Author Topic: Оптимизация на трамвайните маршрути  (Read 585757 times)

Offline blagun

  • Модератор
  • Нямам спирка
  • ********
  • Posts: 16938
    • View Profile
    • Email
Ето тази сграда. През павирания паркинг до нея може да мине втори коловоз.  :)
И как ще опише трамваят кривата? Или Т-обръщало само за къси трамваи? Само си представи шоуто - трамваят излиза със задния пулт на главния път и всички чакат ватмана да стигне до предния пулт, за да се изнесе?! Не е сериозно!

В Княжево всеки проект - обръщало, разширение, свързан с отчуждавания, е обречен. Там няма съборетини, всичко е Palazzo като във Венеция и Виена. Всяко дърво е от ендемичен вид и под егидата на ЮНЕСКО, ООН и пет НПО-та.
« Last Edit: 01.06.2026, 11:50:11 by blagun »

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10054
    • View Profile
Ще се наложи добавяне на стрелка малко преди сегашното обръщало, крива за влизане, прав коловоз, крива за влизане в сегашния кръг и още една стрелка за включване към него. Има достатъчно място за коловоз, който да побере вагон 30-32 метра. Ето груба схема. :)

Модератор: линкът за образа не се отваря. Прикачи файла към постинга!
« Last Edit: 01.06.2026, 12:45:13 by blagun »

Offline тролей №164 линия 2

  • Защо пиша толкова много?
  • ********
  • Posts: 2696
  • Моят любим "Snacks" - тролей №164. R.I.P.
    • View Profile
    • Email
Ще се наложи добавяне на стрелка малко преди сегашното обръщало, крива за влизане, прав коловоз, крива за влизане в сегашния кръг и още една стрелка за включване към него. Има достатъчно място за коловоз, който да побере вагон 30-32 метра. :)
Тази крива с какъв радиус си я представяш? Пет метра, или три и половина? :rolleyes:

Тротоарът от външната страна на сегашната крива закрилян ли е от "Зелените" и Юнеско? Ако да - на кое по-точно основание? Да не би настилката да е от ендемичен за България материал? :)
Никога не шофирай по-бързо, отколкото може да лети твоят ангел-хранител!

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10054
    • View Profile
Има място за радиус около 20 метра евентуално с цената на някое и друго дърво.  :rolleyes:

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Това в кадастъра е Сграда 68134.1893.370.5 - Общинска частна, функц. предн. Административна, делова сграда, брой етажи 2, застроена площ 326 кв. м. Паркингът до нея не е част от нея, а е ПИ 68134.1893.371 - друг вид озеленени площи, площ 1402 кв. м. В дъното на паркинга седи в кадастъра все още търговски обект - Сграда 68134.1893.371.1 сграда за търговия, брой етажи 1, застроена площ 36 кв. м, която го запушва. Това е истинската съборетина, някакво бунгало което поне от 2015 година не е там, но си седи в кадастъра. Самото колело е ПИ 68134.1893.785. линии на релсов транспорт, площ 1450 кв. м. Само през него могат да минават втори коловози, което означава ето тук да се махне тротоарът с навеса и там да се сложи втори коловоз. Не знам дали е реалистично.

Това което разбира се може да се направи е на мястото на този паркинг (който явно е нелегален) да се сложи глух коловоз по подобие на третия коловоз на Орландовци, но за целта ще трябват пенделни трамваи и няма да може да се ползва старата спирка под навеса. Не е оптимално решение.

Offline RADOCVET

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 11953
    • View Profile
    • Сдружение ГТИ
    • Email
При кривата навес вече няма. Там трябваше да има втори коловоз, а пешеходното преминаване да е напряко през колелото. Така или иначе свирено е. Тъй като ремонтът е по европроект, то има известно време в което реконструкции не може да се правят.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
Княжево дълги години беше с тм5 и тм11, от 1985 г. до 2002 г. защо нямаше проблем че обръщалото е единично, щом линиите бяха и тогава две?

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10054
    • View Profile
ТМ 11 е дълга линия и се нуждае от почивки и на двете крайни спирки преди удължаването до Илиянци е бил по-къс, ТМ 5 е кръгов на Съдебна палата и не е удачно да почива там.  :rolleyes:

Offline radk0_99

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 857
    • View Profile
А каква е драмата дългия тм11 да стига до обръщалото на Никола Петков и да почива там. А тм5 да си е до Княжево. Така няма да има конфликти, а и ако има желаещи от тм11 да стигнат до Княжево винаги могат да се прекачат за няколко спирки.

offtopic: Специални благодарности на колегата от форума @Radocvet заради когото се научих да не правя грешката между "прИкачване" и "прЕкачване"

Offline Mammoth

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3833
  • ČKD
    • View Profile
Никола Петков е зает от ТМ4.

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
А каква е драмата дългия тм11 да стига до обръщалото на Никола Петков и да почива там. А тм5 да си е до Княжево. Така няма да има конфликти, а и ако има желаещи от тм11 да стигнат до Княжево винаги могат да се прекачат за няколко спирки.

Точно до Никола Петков беше между 2002 г. и 2016 г., когато пак беше върнат на Княжево. Само че като сметнеш колко време е бил до Княжево и колко време не е бил там ще видиш че от 1985 г., откакто го има трасето по цялата му дължина досега през повечето време е бил до там. И всъщност си е по-полезен до Княжево а не скопен до някъде преди това, защото е тангенциална линия и върши работа само ако е непрекъсната и минава през целия град. Само интервалът трябва да се свали малко на под 10 минути че сега е твърде нарядко.

Сега тм8 се маха от Съдебната палата и тм5 остава сам там, това не прави ли дискусиите за втори коловоз на Княжево излишни?

Offline radk0_99

  • Маниак
  • ******
  • Posts: 857
    • View Profile
Сега тм8 се маха от Съдебната палата и тм5 остава сам там, това не прави ли дискусиите за втори коловоз на Княжево излишни?
Да ама то ако няма втори коловоз на Княжево как ще се разминават 5 и 11 ако пристигнат едновремено и 11-ката е първа

Offline fafan

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 9413
    • View Profile
    • Email
... как ще се разминават 5 и 11 ако пристигнат едновремено и 11-ката е първа

В момента е така, че почивките на Княжево са стиковани и почиват един зад друг по 9 до 11 минути, а на Съдебната палата са само по 2 минути.

Аз съм повтарял неколкократно, че трамваите от почивки не се нуждаят, а само водачите, така че един пилотен проект за тм11 - почивки не на крайните спирки, а ротация на ватманите е много по-подходяща идея, особено като се има предвид че тм11 е единствената линия която минава непосредствено покрай две депа където сигурно ще може да се осигурят по-нормални битови условия от химически бидон и баничка на крак.

А на Съдебната палата трябва да се осигури адекватно помещение с тоалетна и там почивките да се увеличат за сметка на Княжево за да не се запушва коловоза горе.

Offline RADOCVET

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 11953
    • View Profile
    • Сдружение ГТИ
    • Email

В момента е така, че почивките на Княжево са стиковани и почиват един зад друг по 9 до 11 минути, а на Съдебната палата са само по 2 минути.


Само че тези 9-11 минути не са непрекъсната почивка, а едно непрестанно мърдане напред на всеки 3-4 минути.
Може да нема ред, ама требе да се спазва!

Offline T_4

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 3134
    • View Profile
Точно това се канех да напиша.

След като разписанията вече са тактови и няма така наречените "дълги почивки" и коли до прибиране, не може ли ТМ5 и ТМ11 да са на произволни интервали стига да имат еднакви почивки на Княжево? На теория би трябвало да се получи, но не знам как седят нещата със закъсненията при двете линии.
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline V.Peichev

  • Нямам спирка
  • *********
  • Posts: 10054
    • View Profile
И двете линии са с висок процент обособено трасе и без сериозни закъснения. ТМ 5 и 11 имат малък съвместен участък в Княжевпреди последната спирка, първата линия има кратък такъв край Съдебна палата, втората има кратки по Илиянско шосе, Габрово и Овча купел.  :rolleyes: