Author Topic: Изоставените сгради  (Read 19965 times)

Offline bobsunbobsun

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
Re: Изоставените сгради
« Reply #40 on: 15.02.2011, 12:52:32 »
Доколкото ми е известно инструментът, с който общината може да задължи собственика да поддържа сградата е обявяванто й за архитектурен паметник, но защо това не се прави....
Незаинтересованост. Не ми харесва положението в София. Тук не се ценят тези стари постройки. Само гледат да ги бутнат. За сравнение, в други градове се полагат много повече усилия за запазването им. Изключително неприятен ми е фактът, че София започва да се превръща в един град без история, с изтрити корени.

Тук вместо да се строи така - един квартал със стари реновирани постройки и нови, които са в ретро стил, друг квартал само жилищни кооперации, трети квартал най-различни офис сгради и т.н., тук е пълен хаос - такава еклектика, че чак да те заболи глава. Преходът трябва да е по-плавен. Не знам защо градът трябва да заприлича на картина на Пикасо?

Да не говорим, че изоставените сгради са прекалено много и нищо не се прави.

А пък повечето нови офис и жилищни сгради, които строят са меко казано нелепи, а някои са върха на кича. Оправдават се с модата, обаче в Европейските столици чак такъв кич няма като че ли. Как офис сградата в квартал "Хаджи Димитър" до "Шел" срещу панелен блок се вписва в околния пейзаж? Като сграда не е зле, обаче май не е на най-подходящото място.
Ето това например е въпрос на вкус, но изглежда като разпадаща се панелна сграда:

Като че ли се доближава леко до стила на циганския панелен блок в Ямбол, който бутнаха. :D
Интересна концепция, обаче като че ли цветовете не са много подходящи.

Напълно се присъединявам към казаното от теб! Не съм нито срещу новите, нито срещу нестандартните, нито срещу високите сгради, но трябва да са на подходящото място. А иначе по отношение на примера от снимката - субективно е - не ми харесва особено много, но има и много по-зле  :D.

Сега като се замисля такива като нас са малцинство. Повечето хора смятат, че щом дадена сграда е нова, то тя при всички положения е по-добра от една стара. 
« Last Edit: 15.02.2011, 13:42:15 by bobsunbobsun »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #41 on: 15.02.2011, 13:43:25 »
Не трябва да изпадаме в телешки възторг от всичко старо. Това, че една сграда е построена през 1935, не я прави автоматично архитектурен паметник. Нито пък това, че си играл там като дете или че е живяла баба ти.
Специално западно от бул.Христо Ботев по-малко от 0.1% от сградите могат да бъдат класифицирани като ценни. Така че за мен построяването на Зоната на мястото на откровените ючбунарски съборетини е със знак +. Там за пръв път се излезе от калъпа на кутийки от 60-80 кв.м., имаше облагородяване на междублоковите пространства, детски градини, басейни и т.н.

Не е вярно, че някъде по столиците се строи позоново - един квартал ново, един старо. Като се изключат средновековните музейни ансамбли (каквито София няма), новото се вписва в старото - повече или по-малко добре. Междувпрочем и тенекиената Айфелова кула са я вписали между бароковите дворци наоколо - макар и много спорна на времето си, тя все пак се е наложила. Като говорим за Париж, ето снимка от квартала, в който бях на гости за седмица: както виждате - току до Айфеловата кула:

Не може да се твърди, че строителството е нискоетажно: то в Европа няма столица с нискоетажен център. Това, разбира се, не отменя задължението на общината одобрението на всеки архитектурен проект да е в контекста на околните му заварени сгради. И необходимостта всеки квартал да е единна зона, а не механичен сбор от УПИ-та (парцели).

Offline Chato

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #42 on: 15.02.2011, 14:06:04 »
София никога не може да се сравни с Париж. Не е леко да го призная, тъй като съм роден тук, но София е една от най-грозните, ако не и най-грозната столица в Европа и до голяма степен за това допринася хаотичното (пре)застрояване. И вместо нещата да стават по-розови, напротив, от година на година изникват все нови и нови сгради на най-причудливи места - детски площадки, паркове (Борисовата Градина, Южен Парк, мисля че и Западен Парк), междублокови пространства (тук визирам един новопостроен блок в междублоковото пространспро на други блокове край Ботевградско шосе), а дори съм чувал за училищни дворове.

Ами Младост 2 в близост до колелото на 306-цата? Той вече е почти свързан с Младост 1. Само се чудя като построиха всички тези блокчета там, защо не направиха една-две по-големи улици, които да свързват Младост 1 и 2, а са нагъчкани една до друга и има само някакви алеи?
Аз живея в Хаджи Димитър, в близост до една част, в която тече солидно презастрояване - където имаше къщи изникват малки блокчета. Нищо лошо, само че са долепени един до друг и нагъчкани. И това ако е облагородяване на района. Ами пред тази гачканица аз лично предпочитам панелната част на квартала с площадките и големите междублокови пространства.

И за да се върна конкретно към темата - в София на общината не й пука много-много че изоставените строежи и сгради са потенциално опасни и трябва или да се ремонтират или да се бутнат. Тук се чака да паднат сами. Помите ли трагичния инцидент с двете момичета.? Ето това не ми харесва в нашия манталитет - чакаме да стане инцидент, за да забележим даден проблем. Но всяко чудо е за три дни. Аз лично знам една стара къща на бул. Христо Ботев, която е пред срутване. Като вървите по Ботев към Скобелев се пада отдясно.
« Last Edit: 15.02.2011, 14:13:53 by Chato »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #43 on: 15.02.2011, 14:10:34 »
И за да се върна конкретно към темата - в София на общината не й пука много-много че изоставените строежи и сгради са потенциално опасни и трябва или да се ремонтират или да се бутнат.
Категорично трябва да се регулира разрушаването на опасните сгради. Ако собствениците им не ги разрушат в определен срок, общината ги разрушава, като за обезпечаване нас стойността на разрушаването плюс сериозна глоба да се налага тежест върху имота.

Offline bobsunbobsun

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #44 on: 15.02.2011, 15:28:22 »
Благуне, прав си, че не трябва да изпадаме в телешки възторг от всяка стара сграда, но това важи поне със същата сила и за новите сгради. Конкретно за къщите от този квартал наистина най-вероятно е ставало дума за съборетини. Междублоковите пространства са неуспоримо положителна черта на зоната, но не знам защо мислиш, че апартаментите не са кутийки - влизал съм в 3 от тамошните блокове - 2 от високите и 1 от по-ниските - и не бих казал, че се отличават с особен простор.
По отношение на модерното строителство, това, което не ми допада е фактът, че всеки от архитеките си въобразява, че прави нещо като "висша мода в архитектурата", а в крайна сметка се раждат супер кичозни и безвкусни сгради.
Изречението ти по отношение на ниското строитество не разбрах в какъв контекст е, но определено мога да кажа, че съм категорично против високото строитество в центъра на града ни и не разбирам хората, които изпадат във възторг от някоя висока сграда и я считат за повод за гордост едва ли не. Имайки предвид колко са ни тесни улиците къде точно е мястото на тея сгради? Веднага се сещам за абсурда, който в момента никне на пл. Македония - пълно безумие!
« Last Edit: 15.02.2011, 16:49:55 by bobsunbobsun »

Offline handstake

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.facebook.com/gradski.transport.vt
    • Email
« Reply #45 on: 15.02.2011, 16:00:53 »
Ето и рекламата на ЛИДЪЛ разположена на западната стена на изоставената сграда, за която ви говорех. Даже се е намерило някой да избие зъбите на Звездев  :D :P

Offline Chato

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #46 on: 17.02.2011, 00:07:07 »
Не трябва да изпадаме в телешки възторг от всичко старо. Това, че една сграда е построена през 1935, не я прави автоматично архитектурен паметник.
Гледал съм стари снимки на София отпреди разрушенията през войната и да ти кажа много интересни постройки е имало, но за съжаление много от тях са били разрушени. После са ги заменили със скучни кооперации в стил соц.

Offline conecto

• Модератор
  • Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 303555835
    • View Profile
    • Email
« Reply #47 on: 17.02.2011, 01:44:53 »
Доколкото ми е известно инструментът, с който общината може да задължи собственика да поддържа сградата е обявяванто й за архитектурен паметник, но защо това не се прави....
Как офис сградата в квартал "Хаджи Димитър" до "Шел" срещу панелен блок се вписва в околния пейзаж? Като сграда не е зле, обаче май не е на най-подходящото място.
Ето това например е въпрос на вкус, но изглежда като разпадаща се панелна сграда:

Лошото е, че до панелен блок нищо не се вписва и никой няма да тръгне да вдига панелки, за да не разваля пейзажа  :D
Колкото до въпросната сграда на бул. България - доста е разчупена и се вписва добре сред околните сгради.
За застрояването на междублоковите пространства съм съгласен - крайно време е да се спре с далаверките и да започнат да се спазват поне задължителните отстояния от околните сгради. Защото е по-лесно да вдигнеш блокче между две панелки, където има изградена инфраструктура, отколкото да строиш някъде в полето, да прекарваш тръби, кабели и пр. Отделно, че е грозно някаква кооперацийка на 5 етажа да стърчи в градинката между две 15-етажни ЕПК-та.

Offline GTUser

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #48 on: 28.02.2011, 13:11:50 »
Събаряне грози незавършеното строителство Готвят законови промени, според които незавършените сгради ще бъдат събаряни пет години след издаването на разрешителното им за строеж

Незавършените строежи могат да бъдат събаряни, след като изминат пет години от датата на издаване на разрешителното им за строеж.

След този срок те ще се считат за незаконно строителство, като мярката ще се предприема в случай, че сградата не е получила в предвидения срок акт 15. Събарянето ще бъде за сметка на собственика.

Това предвиждат промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), които ще бъдат внесени от председателя на парламентарната комисия по местно самоуправление и регионална политика Любен Татарски.

Така според депутата ще бъде разрешен проблемът с многобройните замразени строежи след отминаването на строителния бум.

Според Татарски ако инвеститорите знаят, че незавършената сграда ще бъде разрушена, ще имат стимул да намерят средства и да я довършат.

Той допълни, че очаква предложението му да влезе за обсъждане в парламента до лятото.
investor.bg

Най-накрая нещо по този въпрос.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #49 on: 28.02.2011, 14:44:34 »
Аз от първи до осми клас (1997-2005) съм учил в 20ОУ на Скобелев, така че мога да ви разкажа какво си спомням за сградата до училището. Първоначално там живееха някакви китайци или виетнамци. По нищо не личеше, че къщата е обитаема, но тези индивиди влизаха и излизаха. По-късно изчезнаха и вече никой не влизаше, нито излизаше от къщата. 2000-2001 се заселиха някакви цигани. Спомням си, че си бяха изкарали маса и столове на двора и там си пийваха следобяд. Зад къщата имаше някаква ламаринена постройка, в която правеха нещо. Ние се катерехме по оградата и гледахме, но вече не си спомням какво съм видял. Помня само, че ни беше страх, защото ни псуваха и гонеха. И ние започнахме да им хвърляме водни бомби :D Още се питам как не изядохме някой бой. После и тези хора изчезнаха. От 2002 до 2005 със сигурност къщата беше необитаема, защото необезпокоявани си ядяхме от джанката, чиито клони влизаха в двора на училището. По-нататък не знам, тъй като отидох в гимназия и повече в 20 училище не съм стъпил.
В общи линии, историята на тази сграда е като на всяка друга изоставена. Проходной дом  :)
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline Москвич 2140

• Запален по ГТ
  • 2382
    • View Profile
« Reply #50 on: 20.07.2011, 02:29:12 »
в Света Троица близо до К. Величков има един висок блок и до него долепен незавършен такъв, стои само скелета. В обеля пък между Т Маркета и Пенито и стълбовете за естекадата стои една недовършена сграда, явно е трябвало да е рум. В Люлин 7 още стои недовършената спортна зала, която се строи още от 1984 година. До складовете илиенци в района на ИММ и ЗММ има един скелет на 7- 8 етажна сграда, явно планирана за администрация на ИММ или Змм, а до нея прилепени магазини на базар Илиенци.

Не е само скелет,преди да опоскат ламаринените огради в началото на 90-те след като я изоставиха,в двора на строежа се намираше огромно количество материали, предназначени за строежа,но с времето всичко се открадна,сградата стана наркоманско свърталище и сега там седят панелите подготвяни за наставянето на етажите.
Като стана дума за училища и изоставени сгради,в Лозенец до 21 СОУ "Христо Ботев" се подвизава изоставен панелен строеж с метални греди,някога като е строена сградата е била предназначена да бъде плувен басейн и спортен комплекс,но сега там няма нищо освен разруха и наркомани,които с години тормозеха учениците.А в голямата зала,където е щял да се помещава басейна още седят лампите,дори са с навити крушки,там освен грозните графити и други драсканици времето сякаш е спряло.Имаше по едно време един наистина красив графит един трамваи ЧКД от старите на фона на НДК,беше много майсторски изпипан ама го задраскаха.
« Last Edit: 20.07.2011, 02:32:50 by Москвич 2140 »
Във всеки звяр има капка милост,в мен няма,значи звяр не съм!

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #51 on: 06.09.2011, 23:23:51 »
Залата до 21 СОУ е бих казал доста неприятно местенце в квартала. Преди години изглеждаше доста по-добре, а и беше отворена. Имаше прозорци, както казваш лампи и общо взето изградени стълбища и помещения. Може би преди 3-4 години беше се случило нещо с ученици или с някой друг, и беше преграден главния вход, както и страничните от към стълбите. Там не съм минавал може би повече от година, но като цяло сега всичко тъне в разруха, няма почти един здрав прозорец, всичко е издраскано и изпочупено. Има доста съмнителни лица, които се навъртат в двора на училището и в самото здание. До колкото аз знам това е трябвало да бъде спортен комплекс, като е имало помещения за спортистите. Ако имам време някой ден ще направя снимки от към улицата, но честно казано тази  сграда е опасна и трябва по-скоро или да се ремонтира или да се събори и изгради нещо друго.

Offline Москвич 2140

• Запален по ГТ
  • 2382
    • View Profile
« Reply #52 on: 06.09.2011, 23:45:04 »
Да,спортен комплекс с голям плувен басейн,но така само си е останала с идеята,90-те години отзад  точно зад сградата на обединената стопанска инициатива имаше стълба и учениците от училището се качваха,накрая дойдоха майстори и прерязаха стълбата за да не стане някой инцидент.Преди  доста години в двора на училището имаше 2 тенис маси,едната и сега си седи там ако не се лъжа,а другата я отнесоха в строежа разни ученици за да се събират да пушат и пият.Сградата седя с години и незаградена,защото стола на училището се зареждаше от вход,който се намираше точно под въпросното здание.
« Last Edit: 06.09.2011, 23:47:09 by Москвич 2140 »

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #53 on: 06.09.2011, 23:56:32 »
Аха, да спомням си входа беше точно този от към стълбищата. Иначе както казах от там не съм минавал от доста време, последния път когато минах от задната страна от към двора имаше доста момчета и момичета които пушеха и пиеха. Преди да изградят трите блока в близост имаше и една малка уличка, която сега я преградиха и няма излаз към ул. кап. Тодор Ночев. Там не ми се мисли и какво е сега, тази уличка минава точно на гърба на залата, доста мрачна с много храсти и мръсотия. Тя е реално продължение на улица Димитър Стоянов, но гледам че вече и от картата липсва...
ПС:Тази уличка мисля, че завършваше точно при сградата на тази обединена стопанска инициатива.

Offline Москвич 2140

• Запален по ГТ
  • 2382
    • View Profile
« Reply #54 on: 07.09.2011, 00:11:32 »
Да,улицата я преградиха 2002 или 2001 година ако не се лъжа,по искане на директорката на ОДЗ-то.Ако си спомняш на ъгъла  на кап.Тодор Ночев и Елин връх имаше много голям магазин останал от Татово време,някогашният супермаркет на квартала,точно до него имаше площадка с огради и стълбове с пътни знаци,на която водеха децата да ги учат кой за какво е и как да пресичат.Точно там свършваше уличката.На уличката имаше и някакви тоалетни останали от времето на строежа,в които се събираха боклуци и някои ги палеше ставаха пожари и нееднократно идваха пожарникари.Голямото почистване на остатъците от строежа- панели,материал,ламаринени тоалетни и тн. ги махнаха 1999 и 2000 година,когато отрязаха двете големи тополи в двора на училището.
« Last Edit: 07.09.2011, 00:13:19 by Москвич 2140 »

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #55 on: 07.09.2011, 00:30:37 »
Да, много добре си спомням големия изоставен магазин. Около него имаше доста отпадъци както казваш. А входа на детската градина беше точно пред тази площадка с асфалт и знаци. След като започна строежа на трите блока беше преместен входа на детската градина. Наистина имаше някакви тоалетни от, които се усещаше ужасна миризма. Не знаех, че по искане на директорката на ОДЗ-то са преградили уличката. До колкото си спомням точно там на оградата, бяха поставили някакви шперплати и прегради, за да не се вижда мръсотията от детската градина. Сега мисля, че след като построиха новите три блока изградиха висока ограда, която съвсем задъни бившата улица.
Сега се сетих да видя какво се вижда през Google Earth, ето какво излезе общо взето каквото и очаквах буйна растителност и място изоставено от бога.

Offline Москвич 2140

• Запален по ГТ
  • 2382
    • View Profile
« Reply #56 on: 07.09.2011, 00:39:07 »
Жалкото в случая е,че се изпраха пари за построяването на сгради,събориха магазина,унищожиха площадката и затвориха хубавия вход на градината.В Лозенец имаше друга изоставена сграда,която по-късно направиха на блок.Беше  почти в началото на улица Бунтовник на ъгъла и с локалното на бул. Черни връх.Точно зад високия блок на улица Горски пътник,строежа седя много години и земната маса,която беше до площадката зад гаражите на блока постепенно се свличаше надолу,имаше и някакви ламаринени будки,които в последствие разграбиха,но в крайна сметка в момента сградата е направена прилично и е обитаема.

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #57 on: 07.09.2011, 00:59:00 »
Така е наистина е жалко, защото не само че обрекоха квартала само на един голям магазин. Но и всички деца, на целодневна сянка. Блоковете са достатъчно високи, за да засенчват целия двор на детската градина, както и съсипаха входа и. Иначе за сградата която говориш, честно казано не мога да се сетя как точно е изглеждала преди да започнат да я до изграждат, но важното в случая е, че я завършиха.

Offline Москвич 2140

• Запален по ГТ
  • 2382
    • View Profile
« Reply #58 on: 07.09.2011, 01:08:58 »
Сградата беше висока към 5-6 етажа.Когато я изоставиха това просто бяха етажи с бетонни плочи и клони които да ги държат,това представляваше сградата. Имаше ограда с бодлива тел,но тогава вдигнаха цената на желязото и няколко цигани я изкопаха и я отнесоха.Ако знаеш за други изоставени сгради в Лозенец,ще е интересно да споделиш.Аз там съм обикалял доста и сега и преди почти 10-тина години,но за други не мога да се сетя,освен за разни изоставени къщи.

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
« Reply #59 on: 07.09.2011, 01:18:17 »
Да сетих се за тази сграда, наистина преди беше грозна гледка. Като цяло в квартала няма много изоставени сгради, сещам се само за няколко. Мисля че в двора на физическия факултет и този по информатика и математика имаше някаква висока сграда на 4-5 етажа цялата от арматура и бетон. Изоставена е поне от 15-20 години, вижда се и от бул. Дж. Баучър.
Иначе има тук, там изоставена стара къща, но нещо по голямо няма. Сега се сещам за бившото заведение в гората, ако не се лъжа се казваше "тенекиите" или така му казвахме. От него почти нищо не остана, като се навъртат много често там хора от малцинствата.
Щях да напиша и водната кула, но се сетих че сега я възстановиха и я направиха някаква арт галерия, така и не съм влизал вътре.