Author Topic: Купи, хвърли, купи: Скритата история на планираното остаряване  (Read 8468 times)

Offline Sofia

• Нямам спирка
  • R.I.P. 1511 (1985-2015)
    • View Profile
Попаднах в интернет на испански филм, "Купи, хвърли, купи". Става въпрос за продукти, създадени, за да се чупят бързо, с цел хората да купят нови. Едва ли това е голямо откритие, но във въпросния филм е представено по много добър начин. Примери са крушката, която свети вече 110 години, както и хладилник от ГДР, който работи 25 години без никакви ремонти. За първи път се създава картел, целящ да ограничи живота на крушките още през 20-те години. Най-големите предприятия в областта - Осрам и Филипс се заемат да създадат крехки крушки, издържащи не повече от 1000 часа. Ето линк към 5-те части на филма. Лично за мен си струва!
http://vbox7.com/play:037c865335
http://vbox7.com/play:md3cb324ee
http://vbox7.com/play:m15bfae404
http://vbox7.com/play:ma87574c05
http://vbox7.com/play:m26f61963a

Ето и филма в imdb

http://www.imdb.com/title/tt1825163/?licb=0.04441946570928745

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
Филма е старичък, но много показателен, та като се говори за картелни споразумения, да знаете че не са от вчера. И все ние клиентите сме ощетените.
Изгледайте всичките серии, интересни са.
„На света няма по-голяма ненавист от ненавистта на невежия към знанието.” Галилео Галилей.
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline peyodp

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Може и да се мислим за ощетени, но всъщност ми се струва, че с това планирано остаряване икономиката се поддържа и подбужда, като така се стимулира и самото производство и развитие му. Какво би станало, ако всичко си работеше с десетилетия? Производство на нови продукти просто нямаше да има, както и всичките работни места в този сектор също.
« Last Edit: 16.09.2011, 21:14:24 by peyodp »

Offline Sofia

• Нямам спирка
    • View Profile
Нужно ли е да се бълват нови и нови продукти? Вместо за производство на дрехи и техника, ресурсите биха могли да отиват за наука, например. Просто работните места от един сектор, с времето ще се прехвърлят в друг. Както се казва и във филма, при условия на планова икономика, свръхпроизводството отпада. Лично за мен това е голямо предимство. Алчността на хората да трупат и трупат се отразява на природата. Изчерпваме ресурсите, след което бълваме милиарди тонове боклук. Бих дал друг пример. Бушмените, представени във филма "Боговете сигурно са полудели". Те нямат нужда от вещи, затова не са алчни, не си завиждат и не се карат. Когато обаче пилот изхвърля бутилка Кока-Кола от малкия си самолет и те го намират, в племето се появява разединение. Те намират много приложения на бутилката, но тя е само една, и всеки я иска. Тогава един от бушмените взема бутилката и отива да търси края на света, от където да я изхвърли, защото тя е донесла само нещастия на семейството му.

Offline Stahlgewitter

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Дървото на плановата икономика сме го яли вече...

Offline Fantomas

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Филмът е много интересен, горещо го препоръчвам на всеки! За мен това е един от най-поучителните филми, за това как човечеството от лакомия за големи печалби и просперитет в настоящето, забравя за бъдещето си, като унищожава света около себе си.

Може и да се мислим за ощетени, но всъщност ми се струва, че с това планирано остаряване икономиката се поддържа и подбужда, като така се стимулира и самото производство и развитие му. Какво би станало, ако всичко си работеше с десетилетия? Производство на нови продукти просто нямаше да има, както и всичките работни места в този сектор също.
Стимулира се, да, но се хабят излишни ресурси. Ресурси, които са ограничени и в повечето случаи невъзобновяеми. Да не говорим за количеството отпадъци, което произвежда въпросното "планирано остаряване".

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Целта на първо време е да се произвеждат по-ефективни продукти. Тоест, да не е необходимо да купиш няколко пъти един и същ по качество и технически характеристики продукт, а да си купуваш нов само тогава, когато имаш изгода от това.
Ще дам следният пример - имахме стар хладилник "Мраз", който си работеше, но го сменихме с нов, който спестява енергия, за да пестим от сметките за ток!
Ами дограмата - същата работа - прозорец като прозорец, ама ПВЦ прозорците и стъклопакетите със специално покритие пестят от сметките за отопление и охлаждане.
Естествено, има и продукти, които биха били по-трудни да се направят по-ефективни, тъй като конструкцията и принципът на работата им е изключително опростен - например ютията, тостерът и обикновената прахосмукачка. При тях трябва да се промени начинът на работа или просто ако бяха вечни - фирмите, които ги произвеждат ще фалират, освен ако не произвеждат нещо друго. Аз като се замисля, фирма, която да произвежда само такива продукти няма, тоест продуктите с прост начин на работа могат да се правят вечни, а печалба да се търси от оптимизацията на другите продукти на съответната марка. Ама кой ще се откаже от част от печалбата си?
Прекрасен филм!
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline did_ko

• Нямам спирка
  • гигантски радиоактивен термит - мутант
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Може и да се мислим за ощетени, но всъщност ми се струва, че с това планирано остаряване икономиката се поддържа и подбужда, като така се стимулира и самото производство и развитие му.
Казвал съм го по друг повод, пак ще го повторя с  риск двама потребители пак да оспамят темата изкривявайки я по "оста" - /комунизъм - демокрация/.В днешно време оптимизацията на разходите влияе пряко и негативно на качеството на всеки произвеждан продукт.По този начин се търси положителен финансов резултат ( което е нормално), но си мисля,че @Fantomas е прав като споменава  за по - бързото изхабяване на ресурсите (включително и човешкия фактор като такъв).

Какво би станало, ако всичко си работеше с десетилетия? Производство на нови продукти просто нямаше да има, както и всичките работни места в този сектор също.
Все си мисля, че Перпетомибиле не съществува и никога няма да бъде открито, няма вечен  двигател, съответно и такъв ресурс.
Мразя да пиша и говоря за автобусите с марка "Чавдар" в минало свършено време.

Насилственото натъпкване на пътници в BRT  линиите е транспортен геноцид спрямо населението в Бургас

В ГТ Бургас НЕ ДОСТИГАТ АВТОБУСИ

Ако някои пост не ви харесва - можете да натиснете бутона "Информирай модератор".

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Интересно, как баш този филм заслужи отделна тема?
Определено има попадения в него, да кажем, че над 50% от теорията и фактите са верни. Да пренебрегнем факта, че крушката която свети 110 години, всъщност не свети дори и на себе си. Да пренебрегнем факта, че на пазара вече има енергоспестяващи крушки с над 5 000 часа живот и светодиодни с над 20 000 часа живот (на книга). Колко от вас, дето сочите с пръст световната конспирация са си купили поне една светодиодна крушка? Да пренебрегнем факта, че преди 30 години хладилниците работеха с изключително вреден за природата фреон и ако все още разчитахме на тях, не само, че щяхме да консумираме повече електроенергия, а щяхме и да изпускаме тонове вреден фреон ежегодно. Да пренебрегнем факта, че по света организациите занимаващи се с ефективно рециклиране и печелещи добре не са панацея. В Япония си разравят старите сметища, за тях това са златни мини..., за съжаление у нас нещата не стоят така, но ... филмът не е български.
Хайде да си говорим за простите неща! Колко от вас мечтаят за новия модел на Ауди, Нокия, НР? На колко от вас приятелките/жените имат два гардероба с дрешки обличани по 3 пъти, но готови да напълнят още два гардероба, само да имаше кой да ги плати? Ето това е човешката природа - копнеж по новото! Същият този експлоаторски нагон е изобретил колелото, двигателя, ракетата и компютъра! Това е част от прогреса ни, същият този човешки гении, ще намери решение, когато някакъв ресурс се изчерпи и ще го замени с друг, например органична пластмаса от бактерии, текстил от стари РЕТ бутилки и какви ли не още причудливи технологии.
Така че, филмчето е доста едностранчиво, да големите корпорации си правят разни картели, прилагат трикове, има дори научна дисциплина - маркетинг, но и в човешката природа е заложен този консуматорски ген. Пренебрегването на второто и уповаването само в теория на конспирацията е ... провал.
Последно, много правилно го каза колегата, ако светът изведнъж намали потреблението, макар и с 10-15% половината китайци ще умрат от глад (в кръга на шегата), нали не очаквате, че половината китайци ще станат продуктивни научни изследователи :) Казва се световна финансова криза, а последствията си ги знаете, като очевидци.
Само скоропостижното закриване на Столичен Автотранспорт ЕАД би гарантирало на софиянци ежедневно комфортно и безаварийно пътуване с автобус в градски условия, което априори би увеличило дялът на превозите на обществения транспорт и би повлияло положително на трафика в столицата!

Offline Sofia

• Нямам спирка
    • View Profile
Конкретно за крушките. Намирам този сайт за интересен http://www.elektrosmog-und-gesundheit.de/allgemein/brauchen-wir-wirklich-energiesparlampen.html. Според проведен тест 10 от 16 енергоспестяващи лампи не са издържали дори 3000 часа. Лично за мен новият модел на Ауди или Нокия въобще не е нещо, което да копнея. Според мен е глупаво. Още повече, че стотиците хиляди хладилници, които се изхвърлят годишно в днешно време замърсяват природата повече, отколкото хладилниците с фреон, които обаче биха могли да работят 30 години.

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Аз затова минавам на LED, вече имам 12 или 13 такива крушки в къщи. В нормалните държави изхвърлените хладилници не отиват в Суходол. Всичко от тях се рециклира и се връща при потребителя под формата на нов продукт, същото се отнася и до крушките. Наскоро гледах един филм по Дискавъри, как в САЩ правят най-здравите траверси от употребявани полиетиленови торбички ;)
Само скоропостижното закриване на Столичен Автотранспорт ЕАД би гарантирало на софиянци ежедневно комфортно и безаварийно пътуване с автобус в градски условия, което априори би увеличило дялът на превозите на обществения транспорт и би повлияло положително на трафика в столицата!

Offline 2828

• Защо пиша толкова много?
  • 506
    • View Profile
    • Email
Аз имам само обикновени крушки и скоро няма да ги сменя. Същото важи и за прозорците - В къщата ми имам само дървени прозорци и за нищо на света няма да ги сменя.
Предпочитам да имам нещо 50 годишно, но здраво отколкото да си купя нещо ново и да се развали на втория ден. :)

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Тук може би трябва да се говори повече за ефективност, а не за качество. Ефективността пести пари, докато старите крушки с нажежаема жичка и старата дограма с обикновените прозорци само харчат. За дограмата особено - не е важно само да не духа и  какъв ще е профилът, а качеството и енергийната ефективност на стъклопакета, тъй като той е 90 % от площта на прозореца. Именно затова много малко хора останаха да слагат нова дървена дограма, тъй като на дървената дограма се монтират трудно стъклопакети и освен това трябва да се подържа. Да не говорим, че след време провисва и се измята. Ако е качествен ПВЦ профилът, както и ако стъклопакета има топлоизолационно покритие сметките за парно намаляват чувствително.
В къщи (тристаен апартамент) сменихме всичките крушки наведнъж със спестяващи и разликата беше минус десет лева от сметката за ток на месец.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Енергоспестяващите крушки са добри от гледна точка пестене на ток, но мен ме дразнят, че първоначално светят слабо 2-3 минути и след това се засилват. Освен това четох, че съдържат живак, който е опасен, ако крушката се счупи. Бъдещето е в LED-технологията, даже български учени имаха разработки за такива крушки.
За останалите уреди е нормално да работят 5-10 години - при положение, че се рециклират, не се губи суровина. Все пак те непрекъснато се усъвършенстват, стават по-енергийно ефективни и икономични. Единствено към телевизорите и мониторите съм скептичен, защото плазмите са много енергоемки и дефектират относително често, а TFT-тата пък не са достатъчно качествени като образ в сравнение с кинескопните, черният цвят не е черен и т.н. LED-овите ТВта са по-добри, но все още ползват скапани матрици и в близките 5 години надали ще произведат нещо по-качествено като образ, въпреки че има доста проекти, които отлежават.

Offline Muslon

• Маниак
    • View Profile
...а TFT-тата пък не са достатъчно качествени като образ в сравнение с кинескопните, черният цвят не е черен и т.н. LED-овите ТВта са по-добри, но все още ползват скапани матрици и в близките 5 години надали ще произведат нещо по-качествено като образ, въпреки че има доста проекти, които отлежават.

Оффтопик: LED ТВ-тата са "вид" TFT. 

Offline Sofia

• Нямам спирка
    • View Profile
За дограмата не съм съгласен. Дървена дограма със стъклопакет е най-добрият вариант, а и най-скъпият! Осигурява по-добра изолация, има много по-добър вид и е специално обработена да не се измята. PVCто е пластмаса, която старее относително бързо, а и се отваря с поглед.
Лично аз съм враг на енергоспестяващите лампи /не крушки!/. Трябва им време да загреят и нямат естествен цвят. Може и да пестят ток, но при всички случаи не достатъчно, за да си избият огромната цена. За сравнение - една обикновена крушка с цена 50 ст. гори около 2000 часа. Енергоспестяваща лампа има живот 6000 часа и струва 8 лева. Следователно енергоспестяващата лампа е с поне 6 лева по-скъпа. Дали за целия си живот е способна да спести толкова ток? Още повече, щом сме толкова природно насочени и пестим ток, защо използваме климатици и плазми, които горят десетки пъти повече ток от крушките? Аз например пестя 5 лева месечно, тъй като обикновеният ми телевизор харчи 2 пъти по-малко ток от някое LCD.

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
Истина, лъжа но новата ми пералня-Индезит се повреди на 14-ия месец и естествено извън гаранцията. А за ремонт искат 240 лв. при цена като нова 580, за някаква платка. Добре че не си изхвърлих старата 30 годишна Татрамат с която сега спасявам положението, но ръчно подкарвам водната и помпа, и е въпрос на МУЗА кога ще ми скимне да я разглобя да видя кво става вътре с тая "платка". Да няма и тя същия "ЧИП" като принтера.
„На света няма по-голяма ненавист от ненавистта на невежия към знанието.” Галилео Галилей.
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
....
Какво да ти кажа не знам... Щом така ти харесва, продължавай така!
Иначе за статистиката крушка тип "Едисон" 75w vs енергоспетяваща лампа 15w - разликата измерена в пари е 1 стотинка на час, т.е. в съвсем кратък срок цената на първоначалната покупка се рентира, като избягваш търченето до магазина, защото си забравил, да се заредиш с крушки "на склад". Цените на хубави енергоспестяващи с посочената мощност са около 5-6 лева и вече имат доста по-дълъг живот, отколкото преди 10-ина години, особено издръжливи са спиралите. Под "естествен цвят" не знам какво разбираш, но при енергоспестяващите и диодните, наистина можеш да си подбереш цвят, какъвто ти допада.
А би ли споделил какъв е твоя CRT телевизор, защото някак хич не ми се вярва написаното от теб?

Offline Sofia

• Нямам спирка
    • View Profile
Вече има голямо разнообразие от нюанси на енергоспестяващите крушки, но сравнено с обикновените има осезателна разлика. Не е казано, че енергоспестяващите са с по-лош цвят, просто на мен не ми допадат. А и крушката изглежда много по-приятно от противната спирала, не е ли така?

Телевизорът ми е SONY Trinitron KV21T3R и според дадените спецификации е с мощност 58W. За сравнение плазмите и LCDтата харчат между 200 и 450 вата. Май е доста повече, а?
« Last Edit: 10.10.2011, 23:42:00 by Sofia »

Offline giorev

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Имам телевизор с подобен размер LG 22LЕ3300 - консумация 41W ( http://www.pazaruvaj.com/lcd-crt-i-plasma-televizori-c3164/lg/22le3300-p41393600/ ), за картина и индивидуални настройки няма да говоря, който разбира знае. Хайде да кажем, че този е LED и затова консумацията му е по-ниска, затова един стандартен LCD 22" - Samsung B2230HD консумира 47W ( http://www.pazaruvaj.com/monitori-c3126/samsung/syncmaster-b2230hd-p43603764/opisanie.html ), т.е. 20% под твоят CRT телевизор. Понеже имам информация за тези неща (често съобразявам и проучвам консумацията, когато купувам техника), да ти кажа, че към момента CRT телевизорите имат предимство пред стандартните LCD по отношение на консумация при големи телевизори, над 32", но в никакъв случай "два пъти". Вече LED технологията поизравни стойностите и в този клас.

ЕДИТ:
Телевизорът ми е SONY Trinitron KV21T3R и според дадените спецификации е с мощност 58W. За сравнение плазмите и LCDтата харчат между 200 и 450 вата. Май е доста повече, а?
Прави разлика между плазма и течни кристали! Горе писа LCD! Плазмите харчат повече, хората които имат такива си ги хвалят (и как не, като са се изръсили 5 бона преди години), но лично аз такова бучащо и скъпо нещо намирам за излишно, това вече си е остаряла технология...
« Last Edit: 11.10.2011, 00:48:40 by giorev »