Author Topic: История на спирковите знаци и навеси  (Read 103673 times)

Offline София 100

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
Стори ми се любопитна информация: в книжката "Българското участие в социалистическия дизайн", С 1985г. се споменава името на познатите ни от 80-те и 90-те години колонки на спирки, които наричат "Кентавър". Източник:  стр.20/21 :  https://issuu.com/industrialdesign.nha.bg/docs/85_

Ако на някой му е интересно тук може да разгледа цялата колекция от сп. "Дизайн" и други четива по темата. На мен ми бяха доста приятни:  https://issuu.com/industrialdesign.nha.bg
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:
"Трябва търпение и труд, за да се превърне черничевият лист в коприна"

Елисавета Багряна

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
Много хубава и ценна колекция! Струва ми се, че този дизайн е част от серия от няколко обекта с унифициран дизайн - такси-колонка, колонка за връзка с диспечер на крайна спирка и спиркознак с еднакви пропорции и еднаква по форма козирка. Натъквал съм се на снимка с таксиметров автомобил и такси-колонка с такъв дизайн в брой на списание Авто-мото или нещо подобно още от началото на 70-те. Вероятно това е времето на появата на този дизайн под формата първо на такси-колонка, от който явно в началото на 80-те произлиза и добилият голямо разпространение спиркознак. На същата страница има снимка и на такава такси-колонка.

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
Една от последно останалите живи.

Offline RADOCVET

• Moderator
  • Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
Преди две години ремонтираха тротоара нагоре по Бяло море, но това не го махнаха.

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Не помня дали работеха. В "Римска Баня" от Станислав Стратиев, главният герой се опитваше чрез такава колонка да си извика такси за морето, никой не се обаждаше, тегли им една майна, онези казаха "Я не ни псувай, няма да ти изпратим такси!"
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Не помня дали работеха. В "Римска Баня" от Станислав Стратиев, главният герой се опитваше чрез такава колонка да си извика такси за морето, никой не се обаждаше, тегли им една майна, онези казаха "Я не ни псувай, няма да ти изпратим такси!"
Няма вид на работеща: https://www.google.bg/maps/@42.7003507,23.3385254,3a,48.8y,203.4h,79.87t/data=!3m6!1e1!3m4!1snVDMSkVmUwVfKOMQYOw2Ww!2e0!7i16384!8i8192?hl=bg
При толкова променени комуникации надали някой такси-оператор ще поддържа подобни допотопни устройства.
« Last Edit: 06.08.2021, 15:56:01 by blagun »

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Някъде по маршрута на 94 и на Симеоновския лифт.
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline dwartbg

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
:crazy:

Здравейте от бъдещето. 
Имате ли още от тези снимки или тази част от колекция ли е?  Благодаря предварително!

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile

Offline Ники 1515

• Маниак
    • View Profile
Да – там до доста късно се беше запазил стар спиркознак! :)
Единият от двата стари и актуалният знак на спирка „Ул. Поп Груйо”, 21.04.2018 г.  (Когато ги снимах, не забелязах най-стария знак, който на кадъра от google.com/maps/ се вижда в двора на къщата.)   

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
На гугъл стрийт от 2019 се вижда. Мисля, че още си е там.

Offline София 100

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
1763 по линия №107 и стара колонка за спирка "Кентавър", заснети през 05.2009г. от Takayuki TERAI.
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:
"Трябва търпение и труд, за да се превърне черничевият лист в коприна"

Елисавета Багряна

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
През 2012 още е бил там, по-ново минаване не е имало.

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
На гугъл стрийт от 2019 се вижда. Мисля, че още си е там.
В Петък минах оттам - и 3-те са налични.