Патриаршията и зидове на Царевец се нуждаят от спешна реставрация
Спешни аварийни консервационно-реставрационни работи трябва да бъдат направени на редица сгради и зидове на Царевец, каза във Велико Търново зам.-министърът на културата арх. Георги Стоев.
По думите му голямо количество зидове в момента се рушат, защото са на открито, а може би и защото навремето не са изпълнени както трябва. Има за решаване конструктивни проблеми по Патриаршията, където има пукнатини по терена, коментира арх. Георги Стоев.
Той е в старата столица за участие в двудневна национална работна среща на музейните работници. Арх. Стоев беше част от междуведомствената комисия, която направи оглед на крепостта Царевец преди няколко месеца. Тази комисия пък беше предизвикана от изказванията на предшественика на Георги Стоев - Тодор Чобанов, докато той беше зам. министър на културата.
От тогава досега обаче нищо не се е променило около Царевец, призна настоящият зам.министър. "Предполагам, че с идването на нов кмет във Велико Търново, който е силно ангажиран с културното наследство, нещата ще потръгнат. Надявам се общината да участва по-активно в опазването на културното наследство на Царевец", каза арх. Стоев.
13 млн. лв. повече ще има в новия бюджет за култура и културно-историческо наследство, съобщи още зам.-министърът. Културният туризъм е национална стратегия, което ще позволи на Велико Търново да кандидатства по проекти, свързани с тази стратегия.
Семинарът, който продължава и утре, е организиран от Министерството на културата и Регионален исторически музей във Велико Търново. Целта на срещата е музейните специалисти да запознаят колегията и дискутират добрите практики, решените и нерешени проблеми, свързани с изграждането на мрежа от партньори.
Информацията е взета от: - DarikNews.bg
Изоставен строеж заприщи два квартала
Институциите застанаха срещу хората и позволиха да строят върху прекия им път
ИЗОСТАВЕН СТРОЕЖ ЗАПРИЩИ ДВА ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ КВАРТАЛА. ДОСКОРО СГРАДАТА БЕ НЕОБЕЗОПАСЕНА, но заради множество протести до Община В. Търново и прокуратурата и инцидент, при който бе блъснато дете, тя вече е опасана с тараби и мрежи.
В района събират и протестна подписка, тъй като обектът се вдига точно върху стълбище, което е пряк път между два квартала на няколко хиляди човека. Така се запушва подходът към един от най-оживените райони - „Беляковско шосе”, както и към намиращите се в близост няколко големи улици, включително „Освобождение”, „Гео Милев”, „П. Яворов”, „Ал. Константинов” и др.
Спирката „Беляковско шосе” е една от най-масовите в целия град. Подходът към нея също е заприщен от строежа.
Въпреки скандалите сградата бе започната. Според информационната й табела тук ще се прави няколкоетажен магазин и склад. Инвеститор е фирмата „Скорпион – М”. Обектът е трябвало да бъде направен за 7 месеца, но уви. Този срок не е изпълнен и просрочен с три години. Друг е въпросът обаче как и защо са му позволили да прави това.
ПРИ ПЪРВИЯ ОПИТ ТУК ДА СЕ СТРОИ ИНВЕСТИТОРЪТ УДРЯ НА КАМЪК, СЛЕД КАТО СЪСЕДИТЕ МАСОВО СКАЧАТ И ПУСКАТ ЖАЛБИ, защото не са били уведомени за промяната на подробния устройствен план, каквито са изискванията на Закона за устройството на територията. Това се случва още през 2006 г. Година по-късно обаче операцията се повтаря.
Случаят е от толкова голямо обществено значение, че в целия район на бул. „България” събираха протестна подписка. Жалбата на хората бе депозирана в кметството.
Чиновниците обаче явно прецениха, че всичко е наред. „Как ще е наред, след като тук е одобрен нов план, без някой да ни е питал, и как това е могло да стане, като няма никой желаещ тук да се строи”, негодуват хората. По случая е сезирана и прокуратурата, но от там също си затрайват.
Борис Тодоров, който е един от живущите, сезира прокуратурата, че блоковете на бул. „България” N 66, 68 и 70 имат документи за отстъпено право на строеж с площ от 5000 кв. метра, което си поделят с блоковете на съседната улица „Освобождение”. Части от същия терен обаче, включително градинката и прекия път, мистериозно се оказват в частни ръце, след като Общината ги продава.
Случаят на „Беляковско шосе” е типичният пример за сблъсъка между обикновения гражданин и институциите. Той е показателен и за това, че общественият интерес невинаги е защитен от законите и там, където властва капиталът, обикновеният човек е безсилен.
Въпреки всичко обаче недоволните от застрояването се надяват общинската администрация, Регионалната дирекция за национален строителен контрол и прокуратурата да се произнесат по случая и да защитят правата им.
Стилян НАЙДЕНОВ
Информацията е взета от в."Борба"
Търсят мераклии да направят двуетажен подземен паркинг с асансьор за 600 коли
Съоръжението е планирано до парк „Марно поле” и е одобрено от Експертния съвет
ПРОЕКТ ЗА ДВУЕТАЖЕН ПАРКИНГ ЗА 600 КОЛИ С АСАНСЬОР ДО ПАРК „МАРНО ПОЛЕ” ОТЛЕЖАВА В ОЧАКВАНЕ НА ИНВЕСТИТОР.
Разработката на арх. Младен Кърпачев е получила одобрение от Експертния съвет по устройство на територията и впоследствие Великотърновският общински съвет насрочва конкурс, за който няма мераклии. Ако обаче се променят параметрите му и се осигури подкрепата на Община Велико Търново, обектът може да се изгради. Сините зони практически не дават шанс за всички обитатели на района. Освен това се създава и проблем с трафика към Улицата на глада. Отсечката предстои да бъде ремонтирана и отворена с разширение с близо 60 хил. лв. от средствата по водния проект, който е в ход в момента. Така задачата на потенциалните инвеститори е още по-лесна.
Автор на проекта за изменение на подробния устройствен план на района също е арх. Младен Кърпачев. Разработката му предвижда подземното съоръжение, макар и трудно за изпълнение, да не увреди съществуващата растителност. Отпаднал е и първоначалният работен вариант на проекта, предвиждащ две кули арки с офиси на входа и на изхода на подземния паркинг, за да не се презастроява районът.
СЪЩЕСТВЕНА ЧАСТ ОТ ДВУЕТАЖНИЯ ПАРКИНГ ЩЕ ПОПАДНЕ ПОД ЦЕНТРАЛНАТА АЛЕЯ И ЧАСТИ ОТ САМИЯ ПАРК „МАРНО ПОЛЕ”, така както е усвоено пространството и в „Сентръл парк” в Ню Йорк.
Проблемът с паркирането в централната градска част на В. Търново се задълбочава с всеки ден. Предвид липсата на свободни терени, съществуващата застройка, специфичните релефни особености и съществуващата улична мрежа, която трудно поема трафика, за паркиране не остава място. Това налага търсенето на нетрадиционни, макар и по-скъпи решения като този паркинг.
Самият паркинг „Марно поле” ще е на два етажа и с капацитет от 600 паркоместа. Входно-изходни рампи са разположени от изток и запад на всяко ниво, като е използвана денивелацията на терена, гласи проектът. Паркирането е двустранно, перпендикулярно на централната, двупосочна алея, която е с ширина 7 метра. Предвиден е ръкав под централната алея на парка, където няма висока растителност, а само цветни партери, които ще бъдат възстановени. Улиците, под които ще се изгради паркингът, ще бъдат възстановени и ще провеждат по-добре трафика, обясни специалистът.
Онзи, който се наеме да изгражда огромния паркинг, ще трябва да си връща инвестициите с парите от входните такси.
Стилян НАЙДЕНОВ
Информацията е взета от в."Борба"
„Кауфланд” удари на камък за парка на болницата, държавата не го дава
Казусът се заплита, защото се появиха и наследници на имота
МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО Е ИЗПРАТИЛО ПИСМО ДО РЪКОВОДСТВОТО НА ОБЛАСТНАТА БОЛНИЦА, с което уведомява, че не може да става дума за приватизация на парковата зона на лечебното заведение, към която претенции има веригата „Кауфланд”. Това разкри зам.-председателят на Съвета на директорите на МБАЛ „Д-р Стефан Черкезов” - д-р Христо Христов.
„Болницата е в забранителния списък за продажба, държавата е собственик на 51% от нея. Теоретично, ако стане сделка, останалите акционери - няколко общини от региона, могат да поискат част от парите. С постановление на Министерския съвет лечебното заведение може да бъде извадено от този списък, но това е малко вероятно с оглед статута му. За веригата е най-добре да си потърси друг подходящ терен”, коментира пред „Борба” д-р Христов.
Според него „Кауфланд” е депозирал инвестиционни намерения за хипермаркет както в Министерството на здравеопазването, така и в Община Велико Търново. С решение на местния парламент отпреди два месеца пък отговорността за приватизацията бе стоварена върху мажоритарния собственик, тъй като нито един съветник и бившият кмет д-р Румен Рашев не пожелаха да си сложат главата в торбата и да понесат отговорността за евентуална продажба на болничните терени.
Междувременно казусът със собствеността на парковата зона, в която е разположена единствената в региона хеликоптерна площадка за спешни случаи, може да придобие неочакван обрат, тъй като се появиха претенденти за имота.
НАСЛЕДНИЦИ ПРЕТЕНДИРАТ ДА СИ ВЪРНАТ ЧАСТ ОТ ОТЧУЖДЕНИ ЗА ПАРКОВА ЗОНА ТЕРЕНИ В ОБЛАСТНАТА БОЛНИЦА „Д-р Стефан Черкезов”, сочат документи, с които „Борба” разполага.
Наследниците на великотърновеца Петър Бостанджиев имат реална възможност да си получат обратно земите по текст от Закона за устройството на територията. В него се казва, че ако един имот е отчужден за дадено мероприятие и то не е реализирано, може да се върне обратно. По тази схема в региона бяха възстановени доста наследствени имоти, коментират юристи.
Според документите Търновският градски народен съвет отчуждава над 50 дка от Петър Бостанджиев, като за собствеността му е издадено Удостоверение N 6297 на Съвета от 6 юли 1959 г. Сред земите, които му прибират, е и нива с площ от 13, 7 дка в местността Чобаните, която е известна още и като Стамболовото място.
Видно от протокола, тогава са заплатени по 6 лв. на квадратен метър, което е над 21 хил. лв. стари пари.
КАТО МОТИВИ ДЪРЖАВАТА ДА ПРИБЕРЕ ЧАСТНАТА ЗЕМЯ СА ПОСОЧЕНИ „ЗАЛЕСЯВАНЕ И ОФОРМЯНЕ НА ПАРКОВА ЗОНА ЗА ОКРЪЖНАТА БОЛНИЦА”, която тогава още не е била построена, сочат документите, с които „Борба” разполага.
И досега тук не е оформена зелена площ, заради което може да се счита, че мероприятието не е изпълнено, обобщават юристи. Ако делото за земите бъде спечелено, наследниците просто ще трябва да върнат парите от обезщетението, които след деноминациите представляват нищожна за днешните стандарти сума.
Държавата като мажоритарен собственик обаче има възможност да предостави други свои земи на претендентите, тъй като е явна нуждата на болницата, на която предстои да събере двете си бази в едно, от допълнителните пространства, така както са били планирани те в миналото.
Според юристи, докато траят делата обаче, спорните площи ще бъдат поставени под възбрана.
Стилян НАЙДЕНОВ
Информацията е взета от в."Борба"