Окрадоха за скрап бентовете на Янтра във Велико Търново
/Наглостта на крадците стига дотам, че са подготвили да отмъкнат даже огромните колела, движещи веригите, които тежат над 4-5 тона./
ДВАТА БЕНТА НА ЯНТРА СА В ОКАЯНО СЪСТОЯНИЕ, СЛЕД КАТО АПАШИ СИСТЕМНО ОТМЪКВАТ МЕТАЛНИТЕ ИМ ЧАСТИ. Заради множеството поражения в момента съоръженията са неизползваеми и изобщо не могат да функционират по предназначение. Именно това е причината системно водите на Янтра да заливат и великотърновската улица „Крайбрежна”.
Особено лошо е състоянието на първия от двата бента, който е разположен именно на тази улица. За вторични суровини са отишли почти всички метални части от управлението на дюзите. Липсват част от железните парапети и зъбчатките. Всички метални преносими елементи от шлюзовете са окрадени и поради липсващите части те не работят. Махнати са даже дебелите железни държачи на огромните вериги, които в момента висят във въздуха.
Наглостта на крадците стига дотам, че в момента те са подготвили да отмъкнат даже огромните колела, движещи веригите, които тежат над 4-5 тона. Два от зъбците са измъкнати от каналите си, за да бъдат изнесени с помощта на камиони.
От години никой не влага средства в поддръжката на бента, разказаха живущи в околността. Съоръжението, което пази подемните механизми, е с разбита дограма, корозирала повърхност и натъпкано с боклуци.
Община Велико Търново няколко пъти е сезирана за нуждата от реконструкция, но кметството от своя страна чака средства от държавата. Чиновниците признаха, че наистина има опасност от наводнения, а в района, освен почистване на речното корито от време на време, нищо не е правено.
Преди повече от 30 години бентовете, вторият от които е разположен точно срещу Балдуиновата кула, са градени с цел да запазят района от наводнения и са част от голям проект за повдигане нивото на Янтра и превръщането й в плавателна.
Информацията е взета от: - в."Борба"„Габровски къщи” никнат във Велико Търново заради скъпите терени
/В сърцето на Стария град, в началото на ул. „Гурко”. Вторият етаж е надвесен над старинната улица и покрива половината от нея./
Популярният сборник „Габровски шеги” разкрива как габровци правят къщите си с малки основи и надвесени над улиците, за да пестят място и пари. Подобна картина вече се наблюдава и във Велико Търново, където свободните за застрояване терени са все по-малко.
Такава емблематична постройка може да се види в сърцето на Стария град, в началото на ул. „Гурко”. Нейният втори етаж е надвесен над старинната улица и покрива половината от нея. Зданието е проектирано от арх. Пламен Цанев и е получило одобрение от Националния институт за паметниците на културата.
„Така поне, като вървим по улицата, няма да ни вали”, шегуват се живущи в района.
Според експерти подобна тенденция ще виждаме все по-често във Велико Търново, тъй като върху стари постройки с минимална площ на основите се правят нови къщи, съобразени с удобствата на съвременния свят.
Първите опити да се надвесват горните етажи над улици и тротоари личат на ул. „Ц. Церковски” зад съда, в комплекса на фирма „Роуд”, който е направен до самата граница на имота, за да се използва всеки сантиметър от безценния терен.
С. МАРИНОВ
Снимка Светослав СТЕФАНОВ
Информацията е взета от: - в."Борба"Стара кръчма на Самоводската чаршия става територия за арттърговеТЕРИТОРИЯ ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА МЛАДИ АВТОРИ И ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА АРТТЪРГОВЕ СЪЗДАВАТ ДВАМАТА БРАТЯ ИВАЙЛО И АНТОН ТОДОРОВИ. Те са решили да превърнат стара кръчма на Самоводската чаршия в модерно пространство, в което да организират изложби, презентации на книги и концерти. „Всичко това ще се върти около младите творци, които няма къде да се изявяват. Има достатъчно талантливи художници, музиканти и поети, които могат точно тук да показват творчеството си. А ние да го презентираме достойно, защото не е достатъчно да подредиш изложба. Смисълът е в това правилно и на точните хора да покажеш картините, така че да ги направиш близки до тях”, обяснява Ивайло, който е завършил живопис във Факултета по изобразителни изкуства във Велико Търново. Именно той ще подбира авторите и техните произведения. Брат му Антон пък е политолог, но от години се занимава с бизнес.
Първата изложба вече е готова и в нея са включени живописни платна, графики и пластики на млади художници от Велико Търново. Сред участниците има и все още студенти във факултета по рисуване.
АРТТЪРГОВЕТЕ ОБАЧЕ СА ГОЛЯМАТА МЕЧТА НА ИВО. Той е категоричен, че в старата столица има достатъчно заможни българи, които могат да си позволят да участват в такива събития и да бъдат колекционери на бъдещи големи имена в изкуството. „Търгове във Велико Търново не се случват, защото няма кой да представи изкуството адекватно. Художниците не могат сами да се презентират, трудно определят цената на труда си, те просто не са подготвени за това. Така че ползата ще е взаимна. Ние ще представяме творбите им така, че купувачите да ги почувстват като свои”, уточнява Иво.
Името на новата арттеритория е „Лично”. Освен като галерия пространството ще работи и като ресторант, в който обаче властта ще бъде на изкуството.
Информацията е взета от: - в."Борба"Общината очаква мнения и идеи от търновци за облагородяването на „Зона В” и „Чолаковци”
/Проект - квартал "Чолаковци", ул. "Рада Войвода" - минифутболно игрище, алеи и детска площадка./

/Проект - квартал "Зона В", ул. "Венета Ботева" - детска площадка и парково пространство./
Най-добрите идеи на хората ще намерят място в разработените проекти
В ОБЩИНСКАТА АДМИНИСТРАЦИЯ НА СТАРАТА СТОЛИЦА ЗАПОЧВАТ ДА ПРИЕМАТ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ОТ ГРАЖДАНИ, свързани с благоустроителните проекти, които засягат кварталите „Зона В” и „Чолаковци”.
Разпореждането за това е на кмета Даниел Панов, след като градоначалникът направи обстоен оглед на терените и местата, предвидени за облагородяване на градската среда.
Инициативата на градоначалника е свързана с подготовката на проектни предложения, с които Община Велико Търново ще кандидатства по схемата „Зелена и достъпна градска среда”, която тепърва предстои да се отвори. Това всъщност е трета фаза от приключилите вече проекти по схема „Подкрепа за интегрирано и устойчиво развитие чрез подобряване на градската среда”, където местната администрация вече има реализирани 10 проекта.
Гражданите на старата столица могат да дават своите предложения по два проекта. Кметът е категоричен, че ще се съобрази с тях, защото хората от кварталите най-добре познават необходимостите и спецификите на тези райони. Той е категоричен, че най-добрите предложения ще залегнат в бъдещите проекти и за двата квартала, които до момента незаслужено са били пренебрегвани в плановете за градско развитие.
Първият проект, за който хората могат да дават мнение, касае терен в квартал „Зона В”. Мястото се намира на ул. „Венета Ботева” и е единствената останала свободна общинска зона в квартала, отредена за озеленяване. Там ще се направи детска площадка и парково пространство.
Вторият проект в кв. „Чолаковци” предвижда върху 1600 кв. м общинска площ на ул. „Рада Войвода” да се направят минифутболно игрище, алеи и детска площадка. Освен това за кв. „Чолаковци” е изготвен и проект за благоустройство на обща площ 17 дка в междублоковото пространство между улиците „Бяла Бона” и „Райна Княгиня”. Там е планирано урегулиране на вътрешнокварталните улици, обособяване на паркоместа, озеленяване, изграждане на зони за отдих и детски площадки. При подробния оглед на терена с експерти от техническите служби в общината кметът Даниел Панов разпореди за това междублоково пространство да бъде изготвен по-мащабен и функционален проект за облагородяване на средата. Това се наложи също след сондиране на мнения на живущи в района, където няма парк и зелени площи.
Елена ЧАМУРКОВА
Информацията е взета от: - в."Борба"