Author Topic: Въпроси & Отговори  (Read 164101 times)

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Въпроси & Отговори
« Reply #1900 on: 16.07.2017, 16:09:17 »
При всички положения, от опит понеже нямам кола и пътувам с обществен транспорт, според мен в момента въпреки всичко БДЖ е най-добрия превозвач. Чакат те ако имаш задължителна връзка между влаковете, спалните вагони са климатизирани и чисти, пътническите на дългите дестинации сравнително добре поддържани. Закъснения има, но много по-рядко от автобусните превозвачи. Моя позната преди няколко дена пътува до Слънчев Бряг с автобус и й отне 9 часа, навръщане пък 2 пъти им се повреди автобуса. Отделно тоалетните в много от автобусите не работят и само като се примолиш може да ти спрат извън местата по разписание. В добавка на едно място ги спирали за проверка, имало някакви проблеми и ги държали 1 час, и някакви щели да се сбият дори.

Конкретно до морето, с влак е една идея по-бързо от автобус, и почти 2 пъти по-евтино, но пък недостатък е че трябва да се прекачваш на автобус от Варна или Бургас до курортите. За закъснения нищо не мога да кажа, последния път като се връщах от Варна с нощния влак закъсняхме с 2 часа, но пък предишните пъти и посока Варна бяхме точни на секундата. До Бургас пътувах последно зимата, с експрес Слънчев Бряг, до Пловдив закъсняхме с 10-тина мин. после почти навсякъде пристигахме даже по рано с 5 мин. и седяхме на гарите докато стане време по разписание. Линията в голямата си част е модернизирана и се пътува много приятно без да друса със скорости 130 км/час, с експреса 150.

Мен ако питаш избирай влака без да се замисляш, шанса да стигнеш навреме и по-бързо е по-голям от при автобуса. Вземи си ако искаш за малко повече пари място 1-ва класа, последно във вагона 1-ва класа имаше сапун и тоалетна харитя в тоалетните, завеси на прозорците, беше много чисто и приятно.
« Last Edit: 16.07.2017, 16:14:42 by Ivo »
Човекът е човек, когато е на път

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline coast96

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1901 on: 16.07.2017, 19:17:15 »
Аз не съм съгласен ,че се стига най-бързо с влак,защото спира на всяка керемидка, а най-бързия тръгва в 6:40 и стига отново по - бавно от колкото с автобус, ако вземеш експресен автобус които спира само 1 път за почивка мисля,че беше някъде около Ямбол , стигаш за 3 часа и половина или максимум 4 беше (не помня точно). П.П. Не пътувай с Ивкони

Offline KRAKOMOBILA

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1902 on: 16.07.2017, 20:20:42 »
Интересно ми е автобуса как стига за 3 часа и половина при спазване на всички ограничения по пътя ?

НЕ НА КИЧА ПО ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА В ГТ!!!

Online vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #1903 on: 16.07.2017, 20:29:06 »
Всеизвестен факт е, че на автобусите по някои линии разписанията са правени в разрез със закона за движение по пътищата. Тук топката е в КАТ и ДАИ, чието задължение е да следят за спазването на ЗДП, така че към тях трябва да има забележки. Проблемът обаче е, че в България винаги вината се хвърля върху най-ниското звено в йерархията - шофьор или машинист, оттам нагоре всички са невинни като момина сълза.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #1904 on: 16.07.2017, 20:51:45 »
Бургас - София с автобус обикновено е 5ч 30мин, което отнесено със Слънчевият бряг е що-годе еднакво.

Offline did_ko

• Нямам спирка
  • гигантски радиоактивен термит - мутант
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1905 on: 16.07.2017, 20:55:01 »
Аз не съм съгласен ,че се стига най-бързо с влак,защото спира на всяка керемидка, а най-бързия тръгва в 6:40 и стига отново по - бавно от колкото с автобус, ако вземеш експресен автобус които спира само 1 път за почивка мисля,че беше някъде около Ямбол , стигаш за 3 часа и половина или максимум 4 беше (не помня точно). П.П. Не пътувай с Ивкони
С риск да си изпрося наказание, ще отговоря на този пост.

Ако мислиш, че Карнобат (възлова гара), Ямбол, Стара Загора и Пловдив (две възлови гари) са керемидки, това говори за невежество.

И ще те помоля да уточниш понятието експресен автобус, че нещо не можах да го схвана:u4uden

Иначе на конкретния въпрос - Много по комфортно, удобно и приятно е пътуването с влак.
Мразя да пиша и говоря за автобусите с марка "Чавдар" в минало свършено време.

Насилственото натъпкване на пътници в BRT  линиите е транспортен геноцид спрямо населението в Бургас

В ГТ Бургас НЕ ДОСТИГАТ АВТОБУСИ

Ако някои пост не ви харесва - можете да натиснете бутона "Информирай модератор".

Offline mitkov2

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #1906 on: 16.07.2017, 20:57:56 »
Не съм се зачитал много по този раздел, тъй като влаковете не са ми страст, но имам нужда от малко помощ.

Въпросът ми е съвсем прост - покрай всичките глупости около БДЖ, може ли изобщо да се разчита на тях и адекватна транспортна функция ли предлагат? Имам еднопосочно пътуване от Бургас (по-скоро Созопол, но ще го измислим) до София. Гледах че най-бързия влак стига от Бургас до София за 5.30 - 6 часа, докато на автобусите отнема малко повече. Пък и ще ми е много по-приятно с влак, като цяло не харесвам дълъг път с автобус. Ще се радвам ако по-запознатите разкажат малко повече относно закъснения (т.е. да очаквам ли такива, какво се прави тогава), хубави ли са влаковете и каквото изобщо знаете, тъй като на влак не съм се возил от повече от 10 години, а от тогава разбираемо - не си спомням много, бил съм на 7-8 години. Също какви са хората по влаковете, трябва ли нещо да ме притеснява (определени малцинства например)... Благодаря предварително! :)
За да нямаш малцинства, първа класа е решението, там няма. Влаковете до морето са прилични, със сигурност е по-добре от автобус.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #1907 on: 16.07.2017, 21:15:04 »
@wiNt - пътувай с влака и си вземи първа класа. Разликата в цените не е голяма.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline wolf_rusi

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1908 on: 16.07.2017, 22:51:13 »
viktorlc абсолютно съм съгласен с мнението на viktorlc, но от опит казвам специално за влак 8611/8612 "Слънчев бряг" че два пъти вече се возя във вагон втора класа, който е досущ като тези първа - купе по 6  :crazy:
Иначе винаги в първа класа е по-свободно и "се диша" и седалките са комфортни.  8)
Бургас - София с автобус обикновено е 5ч 30мин, което отнесено със Слънчевият бряг е що-годе еднакво.
Да не забравяме, че "Слънчев бряг" вози и бистро, което натежава в полза на влака  :D

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1909 on: 16.07.2017, 23:09:33 »
Мисля, че в РБВ-тата няма нужда човек да си взима първа класа. Във втора класа са достатъчно добри условията.
Аз не мога да разбера какъв е проблемът, че се е изпикал на гумата?
О.о

Online ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1910 on: 16.07.2017, 23:50:45 »
Ако не бързаш, избери БДЖ. Нощният влак с място в спален вагон си струва, понеже има климатик и условията са добри. Дано имаш късмета да няма дублирано място. Влаковете на дълги разстояния почти винаги натрупват поне 30 минути закъснение, понякога и до 5-6 часа. Пътуването до Бургас е в най-добрия случай 7 часа.
Вероятността автобусът да закъснее е много по-малка, все пак автобусните фирми повече държат на клиентите си и добрия имидж. За предпочитане са Калеа, Биомет и донякъде Етап-Груп Плюс. Бягай от Ивкони. Неудобното е, че ще седиш 5-6 часа на едно място, но пък няма да се прекачваш и ще имаш климатик със сигурност.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1911 on: 17.07.2017, 08:35:31 »
Вашите разсъждения са, все едно че човекът живее около гара Бургас. Директната връзка на Царево, Приморско, Созопол, Слънчев бряг и т.н. натежава доста за автобуса. Прекачването и чакане в пека на гара Бургас не е оферта през лятото. За мен, както и ozzy посочи, оптимално решение е спален вагон от Бургас, но ако се пътува през деня - по-добре с автобус.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #1912 on: 17.07.2017, 12:31:29 »
Ако не бързаш, избери БДЖ. Нощният влак с място в спален вагон си струва, понеже има климатик и условията са добри. ..Неудобното е, че ще седиш 5-6 часа на едно място, но пък няма да се прекачваш и ще имаш климатик със сигурност.

Нощните влакове нямат ли със сигурност климатик? Или още има и от старите спални вагони?

И какво е "Цена на спално място бизнес класа" - 18 лв. Каква е разликата с първа класа за 12 лв.?

Offline dobriii123

• Маниак
  • Фен на железопътния и градския транспорт! :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #1913 on: 17.07.2017, 14:21:50 »
Ако не бързаш, избери БДЖ. Нощният влак с място в спален вагон си струва, понеже има климатик и условията са добри. ..Неудобното е, че ще седиш 5-6 часа на едно място, но пък няма да се прекачваш и ще имаш климатик със сигурност.

Нощните влакове нямат ли със сигурност климатик? Или още има и от старите спални вагони?

И какво е "Цена на спално място бизнес класа" - 18 лв. Каква е разликата с първа класа за 12 лв.?
От старите спални вагони няма в движение, всички са от новите турски, следователно с климатик. Има и седящи от старите, в които няма климатик.

Когато си закупиш спално място първа класа делиш кабината с друг пътник, а при бизнес класата си сам в кабината. И за двата случая се изисква обикновен билет за първа класа + цената на спалното място, било то първа или бизнес класа.

Offline wolf_rusi

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1914 on: 17.07.2017, 23:33:24 »

Всички спални вагони са нови с климатик и са супер. Затова ако си решил, побързай ако все още има места защото се разпродават като топъл хляб.
Вагоните са едни и същи и се доплаща от редовния билет:
10лв. - втора класа (условно) - 3те легла в кабината се ползват от 3 човека
12лв. - първа класа (условно), но за целта ти трябва редовен билет първа класа) - 2 човека в кабина
18лв. - бизнес класа (условно), но за целта ти трябва редовен билет първа класа) - сам човек в кабина

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #1915 on: 18.07.2017, 17:07:19 »
Ами не съм още съвсем убеден. Между 44 лева (първа класа плюс спална кабина само за мен) и 75 лева за самолета май ще предпочета самолета. Там непредвидените закъснения и случки като днешната в Бургас се броят на пръсти, при БДЖ са по-скоро редовно стечение на обстоятелствата.

Online gt_stz

• Запален по ГТ
  • 127 - (1993-2016)
    • View Profile
« Reply #1916 on: 23.07.2017, 17:00:59 »
Здравейте! Мисля след няколко дни да пътувам към Варна със БВЗР "Родопи" или 8631. Дали някой ще има информация относно влака? Имам предвид какъв е съставът от вагони, комфортно ли е пътуването с този влак и т.н. Другият ми вариант е да пообикалям през Горна Оряховица (което ми е редовна практика :D), но все пак ми е интересно как ще е пътуването с този влак.
127 - почивай в мир! :(

Дали старозагорските Мерцедеси ще тръгнат отново?...

За закупуването на повече съчленени автобуси за Стара Загора!

Offline dobriii123

• Маниак
  • Фен на железопътния и градския транспорт! :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #1917 on: 23.07.2017, 19:52:27 »
На „Родопи” се движат т.нар. вагони 50-та серия (такива се движат на „Диана” и др. влакове). Те обаче са пловдивски и не е сигурно дали като интериор ще са като тези на „Диана”-та, но са приятни. :)
Ето две снимки от Facebook страницата „Подвижен железопътен състав /ПЖС/”:

« Last Edit: 23.07.2017, 19:56:58 by dobriii123 »

Offline vasko456

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1918 on: 23.07.2017, 20:22:31 »
Имате ли информация относно движението на влак 8611? И по-точно, дали в последните седмици е имал закъснение?

Online bdz43r

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #1919 on: 23.07.2017, 20:23:39 »
Около времето се движи. Следят го много и не смеят за го закъсняват без причина, както другите влакове.