Author Topic: Малко история ;)  (Read 86005 times)

Online viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Re: Малко история ;)
« Reply #320 on: 03.01.2021, 14:37:41 »
На екскурзия с Шкода RTO
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #321 on: 03.01.2021, 22:22:34 »
Все не успявам да намеря по-добра снимка на оригиналните Мерцедеси. Единствено далечни и такива, които не са на фокус.
Тези са от района на пл. "Бански" - начална спирка за част от линиите. Последната - движещият се по Търговска към площада, може би е по линията от Хаджи Димитър.
Източник Форум Аспирин

Offline TheBulgarianRail

• Маниак
  • Любител на Икарус, ЗиУ (Тролза) и Шкода
    • View Profile
    • Email
« Reply #322 on: 08.01.2021, 01:52:47 »
Много интересни и висококачествени видеозаписи на градския транспорт в Габрово, Казанлък, Шумен, София и Велико Търново през 1990г. Кадри от Велико Търново има в клипа за Шумен.

Всяко мнение е важно, независимо кой го изразява.

YouTube канал:
https://www.youtube.com/c/TheBulgarianRail

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #323 on: 08.01.2021, 10:23:44 »
Мда, това беше действителността в повечето ни градове тези години. Пълни улици и тротоари с млади хора, редовен транспорт със съчленени автобуси, пълни с млади работещи хора, много млади семейства и деца, 9 милиона население. Вижте колко много Български автобуси и тролеи има, а сега китайски и турски.  Да се чуди човек къде изчезна всичкия тоя народ толкова бързо. До преди да почнат да се наливат милионите в София някои областни градове изглеждаха по-прилично и приятно от София, както се вижда на клипчето. Тези отделни клипчета са част от един цял филм за транспорта в България, който не помня къде съм го гледал преди доста време, но това са някакви откъси от този филм.

ПС на клипчето от Габрово към 6.18 едно детенце спира с колелото до оператора и пита "чичо чичо какво гледаш" :)  по което се досетих че това са откъси от целия филм и преди като съм го гледал това ми направи впечатление. В целия филм имаше и за Варна и за още областни градове, както мисля че и за други видове транспорт у нас.

Във В.Търново се вижда оранжевия къс аквариум, който би трябвало да е първия или от първите произведени такива.
« Last Edit: 08.01.2021, 10:31:19 by Ivo »
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline tauri

• Превозвач
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #324 on: 08.01.2021, 20:51:13 »
Състоянието на софийските трамваи е потресаващо. Явно като малък съм се прехласвал твърде много по тях и не съм забелязвал омачканите ламарини и грозните цветове.
The Grand Tour

Offline tiristor

• Нямам спирка
  • За пускане на БГ-1300 по линии 4 и 11!
    • View Profile
    • Email
« Reply #325 on: 09.01.2021, 09:53:55 »
Аз съм най-впечатлен от 885 :eek:

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #326 on: 14.01.2021, 13:33:23 »
Оптическа измама ли е или на тази снимка по трамвайните линии на "Славейков" се движи нещо като шейна, теглена от човек? Източник - Форум Аспирин

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #327 on: 14.01.2021, 16:08:48 »
Май пред човека на шейната има кон, който тегли всичко.

Offline difian

• Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #328 on: 15.01.2021, 21:27:00 »
Много готино да си шофьор на автобус онези години, няма никой по улиците освен теб, никакъв трафик. Сигурно е било много по-приятно и спокойно от сега.
Волан без серво, спирачки, които вероятно са били супер несигурни, пешеходци, дето не са свиканли с превозни средства край тях.....  :rolleyes:
« Last Edit: 16.01.2021, 07:36:22 by difian »

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #329 on: 15.01.2021, 22:31:43 »
Дядо ми разправяше, че навремето не е имало ляво и дясно движение, а всеки е карал както му падне и е минавал в произволни посоки, тъй като са преобладавали каруците.

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #330 on: 18.01.2021, 22:42:41 »
Не съм сигурен дали първата снимка не е пускана досега - предполагам, че това може да е кадър от доставката на Прагите - още нямат регистрационни номера. Възможно е да са снимани по времето, когато са снимани и петте на Кадин мост в Невестино, Кюстендилско (всъщност не ми е логично да минават оттам, ако са идвали на собствен ход, но може би не е имало по-оптимален шосеен вариант). Източник е Форум Аспирин.
На втората снимка от блога "Стара София" се вижда Прага, може би спряла на началната/крайната спирка на пл. "Бански".

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #331 on: 19.01.2021, 11:51:26 »
Много интересни снимки. Петте Праги на моста наистина са снимани на Кадин мост. Първоначално реших, че е някакъв друг мост който вече не съществува, но структурата на моста, характерните дефекти и най-вече постройката до него показват, че снимката е оттам. В такъв случай тази снимка не би трябвало да е от пристигането на автобусите (които трябва да са били 10 броя и да са пристигнали по едно и също време), ами от някакво събитие, възможно е да е била и някаква екскурзия. Опитах се да напасна и пътната мрежа по това време. Пътят от Дупница до Кюстендил е минавал през Невестино по Кадин мост (настоящия мост над Струма по ІІ-62 до Невестино е строен доста по-късно). Така разположени автобусите на моста са идвали от Дупница на път за Кюстендил и са останали в позицията на снимката достатъчно дълго време, за да могат пътниците да слязат от автобусите и някой да отиде и да ги снима от другия край на реката.
Ако подходим чисто спекулативно, може да предположим че петте Праги от моста и петте от горната снимка са снимани по времето на едно събитие (снимката е лоша, но май се виждат регистрационните номера на мястото където трябва да са най-отдолу под радиатора).
« Last Edit: 19.01.2021, 11:56:01 by Metan »

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #332 on: 19.01.2021, 13:11:09 »
Може и наистина по някакъв извънреден повод да са изкарани. Както се видя от кинопрегледа с МАН-овете - софийските автобуси явно са имали и представителен статут за превоз на официални делегации и може би за други държавни инициативи. Пак пет са Прагите и на снимката с военните (или поне толкова са в кадъра).
Иначе, ако останем на версията, че това са снимки от доставката, може да са дошли и на две партиди по пет примерно... И все пак от заводската снимка с десетте готови, би трябвало да заключим, че доставката е станала след завършването на всичките десет, а не на части...

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #333 on: 19.01.2021, 13:37:24 »
Иначе, ако останем на версията, че това са снимки от доставката, може да са дошли и на две партиди по пет примерно... И все пак от заводската снимка с десетте готови, би трябвало да заключим, че доставката е станала след завършването на всичките десет, а не на части...
На снимката на моста автобусите са в обратно направление. Както сам забеляза, няма никаква логика автобуси които са закупени от Чехия да минават от юг на София. Аз все пак си мисля, че автобусите не са дошли на самоход. Единствено снимката на моста и текста към нея ме караше да си мисля, че са идвали сами, но това е огромен път и е свързан с още по-огромни разходи. Пътната мрежа изобщо не е била нормална на доста места (да не говорим, че сигурно е имало доста участъци без нормален път, да не говорим че и павираните участъци са били пренебрежително малко, а асфалтираните са липсвали). Най-вероятно са превозвани с влак или с кораб. Дори и да са идвали на собствен ход, то няма какво да правят в Невестино на път за София и то снимани в обратна посока - от Дупница към Кюстендил. Дори и да предположим, че са идвали на собствен ход и по някаква причина не са минали през Пирот, ами от Ниш са тръгнали към Куманово и оттам през Кюстендил (за по-напряко още 250 км отгоре към София), от Кюстендил за Дупница автобусите трябваше да са снимани на моста в обратна посока. Освен това на снимката около автобусите се виждат доста хора, които няма какво да правят там ако това е трансфер на 5 новозакупени автобуса от Чехия към София.
« Last Edit: 19.01.2021, 13:41:41 by Metan »

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #334 on: 19.01.2021, 17:43:45 »
И аз мисля че са ги доставили с влак.

Вариант 1 най-вероятно това е екскурзия и автобусите са наети. Онези години не е имало кой знае от къде да се наемат автобуси, при такъв дефицит нищо чудно търсенето да е било голямо и по други снимки на екскурзии от онова време да се появят пак.

Вариант 2, в Кюстендил или Дупница да са си купили същите и това да са техните. Едва ли София е бил единствения град, който тези години е купил автобуси.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline mitakis

• над нещата
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #335 on: 23.01.2021, 19:36:25 »
От фейсбук профила на г-н Стр. Михайлов
Български автобус на базата на Опел блиц  сниман в София 50те......

Сф 08-30

Списък на подвижния състав в София
Забравете провалите,
запомнете уроците.

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #336 on: 25.01.2021, 15:10:43 »
Една зле отпечатана снимка в албума "75 години софийски градски транспорт" с паркирани МАН-ове и Мерцедеси пред БНБ - отляво надясно би трябвало да са подредени МАН, Мерцедес, два МАН-а и четири Мерцедеса. Характерно за каросерията на МАН са двете врати - в началото и в края на салона, както и едно квадратно и едно продълговато прозорче за маршрутни табели над челното стъкло, за разлика от при Мерцедес, където имаме една широка врата (по примера на Прагите), малки прозорчета над всеки един прозорец и по две квадратни прозорчета за номера на линията на двата ъгъла на каросерията отпред над челното стъкло и между тях в центъра продълговато прозорче за крайната спирка. Тук се вижда че при Мерцедес над тези прозорчета има и тънка сянка - като от лека козирка или лайстна.

Offline София 100

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #337 on: 25.01.2021, 20:40:42 »
Magirus-Deutz пред Военният клуб в София и един ПАЗ на бул. "Александър Стамболийски" №30 - 32.
« Last Edit: 25.01.2021, 20:48:12 by София 100 »
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:
"Трябва търпение и труд, за да се превърне черничевият лист в коприна"

Елисавета Багряна

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #338 on: 31.01.2021, 11:18:44 »
Три Праги до Банята в средата на 30-те

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #339 on: 31.01.2021, 12:51:47 »

Още малко информация за горната снимка. Сф 2114 е Прага TN със сменен дизелов двигател през 1940 и инвентарен номер 4. Вижда се, че двигателят е от Мерцедес. Четирите Праги със сменени двигатели са 4, 6, 8 и 10.