https://www.iskra.bg/samo-92-sm-trotoar-v-sofiya-zastrashava-zhivota-na-peshehodtsi-i-uchenitsi/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR377bxeT8DRedsJjr-DUFzbreNolWzkxLJjjWMhX3ThhRhwVuyxg7adUdM_aem_EU4d9MlYH03j25R-rjrKNAСамо 92 см: Тротоар в София застрашава живота на пешеходци и ученици
Общественикът Тома Белев повдигна въпроса за 92-сантиметров тротоар на ул. „Опълченска“
Нина Кръстева -26 ноември 2024 | 12:28:49052
Общественикът Тома Белев публикува в социалните мрежи критичен пост, в който обръща внимание на опасно тесния тротоар на ул. „Опълченска“ в София. Ширината на тротоара е едва 92 сантиметра, което го прави неподходящ за безопасното придвижване на ученици от четири училища, велосипедисти, майки с колички и пешеходци.
Според Белев въпреки сигналите на жителите на квартала, строителните дейности продължават. Той отбелязва, че институциите като Столична община, РДНСК, ДНСК и Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ са под влиянието на строителни фирми, които доминират обществените поръчки в града.
Белев посочва, че служителите на Дирекцията за национален строителен контрол /ДНСК/ са били запознати с проблема. По думите му те мълчаливо са признали ситуацията, но въпреки това не са предприели действия.
„На 92 сантиметра ще трябва да се разминават велосипедисти, майки с колички, пешеходци и групите от ученици. Всички знаят за този проблем, но строежът си върви. След първия инцидент вероятно ще накажат някой чиновник, и толкова“, пише Белев. Според него проблемът с тротоара на ул. „Опълченска“ е част от по-голям проблем – зависимостта на институциите от строителни фирми, които печелят обществените поръчки.
Той подчертава, че след евентуален инцидент вината ще бъде хвърлена върху чиновниците, а истинските виновници – фирмите, които нарушават стандартите и застрашават безопасността, ще останат ненаказани. Белев завършва поста си с критичен тон, признавайки, че като граждани всички носим отговорност за ситуацията:
„Срамът, който прочетох в очите на служителите на ДНСК, е и мой срам, защото каквото и да правят жителите на квартала, строежът си върви.“
Случаят с тротоара на ул. „Опълченска“ е пример за системен проблем с градското планиране и взаимодействието между строителните компании и институциите. Гражданите настояват за адекватни решения, които да гарантират безопасността и удобството на всички участници в движението.