Author Topic: ПОЛИТИКА=?  (Read 861434 times)

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: ПОЛИТИКА=?
« Reply #9440 on: 10.04.2024, 11:20:43 »
При барон Хирш са работили българи на алтернативна военна служба ангария, не са си давали зор и е имало проблеми. ЖП линията Варна - Русе също е строена от българи на алтернативна военна служба, които не си дават зор и влакът с пашата дерайлира при откриването.  :)

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #9441 on: 10.04.2024, 17:29:23 »
Иво за пореден път пише абсолютни врели-некипели, които нямат нищо общо с действителността. Стандартът се бил вдигнал, доходите били високи, нямало безработица, имало недостиг на хора.....Глупости на търкалета. В действителност има една 10 процента групичка свръхбогати, достатъчни като бройка за поддържане на високи цени, другите едвам свързват двата края. И в момента страшно много хора гледат как да избягат в чужбина. Това, че масово се купуват имоти на кредит ако е за хвалба, аз съм трамвай...Не знам докога будалите ще се набълбукват с по 500 бона 30 годишни кредити за кутийкени апартаменти, а в същото време филанкешиите ще получават наистина качествени такива, но на смешни цени, в пъти по-ниски от "пазарните". Иначе да, съгласен съм, че ако човек живее в нормална държава, то за него Гърция си е същото като в България, че дори и Италия е такава. Най-лошото при нас обаче е, че нямаме чувство за общност, всеки се спасява по единично, и не на последно място жените в България са откровени к*рви. Баба ви Ванга я познавах лично. Има го видеото в тръбата, свободно, гледайте го: "Гледам от 6ти април 41ва година. Мъж к*рвар не съм видела. Но всяка втора жена, която идва при мене, е уроспия!" Какво повече да приказваме....
« Last Edit: 10.04.2024, 18:41:07 by IKAR »
По рейс и по жена не се тича!

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #9442 on: 10.04.2024, 17:53:39 »
Има малка средна класа в големите градове. Има и недостиг на квалифицирани кадри заради ниското ниво на образованието и масовата емиграция преди, но не във всички отрасли се наблюдава сериозен ръст на заплатите. Примерно последователите на социалдемократическия модел на проф. Ал. Томов в туризма се чудят откъде да намерят маймунки с трици, но не дават по-високи заплати и страдат от нелоялната конкуренция на Гърция и Кипър. :rolleyes:

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #9443 on: 10.04.2024, 18:38:03 »
И Иво е прав, и Икар точно в тоя спор според мен.
Няма спор, че сме по-добре от 80-те като цяло. Тогава хартийки хората често са имали, ама ако не крадне цимент, тухли, желязо не може и къщата на село да си оправи. Да не говорим, че може и да не му дадат.
Ако ще се сравняваме по големите в бранша страни - хич ни няма.
Но в една друга тема казах, че тая работа умря с нямането на кадри.
За сега само в IT сектора умря, скоро и в други градове...
Няма как Euribor-a да скочи толкова много за 1 година и да не удари парите в обращение. Лихвата по един бизнес кредит обира много суха пара отгоре.
Украйна, победа!

Offline xr1st0

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #9444 on: 10.04.2024, 22:17:11 »
При барон Хирш са работили българи на алтернативна военна служба ангария, не са си давали зор и е имало проблеми. ЖП линията Варна - Русе също е строена от българи на алтернативна военна служба, които не си дават зор и влакът с пашата дерайлира при откриването.  :)
А я да ми покажеш днес като "много си дават зор" защо пак  "има проблеми" За едно време не знам какво е било качеството, защото не съм съвременник. Но за днес имам конкретни наблюдения. Когато има английски или немски контрол и технически надзор и този надзор налага истински санкции за некачествена работа българския строител изведнъж се оказва много кадърен и сръчен. От което си мисля, че проблема е в липсата на контрол

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #9445 on: 11.04.2024, 02:16:38 »
Ключовата думичка е "подизпълнители". Или за да взиме реномираната немска или австрийска фирма обект от НКЖИ, трябва или да си плати комисионни под тезгяха, или да наеме посочени от българската страна подизпълнители (обикновено фирми, свързани с Доган, Шиши или Черепа) или накрая да си чака парите до второ пришествие. Така преди повече от 15 години едни чехи направиха перфектни ремонти между Червен Брег и Горна Оряховица, но повече отказват да работят у нас, защото още си чакат едни пари. Законите не дават да дадеш държавата или държавна фирма на съдия-изпълнител и да си вземеш дължимото - държавата може да плати по свое усмотрение, когато си иска и като прецени, че има пари в бюджета. Не е като на теб да ти обявят имущесгвото за продан и да ти блокират сметките, ако имаш дългове. Защото иначе щели да се блокират социалните помощи..

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #9446 on: 11.04.2024, 11:20:10 »
Големият учен историк д-р. Станишев правилно не плати на чехите в съответствие със социалдемократическия модел на проф. Ал. Томов. Имаха пълна възможност да заведат иск пред Негово Светейшество католикос Карекин II Нерсисян. Всеки, който има да взема от държавата има пълно право да се обърне към архиерея на арменската епархия или Негово Светейшество.  :)

Offline xr1st0

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #9447 on: 11.04.2024, 11:37:36 »
Законите не дават да дадеш държавата или държавна фирма на съдия-изпълнител и да си вземеш дължимото - държавата може да плати по свое усмотрение, когато си иска и като прецени, че има пари в бюджета. Не е като на теб да ти обявят имущесгвото за продан и да ти блокират сметките, ако имаш дългове. Защото иначе щели да се блокират социалните помощи..
То и аз визирам едни конкретни ремонти по 8-ма линия между Зимница и Церковски - пътя още не е мръднал и е направен като хората. Личното ми наблюдение е, че технически надзор бяха чехи и англичани и работата вървеше като на запад. Иначе тука работата върви традиционно - "хубава работа ама българска"

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #9448 on: 11.04.2024, 15:18:48 »
https://mobile.frognews.bg/article/292952/

Ама гледайте как оня лодкар на Радев е овътрил всички с договора с Боташ и после му гледай назидателният тон по телевизията!
И кво значи, че е носил преди отговорност за служебните правителства?!
Като какво я е носил?! Като патица...

Според Калин Стоянов
https://lupa.bg/news/kalin-stoyanov-boiko-rashkov-me-zapozna-s-kontrabandistite-marin-i-stefan_289286news.html
Всички в МВР и той познавали контрабандистите шото Бойко Рашков ги запознал всички.
Ама на мен не ми се връзва някой дето е престъпник да познава официално всички в МВР и да няма кой да ги хване - колко 2 години почти, откак Бойко Рашков не е никой в МВР!
И за капак и Калин Стоянов също! И Николина Ангелова да бачка в частната им фирма.
Никой не го лови скандала освен Рашков и Коцев, ама всички ги познавали и си ходили там в МВР!
Абе аз ако съм министър и то на МВР , ако знам, че някакви са престъпници -как ще ходя да ги показвам на всички, че са ми близки?!
Почвам да си мисля, че те и да са контрабандисти нашите МВР идиоти не само, че няма да го докажат, Ами и обезщетения ще им платят!
Тая работа и с газта и с МВР е ненормална!
« Last Edit: 11.04.2024, 17:56:04 by ooleg »
Украйна, победа!

Offline marina

• Напредващ
    • View Profile
« Reply #9449 on: 11.04.2024, 18:25:03 »
Много ми е интересно в онази ситуация как по-добре бихте се справили, ако управлявахте вие?!
Не съм политик, не съм икономист. Моята кауза винаги е била децата.

Мога да говоря за тези неща като лаик, от обща култура.

Първо, в никакъв случай не бих махнала комунизма. Може би там трябваше да се направят някакви промени, но не и смяна на системата.

Второ, ако говорим за времето след това - не бих дала разрешение на има частни банки, които са виновниците за кризата 96-97-ма Не бих дала възможност на новоизлюпените частници, които се залепиха като пиявици за големите предприятия и ги източиха.

Трето, бих направила всичко възможно колкото се може повече предприятия да останат да работят и да останат държавни. Закриване само на наистина нерентабилните такива, които бяха много малко.

Четвърто, не бих пипала нито системата на здравеопазване, нито ДОО.

Имаше, но въпреки огромната индустрия тогава, днес стандартът на живот е няколко пъти по-висок, покупателната способност е по-висока, дори вече официално и безработицата е по-ниска, дори има дефицит на работещи. Хората си пътуват по цял свят, дори склададжиите от моята фирма си накупиха ваканционни имоти с кредити и ходят по екзотични почивки. Въпреки огромната индустрия постоянно имаше дефицити на разни работи. И двете са факт, но едното не отрича другото.

От друга страна, днес въпреки милиардите от ЕС някои неща са за резил. Години наред не могат да купят нови вагони с подарени пари, а преди са правели в 4 цифрени числа, 10 години не могат да ремонтират централна гара, години наред една скоростна линия не могат да построят, дори с графитите и нарязаните седалки в метрото не могат да се справят. Нещата преди ставаха в мащаби и с размах като в Европа. Поръчват сега 7 мотриси, преди са поръчвали по 100-тици. Това създава една илюзия в обикновения човек че ЕС е нещо слабо и импотентно. Питат " добре де а преди как ставаше" Върви им обяснявай как седят нещата.

Същото и с Костов. По него време наистина по малките градове много гризнаха дървото, пенсионерите също. Много трудно можеш да им обясниш че е било за добро защото много гадно си го отнесоха, тогава наистина всичко изведнъж пропадна, много си загубиха и работата и всичко, тогава и най-много избягаха в чужбина.

Също факт, в момента България има над 60% от европейския стандарт на живот, преди 20 години е стигал едва 30%. Това е огромен скок, недостигнат дори през най-силните години на соц-а. България е на косъм да мине Гърция по стандарт, а преди 20 години бяхме на 50-60% от техния стандарт. До 2-3 години със сигурност ще сме над тях.
Изобщо не си прав. Говориш ми само за някакви цифри, проценти. Тези цифри се използват от политиците както им изнася.

Мога да ти дам много примери защо комунизма беше по-добре. Има нещо, което много хора не разбират. Тези, които сме живели по онова време, не твърдим, че строят беше перфектен. А казваме, че е по-добър от сега. И всъщност тези мнения се засилиха след като минаха доста години от 89-та. Първоначално може би имахме надежда за нещо по-добро. Но видяхме за каква мизерия става дума и затова се затвърди мнението, че тогава е било по-добре.

Ти даваш примери за къщи и екскурзии. Аз ще ти кажа за себе си. За не многото години от съзнателния ми живот, след навършване на пълнолетие, по времето на комунизма съм ходила до Букурещ, Москва и Ленинград, Рига, Киев, Будапеща и Балатон, Варшава (всичките, които са отделени със запетая помежду си, са отделни екскурзии с продължителност между 5 дни и 3 седмици). Имахме организирана екскурзия и до капиталистическа Гърция през 88-ма, ама не отидох защото забременях със сина ми. За нито една от тези екскурзии не съм теглила кредит или да ми се е налагало да правя сериозни лишения. С мъжа ми получихме апартамент половин година след сватбата - за него не сме били роби на банката за 30 години с вноски, които да създават лишения от домашния бюджет, както е в днешно време. Мъжа ми взе Москвича само след 8 месеца чакане. Гладни не сме останали. Театър, кино, опера, концерти - поне веднъж седмично. На море и на планина всяка година. И на всичкото отгоре спестявахме. И аз и съпруга ми сме деца на работнически семейства. И двамата нямаме деди партизани. Не сме се ползвали с никакви привилегии.

Аз не обичам да говоря толкова много за онова време. Аз държа да се говори за проблемите на днешното време. Видяла съм и съм чула много неща, за които никой не говори публично.

Ето ти пример: вчера някакъв таксиджия е блъснал майка с дете на квартална улица в Толстой. Ще се размине само с глоба и кратковременно отнемане на книжката. Друг убавец се е размазал във фризьорски салон на моста Въртопо. И той ще се размине само с глоби. А такива трябва и бой да ядат и в затвора да ходят.

Знаеш ли, че няколко дни след траура за патриарха, щяхме да имаме нов траур за няколко десетки убити на автобусна спирка? Ама се е разминало на косъм. Някакъв, който е бил под въздействието на кой знае какви вещества, е летял с огромна скорост към спирката пред мола на Цариградско шосе, където в този момент е имало много хора. Господ е сложил стълб от уличното осветление на пътя му и така се е разминала трагедията. А стълбът е отрязан все едно е хартия и е паднал на земята.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #9450 on: 11.04.2024, 18:52:22 »
Да бе, то по татово време катастрофи не е имало, нищо че точно преди 90та с онзи брой автомобили имаме най-висока смъртност на пътя въобще.
Изобщо тази цялата словесна диария по-горе освен за някаква пропаганда, за друго не става.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #9451 on: 11.04.2024, 19:07:41 »
От цялата логика не ми става ясно, тя като не маха комунизма, а аз не го щя какво правим?
Нейният комунизъм не може да съществува, ако има повече партии щото губят изборите при някакви избори и другата партия го маха като спечели.
Значи изхода е един - техните да набият нашите, да ги забранят, да ги хвърлят в затвора и убият. Справка 1947ма.
Тогава кое му е хубавото, още повече, че като го направят ще си правят всичко каквото им е кеф!
Украйна, победа!

Online я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
« Reply #9452 on: 11.04.2024, 19:49:22 »
Първо, в никакъв случай не бих махнала комунизма.
Комунизъм никъде и никога не е имало, а и не може да го има, а ако се постигне то това ще е нов робовладелчески строй !
Взимаш за пример живата природа, която не може да се промени, освен при тотално изтребление на дадени видове.
Нищо не пречи, като сте произхождали от работнически семейства, да сте били 100 % удобни наколенкаджии,- то и партизаните са били такива !
А сега живеем в комунистически капитализъм, завоалиран в демократична република.
Цялата икономика на България се срина благодарение на БКП/БСП,- предадоха политическата власт, и завоюваха икономическата власт с куфарчетата, РМД-тата, и невъзвръщаемите кредити към създадените от комунистите банки !
Въобще в главата ти е пълен хаос,- типично за жена, ако си жена де.
Спрете си просташките мнения !

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #9453 on: 11.04.2024, 20:00:18 »
На мен не ми е ясно като няма други соц държави, къде щяха да им дават да водят на екскурзия след 90та, ако си седеше комунизъм?!
На мен не ми е ясно, като нямаше да има СИВ и Вършавски договор след 90та кой щеше да им плаща мечтите, както и да им пази задниците?
На мен не ми е ясно, защо не ходи да сее на село домати, чушки, краставици, боб,картофи, зеле, моркови, да слага компоти и консерви сега? Що и е комунизма да го прави?
Ние ги сеехме да ги продаваме и ядем шото не стигаха кинтите. Ама трябваше чак на морето и да се спи в колата, че да има файда.
Украйна, победа!

Offline stankos

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #9454 on: 11.04.2024, 20:57:43 »
Първо, в никакъв случай не бих махнала комунизма. Може би там трябваше да се направят някакви промени, но не и смяна на системата.

Вече съм го пускал, но повторението...

Един професор по икономика от Тексас, който се гордеел с това, че никога не е късал студент, веднъж скъсал един цял клас. Студентите в този клас настоявали, че социализмът (всъщност комунизмът, но в оригинал е използван терминът социализъм - бел. ред.) работи и ако бъде приложен никой няма да бъде беден, както и никой няма да бъде богат. Иначе казано, ще настане голямото равенство.
Професорът решил да им даде шанс да докажат теорията си с малък експеримент. Условието било, че всички ще получат оценки, които да са средно аритметично на сбора на всички оценки. Така няма да има скъсани, но пък и никой няма да бъде отличник.
След първия изпит оценките били изравнени и всички получили петици. Студентите, които учили съвестно били разочаровани, за сметка на тези, които пък въобще не били учили, но със усреднената система извадили късмет.
Когато наближил вторият изпит, студентите, които учили малко този път учили още по-малко, а тези, които преди учили съвестно решили, че сега това няма особен смисъл и те учили по-малко. След втория изпит всички имали четворки.
След третия изпит всички получили тройки. Това довело до скандали между студентите, обвинения и караници, като след тях никой вече не искал да учи заради другите. Така на следващия изпит всички били скъсани.
Тогава професорът им обяснил, че социализмът също се проваля, защото когато наградата е голяма и усилието за постигането ѝ е голямо, а когато правителството отнеме наградата, никой няма да опита да я получи.

Петте извода от този експеримент:
1. Не можеш със закон да направиш бедния богат, без да направиш богатия - беден.
2. Ако някой получава без да се труди, друг трябва да се труди без да получава.
3. Правителството не може да даде нещо на някого, без преди това да го вземе от някой друг.
4. Не можеш да увеличиш богатството, разделяйки го.
5. Когато половината от хората стигнат до идеята, че не е нужно да се трудят, защото другата половина ще се погрижи за тях, и когато другата половина стигне до идеята, че не искат да се трудят, защото друг ще се ползва от плода на труда им, това е началото на гибелта на нацията.

Offline Chezare

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #9455 on: 11.04.2024, 22:25:44 »
Като излезнат 500 000 на площада, Марийче, какво щеше да направиш?
а) да им дадеш демокрация и свобода и да махнеш комунизъма, както хората искат
б) по-добре танковете да дойдат
Ако отговорът е б), то ти не цениш живота на човек, който не следва партийната линия.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #9456 on: 11.04.2024, 23:10:30 »
Ако трябва да сме честни, гледайки световната класация на ООН за човешко развитие и качество на живот, България винаги е била сравнително добре в световен мащаб и в по-горната добра част. И през социализма и сега сме били към 40-то-50-то място от почти 200 държави, демек по качество все е имало над 150 след нас. И през соц-а и сега сме били макар и накрая в клуба на страните с най-добър и висок стандрат.

Това пък не отрича че по социализма е било зле, но и не отрича че сега сме в пъти по-добре. Даже бих казъл в началото на социализма сме се движили доста добре, но след 70-те и особено 80-те и технологично и всякак започваме много да изоставаме от запада и САЩ. Знаеш ли колко хора от старото поколение изобщо не са излизали от България и цял живот не са виждали друго освен пътя от София до селото им и лятото за 10 дена морето? И то не където си избереш, ами всяка година на едно и също място в едни и същи бунгала.

Имаше наистина някои хубави неща по соц-а, редовния обществен транспорт като в ЗЕ навсякъде из БГ, хубаво планираните жилищни квартали в градовете като в западна Европа( и до ден днешен в големите градове най-престижните квартали са тези планирани в ранния соц), хубавите храни, хубави директни влакове с немски вагони из половин Европа и др.

Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #9457 on: 11.04.2024, 23:11:55 »
Комунизъм в България никога не е имало, имаше мафиотска държава по съветски образец, сега си е същото. Комунизъм, реално, има във Финландия, Норвегия, Швеция, Дания, с известни уговорки в Канада, Нова Зеландия....

Иво, бактън вече, спри се с глупостите бре човече, молим те!

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #9459 on: 12.04.2024, 07:01:30 »
Баш говориш пълни простотии, за пореден път. Знаеш ли как се вземаше разрешение от милицията за пътуване дори в соцлагера, на Запад пък да не говорим? Първо с подпис от партийния секретар на работа, и пак няма гаранция. Ако те пуснат, ти разрешават да носиш много малко пари и на КПП-то на Русе те ровят като прокажено куче. И а те хванат с повече от позволеното, тутакси получаваш не едно, а няколко наказания. Първо, взимат ти парите, второ глоба, трето - връщат те и четвърто анулират ти разрешението за пътуване, и забрави пак да получиш такова до 10ти ноември. За да идеш дори до Петрич или Мелник, първо трябваше пак да идеш в милицията, да ти дадат открит лист. Така всеки път. А ако си бил на задължителните ученически бригади в някой месокомбинат, в консервна фабрика или млекопреработвателно предприятие, после, вярвай ми, нямаше да искаш да ядеш нито шпек, нито луканка, нито кремвирши, нито русенско варено, нито кюфтета, нито лютеница, нито апетитка, нито мляко, сирене или кашкавал....