Author Topic: Новият подвижен състав, закупен по ПВУ  (Read 41871 times)

Offline Dragon

  • Administrator
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 6041
  • Администраторът бонбони не пие!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 202143037
    • View Profile
    • http://gtsofia.info/
    • Email
Вероятно са си го планирали тук, че да обслужват и тези за метрото ако се наложи.
GTSofia.info - Любителски страници на градския транспорт в София
Forum.GTSofia.info - Любителски форуми на градския транспорт в София

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9373
    • View Profile
    • Email
Караджов: Първият нов влак "Шкода“ пристига януари’26 г.



"Първият нов електрически влак “Шкода“ ще бъде в България през януари 2026 г., а от април ще започне да обслужва пътници, съобщи вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Той посети завода на  “Шкода“ в Пилзен, Чехия и инспектира напредъка по производството и направи първото тестово пътуване с вече завършения мотрисен влак.

Вицепремиерът благодари на производствените екипи и подчерта, че изпълнението върви точно по график.

“Само 14 месеца след подписването на договора вече имаме първи готов влак за България. Още 11 са в напреднала фаза и предстои да бъдат завършени в идните месеци. Ще получим без забавяне това, за което сме платили – и което българските граждани заслужават“, добави Караджов.

Първият влак пристига през януари следващата година и започва задължителни тестови изпитания, които ще продължат няколко месеца.

“Междувременно ще дойдат още два влака и изпитанията ще продължат в различни конфигурации – в двойни и тройни състави. Както в момента се провеждат тестове в България на влаковете от другия модел, произвеждан от “Алстом“, така и новите “Шкода“ ще бъдат изпитвани върху почти цялата железопътна мрежа. “През пролетта новият влак ще тръгне по българските маршрути“, заяви Караджов.

Вицепремиерът подчерта високото качество и модерните технологии в производството. “Информационните табла ще бъдат на български и английски език. Ниските подове улесняват качването на хора с намалена подвижност, всеки влак има и по две механични рампи за инвалидни колички, както и адаптирана тоалетна за хората с намалена подвижност. Влаковете разполагат с Wi-Fi, 333 седящи места и поне още толкова за правостоящи. Това са удобства, които българските граждани чакат от години“.

Доставката на новите мотрисни влакове се извършва по договор с “Шкода Транспортейшън“ и “Шкода Вагонка“."

https://www.dnes.bg/a/1-bulgaria/701074-karadzhov-parviyat-nov-vlak-shkoda-pristiga-yanuari26-g

Offline Saruman

  • Запален по ГТ
  • *****
  • Posts: 288
    • Yahoo Instant Messenger - saruman_1989
    • View Profile
    • Железниците Днес
Прекратена е поръчката „Доставка, въвеждане в експлоатация, обучение на персонал и поддръжка за срок от 15 години на 10 броя едноетажни мотрисни влака с възможност за работа с хидротретирано растително масло (HVO) за минимум 120 км/ч за нуждите на железопътния транспорт“, с мотива "наличието само на една подходяща оферта".

Offline Dragon

  • Administrator
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 6041
  • Администраторът бонбони не пие!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 202143037
    • View Profile
    • http://gtsofia.info/
    • Email
По-скоро няма време за усвояване на рушвета. Поръчка с подобна изгъзица като "възможност за работа с хидротретирано растително масло (HVO)" нямаше никога да бъде заложена, ако не се целеше определена фирма.
GTSofia.info - Любителски страници на градския транспорт в София
Forum.GTSofia.info - Любителски форуми на градския транспорт в София

Offline stankos

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 4602
    • View Profile
По-скоро е използвана тая формулировка за да се ползват пари по европейско финансиране. Едва ли ще отпуснат за чисто дизелови машини...

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9373
    • View Profile
    • Email
По-скоро няма време за усвояване на рушвета. Поръчка с подобна изгъзица като "възможност за работа с хидротретирано растително масло (HVO)" нямаше никога да бъде заложена, ако не се целеше определена фирма.

За разлика от нас румънците не са се отказали и ще имат 12 влака на водород. Ние пак сме затънали в процедури и рушвети и за нашите пътници остава едното голямо нищо:

Румъния купува 12 влака ново поколение, задвижвани с водород

Offline Ilian

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1623
    • View Profile
    • Laptop screens and laptop repairs
    • Email
Само не ми стана ясно къде ще зареждаме водородни влакове...

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10044
    • View Profile
Също водородът е склонен към гръмък и неочакван край.  :)

Offline KillKill

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1669
  • o_o
    • View Profile
Вчера видях пост в клюкарника, че 2 Шкоди пътуват към България.

Offline viktorlc

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 7127
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
По-скоро към Велим за тестове. След това трябва да пътуват към България.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline stankos

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 4602
    • View Profile
Промениха ли срока или всичко по ПВУ трябва да е доставено до 31.07.2026г?

Offline Dragon

  • Administrator
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 6041
  • Администраторът бонбони не пие!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 202143037
    • View Profile
    • http://gtsofia.info/
    • Email
Пристигнали са първите 2 Шкоди по ПВУ.
GTSofia.info - Любителски страници на градския транспорт в София
Forum.GTSofia.info - Любителски форуми на градския транспорт в София

Offline difian

  • Модератор
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 18881
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Отрепките вече са се проявили:  :/ :help: :help: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :police:


Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9373
    • View Profile
    • Email
E, беше ясно. А че охрана няма, само плащаме за нея също...

Offline AAA

  • Запален по ГТ
  • *****
  • Posts: 483
    • View Profile
Никой не може да ме убеди, че това не е целенасочено действие на драскачите и бездействие на БДЖ/МТС.

Offline viktorlc

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 7127
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Влаковете не са предадени на МТС. Отговорността по опазването им е на Шкода Транспортейшън.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline difian

  • Модератор
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 18881
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
С Шкодите докъде сме в доставките? Поне докараха бройки да ги надраскат дегенератите... Но с Алстьомите горе-долу очаквано се заформят още проблеми:

Quote
Дългooчaĸвaнaтa cдeлĸa дa зaĸyпим 35 нoви мoтpиcни влaĸa e пpeд пpoвaл?

Cдeлĸaтa зa зaĸyпyвaнe нa 35 нoви eлeĸтpичecĸи мoтpиcни влaĸa oт ĸoнcopциyм "Булему", в който влиза Alstom Transport, ce oĸaзa мнoгo пpoблeмнa зapaди нeвъзмoжнocт зa cпaзвaнe нa cpoĸa пo дoгoвopa, пишe в-ĸ "Ceгa". Toвa e eдин oт нaй-гoлeмитe дoгoвopи, cĸлючeн пo линия нa Haциoнaлния плaн зa възcтaнoвявaнe и ycтoйчивocт. Taĸa имa cepиoзeн pиcĸ тoзи paзxoд дa ocтaнe зa cмeтĸa нa нaциoнaлния бюджeт.

Toвa cтaвa яcнo oт пpeдocтaвeнa пo иcĸaнe нa "Ceгa" инфopмaция oт eĸипa нa вицeпpeмиepa Mapия Heдинa във вpъзĸa c нaближaвaнeтo нa ĸpaйнитe cpoĸoвe пo Πлaнa зa възcтaнoвявaнe.

Дoгoвopът зa зaĸyпyвaнe нa 35-тe мoтpиcи e eднo oт гoлeмитe плaщaния, ĸoитo ce чaĸaт. Цeлият ĸoнтpaĸт e нa cтoйнocт 451,5 млн. eвpo, нo пpeз плaнa зa възcтaнoвявaнe щe минe caмo чacт oт cyмaтa - зa пъpвитe 12 влaĸa. Πpичинaтa дoгoвopът дa e paздeлeн пo тoзи нaчин e имeннo в cpoĸoвeтe зa дocтaвĸa, тъй ĸaтo нe възмoжнo вcичĸи мoтpиcи дa ce дocтaвят дo 31 aвгycт 2026 г. Зa цeлтa дoгoвopът бeшe paздeлeн нa двe и пpeз ΠBУ минaвaт caмo 363,3 млн. лв. Зa пpиeмaнeтo нa пъpвитe 12 влaĸa дo 31 aвгycт бeшe вĸлючeн изpичeн aнeĸc ĸъм дoгoвopa, ĸaтo тoвa peшeниe нa пpaĸтиĸa cпacи тaзи зaтънaлa в cъдeбни дeлa oбщecтвeнa пopъчĸa.

"Ha 16 мapт 2026 г. Mиниcтepcтвoтo нa тpaнcпopтa и cъoбщeниятa e инфopмиpaнo oт Koнcopциyм "Бyлeмy", чe вepoятнo нямa дa мoгaт дa изпълнят aнгaжимeнтa cи пo oтнoшeниe нa 12-тe влaĸa в cъoтвeтcтвиe c ycлoвиятa нa дoгoвopa и в cpoĸa нa дeйcтвиe нa HΠBУ", ce ĸaзвa в oтгoвopитe дo "Ceгa".

Oт Mиниcтepcĸи cъвeт yтoчнявaт, чe cлyжeбният миниcтъp нa тpaнcпopтa e изпpaтил пиcмo дo ĸoнcopциyмa c ĸoпиe дo пpoизвoдитeля Alstom и дo дъщepнитe дpyжecтвa нa Alstom yчacтвaщи в ĸoнcopциyмa, ĸaĸтo и дo cлyжбитe нa EK - c иcĸaнe зa ĸoнĸpeтнa инфopмaция и гpaфиĸ oтнocнo изпълнeниeтo нa дoгoвopa и възмoжнocттa зa пpoвepĸa нa мяcтo oт cтpaнa нa eĸcпepти нa тpaнcпopтнoтo миниcтepcтвo.

Зa мoмeнтa нямa яcнoтa ĸaĸъв щe бъдe ĸoмeнтapът нa EK, дoпълвaт oт в-ĸ "Ceгa".


Kaĸ зaпoчнa caгaтa oĸoлo нoвитe 35 eлeĸтиpичecĸи мoтpиcни влaĸa?

Щe пpипoмним, чe тoчнo пpeди гoдинa тoгaвaшнoтo пpaвитeлcтвo peши тpaнcпopтният миниcтъp (тoгaвa Гpoздaн Kapaджoв) дa пoдпишe дoгoвop зa дocтaвĸaтa нa 35 eднoeтaжни eлeĸтpичecĸи мoтpиcни влaĸa. Дocтaвчиĸ e фpeнcĸaтa Аlѕtоm, ĸaтo пpoцeдypaтa oтивaшe ĸъм cвoя финaл cлeд цял ĸyп oбpaти.

Bcъщнocт тoзи "cюжeт" дaтиpa oт пpeди oĸoлo вeчe тpи гoдини, c фaлcтapт cлeд жaлбa нa Ѕkоdа зa диcĸpиминaциoнни ycлoвия.

Cлeд тoвa бeшe избpaнa oфepтaтa нa пoлcĸoтo пoдpaздeлeниe нa швeйцapcĸaтa Ѕtаdlеr, нo ĸoмпaниятa ce oтĸaзa. Бeшe peшeнo дa ce paбoти c дpyгa фиpмa oт cъщaтa дъpжaвa - ĸлacиpaнaтa нa втopo мяcтo Реѕа (пpoизвoдитeл нa нaй-нoвитe тpaмвaи нa cтoличния eлeĸтpoтpaнcпopт). Cтигнa ce oбaчe дo жaлбa oт ĸoнcopциyмa "Бyлeмy".

Tpaнcпopтнoтo миниcтepcтвo пoлyчи пpeди oĸoлo гoдинa и 278,6 млн. лeвa бeзлиxвeн зaeм, c ĸoйтo дa пoĸpиe aвaнcoвo плaщaнe пo дoгoвopa.

Bcъщнocт oщe пpeди пoвeчe oт гoдинa имaшe индиĸaции, чe цялaтa пpoцeдypa мoжe дa пpoпaднe, тъй ĸaтo финaнcиpaнeтo зa нoвия пoдвижeн cъcтaв тpябвa(шe) дa дoйдe пo Πлaнa зa възcтaнoвявaнe и ycтoйчивocт, a пpoeĸтитe пo нeгo тpябвa дa бъдaт peaлизиpaни дo лятoтo нa тaзи гoдинa. A тoвa e твъpдe мaлĸo вpeмe зa изпълнeниeтo нa тaĸaвa гoлямa пopъчĸa.

« Last Edit: 29.04.2026, 11:44:55 by difian »

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9373
    • View Profile
    • Email
За съжаление очаквано развитие, Аlѕtоm имат дълги традиции в незпазване на срокове по договори. Ние разбира се се хващаме на хорото винаги в пет без десет и резултатът е както винаги.  :help:

Offline KillKill

  • Наистина съм луд
  • *******
  • Posts: 1669
  • o_o
    • View Profile
С парите от неустойките, които ще им начислим без проблем още 5 Шкоди ще можем да вземем. Но нищо де, така ще може да се развали и договора с Ивкони.

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10044
    • View Profile
Като се развали договора с Ивкони ще трябва да се осигури подвижен състав за влаковете и БДЖ ще трябва да вози индийците безплатно.  :rolleyes: