Author Topic: Маркировка и организация на движението  (Read 260505 times)

Offline ozzy

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 14460
    • View Profile
Според мен проблемът там е, че в посока Булбанк има ненужно дълга лента за десен завой с отделна фаза, която се ползва от макс. 5 коли на час. Това принуждава останалите коли, които са за направо, да се бутат в лявата лента, чието разклонение към Стамболийски е много късо. Също така би могло да се махне левият завой от Мария-Луиза към пл. Независимост, това ще спести една фаза от светофара.

Offline AGENT 006

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16772
  • Fear on me, shame on you
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
Според мен проблемът там е, че в посока Булбанк има ненужно дълга лента за десен завой с отделна фаза, която се ползва от макс. 5 коли на час.
Ще стане малко разкривяване, но ще е по-добре, отколкото е сега със сигурност, за левия завой да, дъщо съм съгласен, много е слаб.

Online Kaiser Kar

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 5283
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
Колеги, снощи карах в локалното на Борис посока центъра и се вакарах в размисли как всъщност по позволен начин може да се премине от локалното към основното платно. На всеки един светофар позволените посоки са направо и надясно. За да се премине към главното обаче, трябва да се завие наляво, което обаче не би могло съвсем да се тълкува като завой наляво, тъй като посоката на движение след маневрата остава надолу по Борис.

Помолих Гугъл мапс да ми начертае маршрут и според него трябваше да мина директно от локалното към главното платно със завой наляво. Не казва обаче дали може да ме отнесе трамвай или не.

Моят здрав разум обаче ми продиктува да си намеря пряка, през която с 3 десни завоя да изляза на кръстовище с Борис и оттам да се включа директно в главното платно.
Висенето по кабините вреди сериозно на Вас и на другите около Вас.

Offline TRAMS SOFIA

  • Ограничени права
  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3964
    • View Profile
Идвайки от Каблешков на Бъкстон може да се излезе от локалното в централното , на Лагера се прави десен , на билата ляв и се излиза на гешов с ляв. На руски паметник също се излиза
Колкото по-малко е сърцето , толкова повече злоба носи.

Offline difian

  • Модератор
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 18880
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Не случайно на повечето кръстовища са забранени и десните завои от главното трасе!
« Last Edit: 17.11.2025, 10:10:00 by difian »

Offline AGENT 006

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16772
  • Fear on me, shame on you
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
Напускането на локално платно е позволено само през обособен ръкав, каквито има на „Цариградско шосе“ и южната дъга и през кръгово кръстовище, което смесва потоците, S-образен завой на светофар не е позволен.

Offline Dragon

  • Administrator
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 6041
  • Администраторът бонбони не пие!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 202143037
    • View Profile
    • http://gtsofia.info/
    • Email
Минаването от централното в локалното и обратното би трябвало да е разрешено навсякъде, ако няма изрична забрана (а такава няма) и да се прави, когато е разрешено направо. Важат правилата като при смяна на лентата, защото реално локалното е друга лента, а не отделна улица.
« Last Edit: 17.11.2025, 11:03:50 by Dragon »
GTSofia.info - Любителски страници на градския транспорт в София
Forum.GTSofia.info - Любителски форуми на градския транспорт в София

Online RADOCVET

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 11938
    • View Profile
    • Сдружение ГТИ
    • Email
Нещо повече, в закона няма понятия като централно и локално. Това са две равностойни платна на една и съща улица.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!


Offline pavel75

  • Запален по ГТ
  • *****
  • Posts: 466
    • View Profile
И аз съм изпадал в такива размишления и до сега единственото до което съм стигнла е с 3 десни завои. Подминаваш кръстовището - на първата междинна десен, после пак докато не излезеш на същото кръстовище но на другата улица.

Offline difian

  • Модератор
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 18880
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Нещо повече, в закона няма понятия като централно и локално. Това са две равностойни платна на една и съща улица.
Това са милиционерски интепретации на действителността. Локални платна се изграждат на улиците от I и II функционален клас, за които не е позволено директно обслужване на прилежащата територия от главното (активното/централното) платно.

Още до колко главното и локалното платно едва ли не са едно и също има и тук:

чл. 154, ал. 2: "Входовете и/или изходите на подземните или надземните гаражи се устройват директно на второстепенната улична мрежа. Когато се налага устройването им на първостепенната улична мрежа, то се извършва от локалните платна или чрез шлюзове. По изключение за улица III и IV клас се допуска директно заустване към активното платно на малки (до 25 автомобила) или единични гаражи, когато това не води до смущения в организацията и безопасността на движението."

Но да не забравяме, че живеем на извратено място, където направиха нови кръстовища на Ситняково, от скоро и на Мушанов, в бъдеще и на Скопие... Прекъсват се трасета от най-висок функционален клас, за да се обслужат локални бардаци...


В заключение, локалното по смисъл и идея не е отделена част на "главното" трасе, а поради забраната от главното трасе да се обслужва прилежащата територия, това става чрез локали. На Цар Борис III има и трамвайно трасе, което допълнително усложнява ситуацията и не случайно дори на кръстовища с други първостепенни улици са забранени дори десните завой от Цар Борис III към тях...

Offline blagun

  • Moderator
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 16935
    • View Profile
    • Email
Идвайки от Каблешков на Бъкстон може да се излезе от локалното в централното
На Бъкстон от локалното има задължително надясно по Бъкстон, не може даже по локалното да се продължи, да не говорим за главното платно. При задължително направо или надясно (примерно на Никола Петков) пак няма излизане на главното през трамвайната линия - не само е забранено, а и твърде опасно - зад преградите под остър ъгъл трудно се вижда трамваят, който има разрешен сигнал по същото време. За да може от локалното да се излезе наляво, не трябва да има знак със задължителни посоки, а такъв няма чак на Пирогов (Пенчо Славейков).
От главното в локалното може да се завие, ако не е забранен десният завой като на Красно село в посока център.
« Last Edit: 17.11.2025, 12:15:10 by blagun »

Offline Unicode

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 600
  • Фен на Софийското метро
    • View Profile
Сега след пускането на бул. Стамболийски, на бул. Константин Величков са махнали още един ляв завой – откъм бул. Сливница към ул. Пиротска. Само че този май беше последния разрешен за целия район (жк. Сердика и Зона Б-18), защото такъв на другите две кръстовища към Св. Неделя няма от доста време: нито към бул. Тодор Александров, нито към бул Ал. Стамболийски. Твърди се обаче, че не се е ползвал много.
« Last Edit: 08.05.2026, 23:21:23 by Unicode »

Offline AGENT 006

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16772
  • Fear on me, shame on you
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
Така беше, не се ползваше много и тъй като беше с отделна фаза на светофара оставаше само една лента за правото по „Константен Величков“, което за рингов булевард беше абсурдно.

Online RADOCVET

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 11938
    • View Profile
    • Сдружение ГТИ
    • Email
Аз два пъти седмично час пик минавам от там. От всички автомобили в тази лента наляво завиваха не повече от 1-2 на фаза. Ако се завие надясно и после се направи обратен завой понякога е по-бързо. Това го правя на Румънското откакто затвориха Гео Милев и опашката за ляв завой често е до Черковна.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!

Offline AGENT 006

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16772
  • Fear on me, shame on you
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
Магистралните булеварди не са направени да им разчиташ за ляв завой, по някои от тях като цяло не трябва да има кръстовища на едно ниво.

Offline difian

  • Модератор
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 18880
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Магистралните булеварди не са направени да им разчиташ за ляв завой, по някои от тях като цяло не трябва да има кръстовища на едно ниво.
Единствената улица в София, за която по нормативни изисквания се изискват кръстовища на две нива е СОП. Има един член в наредбата, при какви условия е допустимо да се изграждат улични възли и на по-нисък клас улици…

Та като цяло, магистралите в града не са в полза на никого и не водят до по-добро транспортно обслужване. А пък по Константин Величков е немислимо да се мисли за подобни реализации. С частични допускания и несъобразяване с плановете от по-горно ниво, на доста места вече не е възможно въобще да се реализират улиците в планирания им профил, какво остава да се правят на две нива…

Offline radk0_99

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 852
    • View Profile
Та като цяло, магистралите в града не са в полза на никого и не водят до по-добро транспортно обслужване.

Не се правя на разбирач, но Цариградско шосе и Ботевградско (почти цялото) са градски магистрали и именно в магистралната си част осигуряват добро транспортно обслужване заради по-малкото задръстване и заради осигуряването на адекватно издвижване на трафика.

Offline bdz43r

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6470
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Ботевградско е съвсем наред и в сегашния си вид. Пътната мрежа в София е напълно достатъчна както си е и дори е малко предобрена.

Offline radk0_99

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 852
    • View Profile
Пътната мрежа в София е напълно достатъчна както си е и дори е малко предобрена.
Ежедневните закъснения на Градския транспорт поради задръствания говорят за друго. Мисля, че са ни нужни рингови булеварди, които да са с по-магистрален формат, за да не постигаме единствено местене на задръстванияа