Author Topic: Имена на метростанциите от Трети метродиаметър  (Read 9075 times)

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 646173605
    • View Profile
    • Моите снимки
Малко радикално, но все пак:

Красно Село - пазарът е известен като локация,  докато булевардът е дълъг
Ручей - кръстен на близкия площад, хората така си го знаят. България в случая не ме кефи, защото всички станции са в България. На всичкото отгоре Ручей е кратко и запомнящо се
Пенчо Славейков - нищо неестествено
НДК III - кръстен на трети диаметър. По същата логика да се прекръсти и сегашната станция НДК на НДК II
Патриарх Евтимий - против съм да се казва на чужди благородници или недействащи кина от соц време
СУ III - за да се запази последователноста. Съответно СУ да стане СУ I
Театър София - защо пък не - театърът е наблизо и е известна локация. пък и станция на името на театър

Предлагам също Стадион Васил Левски да се преименува на Парк Княз Борис - така ще се избегне повторението на името Левски в имената на станциите, а Борис не е използван в Красно Село
Доста радикално. :D
1. Трасето пресича Борис при Красно село, така че е редно да е МС Цар Борис III. Пък и скоро не се предвижда изграждане на друга станция на Борис.
2. Хората в квартала могат да си го знаят, но останалите в София не го знаят. А станцията се прави не само за квартала, а и за целия град. МС България е хубаво име. И станцията не се кръщава на държавата, а на булеварда.  :kid:
3. Дали ще е Пенчо Славейков, дали ще Александровска болница или Медицинска Академия... няма значение според мен. И трите имена са известни и трите са достатъчно познати... така че.
4. НДК... но няма смисъл да е III. Целия трети диаметър си има номер... това означава че всяка станция трябва да има индекса III отзад, а това е напълно излишно. НДК II е напълно достатъчно.
5. Хаха. Кино Одеон си е действащо кино... и не е създадено от Соц-а. (днешната сграда да, но името на киното е преди войната) :D Колкото до името на станцията... то според мен трябва да е: Граф Игнатиев или Патриарх Евтимий. Ако нямаше МС Стадион Васил Левски, бих предложил МС Васил Левски... но ще става объркване и няма смисъл.
6. Или Орлов мост или СУ II. Всичко останало е излишно.
7. Там станцията има пак 2 възможности или Театър София което е логично или Мадрид.

Всичко хубаво, но защо са тея номера-1,2,3? Според мен и Сердика трябва да е просто "Сердика". В Париж има места, където се пресичат 5 линии и RER и станциите имат 1 име. Така се подразбира, че имат връзка, а на картата се вижда кои са линиите :D
Така с индекса се разделят станциите. И когато кажеш на някой да си хване влака на Сердика II, то няма начин да сгреши и да се качи на влак на Сердика I. Да сега това може да не е голям проблем, но след време ще е голям.
« Last Edit: 17.03.2016, 12:42:08 by Petko21 »

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile

6. Или Орлов мост или СУ II. Всичко останало е излишно.

Предвид, че пресичането ще е при СУ трябва и станцията да е СУ, не Орлов мост :)

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
По принцип си прав. Ако няма директна връзка обаче между двете станции в платената зона, то станцията може да носи и другото име - демек липса на директна връзка. Защото тя наистина при Орлов мост, въпреки че СУ и е в пешеходна достъпност. И реално тя ще е трансферна станция, но с допълнително таксуване... Ноо това са дребни неща, което и име да изберат ... все ще е подходящо.

Offline vasko

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Ако няма директна връзка обаче между двете станции в платената зона
И реално тя ще е трансферна станция, но с допълнително таксуване...
Това е абсурдно и крайно неприемливо!!!!!  :eek:

Безплатният трансфер е задължителен в такива случаи! ;)
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
Защо да е задължителен? При наземния траснпорт да не би да е безплатно? Да не забравяме, че това неминуемо ще доведе до повшаване на цената.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
Защо да е задължителен? При наземния траснпорт да не би да е безплатно? Да не забравяме, че това неминуемо ще доведе до повшаване на цената.

То по тази логика между Сердиките също не трябва да има тунел. Защо ми е примерно да се возя с метро от Левски до Пета градска болница, да се прикачвам и да плащам 2 пъти, като мога да хвана тролей и да платя веднъж.

Според схемата има връзки между метролииниите:

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
Абсолютно. Станциите на метрото са като спирките на МГТ, разликата е че са или под или над земята и имат друг транспортен оператор.

Това е абсурдно и крайно неприемливо!!!!! 

Безплатният трансфер е задължителен в такива случаи! ;)
А приемливо ли е да се дават стотици хиляди, за прокопаване на тунел дълъг около 130 метра... Темата е за имената на МС и не е за таксуването.
То по тази логика между Сердиките също не трябва да има тунел. Защо ми е примерно да се возя с метро от Левски до Пета градска болница, да се прикачвам и да плащам 2 пъти, като мога да хвана тролей и да платя веднъж.

Според схемата има връзки между метролииниите:
...
Не си прав! Сердика 2 беше долепена до Сердика 1 и не беше нужно изграждането на галерия от десетки метри, за трансфер.
Схемата е генерална за метрото... На практика връзка ще има, през сегашния пешеходен тунел с траволаторите.  Темата обаче не е за таксуване. Предполагам че с изграждането на МД3 ще влезе нова система за таксуване и няма да има значение дали ще минаваш 1 или 2 пъти през турникет.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
А приемливо ли е да се дават стотици хиляди, за прокопаване на тунел дълъг около 130 метра... Темата е за имената на МС и не е за таксуването.

В други европейски градове има и по-дълги тунели за безплатно прекачване между линии на метрото. Относно парите - така или иначе се дават някакви, по-добре да се използват за прокопаване на тунели, отколкото да влязат в нечий джоб.

Но нека наистина не се отклоняваме повече от темата :)

Относно станция 9 според мен е най-добре да се казва "Патриарх Евтимий".

Offline Neronov

• R.I.P 1210
    • View Profile
А колко по-лесно ще бъде билетите да важат 1 час с възможност за повторно минаване през турникет на друга станция.  :rolleyes:

Offline Unicode

• Маниак
  • Фен на Софийското метро
    • View Profile
Моите предложения:
Евлоги Георгиев - реално станцията при Театър София ще единствената под булеварда след отпадането на станцията при Военна Академия. Не знам защо ще я правят изцяло от северната страна на кръстовището на бул. Мадрид / Янко Сакъзов, вместо да е като станция Сливница под бул. Панчо Владигеров където двете ѝ половини са на юг и север от бул. Европа, съответно;
СУ или Орлов Мост - тук съм раздвоен. Орлов Мост е по-близката локация, но пък така няма да има същото име като станцията на първата линия, с която ще се прави трансфер;
Граф Игнатиев - за мен всяко име различно от "Граф Игнатиев" за станцията на Попа е невалидно. Също така не знам защо я направиха да е западно от Графа с опция да се излезе единствено от източната ѝ страна само към кръстовището на Попа, а на западната ѝ страна няма изходи - реално въпреки наличието на две метролинии района на ул. Раковска остава без спирка в близост и няма кьораво обслужване от метромержата. Не можеше ли като друг вариант станцията да се измести с изходи и от двете ѝ страни, като западния да е на една пряка от Попа - на ул. Ген. Паренсов, а източния да е на светофара на бул. Васил Левски и ул. Гурко, като за вход да се ползва съществуващия подлез там, а и самото кръстовище е доста оживено;
Национален Дворец на културата - с това съм съгласен за трансферната с втора линия станция на бул. Витоша под бул. Патриарх Евтимий;
Пенчо Славейков - това е добро име за станцията на Мадара под ул. Георги Софийски, но държа станцията да има тунел от западния изход, който да е до входа на Александровска МБАЛ, иначе за мен реално няма има добро обслужване на болниците в района като Стоматологичния факултет и ВМА;
България - това е най-удачното име, за станцията под едноименния булевард и кръстовището с бул. Акад. Евстатиев Гешов, още повече че май няма да има други метростанции за бул. България, включително и за другите две натоварени кръстовища с бул. Гоце Делчев и бул. Тодор Каблешков;
Красно село - това е най-удачното име за станцията на бул. Цар Борис 3, тъй като самия пазар е утвърден топоним за това място. Само не знам защо станцията я набутаха от северната страна откъм осезаемо по-слабонатоварената ул. Житница, а не от южната страна под бул. Гоце Делчев? Аз съм сигурен че болшинството, поне 70% от пътникопотока на това ключово място е откъм пазара и страната на бул. Гоце Делчев а не откъм ул. Житница където е разположена станцията...
« Last Edit: 08.03.2017, 11:19:16 by Unicode »

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Моите предложения:
Граф Игнатиев - за мен всяко име различно от "Граф Игнатиев" за станцията на Попа е невалидно. Също така не знам защо я направиха да е западно от Графа с опция да се излезе единствено от източната ѝ страна само към кръстовището на Попа, а на западната ѝ страна няма изходи .....

На Графа съм най-голям противник. Другиите станции както ще да се казват, но станция на името на палача на Левски не искам да има в София. Патриарх Евтимий е според мен най-добрата опция

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Категорично ЗА Патриарха и ПРОТИВ Графа!

Offline vasko

• View Profile
Защо да е задължителен? При наземния траснпорт да не би да е безплатно?
Това е метро, а не наземен транспорт! ;) Част от стандартната концепция за метрото е безплатен и удобен преход между линиите. ;)

На практика връзка ще има, през сегашния пешеходен тунел с траволаторите.  Темата обаче не е за таксуване. Предполагам че с изграждането на МД3 ще влезе нова система за таксуване и няма да има значение дали ще минаваш 1 или 2 пъти през турникет.
Дори и да влезе нова система за таксуване, пак трябва да си има директен тунел, където да няма никакви турникети и други физически пречки! ;)

Хора, вие изобщо не мислите за удобството на пътниците, и че намаляването на същото ще откаже някой друг човек и ще го върне към автомобила му.

Не знам колко често и за какво ползвате метрото, но знаете ли колко е "приятно" и "удобно" преминаването през турникет с багаж?!

Да не говорим, че ако се въведе нова система за таксуване, пътниците с определен вид карти ще трябва да се таксуват на изхода на едната станция, да преминават през тунела с траволаторите и след това да се таксуват пак на входа на другата... :neznam:

Евлоги Георгиев - реално станцията при Театър София ще единствената под булеварда след отпадането на станцията при Военна Академия.
Не съм съгласен. Според мен, когато има силно разпознаваем обект (театър София), то той трябва да бъде "кръстник" на прилежаща станция, а не част от уличната мрежа.

Освен това, ако станцията се кръсти "Евлоги Георгиев", това омаловажава и обижда делото и даренията на другия брат. Самият булевард се казва "Евлоги и Христо Георгиеви". ;)

Освен всичко това, булевардът е много по-разпознаваем в частта си между Орлов мост и НДК и метростанция с неговото име в самия му край не е добра идея.  ;)

СУ или Орлов Мост - тук съм раздвоен.
Задължително Софийски университет "Св. Климент Охридски", заради връзката с МД1! ;)

Граф Игнатиев - за мен всяко име различно от "Граф Игнатиев" за станцията на Попа е невалидно.
Категорично ЗА Патриарха и ПРОТИВ Графа!
И според мен, е по-добра идея станцията да се казва Патриарх Евтимий не толкова заради булеварда, колкото заради статуята и заради факта, че точно това място е силно разпознаваемо с това име.

Но, за съжаление, както и да я кръстят, хората ще я наричат с унизителното "попа", което обижда великата историческа фигура... :/
« Last Edit: 18.03.2016, 22:19:19 by vasko »
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Тече в момента анкета за имена на станциите по МД 3. Който желае, моля да я попълни:
https://docs.google.com/forms/d/1N2r3OR5FtasDWNNdGqV_MHDaVro9vcz1xVtUJMDa6So/viewform
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline fizik

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Кой е пуснал анкетата и кога ще излязат резултатите?

Offline Petko21

• Нямам спирка
  • Техника
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Моите снимки
Спаси София, а колкото до другия въпрос и аз се присъединявам към това питане.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Кой е пуснал анкетата и кога ще излязат резултатите?
Анкетата трябва да продължи две седмици.
Но само днес вече е попълнена от над 6200 души
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
За мен е най-удачно да носят имената на кварталите, в които се намират. Тази порочна практика да се кръщават на улици за мен трябва да спре, защото не ни е толкова гъста метромрежата, за да бъдат толкова конкретни.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline fgm

• Запален по ГТ
    • View Profile
Със следното уточнение, иначе съм съгласен с Кайзера-името на квартала и една централна артерия-примерно Овча купел 1, Монтевидео, Овча купел 2, Горна баня са подходящи и точно указващи къде си.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
Аз пък смятам че не необходимо и обезателно името на коя да е станция да е конкретно обвързано с географското ѝ местоположение. Примери за такива станции колкото щеш - Европейски съюз, Софийска Света гора и т.н. Смятам че може да има и имена, които не са част от уличната мрежа. Например защо Монтевидео? На мен това не ми харесва.