Author Topic: Коронавирус  (Read 165944 times)

Offline mitakaailqka

• Запален по ГТ
  • Мразя чолаков! Мразя хебросбус! Мразя петко!
    • View Profile
Re: Коронавирус
« Reply #3380 on: 26.02.2021, 17:37:42 »

Ще ти подхвърлят някой лев, иначе не.

Сега кажи ако се ваксинираш и пукнеш, кой ще носи отговорността? Производителя на ваксината, правителството на държавата или подписалия "информирано съгласие"?

Носи отговорността същия който и като не се ваксинираш и пукнеш.

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • prost ak
    • View Profile
    • Email
« Reply #3381 on: 26.02.2021, 18:43:51 »
И той е ... неговото име е ...
« Last Edit: 26.02.2021, 18:47:02 by madbatt »
Dream on

Offline monte carlo

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #3382 on: 26.02.2021, 19:12:25 »
Може и да плащат на някой, да се боцне, ама още не се е чуло. ....

Имах предвид застрахователите с каското, че ще подхвърлят някой лев при описаните събития, ако това визираш.
Трамваите се клатят, лашкат и повреждат? Тролеите са бавни? Попитайте Карлос Контрера и Зафир Зарков защо! - Защото ем тека...

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3383 on: 26.02.2021, 22:01:45 »
Може и да плащат на някой, да се боцне, ама още не се е чуло. По -скоро е вид зависимост, или като рязането на пръстчета при фамилиите, но сега е боцни се показно.
Аз съм от тези, които са принудени. Точно в това е проблема - можеш да се ваксинираш по желание, но не можеш да откажеш?! Като на избори - ей ви кандидатите, избирайте. Обаче няма бюлетина "НЕ", или най-добре "АЗ". Тоя дето ме гърчи, го правел за доброто на някой, ама аз да се н@гъз&?!
На политиците, никога не им е било проблем да изтепат малко народ.

То май така стана, уж е по желание да се ваксинираш, ама нещо говорят че без да те има в системата че си ваксиниран няма да те пускат да пътуваш, някои работодатели сигурно няма да те вземат на работа за да не им заразиш колектива, някои хотели няма да настаняват без ваксина, няма да може да посещаваш културни мероприятия, кой знае какво ще измислят. Само че за да въведат такива ограничения, трябва да има ваксина за всеки Български гражданин, във всяко квартално ДКЦ и даможе по всяко време да отиде да го обоцкат.

Друго, че ми е много любопитно ако наистина половината не искат да се ваксинират, а в сферите където се работи с клиенти и работодателите изискват как ще намерят персонал? В и без друго браншовете с най-голям дефицит на персонал, туризъм, търговия, транспорт, ресторантьорство. Примерно някой кандидаства за работа като шофьор на автобус, но работодателя му каже първо да се ваксинира защото ще работи с клиенти, а той откаже, няма и други кандидати какво става.

И друго, че още не могат да решат дали ваксинираните ще ги освободят най-накрая от носене на маски. Още преди месец в едно интервю беше зададен такъв въпрос, и казаха че още се обмисля, но като гледам още нищо не са решили за маските.
« Last Edit: 26.02.2021, 22:05:17 by Ivo »
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline hitar_potter

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #3384 on: 26.02.2021, 22:39:17 »
И друго, че още не могат да решат дали ваксинираните ще ги освободят най-накрая от носене на маски. Още преди месец в едно интервю беше зададен такъв въпрос, и казаха че още се обмисля, но като гледам още нищо не са решили за маските.
Ама кога станахме негри, кога ни почерня задника? Първите получили доза от ваксината беше на 18ти януари и чак сега вече би трябвало да имат имунитет. Останалите са далеч още от това, че да се мисли за сваляне на маски.
... се пишат и абсолютни дреболии кой минал на червено, кой какво си е говорил по телефона и тем подобни.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #3385 on: 26.02.2021, 22:56:42 »
Аз мисля за сваляне на маски още преди да се налага да ги слагам...
При всякакви ситуации предпочитам контакт с познати или непознати с усти пред такива с маски.

И като цяло забелязвам, че повечето персонал по магазини и т. н. не са ОК с тази простотия с маските... в бензиностанцията, където почти всеки ден зареждам, ако вляза с маска, служителката също си нахлузва маската, ако съм без маска, не си прави труда... вече и аз не си правя труда.
В хотела в Сърбия, където отсядаме служебно, първия път влязох с маска като примерен пришълец, но и там видях, че не държат на това и престанах. Наскоро някой някъде твърдеше, че и в ГТ вече не се спазва много, ако наистина е така, може и отново да започна да го ползвам. За щастие, поне във влаковете маските са изключение, та си пътувам спокойно.
« Last Edit: 26.02.2021, 23:34:08 by bdz43r »

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3386 on: 26.02.2021, 23:31:36 »
Въпреки че съм от тези, които спазват мерките някъде на 70% за дезинфекция, маски и дистанция( признавам не спазвам останалите 30% дори когато бяха КПП-тата си пътувах насам-натам и ходих на планина с приятели) то мисля че вече идва моментът в който носенето на маска и ваксинацията трябва да е въпрос на личен избор. След като всеки който се чувства застрашен може да получи адекватна защита с ваксинация и маски, не виждам защо останали, които сами не желаят да получат такава трябва да се заставят да носят маски и да се ваксинират. Особено безсимптомно преболедувалите, които имат антитела и очевидно че не са предразположени към този вирус щом не се разболяват а са само носители. За тях маските са дори вредни. След като неваксиниран носител без маска, уж не може да зарази ваксиниран, защо трябва първия да се заставя да носи маска? Та нали това си е негов личен избор дали да се пази или не?

Отделно, хората вече са информирани, знаят какви са рисковете, много си правиха тестове за антитела и си познават организма колко тежко го изкарват и всеки може сам да си направи вече избора за себе си. Съгласете се, иначе ако този вирус не изчезне а си го има винаги, то цял живот ще ходим с маски ли? Това е абсурд. Рано или късно трябва да се направи тази стъпка. Да кажем, като дойдат ваксини за всеки и всеки желаещ да се пази има веднага достъп до такава. Хубавото е че това се очертава да съвпадне и с лятото, когато вируса е силно ограничен въпреки никаквите мерки тогава. Добър момент тогава да се вземе това решение и всеки да направи своя личен избор.

Имам междудругото дори напуснали, заради това че не искат да носят маски. И сега като се замисля ги подкрепям, това си е тяхно решение, това са хора с мнение, не на принципа "ами ще го правим защото така казаха" И парадоксалното също е че като се чувам с тях нито един от тях не е бил болен. Мога да ви кажа, че повечето персонал работещи с клиенти въобще не са ОК с това с носенето на маски, понякога ги слагат само като са пряко с клиент, иначе на брадата или под носа. И както писах, тази година имаме рекордно нисък брой болнични, а сме голям колектив работещ с много хора, имаме и доста с антитела които никога не са били болни тази година.
« Last Edit: 26.02.2021, 23:34:36 by Ivo »
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • prost ak
    • View Profile
    • Email
« Reply #3387 on: 27.02.2021, 02:05:48 »

Ама кога станахме негри, кога ни почерня задника? Първите получили доза от ваксината беше на 18ти януари и чак сега вече би трябвало да имат имунитет. Останалите са далеч още от това, че да се мисли за сваляне на маски.

И къде т'ва? У ващо село, дето някой щял да Ви, позволи да 'одите на кръчма от 01/03? Ха-ха-ха. Тия хиляди, които го изкараха на голо, к'во?

Хората са набодени от месеци!!! И?
К'ъв имунитет, к'ъв вирус, к'ви мерки?!?!?!
Мериха си ги, кой колко заразени има, сега почват да броят кой, колко ваксинирани има. Сигурно се целят в Рекордите на Гинес...

Свиквайте с мерките и маските, защото докато има ПСР, ще има с19, мерки и маски, и обратното.
Параграф 22.

« Last Edit: 27.02.2021, 13:12:24 by madbatt »
Dream on

Offline stankos

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3388 on: 27.02.2021, 08:25:38 »
Лъчко не е на държавна заплата. Т.е. основната му заплата е от НБУ, който е частен университет. Държавни пари взима само от няколкото часа математика, която водеше в едно училище по тяхна покана доста време преди да има коронавирус.

Все още си е учител по математика на щерката в НГДЕК.

Аз мисля за ....

Как ще коментирваш актуалната ситуация в прехвалената Чехия?

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3389 on: 27.02.2021, 10:04:06 »
Как ще коментирваш актуалната ситуация в прехвалената Чехия?
Както и по-рано... Всички ще минат през това. Ние вече минахме и мерките не помогнаха... 70-80% от хората са преболедували или придобили естествен имунитет безсимптомно. Като се има предвид, че обикновен грип на практика няма, почти всеки, който е подсмърчал или кашлял, или е имал 37+ температура, е бил заразен с коронавирус и вече има имунитет. Рисковите групи измряха както се очакваше и нищо не ги спаси. А едно от възможните обяснения защо няма грип е.... ами има си го, ама му сминиха името.
Все още държа и на тезата си, че мерките объркаха естественото притичане и стана по-лошо, защото на прага на грипния сезон имаше твърде малко преболедували.  Без никакви мерки и ограничения, нещата щяха да се случат постепенно през лятото и през зимата щеше да има много повече хора с естествен имунитет. Наличието на зараза при много малко хора с имунитет е цъкаща бомба - колкото и да ограничаваш, в някакъв момент избухва, затова всички ограничителни действия още от началото на миналата година само отлагаха и влошаваха крайния изход. При това положение ваксините в момента са напълно безпредметни. Биха имали полза за следващия грипен сезон, но до тогава ще са изветрели и ще трябват нови...

Обаче единственото правилно - да не се създава паника и да не се ограничава нормалното функциониране на цивилизацията беше политически неприемливо. Политиците винаги предпочитат да унищожат системата, отколкото да бъдат обвинени, че не са действали. Както и Иво някъде назад спомена, тази стратегия е винаги печеливша - няма риск правителствата да бъдат обвинени, че не са действали. Проблемът не е локален за България, а световен... масова психоза се нарича и е по-заразна от всеки вирус.

А във връзка с маските, продължавам да ги смятам за най-малоумното нещо в цялата работа. Видно е, че не помагат с нищо, а са просто отчаян опит за имитация на активни действия и не на последно място имат овчи психологически ефект. Затова ще продължавам да щъкам без маска на открито, а при всякаква възможност и на закрито и ще подкрепям всеки друг, който го прави. Някои хора гледам и сами в колата са с маска... те пък са съвсем изтрещяли, ама това си е тяхна работа.
« Last Edit: 27.02.2021, 10:26:14 by bdz43r »

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3390 on: 27.02.2021, 10:46:33 »
Днес чух за близка на наши роднини, която не познава и е починала от корона. Възраст 60+.
Т.е. тези, за които коронавируса е смъртоносен си мрат усилено в момента с лекарски надзор.
Обаче правителството пусна биденето от най-желаещите, най-силните, най-здравите електорални единици, които изцоцаха за 1 седмица всичките ваксини.
Сега са доволни, че чрез аденовируси ще боледуват само от истински аденовируси.
Нищо, че някой път обикновеното вирусно заболяване, може за не рисковите да е по-болезнено от коронавирус.

Та така - докато georgi, radocvet, Ivo и др. създават антитела срещу 3-4 дневен дискомфортно - то разни баби и дядовци мрат като кучета щото на държавата не и пука за тях.
Нали ПР-а стана по телевизора!
Сигурен съм, че тези баби и дядовци или са били тайно на дискотека, или на даскало и така им се пада!

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3391 on: 27.02.2021, 10:50:51 »
Майка ми и баща ми са отвсякъде в рисковата група, и и двамата са минали през вируса. Майка ми два дни кашляше и пиеше прахчета за грип, баща ми като по-здрав съвсем нищо... помня преди години, аз като се върна от училище с грип, после те и двамата се изреждат задължително.
Имам познат с трансплантация на имуносупресори, боледувал от всякакви екзотични болести, даже някаква от която му паднали ноктите. Супер активна личност и е по-голям противник на мерки и ограничения и от мен - не се е спрял да контактува, пътува и т. н. И той се е заразил някъде и не е имал нищо.
Така че и в най-рисковите групи не е толкова страшно.
« Last Edit: 27.02.2021, 10:55:16 by bdz43r »

Offline georgi64

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #3392 on: 27.02.2021, 11:51:17 »
За който иска да си чете  за лъжите и фалшивите новини за  ковид. Подробно е описала несъстоятелността на лъжите им. :fan:

МЕТОДИ НА ДЕЗИНФОРМАЦИЯТА ЗА МЕРКИТЕ И ВАКСИНИТЕ ПРИ ПАНДЕМИЯТА ОТ КОРОНАВИРУС И РОЛЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ Галина Карамочева8.02.2021

https://pdfhost.io/v/pMUS1ocjR_Report_DisInfo_Covid19_08022020signpdf.pdf?fbclid=IwAR09Qt4CahE2vOSqh929xo7ZXA6Icrj2ER1XA6Gh0lARNKre7_ukZdRkclU

Offline monte carlo

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #3393 on: 27.02.2021, 18:48:43 »
А ето и един съвсем реален пример за дезинформация, разчитащ че хората четат само заглавието:

https://fakti.bg/world/557501-povecheto-germanci-iskat-imunizacionen-pasport

Авторката трябва да е с двойка по математика, щом не може да сравни две числа.
Трамваите се клатят, лашкат и повреждат? Тролеите са бавни? Попитайте Карлос Контрера и Зафир Зарков защо! - Защото ем тека...

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3394 on: 28.02.2021, 11:52:37 »
Аз под най-рискови не разбирам начина, по който се определят в момента - ей така свинската!
Трябваше да се разработят тестове, които да тестват медицински наличието на опасност - основани на наличието на рецептори исъпътстващи заболявания.
Само, че политиката е - да се плаши народа масово и да не може да се определи нищо с точност.

Offline georgi64

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #3395 on: 28.02.2021, 12:01:25 »
Една изповед на прекарал ковида тежко

Ковид-19 от първо лице.

:neznam:  https://www.facebook.com/groups/feed/

След месеци на спазване на мерките, за да не се заразим и да дочакаме ваксините - носене на сертифицирани маски FFP2, редовно миене на ръцете и спазване на дистанция, неминуемо вирусът влезе вкъщи. Нямаше как да е иначе, когато водехме сравнително нормален начин на живот - детето ходеше на градина, Надя на работа, а аз ползвах метро и ходех по срещи, както преди пандемията. Спазвахме мерките, за да се ваксинираме и да не се срещнем челно с вируса. Ми, за малко не ни се получи.
След като Надя беше положителна и със симптоми, от 2-ри и аз бях с положителен бърз антигенен тест от лаборатория и леки симптоми - леко драскане в гърлото и отпадналост. Започнах още преди това Авирон рапид по схема, както и прием на хранителни добавки, тавипек и геломиртол. Докато Надя се оправяше моето състояние се влошаваше всеки следващ ден, като сатурацията ми след 3-ти не минаваше 95.
Продължението беше зверска треска, температура няколко дни от 38.5 градуса, която за да сваля пиех Хексалгин и час и половина бях с ледени кърпи с оцет, болки в главата, мускулите и ставите, зверски коремни болки и 3 дни диария. Кашлицата ми беше такава, че имах мускулна треска на корема.
С тези симптоми и сатурация 87 постъпих на 5ти в Пирогов с обширна двойна пневмония, първо във Второ вътрешно, а от 11-ти ме преместиха в отделение "Токсикология изолатор". Стигнах до сатурация 77. Няколко дни бях на 10 литра кислород през назална канюла, още няколко на 6 л., след това 4 л. и накрая на 2 л., преди да нямах нужда от кислородната терапия, защото стигнах до сатурация 94, с която ме изписаха във вторник.
Докато бях в болница Ана преболедува вируса със симптоми /температура/, сравнително леко. Надя се оправи или поне вече беше минала най-тежката част.
Докато бях в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов", няколко човека от съседните стаи загубиха битката с вируса, човек от моята стая почина, буквално, срещу мен. В последните дни в отделението с по-леките случаи или вече оправящите се, тези, които сме по-добре помогнахме да преместят един от пациентите, които се наложи да интубират. За съжаление малко по-късно човекът почина в централна реанимация.
Нищо от това, което пиша няма за цел да получа съчувствие или внимание. Нямам нужда от това, но е важно тези от нас, които се срещнаха с вируса и не са от късметлиите, при които заболяването минава леко да разказват каква може да е реалността за всекиго. Ако дори само едни човек осъзнае, че това не е просто вирус и не се зарази, не зарази близките си и не стигне до болнично лечение, ще си е струвало.
На петия ден от изписването ми продължавам да пия антибиотик, антистенокардин, фиброзим, АЦЦ и шепи хранителни добавки. През вените ми, за 18 дни в болницата, минаха литри антибиотъци /5 вида/, противовъзпалителни и кортикостероиди /2 различни/, различните банки /Рингер, парацетамол.../не ги броя, през първата седмица бях с по две - сутрин и вечер по една...
Истината е, че аз съм от късметлиите, които макар и трудно минаха през това, но сравнение с други случаи на хора, с които лежах или тези, които загубиха тази битка, съм един щастливец. Бях в стая с човек, който бе изписан след 4 месеца в Пирогов, прекарал месец и половина интубиран в изкуствена кома. На леглото до мен беше човек, чиито дробове са увредени на 85%, а 5 дни е бил пред реалната възможност да бъде затръбен.
Не се оплаквам и не търся съчувствие, само споделям своя опит с болестта. И друг път съм бил болен от грип, нямам придружаващи заболявания, не пуша...в болница за 18 дни не съм влизал. Дали ваксините са отговорът - да, категорично. Дали ще се ваксинирам - да, категорично, когато мога и с каквато минала европейските регулации ваксина е налична.
Ковид отделението, ако не ада, е чистилището на земята, там не само помирисваш, но и усещаш смъртта. Не, не преувеличавам. Няма гаранция как заболяването би протекло, да за някои минава като настинка, за други като грип, но има един огромен процент, които сме предразположени генетично, а и не само, не е напълно ясно защо, които завършваме в болница, а стигне ли се до там никога не е съвсем ясно как ще се развие болестта.
Екипът на доц. Петър Атанасов в ковид отделението са хората, заради които много от постъпилите сме изписани или спасени. Доцентът идва всеки ден в 6:15 часа и седи до когато трябва 24/7. Екипът му от млади лекари, сестрите и санитарите са най-големите професионалисти, които са ме лекували и ще съм им винаги благодарен за нечовешките усилия, които полагат за всеки един от пациентите си.
Не, че не съм, но благодаря на всички, които бяха с нас по време на престоя ми в болницата, но все пак и доста не в мой стил - благодаря ви, че сте част от живота ми.
Т'ва е, ако някой разбере от къде да си взема парите за този близо месец извън строя и неясно, колко още възстановяване, да сподели... И за Бога, братя ваксинирайте се и спазвайте мерките.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3396 on: 28.02.2021, 17:32:34 »
Нито това е тежко боледуване - средно е, нито има акъл!
Щял да се ваксинирам! С антитела и ще се ваксинира!
Тоя и всеки месец би си слагал ваксина!
Такъв би си бил и ваксините на бабите!

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • prost ak
    • View Profile
    • Email
« Reply #3397 on: 28.02.2021, 21:04:57 »
Абе, "колега", как минаваш психо?
Dream on

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3398 on: 01.03.2021, 00:31:12 »
Абе, "колега", как минаваш психо?
По други начини... Сега сериозно, не е по темата, но като отида на психо, поне 1/3 от групата нямат и най-малък шанс да минат по редовния ред. Някои дори не могат да схванат какво се иска от тях...

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3399 on: 01.03.2021, 09:36:02 »
Покъртителен разказ. Обаче ...
Нещо подобно съм чувал преди няколко години от устата на човек, мой познат, който беше изкарал тежка бронхопневмония. Сигурен съм, че ще чуем или прочетем подобни разкази от всички изкарали някакво толкова тежко и предимно мъчително заболяване. Мъчително защото болката си е болка, но когато е затруднено дишането има и уплаха, че всяко вдишване може да е последно (цитирам моя познат, за който споменах в началото).
Та ... Дали бронхопневмонията ще е предизвикана от COVID-19, сезонен грип, настинка или има друга причина, мъката е една и съща ... Сега на преболедувалите тежко COVID-19 им се обръща внимание като част от психозата. Мой колега, на няма и 40 години, получи инфаркт на миокарда преди Нова година. Никой не се впечатли защото истинската атракция е COVID-19.
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.