Author Topic: Имената на улиците  (Read 65581 times)

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Re: Имената на улиците
« Reply #160 on: 30.05.2026, 10:10:56 »
Не е име на улица, но парк Заимов отново е парк Оборище....

Другарите от БСП вече са на барикадите по този въпрос:

https://duma.bg/bsp-obzhalva-v-sada-preimenuvaneto-na-park-zaimov-n319544

Offline Stanislav_07

  • Запален по ГТ
  • *****
  • Posts: 377
    • View Profile
Re: Имената на улиците
« Reply #161 on: 30.05.2026, 17:00:38 »
Не е име на улица, но парк Заимов отново е парк Оборище....

Другарите от БСП вече са на барикадите по този въпрос:

https://duma.bg/bsp-obzhalva-v-sada-preimenuvaneto-na-park-zaimov-n319544

Кажете ми драги комунисти и копейки, коя част от името Оборище е антибългарска, нацистка или каквато и да е?

Offline blagun

  • Moderator
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 16938
    • View Profile
    • Email
Re: Имената на улиците
« Reply #162 on: 31.05.2026, 23:20:42 »
Оставям настрана оценката за деянията на Владимир Заимов. Ще спомена само, че за разлика от групата на Цвятко Радойнов, Антон Иванов и Никола Вапцаров, Заимов не се е борил с оръжие с българските власти. Той е във Военния съюз в звенарската група на Дамян Велчев и Кимон Георгиев, организирали препратите приз 1934 и 1944. Заимов е шпионирал придвижването на части на Вермахта.
Относно улицата и парка. Учудващо е, че паркът не беше преименуван успоредно с булевард Янко Сакъзов. Името Оборище не е историческо за парка. Преди 1950 парк не е имало, а на картите от 20-е и 30-е районът е означен като Артилерийски казарми. Опит за преименуване е имало в нови времена. За мен името е подвеждащо,  тъй като до ул. Оборище има друг парк - Докторската градина.

Offline Stanislav_07

  • Запален по ГТ
  • *****
  • Posts: 377
    • View Profile
Re: Имената на улиците
« Reply #163 on: 01.06.2026, 20:42:00 »
Заимов е работил за комунистите. Слугувал е на СССР, тоест на чужда държава. Няма значение колко добър си бил, ако си слугувал на чужда, впоследствие окупаторска държава. Да има улици на комунисти е същото като да има улици на Х*тлер, Гьобелс, Розенберг, Бортман и т.н.

Offline iashu

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 536
    • View Profile
Re: Имената на улиците
« Reply #164 on: 02.06.2026, 22:39:50 »
на мен не ми харесва да се акцентира на обори... Да измислят нещо съвсем ново и неутрално- парк бъдеще/ детски/ приключенски/ централен... все тая

Offline IKAR

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 6872
    • View Profile
    • Email
Re: Имената на улиците
« Reply #165 on: 03.06.2026, 08:28:46 »
Конкретно в случая паркът го пре-преименуваха на Заимов преди години, за да направят мърсотия на кандидата за кмет Мартин Заимов, който е внук на генерала. А на него до последно са му давали в ръцете молба за помилване до Цар Борис, която е трябвало просто да подпише, но той не го е направил. Вапцаров пък е осъден за терористична дейност, не заради стихотворенията - бил е част от централната военна комисия на БКП. Няма как да е заради творбите му, след като е успял да ги издаде в стихосбирка, значи са били одобрени от тогавашната цензура.
« Last Edit: 03.06.2026, 08:32:10 by IKAR »
По рейс и по жена не се тича!
A developed country is not a place where the poor have cars, it is where the rich ride public transportation.

Offline blagun

  • Moderator
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 16938
    • View Profile
    • Email
Re: Имената на улиците
« Reply #166 on: 03.06.2026, 13:17:21 »
А на него до последно са му давали в ръцете молба за помилване до Цар Борис, която е трябвало просто да подпише, но той не го е направил.
Това е легенда. Присъдата е издадена и изпълнена на 1 юни светкавично - за 12 часа. Молбата е стигнала на бюрото на цар Борис на 3 юни и той собственоръчно е написал, че присъдата вече е изпълнена.

Offline Stanislav_07

  • Запален по ГТ
  • *****
  • Posts: 377
    • View Profile
Re: Имената на улиците
« Reply #167 on: 03.06.2026, 15:43:58 »
В интернет почти няма информация за Теофил Ганев, освен в един сайт, където пише, че е бил партизанин. В София има улици, за които в нета не можеш да намериш много информация за тях.

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10054
    • View Profile
Re: Имената на улиците
« Reply #168 on: 03.06.2026, 16:50:41 »
Има цял квартал с предимно индийско население, кръстен на партизанин - Димитър Миленков.  :)

Offline Stanislav_07

  • Запален по ГТ
  • *****
  • Posts: 377
    • View Profile
Re: Имената на улиците
« Reply #169 on: 04.06.2026, 07:42:17 »
Има цял квартал с предимно индийско население, кръстен на партизанин - Димитър Миленков.  :)
Може да стане квартал Трите села, защото през 1950-те се изселват жителите на селата, които днес са на дъното на яз. Искър.

Offline blagun

  • Moderator
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 16938
    • View Profile
    • Email
Re: Имената на улиците
« Reply #170 on: 04.06.2026, 10:19:50 »
За Крум Кюлявков има информация в Интернет и тя не е положителна - сталинистки цензор, с вина за убийството и заграбването на имотите на Райко Алексиев (на който също има улица в същия район - Изгрев). Повдигали сме въпроса пред локалното ДСБ и СДС, когато гласът им в общината се чуваше, но без реакция.