Технически е възможно. Не е нужно кондензаторите да са във влаковете, може да са в подстанцията и тогава на влаковете им е все едно. Ако не се лъжа, преди 1-2 години имаше някакви амбиции това да се прави в ТИС на електротранспорта, но не знам стигна ли се до реализация. Зависи дали има икономически смисъл, т. е. спестената електроенергия за експлоатационния срок на оборудването да е на стойност значително по-голяма от стойността на модернизацията.
Вторият начин с инверторите, които да връщат направо във външната мрежа обикновено не е целесъобразен, защото върнатата така енергия е доста непостоянна и отделно трябва да се договорят условия с ЕРП, които вероятно ще са подобни на присъединяване на генерираща мощност (както фотоволтаичните паркове). Т. е. Метрополитен ще трябва да продава рекуперирания ток като производител, за да има изобщо смисъл да се прави. В железницата, понеже не е необходимо никакво допълнително оборудване или промени по подстанциите, има мълчаливо съгласие за свободно връщане на излишъка, но никой на никого не го плаща.