Author Topic: Локомотиви  (Read 98053 times)

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Re: Локомотиви
« Reply #380 on: 29.01.2021, 12:43:26 »
В България няма ли GSM-R?
Има. По една линия и само 10 локомотива имат СИМ-карти. Включвам го само аз в редките случаи, когато попадна на такъв локомотив. И не за дълго, защото не знам колко още ще работя в железницата. GSM-R е система, наследник на класическата радиовръзка и понеже традициите в това отношение у нас са вече унищожени, новата система също е в немилост.
Иначе работи перфектно и в някои гари го ползват за вътрешногарови връзки с преносими GSM-R телефончета, които приличат на Нокия 3310, само че са жълти. Жичната част от системата се ползва пълноценно за връзка между гарите и диспечерите.
PMR определено не е подходящ комуникационен канал за такива отговорни дейности като железниците, крие сериозни рискове за инциденти.
Не е, но така им е било най-бързо и евтино - купили са си най-обикновените преносими станции. И са от старите, 8 канални, понеже те са най-масови, поради което каналите от 9 до 16 са на практика празни. НКЖИ разполага с 22 канала за вътрешногарови и маневрени радиовръзки в обхват 150 MHz. БДЖ ползват от тези канали за маневрени връзки в някои гари. Не съм запознат дали НКЖИ поставя някакви условия или иска заплащане, но останалите превозвачи, които работят с преносими радиостанции за маневра, ползват или PRM, или свои честоти, някои си ги плащат, други нелегално ползват свободни такива. Но доколкото познавам част от експертното ръководство на превозвачите, най-вероятно изобщо не знаят, че НКЖИ имат такива канали и нямат идея при какъв режим се ползват.
« Last Edit: 29.01.2021, 13:25:18 by bdz43r »

Offline Стререомонокъл

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #381 on: 07.02.2021, 11:07:52 »
Много им дреме на хората, че ги дърпа нов локомотив със същата скорост в същите мизерни вагони, че сигурно и закъсненията пак си ги има.

Дреме им до толкова, че поне този няма да се развали по пътя и да трябва да чакат друг локомотив 2 часа.
То гаранция, че няма да се развали и да остави влака няма, ама вероятността определено е по-малка. Пък и този едва ли ще се запали.
Нация от лошо гледащи директори

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #382 on: 24.03.2021, 22:06:41 »
Едно хубаво нещо, дето се е случило. Красота!

https://news.bg/bulgaria/bdzh-se-pohvali-s-nov-lokomotiv.html