Author Topic: Витоша  (Read 127745 times)

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Re: Витоша
« Reply #660 on: 18.12.2017, 14:49:02 »
Не е ясно. Все пак, всяка кабинка има определен брой работни часове, след което е опасна за експлоатация.

Амортизизрат се само хващачите. Наскоро Витоша Ски се бяха похвалили във Фейсбук, че един хващач струвал 1000 €, което явно не им е по силите и част от кабините са останали без нови хващачи. Вместо да купуват части, са ги продали за скрап, някак ми напомня на едно друго (общинско) предприятие...

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #661 on: 28.12.2017, 21:33:54 »
1975

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #662 on: 13.01.2018, 12:05:57 »
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #663 on: 13.01.2018, 13:05:08 »
Ще бъде ново начало, ако му се прекрати и договора за наем за да може да се кара с отделна карта. Последно беше 10 лева на ден преди да го харижат на Цеко.

Иначе днес няма нито един лифт до Витоша: Драгалевския е счупен, а кабинковия е замръзнал и са му прибрали кабинките:

https://www.dnes.bg/sofia/2018/01/13/vyjeto-na-lifta-simeonovo-aleko-zamryzna.364978

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #664 on: 13.01.2018, 18:16:27 »
Ех това рязко падане на температурата. Сигурно от +40 е паднала на -30.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #665 on: 13.01.2018, 20:38:33 »
Важното е, че на Банско не е замръзнал.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline Dragon

• Administrator
  • Нямам спирка
  • Администраторът бонбони не пие!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 202143037
    • View Profile
    • http://gtsofia.info/
    • Email
« Reply #666 on: 15.01.2018, 12:09:10 »
Вчера наистина имаше стршен лед и не помня до сега да съм виждал подобен, така че е разбираемо да се случи това и с лифта. На колата ми имаше 2мм лед плътно залепнал за стъклото, който не можеше да се изчисти с нищо и само парното успя да го разтопи. Малките улици и тротоарите бяха истински пързалки и много трудно проходими.
GTSofia.info - Любителски страници на градския транспорт в София
Forum.GTSofia.info - Любителски форуми на градския транспорт в София

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #667 on: 15.01.2018, 12:19:14 »
Така беше вчера във високите квартали-Младост, Овча Купел, Драгалевци, Симеоново и селата нагоре, Бистрица Железница. Видях и доста увъртели се катастрофирали коли, всичко беше в лед. Интересно че рейсовете по тия линии, 314, 98 си се движеха въпреки това. Дори и по 66, макар и с малко закъснение.

Познат разправя, че в Драгалевци като си оставил колата на един наклон сама тръгнала по леда надолу да се пързаля. И горната част на Малинов, както и по Атанас Москов беше така, можеше да се пълзаляш по пътя с обувки все едно караш ски  :D Рейсовете се пълзаляха като спираха.
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #668 on: 18.01.2018, 12:13:58 »
Ето за тези, които са позабравили, как се стигна до сегашната ситуация на Витоша

Има и предложения за решение на проблема

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #669 on: 19.01.2018, 10:59:22 »
Не са само те, оказва се че Фандъкова е била в управителния съвет на Столичната агенция по приватизация точно по това време, когато е писан текста на спорния и според съветниците от ГЕРБ "непрекратим" договор  за приватизация на Въжени линии. Същите тези съветници 10 години отказват да се сформира комисия която да провери съоръженията по ЗУТ. Отказват и да гласуват за по-редовен автобусен транспорт. Цялата схема става все по-явна всеки ден.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #670 on: 19.01.2018, 11:20:40 »
Винаги има начин и вратички държавата да влезе във владение, това е власт все пак, още повече ако има силен обществен натиск. Нали се сещате че един човек, който не си поддържа съораженията е нищо пред силата обединено общество от 100, 200, 300 000 човека, пък какъвто и ще да е.

Историята помни случаи, времена в които сме имали наистина силна държава, която си гони интересите и чрез непопулярни мерки си е постигала своето. Спомнете си времената след освобождението, когато е имало частни ж.п.линии, държавата не е могла да се справи с частниците и е приела закон, че ж.п.линиите са изключителна държавна собственост и ги завземат. Да, и това става в демократичен период, не по време на диктатура. Начини винаги има, желание трябва.

Най-малкото държавата може да поиска собсвеника на съораженията да си ги разкара от нейната земя, а едва ли ще му се дават милиони само за демонтаж и би станало интересно тогава.
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #671 on: 19.01.2018, 12:02:22 »
Изобщо нищо не трябва да се дава за демонтаж, демонтажа се прави за сметка на собственика и законите са ясни по този въпрос. Ако си оставиш стария Москвич на улицата десет години и от него остане само скелета се пише акт, праща ти се писмо и ако до две седмици не си разкараш железата от общинската улица идва паяк и я вдига за твоя сметка. Абсолютно същите разпоредби има за зарязани обекти и сгради - идва комисия, вижда че въжета и кабели висят от десет години необезопасени, праща се едно писъмце до собственика и след две седмици всичко се маха за тяхна сметка. Аз законите не бих ги нарекъл "вратички". Законите са си закони, и ние имаме много хубави даже, само няма кой да ги спазва.
« Last Edit: 19.01.2018, 12:13:13 by fafan »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #672 on: 19.01.2018, 17:05:40 »
Има един детайл, който убягва: Хубаво, Витоша ски са собственици на Симеоновски, Драгавевски и (тленните останки на) Княжевски лифт. Но никой не е казал, че имат ексклузивно право да строят лифтове на Витоша, още по-малко върху транспорта до планината.

Може общината да инвестира в нови лифтове по нови следи - особено за зона Златните мостове споминалият се лифт не е с удобни долна и горна станции. Разбира се, трябва да се промени планът на Витоша, но какво по-екологично от един лифт. Изобщо трябва да се прави разлика между крайградска планина и дива необитаема планина. Времената от края на 19-ти век няма да се върнат (до момента, когато Алеко е открил планината за столичани), както няма да се върнат файтоните. При построени лифтове и забрана за навлизане на коли инвестицията ще се изплати.

Другият по-прост вариант е: още тази година идват 60 автобуса на газ плюс още 22 заради предните 30 дизелака. Така че несъчленени екологични автобуси ще има и може да се пренаситят витошките линии както някога: има регулярни курсове, но при пълни автобуси тръгва допълнителен втори, трети, докато се поемат всички чакащи. За да няма загуби от това за ЦГМ, може да се промени популисткото решение за билетче 1.60 (примерно да са две единични или от десетка), като остане зачитането на всякакви абонаментни карти за ЦГМ.
« Last Edit: 19.01.2018, 17:08:02 by blagun »

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #673 on: 25.01.2018, 10:38:45 »
Най-накрая се появи нещо интересно по темата с удължаването на лифта към ИКЕА. За съжаление само откъм горната част, промяна на ПУП и резервиране на трасе за бъдещия лифт. Може да се види, че е предвиден лек завой на мястото на долната станция.
« Last Edit: 25.01.2018, 15:12:29 by fafan »

Offline TheBulgarianRail

• Запален по ГТ
  • Любител на Ikarus, ZiU (TrolZa) и Škoda
    • View Profile
    • My Website!
    • Email
« Reply #674 on: 28.01.2018, 17:14:42 »
Има един детайл, който убягва: Хубаво, Витоша ски са собственици на Симеоновски, Драгавевски и (тленните останки на) Княжевски лифт.

Ясно е, че до Копитото може да се стигне единствено с личен автомобил. Княжевският лифт си беше остарял и опасен, нормално е да го спрат. Поне да го бяха реновирали като Симеоновския. Сега само стана (за Витоша Ски) по - зле ситуацията, защото ще трябва да внасят около 50 000 000 лв. за реконструкция. По онова време, когато лифтът беше спрян мисля, че собствениците не бяха Витоша Ски, или пък просто фирмата се е казвала по друг начин (не съм сигурен). Поне да махнат старото съоръжение, тъй като е в окаяно състояние. Въжетата висят на 6-7 метра от пътека, на която играят деца и преминават хора. То и циганите имат вина, тъй като разграбиха всичко и въжетата едвам се държат.
Всяко мнение е важно, независимо кой го изразява.

YouTube канал:
https://www.youtube.com/c/TheBulgarianRail

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #675 on: 18.02.2018, 10:26:21 »
Oт днес са пуснали и Горно Лале най-накрая. Да видим колко дена ще работи този сезон изобщо.

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #676 on: 18.02.2018, 10:40:18 »
Вчера закачаха и котвите на влека под Черни връх.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #677 on: 18.02.2018, 10:47:28 »
Te вървят в пакет обикновено, като пуснат Лале-2, пускат и Черни връх. Но да видим колко ще издържи горкия, миналата година му изгърмя захранването след 2 дена. :fan:

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #678 on: 18.02.2018, 12:54:11 »
Браво, в края на февруари най-накрая "проима сняг" и успяха с родилни мъки да пуснат лифтовете, които работеха от първите снежинки до последното петно сняг напролет.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #679 on: 07.04.2018, 11:48:05 »
Драгалевския лифт пак ли е счупен, втори ден вече не работи?