Author Topic: Недобросъвестни шофьори и ватмани  (Read 886879 times)

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: Недобросъвестни шофьори и ватмани
« Reply #6480 on: 19.06.2021, 15:47:17 »
Просто служителите на МГТ вече тотално са се разпасали и такива сцени са ежедневие.
Това е самата истина. Принципно (ако имам време) мога всяка вечер да пиша по два-три поста в тази тема от наблюденията ми през същия ден. Като говоря за сериозни проблеми като:
- минаване на червено/забранителен сигнал на светофар;
- завиване от неправилна лента;
- засичане на други участници в движението;
- пропускане на спирка, на която има чакащи, които дори сигнализират, че искат да се качат :eek:;
- отваряне и затваряне на вратите в движение, включително докато пътниците все още са на стъпалата :eek: :help:;
- пушене в кабината по време на движение, т.е. има пътници в превозното средство (тук вече съм се обаждал на телефона за сигнали относно пушенето, тъй като той е стационарен и не е с допълнително заплащане);
- псуване и обидно отношение към пътници;
- отказ за продаване на билети (след отмяната на COVID-19 мерките);
- допускане на друг човек в кабината по време на движение;
- уриниране на открито върху превозното средство по време на почивка на крайна спирка* :help:;
- и други.

Други, по-дребни неща като:
- спиране и отваряне на вратите извън границите на спирката, които са според изискванията на Закона за движение по пътищата и неговият Правилник;
- неизползване на звукова и светлинна сигнализация преди затваряне на вратите;
- използване на въпросната сигнализация само за тормоз на хора с ограничени възможности за придвижване;
- спиране на единична/двойна спирка като второ, трето или четвърто превозно средство;
- управление на превозното средство по много дискомфортен за пътниците начин (резки спирания, резки потегляния, влизане в завой с висока скорост и т.н.), без основателна причина;
- тръгване от първа спирка преди време по разписание;
- пушене в кабината на превозното средство по време на почивка;
- уриниране на открито по време на почивка в района на крайната спирка, при наличие на пълноценна, заключваща се тоалетна с течаща вода и осветление;
- "украса" и "тунинг" тип индийски камион :crazy:;
- и много други
перманентно, ежеминутно съпътвстват работата на водачите в градския транспорт в София. За тях мога да издам и роман.

За съжаление, повечето обикновени граждани (пътници в градския транспорт) са вглъбени в собствените си проблеми и дори и не забелязват въпросните проблеми или вече им е все тая.

Всеки си носи отговорността индивидуално ,Нито всички шофьори са лоши нито всички лекари нито всички полицай и т.н. Такива обобщения са крайно глупави , заради единици от дадена гилдия или група или професия да се обобщава и демонизират всички в нея.
Тук също съм напълно съгласен. Има изключения. Има водачи, на които им личи от километри, че си вършат работата с удоволствие и с изразен професионализъм. Но са много малко.  :/

* Подобно действие е крайно показателно какво мислят тези водачи относно работното им място - очевидно смятат, че работното им място е... кенеф. :/ :/ :/
« Last Edit: 19.06.2021, 15:48:50 by vasko »
СБОГОМ, GTSofia.info

Здравей, отново, GTSofia.info  :)

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #6481 on: 19.06.2021, 23:22:49 »
Бих искал да подчертая, че списъкът в предишния ми пост го написах по спомени от последните десетина дни. Средно на ден ползвам наземен транспорт около 4,5 пъти. Сами може да прецените колко често се натъквам на такива ситуации.

Имам прясна случка от малко по-рано тази вечер.

Качих се в 2734 по А26 малко преди 21:00 часа.

Видях, че шофьорът е завързал вратичката към неговата кабина за тръбната арматура на автобуса по начин, който възпрепятства пътниците да ползват първата врата:

:help: :help: :help:

Отидох да го попитам защо е така. Той ме напсува :eek: и каза, че не е моя работа. :eek: :help: Нали отварял другите две врати. :blink: Външни хора нямали работа при първата врата.  :blink:

Бях единствения пътник в автобуса. Станах и застанах пред втората врата, известно време преди спирката, на която исках да сляза. На спирката нямаше чакащи и шофьорът я подмина (въпреки че, със сигурност ме е видял). Провикнах се, че има за слизане. Шофьорът спря поне на 50 метра след спирката и каза, че другият път може и да не спре за такива като мен. :help: :eek: Потегли с отворена врата в момента, в който си отлепих и втория си крак от пода на автобуса и закачи раницата ми :fear: .
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #6482 on: 21.06.2021, 19:06:33 »
Това като цяло си плаче за уволнение.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline The Freshmaker

• Нямам спирка
  • TM 303
    • View Profile
« Reply #6483 on: 21.06.2021, 21:52:14 »
Не знам аз ли от време навреме този месец имам странен късмет, но и аз попадам на твърде интересни екземпляри с твърде интересно поведение от градския транспорт - например един индивид, управляващ 670 по ТМ12 преди седмица някъде, вечерно време, към 22:00 часа, карайки като в краен стадий на Паркинсон с 5 километра в час реши, че ще е страшно забавно да закове на спирката по начин, по който с жена ми едва не паднахме, нарочно разбира се, след което като го попитахме сравнително учтиво след слизане дали това е нормално според него реши да ни заплашва с бой и да ни обижда по начин, след който ако беше попаднал на други недотам сговорчиви хора вероятно щеше да прекара дни или седмици в интензивно отделение, а в правова държава щеше да кара трамвай само на симулатор занапред, непосредствено след това 2686 по ТБ3 реши така да заходи към спирката на Попа, че измлати електронното табло с огледало с едни поне 10-15 километра в час, по чудо не счупи нищо и никой не получи удар, а човекът така и НЕ РАЗБРА, че го направи. Някакъв новобранец с наставник по ТБ5 на 1606 успяваше на всяка от трите спирки да затисне хора и да се опитва да потегли с тях и само заради защитите и блокировките не го правеше, като същевременно не отразяваше нито дума от това, което му обясняваше наставника, а той наистина обясняваше като на идиот... Преди малко 3156 по 204 след иначе нормално каране на поредната спирка реши да отвори предните две врати, но не и задните, при пълен автобус и опита да потегли докато опитващите да слязат от задната половина отиваха към предната половина. Явно цялата ковид идиотия плюс ретрограден Меркурий и знам ли и аз още какво влияе на всички, нямам друго обяснение, но толкова тъпи изпълнения за един месец отдавна не съм виждал, а хич не е да съм се возил много на ГТ точно в последно време...
« Last Edit: 21.06.2021, 22:03:58 by The Freshmaker »
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на геноцид към населението на София.

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #6484 on: 22.06.2021, 11:02:22 »
Ами не, не попадаш само ти . И аз попадам и за това съм склонен да подкрепям и Васко в тази тема.Масово се кара като за последно. Нямам обяснение .

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #6485 on: 23.06.2021, 21:20:30 »
Ватманката на 2402 по ТМ4:

Тази вечер, между 19:10 и 19:30, по време на аварията на 3031.

Блокаж на кръстовището.  :help: :help: :help:
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline ivaylostoenchev

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #6486 on: 23.06.2021, 23:18:42 »
3106 без блокировки и тръгва с отворени врати, 1167 гони хората от първа врата, че била само за "качване за билети". Вече май няма такъв недостиг на кадри в Автотранспорта като преди месеци, така че на когото не му се работи - да си взима трудовата книжка и да ходи да работи без хора някъде..
Да споменем и водачи на всички възможни линии с крайна спирка Гоце Делчев (автобусни и тролейбусни) - до миналата седмица всички спираха на булеварда и правеха колона до бул. България. След като започна ремонтът и официално "изнесоха" крайната спирка извън кръга - ще се избият кой по-напред да влезе в кръга и да почива там. 65А и автомобилите, който "обхождат" ремонта през кръга не спират да им свирят и едвам се разминават. А от ЦГМ са сложили два подвижни спиркознака за временната крайна спирка. Един все ще видиш, ако не си разбрал, че е преместена спирката.
« Last Edit: 23.06.2021, 23:24:36 by ivaylostoenchev »

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #6487 on: 24.06.2021, 20:58:23 »
Васко , отзад да стоят и да чакат 6 и 7 , за да може после да мърмориш , че ги няма ли? Да , неправилно е , но както се вижда няма колона от коли, което значи, че се минава зад 2402.

Offline 04Boris22

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #6488 on: 24.06.2021, 22:18:57 »
3106 без блокировки и тръгва с отворени врати, 1167 гони хората от първа врата, че била само за "качване за билети". Вече май няма такъв недостиг на кадри в Автотранспорта като преди месеци, така че на когото не му се работи - да си взима трудовата книжка и да ходи да работи без хора някъде..
Да споменем и водачи на всички възможни линии с крайна спирка Гоце Делчев (автобусни и тролейбусни) - до миналата седмица всички спираха на булеварда и правеха колона до бул. България. След като започна ремонтът и официално "изнесоха" крайната спирка извън кръга - ще се избият кой по-напред да влезе в кръга и да почива там. 65А и автомобилите, който "обхождат" ремонта през кръга не спират да им свирят и едвам се разминават. А от ЦГМ са сложили два подвижни спиркознака за временната крайна спирка. Един все ще видиш, ако не си разбрал, че е преместена спирката.

И 3104 тръгва с отворена трета врата.
Най-добрите автобуси:
2155, 2165, 2752, 3588
Най-добрите трамваи - CKD
Най-добрите тролеи:
2703,2115

Offline ghost8

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #6489 on: 24.06.2021, 22:56:40 »
Бих искал да подчертая, че списъкът в предишния ми пост го написах по спомени от последните десетина дни. Средно на ден ползвам наземен транспорт около 4,5 пъти. Сами може да прецените колко често се натъквам на такива ситуации.

Имам прясна случка от малко по-рано тази вечер.

Качих се в 2734 по А26 малко преди 21:00 часа.

Видях, че шофьорът е завързал вратичката към неговата кабина за тръбната арматура на автобуса по начин, който възпрепятства пътниците да ползват първата врата:

:help: :help: :help:

Отидох да го попитам защо е така. Той ме напсува :eek: и каза, че не е моя работа. :eek: :help: Нали отварял другите две врати. :blink: Външни хора нямали работа при първата врата.  :blink:

Бях единствения пътник в автобуса. Станах и застанах пред втората врата, известно време преди спирката, на която исках да сляза. На спирката нямаше чакащи и шофьорът я подмина (въпреки че, със сигурност ме е видял). Провикнах се, че има за слизане. Шофьорът спря поне на 50 метра след спирката и каза, че другият път може и да не спре за такива като мен. :help: :eek: Потегли с отворена врата в момента, в който си отлепих и втория си крак от пода на автобуса и закачи раницата ми :fear: .
А дано пламне още някоя даже и по-страшна пандемия, че такива като теб с кеф ги гледам как се поболяха за тая първа врата и всичките зомбита сега ще се избият за нея и първата седалка.  :D Голям цирк. Може и кафе да ти предлагат, ако се качиш там, че иначе ще ти се счупят краката ако минеш 2-3 метра  :laugh:

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #6490 on: 24.06.2021, 23:22:10 »
Васко , отзад да стоят и да чакат 6 и 7 , за да може после да мърмориш , че ги няма ли? Да , неправилно е , но както се вижда няма колона от коли, което значи, че се минава зад 2402.
Просто трябваше 2402 да завие наляво по бул. "Княгиня Мария Луиза" в посока надлез Надежда и след това има огромен избор от варианти, които може да се случат по преценка на диспечер - като например обръщане на надлез Надежда и изчакване тук (в средния коловоз), където няма да пречи на никого. Има още няколко варианта за обръщане - метростанция Хан Кубрат, гара София-Север, дори депо Банишора.

Колеги на тази ватманка (по ТМ3, ТМ4 и ТМ10) направиха точно това - отклониха се към надлез Надежда и не блокираха движението на ТМ6, ТМ7 и ТМ8.

но както се вижда няма колона от коли, което значи, че се минава зад 2402.
Не се вижда колона от коли, защото само някои шофьори на леки автомобили имаха куража да се провират зад 2402. Всички останали се принуждаваха да променят маршрутите си :help::
- от Централна ж.п. гара - само направо и надясно;
- от бул. "Княгиня Мария Луиза" (откъм надлез Надежда) - само надясно по бул. "Христо Ботев";
- от бул. "Христо Ботев" - само надясно по бул. "Княгиня Мария Луиза" (в посока Централна автогара).

И така над 20 минути... :help: :neznam:

...
А дано пламне още някоя даже и по-страшна пандемия, че такива като теб с кеф ги гледам как се поболяха за тая първа врата и всичките зомбита сега ще се избият за нея и първата седалка.  :D Голям цирк. Може и кафе да ти предлагат, ако се качиш там, че иначе ще ти се счупят краката ако минеш 2-3 метра  :laugh:
1. Този казус няма нищо общо с пандемията. Мерките по този повод са отменени и водачът е длъжен да продава билети и да отваря първата врата, което в случая нямаше как да стане заради нерегламентираните действия на шофьора.  :help:

2. Аз лично нямах проблем с първата врата. Не съм имал желание да се кача или сляза оттам. Но всеки пътник, които желае да направи това, трябва да има тази възможност. А този шофьор очевидно възпрепятстваше това.  :help:

3. Ако шофьорът има проблем с това, че покрай него ще преминават хора и ще се налага да им продава билети, то тогава да напуска, защото очевидно тази работа не е за него.  :neznam:

4. Освен ситуацията с ограничения достъп до първа врата, в моя разказ има и други, много по-сериозни, проблеми, които може би заслужавата дисциплинарно наказание. :neznam:
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #6491 on: 25.06.2021, 10:29:26 »
Освен това, като го е толкова страх да не се разболее, да си затвори вратата, както се затваря заводски, и проблемът е решен. Аман! Едните нямали кабини, на другите били малки кабините.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline 2828

• Защо пиша толкова много?
  • 506
    • View Profile
    • Email
« Reply #6492 on: 25.06.2021, 21:20:10 »
Васко, нали знаеш, че ако ватманката на 2402 завие към надлеза без диспечерско нареждане ще си го отнесе тя? Или смяташ че в името на общото благо е редно да завие и да не и признаят курса?

Offline TRAMS SOFIA

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #6493 on: 25.06.2021, 21:33:22 »
Единствено главния координатор разрешава отклонение от маршрута . А там спят :laugh:
Колкото по-малко е сърцето , толкова повече злоба носи.

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #6494 on: 27.06.2021, 17:45:39 »
Васко, нали знаеш, че ако ватманката на 2402 завие към надлеза без диспечерско нареждане ще си го отнесе тя? Или смяташ че в името на общото благо е редно да завие и да не и признаят курса?
Ако ватманката на 2402 не е имала разрешение да завие в посока надлез Надежда, то тя е трябвало да остане и да чака преди стрелката, защото Закона за движение по пътищата ясно казва, че не се навлиза в кръстовище, ако водачът не е сигурен, че ще може да го напусне.

От петък (25.06.2021), малко преди 20 часа:

Ватманката на 714 по ТМ6 не спираше да натиска звуковата и светлинна сигнализация за затваряне на вратите, докато в превозното средство се качваше една възрастна жена, която се придвижваше много бавно, а имаше и количка за пазар с нея. Натискането беше единствено с цел да тормози възрастната жена. :help: Трамваят беше спрял на спирка 0059 "Метростанция Обеля", а в същото време беше светнал разрешителният сигнал за трамвайте на светофара.

В това време, в посока крайна спирка ж.к. Обеля-2 се движеше 936 по ТМ6 и тъкмо преминаваше през кръстовището. Обаче ватманката на 936 спря в средата на кръстовището без видима причина. 936 е по-дълъг трамвай и буквално блокира цялото кръстовище. Светна забранителен сигнал за трамвайте. Светофарът пусна автомобилите, идващи от бул. "Панчо Владигеров", откъдето започнаха да се чуват клаксони.  :neznam: :neznam: :neznam:

След малко 714 потегли на забранителен сигнал, който беше светнал преди поне 10 секунди. :eek: :eek: :eek: Тогава 936 също потегли и се установи на спирката. Очевидно причината за спиране на 936 е да направи "чадър" на колежката си, чрез който 714 да мине на забранителен сигнал.  :help: :help: :help:

Суматохата все още не беше приключила. Очевидно имаше кола, която беше влязла в габарита на линията в посока ж.к. Надежда и 714 не можеше да се изтегли бързо. След освобождаването на кръстовището от 936, колата продължи, но друг автомобил искаше да мине (защото е на зелено). Тогава ватманката на 714 започна да натиска звънеца. Други автомобили продължиха да натискат клаксони. Пълна каша! :help: :neznam: 714 освободи кръстовището моменти, преди да светне червено за автомобилите идващи от бул. "Панчо Владигеров". Цялата тази каскада възпрепятства поне десетина автомобила да минат по време на тяхната си фаза на светофара. :neznam:

От днес (27.06.2021), преди около час:
Още един автобус BMC от гараж Малшевци, при който имаше същата практика за завързване на малката вратичка на кабината на шофьора за тръбната арматура на автобуса, което възпрепятства пътниците от възможността за ползване на първата врата и за купуване на билети от водача.  :help: :help: :help:

2730 по А26. В допълнение, в заграденото пространство имаше жена, която си приказваше сладко-сладко с шофьора. Жената беше без предпазна маска.

Очевидно това място се възприема като частно сепаре от някои недобросъвестни шофьори... :help: :neznam:
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline Tatra

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 229817817
    • View Profile
    • Email
« Reply #6495 on: 27.06.2021, 18:30:24 »
Благодаря, че ежедневно ни информираш за всяко едно свое возене, което винаги е кошмарно. Как издържаш този стрес, не знам. Но аз спирам да чета тук.
ТРАМВАЙНО ДЕПО "БАНИШОРА"
Трамвайна мотриса инв. ном.: 936
линия номер: 6

Offline bahner

• Маниак
    • View Profile
« Reply #6496 on: 27.06.2021, 18:46:18 »
Факт е, че водачите масово не спазват правилата. Дали това се бори с писане на романи във фенски форум - по-скоро не. Решението е по административен път и като гласуваш на избори.
В ситуацията с 2402 - предполагам, че трамваят е завил без да има видимост към спирката с другите два трамвая и е останал в средата на кръстовището. Би било редно трамваят да върне назад без необходимост от диспечерско разпореждане, защото наистина така нарушава ЗДвП. Пък след това да си иска ватманката разрешение да ходи наляво-надясно.
Галерия за градски транспорт - https://www.flickr.com/gp/127247218@N05/qB017P

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #6497 on: 27.06.2021, 19:49:52 »
Но аз спирам да чета тук.
И аз!

Offline CNN

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #6498 on: 27.06.2021, 20:17:22 »
Но аз спирам да чета тук.
И аз!
Аз също.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #6499 on: 27.06.2021, 22:16:30 »
Аман вече!

Как пък все сте криви и попадате на такива...все едно сте някакви чантаджии, които не работят а само проверяват и топят и нямате друга занимавка освен да гледате кой как си върши работата!

Аз пък да си кажа, че ползвам ГТ поне 2 пъти в седмицата и нямам никакви оплаквания от линиите които ползвам! 76, 213, 305 най-често. Дори напротив. Шофьорите са от доста време повечето, някои ги знам по физиономии още от ученик от 0305-ците и зелените Мерцедеси и дори се поздравяваме на качване и слизане, също и по-старите жители на квартала. Почти винаги са с униформи, когато е топло работят климатиците, когато е студено винаги парното. Тези които създават проблеми в повечето пъти са другите участници в движението или пътниците, и най-вече разни новопоявили се образи в квартала, които си мислят че всеки им е длъжен за всичко. Подобно нещо ми сподели и един шофьор, че по физиономия знае доста хора от квартала от 30 години работи на тези линии. Винаги съм се прибирал жив и здрав, без ПТП-та без нерви. Като обаче се види колко ПТП-та стават с автомобили веднага става ясно кой-крив и кой прав, да не говорим за статистиката колко загинали има с автомобили и колко с обществен транспорт!

Респект и уважение към тези хора, сапсили хиляди животи и превозили живи и здрави до дома хилади деца, родители, баби и дядовци! Ако не бяха те, още много хора щяха да са в ежедневната статистика на ПТП-тата, нищо чудно и някои от нас! Представям си че всичко това е на техен гръб и отговорност. Доста от тях преди 30 години бяха младежи на по 30, когато аз бях ученик, сега са предпенсионна възраст мъже на по 60-така.  Не се знае като се пенсонират дали ще има кой да ги замести. Човек не може да работи на 80-90.

Един ден всички ще се научите да сте благодарни и да цените.

Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР