.2011, 14:50:50 »
Още малко офтопик. За разлика от улиците и особено булевардите в големите градова, в които съм бил, междуселските пътища в болшинството са в перфектно състояние.

Offline IKAR

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #52 on: 25.03.2011, 10:08:33 »
В САЩ по начало градският транспорт, в това число метрото, е изключително занемарен и неадекватен. Разбира се не във всички градове е така, а и през последните години има доста проблясъци - нови трамвайни линии, леко метро, крайградски влакове, но една птичка пролет не прави. Ако във Вашингтон метрото е изключително чисто и добре поддържано - вагоните например са с мокетени подове, то за Ню Йорк съм чувал, че е най-добре да си нямаш работа там. Един преподавател, който беше ходил, каза, че е пробвал да влезе, но като видял какви "личности" има вътре, се отказал. Сан Франциско например е с перфектно организиран транспорт. Но повечето градове са....олеле мале, въобще на градския транспорт не може да се разчита. В Балтимор автобусите минавали веднъж на два часа, в Санта Фе на един, а в много градове от ранга на нашите Бургас и Варна въобще нямало транспорт, за по - малките да не говорим. Американците са големи маниаци в това отношение - след като едно нещо не е икономически оправдано, му режат главата. Независимо, че има и други фактори, не само икономически, а екологични например...Но бензинът им е евтин и съответно и до тоалетната ходят с колите. В жилищните квартали въобще нямало тротоари и ако полицаите те видят да ходиш пеша, веднага те питат "какво правиш тука". Като им кажеш, че се разхождаш, ще ти кажат - има паркове, градини, алеи, отивай там........Ако увеличат бензина или наложат забрани за паркиране в центъра, тъпите американци ще вдигнат патърдия до небето, че им се ограничавали човешките права....А основният пренос на въздушни маси е от запад на изток, в следствие на което цяла Европа им диша отровите от колите.
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #53 on: 25.03.2011, 10:24:12 »
Американските градове винаги са били строени за автомобили.Притежаването на автомобил го имат като признак на свобода,а на практика натискат педали, въртят гевреци, бутат ръчки и дишат мизерия ежедневно,докато аз свободно си чета книгата във влака без изобщо да мисля за задръствания и шофиране.
Keith Keller (67018) - - (92042) Honegger

Offline Chato

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #54 on: 25.03.2011, 11:07:48 »
Да, обаче за съжаление и ние започваме да приличаме на тях по хората, използващи ГТ. :( Някога в ГТ като че ли беше по-хубаво, сега се возят всякакви индивиди.

Offline Borkata

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #55 on: 25.03.2011, 11:13:04 »
Зависи къде в Америка си! В Далас, например, си имат градска железница и доста автобуси. Вярно, повечето са с автомобили, защото там е нормално да живееш в полето/гората/планината на 50 мили от работата си, но града е толкова нашироко разположен, че замърсяването е далеч по-слабо отколкото в любимата ни България!!! Ние тука дишаме прах, кал, сол и каквото се сетиш... Там по бели чорапи да ходиш по улицата и няма да ти се измърсят.

П.П. В Америка педали не натискат, защото 99% от колите имат круз контрол, гевреци не въртят, защото 90% от пътищата са магистрали, ръчки не ръчкат, защото карат автоматици... Радостно е, че си харесваме наше село, ама има какво да се учим от другите!

Offline Chato

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #56 on: 25.03.2011, 11:20:55 »
Ама вие още ли сте на ръчки? Аз от както съм с автоматик никога не бих преминал на ръчни отново! Американците не са толкова глупави, колкото ги мислим. ;)
А за тяхния ГТ е ясно - като масово използват лични автомобили или таксита, в някои градове не виждат причина да е добре поддържан.

Offline Borkata

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #57 on: 25.03.2011, 11:26:58 »
Европейците сме принудени да караме с ръчка, защото така автомобилите са по-икономични. Ние плащаме най-скъпото гориво в света! Може би единствено в Куба е по-скъпо от Европа. И по други критерии сме прецакани - пренаселеност, имиграция от близкия и далечен изток, Африка, високи данъци...

НО пък може да сме горди, че имаме държава на 1300 години (макар, че ми е трудно да разбера какво предимство е това, не изглеждаме да сме по-мъдри от други 200 годишни такива).
« Last Edit: 25.03.2011, 11:29:56 by Borkata »

Offline IKAR

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #58 on: 25.03.2011, 11:31:06 »
Имам двама близки, работещи от години като лекари в САЩ, при това с българско образование, не с американско. Единият дори вече чете лекции в университет. Та мнението и на двамата горе-долу е едно и също: американците са отчайващо тъпи, ограничени, нямат грам обща култура. Донякъде това се дължи и на средата на живот - там дори да си чистачка, имаш що-годе добри доходи и живееш достатъчно прилично. Демек няма смисъл да си напрягаш мозъка и да полагаш усилия повече, отколкото трябва, да се занимаваш със странични неща, които не са ти пряко нужни. Разказвали са ми за час по история в колеж, в който професорът обяснява за хода на Втората световна война, а някой от студентите пита "Господине, ама Втората световна война в Германия ли се е водила?". Едно време по Икарусите 436, върху кутиите с автоматите за отваряне/затваряне на вратите, имаше следния надпис с поне 15 сантиметрови букви "Внимание, следва стъпало!". Като попитах какви са тия глупости, отговорът беше, цитирам "Глупости са, ама някоя Патка Заспала, като се спъне при слизане, ще вземе да осъди собственика, че не я е предупредил, независимо, че тя не е внимавала и никой не и е виновен." С една дума ограничени, но много добре си знаят правата. И е напълно вероятно съда, със всичкия си авторитет, също да подходи толкова тъпо и да осъди компанията-собственик.

И да се върнем към темата. Още в началото на 70-те години, когато Никсън прекратява програмата за космически полети до луната, компаниите, занимаващи се с високи  космически технологии, оставайки без работа, започват да разработват леки автоматизирани метросистеми с  пневматични гуми и без машинист, подобни на френската ВАЛ. Но въпреки, че са сравнително евтини - една от първите работи и досега, като билетът е 50 цента, бързи и сигурни, трудно пробиват в световен мащаб заради вярата в тенекиения бог и нефтените лобита. По Дискавъри скоро даваха едно филмче за подобна извънулична транспортна система от индивидуални транспортни средства - кабинки за по 5-6 човека, която хем е по-евтина от скоростните трамваи, хем мрежата е силно разклонена, дава възможност за превоз от врата до врата, хем за аварии и вандализъм и дума не може да става, защото всичко се следи с камери. Подобно на "Трансурбан", който е още от 70-те...

Напълно съм съгласен, че има много неща, които можем да научим от тях, но не е нужно да вземаме всичко, като например другата страна на медала на американския начин на живот. Вярно е, че  не навсякъде е едно и също, има градове с наистина добре уреден транспорт - Далъс е един от тях. Но веднага възниква въпросът защо след като нормално хората живеят на 50 мили, тези 50 мили да не са обхванати от крайградските влакове, както е в Европа. Сещам се и за дивотии от сорта на това, че е напълно възможно да те изгонят от работа само защото нямаш кола.
« Last Edit: 25.03.2011, 11:46:01 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline Chato

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #59 on: 25.03.2011, 11:42:43 »
Ами при тях не ми харесва това, че живеят на много километри от работното си място. Дори с автоматик, дори с ГТ, такова ежедневно пътуване на такива километри си е уморително. Аз в София капвам от умора, не ми се мисли ако живеех там за постоянно!
Обаче, това което при тях ми харесва най-много е това, че повечето от тях по-често си сменят жилищата от нас. В България като че ли битува схващането, че хората трябва да живеят в апартаменти по няколко поколения, което е глупаво - цял живот на едно и също място. При нас мобилността е доста ниска и то предимно от село/малък град към по-голям/столицата. Но веднъж като пристигне някой на новото място и се закотва с години. Повечето от младите от големите градове и София не напускат семейното жилище под наем като че ли, а си живеят с родителите и след 18. Но поне нямаме ипотеки.
Другото което при тях ми харесва е, че не е нужно постоянно всякакви далечни и не толкова далечни роднини да ти се бъркат в живота като при нас. Там има дядовци и баби, които не познават внуците си. Не, че тази крайност е хубава, но пък ние сме на другата крайност. Тук роднините за всичко имат мнение и се бъркат в живота на младите, вместо да ги оставят да живеят своя си живот. Защото така са научени - и те са били напътствани от стринки, учинайки и т.н. Но е много дразнещо.
И за да спра с офтопика - все пак като профил на пътниците в ГТ още не сме ги догонили по "колоритност" - тук в ГТ няма чак такива странни птици и всякакви гадини като там.
« Last Edit: 25.03.2011, 11:50:30 by Chato »