Author Topic: Метростанция за връзка с жп гара Обеля  (Read 117935 times)

Offline ozzy

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 14462
    • View Profile
Може би щеше да има протести и затова не са казали ясно, че няма да има повече директни влакове през Обеля. Ако има добър синхрон, не мисля, че прекачването ще е проблем.

Offline RADOCVET

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 11953
    • View Profile
    • Сдружение ГТИ
    • Email
Едно време така казаха че "временно" се спира трамвая до Дървеница.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Не се обявява, че прекъсването на връзката Люлин  - Надежда е завинаги!
Това е пресилено - връзката ще я има, но ще се сменя влакът на новата станция!

И даже смяната на влака ще е по-удобна от тази на Сердика

По-удобна - да. Но ще се чака.

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10054
    • View Profile
Може да се постигне добра синхронизация между диаметрите и чакането да е минимално.  :rolleyes: На Сердика се пресичат два диаметъра и пресичане на едно ниво с кръстовки е трудно и скъпо за реализация, при това не прави прекачването много по-удобно.  :rolleyes:
« Last Edit: 15.07.2025, 11:54:58 by V.Peichev »

Offline ozzy

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 14462
    • View Profile
По-удобна - да. Но ще се чака.
Няма да се чака много, но пак зависи как ще направят разписанията. Но и в момента се случва да има изчакване 2-3 минути на МС Сливница, когато се сменят машинистите.

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Тъй като по първия диаметър влаковете ще са по-начесто е най-доброто решение ако влакът за втората линия седи на перона и изчаква този от първата. Но дали ще е така ще видим, синхронизиране при нас се прави да е удобно на оператора, пътниците кучета ги яли обикновено.

Offline blagun

  • Moderator
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 16938
    • View Profile
    • Email
То, ако беше влакът от линия 2 да изчаква влака от линия 4, това го имаше досега. Аргументът на разпадчиците е, че 7-8 минути в пик са недостатъчни за линия 2 и тя би трябвало да е на 4-5 минути в пик.
На толкова малък интервал синхронът не е фатален, стига целта - подобряването на обслужването на Метролиния 2 да се реализира, а не да остане обещание.
Би трябвало до Панчо Владигеров да стигат и двете линии - 1 и 4 до завършване на участъка на запад по Царица Йоанна,  но не съм сигурен, че станцията може от едната страна да поеме състави на 3.5 минути, включващи заход, преход на машиниста от едната в другата кабина и изход.

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
То, ако беше влакът от линия 2 да изчаква влака от линия 4, това го имаше досега. Аргументът на разпадчиците е, че 7-8 минути в пик са недостатъчни за линия 2 и тя би трябвало да е на 4-5 минути в пик.
На толкова малък интервал синхронът не е фатален, стига целта - подобряването на обслужването на Метролиния 2 да се реализира, а не да остане обещание.
Би трябвало до Панчо Владигеров да стигат и двете линии - 1 и 4 до завършване на участъка на запад по Царица Йоанна,  но не съм сигурен, че станцията може от едната страна да поеме състави на 3.5 минути, включващи заход, преход на машиниста от едната в другата кабина и изход.

Може и да стане ако машинистът от линия 1 отиде на влака на линия 2, а този от 2 подкара обратно влака от линия 1, така им отпада ходенето по цялата дължина на перона.

А какъв е крайният срок за това прекъсване, тоест кога се очаква станцията да бъде открита? И как ще се захранва линия 2 с влакове, явно движението няма да е напълно прекъснато?

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10054
    • View Profile
Засега няма фиксиран краен срок вероятно поне година. Предполагам, че ще има работещ коловоз за връзка на МС Обеля с депото.  :rolleyes:

Offline bdz43r

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6481
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
И как ще се захранва линия 2 с влакове, явно движението няма да е напълно прекъснато?
Прекъснато е редовното движение с пътници. Служебни придвижвания ще бъдат възможни. Така беше и навремето при пускането на участъка Стадиона - Младост 1.

Offline blagun

  • Moderator
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 16938
    • View Profile
    • Email
Панчо Владигеров ще е полезна станция. Със спестяване на нулев пробег, по-ранни и по-късни състави по Метролиния 2, с връзката с жп.
Но натоварването и с двупосочни терминали не е най-доброто решение. Разбирам хитростта "временно" да се спре връзката Люлин  - Надежда по подобие на Дървеница. Но сега не е 2005 и даже малоумни щения ескалират. А връзката Л-Н се ползва, ако щете - даже за връзка с гарата вместо тегавия преход на Сердика. Не е толкова страшно слизането и чакането 2-3 минути, но придобивка трудно се отнема в МГТ  - София. Според мен вариант и Линия 4 да върви от Летището до Витоша през 7 минути, а Линия 2 от Панчо до Витоша на 7 или 14 минути според разполагаемия състав. В първия вариант общият интервал е 3.5 минути, във  втория - 3.5 - 3.5 - 7 минути

Offline radk0_99

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 857
    • View Profile
Панчо Владигеров ще е полезна станция.
Чак пък полезна.... Някак не виждам ползата пътуващите от Люлин за Обеля и Надежда да стоят и чакат на станция посред нищото.
Това прословуто подобряване на Метролиния 2 ми се струва, че ще е виртуално и хората ще си висят по 5-6 минути да чакат.
Станцията би била полезна ако я имаше гара Обеля, но тя е в далечното необозримо бъдеще. Предвид факта, че там не се строи нищо, а и не се очаква да се почне в близките 3-4 години.

Offline bdz43r

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6481
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
Тази станция се строи изключително заради гара Обеля. Дали последната ще се появи сега или след 3-4-5 години няма голямо значение. Станцията ще я има така или иначе.
Разбира се, беше напълно възможно да се проектира и по друг начин, например така, че влаковете да могат да минават транзитно както до сега, но сегашният вариант е вероятно най-евтин, което за съжаление е приоритет.

Offline Ivo

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 16126
    • View Profile
    • Email
Панчо Владигеров ще е полезна станция. Със спестяване на нулев пробег, по-ранни и по-късни състави по Метролиния 2, с връзката с жп.
Но натоварването и с двупосочни терминали не е най-доброто решение. Разбирам хитростта "временно" да се спре връзката Люлин  - Надежда по подобие на Дървеница. Но сега не е 2005 и даже малоумни щения ескалират. А връзката Л-Н се ползва, ако щете - даже за връзка с гарата вместо тегавия преход на Сердика. Не е толкова страшно слизането и чакането 2-3 минути, но придобивка трудно се отнема в МГТ  - София. Според мен вариант и Линия 4 да върви от Летището до Витоша през 7 минути, а Линия 2 от Панчо до Витоша на 7 или 14 минути според разполагаемия състав. В първия вариант общият интервал е 3.5 минути, във  втория - 3.5 - 3.5 - 7 минути
В новата станция не пречи да се върнат пак маршрутите както до сега ако се ползва и на хората им е удобно. Но трябва да се изтърпи известно време.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline difian

  • Модератор
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 18890
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
В новата станция не пречи да се върнат пак маршрутите както до сега ако се ползва и на хората им е удобно. Но трябва да се изтърпи известно време.
Няма да може.

Offline blagun

  • Moderator
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 16938
    • View Profile
    • Email
В новата станция не пречи да се върнат пак маршрутите както до сега ако се ползва и на хората им е удобно. Но трябва да се изтърпи известно време.
Миналата година дискутирахме тези неща: https://forum.gtsofia.info/index.php?topic=397.msg100325353#msg100325353

Offline difian

  • Модератор
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 18890
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Любителска страница на Софийското метро във Facebook!
    • Email
Единият коловоз ще е за М2, а другият за М4. Влаковете ще тръгват обратно назад. По този начин двете линии ще са независими една от друга и честотите им на обслужване няма да влияят на движението по другата линия.

Offline T_4

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3134
    • View Profile
И аз така си го представям. Отделно може да се практикува "stepping back" - влакът пристига, машинистът слиза, в това време се качва друг от другата страна и влакът потегля. Машинистът, който е слязъл, се качва на следващия влак.
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775