Author Topic: История на софийския трамвай  (Read 220471 times)

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: История на софийския трамвай
« Reply #840 on: 07.05.2020, 08:28:56 »
Не е стигал толкова нагоре чак, най-много до обръщалото на 59 и още 100-тина метра по-нататък.  Това е или остатък от времето когато не е имало обръщало, или по някое време са решили да го продължават нагоре към края на Княжево но са се отказали.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline pavel75

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #841 on: 07.05.2020, 08:46:57 »
Може да е бил някакъв гаражен коловоз - резервата да чака там примерно.

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #842 on: 07.05.2020, 16:30:34 »
Аз видях и изходяща стрелка , която идва от коловоза в кръга. Което ме кара да си мисля, че е добра идея при реконструкцията да се направи крива , по която трамвая да може да се превърти отново от началната към крайна спирка.
« Last Edit: 07.05.2020, 16:47:59 by София 70 »

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #843 on: 07.05.2020, 18:22:57 »
На картичката не си личи ралсовия път в завоя за влизане в кръга, а веднага след него е остатъка от удвоения коловоз. Схема има тук

Вижда ли се на снимката входът на кръга, аз не мога да го видя?

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #844 on: 07.05.2020, 19:45:46 »
Малко нескопосана схема на коловозите на Княжево.

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #845 on: 09.05.2020, 23:10:21 »
Малко нескопосана схема на коловозите на Княжево.
Каква е била целта на толкова сложно съоръжение?  :neznam:
СБОГОМ, GTSofia.info

Здравей, отново, GTSofia.info  :)

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #846 on: 09.05.2020, 23:35:44 »
Идва ми на идея, че тогава са били доста по-начесто и повече линии от сега и да може да се ползват почивките нормално в тия резервни коловози.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #847 on: 10.05.2020, 00:40:59 »
Верно като се загледам, май наистинам, както София 70 е начетал, има коловоз от началната към крайната спирка, вижда се нещо, като изходяща стрелка. Обаче глухият коловоз на схемата на София 70 не съм сигурен дали е правилно начертан. Мисля, че това, което прилича на стрелка в долния ляв ъгъл на снимката, всъщност е белег от прегъвка на хартията. На схемата с линка на Метан допълнителният маневрен коловоз е изцяло след кръга и не е глух. Сеща ли е някой за една много стара снимка, където един трамвай завива в кръга и след него се вижда продължението на коловоза?

Offline София 100

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #848 on: 10.05.2020, 11:51:51 »
От страницата на Столична библиотека във ФБ:  ДТО с инв. №35, качено на автомобилна платформа за манифестация по случай Деня на труда 1 май.   "Представяме ви един по - различен прочит за празника на труда от статията на Крум Севриев, публикувана в сп. „Сердика“, 1945 г. Част от фонд „Краезнание“ на Столична библиотека"

Източник:  https://www.facebook.com/pg/stolichna.biblioteka/posts/

Ето цялата статия от сп. "Сердика" :   https://serdica.libsofia.bg/bg/lister.php?iid=DO-090001351&page=1
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:
"Трябва търпение и труд, за да се превърне черничевият лист в коприна"

Елисавета Багряна

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #849 on: 10.05.2020, 13:23:57 »
Сеща ли е някой за една много стара снимка, където един трамвай завива в кръга и след него се вижда продължението на коловоза?

Същата снимка, около която се води дискусията, само че по-ясна

Ситуацията е точно такава, каквато е начертана в схемата от 1918. Загледайте се в човека, който стои на релсите. Под него започва стрелката, която е за влизане в кръга на Княжево. Малко след това има още една стрелка, която е за удвоения коловоз, останал от времената преди да построят кръга. Няма стрелка от началната към крайната спирка (не се описва пълен кръг).

Offline mlk

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #850 on: 10.05.2020, 14:47:43 »
Не знам, какво толкова му се чудите.
Схемата си е точна и тези останали коловози са се ползвали от трамваите, които са можели да се движат и в двете посоки. При налично обръщало, тези коловози не са толкова важни, но могат да се употребяват, поне докато има от този тип трамваи. В последствие, при Софиите и подобните "еднопосочни" модели, тези коловози стават тотално непотребни и единствената причина да ги има е, че ги е мързяло да ги махнат.

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #851 on: 11.05.2020, 21:46:55 »
В списанието Modern Tramway освен в познатия брой от ноември 1971 г. със София 70 №731 на корицата, в броя от май 1963 г. също има две статии за софийскиия транспорт. Засега ги виждам само като заглавия в публикуваното съдържание на изданието. Статиите са следните:
New Tramcars for Sofia by Boris Manolov.
Transport in Sofia by John Horace Price.
Същите са ползвани като източник при съставянето на следния сайт (и по-конкретно на таблицата с трамвайните маршрути).

Online difian

• Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #852 on: 13.05.2020, 11:38:11 »
...
II - Ремарке "ДТО" с инв. № 378(Тип 377 - 379 с 4 места за седящи и 76 места за стоящи  :rolleyes:), началото на 40-те години.

Източник: https://www.delcampe.net/en_US/collectibles/postcards/bulgaria/bulgaria-1930s-sofia-street-view-small-real-photo-ab692-981554315.html
Втората снимка къде е точно?
Вероятно някъде по Дондуков
Хмм, стана ми интересно да намерим точното място и дали наистина е Дондуков. По сградите още не съм се ориентирал.

В дъното ми приличат сградите на Лъвов мост (вижте приложената снимка), но пък близките сгради не ми се връзват по никакъв начин.

Трябва да е достатъчно широк булевард с острови. Ниското най-вдясно ми заприлича на края на Женския пазар при Екзарх Йосиф, но и там не е. Прегледах Дондуков, но не се улових за нито една от сградите там...  :crazy: :help: :rolleyes:
« Last Edit: 13.05.2020, 11:44:29 by difian »

Offline Стререомонокъл

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #853 on: 13.05.2020, 13:21:03 »
Аз гледах за характерния купол по-назад вляво, но не видях такъв на Дондуков. Но пък е възможно сградата вече да не съществува или да е преустроена. Иначе това на снимката, която си качил наистина прилича. Имам предвид купола.
« Last Edit: 13.05.2020, 13:37:05 by Стререомонокъл »
Нация от лошо гледащи директори

Offline mlk

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #854 on: 13.05.2020, 17:23:57 »
В списанието Modern Tramway освен в познатия брой от ноември 1971 г. със София 70 №731 на корицата, в броя от май 1963 г. също има две статии за софийскиия транспорт. Засега ги виждам само като заглавия в публикуваното съдържание на изданието. Статиите са следните:
New Tramcars for Sofia by Boris Manolov.
Transport in Sofia by John Horace Price.
Същите са ползвани като източник при съставянето на следния сайт (и по-конкретно на таблицата с трамвайните маршрути).
Маршрутът на тм.12 е много интресен. Точно начална спирка при гарата не ми е позната. Липсва 15, а маршрутът на 14 до Ив.Вазов е по-стар от 1963. Маршрутът на 11 също някак не пасва. Изобщо, картата прилича на една каша с много грешки. Най-вероятно данните, които са верни са към 1961г.

Online difian

• Модератор
  • Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
« Reply #855 on: 13.05.2020, 18:46:15 »
Аз гледах за характерния купол по-назад вляво, но не видях такъв на Дондуков. Но пък е възможно сградата вече да не съществува или да е преустроена. Иначе това на снимката, която си качил наистина прилича. Имам предвид купола.
И аз тръгнах да търся запазени сгради, а непознатите оправдавах с това, че вече ги няма. Връзката с Лъвов мост я правя заради силуета на сградите отвъд реката, не заради куполите.

Но ретро снимката не е правена с голям зуум, , но в дъното улицата очевидно завива. По Мария Луиза такива островни перони и спирка между Халите и Лъвов едва ли е имало....

Да е. наистина Дондуков и всички сгради да са си отишли и сега там да е Партийния Дом, а в дъното да са сгради в района на ул. Търговска...

Offline UMSofia

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #856 on: 13.05.2020, 19:31:09 »
Хмм, стана ми интересно да намерим точното място и дали наистина е Дондуков. По сградите още не съм се ориентирал.....

За мен това е мястото - Мария Луиза преди пресечката с цар Симеон. Сградата с богата орнаментика на преден план отдясно не е оцеляла. На нейно място е Министерството на екологията. В далечината зад нея се вижда сградата на "Модерен театър" (кино Цанко Церковски) с характерното топче отгоре, което преди години демонтираха, за да не утрепе някой.  Отсреща, сградата с кулата си стои и днес, точно на ъгъла със Симеон, но кулата е премахната. Обърнете внимание на детайлите около прозорците на мансардния етаж - същите са. Прикачвам снимка на булеварда и Модерен театър, само че заснета от страната на Лъвов мост.
« Last Edit: 13.05.2020, 19:40:49 by UMSofia »

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #857 on: 13.05.2020, 21:08:28 »
Хмм, стана ми интересно да намерим точното място и дали наистина е Дондуков. По сградите още не съм се ориентирал.....

За мен това е мястото - Мария Луиза преди пресечката с цар Симеон. Сградата с богата орнаментика на преден план отдясно не е оцеляла. На нейно място е Министерството на екологията. В далечината зад нея се вижда сградата на "Модерен театър" (кино Цанко Церковски) с характерното топче отгоре, което преди години демонтираха, за да не утрепе някой.  Отсреща, сградата с кулата си стои и днес, точно на ъгъла със Симеон, но кулата е премахната. Обърнете внимание на детайлите около прозорците на мансардния етаж - същите са. Прикачвам снимка на булеварда и Модерен театър, само че заснета от страната на Лъвов мост.

Определено е това. Сградата с кулата (вече без кулата) и двете поред сгради отсам нея са там същите. Много благодаря! Много се кефя нещо такива мистериозно, когато някой успее да го разгадае. Спирките верно са били на много по-гъсто преди, значи е имало спирка между Халите и Лъвов мост.

Например съседи са ми казвали, че е имало трамвайна спирка на Ботев и Неофит Рилски.

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #858 on: 13.05.2020, 22:59:05 »
Определено мястото трябва да е това, тук ви бях пускал как са били спирките към 1935, на посоченото място пред Модерен театър има спирка.

На долната снимка почти от същото място много добре се вижда специфичния първи купол на сградата на ъгъла на Мария Луиза със Симеон

но на снимката с 378 не се вижда втория купол в далечината на тази сграда (все едно е изрязан)

Online viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #859 on: 14.05.2020, 18:47:46 »
Малко трамвайчета на заден фон:
храна за мозък - http://www.banitza.net/