Author Topic: Предложение за трамваите в София  (Read 14581 times)

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: Предложение за трамваите в София
« Reply #100 on: 29.10.2016, 20:46:25 »
А защо не вместо 20 ремаркета - още 20 Т6А2?

Offline stankos

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #101 on: 29.10.2016, 21:53:36 »
 С евросредства не може да се купуват трамваи втора употреба !
Когато мирогледа на човек се свие до една точка , той казва : Това е моята гледна точка !

Offline The Freshmaker

• TM 303
    • View Profile
    • Email
« Reply #102 on: 29.10.2016, 21:55:51 »
Гледам че всички са се изказали - ами да се изкажа и аз.
На тези, според които хората с увреждания като не им утърва нещо, да си седят дома, най-добронамерено им пожелавам да разберат от първа ръка какво казват. И тогава пак да се изкажат... Отношението към хората в неравностойно положение в държавата ни е като в африканска държава в състояние на гражданска война и това е непростимо.
По отношение на трамваите обаче... Ако за трамваи на такава възраст и такова състояние ще платим сума, близка до цифри, засега познати от "фолклора", това е безумие. Облечено в благовидното оправдание колко е спешно да сменим едни бараки с други бараки по линия с интервал на движение 40 минути - сигурно понеже това са единствените пендели за продан в Европа в момента...
« Last Edit: 29.10.2016, 22:25:02 by The Freshmaker »
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на транспортен геноцид към населението на София.

Online bigblondewolf

• Маниак
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 55310178
    • View Profile
« Reply #103 on: 30.10.2016, 00:04:21 »
На цената на някакви пендели не може ли да се довърши трасето в Дружба поне до някакво колело?
Семейният скандал е като рок концерт. Винаги започва с новия материал и завършва със старите хитове

Online V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #104 on: 30.10.2016, 11:36:38 »
За колело все едно ще се наложи да се отчуждава около 1000 m2 частен терен, за триъгълник около 300m2. Отчуждаването изисква време, а и ще трябва да се платят около 230-25000 при първия вариант и 70000-75000 при втория. :rolleyes:

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #105 on: 30.10.2016, 11:59:33 »
А защо не вместо 20 ремаркета - още 20 Т6А2?

Откъде? И освен това, така няма да се реши проблемът с достъпността.

На цената на някакви пендели не може ли да се довърши трасето в Дружба поне до някакво колело?

Доста повече е трасето до Младост, има да се изгражда към 1500 метра коловоз.
И след като се изгради, и за там ще трябват трамваи.
« Last Edit: 30.10.2016, 12:01:37 by fafan »

Offline UMSofia

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #106 on: 30.10.2016, 16:02:53 »
Дайте да гледаме малко в перспектива. Ако СО си изпълни проекта за интегриран градски транспорт, трасе до Младост ще има. В този проект е предвидено закупуване на 6 броя нископодови нови трамваи, които да обслужват линия 23. Явно са гледали някак да си стъкмят проекта и да им излязат сметките, но това в никакъв случай не означава, че тези 6 трамвая са достатъчни. Стига с тези ремаркета, стига с тези ЧКД-та! Ремаркетата в трамвайния транспорт са отживелица. Сега се строят трамваи с много секциии, така че трамвая да е проходим от край до край. ЧКД-тата са били едни чудесни за времето си трамваи, но преди 30 години. Общината от сега трябва да мисли как и по коя програма да закупи поне 20 нископодови трамвайни мотриси, за да вкара нормалнорелсовия трамваен транспорт в XXI век. И трябва да мисли бързо, защото след 2020 вероятно ще трябва да разчита само на собствени средства. Така тази нова дълга линия от Младост до МС Опълченска, да може да се обслужва от нови трамваи. Линията от депо Искър до Младежки театър и 22-ра линия да се обслужват от ЧКД.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #107 on: 30.10.2016, 18:46:47 »
Стига с тези ремаркета, стига с тези ЧКД-та! Ремаркетата в трамвайния транспорт са отживелица. Сега се строят трамваи с много секциии, така че трамвая да е проходим от край до край.

В Лайпциг не мислят така, нископодовите ремаркетата ги закачат на нископодови трамваи... Така са си спестили известни разходи като са купили известен брой трисекционни вместо петсекционни трамваи, използвали са и известно време и ЧКД-тата с тях. И в последствие имат известна гъвкавост, на летни разписания без ученици се пускат по-къси мотриси, със зимното се подсилва, без да са необходи повече курсове/персонал. Така че всяка стратегия си има плюсове и минуси. Но защото казваш дългосрочно мислене, за такова трябва стратегия за някакъв период напред, да кажем 5 или 10 години. Аз на такова нещо за София и трамвайния транспорт не съм попадал, поправете ме ако греша.

Offline stankos

• View Profile
« Reply #108 on: 31.10.2016, 16:52:43 »
Дайте да гледаме малко в перспектива.

Проспахме един период и сега в този трябва да се навакса ! Да , но европейското финансиране не е безгранично и сега със средствата на разположение трябва да се навакса в ремонтите на трасетата !Не можем да си позволим нови трамваи в достатъчно количество и трябва да се съобразим с това ! Компромисен вариант е този с ремаркетата и според мен е добър !
Когато мирогледа на човек се свие до една точка , той казва : Това е моята гледна точка !

Offline maniak

• Нямам спирка
  • Оптимист
    • ICQ Messenger - 278834436
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/47270324@N08/
    • Email
« Reply #109 on: 31.10.2016, 17:02:59 »
Дайте да гледаме малко в перспектива. Ако СО си изпълни проекта за интегриран градски транспорт, трасе до Младост ще има. В този проект е предвидено закупуване на 6 броя нископодови нови трамваи, които да обслужват линия 23. Явно са гледали някак да си стъкмят проекта и да им излязат сметките, но това в никакъв случай не означава, че тези 6 трамвая са достатъчни. Стига с тези ремаркета, стига с тези ЧКД-та! Ремаркетата в трамвайния транспорт са отживелица. Сега се строят трамваи с много секциии, така че трамвая да е проходим от край до край. ЧКД-тата са били едни чудесни за времето си трамваи, но преди 30 години. Общината от сега трябва да мисли как и по коя програма да закупи поне 20 нископодови трамвайни мотриси, за да вкара нормалнорелсовия трамваен транспорт в XXI век. И трябва да мисли бързо, защото след 2020 вероятно ще трябва да разчита само на собствени средства. Така тази нова дълга линия от Младост до МС Опълченска, да може да се обслужва от нови трамваи. Линията от депо Искър до Младежки театър и 22-ра линия да се обслужват от ЧКД.

Прегледах съобщенията назад в темата. Самият аз съм защитавал ремаркетата като разумен вариант за обновяване на парка, но... преди 8-9 години. Време за опити с ремаркета вече няма. За 30 годишни трамваи да се купуват ремаркета не е разумно. И точно тук съм напълно съгласен с UMSofia - експлоатационната годност на Т6Б5 е не повече от 7-10 години (след извършен капитален ремонт сега) и то последните 5 години като резерви и допълненителни коли за определени курсове. Откъдето и да се погледне ни трябват нови трамваи, които да поемат щафетата докато му е време. Т6А5 не са минавали капитални ремонти (чехите ни ги предават сега именно защото по техни сметки сега трябва да им се направи и би излязъл необосновано скъп), съответно и те могат да изкарат до около 15 години, но имайки едно наум за съпътстващи дефекти.

В отговор на fafan - Лайпциг вече на практика нямат ремаркета, а и старите им дашевки скоро ще са история - Соларис им правят в момента 40 трамвая, така че нека не спекулираме по темата.
http://bgtransport.org/

Евгени Крусев = Любомир Христов = Велизар Стоилов = предател на обществения транспорт в София.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #110 on: 31.10.2016, 18:39:52 »
В отговор на fafan - Лайпциг вече на практика нямат ремаркета, а и старите им дашевки скоро ще са история - Соларис им правят в момента 40 трамвая, така че нека не спекулираме по темата.

Е как да нямат, имат 43, изкупиха NB4 даже от Рощок и интензивно се ползват.  След края на Татрите NB4 ще се теглят от NGT8, и в момента има такива състави.
« Last Edit: 31.10.2016, 18:41:40 by fafan »

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #111 on: 01.02.2018, 22:09:15 »
Днес, 1.02. от 18 часа в сградата на Архитектура и благоустройство в София, ул. Сердика 5 на 3 етаж е имало  публично обсъждане за премахване на трамвай 6.

Някой знае ли нещо по въпроса, мотиви, решение............?
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #112 on: 02.02.2018, 08:09:43 »
Нищо. Обсъждаше се процедурата. На въпрос - кой и как е изработил коефициентната скала за оценяване на проектите, беше отговорено - ползвана е стара подобна скала от изследване за третия метродиаметър и брейнсторминг после от "група специалисти". На втори въпрос - кой от СО е възложил и одобрил такова тегловно разпределение на коефициентите - не бе отговорено...
До 12-ти февруари могат да се внасят становища и да се предлагат други варианти в деловодството на НАГ.
Оказва се, че авторът на транспортното изследване въобще не се е съобразил със заданието. Заданието е за цялостен анализ на положението в ЮЗ София, а не за пет варианта на кръпки в тези триста метра. Освен това в анализа няма трафик симулации как ще изглежда при евентуална реализация. Какво ще се промени, подобри или влоши.  Това поражда съмнение за качеството на крайното решение и за предварителна предрешеност при избора на вариант.

Едно стана категорично ясно - търси се нова "бърза кръпка", по възможност - без едноколовозно трасе.
« Last Edit: 02.02.2018, 08:14:47 by viktorlc »
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #113 on: 02.02.2018, 10:30:23 »
В крайна сметка стана ли ясно кой от петте варианта фаворизират?

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #114 on: 02.02.2018, 10:52:56 »
Не е ясно, но вариант, който струва много пари едва ли ще реализират. По-скоро се търсят още варианти, освен разгледаните.
храна за мозък - http://www.banitza.net/