Author Topic: Разход на гориво на различните марки автобуси в ГТ  (Read 7583 times)

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
Има ли някой представа колко е средният разход на гориво (литри, куб. м за метан) на километър разделен по модели автобуси или средностатистическия разход в лева на километър за различните модели? Има ли от къде да се набави тази информация. Преди всичко ще е интересно сравнението между грохналите 30 годишни машини и нововнесените турски боклуци.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Ами чувал съм легенди, че старите горят по-малко, по-слаб двигател, няма турбокомпресор, на място работят на по-ниски обороти.

Конектата имат дисплей, на който показва разхода, моментен и среден, веднъж като пътувах със 111 при потегляне показваше разни стойности от рода на 70/100 :)
Човекът е човек, когато е на път

Offline vesko76

• Защо пиша толкова много?
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
Точно чистия атмосферен дизел дава голям разход, т.к. турбината създава въртящ момент, съответно двигателят си достига максималния въртящ момент още в ниски обороти.

Това 70/100 е съвсем постижимо нещо, но това е моментен разход. Трябва да се гледа средния разход за деня. Моментият разход и на повечето коли с атмосферни бензини, при потегляне от светофар, също е за части от секундата 40-49.9 на 100, но това нищо не значи.

Offline Tony

• 4162 и 8155 - най-добрите автобуси във Варна!
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Форум за градски Транспорт Варна
веднъж като пътувах със 111 при потегляне показваше разни стойности от рода на 70/100 :)
И ти с колата да минеш 100 километра на 1ва ще ти даде огромен разход.  :)
Според мен атмосферните двигатели дават по-малко разход, поне при по-старите Мерцедеси.

Моите галерии със снимки - тук и тук

Offline Knoxville

• Нямам спирка
    • View Profile
При потегляне новите Конекта скачат до 100/100. А вероятно и до повече, но просто не може да бъде изписано на дисплея. Иначе средният им разход е между 30-35 литра на 100 километра.

Offline Svetoslav

• Наистина съм луд
    • View Profile
При потегляне новите Конекта скачат до 100/100.
Сигурен ли си, че е 100/100 или е 99/100. Аз при съчленените съм виждал максимум 99/100 и когато шофьорът ускорява по-бързо(не чак задействан кикдаун) е показвало тази стойност до към 40км/ч :laugh:
Иначе средният им разход е между 30-35 литра на 100 километра.
Това вероятно на късите?
Интересно е и Ситаротата колко харчат, чувал съм, че са по-икономични от Конектата.

Относно спора за разхода на гориво на атмосферен двигател и такъв с турбина съм чувал, че тези с турбо имат по-нисък разход. До колкото и аз съм запознат с работата на двигатели с турбокомпресори, логиката сочи точно в тази посока.
« Last Edit: 16.04.2012, 14:29:06 by Svetoslav »

Offline mitakakutina

• View Profile
Иначе средният им разход е между 30-35 литра на 100 километра.
Това вероятно на късите?
Да, и кобрите дават такъв разход.

Offline sofianec

• Наистина съм луд
    • View Profile
Добре, явно има голямо значение честотата на спирките  и светофарите. Автобус вечер по празни улици или по Цариградско транзит харчи около 2 пъти по-малко от линия със спирки на всеки ъгъл. Не е ли в такъв случай по-смислено по линии с малко спирки да се пускат автобусите с най-голям разход?

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
Не си мисли, че има разлика от небето до земята..

Offline Sixkiller

• Наистина съм луд
    • View Profile
Някой може ли да сподели колко е реалния разход на Икарус 280 ? Защото според информация от този сайт: http://law.dir.bg/reference.php?f=n3mtr-89 разходът е следния:

Икарус 280  -   35,0
Икарус 280 преустроен /без ремарке/ - 33,0

Според друг сайт, разходът се дава между 35-40/100. Колко е реалния такъв?

Offline Tony

• 4162 и 8155 - най-добрите автобуси във Варна!
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Форум за градски Транспорт Варна
Не се знае този разход е при пълен или празен автобус, а това има значение, тъй като масата се увеличава с над 60%.

Моите галерии със снимки - тук и тук

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
От

...
Раздел IV
ДОПЪЛНИТЕЛНИ КОРЕКЦИИ ЗА СПЕЦИФИЧНИ ЕКСПЛОАТАЦИОННИ УСЛОВИЯ НА РАБОТА

...

2. интензивност на движението - движение в чертите на населените места без транзитно преминаване (когато се извършват товаро-разтоварни работи):
..
г) за град София - увеличение до 25%;

...

3. допълнителни условия, утежняващи движението в населените места:
а) движение на автобуси по маршрути само на градския транспорт - увеличение до 10%;

...

4. степен на натоварването:
..
б) при системно претоварване на автобуси в градски условия - увеличение до 20%;

...
В наредбата пише, че тези проценти се сумират, т.е. разходната норма за София на икарусите може да се завиши с до 55% за най-тежките линии на София. Получава се 54 л на 100 км. Нещо такова бях видял и разпечатано в една от кабините на икарус по 88 - за разходна норма бяха дадени петдесет и нещо литра на 100 км. Та така, пак казвам, не очаквайте да има разлика от небето до земята :)

Offline pumix

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
Също така разходът зависи и от задкормилното устройство.Това че е дадена една разходна норма,не значи че харчи толкова.И шофьрите трябва хляб да ядат. :devil:

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
Е това е максималното допустимо в смисъла на наредбата... Оказва се, че икарусите, особено ако са на газ-дизел не излизат никак нерентабилни, както човек би си представил на пръв поглед..

Offline pumix

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
Е това е максималното допустимо в смисъла на наредбата... Оказва се, че икарусите, особено ако са на газ-дизел не излизат никак нерентабилни, както човек би си представил на пръв поглед..
Сигурно искаш да кажеш на метан.Тогава може да се каже,че не са нерентабилни,а и по екологични.

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
Надали са особено екологични.. Всички знаем каква пушилка е след тях. Под газ разбирай природен газ, т.е. метан ;) Просто някъде го бях срещнал именно като газ-дизел или нещо от сорта, т.е. работи се със смес от двете горива.

Offline pumix

• Напредващ
    • View Profile
    • Email
Е ако са на природен газ (метан) са си екологични,поне би трябвало да са,даже съм виждал и надписи,че са екологични МПС-та.

Offline etnies

• Moderator
  • Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
Moже да се каже, че са по-малко неекологични.

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Има ли някой представа колко е средният разход на гориво (литри, куб. м за метан) на километър разделен по модели автобуси или средностатистическия разход в лева на километър за различните модели? Има ли от къде да се набави тази информация. Преди всичко ще е интересно сравнението между грохналите 30 годишни машини и нововнесените турски боклуци.
Иво пак успя да ме изуми с твърдението, че двигателите с турбокомпресор харчат повече от атмосферните дизели, то и двигател 150 к.с. би трябвало да харчи доста по-малко от друг с 300 к.с.  :help:
Както и да е - ако питаш за заводски характеристики, то аз имам впечатление, че повечето производители избягват да конкретизират специално за градски автобуси, тъй като има много обстоятелства оказващи влияние. Все пак @Metan беше така любезен в края на Септември миналата година да сподели с нас файлове с технически характеристики на няколко модела автобуси (предимно сглобявани в Турция), които можеш да откриеш в съответните теми за конкретните модели. Разрових се малко и попаднах на това - http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=885.msg248975#msg248975 От тези файлове според мен излиза, че MB Conecto LF има разход от 35/100 а MB Conecto LFG 46/100. Пак казвам, това вероятно е условен разход, а още по-вероятно максимален (защото съм срещал такова понятие за тежкотоварни машини), като се указва с цел, да е ясно, че над този разход машината има технически проблем или се експлоатира в неподходящи условия - един вид контролен разход.
Ако питаш за нормите по гаражите, тогава трябва да се обърнеш към някои от колегите, които работят като такива или имат редовни контакти с автобусни шофьори - @ялта, @emo, @snaipera и т.н.
Само скоропостижното закриване на Столичен Автотранспорт ЕАД би гарантирало на софиянци ежедневно комфортно и безаварийно пътуване с автобус в градски условия, което априори би увеличило дялът на превозите на обществения транспорт и би повлияло положително на трафика в столицата!

Offline difian

• Урбанистът
  • Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 424309060
    • Yahoo Instant Messenger - difian1
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Разходът, които се дава от производителя е доста важен параметър в транспорта и е един от главните фактори при избора на автомобили за автопарк- и за камиони и за автобуси, наред с разходите и честотата на сервизното и техническото обслужване. Както и при колите, трябва да дават няколко разхода спрямо специфични условия или поне да обясняват как са достигнали посоченият. В съвременните камиони вече дори има вградени системи, които изследват поведението на водача и спомагат за по-икономично шофиране. Далаверите при нас са ясни- колкото и да харчи, идеята е да не е над заложената норма, а останалото на свободния пазар! Спомняме си последните разкрития в БДЖ, скоро не съм виждал пред мен на обращалото да се прекачват туби, но нека наистина Снайпера и прочие да споделят! :P