Author Topic: Новата система за таксуване  (Read 203305 times)

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Симов транспортна медия
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
Re: Новата система за таксуване
« Reply #1180 on: 27.11.2021, 21:02:32 »
Моля да ме извините, защото нямам  възможност да следя темата, но миналата седмица получих сведения от тролейбусен шофьор, който каза, че не е разрешено да продават билети от новата система, вместо това продават билети за перфориране, не само, но и продължават да излизат нови кочани. Вярно ли е и има ли някакво обяснение?

Sofiatransport транспортна база данни

- Галерия с над 72 000 снимки на возила от градския транспорт в София!
- Най-подробната база данни за действащия автопарк!
- Статии и подкаст за историята на подвижния състав!
- Обновяване и актуализиране на всеки 24 часа!
Транспортът - кауза, страст, начин на живот!

Offline bagercho

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #1181 on: 28.11.2021, 00:03:11 »
Предполагам, че това няма да взлезне в употреба, докато най-сетне не измъдрят дали на време, на зони, или на импулси да са новите билети, с което май не са се ангажирали с конкретни срокове.
 БТВ ако някой не се е возил скоро на метро - валидаторите по турникетите са обновени със същия "темплейт" като на тези в наземния транспорт. Това, на снимките от Васко по-рано в темата явно е било нещо работно. Извадих една снимка от свободното пространство, на което се вижда, макар и бегло.

« Last Edit: 28.11.2021, 00:07:12 by bagercho »

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Симов транспортна медия
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #1182 on: 28.11.2021, 00:07:13 »
Първата бариера на „Опълченска“ от западната страна, най-близката до касата, тя показва същото от снимката на Васко.

Sofiatransport транспортна база данни

- Галерия с над 72 000 снимки на возила от градския транспорт в София!
- Най-подробната база данни за действащия автопарк!
- Статии и подкаст за историята на подвижния състав!
- Обновяване и актуализиране на всеки 24 часа!
Транспортът - кауза, страст, начин на живот!

Offline tm0

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1183 on: 28.11.2021, 10:23:49 »
Добре, че са ги накарали да направят нещо полезно. Изписването на текуща спирка, предходна и следваща на валидаторите е по-добрия начин за представяне на информация. Както знаете гласото оповестяване не е приятно за някои шофьори, както и за пътници, пътуващи по едни и същи маршрути.
Пътуването с талон за време е невъзможно при някои линии, заради непрекъснати закъснения. Реално в пикови часове превозните средства не могат да спазват зададените интервали в разписанията. Точно, когато пътници трябва да се предвижат, едната линия я няма (закъснява), а когато дойде, вече са изпуснали другата линия на наземния транспорт.
Пускат се празни превозни средства от начална спирка да наваксват закъснения - пълен абсурд е да служиш на правилник, ощетяващ пътниците.
------------------------

Online fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1184 on: 28.11.2021, 12:07:44 »
Добре, че са ги накарали да направят нещо полезно. Изписването на текуща спирка, предходна и следваща на валидаторите е по-добрия начин за представяне на информация. Както знаете гласото оповестяване не е приятно за някои шофьори, както и за пътници, пътуващи по едни и същи маршрути.

Без изписване и на посоката е много трудно да се ориентираш само по името на три спирки. Тази спирка която се показва като актуална следващата по маршрута ли е или тази на която е спряло превозното средство? Кога се сменя информацията, при тръгване или вече като се движи автобуса?

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #1185 on: 28.11.2021, 12:46:06 »
На теб какво ти пречи, че го има та спорим за глупости? Или и ти като почитателите на циганския кич по возилата ще домъкнеш вода от 9 кладенеца как не се дискутирали реалните проблеми на ГТ, ами ей такива неща? Липсата на съременна и адекватна система за информация на пътниците в голяма част от ГТ (сиреч във всички автобуси) е проблем.

Online fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1186 on: 28.11.2021, 13:54:16 »
На теб какво ти пречи, че го има та спорим за глупости?

За нищо не спорим, питам дали системата за таксуване е свързана с гласовото или си теглят информацията от различни места.

Offline HST

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1187 on: 28.11.2021, 14:39:15 »
В конкретния автобус нямаше гласово - оранжев Ман

Offline wiNt

• Наистина съм луд
  • 9060
    • View Profile
« Reply #1188 on: 28.11.2021, 14:44:30 »
И на старите валидатори пишеше спирката и това си беше удобно, ако знаеш че го има. Там беше 1 ред с най-малкия възможен шрифт. Идеята никак не е лоша, напротив, даже е похвално, че на някого му е хрумнало.

Online fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1189 on: 28.11.2021, 16:40:58 »
И на старите валидатори пишеше спирката и това си беше удобно, ако знаеш че го има. Там беше 1 ред с най-малкия възможен шрифт.

Да, вярно е, там даже беше само следващата спирка. Там как валидаторите получаваха местоположението, от таблетите ли?

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #1190 on: 28.11.2021, 16:48:50 »

За нищо не спорим, питам дали системата за таксуване е свързана с гласовото или си теглят информацията от различни места.
Системата нали си има собствени бордови устройства и джипиес, най-вероятно от там си го взима местоположението. Хубавото е, че явно има доста възможности и може би ще може да се надгражда в бъдеще.

Online fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1191 on: 28.11.2021, 18:12:03 »

Системата нали си има собствени бордови устройства и джипиес, най-вероятно от там си го взима местоположението. Хубавото е, че явно има доста възможности и може би ще може да се надгражда в бъдеще.

Местоположението е ясно, но от някъде трябва и база данни със спирките.

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #1192 on: 28.11.2021, 19:42:57 »
Ами явно ги има. Според мен тикет системата няма връзка с AVL таблетите, но спокойно би могла да поеме функцията им, и същите да изчезнат. Ама пари се усвоиха и за тях, и за ония паметници на глупостта с двете антени, дето уж трябваше да подават сигнал към тъпоумните светофари, че автобуса идва и фазата да го пропусне...
Ето всъщност, какво казват на сайта на Асис за нашия модел валидатори:
Linux Operating System
Data Security SAM Interface (Supports up to 4 SAM Slots)
Line and Bus Stop Tracking through Instant Location Detection
7” TFT Touchscreen LCD Monitor
Tempered Scratch-Resistant Glass
Built-in QR Code Reader
Built-in Speaker
Colored Status Notification LEDs
Supports Passenger Photo Display (Detection of Illegitimate Use)
NFC-Based Mobile Passing
Support for In-Vehicle Passenger Information and Announcement System
Processing Charging Instructions from the Web and Mobile Application
Case Design Suitable and Durable for Use aboard the Vehicle
High Protection Class
Secure Payment Infrastructure
Support for a Broad Communication Infrastructure (3G/4G)
« Last Edit: 28.11.2021, 19:47:34 by bagercho »

Offline HST

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1193 on: 28.11.2021, 21:38:00 »
Ами явно ги има. Според мен тикет системата няма връзка с AVL таблетите, но спокойно би могла да поеме функцията им, и същите да изчезнат.
...

Това била идеята.

Online bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #1194 on: 19.12.2021, 14:03:40 »
Някой има ли по-сериозен опит с таксуване с банкова карта и проверяване след това?
Два пъти вече ме проверяват, и двата пъти при следващия опит за таксуване, без значение дали в наземен транспорт или метро, ми дава грешка "Блокирана карта" или "Невалидна карта" на всички валидатори. В следващото превозно средство отново всичко е наред.

Offline rado84

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #1195 on: 23.12.2021, 12:47:35 »
Някой има ли по-сериозен опит с таксуване с банкова карта и проверяване след това?
Два пъти вече ме проверяват, и двата пъти при следващия опит за таксуване, без значение дали в наземен транспорт или метро, ми дава грешка "Блокирана карта" или "Невалидна карта" на всички валидатори. В следващото превозно средство отново всичко е наред.
Аз не я ползвам тази система, защото моята карта е за време, не за брой пътувания и няма смисъл да я валидирам. Но и да не бях с такава карта, пак не бих им се доверил с банковата. Не се знае какво и по колко ти таксуват, както и дали обявеното на постера в действителност се случва или си те дерат с по 1.60 за всяко пътуване, без значение дали са 3 или 10.

Offline Stoi4o

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #1196 on: 23.12.2021, 14:39:49 »
От една седмица пътувам основно с банковата си карта,но още ме е страх да проверя какво се случва.Като проверя ще пиша и ще ви кажа какво е положението :neznam:

Offline Neronov

• R.I.P 1210
    • View Profile
« Reply #1197 on: 23.12.2021, 15:06:35 »
Редовно пътувам с Visa и всичко е наред. Таксуването винаги се случва на сутринта на следващия ден, на база колко пътувания са направени. И наистина при 3+ пътувания, винаги взима до 4лв. Вече няколко пъти правя по 5-6 пътувания на ден и досега не ми е взимало повече от 4 лв.

Досега контрола не ме е проверявала, но един път забелязах нещо много интересно. Провериха едно момиче, което явно си беше валидирало банковата карта. Обаче на четеца на контрольора не излезе, че е валидирана. Тогава контрольора поиска да види СМС от банката, който ти пращат при направено плащане (ако изобщо имаш активирана тази опция). Е хубаво де, ама то тия СМС ги получавам на следващата сутрин.  :crazy:  Това повдига въпроса, какво правим в такъв случай ??? Хем си с валиден превозен документ, хем нямаш абсолютно никаква гаранция, че ако четеца на контрольора не отчете правилно няма да те глобят.  :help: ЕдинственияТ изход от такава ситуация май е да ти пишат акт, който в последствие да обжалваш с извлечение от банката къде и колко часа е била всяка валидация за деня.
« Last Edit: 23.12.2021, 19:08:10 by difian »

Online bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #1198 on: 23.12.2021, 15:07:06 »
Не се знае какво и по колко ти таксуват, както и дали обявеното на постера в действителност се случва или си те дерат с по 1.60 за всяко пътуване, без значение дали са 3 или 10.
"Не се знае" и "Не знам" за две съвсем различни неща.
Може би си искал да напишеш "Не знам", защото иначе се знае и аз знам - до 4 лв на ден, не повече.

Offline rado84

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #1199 on: 23.12.2021, 15:11:09 »
"Не се знае" и "Не знам" за две съвсем различни неща.
Може би си искал да напишеш "Не знам", защото иначе се знае и аз знам - до 4 лв на ден, не повече.
Каквото съм искал да напиша, съм го написал.