Къщата на Фердинанд в Арбанаси стои на произвола под ключ вече шеста година Най-известният паметник, който познават и по света, напомня замъка на граф Дракула
ЕДИН ОТ НАЙ-ИЗВЕСТНТЕ ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА В АРБАНАСИ – ПОПУЛЯРНАТА ХАДЖИИЛИЕВА КЪЩА, НАРИЧАНА ОЩЕ И “ЦАРСКАТА”, вече десета година е под ключ. Обектът присъства във всички пътеводители и каталози на местните забележителности, но сегашният му вид представлява жалка картина. През 2000 г. тук е извършен дързък обир на медни предмети и обектът е затворен завинаги. Бил е в лошо състояние, но от държавната фирма „Реставрация” ЕАД са направили ремонт на покрива, за да спрат течовете. В момента се разработва проект в двора на къщата да се разположат занаятчии и така обектът да се социализира.
Домът, строен в края на 16-и век и използван за резиденция от Фердинанд и Борис, сега напомня замъка на граф Дракула - огромни паяжини, буренясал двор, продънен покрив, паднали прозорци…
„Преди няколко години мои гости от Англия поискаха да видят къщата, взех ключа, но бях потресена. Вратите и прозорците бяха изпопадали, всичко скърцаше от влагата сякаш имаше призраци”, разказа Иван Тонков, собственик на съседен имот. Той припомни, че домът е лично дарение на Фердинанд, по-късно предоставено на музея.
“ХАДЖИИЛИЕВАТА КЪЩА Е ТИПИЧЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ НА АРБАНАШКАТА АРХИТЕКТУРА”, уведомява табела на български и английски недалеч от центъра в северната част на баровското село. Мераклиите да се запознаят със старината само след няколко метра обаче са сюрпризирани от друг надпис. Пред главния вход на „царската къща” се мъдри полуизбелял лист “Експозицията е в ремонт”, а отдолу тежък катинар едвам поддържа масивната порта, която плаче за ремонт. През килнатия дувар една от най-големите богаташки къщи едвам личи. Цялата постройка силно контрастира със сградите наоколо, които се поддържат в безупречен вид от собствениците си.
Заради многобройните течове са повредени уникалните дърворезби, украсени с глина, по прозорците и таваните. „Не знам защо от музея дават луди пари за тоалетни, а не реставрират тази къща”, мърморят арбанашчани.
И до днес е жива легендата за разорения търговец Илиолу, който имал свещоливница, но газените лампи не вървели, той фалирал и така изгубил Хаджиилиевата къща. След като бива коронясан Фердинанд, къщата му е подарена и той я ползва като своя резиденция. След 1944 г. обектът е предаден на музея.
Тук е отсядал и художникът Недялко Каранешев, на който местни фамилии платили да напише история на Арбанаси. През 1969 г. една година в нея живее и художникът Владимир Зографов, който възстановява фреските и дърворезбите, припомня още Катя Буланова.
При първия мандат на Симеон Сакскобургготски няколко човека от Арбанаси му изпращат писмо, че постройката е негова и той лесно може да си я върне. Величеството обаче досега не е предявил претенции.
Стилян НАЙДЕНОВ
Информацията е взета от в."Борба"Тухли и керемиди валят от блок, основите му се пропукват КЕЧ строили сградата преди 20 г., която сега се саморазпада.
ЖИЛИЩЕН БЛОК В КВ. „ЗОНА В” ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО СЕ САМОСЪБАРЯ, АЛАРМИРАХА ЖИВУЩИ В НЕГО.
Външните стени се рушат и вече от фасадата ясно личи арматурата, с която е правена постройката, намираща се на ул. „Димитър Рашев” № 11, показа наша проверка на място вчера.
От последните етажи непрекъснато валят тухли четворки и керемиди, чиито останки са разпръснати навсякъде в околността. Този блок е най-зле изглеждащият в старата столица, смятат специалисти. В съседство с него има новопостроен комплекс, който все още не е довършен, но е изоставен. Той също започва да се саморазрушава.
От община В. Търново спешно започват проверка на случая, за да се предотвратят евентуални инциденти.
По норматив самите собственици са отговорни за сградата, която обитават, и трябва да се грижат за външния й вид. В противен случай подлежат на сурови санкции.
От няколко години обаче над 200-та обитатели на жилищната сграда в началото на кв. „Зона В” не могат да намерят общ език и да съберат средства помежду си, за да си ремонтират домовете. Всеки чакал другия да направи нещо и отговорността се прехвърля между всички, докато се стигне дотук. Постройката е правена преди близо 20 години от поделения на бившия КЕЧ и „майсторите” не са се старали кой знае колко, разказа обитател на сградата пред наш екип.
ЗАРАДИ ПОДПОЧВЕНИ ВОДИ И УЛЯГАНЕ НА ТЕРЕНА ОСНОВИТЕ НА БЛОКА СА СИЛНО НАПУКАНИ. В цепнатините спокойно може да се побере човешка длан.
Същата жилищна сграда има доста злощастна съдба, тъй като преди няколко месеца строеж в близост до нея срути част от гаражите на живущите, които в момента се възстановяват. Тогава строителен контрол разследва случая и се зародиха доста спорове дали в района има спукан водопровод или множество подземни реки, които подкопават основите на блока.
Стилян НАЙДЕНОВ
Информацията е взета от в."Борба"35 частни гардове пазят парковете на Велико Търново Охранителите са въоръжени и облечени от топ дизайнери
35 ЯКИ, МЛАДИ, ДОБРЕ ВЪЗПИТАНИ И ДОБРЕ ОБЛЕЧЕНИ МЪЖЕ ОХРАНЯВАТ ПАРКОВЕТЕ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО, установи репортерска проверка на „Борба”.
Повечето от тях са бивши служители на МВР или бивши военни, с необходимата квалификация, с чувство на отговорност, мотивирани за работа и... респектиращо въоръжени. Съгласно закона за частната охранителна дейност момчетата от „Скорпион инвестстрой” ЕООД носят със себе си пистолет, белезници и палки. Имат летни и зимни униформи – шити впрочем от топ дизайнера Атанас Парушев и престижната горнооряховска фирма „Аполон”, а на униформите си имат съответните обозначителни знаци и баджове за самоличност...
Ако напоследък не сте ги виждали, е заради ремонтите в парковете по европроектите, тъй като строителните фирми сами поемаха охраната. Сега обаче всички нови паркови пространства в старата столица се пазят от частните гардове. В „Майка България”, „Марно поле – водна каскада”, „Дружба”, „Кольо Фичето”, „Акация”, парковата зона на „Триъгълника” между ул. „Симеон Велики” и „Полтава”, „Габровски”, „Бузлуджа”, „Света гора” и парка на „Картала” работното време на гардовете е от 19.00 вечерта до 7.00 сутринта, а в „Руските гробища” охраната е денонощна, след заявка на общината за вандалски набези.
На всички тези места освен стационарната циркулира и мобилна охрана и два автомобила на фирмата непрекъснато обхождат обектите. Това увери началникът на охранителната дейност на фирмата Атанас Иванов. Той допълни още, че охраната поддържа обществения ред, пази общинското имущество като детски площадки, пейки, кошчета, дървесна и тревиста растителност, поливни съоръжения. Освен парковите пространства гардовете на „Скорпион инвестстрой” ЕООД се грижат за сигурността на обществени сгради и прояви, допълни и собственикът на дружеството – общинският съветник от „Новото време” Любен Велчев. Сред пазените сгради са тази на местните данъци и такси, Държавната художествена галерия „Борис Денев”, общинските складове на бул. „Габровски” и т.н. Дружеството е ангажирано с опазване на обществения ред за празниците на Велико Търново, за последните атракции, като светлинното 3D шоу и „Сцена на вековете”.
Контрактът на „Скорпион инвестстрой” изтича на първи септември т.г., но все още не е обявен конкурс от общината. Иначе кметството плаща на частното дружество за услугата от 3.00 лв. до 12.00 лв. в зависимост от тежестта на събитието или обекта, натовареността на фирмата, дали се ползва специална техника и оборудване. Разбира се, дружеството изпълнява поръчки и на частни физически лица и фирми, като най-високата тарифа е 40.00 лв. за час за охрана на ВИП клиенти...
Освен охранителен бизнес с община Велико Търново Любен Велчев развива и друга дейност с кметството. Неотдавна той сключи двугодишен договор на стойност 700 000 лв. за поддръжка на зелените площи, парковете и междублоковите пространства в периферната част на старата столица. За това се грижат около 35 негови служители.
Елена ЧАМУРКОВА
Информацията е взета от в."Борба"