Ти откъде знаеш, че няма? Те пътешествениците като Иво от всякъде имат снимки сигурно. Пък и все още никой не е създал да създава тема "Градският транспорт в Мелник"Иво като пътешества си създава тема, публикува и ние споделяме впечатленията му.или с тези теми му правиш пътния лист къде да го изпратим следвашите пъти ?
Както сме го подпукали с темите за градския транспорт на забравените от Бога градове, какво ще кажете за Габрово? Какво друго има там, освен ЗиУта?Че защо да са забравени от бога?
Ами рядко се чува нещо за тях. Габрово например е известен май само с това, че е българската столица на хумора.Е и с други неща е известен!
Тогаз опиши какво се намира там, освен ЗиУтата, ако можеш. Сигурно имат Икаруси и Чавдари...Да имат и двете имат и килиино училище.
Ужас! Сигурно е нещо като изправително училище - едни нормални деца не би трябвало да учат там.Е да,но в миналото всички там са ходели
Без отваряеми стъкла викаш? Тогава да пожелаем на габровци хладко лятоНе този модел има няколко отваряеми прозореца.Значи имат 3 Икаруса като софийския 3885 с 5 прозореца и 2 врати(има си такъв модел на Икарус 260 не са рязани)1 като1307 нормален Икарус260. 2 като 2420 с 3 врати и 1 Икарус 280.33.Няколко Зиу-та за другите нямям информация.
Става въпрос за тези Икаруси,които са купувани втора употреба от ГДР,те мисля,че оригинално нямат нито един отваряем прозорец. Предполагам,че на някои са им слагани тука оп 1-2 отваряеми,защото има с различен тип отваряеми стъкла.Aз пък мисля,че оригинално са си така!
При ГДР-ските модификации отваряеми прозорци не е имало от дясната им страна. От лявата е имало по два. В началото докъм първата половина на 80-те години разположението и видът на отворяемите прозорци са били следните: http://ikarus.siteboard.de/ikarus-about56.html (http://ikarus.siteboard.de/ikarus-about56.html)Не в българия специално за Габрово не са добавяни нови прозорци.
След това са почнали да слагат широкоотваряеми, но вече на различно място: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-72608.html (http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-72608.html)
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-133325.html (http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-133325.html)
Съответно на ГДР-ските Ikarus 260 отваряемите прозорци са на същите места. Само най-първата доставка са били с по-различна конфигурация: http://ikarus.siteboard.de/ikarus-about57.html (http://ikarus.siteboard.de/ikarus-about57.html)
Иначе в България със сигурност са добавяни допълнителни отваряеми прозорци.
Поздряавления за прозорливостта им. Браво, един град нсай сетне да разбере, че няма бъдеще с руски тролеи на борда. А и се иска твърде много поддръжка за жиците.Да,но почти всички градове са със ЗИУ-та като:Плевен,Пловдив(не всички) Перник(не всички) Враца,Варна(не всички) То май само в София и Пазарджик вече нямат Зиу-та Но не съм много сигурен...
Грешкаааа. Във Варна и Сливен нямат ЗиУта, а Шкоди. Специално в Пазарджик мисля, че имаше зиУ и даже ТролЗа.А грешка казах ти,че не съм сигурен...
Поздряавления за прозорливостта им. Браво, един град нсай сетне да разбере, че няма бъдеще с руски тролеи на борда. А и се иска твърде много поддръжка за жиците.Според мен е голяма грешка да се закриват тролеите, по-добре да купят по-нови или втора ръка.
Стига ние да не успеем да ги изпреварим, но онази жена, дето държи тролеите се страхувам, че още дълго ще ни вгорчава живота.
Да, ама те и автобусите взеха да стават вече екологични - всички тези двигатели ЕВРО 1, 2, 3, 4, 5, а и такива на природни газове също са по-добре. Пък така я спрял токът, я си закъснял за работа/училище/важна среща с момичето на мечтите ти.То затова по-модерните тролеи имат резервен дизелов двигател
Абе, те и електронни табла имат, ама в повечето родни градове все още се ползват картонените табелки от времето на Ренесанса, тъй че никой не е сигурен, че няма, когато купим някой такъв тролей, да му махнат резервния двигател, побългарявайки го. Да не забравяме копченцата, с които на Запад отварят пътниците вратите.E тук вече попрекали с изказванията.Как и резервният мотор да му свалят Те тогава и ел.мотора да му свалят, всичко...От какъв зор пък ще го свалят Да пипат копчета и блокировки добре, н другото първо, че ще ги мързи, второ никой няма да има полза от това.По твоята логика и на автобусите могат да им махна катализатори и други системи, правещи двигателя по-икономичен и екологичен както са тръгнали...Защо да не го направят
Ами, доколкото разбирам, дизеловият агрегат върви като екстра, която може евентуално да бъде отказана при покупката, тъй че всичко можем да очакваме.Не виждам как един цял двигател може да се приема като екстра.Все пак, не заема малко място и не може да се избира с цвета на тапицерията по седалките.И тук сега се сещам да привършим един разговор с etnies- наистина май се прави разлика между хибридно превозно средство и с резервен двигател.
E тук вече попрекали с изказванията.Как и резервният мотор да му свалят Те тогава и ел.мотора да му свалят, всичко...От какъв зор пък ще го свалят Да пипат копчета и блокировки добре, н другото първо, че ще ги мързи, второ никой няма да има полза от това.По твоята логика и на автобусите могат да им махна катализатори и други системи, правещи двигателя по-икономичен и екологичен както са тръгнали...Защо да не го направят
Мисля,че имат и О 405 в Габрово.Иначе имат Икарус 260 от тези без отваряеми стъкла и разбира се ЗиУ 9.
Да.. но този шрифт е малко странен. Дали това не са лепенки с цвят на светодиоди или там каквото е...?
...Хм, откъде научи и други подробности да знаеш- колко време ще е на проби и т.н.
В Габрово е бил доставен нов тролейбус !
По окончанелни данни, тролейбус-ът е българско производство, опреличен като РТК АЛПИНА
...
понеделник, вторник и сряда до обяде значи не са пълни , знаех си че не е възможно
Toя тролей във всеки град има различна цена - между 160 и 250 хиляди...... от разликата в транспортните разходи, най-вероятно
www.optgabrovo.piczo.comВсъщност сайтът, даден в поста на sixbg, както и в подписа му, е същият, но вече с променено име. :)
Не е зле направено, а и снимковият матриал става.Ъпдейт на сайта на един изгонен от тук потребител.Заради наличието на качества си позволявам да го постна.
Всъщност сайтът, даден в поста на sixbg, както и в подписа му, е същият, но вече с променено име. :)Значи има нов адрес само.Аз чак сега си направях труда да го разгледам.
Очевидно за таксиметрови превози.Може,но не се знае дали не са били подобие на маршрутки..несъм сигурен...
Защо върят автобуси през останалато време , те по линиите на тролеите ли вървят ? :bb:
ха много странно,как може тролейбусите да се движат само от 6 до 19 часа....в Перник се движат от 5 до 23 часа
..... но ти препоръчвам автобусите.
Тролеите са ЗИУ с контакторно управление и ако няма свободна седалка ще се наложи да показваш акробатични умения за да запазиш равновесие при тръгване и спиране. :)Да, това е така и не само в Габрово. Наистина, не си ли се хванал, става....доста интересно. Спира - лашкаш се напред, потегля - назад, нямаш ли опора, работата е страшна...
Изкара три дни защото компресора се задвижваше от слаб мотор.Мотора изгоря и се наложи смяна. Наши специалисти сметнаха мошноста на компресора и се изказаха ,че трябва по мощен мотор.От фирмата произвела тролейбуса изпратиха такъв мотор.Нашите монтьори преправиха целият огрегат на компресора и тролейбусът тръгна без проблем.Трябваше да го пробваме 7 дена. Дефакто 4 минаха в ремонт и чакане.След монтажа и ние бяхме доволни и софиянци! И така обиколи останалата част на България. Много е хубав.Напълно задоволява нашите изисквания!Това е нашето изобретение:Повече инфо: http://opt.bulboard.com/vt3.html
Прикачени файлове:
Какви са тези автобуси - руски, украински, представени или закупени?Руски и вероятно на проби- един градски и един туристически... Ама ще видим, щом са се докарали баш в Габрово. :)
На проби. Украински са. www.luaz.comКакви са тези автобуси - руски, украински, представени или закупени?Руски и вероятно на проби- един градски и един туристически... Ама ще видим, щом са се докарали баш в Габрово. :)
На проби. Украински са. www.luaz.comУпс, обърках ги с Волжанин, които са си руски. :rolleyes:
ОПТ-ГАБРОВОХубави возила имате в Габрово.Дори и Икарусите ви не са лоши.
Някой има ли представа коя година са произведени Икарусите 260.43Като гледам всичките са с по-новия тип предни джанти и с капандура над шофьорската кабина, което значи, че са след 1985 г. Тези, които са с горна и долна алуминиеви лайстни са между 1985 и средата на 1987 г. Тези с пластмасова черна долна лайстна са между втората половина на 1987 и 1989 г.
Не е вярно. Дългите са най-малко 4 + 2. За късите не съм сигурен, но тяхната бройка варира около 20 или повече.И по какво съдиш че дългите са 4+2? През март 2011 имах малко посещение в Габрово и разбрах че са останали само 3 броя икарус 280. Ето ти една по прясна информация специално за икарусите. Снимките са правени юли и или август 2010: http://www.vbox7.com/play:33d4995a&start=35
Основният акцент е разделянето на дългите линии на две къси, като дългите се запазват в пиковите часове на деня, сутрин до 9:00 ч. За съжаление, от три тролейбусни линии в момента - 31, 34, 33/36 по новото разписание се закриват 31 и 33, а остават настоящите 34 и 36, с номера, съответно №34 става №31, а №36 става №32. Хубавото е, че новата линия №32 ще се движи на всеки 15 минути, които прави 6 тролея на смяна, при досегашните 3 коли на смяна с интервал 20 минути...
№34 става №31, а №36 става №32
Можете ли да обясните какви са автобусите 0371,0330,7671 и 4421 , понеже не намерих снимки в галевията? Ударения 0468 предполагам е икарус 260. 0274 (http://optgabrovo.sosugary.com/displayimage.php?pid=91&fullsize=1) не съм го виждал през 2011 в Габрово и затова предполагам са го махнали , но може и да греша и като фен на унгарските автобуси ще се радвам да е в движение и на пресни снимки като доказателство. А не само на по-нова информация от март 2011.
Е супер! А двувратия според мен е бил 280.03: http://www.przegubowiec.com/travel/200207/witebsk_BE2581.JPG понеже при 280.10 прозорците са малко по-различни: http://www.ikarusbus.cz/historicke_vozy/ik_ce/ik28010ce1.jpg
А относно 0274, понеже dilian_dido продължава да не вярва за съществуването му, ето му тази снимка:
(http://mi6t0.homeip.net:8080/thumbs/cars/gabrovo/autobus/c/c-27921.jpg)
Снимката е заснета на 07 Април 2011 година на ул. Свищовска. Автобусът е по линия №22, движи се и в момента (извинявам се за качеството, но мисля, че датата е по-важна) . Получих информация, че дългите Икаруси са точно 4 (четири) броя, а именно: 0425, 0274, 2113, 0438. Също така научих, че 0273 (дългият двуврат Икарус 280.10) е бил нарязан преди доста времe
eugenio, в момента, от това което чета и ми казват, има разминавания между официално обявената транспортна схема и разписанията, по които карат автобусите и тролейбусите. При тролейбусите това се получава поради факта, че този, който е правил разписанията или изобщо не познава града, или го познава, но си е свършил калпаво работата. Казвам това, тъй като по новата схема са заложени тролейбуси по линия №31 през 15 мин. в участъка от Русевци до Инструмент.След като това е очевадно, че не може да стгне за 30 мин до инструмент защо тея малоумници не върнаха примерно старото 36 от преди 2004г. което беше на 20 мин и се изпълняваше от 4 коли на смяна и да премахнат "33- Русевци-Шиваров мост" окончателно. Междудругото не е и нежъзможно да се стигне за толкова , случвало се е ама при не натоварено движение и малко по-нормален водач :)
Това е добре, но в самото ново разписание, курса от Русевци до Инструмент е заложен да се изпълнява за 30 мин в едната посока, което напрактика е невъзможно. Курсът до Шиваров мост едва се покрива за 30 мин, а реалното време за изпълнение на курса до Инструмент е 40 минути по разписание. Естествено, тролеите няма как да летят и да си изпълнят курса за 30 мин до Инструмент, затова карат със смесени старо-нови разписания - до Инструмент пътува само една кола, останалите са до Шиваров мост само с маршрут, за да не се объркват хората. А за да могат да се изпълняват тези разписания на 15 минути, трябват най-малко 6 коли само за линия 31 ! При 7 коли на смяна (т.е. 6 + 1 резерва) няма да има кола за линията "Техномат - Шиваров мост" при условие, че резервата изпълнява курсовете по №32 "Русевци - Техномат" (което също е непосилно само за един тролейбус, тъй като курса от Техномат до Русевци е 20 мин, т.е. една кола няма как да изпълни курса в 7:20, 7:30, 8:00, 8:10 на линия №32).
Да се върна пак на "Техномат - Шиваров мост" - линията е важна, тъй като е единствената, наред с линия №32, които свързват северната индустриална зона с центъра и с кварталите в посока Русевци, освен това са и единствените линии до гаража на ОПТ, които се ползват и от работещите. Да не говорим за новото разписание на тази линия - тролейбус през час, а при стриктно каране - 15 мин почивка на всеки курс, което е прекалено много, при все, че линията се изкарва двупосочно за по-малко от 45 мин.
Новата транспортна схема на Габрово ще започне да се изпълнява от 01.05.2011.
Нова транспортна схема: http://optgabrovo.tk/page.php?56
За сравнение - настоящото разписание за градският транспорт с маршрутите: http://optgabrovo.tk/page.php?54
Основният акцент е разделянето на дългите линии на две къси, като дългите се запазват в пиковите часове на деня, сутрин до 9:00 ч. За съжаление, от три тролейбусни линии в момента - 31, 34, 33/36 по новото разписание се закриват 31 и 33, а остават настоящите 34 и 36, с номера, съответно №34 става №32, а №36 става №31. Хубавото е, че новата линия №32 ще се движи на всеки 15 минути, които прави 6 тролея на смяна, при досегашните 3 коли на смяна с интервал 20 минути... разкриват се и множество допълнителни автобусни линии, които ще бъдат изпълнявани от микробуси (с номера от №16 до №29).
Вчера 19.05.2011г. на свое извънредно заседание инициирано от ръководството на Общината, Общински съвет Габрово прие предложените от Кмета промени в новата транспортна схема.
Най-важните промени са следните:
1. Удължаване на основни линии № 1, 2, 4, 6 и 7 и в следобедните часове, с цел задоволяване на нуждите на гражданите, работещи на смени - дневна и втора смяна.
2. Обособяване на единичен курс по линия № 1 от кв. Етъра до спирка кв. Войново – разклона сутрешния пик – час на тръгване от кв. Етъра – 7.10. Курсът задоволява нуждите на работещите дневна смяна в голяма фирма.
3. Създаване на нова тролейбусна линия Техмомат – Шиваров мост, за задоволяване нуждите на работещите в северна индустриална зона.
4. Промяна /удължаване/ на начална спирка по три допълнителни линии с цел удобство на гражданите, предвид позиционирането на превозните средства за начално изпълнение на конкретните линии. Така линия Хаджицонев мост – Център ще се изпълнява от ПГМТ /бивш Механотехникум/; линията ОББ – кв. Ябълка ще се изпълнява от Колелото и линията кв. Бичкиня – Соколски манастир ще се изпълнява от Автогара Габрово. Последното е съобразено и с необходимостта от осигуряване на удобен транспорт за гражданите, пожелали да посетят манастира в почивните дни.
5. Оптимизация на превозите до крайна спирка в кв. Войново, предвид огромната разлика в натовареността и пътникопотока до и след спирка кв. Войново – разклона, като курсовете по линия № 11 в натоварената част на деня ще се изпълняват до крайната спирка в кв. Войново, а линия № 12 ще се изпълнява до спирка Войново – разклона. Достъпът до крайната спирка в кв. Войново за пътуващите по линия № 12 ще се осигурява от превозните средства, обслужващи линия № 11 без допълнително таксуване.
6. Оптимизация на курсовете в направление Етъра – удължаване на линия № 23 до завод Еловица, с цел задоворяване на нуждите на жителите на с. Чарково и работещите в завода.
7. Обособяване на нова тролейбусна линия Русевци – Шиваров мост /№ 33/, заменяща линия № 31 Русевци – Бичкиня 1/Инструмент/ в часовете с малка интензивност на пътникопотока, с цел избягване на ненужното следване на няколко превозни средства по идентичен маршрут.
8. Корекции в часовете на тръгване от начална спирка за част от линиите, както и корекции в интензитета на следване на превозните средства по някои от тях, с цел постигане на възможност за устойчиво, реално изпълнение на превозите.
Демек върнаха досегашните линии сас разменени номера и с много малки промени....... е*ахти малоумната работа :angry:
За района на колелото се знае, че мрежата е стигала до обръщателното колело при завод Рекорд (в момента там върти автобусна линия №2). Какво искаш да кажеш под "тройна" мрежа - доколкото знам там има стрелка на входа на колелото от към гарата за рекорд.
Иначе интересна снимка. Остава неизвестно защо точно там са вързани въжетата (освен ако някой не си е направил шега).Не не е шега. В Бургас макарите на Зиу-тата бяха навити по същия начин - отстрани на тролея.С това Бургас и Габрово май са уникални.
Ето и с какво се обслужва линията Габрово - Бургас - Габрово.За заитересованите, курса от Бургас се изпълнява в 16 часа.Интересното е, че е с Велико Търновска регистрация.Същото БМЦ съм го виждал няколко пъти във Варна за Габрово и обратно. Снимки:
Защо пускат рейсове по линиите на тролеите?
В началото на миналата седмица габровският кмет Николай Сираков и председателят на Синдикатите на транспортните работници подписаха споразумение за съвместна работа за стабилизиране на “Общински пътнически транспорт”. Какви са измеренията на това споразумение и каква ще бъде ползата от него коментира за „100 вести“ кметът Николай Сираков.
- Г-н Сираков, каква е силата на това споразумение и как то ще задължи едно следващо управление на Общината да го изпълнява – все пак сме пред избори?
- Аз винаги съм казвал, че нещата се делят на задължителни и важни. Задължителните са тези, които са по закон. Оттам мърдане няма. Важните са в категорията на морал и
на отговорност. Аз поемам тази отговорност. Ако на това място през следващите 4 години е някой друг, той има пълното право да си определи своята ценностна система, своите отговорности и своите цели. В смисъл - аз не робувам на политиката, такава, каквато е грешно разбрана в България. През последната една година съм го доказал, както и през последните месеци. Решенията, които вземам, са за решаване на проблеми, а не решения за печелене на избори. Още преди една година казах, че ще работя така, че проблемите, които стоят пред Общината, да започнат да се решават, като поемам риска да не съм следващият кмет. Аз не искам да бъда на всяка цена кмет, но искам на всяка цена проблемите на Габрово да започват да се решават.
- Какво е конкретното измерение на това спораумение? Как гледат работниците на него?
- Ще дам един образен пример. Представете си, че имате бинокъл, което е общинското дружество, през който вие виждате една цел. Дали ще го обърнете по-близо или по-далеч, тя си стои на същото разстояние. Бинокълът я прави да изглежда по-близо или по-далеч. Той може да бъде разфокусиран, но пак ще виждате целта. Близо или далеч, дори и не на фокус, вие ще виждате и ще вървите към нея. По друг начин ще стоят нещата, ако фокусирате бинокъла. Тези споразумения са за предаването на ясен фокус,
когато изпълняваш нещо. Едно е да вземеш решение, защото дружеството няма пари, защото някой е нарушил трудовата дисциплина или защото някой от ръководството не си е изпълнил ангажимента. Но ако всичкото това нещо го пречупиш през фокуса за осигуряване на достъпност и качество, за повишаване на контрола и стандартите както от страна на клиентите, така и от страна на работещите, тогава вече се създават критерии. Те определят дали решението подобрява качеството на услугата или го влошава. Дали подобрява условията за работа в дружеството или не. И ако решенията отговорят на тези въпроси, ние ги вземаме.
- Каква трябва да бъде контролната дейност на местната власт, за да стане всичко това в дружеството и да остане то общинско?
- Това зависи от стила на управление на общинската администрация и на ОбС. Разбира се, че е възможно, след като назначиш един управител да спреш да се интересуваш от работата на дружеството и ако нещата не вървят, да му поискаш оставката. Тогава ще си лошият човек, който наказва тези, които не си вършат работата. Аз не съм привърженик на този стил. Когато има проблем, трябва да слезеш при проблема, за да се запознаеш с него. Лично да го почувстваш, да усетиш спецификата на проблема и да извървите заедно с хората от дружеството пътя за неговото решаване, за да почувстват подкрепата на институцията. След това могат да бъда оставени да продължат развитието си. То е като да научиш едно малко дете да ходи. Ти не го оставяш само да се научи, а заедно с него правиш крачките. Ако падне, му казваш, че е паднало, че го боли и че му тече кръв. Това е истината за нашето дружество – то е паднало. Но ако се предприемат правилните действия, то ще оздравее и ще продължи да ходи нататък само. Това е моят стил на управление и на моя екип. Не мога да твърдя дали е правилен или не. Просто това е моят стил. Аз подхождам по този начин. А как са подхождали другите и дали са били прави, историята показва.
- През годините местната власт много помагаше на това дружество, но проблемите му не са се оправили, а са се задълбочили?
- Зависи каква е била помощта. До момента му се е помагало, като през определен период от време са му били давани пари за вдигането на капитала. Това не е помощ, въпреки че и аз ползвам този финансов инструмент. Това само и единствено не е помощ, защото тези пари се похарчват и край. Помощ е, когато влезеш заедно с ръководството и служителите, за да се разбере какво е със- тоянието на дружеството и какъв е пътят за изхода. Тогава става ясно дали да се вдига капиталът или да се предприемат други действия.
- Каквито и социални функции да изпълнява дружеството, то има и икономически интереси. За хората няма да е без значение дали билетът ще е с 10 стотинки по-евтин или по-скъп? Как ще се запази този баланс?
- Европа дава възможност общинските търговски дружества да ползват допълнителни средства за плащане на транспортната услуга, за да може всеки да има равен шанс да се
ползва от нея. Затова и тези дружества не може да се подчиняват на чисто икономически интереси. Ние сме една от малкото общини, които все още дават пари от общинския бюджет за тази услуга. Пловдив дава около 6 млн. лв., подпомагайки частните фирми. Времето наближава, когато и Община Габрово ще трябва да заделя всяка година средства за нея. Е, подобре е те да остават в общинското търговско дружество, за да бъде и подобре контролирано тяхното харчене. Ще дам пример с първия вариант на транс- портната схема, която не включваше услуга за крайните квартали, защото е икономически неефективна. За тях важеше принципът, който иска да живее там, да си купи кола. Затова и никоя частна фирма не проявяваше интерес към тези линии. Означаваше ли това, че трябваше да ги оставим без транспорт? Не! Те трябва да имат транспорт. Но това ще стане с допълнително заплащане на транспортната услуга от Общината, след като извървим първите крачки за оздравяване на дружеството. От следващата година ще трябва да помислим за нова система, по която Общината ще се намеси. И това да става регламентирано всяка година, а не само в кризисни моменти. Това, за което говорим, е не да се вадят пари и да се запълват дупки, а да се извършват конкретни действия за освобождаване на средства за дружеството, за да се плащат заплати и да се покриват текущите разходи.
- Значи от следващата година ще трябва да се предвиждат средства в бюджета на Общината и за транспортни услуги?
- Да, защото от догодина вече няма да имаме възможност да обслужваме с транспортни услуги по републиканската пътна мрежа. За нея ще се провежда търг от държавата. Най-вероятно общинското дружество няма да може да изпълнява линията Габрово-София и обратно, няма да се обслужват и линиите до Севлиево. Ще останат само междуселищните линии, които ще пускаме на конкурс, но и най-вероятно няма да има желаещи за тях. А ние имаме 133 села !
Впечтление прави, че при изпълняването на курсовете "Русевци- Шиваров мост" някой от табелите имат номер "33",а други- не. :angry: Не виждам проблем номера да си е 33 след като по спирките на разписанията този номер съществува. Но пък така е по-шарено :laugh: Сега втора част от снимките: :P
За съжаление никой към момента не мисли за наливане на средства в транспорта, още повече пък за тролейбусите. Сам разбираш, че принципа "вземи гуми от чакащия на плаца и сложи на тоя да движи за сега, пък кавото излезе..." не е никак добра практика, защото в даден момент каквото може да се вземе се взима, накрая се нарязва донора и това е - всичко свършва. Ако нещата продължат със същия темп ми се струва, че срок от две години ще изглежда прекалено оптимистичен. Тук не става дума за това, че тролеите не се поддържат и не се наливат пари в тях от година или две, положението е такова от около 10-11 години.
За съжаление никой към момента не мисли за наливане на средства в транспорта, още повече пък за тролейбусите. Сам разбираш, че принципа "вземи гуми от чакащия на плаца и сложи на тоя да движи за сега, пък кавото излезе..." не е никак добра практика, защото в даден момент каквото може да се вземе се взима, накрая се нарязва донора и това е - всичко свършва. Ако нещата продължат със същия темп ми се струва, че срок от две години ще изглежда прекалено оптимистичен. Тук не става дума за това, че тролеите не се поддържат и не се наливат пари в тях от година или две, положението е такова от около 10-11 години.
А накрая на мястото на тролеите идват едни 1,50 м маршрутки на по 10 и кусур години които да предоставят солидни приходи на съдържателите им но не и адекватна услуга...
Продължават да ме изумяват с антикризисната политика...Народът е такъв, че няколко пъти ставах свидетел как се скараха с шофьора, защото не отвори задните врати, за да могат пенсииите да тичат към Лидъл или на лекар или когато попита един дядо дали е с карта, а той нещо се скара, че бил натоварен... Водача предупреди при качването на хората, че задните врати ще ги отвори, но не веднага като спре, а като започнат да се качват и да ги проверява, за да не се мушне някой през задните и като спря на спирката и няколко почнаха да се провикват "няма ли да отворите", "тоя прави каквото си иска" ..... А ми е много интересно сега през есента като почнат пороите или зимата в студа, хората като се понатрупат по спирките ще стане страшно, а да не говорим, че в Икарусите е студено и шофьорите трябва постоянно да отварят първата врата, за да се качват хората и да ги таксува и да стои на студено. В тролеите е много по-топло, но дори и там ще бъде неприятно за водачите!!! :cold: :cold:
Но от друга страна погледнато така и трябва - щом тролейбусите ще са без кондуктори, то и автобусите не трябва да имат.
Най-добре според мен, ще е в делничен ден до 09:00 сутрин и следобяд след 17:00 да има кондуктори както на автобусите, така и на тролейбусите. В периода 09:00 - 16:00 няма да има кондуктори. В почивните дни изобщо да няма. Междувременно на подвижният състав се залепят лепенки навсякъде "качване - слизане" и за около два-три месеца хората свикват със системата. После могат направо да махнат кондукторите за още по-голяма икономия.
Само дето не виждам как ще се изпълняват курсовете по №10 без кондуктор и изобщо как ще станат курсовете при тези и без това достатъчно сбити разписания без почивка в края на всеки курс.
Дано това, което го правят, е за добро, въпреки че съм силно скептичен.
Антикризисна мярка беше лично мое предположение. Проблемите в ОПТ не са от вчера. Още няколко месеца и годината ще свърши, пак ще има доклад и се съмнявам ОПТ да не е отново на червено. Понеже фирмата така или иначе последните 10 години все е на червено със суми от порядъка на 400 000 до 800 000 лв през година-две се сменяха управителите - инж. Александър Стоименов до 2008 (по време на управлението на БСП в Габрово), след това Калоян Енчев (отстранен поради неизпълняване служебните задължения), след него идва вр.и.д Даниел Попандреев (беше шеф за около 8 месеца до средата на лятото мисля) и след проведен конкурс е назначен Десислав Досев за управител.
С цел намаляване на дълговете в общинската фирма в Габрово и стабилизане на дружеството, община Габрово провежда няколко срещи с фирма АТПП (Агенция за транспортни проучвания и прогнози - гр. София), която трябва да състави оздравителна програма за дружеството. В ОПТ влизат и независими одитори (доколкото помня - две фирми, но не съм съвсем сигурен), които да представят реалното финансово състояние на дружеството. Снимки от срещите между АТПП и Община Габрово има на сайта на АТПП - http://www.atpp.bg/%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%93%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F
Друга любопитна подробност е, че някъде около година, дори повече преди въвеждането на новата транспортна схема на гр. Габрово ОПТ (Общината) наемат ИТИ (Институт за транспортни изследвания - www.tri.bg) за съставянето на новата транспортна схема. В интерес на истината, техният проект беше значително по-добър от настоящата транспортна схема, и разбира се, не толкова объркан. Запознайте се с историята на този проект във всичките му разновидности и корекции тук: http://optgabrovo.tk/page.php?29 (Програма за комплексно транспортно обслужване на населението). Както винаги, така и тук се получава така, че обществеността е запозната с тези проекти, а реално в ОБС се гласува съвсем друг вариант, одобрен буквално дни преди въвеждането на новата транспортна схема. Резултатът беше ясен - от 02.05 до 20.05 почти никакво спазване на разписанията, всеки ден корекции, промени, грешни разписания по спирките.... и т.н. Но това е друга тема.
Реално едва ли биха въвели автомати за билети. По-скоро шофьорите ще продължат да си продават. Поне по мое мнение ако искат да махнат кондукторите и да върнат старата система, то трябва да се даде гласност и да се обяви това нещо публично, а не да се налепят две-три лепенки и хората постоянно да се объркват кога и къде да се качват. Ще се види все пак дали тези икономия на кондукторите ще бъде за добро за фирмата или за добро за гратисчиите.
Във връзка с финансовите проблеми преди няколко месеца всички превозни средства бяха оборудвани с GPS системи за проследяване и с цел секване на кражбите. Аз все още смятам, че информацията от GPS-ите трябва да бъде публично достъпна, за да може да се ползва както от гражданите на Габрово, така и за да се види колко реално харчат автобусите, тролейбусите и микробусите, кой е по-икономичният транспорт и дали реално тролейбусите са на загуба, или автобусите.
Според мен друга антикризисна мярка е, да се изпълняват на 1/2 първи и последни курсове по автобусните линии - например в момента, ако автобус Х изпълнява курсът в 07:50 с маршрут Етъра - Русевци, той се качва на Русевци в 08:30, обръща табелата на "ГАРАЖ/ДЕПО" и кара така до ЖП Гара, където сменя табелата и става №14/№7 в 09:00. За да не се получава това излишно каране от Русевци до ЖП Гара на празен ход, може да се постъпи по следният начин - в 08:30 се изпълнява курс от Русевци до Етъра, като в 09:10 от Етъра се сменя табелата и автобусът слиза до ЖП Гара като №14 и продължава да си изпълнява курсовете по №7/№14 без да се изпълнява празен курс. Това нещо не е единичен случай, а го има сутрин и следобед главно на смените за линии 1, 5, 7, 14, 8/8А. Не е много, но пак е нещо. Също така може да бъде разреден интервалът на движение на някой линии в непиковите часове.
Ето това се случва когато с транспорта в един град се занимават хора които хабер си нямат от това което правят....
очаква се попълването на подвижния състав на градската бригада,един от началниците е в германия за автобус,кой знае каква антика ще докара,чува се за мерцедес 0405 с климатик,но да видим.
313 (http://media.snimka.bg/9827/025908750-big.jpg)314*
306+318 (http://media.snimka.bg/9827/025908752-big.jpg)
306 (http://media.snimka.bg/9827/025908754-big.jpg)
Borkata, липсата на големи автобуси към момента се оправдава с намалелия пътникопоток (въпреки това към момента все още в движение има 4 Икаруса 280), който на моменти изисква съчленени автобуси - но явно няма такава възможност.Ами, от всекидневния ми опит и разговори с кондуктурките едно е сигурно- такава кобинирана линия още съществува:Когато още действаше старата транспортна схема до преди няколко години се изпълняваха и комбинирани курсове - например за живеещите на Етъра, но работещи на Буря/Коларов или друго предприятие в посока Недевци, се изпълняваше три пъти на ден следната схема: автобус от линия №1 от Русевци до Варчевци (тогава още линия №1 обръщаше на разклона за връх Шипка) отива до Варчевци с табела №1, но на връщане слага табела за линия №4 като изпълнява курс от Варчевци до КАТ (тогава линия №4 все още обръщаше на КАТ, в последствие беше направена до квартал Хаджицонев мост). Два пъти на ден- едното е вечер 20.25 от Русевци.
Дали са нарязани или продадени нямам никаква информация, но ще се опитам да потърся такава. Едно е сигурно - Икарус 280.04 се движеше в Габрово до 2002 година поне, но с характерният червен цвят, какъвто има на снимките по-горе. Малко по-късно същият Икарус беше пребоядисан в бяло-син (подобно на немските). Отличаваше се от немските по предните джанти, кабината, както и седалките. Какво стана на по-късен етап с този автобус нямам информация, но по-скоро е нарязан.
За наличието на дълги автобуси преди 15-20 години е важно да се отбележи, че тогава не е имало толкова автомобили, колкото има сега. Щом говорим конкретно за Габрово трябва непременно да отбележим множеството заводи, които действаха почти до края на 90-те години (чували сте за "българският Манчестър"). Те също генерираха доста голям пътникопоток. Напоследък обаче не останаха толкова крупни предприятия (доколкото знам са едва няколко на брой). Когато още действаше старата транспортна схема до преди няколко години се изпълняваха и комбинирани курсове - например за живеещите на Етъра, но работещи на Буря/Коларов или друго предприятие в посока Недевци, се изпълняваше три пъти на ден следната схема: автобус от линия №1 от Русевци до Варчевци (тогава още линия №1 обръщаше на разклона за връх Шипка) отива до Варчевци с табела №1, но на връщане слага табела за линия №4 като изпълнява курс от Варчевци до КАТ (тогава линия №4 все още обръщаше на КАТ, в последствие беше направена до квартал Хаджицонев мост).
Като оставим настрана заводите, важно е също така да се отбележи, че Габрово е дълъг град - доста трудно се върви пеша от Русевци до центъра или до Недевци, например. Цената на билета по онова време също е определяща - едва няколко стотинки.
А конкретно за снимката защо автобуса е празен - едва ли е поради липса на пътници. По-скоро е заснета в началото на курса или на някое обръщало.
Друго интересно нещо, което се вижда от снимките е, че някой от автобусите имат инвентарни номера.
Вследствие от събитията през 1997 година гаражът е преместен на мястото, където се намира и до ден днешен - в северната индустриална зона. Понастоящем, доколкото ми е известно, старият гараж е тир-паркинг.
А на снимката на икаруса с номер 4 има стълбове за ТБ мрежа но такава няма. Премахната ли е или никога не я е имало?Нито едното- снимката е направена по време на окабеляването на града, а това е обръщалото на Русевци, където и до днес обръщат тролейбусите.
@Sixkiller-Подредих списъка както следва по номера и по марка автобуси.Надявам се така да е нагледно.Даже в списъка прибавих и тези които ми предостави.Благодаря признателен съм ти.Ето данните от подвижния състав,с които разполагам:
- ЕВ.0273.АВ.-ИКАРУС 280.
- ЕВ.0274.АВ.-ИКАРУС 280.
- ЕВ.0371.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0425.АВ.-ИКАРУС 280.
- ЕВ.0437.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0438.АВ.-ИКАРУС 280.
- ЕВ.0442.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0443.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0447.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0448.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0453.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0454.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0466.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0468.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0474.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0478.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0479.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0481.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.0482.АВ.-ИКАРУС 260.
- ЕВ.2113.АВ.-ИКАРУС 280.
- ЕВ.0760.АМ.-ЧАВДАР 11Г5.
- ЕВ.0767.АМ.-ЧАВДАР 11Г5.
- ЕВ.2899.АМ.-ЧАВДАР 11М4.
- ЕВ.4260.АМ.-ЧАВДАР 11Г5.
- ЕВ.5806.АК.-ЧАВДАР 11М4.
- ЕВ.6048.АМ.-ЧАВДАР 11М3.
- ЕВ.6970.АК.-ЧАВДАР 11М4.
- ЕВ.7671.АК.-ЧАВДАР 11М4.
- ЕВ.8385.АК.-ЧАВДАР 11М4.
- ЕВ.8482.АВ.-ЧАВДАР 11М4.
- ЕВ.8546.АК.-ЧАВДАР 11М4.
- ЕВ.8549.АК.-ЧАВДАР 11М4.
- ЕВ.8667.АК.-ЧАВДАР 11М4.
- EB.0567.AK.-MAN SUE 242.
- EB.1123.AK.-MAN NL 202.
- EB.2110.AB.-MAN SL 202.
- EB.4161.AB.-MAN NL 202.
- EB.4162.AB.-MAN NL 202.
- EB.8522.AB.-MAN NL 202.
- EB.0016.AT.-MERCEDES 0405 NU
- CA.0056.MB.-MERCEDES 0350-RHD
- EB.0330.AA.-MERCEDES 0303
- EB.1424.AB.-MERCEDES 0303
- EB.5656.AK.-MERCEDES 0404
- EB.6497.AB.-MERCEDES 0405
- EB.9911.AP.-MERCEDES 0404-бивш С.1282.ХР.
- ЕВ.4811.АВ.-K-SETRA S 210 HD.
Има ли още Чавдар 11Г5 в дивжение и колко, защото в сайта за градският транспорт в Габрово не пише да има, пише само за 11М4. А в списъка от горният пост има два такива.Чавдар 11Г5 няма изобщо, нито в движение, нито спрени.
Това трупче какво подпира и защо тролеите са паркирани пред Лидл? Да не би персонала да пазарува :crazy:Може и да пазаруват, но там редовно се оставят тролейбуси, които обслужват през деня линии 32 и допълнителното 31 (15:30 от Русевци). Просто е по удобно за шофьорите, тъй като тези две линии са с разписание сутрин рано и следобед и съответно водачите за удобство не ги прибират в депо, а ги паркират на удобно по трасето място (най-често пред Лидл, СТС и др.), понеже с новото разписание се и намалиха курсовете на бившото 31( новото 34) до Техномат, което единствено редовно минава покрай депото и така ако водача няма личен автомобил, трябва да ползва градския транспорт, който не му е удобен (или ще е много рано там или ще закъснее). И за това се оставят на места, до които достъпът с градски транспорт е улеснен.
Спонсор на партия ГЕРБ оглави транспорта в Габрово. С 18 гласа „за“, 5 „против“ и 5 „въздържал се“, Екатерина Караколева оглави общинското дружество „Общински пътнически транспорт“ за срок от 3 години. Решението бе взето след проведеното редовно заседание на Общински съвет – Габрово. Причината за новото назначение дойде, след като досегашният управител Десислав Досев депозира своята оставка. Одобряването на новия управител на дружеството дойде след дълги дебати и словесни престрелки в местния парламент.
Не е ясно с какво г-жа Караколева е мотивирала кмета на Габрово Таня Христова да я предложи за управител на изпадналото в тежко финансово състояние общинско дружество, при условие, че самата Караколева призна в зала пред общинските съветници и граждани, че няма никакъв опит в управлението на транспортни фирми. Кметът Таня Христова заяви, че категорично застава зад новия управител и поема цялата отговорност за бъдещите му действия.
До 15 юни управителят на ОПТ трябва да внесе бизнес програма за развитие на дружеството.
Екатерина Караколева е бакалавър по начална педагогика и магистър по икономика от Великотърновския университет „Св.Св.Кирил и Методий“. Била е служител на Български пощи, като последните над 2 години изпълнява длъжността директор на Териториалното поделение в Габрово.
Относно 25та годишнина на тролеите - какви са изгледите - ще има ли 26та?
Този уикенд с Половинката имахме път към Габрово, та решихме да останем там за една вечер и покрай другото да обърнем подобаващото внимание на Икарусите в този китен град. ...Това е може би най-най добрия ни икарус,защото според мен всичко зависи от водача! Тук и двамата са невероятни шофъори,събеседници и дори приятели :D Честичко пътувам с тях и съм доста доволен.
Оо :blink: наистина 328 е много изгнилДа, така ги боядисват, даже мисля, че им е оригиналната разцветка. :)
В Габрово така ли боядисват Зиутата в червено и бяло
Автобусът, който трябваше да пристигне по повод представянето на продукцията на Лвовски автобусни заводи през миналата седмица, днес бе показан в Габрово. Тестваха го зам.-кметът Климент Кунев, общински съветници, служители на кметството, представители на ОПТ и журналисти. Капацитетът на возилото е 28 - 32 места. Автобусът разполага с подвижна рампа за хора с увреждания, а корпусът му при спиране може да се спусне до нивото тротоара.
http://optgabrovo.tk/news.php?extend.132.5
Премръзнали и възмутени пътници се обадиха в редакцията на "По света и у нас", за да съобщят, че близо 4 часа са пътували в автобус при минусови температури. Автобусът е на фирмата Юнион-Ивкони и е изпълнявал редовна линия от Габрово до София. Шофьорът обяснил, че нафтата му е замръзнала, парното не работи и ако приемат да се возят при температура минус 10 градуса, ще бъдат закарани до София.
8 часа сутринта. В Габрово температурата навън е минус 15 градуса, а в автобуса, който трябва да потегли за София - минус 10. Пътниците вече са разбрали, че парното не работи и трябва да избират дали да тръгват за София, или не. Няколко души се отказват, но 10-ина, които гонят влакове и самолети, остават в мразовития капан.
"Много съм възмутена, плачеше ми се. От двете страни на шофьора стъклата бяха замръзнали. Той не виждаше нищо, единият фар не работеше, до Ябланица шофьорът гледаше през малко прозорче леко приведен. Освен че може да се разболеем, не беше гарантирана и нашата безопасност, разказа пътничка. - Защо се решихте - лазвате, че сте болна, да пътувате с този автобус? - Защото сме купили билети за самолет още много отдавна и просто нямаше начин".
Някои от хората толкова бяха премръзнали, че отказаха коментар и използваха една, единствена дума: - Студ, студ, студ!
"Студено, обидно, унизително е. Ако сте навън, няма какво да направите, но това е просто обидно. Това е просто подигравка", споделя потърпевша.
"Много студено беше. Шофьорът каза няма парно и това е. Ние просто нямахме избор. Много студено беше", разказва пътничка.
И премръзналият шофьор грубо отказваше коментар, но все пак се оправда така: "Замръзна нафтата. Някъде по системата замръзна", обясни шофьорът Пламен Иванов. - Как шофирахте при тези температури? - Моля ви се, бързам".
Шофьорът много бърза. Сега ще оправя парното. Част от пътниците потърсиха правата си в офиса на фирмата-превозвач и поискаха да си получат обратно 20 лева, цената на билета Габрово - София.
"След като са недоволни, имат възможност да се оплачат. Ще разгледаме случая. Но в момента, веднага, аз не мога да дам това решение да им се възстанови сумата", изтъкна Кадрушка Пеева - регионален мениджър в "Юнион - Ивкони".
Впоследствие от фирмата уточниха, че шофьорът твърде късно е запалил автобуса, той не е бил загрят достатъчно при качването на пътниците, а заради ниските температури подгряващата уредба е блокирала.
Пострадалите и премръзнали хора днес бяха категорични, че можем да имаме каквито и да е магистрали, но докато безотговорни хора допускат по тях да пътуват неизправни и неотоплени автобуси, безопасността ни не е гарантирана.
Автор: Зоя Велинова
Във връзка с провеждането на тържествата по случай националния празник на България – Трети март, ще бъде наложена следната временна промяна в организацията на движението на МПС в централната градска част на Габрово и в прохода "Шипка":
На 3 март 2013 г., за времето от 9 до 14 часа, ще бъде спряно транзитното преминаване на всички видове МПС през прохода Шипка. Ще се допускат само автомобили, извозващи участници в тържествата, както и организиран междуградски превоз.
За времето от 09.00 ч. до 10.00 ч., движението на автомобили в гр. Габрово ще бъде спряно по ул. Скобелевска, пл. Възраждане и бул. Априлов до пресечката с ул. Райчо Каролев.
Таксиметровата пиаца в района на ДТ “Рачо Стоянов” ще работи, като подходът към нея ще се осъществява по ул. Скобелевска.
Препоръчително е гражданите, които желаят да се включат в честванията на връх Шипка, да ползват организирания обществен превоз, който тръгва от пл. Възраждане, непосредствено след приключване на церемонията по тържественото издигане на Националното знаме на Република България /около 09.30 ч./. Препоръката се налага поради ограничените възможности за паркиране на МПС под вр. Шипка. След изчерпване на възможностите за ползване на обособените паркинги, автомобилите ще бъдат паркирани плътно вдясно на платното за движение в посока Габрово.
На тържествата няма да бъдат допускани лица, носещи огнестрелно оръжие, лица в нетрезво състояние или употребили наркотици, както и такива без документи за самоличност.
ОДМВР-Габрово и Община Габрово апелират за стриктно спазване на посочените изисквания и на даваните от органите на реда допълнителни указания.
"Общински пътнически транспорт" ЕООД уведомява своите клиенти за следните промени в разписанията по линиите, които фирмата обслужва:
- Автобусна линия №15: открива се нов курс с час на тръгване в 15:00 ч. от Шиваров мост и 12:25 ч. от с. Поповци. Закриват се курсовете в 20:05 от Шиваров мост и обратно от с. Поповци в 20:30 ч.
- Променя се часа на тръгване на автобуса по линията за с. Боженци от 17:00 ч. от автогара Габрово. Новият час на тръгване е 17:05 ч.
- По автобусна линия Габрово - с. Яворец курсовете в 7:30 ч., 12:45 ч., 16:45 ч. ще преминават през село село Новаковци.
- Изменя се разписанието на линия №6 Русевци - Недевци като се създава курс с час на тръгване от Русевци в 15:50 ч. и от Недевци в 16:35 ч. Изменя се часът на тръгване на курса от Русевци в 17:00 ч. на 17:05 ч (от Недевци 17:50 ч.)
"Общински пътнически транспорт" ЕООД - Габрово уведомява всички жители и гости на града, че по случай националния празник на република България 3 Март ще бъде организиран превоз от Габрово (пл. Възраждане) до връх Шипка със следното разписание:
Тръгване от Габрово, пл. Възраждане: 09:30 ч.
Тръгване обратно от вр. Шипка: 14:00 ч.
ЦЕНА НА ДВУПОСОЧЕН БИЛЕТ: 4,00 ЛВ.
Уточнение: Автобусите ще тръгнат от пл. Възраждане непосредствено след приключване на церемонията по тържественото издигане на националното знаме на Република България (около 09:30 ч.).
"Общински пътнически транспорт" ще осигури достатъчен брой автобуси за извозването на всички желаещи граждани.
За пътуването се предлагат само двупосочни билети.
В изпълнение на проект „Интегриран проект за водния цикъл на гр. Габрово“, от 25.03.2013 г. ще започнат строителни дейности в обхвата на ул. „Найден Геров“ и ул. „Орловска“ – от пресечката й с ул. „Христо Смирненски“ до изхода за град Велико Търново.
С цел осигуряване на безопасни условия на труд по време на строителните дейности, електрозахранването на въздушно-контактната тролейбусна мрежа ще бъде изключено.
Поради това, считано от 25.03.2013 г., тролейбусните линии от общинската транспортна схема ще се изпълняват с автобуси, обозначени с номерата на тролейбусните линии!
Предложение за откриване на процедура за продажба на недвижими имоти от активите на „Общински пътнически транспорт" ЕООД , е включено в дневния ред на предстоящото заседание на Габровски общински съвет. За продажба са предвидени общежитието на ул. «Ген. Николов» 13, сграда на ул. «Васил Друмев» 2 и трансформаторен пост на ул. «Станционна». След оценка на първия имот е определена обща пазарна стойност в размер на 367 700.00 лева без ДДС, а на самостоятелните обекти в него, както следва: 90100.00 (деветдесет хиляди и сто) лева за всеки един от етажи І, ІІ и ІІІ /жилищни/; 80 900.00 (осемдесет хиляди и деветстотин) лева за етаж ІV/жилищен/ и 16 500.00 (шестнадесет хиляди и петстотин) лева за магазина в партерния етаж. В определените за петте самостоятелни обекта пазарни цени е включена и цената на съответните им идеални части. Общата данъчната оценка на самостоятелните обекти е 658046.60 лв. Предложението е продажбата на самостоятелните обекти да се извърши поотделно или заедно, при начална тръжна цена, съответстваща на определената пазарна стойност.
Сградата е била предназначена да задоволява жилищните нужди на персонала на някогашното Държавно автомобилно предприятие, пише в предложението. Към момента 22 от общо 45-те единични и двойни стаи в жилищните етажи се ползват от наематели на базата на сключени срочни договори. Сградата е в много лошо техническо експлоатационно състояние, с рушащи се стенни и таванни облицовки, фасада, силно увредена и на места липсваща дограма. Санитарните възли се нуждаят от цялостен ремонт. Състоянието на сградата не позволява начисляване на наеми, надхвърлящи минималните, определени в нормативните актове стойности, които всъщност са символични и варират от 0,48 лв. до 1,20 лв. на кв.м. Въпреки ниските наемни цени, последните трудно се събират от наемателите. Като несъбираеми, могат да се определят и сумите за консумирана вода от страна на част от наемателите. Същевременно само разходите за начислени местни данъци и такси надхвърлят 2200 лв. на година. Необходимостта от мащабни ремонти, размерът на годишните налози и несъбираемите приходи определят имота като носещ постоянни пасиви за Дружеството.
Апартаментът на ул. „ Васил Друмев „ № 2, е със застроена площ 47.42 кв. м., Данъчната оценка на имота е 16 556 лв., а пазарна стойност в размер на 20 800 лв. без ДДС. Според предложението това ще бъде и начална тръжна цена, в това число и правото на строеж върху общинска земя.
В момента жилището не се обитава, не се идентифицира такава нужда и в обозримо бъдеще. Общото състояние на обекта е добро, за пълна подмяна са ВиК и електро инсталациите, както и подовите настилки. Стените се нуждаят от освежаване.
"Общински пътнически транспорт" ЕООД Габрово е собственик и на трансформаторен пост на един етаж със застроена площ 122 кв.м, находящ се на ул."Транспортна" № 1.Трансформаторният пост е в лошо техническо състояние. Предвижда се да бъде предложен за изкупуване на „ЕНЕРГО - ПРО„ ЕАД.
Екологичен обществен транспорт в Габрово
Идеята, която представи пред журналисти Таня Христова, кмет на Габрово, предвижда закупуване на нови екологични автобуси, но и развитие на тролейбусния транспорт. За него не само ще бъдат купени нови превозни средства, но и ще се доизгради мрежата, за да се затвори линията от Голо бърдо до Колелото.[/b]
Източник: http://www.gabrovonews.bg/news/60246/
Дано само това да не се окаже фатално за този вид превоз... Автобусните линии подсилени ли са, има ли заместващи?
Нови спирки по трасето на градския транспорт в Габрово - http://www.gabrovonews.bg/news/61573/
Същите и като във Варна. Незнам при вас на какъв принцип са, но тук са две крила, които се отварят настрани и разкриват самата лафка зад тях. От вътрешната си страна имат рафтове за вестници, а от външната страна са целите покрити с тъпата реклама на цигари(в случая Виктори). А уж се борим с тютюнопушенето и вредите от него... :angry: :help:Нови спирки по трасето на градския транспорт в Габрово - http://www.gabrovonews.bg/news/61573/
Същите като в Пловдив, тези явно искат да вземат спирките в цяла България. :)
А уж се борим с тютюнопушенето и вредите от него... :angry: :help:Да не забравяме, че са на Пеевски! ;)
Lafka-та си е обект за продажба на цигари и е собственост на "Булгартабак", той не е спирка.
В случая в Габрово не е имало такива павилиони и срещу поставянето им от фирмата ще монтира и нови спирки (поне аз така го разбрах). Иначе ето снимки на самите спирки: http://gabrovo.bg/bg/news-article/3010
Quote from: BalkantonПри ГДР-ските модификации отваряеми прозорци не е имало от дясната им страна. От лявата е имало по два. В началото докъм първата половина на 80-те години разположението и видът на отворяемите прозорци са били следните: http://ikarus.siteboard.de/ikarus-about56.html (http://ikarus.siteboard.de/ikarus-about56.html)Не в българия специално за Габрово не са добавяни нови прозорци.
След това са почнали да слагат широкоотваряеми, но вече на различно място: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-72608.html (http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-72608.html)
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-133325.html (http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-133325.html)
Съответно на ГДР-ските Ikarus 260 отваряемите прозорци са на същите места. Само най-първата доставка са били с по-различна конфигурация: http://ikarus.siteboard.de/ikarus-about57.html (http://ikarus.siteboard.de/ikarus-about57.html)
Иначе в България със сигурност са добавяни допълнителни отваряеми прозорци.
...Ето линк към подробностите на проекта - https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/1016539_810129132346449_236947219_n.jpg Предвидено е и монтиране на КМ спрямо кръговото, но дали няма да се откажат от тролейбусният транспорт и заменянето му със бъдещите автбуси, които се очакват - само времето ще покаже.Благодаря за информацията, в случая това е лошо че толкова дълго време няма да се движат тролейбусите. Но пък не трябва да се заменят от много по вредния автобусен превоз. А и виждам че и автобусите не са много нови при вас, с новите автобуси поне ще се заменят някои и друг икарус поне.
Според мен е или MAN NL223, или NL263, обаче с различна маска. А синьо-белият автобус Икарусът 280 ли е?Автобусът на снимката е MAN NÜ233 CNG.
Докарали са още два дълги автобуса мерцедес,доколкото знам са леко странни.Отпред с три врати а в ремаркето с една,аз лично не съм виждал такива.Запознати източници казват че са доста възрастни :P.Що се отнася до мановете,има икаруси които са по-здрави от тях.Aбсолютно си прав за здравината. Ще им се порадвате малко на "новите" МАН-ове и после почват разправиите и връщането на Икаруси в движение. Във Варна НЛ202 с хиляда ремонта изкараха по 5-6 години и после отидоха на вторични суровини. Но хубавото е, че са взели с една идея по-нови машини и с малко повече екстри като климатик и метан. Не са като 20 и кусур годишните каручки в Благоевград, които смениха Икарусите на "Бистрица".
... И пак естествено подръжаване на други, вместо ние да си ги произведем или да си ги поръчаме дизайнерски и уникални специално за нас. Ето хората са си го поръчали да е нещо запомнящо се дето да го има само при тях, можеше и ние да измислим някакъв уникален дизайн само за нас.Ивоооо, да им беше прочел историята докрай. Дизайнът е правен за Световното изложение през 2000 година (http://en.wikipedia.org/wiki/Expo_2000), ключово събитие с огромно значение и дизайнът на автобусите е само елемент от всичко... Ако говорим за нестандартен дизайн, французите са специалистите в това с модата, автобусите им да имитарат дизайна на трамвай...
...
Хаха, и кой после постоянно мрънкаше , че само тука си тунинговат автобусите, и този на снимката е тунингован, вижте как шофьора си е налепил фолио на челното стъкло, както и някакви сини точки над предния десен фар и надписа Хановер. По никакъв начин не се загрозява автобуса и не пречи на никой като има тунинг.
Днес разговарях с колеги и казаха,че тая седмица била последна за икарусите,дано да са прави.Да видим леко освежаване на парка из нашия град.Следователно скоро тръгват новите автобуси?
За това БМЦ някой знае ли нещо?Писано е многократно, един от двата е:
Възможно е,а този дето е в Габрово 7011 на фирма Бетабус още ли е там или не се знае?Питам защото сегашния 5028 също беше в Габрово на същата фирма и после се върна и сега е на Еридантранс бивш 7005.
Работещи табели да не очакваме, нали?Сигурно не, за съжаление, което е много жалко такива хубави автобуси, но неработещи климатици и ел.табла.
... искам да питам тролейбусите още ли не са пуснати или не дай Боже това ще е поредния град,който спира електро транспорта си?
На сайта на автогарата излизат само трите курса на ОПТ в 13, 15 и 17 часа. В avtogari.info е отразен и един в 8 часа, както и този за Трявна в 11:30. В bgrazpisanie този в 8 липсва.
Случва се от време на време съчленения Ман да излезе от строй и да бъде заменен с Икарус 280, иначе за съчленените Mercedes Irvine съм изненадан колко са запазени вътре, повече дори и от софийските Conecto G на които вече няколко пъти им се къса балатума а тези не са мръднали, интересното е че доколкото забелязах двигателя е хоризонтално разположен но има и "шкаф" като на софийските конекто.
Къде видяхте шкаф за двигателя при Конектата Г и при тези Ситарота? Аз виждам такъв за радиаторите с охлаждането, ама за двигателя... На всички автобуси двигателя е разположен хоризонтално. До сега не съм виждал двигател да е сложен прав например, вертикално, мисля че е не възможно това. На някои радиаторите са разположени над двигателя отляво и за това се получава колонка до тавана.Не е писано, че шкафа е за двигателя. Иначе двигателят не е хоризонтален при всички, при някои е изправен, както при колите - с главата нагоре. :)
Не знам какви са намеренията на общината, но на новото кръгово като гледам какви стълбове слагат в момента, не ми приличат на тролейбусни и май изобщо нямат намерение да слагат такива, а ако мислят да използват тези ще има паднали стълбове като пуснат тролеите. Включваме в това фактът, че монтирането на тролейбусни стълбове е включена част от изпълнението на проекта, който е спечелен по Европейска програма.Мисля че (за съжаление), ще имаме случай идентичен с този във Велико Търново :angry:.
Относно новото колело, нямам думи. Пътят е много тесен автобусите едва минават, качват се по тротоара, един ден е пуснато, други ден е спряно, за тролеите дочух, че другата година ще купуват нови, понеже старите тролеи в гаража презимуваха 1-2 зими, следва и 3-та, но за новите тролеи не съм на 100% сигорен, просто до чух от някъде. Относно Икарусите в момента са в движение около 5 (260), 280 в момента няма в движение, заместват ги новите хармоники 2-та Mercedes-а.Много добри новини, значи все пак ще пускат тролейбусите.
България ще счупи, сигурно, някой анти-рекорд по закрити тролейбусни системи! :rev: :rev: :rev: Габрово е петият град, който затрива своите тролейбуси... :(
Няма да се учудя ако и в Габрово зад това стоят някаква корпоративни интереси, а новото кръгово само е повода, за да се случи изчезването на тролейбусите... :angry:
Аз не съм от Габрово и все още не съм пълнолетен... Иначе със сигурност имам желание да съм обществено активен!
Тук просто изразих съжалението си, че тролейбусният транспорт се затрива в някои български градове за сметка на други интереси...
Иначе за мнението Ви - :clap: :clap: :clap: 100% съгласен!!!
а не с Dac Чавдар, ЗиУ или др.Аз си мисля, че дори и такива да са тролейбусите, ако съответният град се стреми да ги поддържа и да си пази този вид транспорт, пак е за уважение! Може да нямат средства за нови или да не са могли или успяли да се включат по някой проект като Варна... Но въпреки остарелия парк, важно е, че се борят да запазят тролейбусния транспорт!!! Например Плевен е удържал фронта почти 30 години само със ЗиУ(имат нови тролейбуси от съвсем скоро), а можем да кажем, че е модел за поведение! :)
а не с Dac Чавдар, ЗиУ или др.Аз си мисля, че дори и такива да са тролейбусите, ако съответният град се стреми да ги поддържа и да си пази този вид транспорт, пак е за уважение! Може да нямат средства за нови или да не са могли или успяли да се включат по някой проект като Варна... Но въпреки остарелия парк, важно е, че се борят да запазят тролейбусния транспорт!!! Например Плевен е удържал фронта почти 30 години само със ЗиУ(имат нови тролейбуси от съвсем скоро), а можем да кажем, че е модел за поведение! :)
А градовете, в които е имало проекти за тролейбусен транспорт и тези проекти са били захвърлени - просто нямам думи!!! Особено тези, в които проектите са били на крачка от завършване направо са били за убиване!!! И политическите промени не могат да се използават за оправдание! Просто е до желание! Как Пазарджик и Хасково успяват да си довършат проектите 3 години след края на социализма?!?
Така е.Мрежата в столипиново е правена самото начало на 90те както и мрежата в голяма част на кв.Тракия която така и не е използвана за редовна линия.
И не си мислете че в столипиново мрежата е окрадена или липсва.Перфектна е,цяла е.Само на обръщалото преди време единия стълб е паднал и не е възстановен и съответно мрежата там е прекъсната.Иначе захранване си има все още,компенсатори има.
А иначе, на тези от Габрово ще кажа, че понеже съм във Варна, а не в Габрово, Пловдив, Добрич, Велико Търново ... сега ще отида да се разходя до центъра за малко и имам избор от много автобуси до там, но аз ще отида с тролей (Skoda 26 Tr) с тапицирани седалки и климатик, а не с Dac Чавдар, ЗиУ или др. просто защото тук не са изпаднали до нивото да съсипят на 100% този транспорт! Иначе очаквам повече и от Варна, защото и тук са спали много години и даже още се прозяват в леглото...
vasko и ooleg, тези въпроси сме ги коментирали много пъти (вкл. и в тази тема), а и в много други из форума, но до момента отговор не се намерил, а и не мисля че в близко бъдеще ще се намери. В България "чупенето" на негативни статистики по жизненоважни за държавата теми вече се случва ежедневно, та какво да говорим тролейбусните системи (защото те са следствие от другите).А иначе, на тези от Габрово ще кажа, че понеже съм във Варна, а не в Габрово, Пловдив, Добрич, Велико Търново ... сега ще отида да се разходя до центъра за малко и имам избор от много автобуси до там, но аз ще отида с тролей (Skoda 26 Tr) с тапицирани седалки и климатик, а не с Dac Чавдар, ЗиУ или др. просто защото тук не са изпаднали до нивото да съсипят на 100% този транспорт! Иначе очаквам повече и от Варна, защото и тук са спали много години и даже още се прозяват в леглото...
Не че не са изпаднали до някакво ниво - просто получиха навременна помощ от европейския съюз, която помощ беше предвидена за 7 големи града. Това помогна значително на тези градове (с 1 или 2 изключения) да закупят нови тролейбуси (и не само) и да развият своите системи. Ако не бяха тези пари от Европа, нека предположим какво щеше да е състоянието на транспорта във въпросните градове?
Надявам се в следващия програмен период да има пари и за малките градове (ако още има останали действащи тролейбуси там).
Прави си, но проблемът идва на първо място от хората и после отива нагоре - защото когато хората искат и си го отстояват (ето догодина ще има местни избори) то няма как да не им се реши въпроса! Имало е за големите градове, защото там най-много са ревали хората, че искат добър градски транспорт. За Пловдив е пример, че не му е помогнало, че е голям град - защото не е имало воля! Отделно не съм сигурен, че не могат и частните фирми (транспортни) да кандидатстват по различни мерки и че не са можели да получат финансиране - било кохезионни фондове, било по конкурентоспособност. Мое мнение е, че не са полагани усилия да се реши въпросът с транспорта и евросредства! Басирам се, че ако отида в някоя по-малка община и няма да знаят за европрограмите нищо съществено! Не съм убеден, че като е нямало нишан за по-малките градове да оправят цялостно транспорта не имало други варианти (по-така напарче)! Няма как да се случи да дойде някой от ЕС и да каже - я да ви оправя цялостния живот - да ви изградя предприятия, тролеи, транспорт!
Освен това как така едни частни фирми могат, а общините не могат. Как може някой си дето е частник да има пари, а общината да няма!? Просто разликата е в принудата - частника е принуден, защото иска да "може", а общината не и пука! Но за мен са виновни хората по места - защото седят и чакат! Даже в библията не пише, че като идеш на църква трябва вътре да седиш и чакаш - а пише, че трябва да искаш! "Искай и ще ти се даде!".
Затова да не се повтарям, ще кажа на габровци : Искайте и ще ви се даде електротранспорт!
Не знам какви са намеренията на общината, но на новото кръгово като гледам какви стълбове слагат в момента, не ми приличат на тролейбусни и май изобщо нямат намерение да слагат такива, а ако мислят да използват тези ще има паднали стълбове като пуснат тролеите. Включваме в това фактът, че монтирането на тролейбусни стълбове е включена част от изпълнението на проекта, който е спечелен по Европейска програма.Не знам дали само ми се струва, но стълбовете за тролейбусната КМ са си на мястото.
Стълбове за КМ на кръговото на консултативна ще има.Излети са бетонните основи за тях и само трябва да се монтират.По отношение на финансиране от ЕС , в момента се разработва Интегриран проект за градски транспорт , с който общината ще кандидатства за финансиране по ОП "Растеж и развитие" през периода 2014-2020 год. В сайта на общината има проект за цялостна визия за развитие на тролейбусния транспорт през следващия програмен период .Предвижда се завършване на КМ през Голо Бърдо и изграждане на нова в посока Дядо Дянко и закупуване на нови превозни средства , като само крайните и крайградските квартали ще се обслужват от автобуси .Те са излети, мога да ти снимам как са монтирани малките стълбове на основата на големите и са хванати с няколко болта. Изглежда, че са искали, но в последния момент са закупени и доставени малките. :) А относно проекта, първо нека видим дали ще се окажа прав за кончината на тролейбусния транспорт, а за свързване на Младост-Център се говори от 20г., а за Дядо Дянко- просто е нереално.
На мен често ми преписват незасужено прозвището "песимист" - на което винаги съм отговарял, че съм реалист, само дето проблемът е в песимистичната реалност. И с риск да разваля идилията от евентуалните евротролеи в Габрово и с риск да докажа, че вината за всичко е на българина, а после на политиците му - давам следния линк:Прави си, но проблемът идва на първо място от хората и после отива нагоре - защото когато хората искат и си го отстояват (ето догодина ще има местни избори) то няма как да не им се реши въпроса! Имало е за големите градове, защото там най-много са ревали хората, че искат добър градски транспорт. За Пловдив е пример, че не му е помогнало, че е голям град - защото не е имало воля! Отделно не съм сигурен, че не могат и частните фирми (транспортни) да кандидатстват по различни мерки и че не са можели да получат финансиране - било кохезионни фондове, било по конкурентоспособност. Мое мнение е, че не са полагани усилия да се реши въпросът с транспорта и евросредства! Басирам се, че ако отида в някоя по-малка община и няма да знаят за европрограмите нищо съществено! Не съм убеден, че като е нямало нишан за по-малките градове да оправят цялостно транспорта не имало други варианти (по-така напарче)! Няма как да се случи да дойде някой от ЕС и да каже - я да ви оправя цялостния живот - да ви изградя предприятия, тролеи, транспорт!
Освен това как така едни частни фирми могат, а общините не могат. Как може някой си дето е частник да има пари, а общината да няма!? Просто разликата е в принудата - частника е принуден, защото иска да "може", а общината не и пука! Но за мен са виновни хората по места - защото седят и чакат! Даже в библията не пише, че като идеш на църква трябва вътре да седиш и чакаш - а пише, че трябва да искаш! "Искай и ще ти се даде!".
Затова да не се повтарям, ще кажа на габровци : Искайте и ще ви се даде електротранспорт!
Съгласен съм с теб, че това е начина да се случи нещо, обаче на практика нещата са други. Волята е хубаво нещо, но мисля че все още е твърде рано в България да говорим за гласно изразяване и отстояване на позиции на граждани относно различни проблеми в града или държавата.
А сега към темата. Не съм съвсем наясно, но доколкото знам европа дава пари за нов подвижен състав само на общински фирми, поне аз не съм чул да дават пари на частни превозвачи. По отношение на ОП околна среда - да, това е пример, че щом решат да направят нещо, го правят. На въпроса "защо само те!!!??" (големите общини) отговор може да даде някой по-запознат, но отговорът със сигурност не е, че само в Габрово са мудни или незнаещи - ако това беше така, най-логично беше сега да имаше нови тролейбуси поне в още няколко града (напр. Перник, Враца, Сливен, Хасково, Добрич) или пък е валидно обратното - че навсякъде са мудни или незнаещи (което е нелогично). Надявам се в следващия програмен период 2014-2020 наистина да има опция за подпомагане и за малките градове, понеже без помощ от Европа няма как да се развие този транспорт. Ето една новина от миналата година, дано се окаже вярна - http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1162036
Стълбове за КМ на кръговото на консултативна ще има.Излети са бетонните основи за тях и само трябва да се монтират.По отношение на финансиране от ЕС , в момента се разработва Интегриран проект за градски транспорт , с който общината ще кандидатства за финансиране по ОП "Растеж и развитие" през периода 2014-2020 год. В сайта на общината има проект за цялостна визия за развитие на тролейбусния транспорт през следващия програмен период .Предвижда се завършване на КМ през Голо Бърдо и изграждане на нова в посока Дядо Дянко и закупуване на нови превозни средства , като само крайните и крайградските квартали ще се обслужват от автобуси .
1.Правено е обществено обсъждане и нито хората са чули, че нещо някой обсъжда и анализира, нито пък като е имало поле за искане на тролеи някой ги е поискал.
ooleg много благодаря за линка, той е повод за интересна дискусия. За да не гадаем за какво иде реч, прикачам цялата статия от вестник "100 Вести" от 20 Октомври, вижте я в прикачения файл:"Браво" на Габрово, че си ликвидира тролейбусния транспорт. Сега предполагам предстои КМ и ЗиУ - тата да се предадат за скрап, като парите от тях изчезнат в нечий джоб.
След като я прочетох... просто останах без думи :D (в отрицателния смисъл, разбира се). Няма да обяснявам защо (предполагам повечето четящи форума веднага ще се усетят като прочетат статията) - просто нещата са поднесени едностранчиво. Разбира се, че съществуват още над 10 варианта, но защо са се спрели точно на тези 3 - не се казва. Но предвид изпълнителя на обществената поръчка и изводите, това веднага повдига някой въпроси:
Интересно защо точно "Институт за транспортни изследвания" - София печели обществена поръчка с предмет "подробно прединвестиционно проучване за цялата система на градския транспорт" и съответно подписва договор с Община Габрово през Март месец тази година на стойност 70 хил. лева - http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1239972
Може да се отбележи, че същата фирма направи същото проучване, но през 2009 година и под името "Програма за комплексно транспортно обслужване на град Габрово" (а според коментарите в горния линк - за около 2 пъти по-ниска цена - около 25 хил. лева) - http://optgabrovo.tk/news.php?extend.44.2
Малко по-късно - през 2010 година общината прие новата транспортна схема, взела под внимание и проекта на ИТИ, но резултатът беше малко по-различен - http://optgabrovo.tk/news.php?extend.61.2 (назад в темата в периода 2009-2010 сме писали повече по въпроса, може да върнете и да видите).
До ден днешен продължавам да твърдя, че старата транспортна схема (до 2009 година) беше добра за Габрово и нуждите му като имаше нужда единствено от малка оптимизация - разбирайте премахване и добавяне на до няколко курса на дадена линия, евентуално няколко нови линии, но не и объркването на населението и непрестанните продължаващи проблеми от това.
Ако направим справка за дейността (проучванията) на въпросният "Институт за транспортни изследвания", ще открием странното съвпадение, че т.нар. "институт" печели поръчка по проект за интегриран градски транспорт (на стойност около 65 хил. лева - линк (http://www.dobrich.bg/bg/info_pages/1157-%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B5%D1%89%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B8%D1%87)), този път в Добрич (2012-2013 година) и изводите от изследването са, познайте: спиране на тролейбусния транспорт и замяната му с автобуси - http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1119874 като причина за спирането е посочена липсата на квалифицирани водачи.
Ако някой се сети за други стойностни проучвания на т.нар. "институт", нека ги сподели. В раздела за Добрич има повече информация относно проблемите през последните години, затова не съм писал повече.
Не мога да разбера тези "експерти" от статията в 100 вести в коя година живеят за да бръщолевят, че новите тролейбусите не могат да се движат при проблем с контактната мрежа????? Да са чували за тролейбуси с дизелов агрегат?! Явно ни имат за много малоумни, та в София от 2010 се движат именно такива...Просто се търси причина да се махнат тролейбусите, иначе как ще се обясни цитата от статията: "модерни, екологични електрически автобуси" .Сякаш(например) една чисто нова Skoda 26tr не е нито модерна, нито екологична.
Явно ни имат за много малоумни, та в София от 2010 се движат именно такива...
Даже още от 2006-та когато пуснаха МАН-овете, а в Русе и Бургас още от по-рано-швейцарските им тролейбуси с агрегат.В Бургас не е от по-рано, Волвата са ги докарали 2004-та, но са ги пуснали 2007 или 2008.
Какви части от контактната мрежа са демонтирани?Нищо не е демонтирано. То и едвали ще се демонтира, даже и общината да няма планове да пуска тролейбусния транспорт. В В.Търново още си висят жиците, както и в Казанлък и т.н.
Имам предвид по време на ремонтните работи. Освен на кръстовището при Консултативна поликлиника другаде има ли свалена контактна мрежа?Вероятно никъде другаде няма, във Велико Търново( например) е демонтирана само около пв" Качица".
По вътрешно-фирмени слухове тролейбусният транспорт в Габрово е закрит, очаква се до средата на 2015 да пристигнат първите (вероятно китайски) електробуси, финансирани от ЕС. Интересно ми е ако информацията е вярна каква марка ще за електробусите, колко на брой и къде ще има станции за зареждане?
Значи съчленените Икаруси отново са ги пуснали?Те не са били спирани никога! :D
Когато доставиха новите МАНове съчленените Икаруси не ги ли спряха? Предполагам, че тривратият в движение е 0274. А откакто дойдоха новите автобуси има ли бракувани Икаруси?Не са ги спирали изобщо! А бракувани едвали някой ще знае, но според мен сигурно единия съчленен (или просто е в ремонт) и 1-2 Икаруса 260. Всички останали си се движат редовно.
Да вземат няколко стълба от обръщалото на Рекорд и мрежата и да ги монтират на кръговото и да пуснат тролейте, които съм сигурен, че са поизгнили но все още ще са ж по здраво състояние от свичките Манове. Спокойно може да се направи това, а с новият Евро период да кандидатстват за нови тролейбуси както Плевен и др. Да използват се главно съчленени Икаруси естествено и единствения здрав съчленен МAH.
Като се замисля от както са пуснали "новите" автобуси на линия стоят повече Икаруси, не знам поради каква причина.
И двата стари мерцедеса от снимките, които са уж здрави и те не се движат по линиите.
Като 0016 не се движи по линиите на градски транспорт, а само Специализиран превоз.
Преди няколко дни се возих с един от новите манове и водача беше доста възрастен (предполагам даже е пенсиониран водач). Явно не знаеше, но си караше рейса на Ретардер, което след като подае газ и я пусне рейса започва да намаля и се получава едно придърпване, което е доста неприятно. Подчертавам, че пътят беше леко мокър,но не и замръзнал. Предполагам просто го е включил някак си без да иска и не знае как да го изключи. :D
Идеята ти не е лоша ама хората са тъпи! А относно предаването на КМ ми е много интересно защо след като знаят, че тролейбусният транспорт е закрит, предният месецц на две-три места мрежата беше разкачена и просто пусната на свобода (не провиснала, а на завои изпъната) заради рязането на дървета след обилният сняг октомври, та беше напълно възстановена за 2 седмици, изпъната, закачени държащите елементи и шините. Много ми е чудно защо групата отреагира и поправя нещо, което няма да се използва вече. В Търново е провиснала и оставена на произвола на съдбата и на никой не му прави впечатление, а на места съм виждал как КМ опира в тавана на камионите.
Междудругото въпросните два автобуса (0016 и 6497), чиито снимки са публикувани малко по-горе, съм ги засичал да пътуват по линията Велико Търново - Габрово, на курсове обслужващи се от Общински пътнически транспорт гр. Габрово. Като цяло от няколко месеца насам, често срещана гледка е градски автобуси да се движат по вече споменатата линия, от страна на ОПТ.Няма проблем все пак 0016 е представител на крайградската версия на Mercedes Benz 0405 и предназначен точно за извънградски превози на сравнително къси разстояния.
В Търново бул. България е не е с много голям наклон, но не е и малък но е много продължителен.
Това не би било практично за Габрово, тъй като всички знаят, че градът е много дълъг и тези електробуси ще закъсват и няма да могат да си изпълняват курсовете.Колко да е дълъг, по-дълъг от София не е. От Сточна гара до гара Искър електроавтобусът го преодолява с 50% от заряда си. Иначе почивките на последните спирки трябва да са по 10 минути и това може да поразтегли разписанието, но все пак е предвидимо и не може да говорим за внезапно закъсване насред курса.
Забавното ще е, когато електробуса започне да катери баира от Чолаковци към града.Електродвигателите са несравнимо по-добри по баирите от ДВГ. От Сточна гара до Дондуков и от Орлов мост до Ситняково изобщо не се усещат баирите, това даже им е силно място.
Електродвигателите са несравнимо по-добри по баирите от ДВГ. От Сточна гара до Дондуков и от Орлов мост до Ситняково изобщо не се усещат баирите, това даже им е силно място.
Няма смисъл да се престаравате в плюенето. През 19-ти век - влаковете, а в началото на 20-ти век и автомобилите са ги плюли по подобен начин, но техниката върви напред, независимо от плюнките. Електроавтобусите са перспективен вид транспорт и по-специално тези с ултракондензаторите. Ще видим, какви са резултатите от тестовете в София, но надали и в бъдеще производителят ще е един. Всеки производител - европейски, руски, китайки, бразилски - си прави сметката при влизането на пазара в ЕС. А специално китайците са навлезли във всички сфери и надали някакво мито ще им е проблемът. По-скоро интересно е возилата да се стабилизират като качество.
Мерси много за информацията, питам защото трябва да се направи връзка със завода понеже има доста въпроси относно "новите" автобуси а тук няма кой да даде отговори:)
Неразбрахте ли вече, че тролеите няма да ги бъде ?!? Варианта за електробуси също отпадна отдавна, по последна информация се очакват 10 чисто нови автобуси на метан, най-вероятно марка SOR.Какви лъжи се пишеха по габровските сайтове, "Бъдещето е на електробусите."- и някакъв "институт" прави някакво обследване и стигна до същия извод. В крайна сметка тролейбусния транспорт е ликвидиран :angry:, парите от скрапта ще бъдат прибрани(ако не са) в нечии джобове, а мога да се обзаложа, че в Габрово няма да има чисто нови метанови автобуси. В най - добрия случай ще има автобуси втора употреба от някой западен град.
Ако човек вземе описанието на Darkline на сериозно - най-разумното, което трябва да направи човек живеещ в Габрово е спешно да си запази място в гробището, да изкопае една дупка и да се зарови сам, щото няма останали хора за гробари...Може да звучи трагично описанието на Darkline, но такава е действителността. Darkline е абсолютно прав, той е реалист. Големият спад на пътникопоток е факт и затова са съкратени маршрути или заменени с бусове.
Изглежда Габрово ще последва съдбата на Добрич - ликвидиране на тролейбусния транспорт и заменянето му с микробуси. Изглежда масовото използване на микробуси заобслужване на линиите на градския транспорт става някаква тенденция в по - малките градове: Перник,Разград , Видин, и т.н.Как пък точно сравни Перник с Разград и Видин-Перник е двойно по-голям от цитираните от теб градове и с около 20 000 по-голям от Габрово. Гръбнака на транспорта в Перник са тролейбусите макар и в окаяно състояние. Във Видин и Разград едва ли има повече от няколко курса дневно и то обслужващи съседните села.
Транспортният експерт Диана Русинова разказа как се уреждат обществени поръчки в града
Стряскащ пример за нагласена обществена поръчка в Габрово показа в студиото на "Гореща точка" транспортният експерт Диана Русинова. Гостуването й беше провокирано от участието миналата седмица на човека, предложил Томислав Дончев за кмет на балканския град и неспирно тиражираната информация как това е бил кметът, усвоявал най-много и най-добре европейски средства.
Русинова разказа как била отстранена от участие, след като вече е имала входящ номер, а зам.-кметът на Габрово Климент Кунев разкъсал пред очите й кашона с документацията и обявил, че не може да участва в обществената поръчка, защото "има проблем". След като отказала да си го вземе обратно, го получила по куриер преди комисията да заседава. Въпреки това в официалния протокол пише, че там е установена нарушената цялост на пакета.
Сезирахме Агенцията по обществените поръчки и Агенцията за държавна финансова инспекция, която по компетентност следваше да сезира прокуратурата по този казус, но това не се случи. Минаха три години, а няма никакво движение по случая, отбеляза транспортният експерт. По думите й двама души решават съдбата на цяло Габрово - Томислав Дончев и депутатът от ГЕРБ Цветомир Михов. Не е случаен фактът, че Климент Кунев е един от най-близките приятели на Дончев, съпругата му пък е била назначена за шеф на еврофондовете в община габрово. Михов пък е прехвърлил транспортната си фирма на своя брат, който е лекар. Въпреки това продължава да е член на Транспортната комисия в парламента пир очевиден конфликт на интереси.
Диана Русинова коментира и търгове в София, които също се правят така, че да ги спечели само една фирма. По думите й в столицата има сблъсък на хора, които могат да работят, и такива, които не могат.
Искам да попитам защо за всички тези еврофондове България никога не даде шанс на българските фирми, не даде шанс тези пари да останат в страната, попита тя на финал
Статията е от вестник "Габрово ДНЕС" от вчера, а вътре снимката е на автобус от Пловдив - http://www.gabrovodnes.info/Archive/pdfs/11_vtornik_2015.pdf който изобщо няма връзка със статията (освен че е автобус) и въобще с европроектите.Да и освен това не виждам как ще дойдат до 2016г., като все още не е обявен конкурс. Колкото до марката - най - вероятно ще бъдат турско производство.
Нищо конкретно не е написано - интересно как точно уцелиха бройката "42". Изглежда голяма - все пак съвсем скоро купиха 12-те метанови автобуса втора употреба, които не вярвам да бракуват или продадат.
А за тролеите - нито дума.
Да и освен това не виждам как ще дойдат до 2016г., като все още не е обявен конкурс. Колкото до марката - най - вероятно ще бъдат турско производство.
На една от снимките става ясно, че се превозват и работни лопати, а около тях има пясък и камъни. Често стъклата са замазани, а пътниците изпитват погнуса да ги почистят.
Здравейте, проекта за реконструкция на кръстовището пред консултативна променен ли е или КМ и стълбове не са поставяни все още, защото смятам да подам сигнал за неспазен проект в министерството на еврофондовете. Не бива да оставяме така нещата и някой пак да прибере парите.Поставени са обикновени стълбове за осветление (http://forum.gtsofia.info/index.php?action=dlattach;topic=663.0;attach=101600;image) още миналата година. Не знам дали това може да се смята за промяна на проекта.
Здравейте, проекта за реконструкция на кръстовището пред консултативна променен ли е или КМ и стълбове не са поставяни все още, защото смятам да подам сигнал за неспазен проект в министерството на еврофондовете. Не бива да оставяме така нещата и някой пак да прибере парите.
До господари на ефира писах, не отговориха.Не ме изненадват - едва ли едно предаване би се заело с проблема около закриването на тролейбусния транспорт на цял град.
До господари на ефира писах, не отговориха.Ако в продължение на 1-2 седмици не ти отговорят ти препоръчвам да се обърнеш към БНТ1 или Скат. :)
Не ме изненадват - едва ли едно предаване би се заело с проблема около закриването на тролейбусния транспорт на цял град.О, повярвай ми ще се заемат и още как, щом се бяха заели преди време да пуснат репортаж за това как студенти, които не са от Бургас, но учат там, плащат по-скъпи карти за градския транспорт (http://gospodari.com/%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%B8-video41241.html), какво им пречи да пуснат репортаж и за закриването на тролейбусния транспорт?! ;)
Каква е разликата между допълнителните автобусни линии и обикновените, може би първите всъщност са маршрутки?
На 28 05 общинския съвет ще вземе рещение за ликвидиране на тролейбусният транспорт в габрово и предаване за скрап на мрежата и тролеите справка община Габрово дневен ред на 28 05 2015г
:fan:Най-накрая постигнаха своето , но явно единственото спасение за трезво-мислещите хора е терминал 2ри. Много ми е интересно от къде ще вземат пари за електробуси и какви ще са те?Електробусите вероятно ще бъдат същата марка, а вероятно и модел, като софийския 1701. Иначе парите за електробусите би трябвало да се осигурят от продажбата на КМ за скрап, но е сигурно ,че част от парите ще бъдат "прибрани".
Много ми е интересно от къде ще вземат пари за електробуси и какви ще са те?
:fan:Най-накрая постигнаха своето , но явно единственото спасение за трезво-мислещите хора е терминал 2ри. Много ми е интересно от къде ще вземат пари за електробуси и какви ще са те?Електробусите вероятно ще бъдат BYD - същата марка, а вероятно и модел, като софийския 1701. Иначе парите за електробусите би трябвало да се осигурят от продажбата на КМ за скрап, но е сигурно ,че част от парите ще бъдат "прибрани".
Общински пътнически транспорт Габрово, са купили туристически автобус на Перота, снощи беше за Велико Търново. Миналата седмица пък един от новите градски Манове на фирмата беше пуснат до Велико Търново.
Вероятно е този:
Този който си видял е под наем от перота със софийски номер,черен на цвят.
Не знам дали ОПТ държат и линията за Велико Търново, но ако е така и пуснат Икарус до там идилията ще е пълна. :devil:Точно те държат курсовете до Велико Търново на община Габрово. Както съм споменавал и по-рано, случва се да пускат градски автобуси по тази линия, последно видях един от новите им Манове. Като цяло има доста пътници, точно на курсове на ОПТ Габрово, защото вървят големи автобуси.
Не забравяй само едно че до преди тролеите да станат общинско дружество заедно с автобусите тролеите бяха отделно дружество и бяха на печалба а автобусите бяха фалирали заплатите на тролеите бяха 24 000 лв на автобусите 6 000 лв последният месец 15 автобуса бяха командировани в тролеите и зареждаха гориво за 320 000 лв на ден а носеха приход за 120 000 лв,а за мрежата мога да ти говоря много от 87 до 98 г със се занимавал именно с контактна мрежа и че поддръжката и била много скъпа е пълна лъжа . щом др малки областни градове могат да кандидатстват за тролеи значи и Габрово може но не искат единственият начин да се открадне е да се продаде всичко за скрап. - http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1446069
Абе стана ясно,че тролейбусите няма да ги бъда дори и с референдум. Ами поне електробусите и автобусите да са по свестни. Надявам се да са Шкода соларис , електробусите Шкода Перун.
Очаквам положителен резултат за тролеите на есен .Дано догодина с шкода соларис 26 и 27Дано. Жалко би било да стане като в Търново. :/ Само ме съмнява малко има ли достатъчен пътникопоток за 27? :rolleyes: Би било по-ефективно, според мен, с 26-ци на по-малък интервал.
Eй тия хора не разбраха,че няма да ги купуват тролеите те :crazy:.Забелязах коментар на общински съветник от Стара Загора, който каза ,че техните солариси не са стрували нищо на общината.
№4 К-167 Разпореждане с ДМА, собственост на 'Общински пътнически транспорт' ЕООД - Габрово
Частна фирма, в която до скоро дялово участие е имал депутатът Цветомир Михов, печели обществена поръчка на стойност 119 800 лева в Габрово. На пръв поглед нищо скандално, но впускайки се в детайлите на последния договор между Община Габрово и юридическото лице, обявено за победител в процедурата, фактите се оказват прелюбопитни.
Предмет на поръчката е „Осъществяване на услуги по сервизно обслужване и поддръжка на МПС-та, както и доставка на необходимите авточасти по две обособени позиции: Обособена позиция №1 „За нуждите на ОП „Благоустрояване“ и обособена позиция №2 „За нуждите Община Габрово и други второстепенни разпоредители с бюджет“.
Общо четири различни фирми са подали документи за участие, но поради несъответствие две от тях са отстранени, а на третата са изискани допълнителни декларации.
Според Комисията, провела поръчката, в състав: председател – бивш общински съветник и настоящ организационен секретар на ГЕРБ в Габрово Хилда Цвъркалева, нейният заместник Момчил Дончев – брат на вицепремиера Томислав Дончев, и служители на Община Габрово, доскорошната фирма на Михов е заслужила максимален брой точки и е избрана за изпълнител на публичния харч.
Справка, извършена в Регистъра за обществените поръчки, показва че това не е първата поръчка, която печели доскорошната депутатска компания. Само преди няколко месеца 81 049, 34 лв. влизат в касата на автосервиза, който се помещава на един и същи адрес с фирмата със сходно наименование ( виж IV. т.11), собственост на известния с невъздържания си нрав депутат.
Освен доставка на авточасти и поддръжка на МПС-та, фирмата снабдява и с гуми Общинския пътнически транспорт на Габрово. Същата печели обществена поръчка през 2014 г. на стойност 79 200 лева, с ДДС, и става основен доставчик на ОПТ – Габрово. Само да припомним, че управител на общинската фирма е друг изявен дарител и член на управляващите в нашия град.
Впечатление прави партийната обвързаност между участник и възложител в споменатите дотук обществени поръчки. Любопитен факт е и че вторият заместник – директор на Общинското предприятие „Благоустрояване“ Диян Кехайов е виден активист на младежката организация на ГЕРБ – Габрово. Същото важи и за ОПТ, където общинският съветник от мнозинството Димитър Димитров е ключов служител.
За съжаление можем да констатираме, че в Габрово явно ставаме свидетели на „организирана приятелска група“, печелеща редица обществени поръчки, с класирани участници в процедурите, според критерий „най-близки до управляващите“.
Хасково и Димитровград са двете общини в областта, които получават част от 1.4 млрд лв. по оперативна програма “Региони в растеж”. Днес кметовете на двете общини получиха споразуменията си от министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова на церемония в столицата. Хасково е на 12 място в списъка с 39 големи български общини, като предвидената за областния град сума е 27 021 025.58 лв. Димитровград получава 17 782 948.12 лв.Източник: http://www.dimitrovgrad.bgvesti.net/news/192547/Oficialno--Haskovo-poluchava-27-mln.-ot-Regioni-v-rastezh--Dimitrovgrad-17-mln. (http://www.dimitrovgrad.bgvesti.net/news/192547/Oficialno--Haskovo-poluchava-27-mln.-ot-Regioni-v-rastezh--Dimitrovgrad-17-mln.)
"Тролейбусният транспорт е два пъти и половина по-евтин от аналогичния автобусен - това е много важно от гледна точка на бюджета на общинската фирма "Градски транспорт". От гледна точка на вредните емисии газове - това, което всички ние дишаме по улиците, ситуацията значително ще се подобри", увери Портних.Източник: http://news.varna24.bg/493820.html (http://news.varna24.bg/493820.html)
Управителят на "Тролейбусен транспорт" Йордан Панев заяви, че по отношение разширяване на електротранспорта в Хасково има изготвен проект още от 2009-а година, но все още нищо не се е случило. В момента се търсят нови идеи, но нещата могат да се случат единствено с европейски пари и по програма, каза още Панев.Явно където кмета не е от ГЕРБ дори да е по-малък град, има някои шансове за тролейбусен транспорт, а в случая с Пловдив пък показва, че дори над половин век да е имало тролеи, щом кмета не ги харесва нещата стават такива, сякаш никога не ги е имало в града.
Предложение за произвеждане на местен референдум
Чл. 27. (1) Местен референдум се произвежда по предложение на:
1. не по-малко от 1/5 от общинските съветници, но не по-малко от трима общински съветници;
2. кметът на общината, респ. кметът на кметството или района;
3. инициативен комитет с подписите на не по-малко от 1/20 от гражданите с избирателни права, които имат постоянен адрес на територията на съответната община, район, кметство, населено място или квартал към момента на вписване в регистъра на предложението;
(2) Местен референдум се произвежда задължително, когато това е поискано от инициативен комитет с подписка, съдържаща подписите на не по-малко от 1/10 от гражданите на съответната община, район, кметство, населено място или квартал.
(3) Ако в срок до 1 месец след обявяване на решение на Общинския съвет не по-малко от 1/10 от гражданите с избирателни права на съответната община поискат чрез подписка да се произведе референдум за одобряване на решението, кметът на общината определя датата на референдума, който трябва да се произведе в срок до 2 месеца от постъпване на искането.
(4) Предложението се адресира до председателя на общинския съвет, който в 3-дневен срок от постъпването му е длъжен да уведоми общинските съветници за него.
(5) Кметът на съответната община организира създаването на публичен регистър, в който се завеждат предложенията за произвеждане на местен референдум.
(6) В предложението за местен референдум се включват един или няколко въпроса, на които гражданите с избирателни права отговорят с „да” или „не”. Въпросите се изписват на български език ясно и с общоупотребими термини.
Общо събрание на населението инициират в Габрово. Целта му е отмяна на решение от 25 юни 2015 г. на управляващото мнозинство в Общински Съвет – Габрово, ликвидиращо тролейбусния транспорт в областния град, контактната му мрежа и разпродаването за скрап на техническите съоръжения, предназначени за обслужване й.
В петък вечерта на площад „Възраждане“ пред сградата на Община Габрово се проведе протест, под надслов „Долу ръцете от тролейбусния транспорт“. Протестиращите учредиха Инициативен комитет, който ще събира подписи за иницииране на Общо събрание на габровското население. По Закон в подписката са нужни 1/50 от избирателите, за да бъде свикана тази форма на пряка демокрация.
„Според действащия закон за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, до 1 месец от датата на стартиране на подписката, трябва да сме готови.
След като направим тези стъпки ще внесем исканията си за отмяна на решение 133 на ОбС.-Габрово.
Община Габрово ще бъде длъжна да свика Общо събрание на населението, на което ще има една единствена точка, а именно „Отмяна на решението от 25 юни“.
Едва тогава на управляващите ще им стане ясно, че габровци не искат с лека ръка да им се ликвидира екологично чистия транспорт.
Този ресор на Общински пътнически транспорт е печеливш!
Ако погледнем един Плевен, една София и по-големите градове, виждаме как навсякъде тролейбусният транспорт се обновява. Вкарват се нови превозни средства.
Оказва се, че този вид транспорт е и най-евтиният!
В решението на управляващите в Габрово прозира единствено едно разпродаване на скрап. Това са всички стълбове и жици, които ще бъдат пренасочени в някой друг град на ГЕРБ или закупени от „скрапта“ от някой техен кмет.
Имам информация, че вече Плевен са дали заявка, за закупуване на габровската контактна мрежа и стълбове“, заяви пред присъстващите Любомир Линков, организатор на протеста и областен координатор на ПП „Атака“ за Габрово.
Според него от друга страна на всички габровци им е ясно, че единствената метан станция в града е собственост на хора, близки до депутати на ГЕРБ, реализиращи чиста печалба.
„Знаем, че обновяването на габровския обществен транспорт не е нищо друго освен печелене на една поръчка, даваща огромна комисионна в джоба на някой или по сметката на обслужваща фирма, близка на управляващите“, каза още Линков.
Общо събрание на населението:
Общото събрание на населението се използва за пряко участие на гражданите при решаването на местни въпроси в общини, райони и кметства, населени места и квартали на населени места. Общото събрание се състои от всички гласоподаватели в общината, района, кметството и т. н., в който се провежда. Чрез него се решават конкретни въпроси, които засягат жизнените интереси на гражданите от определено населено място или част от него. При тази форма на пряката демокрация политически дееспособните граждани непосредствено чрез своя вот решават суверенно и окончателно в императивна форма въпроси, отнасящи се до изграждането, реконструкцията и модернизацията на благоустройствени, културни и други обекти от местно значение.
Общото събрание на населението обсъжда и решава въпроси, които се отнасят до:
благоустрояване на населеното място;
хигиенизиране на населеното място;
определяне на правила за ползване на общински имоти за общо ползване мери и пасища, водоизточници;
определяне на реда за прибиране на полските култури пшеница, царевица, лозя и други;
организиране опазването на полските имоти и общинските гори;
провеждане мероприятия за защита на овощните дървета от болести и неприятели;
определяне на изискванията за отглеждане на домашни животни в дворовете и жилищата;
определяне на мероприятия за обществения ред в населеното място.
Общите събрания на населението се провеждат за приемане на решения по мероприятия, по които гражданите могат да участват чрез труд или парично, или чрез двете форми заедно. Общото събрание с решенията си може да задължи всеки работоспособен гражданин на възраст от 18 до 60 години да се включи в съответните мероприятия.
Общото събрание на населението се свиква от кмета на общината по негова инициатива или по решение на общинския съвет, или по искане на 1/4 от избирателите. Съобщението за свикването на общото събрание съдържа деня и часа на събранието, мястото, където то ще се състои, и въпросите, които се предлагат за обсъждане.
Общото събрание на населението се смята за редовно проведено, ако на него присъстват повече от половината от имащите право на глас в общината, района, кметството, населеното място или квартала. Гласуването в общото събрание е явно. За отчитане на резултатите се определят преброители. Решенията се приемат с обикновено мнозинство. Решението на общото събрание се обявява от кмета на общината, района, кметството. На основата на решението, кметът издава заповед, в която конкретизира мероприятията за неговото изпълнение, или внася предложение в общинския съвет за приемане на съответно решение или наредба.
Общото събрание на населението има редица предимства пред другите форми на пряка демокрация, които са свързани с решаването на конкретни въпроси с комунално-битов характер. По този начин гражданите на съответните райони непосредствено участват при вземането на социалноикономически решения и така стимулират органите на местното самоуправление да закрепят резултатите от тях в правен акт. Това увеличава значимостта на всеки един глас в благоустрояването на населеното място, като се стимулира гражданската активност и отговорност. Общото събрание на населението е силно оръжие срещу пасивността и незаинтересоваността на населението и има голямо значение за създаването на благоприятна, здравословна и естетична жизнена среда. Тази форма би могла да придобие особено значение, ако гражданите познават по-добре предоставените им от закона правни възможности за влияние върху обществено-политическия живот на конкретното населено място. Въпросите, които могат да се решават посредством тази форма на пряка демокрация, са с комунално-битов характер и начинът на тяхното решаване от органите на местната власт се отличава с ниска степен на обществена популярност. Именно затова жителите на населеното място трябва сами да ангажират своите усилия в поддържането и подобряването на населеното място или квартала, в който живеят.
...за пряка демокрация...
"Община Габрово предложи ясна и изпълнима концепция за развитието на транспорта. Всички други популистки коментари за и против тролейбусния транспорт обслужват политически интереси", това категорично изявление пради във водещата статия на вестник "100 вести" кметът на Габрово Таня Христова.
Габрово е една от 37- те общини, които имат шанса да реализират Интегриран проект за градския транспорт, финансиран по ОП „Региони в растеж“, казва кметът.
Тролейбусният транспорт винаги през годините е сочен като губещ от управителите на „Общински пътнически транспорт“.
Според съхраняваните в администрацията отчети за дейността на дружеството през 2002 г. загубата се равнява на 24 стотинки на всеки изминат километър. Последното означава, че приходите от пътниците са значително пмалко от разходите за осъществяване на тролей- бусния транспорт
В Общинския съвет започна същинския дебат за провеждането на референдум за тролейбусния транспорт в Габрово. В момента се представят резултатите от обсъждането на предложението по време на заседанията на Постояниите комисии.
Преди това председателят на групата на БСП Иван Николов защити предложението на колегите си. Той отхвърли мотивите на управляващите от ГЕРБ, че липсва икономическа обосновка и въпросът на референдума е неясен.
Според Николов текстовете са формулирани така, че на всеки да е ясно дали гласува "за" или "против" развитието на тролейбусния транспорт в Габрово.
Според съветниците от ГЕРБ е необходимо да се направи финансова обосновка, за да е ясно колко транспортни средства ще бъдат закупени. Мнозинството е категорично, че въпросът, предложен от социалистите е подвеждащ.
Кметът Таня Христова защити позицията си по повод искането на групата съветници от БСП да се проведе референдум за бъдещето на тролейбусния транспорт в Габрово.
Кметът се обяви в подкрепа на допитване до хората и зави, че това би било истинска демокрация, но припомни закона, според който въпросът, на който един референдум отговаря трябва да е ясен.
Според Таня Христова формулировката на левицата не отговаря на това условие. Не е ясно, ако един човек иска да има развитие на електротранспорта, но не иска това да става с тролейбуси, как да гласува.
Кметът подчерта, че при преобладаващо отрицателни мнения при референдума не е ясно, дали хората отхвърлят развитието на електротранспорта изобщо или само на тролейбусния.
В предложението на БСП липсва яснота кога ще бъдат закупени тролейбуси и колко, ако гражданите отговорят преобладаващо с "да".
"За да има качествен дебат за референдума, трябва да има яснота", категорична е Таня Христова.
Таня Христова припомни, че до 2020 г. Габрово може да ползва 25 млн. 739 хил. лв. Тези средства са за социална, образователна и друга инфраструктура. С част от тази сума трябва да се реализира и интегрирания градски транспорт.
Кметът припомни още, че това предвижда не само закупуването на транспортни средства, а цялостната модернизация на транспортната система.
Община Габрово предлага транспортната система да се развива поетапно. До 2020 г. ще бъдат закупени 8 електробуса, 4 автобуса с дължина 8 метра и 7 с дължина 10 метра, които ще бъдат предназначени основно за зони, където досега е нямало обществен транспорт.
Разрушаването на тролейбусната мрежа в Габрово прилича на това, което правят джихадистите с историческите и културни паметници, заяви в кратко, но емоционално изказване бившият кмет Николай Дачев в началото на днешното заседание на ОбС.
Почитайте своите предци, за да ви обичат габровци, каза още Дачев.
Той предложи на съветниците да отложат демонтирането на тролейбусната мрежа с пет години. Дачев смята, че няма адекватен анализ, на базата на който да се вземе решението за това.
Бившият кмет припомни, че има 35 години професионален стаж в областта на транспортните системи и че през мандата му тролейбусната мрежа е станала собственост на Община Габрово.
„ГЕРБ отказаха да чуят гласа на габровци и отхвърлиха предложението ни за провеждане на референдум за бъдещето на тролейбусния транспорт. Това е „демократичното и европейско“ управление в Габрово!!!”, написа на страницата си в социалната мрежа фейсбук Кристина Сидорова, председател на БСП в Габрово.
Не приемаме отказа на управляващите от референдума. В понеделник инициативният комитет започва събирането на подписи. „Убедени сме, че трябва да дадем право на нашите съграждани да изкажат мнението си по този важен за общината въпрос. Време е да ги попитаме и да се съобразим с мнението им“, пише още Сидорова.
По добрият избор сигурно ще са такива.По-добър, но и по-скъп.
От прочетените досега коментари по адрес на тролейбусите в интернет стигам до извода, че габровци напълно заслужават своите управници! Те не само, че нямат против рязането на мрежата на скрап, ами дори приветстват решението на ОС, в което виждат поредната спечелена битка в митичната война срещу гадните комуняги. В крайна сметка да ги махат тролеите, да приберат парите та да е мирно стадото. Нека си блеят овцете пред своите пастири докато ги стрижат, те сами са си ги избирали. Извинявам се за острия коментар на габровците, които не влизат в горната категория подчовеци.
SOR на снимката изобщо не изглежда нископодов - прозорците са твърде високо разположени. :rolleyes: Ако е така е абсолютно неоправдано да се купува такъв таралясник - няма шанс за европейско финансиране, общината ще трябва да търси пари. :rolleyes:
Много ми харесва мнението ти, обаче имам леки подозрения, че в интернет са се впрегнали или са впрегнати много работещи на общинска и държавна работа да си защитават шефовете и се правяр на градско население на Габрово. За много от тях е характерно, че нито си казват какво са завършили, нито при директен въпрос какзват какво работят, нито е характерно вслушването в някакво мнение подкрепено с технически аргументи.....
И най вече villager е трол, а за ЗОР-а дано никога да не го пуснат в движение, а а икаруса 280 -те тролеите нарязаха ,просто не виждам как ще се стърпят да не нарежат и икарусите.Според мен точно villager-a понякога изглежда на трол, понякога на психично болен, понякога на психопат, а понякога на нормален човек и понякога на нещо съвсем различно.... Не е точно ясно то (той) какво е и дали е едно нещо или различни. Тролове се онези другите, като някакъв "niki" и други разни, които говорят все едно са крале на Габрово, без нито да казват какво работят, нито какво учат, нито какво образование имат. Като поставиш въпроса пряко има две възможности - или пълно мълчание или "ти кажи какъв си". И понеже нормален човек няма проблем да каже какъв е, после пак следва кухо мълчание. На всичко отгоре и си върлуват митологеми из самия форум на дарик, които си живеят някакъв собствен габровски живот - например, че на електротранспорта му е проблем, че има височини в града. Веднъж специално на vilagger-a му го опровергах по доста категоричен начин, от което нищо не последва за останалите драскачи. Просто му казах, че ако имаха ел. двигателите проблем със стръмнините как ще обясни, че БДЖ локомотивите минават на ток през всички старопланински проходи съвсем нормално. Разбира се, продължиха да си пеят тая мантра и за електробуса. Ама как ще върви из стръмния град.
Четири години е експлоатационния период на батерията за електробус. Досега най-малък разход за България фирмата е постигнала в Пазарджик - 0,575 киловат часа на километър.Ако живота на батерията е 4 години и една батерия е 80 000 евро, то тогава къде отива цялата логика на която е избрана транспортната схема на Габрово? Ако имаш 10 електробуса, то след 4 години трябва да дадеш за тях още 800 000 евро, след 4 години още толкова или казано накратко на всеки 4 години 10 електробуса ти струват колкото един тролей или друг електробус!?! Къде подяволите отива т.нар. "скъпа поддръжка" на контактната мрежа?! Че то само от това твърдение тролеите стават икономически изгодни на квардрат!!!
"Не искам да правя от цената на батерията тайна. Тя е 80 000 евро, като в нея е включена цялата система за обслужване - от зареждането на батерията, през наблюдението и дистанционното управление", каза Индржих Худи.
Според вас какво ще се случи с тролейбусният транспорт в крайна сметка.Според мен в Габрово няма да има отново тролейбусен транспорт поне в близките 10 години.
Инициативен комитет внесе в Община Габрово искане да стартира подписка за референдум, по време на който гражданите да бъдат попитани дали да се развива елктротранспорта в Габрово, чрез закупуване на нови тролейбуси.
Това става въпреки решението на Общинския съвет референдум да не се провежда.
Инициативният комитет очаква от администрацията да определи местата, където ще се събират подписи.
Документът гласи:
"Уведомяваме Ви за започването на подписка за произвеждане на местен референдум по следния въпрос:
„Желаете ли да се развива електротранспортът в Габрово, чрез закупуване на нови тролейбуси”.
Тази (http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1472133) и тази (https://www.facebook.com/savethetrolley?fref=photo) страници различни ли са?Защото на мен ми изглеждат такива.Май са различни, защото снимките не съвпадат.
Нещо случва ли се в Габрово?Сега видях, че са сложили бланката за събиране на подписи на фейсбук страницата като картинка и са написал, че можеш да си я изтеглиш, принтираш и събрание подписи да ги изпратиш на член на инициативния комитет.
Всъщност ВКМ никъде не е демонтирана по време на ремонтите
на кръговото така си стои както е била преди да стане кръгово.
Е защо са спрели напрежението след като са демонтирали ВКМ до онова въпроснто кръгово, което е станало повод за спирането на тролеите?
Общинското дружество ОПТ не е в ликвидация, Обс гласува да продаде материалните активи на тролейбусите, които са собственост на Общински пътнически транспорт.
Всъщност ВКМ никъде не е демонтирана по време на ремонтите
на кръговото така си стои както е била преди да стане кръгово.
Значи 100% като във Велико Търново. И там не е била доколкото съм чел демонтирана мрежата на ПВ Качица, а само не е изгадена нова, на новопоявилите се участъци.
Значи 100% като във Велико Търново. И там не е била доколкото съм чел демонтирана мрежата на ПВ Качица, а само не е изгадена нова, на новопоявилите се участъци.
С цел осигуряване на безопасни условия на труд по време на строителните дейности, електрозахранването на въздушно-контактната тролейбусна мрежа ще бъде изключено.
Към вчерашна дата са събрани около 600 подписа за референдума. :fan:
нямат автоматично вдигане и сваляне на прътите.Автоматичното вдигане на прътите изисква добре опъната контактна мрежа без провисвания. Това е трудно изпълнимо в България. Също трябва да има допълнителни приспособления и тролейбусът да застане под такова с минимално отклонение тези условия също са трудно изпълними в България. :rolleyes: Автоматичното сваляне е полезна опция и не би трябвало да създава проблеми и без това има нещо подобно при откачане на прът с цел предпазване на контактната мрежа от повреди и избягване на инциденти с отклонил се настрани паднал прът. :rolleyes:
Да не би случайно MAN - ът с рег.номер ЕВ 4222 ВА да е бивша собственост на великотърновската фирма ЕТ "Атанасов 90 - Пламен Атанасов"?Да, вярно е. Отделно още два от автобусите на снимките от предходната страница са бивша собственост на великотърновска фирма.
Защо 00 е по-добро за Габрово?
Защото реагира най-добре на умерено-континенталния климат у нас, а ако се изпълни точно както е на схемата по-горе - не са необходими и компенсатори. Същевременно опитът доказва, че безпроблемно поема високи скорости в прави участъци.
Националисти погнаха кметицата на Габрово за спрените тролеи
След намеса на АТАКА кметът от ГЕРБ и Общинският съвет в Габрово ще трябва да дадат обяснение на съгражданите си защо е спрян тролейбусният транспорт в града. Местните парламентаристи от партията на Сидеров и инициативен комитет събраха над 1500 подписа, с които предизвикват обществено обсъждане относно скандалното решение на градоначалничката Таня Христова и общинарите.
Първоначално електрическият обществен транспорт е бил спрян заради ремонтни дейности по водния цикъл на града. Той обаче така и не бива възобновен, а тихомълком официално закрит. Вместо тролейбуси по линиите се движат автобуси.
Неофициално стана ясно, че в момента гербаджийската кметица и общинарите правят опити да продадат за скрап контактната мрежа, и то на в пъти по-ниска цена – срещу сумата от 40 000 лв. Официалната пазарна оценка на материалните активи на тролейбусната мрежа и всичко около този тип транспорт са на стойност 557 937 лв.
От интервю на шефката на общинския пътнически транспорт Екатерина Караколева излиза наяве, че общината е плащала средно по 36 хил. лв. на месец за електроенергия за тролейбусите, а сега за автобусите, които се движат по същите линии, плаща по 72 хил. лв. месечно за гориво.
Благодарение на АТАКА и на събраните подписи на будни габровци общината и кметът са длъжни да обяснят на хората защо спират тролейбусите и какво ще ги замени. Длъжни са и да обяснят на габровци ползите от този вид обществен транспорт пред автобусния. А точно те са описани в доклад на Министерството на транспорта. В него е посочено, че бъдещето на транспорта в България са именно тролейбусите, трамваите и електрическите автомобили като най-екологично чисти.
Само България премахва един от най-чистите за околната среда видове транспорт, за да пусне на негово място автобуси, които замърсяват въздуха. Страните от цяла Европа провеждат политика за намаляване на вредните емисии във въздуха и има европрограми, които са ориентирани в тази посока. Кметът на Габрово Таня Христова и общинските съветници от ГЕРБ обаче не гледат обществения интерес.
Възрастните хора поставиха въпроси, свързани с транспортното обслужване. Климент Кунев обясни, че от следващата година ще започне изпълнението на проект за качествено ново транспортно обслужване по европейска програма. Планирано е закупуването на нови малки автобуси, нова транспортна схема - нови линии, нови маршрути и обслужване на улици, в които до момента не е имало градски транспорт, стана ясно от думите му. По проекта е предвидено още изграждане на джоб на спирката до паметника на Рачо Ковача, ще бъдат монтирани асансьорни уредби в двата подлеза до Дома на хумора и до Автогарата, а самите подлези ще бъдат ремонтирани. Отделно ще бъде изградено ново кръгово кръстовище на Шиваров мост и още едно в района на ЖП гарата, обясни Кунев.
Засега тролеи присъстват само в обещанията на БСП...
Климент Кунев е заместник-кмет на Община Габрово, част от управленския екип на Таня Христова. Той е кандидат за общински съветник от ПП ГЕРБ. Кунев е машинен инженер по образование.
Г-н Кунев, все повече стават автомобилите в Габрово и все по-трудно придвижването и паркирането, особено в пикови часове. Не е ли време да се помисли за удобен градски транспорт, който хората да предпочетат пред личните автомобили в рамките на града.
Това, което казвате е факт, дори благодаря, че Вие го констатирате, защото е доказателство, че Габрово се превръща в привлекателно място за живот. Разбира се, че това не означава, че няма проблеми за решаване. Пред всички нас стоят много задачи, важното е, че вече габровци имаме посоката, компетенциите и желанието да ги решаваме. А на въпроса Ви „не е ли време да се помисли за удобен градски транспорт“ ще отговоря така – не е време да мислим. Времето за мислене изтече и ние сме го помислили. Проектът за модерен и удобен градски транспорт е готов, ясно е и откъде ще дойде финансирането за него.
И искам да уточня, че трафикът и затрудненото придвижване в пиковите часове не е единствената причина да се работи в тази посока, а защото габровци го заслужават и защото има нужда от него. Не забравяйте, че много в квартали на Габрово досега не е имало градски транспорт.
А вече ще има ли?
И не само това.
Необходима е пълна модернизация на организирания транспорт в Габрово, подобряване на мобилността и достъпността, намаляване на задръстванията и излъчването на вредни емисии, обособяване на велосипедни и пешеходни алеи, подобряване на безопасността, включително оптимизиране на организацията на движение и паркиране в града. Като част от екипа на г-жа Таня Христова, категорично мога да заявя, че основата на тази така необходима промяна в Габрово вече е поставена. Очаквам през 2016-та година да стартира реализацията на приетия за приоритетен за Община Габрово транспортен проект.
Още при изпълнение на първите конкретни мерки, спирките в града ще бъдат оборудвани със съвременни дигитални електронни табла, които в реално време показват кой автобус след колко време ще бъде на спирката. На спирките ще бъде осигурен и безжичен достъп до интернет.
Ще бъде разработена цялостно нова транспортна схема с оптимизирани маршрути, разширена и обхващаща квартали, в които никога не е имало градски транспорт и то при благоприятна за пътниците ценова политика.
Ще бъдат доставени голяма част от предвидените нови 12-метрови електрически автобуси и нови по-малки по размер екологични автобуси, предназначени за ненатоварените и преминаващи през по-малките улици в кварталите маршрутни линии.
Ще бъдат подобрени условията за използване на подлезите до Автогарата и Дома на хумора и сатирата, в които сме предвидили и асансьори за съгражданите ни със затруднения в придвижването.
Мислите ли, че това ще реши транспортните проблеми?
Щеше да е лесно, ако това беше достатъчно, но категорично считам, че е много добро начало.
Отделно искам да отбележа, че вече е проектирано кръгово кръстовище на „Шиваров мост“ и е в процес на проектиране кръстовището пред ЖП гарата, което също ще доведе до подобряване безопасността на движение. В тази връзка сме планирали и да изградим повдигнати пешеходни пътеки на всички конфликтни места, да ги обозначим със съвременна светлинна сигнализация, да подобрим пътната маркировка и то с износоустойчиви материали, позволяващи многогодишна експлоатация.
Помислили сме и за нов начин на работа на светофарните уредби, който ще позволи режимите им да бъдат гъвкави, съобразени с неравномерността на автомобилното движение. Подготвени за реализация при първа възможност са велосипедни трасета, електронна система за таксуване на пътниците и технологична модернизация на транспортната инфраструктура.
Пак ще кажа, че Габрово има нужда от модерен, сигурен и удобен транспорт и ние вече сме предприели стъпки да го осигурим.
Дрън-дрън по габровски герберски: * * *
Няма неудобни въпроси за тролеи и референдуми и за други такива "глупости". Само за светлото метаново-акумулаторно бъдеще на Габрово.
Има и друг момент скритпри електробусите - отопление на конвенционално гориво и липса на климатик за лятото - тая лимонка не знам дали само за някои електробуси важи или за всички, но аз съм засичал - дори сега през октомври месец рано сутрин и късно вечер в дни касто днешния (студен, дъждовен) се пуска отоплението за пътницте.
Екологията е необходима на 100 % в градове като София. 11 не е ниско натоварена линия, че да тестваме тролейбуса другаде. Пък и причината за избора на линия е връзката и с депо Искър. Отделно на това, колата е соло. Няма линия освен 4 и 11, по които да се движат соло тролейбуси. Така че избора беше насочен именно към тези двете.Напълно си прав! :fan:
Отделно, електробуса трябва да заменя автобуси, не тролейбуси.
И електробуса, като цяло е изключително добър. И град като Габрово може да си позволи не малка бройка, при участие в проект за интегриран ГТ по новите ОП, на ЕС.
^^Ако екологията е необходима на 100% в София (осезаемо по-нужна спрямо Габрово и Видин например), защо същия град съвсем скоро пусна поръчка за 110 нови автобуса соло, дизелови?Защото има изискване, което забранява наличието на повече от 30% метанови автобуси в автопарка.
^^Ако екологията е необходима на 100% в София (осезаемо по-нужна спрямо Габрово и Видин например), защо същия град съвсем скоро пусна поръчка за 110 нови автобуса соло, дизелови?На 1 въпрос колегата transtriumf ти е отговорил, това е европейска директива и ние като страна от ЕС, сме длъжни да я спазим.
Освен това не разбирам следното: от написаното от Petko21 излиза, че електробуса се явява алтернатива на автобусите, но пък съвсем удобно го тестват 1 година изцяло по тролейбусна линия (близо до депото), но същевременно в редица български градове усилено се твърди как тази технология може да замени и тролейбуси, и автобуси - а очевидно тестове по натоварена автобусна линия въобще не са правени? Ако пък технологията е действително надеждна, защо София продължава да залага на "сигурното" - дизелови и газови автобуси, а не си поръча нови 110 електрически автобуса, предвид по-голямата нужда от още по-екологичен транспорт?
И все още не са завършили тестовете в София, за да се прецени дали града ни има нужда от подобни електробуси. Или да се насочи към някой от европейските електробуси. В момента тече обществена поръчка за замяна на старите автобуси с нови, но това няма нищо общо с електробусите. И ако бъде решено да се закупят електробуси, то ще има отделна поръчка за тях и най-вероятно ще е по някоя ОП.
Въпросът е логичен! Проблемът е там, че няма такова нещо спуснато като рамка от ЕС. Параметрите се задават изцяло тук – и там е работата, че после те ни критикуват, че непрекъснато ги променяме, което е видно, че се прави с цел облагодетелстване на определени. А после ни ''дърпат ушит'' с глоби! Нашите медии обаче ни ги представят нещата по по- друг начин и там където е необходимо просто го преписват на ЕС, че така иска от нас!^^Ако екологията е необходима на 100% в София (осезаемо по-нужна спрямо Габрово и Видин например), защо същия град съвсем скоро пусна поръчка за 110 нови автобуса соло, дизелови?Защото има изискване, което забранява наличието на повече от 30% метанови автобуси в автопарка.
При тези резултати за кмет на Габрово дали има смисъл от референдум?! Дали изобщо в България някаква логика би имала значение при партийна подкрепа от ГЕРБ за каквото и да е?
Ето на този въпрос никъде не намирам отговор - защо в определени градове със сигурен транспорт (Габрово) трябва да се правят експерименти на гърба на хората, а в други (например Плевен, Стара Загора, Бургас) се купуват качествени превозни средства на реномирани фирми, които ще вършат работа години напред?В Габрово се прави експеримент на гърба на хората, защото новите возила(дори да са некачествени), имат по - голямо въздействие върху голяма част от мат'рияла ще си "каже":"Кметът ни докара нови возила, замени старите, боклучави тролейбуси, заслужава си да се гласува за него". Докато ако това стане в по - голям град, различни граждански организации ще заподозрат източване на пари от общината и т.н и нещата ще се усложнят.
Този коментар е взет от социалната мрежа. Въпреки че, повод за него е разговор, проведен в Габрово преди няколко часа, той показва доколко изборната система в България ражда политици, които имат отношение към обществената работа и каузите.- http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1522995
Този коментар е повод да се замислим, колко от местните парламентаристи са подготвени за работа в общинския съвет.
"Съвсем накратко ще разкажа една история, която буквално ме остави безмълвна и омерзена. Тази вечер, случаен познат, таксиметров шофьор, ми сподели колко е щастлив, че синът му влиза в габровския общински съвет. Дотук нищо странно - бащина гордост.
Обаче! Синът му работел за много ниска заплата, имал приятелка и т.н. парите не стигали. А с новото "работно място" щял да получава повече пари!
Аз или този нов общински съветник бърка нещо? Категорично смятам, че с власт и обществена дейност трябва да се занимават хора с професии и доходи! Общинският съвет не е работно място, а обществено отговорна позиция! Общинските съветници трябва да прокарват политики, а не лични интереси!
Ах, колко бе прав Царят! Чипът, уважаеми!"
Има ли нещо ново от Габрово и ОПТ ?Аз очаквах ти да кажеш нещо интересно относно подписката за референдума. Доколкото гледах снощи "Шоуто на Слави" (които събират в момента подписи за техния референдум) ми стана ясно, че явно има изискване като се събере подписката да бъде предадена в "електронен" вариант. Това явно е да бъде преписана на компютър даречем в Excel най-вероятно с идеята да не се мъчат държавните институции и най-вече ГРАО с проверката за валидност. Което ме навежда на мисълта, че БСП в Габрово са знаели, че трябва да я преписват, но или не са намерили доброволци или понеже не им дреме чак толкова за тролеите в Габрово не са заделили някой лев за да платят на преписвачи. Но явно изискването си го има и си се знае (за разлиак от нас) и пак е лошо свършена работа от тяхна страна. Още повече, че това е регионален референдум и не е чак толкова зор, като онзи за Белене, който явно тогава са си дали....
27 Ноември 2015г.
„Общински пътнически транспорт” ЕООД Габрово обявява публичен търг
с явно наддаване за продажба на: 1. ТИС Юг, бул. „Хемус”, начална тръжна цена – 59 370.00 /петдесет и девет хиляди триста и седемдесет/ лв., на 08.12.2015г. от 14.00 часа, с втора дата 10.12.2015г. в административната сграда на дружеството, трети етаж, стая 304. Тръжната документация за участие в търга се закупува в стая 304 от 27.11.2015г. от 9.00ч. до 07.12.2015г. до 15.00ч. и за втора дата на 09.12.2015г. до 15.00ч.
Аз предлагам да вземем нещата в наши ръце. Като например търсим начини за приватизация на контактната мрежа и използването и от частна фирма като Алекс ок или Бета бус. И друго контактната мрежа беше обявена за от 60000лв. Начална Цена може да организираме нещо да се съберат тези пари. Има ли желание има и начини.Едва ли някоя фирма, която досега се е занимавала единствено с автобусен транспорт би проявила интерес към контактната мрежа. Все пак за това ще й бъде необходимо закупуването на тролейбусен подвижен състав,
МАН-овете /и новите, и старите/ също ми харесаха. За НЛ202 имах други очаквания, предвид на това, че повечето се търкалят повече от 10 години в България и че варненските се разпаднаха за има-няма 5 години. :crazy:Пословична е поддръжката във Варна, не само на МАН - ове, а и на други марки автобуси. Което не прави МАН лоша марка. Автобусите, които се движеха до 2013 година в Бургас бяха в отлично състояние
(2) Публично-частно партньорство по смисъла на този закон се създава, когато са налице следните условия:В случая са налице всички условия. Общината няма средства да извършва дейността от обществен интерес, а частната страна не получава приходи от потребителите на услугата. Също така градският транспорт изрично е разписан в закона като дейност от обществен интерес и обект на ПЧП. Чрез ПЧП може инфраструктурата да остане собственост на общината, приходите от билетите да отиват в общината, а частната фирма-оператор да поддържа инфраструктурата и да получава субсидия от общината за дейността си.
1. възлагането на дейността от обществен интерес не може да бъде осъществено по реда на Закона за обществените поръчки, защото:
а) публичният партньор не може да осигури финансиране на дейността от обществен интерес и същото трябва да бъде изцяло или частично поето от частния партньор; и
б) чрез разпределение на рисковете между публичния и частния партньор ще се постигне по-добра стойност на вложените публични средства; и
2. възлагането на дейността от обществен интерес не може да бъде осъществено чрез концесия, защото няма приходи от потребителите на услугата от обществен интерес или от други трети лица във връзка с дейността от обществен интерес, а когато има такива приходи - не е предвидено частният партньор да получава права върху тях.
...Само че няма от къде да се появи такава фирма, уж имаше желание за Перник от едни чехи, но както виждаш нищо не се получи. Българска фирма няма и няма да има интерес, защото фирмата която ще вземе тролейбусния транспорт, трябва да започне почти от нулата с огромни разходи. А под разходи, имам предвид цялостна подмяна на ККМ, подвижен състав и съоръжения.
Но да кажем, че се появи фирма, ...
им даде скапаните пари за ВКМ,
Да, за съжаление в момента няма откъде да дойде такава фирма. Но това не означава, че в бъдеще няма да се появи....Само че няма от къде да се появи такава фирма, уж имаше желание за Перник от едни чехи, но както виждаш нищо не се получи. Българска фирма няма и няма да има интерес, защото фирмата която ще вземе тролейбусния транспорт, трябва да започне почти от нулата с огромни разходи. А под разходи, имам предвид цялостна подмяна на ККМ, подвижен състав и съоръжения.
Но да кажем, че се появи фирма, ...
Ако имаше такива фирми, то може би транспорта в Казанлък, Пловдив, Добрич, Търново, Габрово, че и Ямбол... нямаше да остане без ТБ транспорт.
Да, за съжаление в момента няма откъде да дойде такава фирма. Но това не означава, че в бъдеще няма да се появи.Така е, за в бъдеще може и да дойде такава фирма. Колкото до Перник, до колкото знам решението си е на Перничани и щели сами да пробват да възстановяват транспорта там. Както виждате се справят "отлично" до сега. :D Интересно е че чешката компания не е говорила с другите потенциални градове..., но явно след пернишките "сериозни" отношения са се отказали изцяло от страната.
Като споменахме за чехите, които имаха предложение към община Перник, се зачудих защо нищо не излезе от това предложение. Става въпрос за компания със средства и солиден опит в сферата на тролейбусния транспорт. Явно е, че общината не може сама да възстанови тролейбусния транспорт, тогава каква беше пречката да обсъдят сериозно предложението на чехите, да преговарят, да се стигне до конкурс и до края на годината можеше да има отново тролеи в Перник. Учуден съм как при положение, че всички политици непрекъснато говорят из медиите как трябва да привлечем чужди инвестиции, общинарите в Перник с лека ръка зачеркнаха една такава инвестиция.
Интересно е че чешката компания не е говорила с другите потенциални градове..., но явно след пернишките "сериозни" отношения са се отказали изцяло от страната.За съжаление точно така става с много чужди компании, имали досег до българските власти, управници и бюрокрация. Иначе си говорим колко важни били чуждестранните инвестиции.
Социологическо проучване във връзка с подготовката на проекта за Интегриран градски транспорт на Габрово сочи, че 21.6% от населението на града използва лични автомобили, 56% върви пеш, 16.4% използва таксиметрови услуги и само 5.4% използва градски транспорт.
Тази информация обяви пред местния парламент Екатерина Караколева, управител на "Общински пътнически транспорт", цитирана от вестник "100 вести".
Белия междуградски Mercedes О303
Абе защо от общината вече не споменават нищо за електобуси в плана за интегриран градски транспорт?
...претъпкан автобус по линия №34 тази сутрин като ситуацията се повтаря ежедневно.
това е сутрешната идилия в 34!
снимките са направени размазани, тъй като има други хора, които ме бутаха отзад; всяка сутрин е същата ситуация - на рачо ковача на спирката хората са вече до вратата и е въпрос на време да се случи някой инцидент и да се срине някой при отварянето на вратите! моля да вземете под внимание нещата и ако е възможно да пуснете линия до колелото (поне 30 човека), за да може хората, които са след колелото (още 30 човека) да се возят нормално! не може да си позволим всяка сутрин да закъсняваме за работа, да ни вземат парите за билет и все пак да се возиш, задушавайки се до вратата с риск да паднеш всеки момент! благодаря ви предварително за разбирането! оплакването не е единично и плод на каприз - необходимо е да се возите само една сутрин, за да разбетете тревожната ситуация!
За спирките още не е ясно но на Русевци вече е излята основата на зареждащата станция за китайския елекртобус който се очаква да дойде на тестове съвсем скоро.
А дали в Габрово ще има бърза или транзитна линия както в Бургас. Интересно ми е дали е замислен и централен автобусен терминал и крайни терминали както в Бургас.Относно бързата автобусна спирка: Отговорът най - вероятно е "не", първо защото релефът е много по - различен и второ, защото насрлението на Фаброво е в пъти по - малко от това на Бургас.
Кога се очаква да дойде електробуса ?
Времето ще покаже дали и доколко ще е полезен интегрирания градски транспорт. Тролеите са спрени трайно и не се движат - факт. Дано само това не се окаже поредния експеримент с цел усвояване на едни пари, който вместо да интегрира ще дезинтегрира още повече хората от обществения транспорт - каквото всъщност става от 2011 година насам. Иначе електронните табла ще бъдат от полза за пътниците, няма спор, но се надявам най-после да качат някакви относително актуални разписания в интернет. Иначе без разписания електронните табла са абсолютно излишни. Да не говорим, че автобусите на ОПТ имат GPS-и поне от 2009 година...
OFF: за да се обособи раздел е редно да има активност и въобще в даден град да се случва нещо. Пак правя предложение за Плевен да се обособи раздел (http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=3385.msg100103346#msg100103346), понеже има потенциал и съответно Русе, Велико Търново и Перник или да бъдат подраздели на "Други градове" (подобно на разделите за метродиаметрите), или да бъдат закрити. Вариант е теми като "Габрово" просто да бъдат важни, т.е. над останалите, но без собствен раздел, тъй като няма голяма активност. Предлагам тези въпроси да се коментират в отделна тема, за да не се трупа спам в различните теми.
Щом активността в темите за транспорта в Габрово и Плевен се е завишила, нека се направят отделни раздели. Ключовото в този случай трябва да бъде именно това, повишаването на интереса към транспорта в тези градове. Типично по български обаче, трябва да плюем по другите, за да се изкараме по-добри и интересни. Не смятам, че разделите за Велико Търново и Русе пречат на някой, за да бъдат закривани. Ако трябва да бъдем честни, активността във всички теми от раздела за Велико Търново е 578 604 посещения. Лично аз не пиша всеки ден във форума, защото не смятам, че е необходимо да се пише информация от типа на: кой автобус на коя линия е, кой се е счупил и кой го е заместил. Това, което би предизвикало интерес е споменато в съответната тема от раздела за Велико Търново.Лично аз не смятам, че за градове от типа на Велико Търново е уместно това. Общата бройка на возилата, които обслужват в момента градския ви транспорт надали е по-голяма от 30-35. Именно заради това смятам, че не е излишно който има желание (както колегата от Бургас Bus_lover правеше едно време) да пише поне за основните линии кой автобус на коя. Наистина е излишно да се пише това в градове като София, Пловдив, Варна, Бургас, чийто общ автопарк е трицифрен (в столицата може и четирицифрен да е, а и линиите са солидна бройка). Даже и тук, във варненския раздел се пише за почти всяко повредено возило и кое го е заместило, което, най-малкото, не смятам, че е грешно. :) Иначе, според мен, смисълът от отделяне в раздел е ако има различни теми за обсъждане. Например, автобуси, тролейбуси, снимки на едните, на другите, контактна мрежа, новини и т.н. На тази база трябва да се решава дали да има раздел, а не да се гледат посещенията и броят пуснати постове. Тоест, дали ако се направи раздел с подтеми в него, ще има сравнително равномерна активност във всяка от тях или 90% от постовете ще отиват в една от темите, а другите ще пустеят.
Какво ти пречи нашата тема за Велико Търново? Съжалявам за офф-топика, ама подобни призиви за закриване са смешни! И ако ще си броим посещенията, влез в раздела и виж, че само старата ни обща тема има над 320 000 посещения! А сумарно с останалите минават 500 000!
Времето ще покаже дали и доколко ще е полезен интегрирания градски транспорт.
Здравейте,
Благодарим за отговора.
Ако желаете да споделите нещо интересно свързано с градския транспорт в Габрово, моля пишете.
Може да публикуваме материала в списанието ни - "Автобуси и микробуси", както и да споделим Вашите виждания с членовете на Българска Федерация пътнически транспорт.
А дългия Икарус здрав ли е и движи ли се още?
Не е трябвало да експериментират с МАН и такива Мерцедеси. Хубави са, лъскави са, но дотам. Ако бяха взели О405ГН нямаше да имат такива проблеми.А дългия Икарус здрав ли е и движи ли се още?
Пази се за резерва понеже няма части за съчленените Ман и Мердецес и не се знае кога ще потрябва. Втория съчленен Мерцедес се разграбва и сигурно няма да излезе повече на линия. В крайна сметка Икаруса им остава незаменим въпреки скъсаните греди и това че се движи на магия.
Колеги извинявам се ако е коментирано,но не разбрах някой знае ли на коя дата точно е пристигнал Софийския електробус 1701 в Габрово и кога е заминал от В.Търново?Благодаря предварително,за което.
Електробуса чакаше части?! Счупен ли дойде от нас? :D
По-скоро чака консумативи, които не се произвеждат тук. Разбира се че може да върши работа наравно с останалите автобуси/тролейбуси защо да не може? Ако се създаде ремонтна база и редовно снабдяване с нужните части и консумативи защо да не може да се поддържа тук? Да не мислите че за Икарусите ако нямаше от къде да се взимат части нямаше да чакат по 1 месец за части докато докарат?
Добре, щом не става работата с новите автобуси и електробуси. Защо не се мисли за друг вид превоз който да го стартират? Да обучат кадри, да кандидатстват по Евро програми и нещата ще се получат. Зная че поне в Габрово има хора, които могат да пишат проекти и да се получават нещата. Не зная, но смятам че един транслор би вършил работа, за такива дълги участъци (21+21 км). А там където са къси участъците, нека да си развиват електробусите.
Такива тролейбуси няма, но има тролейбуси...
В гаража на ОПТ е докаран този MAN NU 313 CNG от Стара Загора, който ще служи единствено за донор. Жалко, че няма да го видим на линия. Очаква се да бъде доставен и още един пак за донор.Ужас! :help: :(. Много жалко за 9805 (183)... Беше си много хубав,че даже и малко време се движеше - около 3 години. Другият предполагам ще е 9802 или 9803.
В гаража на ОПТ е докаран този MAN NU 313 CNG от Стара Загора, който ще служи единствено за донор. Жалко, че няма да го видим на линия. Очаква се да бъде доставен и още един пак за донор.Ужас! :help: :(. Много жалко за 9805 (183)... Беше си много хубав,че даже и малко време се движеше - около 3 години. Другият предполагам ще е 9802 или 9803.
Явно на никой не му пука, за жалост.
Започнал е демонтаж на тролейбусната мрежа в Габрово. Това казва Екатерина Караколева, управител на "Общински пътнически транспорт" в интервю пред вестник "100 вести":
"Дружеството започна да я демонтира със собствени сили. Мрежата се прибира на съхранение в депото на дружеството, където след като бъде свалена, ще бъде претегленена, измерена и ще бъде продадена. Със средствата ще се покрият задължения на дружеството.
Повече от половината габровци вървят пеш, само 5% използват градския транспорт
Беше създадена комисия от общински съветници от всички политически групи и експерти от Общината. Именно тази комисия възложи на дружеството със собствени сили и средства да демонтира мрежата.
Опозицията в ОбС организира през миналата година на два пъти обществено допитване чрез подписка относно тролейбусната мрежа. Изглежда резултатът не е удовлетворителен, след като не последваха други законови действия. Това означава, че габровската общественост е решила, че дружеството е взело правилното решение".
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1580446
Автобус, превозващ деца от Габрово, включени в Летни занимания 2016, е излязъл от пътното платно и се е наклонил вдясно в крайпътна канавка по пътя с. Боженци – с. Донино. Пострадали при пътния инцидента няма. Децата и техните ръководители са изведени от превозното средство и са транспортирани до училището, в което се провеждат заниманията, с друг преминаващ автобус, превозващ ученици.
Инцидентът е станал днес, 21.06.2016 г., между 12.00 и 13.00 часа, при движение на автобуса в посока от с. Боженци към с. Донино, на връщане от с. Съботковци, където 14 деца от II и III клас, заедно с двама преподаватели и медицинско лице са били на посещение. За инцидента своевременно е информиран Регионалния инспекторат по образованието – Габрово.
Заместник-кметът на община Габрово Нела Рачевиц и експерти от администрацията се срещнаха с ръководството на учебното заведение и медицинското лице, придружавало учениците, за да проверят на място състоянието на децата и необходимостта от оказване на евентуална допълнителна помощ. Установено е, че няма пътници с наранявания, а част от учениците са продължили със своите занятия.
Автобусът е осигурен от Община Габрово за превоз на децата, посещаващи габровско училище в рамките на Летни занимания 2016. Услугата се изпълнява по договор от Общински пътнически транспорт. Община Габрово ще изиска от изпълнителя подробна проверка, която да установи причините за инцидента, както и да бъдат предприети мерки за предотвратяване на подобни случаи в бъдеще.
Ръководството на училището изказва благодарност на шофьора и на учителите от преминаващия автобус, които са оказали помощ и съдействие за извеждането на децата от авариралото превозно средство, както и на родителите на децата, помогнали за тяхното успокояване и овладяване на емоциите, а също така на учителите и медицинското лице от авариралия автобус, за адекватните действия по време на инцидента.
Източник: http://gabrovo.bg/bg/news-article/5159
На основание чл.40, ал.2, във връзка с чл.14 от Закона за общинския дълг, Община Габрово кани всички обществени организации, юридически лица и граждани да участват в публично обсъждане за издаване на общинска гаранция за обезпечаване на кредит за текущи разходи на „Общински пътнически транспорт” ЕООД гр. Габрово.
Публичното обсъждане ще се проведе на 28.06.2016г. от 17:30 часа в Ритуалната зала на Община Габрово.
Материалите за обсъждането са на разположение в „Център за информация и услуги на граждани” на Община Габрово, както и от тук: http://gabrovo.bg/files/obsujdane28062016.rar
Дружеството има отрицателна рентабилност и работи основно с привлечен капитал.Въпреки, че е регистрирано по Търговския закон, с оглед дейността която извършва - превоз на пътници по утвърдени маршрути и разписания, не може да се очаква дружеството да е рентабилно и да генерира печалба, тъй като изпълнява и социални функции. (стр. 3)?! :eek:
Заместник – кметът на община Габрово, с ресор „Финанси и собственост“, Климент Кунев ще внесе на някое от следващите редовни заседания на Общински съвет – Габрово предложение, свързано с намаляване броя на такситата.
Причината за тази мярка е проблемът с отнемане на потенциални пътници на общинското транспортно дружество, търпящо сериозни загуби. По думите му такситата отнемат дневно между 800 и 1000 пътници от градския транспорт.
„Това решение за „рязане на месо“ е от 219 те да бъдат намалени на 150 по някакъв критерии. Всички те спират на спирката, знаейки че извършват нарушение. Има санкции, които компетентните органи – ДАИ и полиция, налагат, но те може би са недостатъчно стимулиращи. Но за сметка на това ние като Община, имаме възможност да ги намалим и ще го направим.
Искам да кажа, че аз вече не се замислям затова дали е необходимо. Твърде е необходимо! След като вземат хора от спирките, както на разговорно се казва „на гюме“, означава че възможността да изкарват прехраната си регламентирано не съществува, т.е. те са повече, отколкото е търсената услуга в града.
Няма как ние да не работим по начин, който да защити публичния интерес, а именно да имаме градски транспорт. Защото заради на вид едно дребно нарушение, повтаряно хиляди пъти дори дневно, напълно е възможно Габрово да няма градски транспорт! От нас зависи кога ще предприемем тези мерки. Изчакваме удобния момент. Ще го направим и няма да се замислим!“, коментира пред журналисти Кунев.
И като казах удобен транспорт, защо ли зеленото китайско превозно средство (т.нар. "електробус") миналата седмица се движеше без климатик, с отворено едно крило на първа врата? Нали е модерен е пълноценен автобус, защо тогава пести ток? Интересно е също защо въпросното превозно средство при изпълнение на линия 33 не минава по ул. Станимирова на Шиваров мост (по която минаваха тролеите по линия 33), а обръща малко по-нагоре на кръстовището на ул. Капитан Дядо Никола с ул. Йосиф Соколски (в началото на еднопосочната улица), вероятно за да събере пътници и от сп. Радичевец?
Кой от двата старозагорски е възможно да тръгне? Те и двата бяха спрени от отдавна, ама 9803 сякаш се движеше повече.
Да поясня,колегата е обикалял от там защото опирра китайчето на влизане в улицата,дългите автобуси също въртят на башев,вчера го видях манчо с папагелчетата излезе зад мен беше на 33 мисля.Относно такситата не спрат ли така наречените копърки никога няма да се оправи положението,но е известно в целия ни град че те са собственост на полицаи,даяджии,общински съветници и други уж влиятелни хора в нашия град.Силно се надявам скоро време да спрат икарусите,не че не си вършат работата и много пъти са покривали дупки в разписанията,но вече са морални остарели,трудно се намират части за тях.В момента са 7 на линия,дано скоро тръгне единия газов с номер 67 и старозагорския се чува че може да тръгне,4161 му правят мотор,2110 също.е в бокса,дългия мечо итой е снякакъв проблем,дано скоро се появят на линия.Ако МАНовете се трошат толкова, малко трудно ще спрат всичките Икаруси. А части могат да намерят, в Унгария все още се движат такива автобуси, би трябвало да се произвеждат и части. Българските фирми обаче може и да нямат толкова богат асортимент, предвид на това, че Икарусите не са толкова често срещани вече.
Чакаме първо отговор от компетентните, ако няма такъв или не ни удовлетворява следват медиите.Аз ще играя функцията на държавна администрация във форума, за да всея малко реализъм, за което моля за извинение. Не съм изобщо като ТЯХ, обаче за 1 година жалби взех да ставам доста голям песимист.
Уважаеми г-н Шишманов,
В отговор на Ваше запитване във връзка с възможностите за закупуване на нови тролейбуси и ремонт и/или изграждане на въздушно-контактна мрежа по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ (ОПОС 2014-2020 г.), Ви предоставяме следната информация:
Както е посочено в текста на ОПОС 2014-2020 г., основна цел на оперативната програма в сектор „въздух“ през този програмен период е намаляване количествата на фини прахови частици и азотни оксиди в определен брой общини с нарушено качество на атмосферния въздух (КАВ). Допустими за финансиране по ОПОС 2014-2020 г. са проекти, адресиращи приоритетно основните източници на замърсяване, идентифицирани в общинските програми за КАВ и които в максимална степен допринасят за разрешаване на проблема на територията на съответната община. В тази връзка, фокусът е изцяло поставен върху финансирането на конкретни мерки, адресиращи замърсяването от битовото отопление и обществения градски транспорт.
Индикативни мерки, адресиращи замърсяването от обществения транспорт, са:
· мерки за намаляване замърсяването на атмосферния въздух от обществения транспорт, в т.ч. намаляване използването на конвенционални горива в обществения транспорт, замяна на изпускателните устройства (retrofitting) на превозните средства на градския транспорт;
· други допълнителни мерки, идентифицирани като подходящи от бенефициентите за постигане целите на проекта и произтичащи от прегледа и анализа на общинските програми за качеството на атмосферния въздух.
През последното тримесечие на 2016 г. е предвидена за обявяване процедура „Мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух“ с общ размер на безвъзмездна финансова помощ 111 348 825 лв. Поради ограничения финансов ресурс, закупуването на тролейбуси, както и ремонт и/или изграждане на въздушно-контактна мрежа, няма да бъдат допустими за финансиране в рамките на процедурата. След обявяването на процедурата общините могат да кандидатстват за финансиране по оперативната програма.
Обръщаме внимание, че допустими бенефициенти в сектор „Въздух“ по ОПОС 2014-2020 г. са общините с нарушен КАВ. Това са общините: Асеновград и Куклен, Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Горна Оряховица, Гълъбово, Девня, Димитровград, Добрич, Кърджали, Ловеч, Монтана, Несебър, Пазарджик, Перник, Пирдоп, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, София, Сливен, Стара Загора, Хасково, Шумен.
Актуална информация за предвидените процедури през 2016 г. по ОПОС 2014-2020 г. е публикувана на интернет страницата на оперативната програма на адрес: http://ope.moew.government.bg/files/useruploads/files/igrp_ope_2016_rev_bg.pdf.
Пълният текст на ОПОС 2014-2020 г. може да бъде намерен на адрес: http://ope.moew.government.bg/bg/pages/programirane-2014-2020/18#1.
Поздрави.
^^Силно се надявам подобно нещо да се случи и в Габрово. Зеленото превозно средство няма работа в град с тролейбусен транспорт.
След зеленото нещо сигурно ще докарат и някой друг китаец на проби (JAC Motors иска да сглобява електроавтомобили и автобуси в България (http://www.vanove.bg/menu/10/post/17622/JAC-Motors-iska-da-sglobqva-%D0%B5l%D0%B5ktroavtomobili-i-avtobusi-v-Bylgariq))
Предимствата и възможностите на електробус, задвижван с ултракондензаторна технология, бяха официално представени днес, 14 юли, в Габрово. Това стана факт по време на събитие, състояло се в Ритуалната зала на Общината, участие в което взеха заместник-кметът на община Габрово Климент Кунев, главният изпълнителен директор на фирмата-собственик Милен Милев и част от неговия екип.
През месец април тази година, за ограничен период от време, фирмата-собственик предостави на „Общински пътнически транспорт” ЕООД – Габрово, електробус за безвъзмездно ползване, под формата на пилотна инициатива на производителя.
„Ползите за гражданите са изключително добри. По време на използването на електробуса в Габрово разбрахме повече за нормалните експлоатационни разходи, съпътстващи употребата на едно такова превозно средство, поведението му в градска среда и възможностите му за използване именно в нашия град. Знаем, че Общински съвет – Габрово одобри модел, който в не малка част използва електрически превозни средства, така че в тази връзка знаем какво да искаме и очакваме от тях“, заяви заместник – кметът Климент Кунев.
Компанията разработва и разпространява електробуси за градския транспорт, които не отделят вредни емисии по време на експлоатацията си в градска среда, стана ясно по време на представянето. След неговия край участниците във форума имаха възможността да се повозят на новия вид превозно средство, оценявайки неговите качества и детайли.
То представлява 12-метров стандартен електробус, задвижван с ултракондензаторна технология или казано по друг начин „бързо зареждане“, изискващо в зависимост от неговия маршрут зареждане само от 5-6 минути на една от крайните спирки.
Според собствениците превозното средство се отличава с ниски разходи и се изплаща много по-бързо от тролейбусите или автобусите, които се движат на метан, дизел или пропан-бутан (газ). По думите на представилите на дружеството електробусът е следващо поколение тролейбус.
За него не необходима съпътстваща инфраструктура, което го прави по-икономичен, модерен и екологичен. Периодът на неговата експлоатация варира от 12 до 15 години, като прави впечатление устойчивостта му при големи температурни разлики.
Оборудван е със система за дистанционна диагностика на мотора, позволяващ да се следят неговите параметри от дистанция в реално време. С дистанционно отчитане на електроенергията. Разполага с видео наблюдение, което също може да бъде записвано.
В Европа вече се движат 300 електробуса, съобщиха представителите на фирмата – собственик. От казаното от тях стана ясно още, че градове като Белград (Сърбия), Грац (Австрия) и Тел Авив (Израел) са предпочели този тип превозно средство за нуждите на обществения си транспорт.
Не разбрах най-простото - има ли климаник и успява ли да охлади пълен електробус в горещ следобед като днешния.Има мощен климатик, който изстудява за нула време целия салон и ако искаш дори вътре може да се превърне в мини фризер. Този електробус има доста силен климатик, за разлика от климатиците на западните фирми, които имаме в София. Климатика черпи минимално електричество, и то това става в началото когато се включва.
Не разбрах колко км извървява без и с климатик и дали климатика черпи електричество или ще се окаже , че го задвижва някакво гориво.
Спепциално аз в момента съм пращал жалби във Варна до кого ли не, заради жега в автобуси без климатик. Тук как е положението? Зимата с отоплението?
Иначе и тук във варна има едни "влакчета" в морската градина, които се състоят от 10-тина места само с навес, което е на принципа на електробуса. Питал съм шофьора примерно - имало 12 акумулатора и го зареждат денем и правят курсове по крайбрежната алея зял ден. Казаха, че им издържа. Но според мен е по предназначение - за разхождане на деца и туристи вместо автовлаке по крайбрежна алея. Няма претенциите да е автобус и да осигурява комфорт.
Аз за пореден път да попитам, тази енергия, която се изразходва за зареждането, кой я плаща?Няма как да е никой. Не зная къде ви е изградена станцията. Ако е в близост до тролейбусна мрежа, то значи тока идва от фирмата поддържаща все още мрежата или поне ТИС-овете. Ако пък не, то най-вероятно общината си плаща за тока, който е значително по-малък разход от един средностатистически автобус на 5-10 години.
Общината, данъкоплатците, никой?!
"Много е тих, не се чува, дори когато е в движение. Вътре температурата е съобразена със сезона. Пътниците са много доволни. За разлика от тролейбуса може да се каже, че е много независим, а това е голямо предимство. Движението му е бързо. Това е съвременна техника. Пилотният проект изтича в края на юли, надяваме се да успеем да убедим фирмата да го остави още известно време. Предвижда закупуване на електробуси в Габрово със средства от европейските фондове. Това ще ни направи по-съвременни. Сега е самото начало на въвеждане на електробусите, към момента са скъпи, но с европейския проект се надявам да успеем. Всяко от различните съвременни превозни средства има своето предимство".
Според собствениците превозното средство се отличава с ниски разходи и се изплаща много по-бързо от тролейбусите или автобусите, които се движат на метан, дизел или пропан-бутан (газ). По думите на представилите на дружеството електробусът е следващо поколение тролейбус.
Не става ясно, как се калкулира тази цена при пробег 1 км. Не е ясно, каква енергия е необходима за зареждането му, още по-не ясно е, по каква тарифа се изчислява разхода на електроенертия.
Общо взето приимуществата на зеленото пред какво да е друго превозно средство са едни голи приказни и локуми, непотвърдени с факти и числа.
Колко е КПД на зеленото, долу-горе ориентировъчно да се придобие представа за за ефективността му?
Да не забравяме, че в България медиите са правителствени агенции за разпространение на партийната пропаганда, нищо смислено не може да бъде написано от тях.
Физичните въпроси, които си поставил имат лесни отговори, но не ги знам конкретно за този елбус.
От цялата олелия да беше отишъл електропуяка(както му викат колегите)до етъра или недевци и да стане смях,да му свърши тока,и айде с икариуса за общинарите,да видят с кви рейсове се возят габровци.според мен е несериозно да работи само по една линия туй нещо,че даже и през курс,или може би ще направят станции за зареждане на всяко обръщало.