Author Topic: Недобросъвестни шофьори и ватмани  (Read 1177556 times)

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Re: Недобросъвестни шофьори и ватмани
« Reply #6960 on: 06.03.2024, 22:19:07 »
Но има и определени законови, и подзаконови правила относно обслужването на пътници, които не са известни на широката обществена маса.
И които масово се погазват от голяма част от водачите, така че това няма как да е убедително оправдание за асоциалните прояви, с каквито е пълна настоящата тема.

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
« Reply #6961 on: 07.03.2024, 00:29:40 »
И които масово се погазват от голяма част от водачите

И всички си носят последствията...............
Спрете си просташките мнения !

Offline Niko.G

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #6962 on: 07.03.2024, 07:50:36 »
А ти беше ли на спирката , сигнализира ли на водача ,че ще се качиш ......не вземам страна , просто питам .

Това със сигнализацията ми напомни на един случай от преди време, как шофьора на 3616 по 384 се закани да ме пребие за дето натиснах СТОП бутона преди да сляза, тъй като беше последен курс и по маршрута пропусна поне 3 спирки и предпочетох да му улесня работата.

Аз да кажа за шофьора на 1229 днес по 64...

Преди време, не беше ли точно 1229 по 64 автобусът, който при престрояване удари кола и не спря(бягство от ПТП по думата на закона)? Ако не се лъжа случката се разви на СОП.
« Last Edit: 07.03.2024, 07:58:09 by Niko.G »
SUMC - Desordem e Regresso.

Offline Tisho

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #6963 on: 23.03.2024, 00:57:43 »
Вчера (вече онзи ден, 21.03.2024), за първи път от 14 години, откакто живея в София ми се случи шофьор да се заяде с мен, че съм снимал превозното средство.

Става дума за водачът 2-ра смяна на 3100, на линия 305.
Слизам от 2-ра врата, минавам си внимателно отпред на тротоара, за да заема удобно място. Щракам си с фотоапарата, което не беше дори и кой знае какво и вървейки назад нашият в следобеден час пик в делник (18:40 примерно да е бил часът) се провика:
"Ей приятел, какво снимаш тука? Кой ти е позволил?"
И му обясних, че не снимам него, а автобуса и, че ако толкова му пречи, ще "изтрия лицето му".  :rolleyes: :help:
И от нямане какво друго да каже, се провика "Ще изтриеш, ами!" гневен и затвори вратата и си продължи към Пейфил.

Та с това, продължавам да се изумявам на ориенталската, комплексарска диващина, особено предвид, че тази професия на много места е третирана по сходен начин. Не е задължително "последната дупка на кавала", но и не е престижна.
Разбирам, че тези хора са на работното им място и например нямаше да е хубаво някой да се надвесва над моето в офиса и да ме снима, особено ако си цъкам в телефона, ала... в техният случай, те така или иначе са константно снимани от видеокамери. Второ, какво означава да "не даваш" на спотър да снима ПС - било тролей, трамвай, влак, автобус, микробус или дори метро (изключение от правилото може би)?
Превозните средства са държавна или частна собственост и освен ако компанията изрично не сложи лепенка на тях да не се снимат, никой няма злонамерено да тръгне в тази посока. (С това НЕ давам идеи на някои малоумници!). Ако е пътник и не е спотър или турист и снима, това би било по линията на водача, ако го е издразнил нещо. Но нормалните хора (не психопатите) не правят това. А да си спотър не означава да си психопат, а фен.

Само преди 2 седмици бях в Палма де Майорка и нямаше такива щуротии. Имаше някакви, които ми свиреха и ме заглеждаха и то само в един от 8-те дни и в изолирани случаи, вероятно, защото извън сезон "няма какво".

А спотърството е свързано с документиране на фотографска история, спирка, маршрут, модел, час, ден, в някой случай реклама, боя, ливрея и много детайли, които са много отвъд нечие шофьорско възприятие.  :rolleyes:

В Мексико пък съвсем не ме бяха отразили. Само усмихнати хора, независимо колко е труден живота.
В 0135 СН - уникалният автобус на Варна!
Фен на швейцарските автобуси MAN 10.190 HOCL / Lauber, MAN SG280H, SL200, NL202, NG272, Lion's City, MB O305/G/Heuliez, Conecto/G, Citaro/G, нови возила, електробуси, тролеи, трамваи, метро и влакове.

Почивай в мир, Тони!

Ама О405 са много грознииии

Offline david

• Запален по ГТ
  • 2914 (1987 - 2021)
    • View Profile
« Reply #6964 on: 23.03.2024, 01:33:55 »
Реално нищо не е станало, не знам защо си изписал толкова много, за да ни кажеш едно нищо. Отиди да снимаш по Унгария, да видиш какво са тегави шофьори и какво означава да мразят да бъдат снимани.
Ikarus 280.92T GANZ ELEKTROTECHNISCHE WERKE
Ikarus 280.94T GANZ VILLAMOSSÁGI MŰVEK

Online IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #6965 on: 23.03.2024, 03:24:27 »
Аз и по Унгария ги снимах преди 23-25 години, когато още книги за автобуси не бях и сънувал, а листовки трябваше да ида в завода, че да ми дадат..Нямаше още дигитални фотоапарати, интернетът беше в ембрионално състояние....Не съм имал проблеми, само един дядка, пътник, се развика, когато снимах салона на един 412. Обаче...имам спомен през 2015та, когато окончателно спряха Икарусите и бяхте ходили нощес на Стинд да снимате най-последния, който приключваше изцяло експлоатацията с последен курс на 79, шофьорът се беше заял. Оказа се, причината е, че съвсем скоро синът му е починал....
По рейс и по жена не се тича!

Offline 04Boris22

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #6966 on: 23.03.2024, 14:17:55 »
Вчера (вече онзи ден, 21.03.2024), за първи път от 14 години, откакто живея в София ми се случи шофьор да се заяде с мен, че съм снимал превозното средство.

Слизам от 2-ра врата, минавам си внимателно отпред на тротоара, за да заема удобно място. Щракам си с фотоапарата, което не беше дори и кой знае какво и вървейки назад нашият в следобеден час пик в делник (18:40 примерно да е бил часът) се провика:
И му обясних, че не снимам него, а автобуса и, че ако толкова му пречи, ще "изтрия лицето му".  :rolleyes: :help:
И от нямане какво друго да каже, се провика "Ще изтриеш, ами!" гневен и затвори вратата и си продължи към Пейфил.

Та с това, продължавам да се изумявам на ориенталската, комплексарска диващина, особено предвид, че тази професия на много места е третирана по сходен начин. Не е задължително "последната дупка на кавала", но и не е престижна.
Разбирам, че тези хора са на работното им място и например нямаше да е хубаво някой да се надвесва над моето в офиса и да ме снима, особено ако си цъкам в телефона, ала... в техният случай, те така или иначе са константно снимани от видеокамери. Второ, какво означава да "не даваш" на спотър да снима ПС - било тролей, трамвай, влак, автобус, микробус или дори метро (изключение от правилото може би)?
Превозните средства са държавна или частна собственост и освен ако компанията изрично не сложи лепенка на тях да не се снимат, никой няма злонамерено да тръгне в тази посока. (С това НЕ давам идеи на някои малоумници!). Ако е пътник и не е спотър или турист и снима, това би било по линията на водача, ако го е издразнил нещо. Но нормалните хора (не психопатите) не правят това. А да си спотър не означава да си психопат, а фен.

Само преди 2 седмици бях в Палма де Майорка и нямаше такива щуротии. Имаше някакви, които ми свиреха и ме заглеждаха и то само в един от 8-те дни и в изолирани случаи, вероятно, защото извън сезон "няма какво".

А спотърството е свързано с документиране на фотографска история, спирка, маршрут, модел, час, ден, в някой случай реклама, боя, ливрея и много детайли, които са много отвъд нечие шофьорско възприятие.  :rolleyes:

В Мексико пък съвсем не ме бяха отразили. Само усмихнати хора, независимо колко е труден живота.

А при мен за 2 години 3 пъти ми се случи да стават от кабината и да идват да ми се карат, единият даже искаше да ми налита на бой... :laugh: (име и титулярен автобус няма да казвам).
над 6000 мои снимки във Flickr:
https://www.flickr.com/photos/198506535@N07/

Offline Tisho

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #6967 on: 23.03.2024, 14:39:15 »

А при мен за 2 години 3 пъти ми се случи да стават от кабината и да идват да ми се карат, единият даже искаше да ми налита на бой... :laugh: (име и титулярен автобус няма да казвам).

От друга страна е добре да се казва и да се знае, колегиално е.  :rolleyes:

Аз съм имал и по-лоши случаи: във Варна има един шофьор - Йордан К. Димитров, пенсионер от с.Кичево, който беше фиксиран на линията за с.Генерал Кантарджиево в продължение на години. Докато караше в Транстриумф, веднъж беше извадил В 2125 СТ - швейцарски MB O309, който се използваше за служебен, а не за редовен градски или междуградски превоз и те бяха доста интересни тогава (да е било зимата на 2007 или 2008). Заради едните снимки (и то с тогавашните телефони) излезе и ме беше почти пребил на колелото и никой от колегите му не го беше спрял. Нямах някакви синини или нещо, но в продължение на известно време бях поспрял. Не го осъдих, макар че може би е трябвало, тъй като бях непълнолетен, а и тогава България още тепърва влизаше в ЕС и беше още по-зле работата.
С Тони, а и другите веднъж специално го бяхме причакали след един светофар на ул."Отец Паисий" до McDonalds и кръглата банка, за да го снимаме, тъй като той караше един красив мидибус MAN Lauber, пак швейцарски - В 2096 КН. Той спря и беше задръстил движението, беснеейки по наш адрес, а ние после се затичахме надолу.  :devil:
Естествено, бяхме деца с доста ограничено мислене.

Във Варна продължава да е доста опасно това занимание - там масово има откровено злонамерени шофьори, които могат да посегнат, включително и на апаратура, да ръсят заплахи и да обиждат и псуват, ако видят, че някой снима на улицата.
Впрочем, в тази връзка беше и фермана по-горе: повече е смешно, отколкото тъжно.  :rolleyes: :help: :/
Фен на швейцарските автобуси MAN 10.190 HOCL / Lauber, MAN SG280H, SL200, NL202, NG272, Lion's City, MB O305/G/Heuliez, Conecto/G, Citaro/G, нови возила, електробуси, тролеи, трамваи, метро и влакове.

Почивай в мир, Тони!

Offline 04Boris22

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #6968 on: 23.03.2024, 18:56:39 »

От друга страна е добре да се казва и да се знае, колегиално е.  :rolleyes:

Казва се Георги и понастоящем е титуляр на а2801 ;)
над 6000 мои снимки във Flickr:
https://www.flickr.com/photos/198506535@N07/

Offline Tisho

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #6969 on: 27.03.2024, 23:48:07 »
Днес, 27.03.2024
Автобус 7121 на линия 12 - около 18:05 посока Автостанция Изток, шофьорът се беше засилил по Владимир Вазов така, че не можа да спре навреме и спря изключително рязко, при което една жена падна от мястото си и се изтърси на пода в тясната му част на задната ос. Човекът с нея (нейният син) успя да й помогне да се изправи и като че ли беше леко охлузена. Цялото й яке беше станало на изтривалка.  :help: :angry:

Щеше да направи добро впечатление шофьорът, ако спирайки на светофарът беше слязъл от кабината за минутка, пускайки аварийните и поне се извини или види дали жената е добре...

Почивай в мир, Тони!

Offline Niko.G

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #6970 on: 28.03.2024, 22:42:20 »
Щеше да направи добро впечатление шофьорът, ако спирайки на светофарът беше слязъл от кабината за минутка, пускайки аварийните и поне се извини или види дали жената е добре...

От починал писмо получвал ли си...

Offline poly911

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #6971 on: 29.03.2024, 15:54:03 »
5012-123 движи се с неработеща втора врата,водача дори не си е направил труда да залепи лист с надпис че не работи макар и отвън на самата врата
А отвътре е опънал червена лента на дръжките между вратата

Offline Niko.G

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #6972 on: 29.03.2024, 20:20:13 »
5012-123 движи се с неработеща втора врата,водача дори не си е направил труда да залепи лист с надпис че не работи макар и отвън на самата врата

Не виждам проблем у водача. Би било далеч по-редно да изкарат резерва.

Offline Tisho

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #6973 on: 29.03.2024, 20:35:43 »

От починал писмо получвал ли си...

Въпрос на култура, баце!

Почивай в мир, Тони!

Offline poly911

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #6974 on: 30.03.2024, 09:36:55 »

Ами представи си колко човека на спирките около Дървеница и университетите там натискаха копчето на втора врата отвън

Offline Stoi4o

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #6975 on: 31.03.2024, 20:56:46 »
Не обичам да пиша тук,ама ето и това ще се случи:Преди малко на Руски Паметник посока Надежда.Тичах за ТБ5-1656 и стигнах на последната врата,пет пъти натиснах и не ми се отвори вратата,копчето сигурно заяжда.Затичах се към втората врата че беше отворена,но ми се затвори под носа.Ама шофьора не знаеше че мога да тичам и да го хвана от другата страна на Руски Паметник,беше изненадан,не
 ме е видял.Аз бях възпитан и му казах че не е прав иначе всичко се връща и си заслужава сега да се оплача от него...уви сигурно няма да го направя понеже баща ми е пред пенсия в тази професия......жив и здрав да е!
« Last Edit: 31.03.2024, 20:58:43 by Stoi4o »

Offline Niko.G

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #6976 on: 01.04.2024, 21:18:16 »

Ами представи си колко човека на спирките около Дървеница и университетите там натискаха копчето на втора врата отвън

1. Стъклата на вратите на Хайгерите са затъмнени и ако се сложи бележка отвътре, няма да се вижда.
2. Няма как да залепи такава отвън, тъй като, най-вероятно не е имал необходимите материали. Би му било нужно хубаво тиксо(което едва ли има в кабината)за да се закрепи добре върху вратата или корпуса.

Offline ghost8

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #6977 on: 01.04.2024, 22:26:56 »
Не обичам да пиша тук,ама ето и това ще се случи:Преди малко на Руски Паметник посока Надежда.Тичах за ТБ5-1656 и стигнах на последната врата,пет пъти натиснах и не ми се отвори вратата,копчето сигурно заяжда.Затичах се към втората врата че беше отворена,но ми се затвори под носа.Ама шофьора не знаеше че мога да тичам и да го хвана от другата страна на Руски Паметник,беше изненадан,не
 ме е видял.Аз бях възпитан и му казах че не е прав иначе всичко се връща и си заслужава сега да се оплача от него...уви сигурно няма да го направя понеже баща ми е пред пенсия в тази професия......жив и здрав да е!
С риск да те засегна, но понеже станах свидетел на тази случка снощи - ще кажа, че монетата винаги има две страни,  :D Затова и никога не се тича за градския, в голям брой случаи ще го отгледаш.
Далеч не го оправдавам, разбира се, но тичайки и идвайки отзад е възможно да не те е видял в тъмното.
Второ, в случая водача си отвори вратите, а не пътниците. Да можело и всичките да отвори, но уви.
Трето, ако беше погледнал таблото или назад, щеше да видиш ТБ7 идвайки след 1 минута от ТБ5 и нямаше да тичаш.
Последно, все пак беше 20+ градуса да беше се разходил за 10 минути до метрото на Опълченска. (но да кажем, че много си бързал). И дори и "оплакване" няма да има голяма разлика с тази огромна липса на шофьори и дупки в наряда, но явно си наясно с това, че ще е загуба на твоето време.  :rolleyes:

Offline marina

• Писател
  • **
    • View Profile
« Reply #6978 on: 05.04.2024, 11:33:04 »

Offline turboto96

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #6979 on: 05.04.2024, 12:22:29 »
Колкото и колите го пускат, когато реши да е по правилник....  :help:
Същото се случва на 88 за ляв завой, на кръстовището Бул.Андрей Ляпчев и Бул.Александър Малинов.
Също пак на 88 с бус лентата, на Бул.Климент Охридски и Бул.Г.М.Димитров.
120 на Румънското да излезе от спирката и да се нареди за ляв завой по Ул.Черковна и т.н и т.н

Служебно им го прощавам, аз като пътник виждал какво правят колите, само и само да са пред автобуса.

Ще си чакате, нищо ви няма!