Poll

кой е по-по-най

Икарус 280
23 (22.5%)
Мерцедес О305/О305Г/Хюлиез
4 (3.9%)
Мерцедес О345/О345Г
11 (10.8%)
Чавдар 141
1 (1%)
Meрцедес О302
1 (1%)
Ден оутдсен
1 (1%)
БМЦ :)
5 (4.9%)
МАН СЛ232/СГ262
4 (3.9%)
Мерцедес Конекто/Конекто Г
15 (14.7%)
Мерцедес О405
2 (2%)
Yutong ZK6126HGA
3 (2.9%)
MAN Lion's City
32 (31.4%)

Total Members Voted: 102

Author Topic: Най-добрата марка автобуси  (Read 112117 times)

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
Re: Най-добрата марка автобуси
« Reply #60 on: 14.03.2007, 16:59:33 »
кофти снимка, ще дам по хубава, засега е това

Offline Balkanton

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #61 on: 14.03.2007, 17:58:20 »
Според мен не може да се определи кой автобус е с най-хубав дизайн, защото ако гледаме чисто естетически на дизайна, то всеки от нас си има различен вкус   . Това е нещо субективно. За едни дизайнът на Конекто е най-хубав, защото просто е най в крак с модата, но някои носталгици могат да кажат, че дизайнът на първите автобуси Прага от 30-те години ги връща към едни по-спокойни и романтични времена и затова да харесват него, без дори да са се возили на тези автобуси. И това е естествено, защото дизайнът е най-вече красота, а красотата не е нещо рационално. По-обективно е да оценяваме функционалните качества на дизайна - аеродинамичност, достъпност за хората, осветеност на салона с естествена и изкуствена светлина, ергономичност и т. н. В този случай, обаче, пак трябва да направим уговорката, че автобусите в София са от различни поколения и ако един автобус, произведен 2003 г. има нисък или понижен под, то това не може да се желае от друг автобус, проектиран в края на 60-те и началото на 70-те години. Просто защото тогава никъде не са се произвеждали или проектирали такива автобуси.
Лично аз гласувах за Икарус. По субективна линия - просто защото ми е любимата марка, както и заради странната ми привързаност към времето, когато те са били внасяни в България  . Освен това дотолкова съм свикнал с този образ, че вече ми е трудно да си представя, че един хубав ден вече няма да мога да го виждам . По-сериозно погледнато, Икарус наистина има за мен хубав дизайн - обърнато е внимание на детайлите - лайсни, съчетание на цветове в салона, на седалките (става въпрос за оригиналните, разбира се), плафоните на лампите и на високоговорителите, кабината. Добри са и повечето от функционалните му характеристики - предницата е с добра аеродинамика (за разлика от плоската предница на неговия съвременник о305), лека крива имат и двете страни на автобуса по дължина (ясно се вижда в сравнение с правите врати), седалките са меки, има удобни дръжки (ако не са махнати някои от тях),  прозорците са широки и панорамни както предното и задното, така и страничните, харесва ми че отзад няма седалки и можеш да гледаш пътя. За шофьорското място не мога да кажа - това ще кажат шофьорите, но на външен вид поне изглежда добре. Разбира се дизайнът има и лоши черти - напр. много високия под (по-висок от този на о305), тясното място за краката на първата двойка седалки след първа врата, дупката между хармониката и парапета на колелото. И така...
« Last Edit: 14.03.2007, 17:59:29 by Balkanton »

Offline etnies

• Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
« Reply #62 on: 14.03.2007, 20:00:14 »
Quote from: Repcho
кофти снимка, ще дам по хубава, засега е това

E kaжи какво пише

Offline Repcho

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Градски транспорт-София
    • Email
« Reply #63 on: 14.03.2007, 20:07:41 »
вин номера, колко е дълъг, широк и т.н. Ще дам по хубава снимка на мястото на тази

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #64 on: 15.03.2007, 12:47:06 »
Аз не виждам О405 и няма да гласувам
Най-ценният ресурс на капитализма са тъпанарите

Offline etnies

• Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
« Reply #65 on: 17.03.2007, 08:35:11 »
Quote from: Balkanton
Според мен не може да се определи кой автобус е с най-хубав дизайн, защото ако гледаме чисто естетически на дизайна, то всеки от нас си има различен вкус   . Това е нещо субективно. За едни дизайнът на Конекто е най-хубав, защото просто е най в крак с модата.

Кънектото лекинко да е далече от модата, най-малкото е прекалено заоблено. Ако загледаш MB Citaro, MAN Lion's City или NEOPLAN Centroliner, пък дори и БМЦ,  ще видиш колко е голяма разликата.

Просто Кънекто е концептуално стар автобус с дизайн от 80-те години, продължение на О305 и е направен евтино, една идея над О345. Целия рисунък на Кънекто напомня О305 със облите форми, прозорците . На мен лично не ми харесват заоблените форми, правят автобуса да не изглежда ...мощен, ако щеш слаб или женствен или и аз незнам точно какво  ... - то си и личи предполагам по фаворита ми  . На друг пък точно това може да му харесва - въпрос на вкус. Но при всички случай е изостанало с около 20 години от "модните тенденции"  

Цитарото(О530) обаче  e продължение на О405 ('90-те). Иначе относно дизайн НЕОПЛАН както винаги изпъква със екстравагантност - при все, че на мен така скритите гуми не ми харесват...
« Last Edit: 11.04.2007, 04:15:09 by etnies »

Offline Balkanton

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #66 on: 17.03.2007, 12:02:13 »
Quote from: etnies
Конектото лекинко да е далече от модата, най-малкото е прекалено заоблено. Ако загледаш MB Citaro, MAN Lion's City или NEOPLAN Centroliner, пък дори и БМЦ,  ще видиш колко е голяма разликата.

Просто Конекто е концептуално стар автобус с дизайн от 80-те години, продължение на О305 и е направен евтино, една идея над О345. Целия рисунък на Конекто напомня О305 със облите форми, прозорците . На мен лично не ми харесват заоблените форми, правят автобуса да не изглежда ...мощен, ако щеш слаб или женствен или и аз незнам точно какво  ... - то си и личи предполагам по фаворита ми  . На друг пък точно това може да му харесва - въпрос на вкус. Но при всички случай е изостанало с около 20 години от "модните тенденции"  

Цитарото(О530) обаче  e продължение на О405 ('90-те). Иначе относно дизайн НЕОПЛАН както винаги изпъква със екстравагантност - при все, че на мен така скритите гуми не ми харесват...

Всъщност на мен много ми харесва дизайнът и на MB Citaro и MAN Lion's City, особенно предницата на MAN Lion's City, но понеже още ги няма в София няма как да гласувам за тях. Струва ми се, че двата модела са идентични като дизайн (странично) и продължават концепцията за унифициран дизайн за градски автобус както аналогичните по-рано О305 и МАН 200, О405 и МАН (моделът не знам кой е, но става въпрос за този на автобусите на СИББУС), и сега вече MB Citaro и MAN Lion's City. В интериора има много еднакви части, разположение на седалките и т. н.

Offline lok45111

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #67 on: 08.04.2007, 10:51:24 »
Гласувах за Икарус-280, защото за времето, когато е произвеждан е бил техническо чудо. Освен това, колко вида автобуси минаха през Софийския грАДСКИ транспорт, шофьорите май останаха най - доволни от добрия стар Икарус. Ще посоча някои основни негови качества, като например наличието на просторна кабина, която се затваря и няма нужда да дишаш пръднята на народа в рейса, добро остъкляване, удобен пулт за управление с ергономично разположен шофьорски стол, както и наличието на достатъчно място в салона за правостоящи или за бебешка количка.

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • ICQ Messenger - 304771719
    • View Profile
    • Email
« Reply #68 on: 08.04.2007, 13:27:29 »
Да обясним, че разстоянието е, за сметка на броя седящи места, а и изказването за детските колички е абсолютно невярно.За разлика от по-новите автобуси(с отделения за багаж) при Икаруса не знам къде ще я сложиш тази количка без да задръстиш целия коридор.
 За високия под да не говорим.
 Въобще превъзнасянето по някакъв автобус, колкото и да е бил добър за времето си, 30 години по-късно е излишно.
 А да не говорим как може да се точни гориво от Икарус и от по-новите автобуси.Е как да не му е кеф на шофьор да го кара.
Най-дългите градски автобусни линии са:
- А111 - 50320 м двупосочно
- А83 - 37000 м двупосочно
- А11 - 32005 м двупосочно
Най-дългите крайградски автобусни линии са:
- А28 - 64540 м двупосочно
- А70 - 56645 м двупосочно
- А3 - 55870 м двупосочно
Тройната коалиция от А до Я

Offline conecto

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 303555835
    • View Profile
    • Email
« Reply #69 on: 08.04.2007, 19:01:55 »
1. Шофьорите са свикнали до болка с тези автобуси и е нормално да отричат новите (от които трудно се икономисва и точи нафта).
2. Кабината е затворена добре, но явно шофьорите предпочитат да дишат "пръднята на хората в салона". Е, ние пък не искаме да дишаме цигарен дим, така че да си се затварят в прекрасната кочинка и да се радват на чудесата на техниката.
3. В прекрасните Икаруси НЯМА място за детски колички, нито място срещу вратите без седалки (само в по-новите модели имаше при последната врата).
3. За височината на пода да не говорим - къде къде по-старият 0305 е с по-нисък под.
4. Освен че няма предвидени места за правостоящи, единият ред седалки са единични - т.е. седящите места също са малко.
5. Как се вкарва в автобус Икарус по-широка детска количка през вратите (единствено при тролеите третата врата е предвидена за това)?
« Last Edit: 08.04.2007, 19:03:32 by conecto »

Offline borosport

• Нямам спирка
  • Hate users!!!
    • ICQ Messenger - 304771719
    • View Profile
    • Email
« Reply #70 on: 08.04.2007, 20:02:34 »
Що ме повтаряш бе Мартине
Най-дългите градски автобусни линии са:
- А111 - 50320 м двупосочно
- А83 - 37000 м двупосочно
- А11 - 32005 м двупосочно
Най-дългите крайградски автобусни линии са:
- А28 - 64540 м двупосочно
- А70 - 56645 м двупосочно
- А3 - 55870 м двупосочно
Тройната коалиция от А до Я

Offline conecto

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 303555835
    • View Profile
    • Email
« Reply #71 on: 08.04.2007, 21:51:19 »
Quote from: borosport
Що ме повтаряш бе Мартине
[/size]
Извинявай, само те допълних
« Last Edit: 09.04.2007, 22:09:24 by Repcho »

Offline Bus_lover

• Нямам спирка
  • Закривай!
    • View Profile
    • Email
« Reply #72 on: 09.04.2007, 21:23:32 »
Аз вече не си спомням за какво гласувах, но О345 и Конектото за мен са съвсем различни модели. За Бога, та О345 е най-грозното нещо в автобусния транспорт, което някога съм виждал! Конектото е нещо съвсееем различно и много по-красиво.
Quote from: Анонимен мераклия
искам да започна работа като проверител към Бургасбус имам више образувание!

Чакам, чакам, останах си с чакането...

Монолог, ама всички скришно го четат и обсъждат!

Offline etnies

• Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
« Reply #73 on: 09.04.2007, 21:29:33 »
Quote from: Bus_lover
Аз вече не си спомням за какво гласувах, но О345 и Конектото за мен са съвсем различни модели. За Бога, та О345 е най-грозното нещо в автобусния транспорт, което някога съм виждал! Конектото е нещо съвсееем различно и много по-красиво.
Интересно пък какви тоооолкова разлики виждаш, рисунъка е почти 1:1, само дредни детайли са различни

Offline Bus_lover

• Нямам спирка
  • Закривай!
    • View Profile
    • Email
« Reply #74 on: 09.04.2007, 21:36:57 »
Да, бе, как ли не! Все едно да сравняваш Трабант с Мини Купър!  

Offline lok45111

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #75 on: 09.04.2007, 21:49:30 »
Лично според мен дизайна на 0 345 и Конекто е сходен и не представлява някакъв връх в модата. Например много по - хубаво изглеждат Ден Одустен-ите пред Конекто. Но всеки си има вкус. За мен макар и стар, фаворита е "Икарус - 280", а веднага след него "гърбушкото" "Чавдар-141".

Offline Bus_lover

• Нямам спирка
  • Закривай!
    • View Profile
    • Email
« Reply #76 on: 09.04.2007, 21:59:13 »
Сега се сещам, че бях гласувал за Ден Оудстийна, и бях много учуден, че бях единственият, който го е направил. Надявам се да не се лъжа.

Offline lok45111

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #77 on: 09.04.2007, 22:05:37 »
Сега се сещам, че бях гласувал за Ден Оудстийна, и бях много учуден, че бях единственият, който го е направил. Надявам се да не се лъжа.

Ден Оудстейн-а е наиситна красив автобус. И не само външно, ами и като интериор и машинна част, но все пак в България са малко бройки от тях. Има и други хубави рейсове като дизайн, но лично не се сещам за нещо, което да ми е грабвало окото особено.

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #78 on: 09.04.2007, 22:12:31 »
Quote from: lok45111
Ден Оудстейн-а е наиситна красив автобус. И не само външно, ами и като интериор и машинна част, но все пак в България са малко бройки от тях. Има и други хубави рейсове като дизайн, но лично не се сещам за нещо, което да ми е грабвало окото особено.

Е,ами 0405-цата,6023,движеща се по А74,или пък СЕТРА-та на Ювкони,6025.....  
Това бяха добри рейсове,за жалост Ивкони нещо си ги прибраха  

Offline etnies

• Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
« Reply #79 on: 09.04.2007, 22:15:55 »

Да наистина при тях леко заоблената предница се е съчетала добре с цялостния дизайн и не седи толкова ретро. Но все пак за мен единичен градски автобус трудно може да ми попадне в критериите за "хубав" автобус