Author Topic: Градският и жп транспорт в Германия  (Read 322580 times)

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Хакери са ударили Дойче бан, вчера цял ден е имало проблеми със сайта и свалянето на онлайн билети...  :help:  :(

https://www.tagesschau.de/inland/gesellschaft/bahn-stoerung-it-cyberangriff-100.html

Offline София 100

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 4357
    • View Profile
    • Email
Свидетелство за правоуправление на водач в VEB Kombinat Berliner Verkehrsbetriebe в източен Берлин, ГДР, в което са изброени моделите трамваи, които може да кара.Впечатляващо, че е карал и големите 4-осни мотриси Гота. Автор и притежател: Jan-Peter Appel.
Направеното днес е недостатъчно за утре.

Offline david

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 598
  • Ganz Villamossági Művek
    • View Profile
Отделни категории за Кт4 и Кт4 с тиристори... същата излизна простотия като в Унгария. За всеки модел, че и модификация на модел, отделен курс и категория  :help:

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Отделни категории за Кт4 и Кт4 с тиристори... същата излизна простотия като в Унгария. За всеки модел, че и модификация на модел, отделен курс и категория  :help:

Нормално, няма да ги пускат ватманите да се самообучават и да трошат скъпата техника. Освен това тиристорните са били специална доставка само за Берлин, редно е да ги обучават отделно.

Offline IKAR

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6872
    • View Profile
    • Email
На тези КТ4 не може да им се хване кои са пляки и кои са тиристорни. Според едни източници тиристорни са само извънредната последна партида за Белград, 97а година. Според други и в ГДР е имало тиристорни, не само пляки. Загребските са били идентични на ГДРските, Белградските без тези от 97а - същите като за бившия СССР. Има и за Северна Корея, обаче преработени в Китай, те май също са тиристорни...
« Last Edit: 24.02.2026, 09:14:11 by IKAR »
По рейс и по жена не се тича!
A developed country is not a place where the poor have cars, it is where the rich ride public transportation.

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10054
    • View Profile
Прототипите KT4Dt са доставени в ГДР през 1982г. Голяма партида е доставена в Берлин през 1988г. https://www.strassenbahn-online.de/Betriebshof/Tatra/KT4D/index.html

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Статията не е съвсем точна, влаковете си вървят.


Двудневна транспортна стачка парализира Германия


"Автобусите, трамваите и влаковете в цяла Германия спряха, съобщава Ройтерс.

Синдикатът Verdi организира двудневна стачка на 27 и 28 февруари. В нея се включиха транспортните работници.

Синдикатът се стреми да получи предимство в преговорите, които обхващат условията на труд, по-специално работното време и работата на смени, надбавките за нощен и почивен труд, както и заплатите. Точните искания варират в различните провинции.

Преговорите за колективен трудов договор засягат около 150 автобусни, трамвайни и местни железопътни компании с около 100 000 служители в Германия, включително в градовете Берлин и Хамбург."

https://news.bg/int-politics/dvudnevna-transportna-stachka-paralizira-germaniya.html
« Last Edit: 27.02.2026, 08:55:23 by fafan »

Offline София 100

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 4357
    • View Profile
    • Email
   Двуосна мотриса "Christoph & Unmack"(1928) с инв. №215 по линия №8 в Кемниц преди 1975г. Заради големият наклон мотрисите и ремаркетата са били оборудвани с допълнителни спирачки. Допустимо е било само едно ремарке да се прикачва към трамвая. Източник и притежател: Freie Presse.
Направеното днес е недостатъчно за утре.

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
15-годишен е откраднал автобус от депото и е пропътувал с него 130 километра, за да закара 14-годишната си приятелка на училище в Карлсруе с него.  :laugh:  :fan: Случката е от Хесен тази нощ.

https://www.tagesschau.de/inland/regional/rheinlandpfalz/swr-15-jaehriger-mainzer-klaut-linienbus-und-faehrt-nach-karlsruhe-100.html


Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Ето какво се случва като скъсан кабел на ККМ шибне прозорците на ICE, който се движи с 200 км/ч. Като резултат двама леко ранени от разхвърчалите се стъкла и двама по-тежко - колабирали от страх и ужас. После 6 часа във вагоните без климатик докато изтеглят влака...


Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10054
    • View Profile
Пострадалите следва да заведат искове пред архиепископ Серобе Исаханян, архиерей на епархия Германия на Арменска апостолическа църква.  :)

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Дойче бан е решил да тества продажбата на остатъчни места за 6,99 € на посока. Билетите важат и за ICE и са налични събота и неделя ако се купят за следващата седмица:

https://www.bahn.de/angebot/sparpreis-flexpreis/super-sparpreis-lastminute

Досега логиката в цените беше по-скоро обратната, евтини билети имаше за дати далече в бъдещето, докато колкото повече наближава деня на пътуване, толкова по-скъпо става. С тези билети се опитват да дръпнат спонтанни пътници, които иначе биха се качили на колата.

Offline Ivo

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16126
    • View Profile
    • Email
Напоследък и при авиокомпаниите май има нещо такова. Аз съм си купувал така ден-два преди полет за 80-90 евро ако спонтанно ми се случи да почивам повече дни.

Като цяло добра идея, вместо да има празни места. На мен най много ми хареса флекс билетите им да се возиш когато искаш на който искаш влак без да се притесняваш колко време имаш в някой град .
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline vesko76

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 4673
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
Дойче бан е решил да тества продажбата на остатъчни места за 6,99 € на посока. Билетите важат и за ICE и са налични събота и неделя ако се купят за следващата седмица:

https://www.bahn.de/angebot/sparpreis-flexpreis/super-sparpreis-lastminute

Досега логиката в цените беше по-скоро обратната, евтини билети имаше за дати далече в бъдещето, докато колкото повече наближава деня на пътуване, толкова по-скъпо става. С тези билети се опитват да дръпнат спонтанни пътници, които иначе биха се качили на колата.

Тези билети са за предимно ранни / късни влакове, чиито билети така или иначе са си евтини, дори сравнително краткосрочно. От любопитство съм проверява за такива билети за пикови часове през празници / събота / неделя / петък следобед, не намерих досега за такъв влак. Или поне не за средна до дълга отсечка.

По-интересен би бил семейният билет от 9. Юли, до 22. Август.
https://www.rbb24.de/panorama/beitrag/2026/05/berlin-brandenburg-sommerferien-familien-bahnticket-deutsche-bahn.html

Все още не са ясни всички детайли по него. Знае се че ще важи за двупосочно пътуване, резервираното място ще е включено в цената. За двама родители и до три деца е офертата. 

Offline София 100

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 4357
    • View Profile
    • Email
 Трамвайна спирка в Дрезден е станала жертва на вандали. Не знам дали това е често срещана гледка в Германия, особено в източната част на страната. Знам само, че навсякъде процесите на разпад в обществото все повече се задълбочават... Източник: https://www.facebook.com/photo/?fbid=26853001350995698&set=a.413938598662000
Направеното днес е недостатъчно за утре.

Offline bdz43r

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6481
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Често срещано е. Просто ги оправят бързо.

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Трамвайна спирка в Дрезден е станала жертва на вандали. Не знам дали това е често срещана гледка в Германия, особено в източната част на страната. Знам само, че навсякъде процесите на разпад в обществото все повече се задълбочават... Източник: https://www.facebook.com/photo/?fbid=26853001350995698&set=a.413938598662000

За 48 часа слагат нови стъкла, спирконавесите са собственост на фирмите които отдават под наем рекламните билбордове, а не на транспортните оператори. Това което няма да видиш е след подобни набези да наслагат ламарини вместо стъкла и да ги оставят така. Следва автоматизирано съобщение към полицията от фирмата, търсене на виновниците и след няколко месеца обикновено ги хващат, за тези работи има над 50% разкриваемост, ако не ги намерят има застраховка.

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Тежка катастрофа на Flexity в Берлин, който е дерейлирал на завой, 20 пътника са били ранени.  :(




https://www.tagesschau.de/inland/regional/berlin/rbb-tram-in-hohenschoenhausen-entgleist-20-verletzte-102.html



« Last Edit: 12.06.2026, 11:55:55 by fafan »

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
След стабилно закъснение DB пуска генерално ремонтираното трасе Берлин - Хамбург в неделя. За 10,5 месеца са подменени 280 км релсов път и цялата сигнална техника, ремонтирани са 28 гари, но са си спестили ETCS. След ремонта ще се пътува ... по-дълго... :laugh: :help: ...с две минути.

https://bahnblogstelle.com/255965/nach-generalsanierung-bahnstrecke-berlin-hamburg-wird-wieder-freigegeben/

Следващата отсечка която започва е Берлин - Лерте. Да видим колко бързо ще се справят с нея. :rolleyes:

Offline Ivo

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16126
    • View Profile
    • Email
Ако за 10 месеца са подменили 280 километра релси да дойдат да поработят и у нас. София - София север сигурно щяха да го подменят за 2 дни вместо за 2 години.

Идеята вероятно не е толкова да се пести време, ами с времето баластовата призма пропада и се скапва, релсите се изтъркват и всичко трябва да се смени в един момент.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР