Author Topic: Детството  (Read 6625 times)

Offline yogimax

• Приятел на ГТ
    • View Profile
Re: Детството
« Reply #100 on: 21.07.2021, 13:32:53 »
Аз харесвах Алтай, някак си на кола ми приличаше и затова.

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • мразя skyscrapercity com
    • View Profile
« Reply #101 on: 21.07.2021, 13:35:46 »
На мен по-скоро ми приличаше на една руска напитка Байкал. Иначе, имало е и чисто българска кола, но не съм я заварил. "Сън кола" или нещо от сорта.
Софийско метро, хартиени схеми - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #102 on: 21.07.2021, 13:58:49 »
Българската кола се казваше "Кооп кола" и беше с кофти вкус. Алтаят беше карамел, но студен беше приемлив.

Колкото за ТВ реклама,  по социализма практически нямаше такава. След това бурно нахлуха Кола и Пепси. Вторите бяха много активни,  когато ги пое фирмата-перачница на ДКМС Агрима.
« Last Edit: 21.07.2021, 14:05:28 by blagun »

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #103 on: 21.07.2021, 14:09:55 »
Кока Кола съм я пил много пъти като дете. Чудехме се какво ли означава надписът "запазена марка" на бутилката. Лично аз и до ден днешен съм фен на стъклените бутилки. Преди 2-3 години бяха пуснали големи стъклени бутилки Кока Кола, купувал съм такива в Билата, но сега не ги виждам. На бутилките от Пепси май пишеше "Пепси Кола". Или беше съветското Пепси от Новоросийск?
Софийско метро, хартиени схеми - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #104 on: 21.07.2021, 14:22:55 »
Стъклените бутилки на Кока кола дълго бяха със специфичната им форма. Само за малко през 90-те лепяха етикети на стандартни литрови бутилки. Пепси с особено шише не съм виждал в България.

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
    • View Profile

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #106 on: 21.07.2021, 19:05:34 »
В края на 80те Швепс не се намираше....нещо бяха развалили калимерата с лиценза. А преди тези капачки, по времето, когато чичо ви Благо е бил тийнейджър, шишетата са се затваряли с едни прозрачни топчета, които след отварянето са оставали вътре. Имало е и селски лимонададжийници, чиято лимонада е била много по-хубава от "заводската".
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #107 on: 21.07.2021, 21:12:18 »
ТОЯ "СПОРТ" беше нещо гнусно като Тоник. После май изчезна от магазините щото никой не го е купувал. Аз лично даже не го помня в магазините. На село имаше празни шишета от него и там съм го пробвал веднъж-дваж.
Тези плодовите - ягода, лозина, малина, круша, и най-първото и свястно - ЯБЪЛКА станаха модерни някъде 87,88,98 - последните години на комунизма.
Швепсът и то най-вече класическия портокал беше на ниво.Даже по-добър, макар и близък по вкус беше на сегашния.

За бирата - беше друга бира. Като цяло нямаха етикет - освен "специално", демек луксозните. Поради липсата на етикет общо взето не знаеш каква бира пиеш и беше само регионално. Примерно в Димитровград се пиеше само "АСТИКА". За щастие това беше първата модерна бира. В смисъл - първата с износ извън България, първата бира с кенове и съответно една от найтежките и горчиви на вкус.
На южното черноморие се продаваше само бургаско. Бях дете и не съм разбирал от бири, но според калеко ми, бургаско е била най-отвратителната бира в страната и правена от картофи. Като ходихме на море си носеше в ладата няколко каси Астика от непоносимост към бургаската.
Загорката беше също много хубава, но по-лека от Астика. Друга бира не знам каква е била през комунизма. Всички останали ги знам след като можеше да си избираш каква марка бира да си купиш.

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #108 on: 21.07.2021, 21:20:06 »
В Благоевградско имаше само "Пиринско", в София само "Столично" и "Люлин", предполагам покрай Мездра и Враца е имало само "Леденика", в Плевен "Плевенско" в Стара Загора - Загорка и т.н. В София Астика в кутии, с надпис "луксозно" имаше само в хотели, скъпи недостъпни заведения и в Кореком, също не винаги. Сегашната Пиринско я правят в Сърбия......
« Last Edit: 21.07.2021, 21:22:38 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #109 on: 21.07.2021, 21:25:24 »
АРИАНА нямаше ли в София? Тъмни пиво мисля не се произвеждаше никъде. Чак през 90-те май се появи "Столично тъмно". За "Люлин" не съм чувал. В София сме ходили на гостпи на роднините, ама нали съм бил дете, покрай играта с братовчедите не съм запомнил нищо за бирата. Впечатляваше ме, че има кисело мляко в кофички. По едно време и в Пловдив пуснаха кисело мляко в кофички, но имаше и в бурканчета. В нашия край беше киселото 100% в бурканчета. Затова баща ми и роднините в Пловдив бяха натоварени с "тежката" задача да събират кофички за саксийки.

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #110 on: 21.07.2021, 22:15:50 »
Навсякъде беше в бурканчета, без в София, за Пловдив не знаех. Понеже едва някъде в края на 70те Нефтохим Бургас започва да предоставя на завода в Асеновград пластмаса, от която там произвеждат кофички. Сега, между другото, в Нефтохим, най- големият комбинат в България, по-голям дори от Кремиковци, не произвеждат никакви пластмаси, полимери, органичен синтез - само варят бензин и нафта - една проста бензинджийница са. За Ариана, не нямаше....Тогава въпросът беше дали въобще има бира в магазина или в кръчмата, не каква марка е....Хората много често си организираха "гости", банкети и намирането на една или повече каси бира беше проблем.
« Last Edit: 21.07.2021, 22:26:26 by IKAR »

Offline yogimax

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #111 on: 22.07.2021, 11:11:56 »
Това с млякото в кофички и мен ме впечатляваше. На село Жеравна деляхме къщата за лятото с братовчедите от София. Те винаги носеха по 2-3 кофички с мляко за подквасване и аз завиждах, че в Шумен не продават мляко в кофички ами в прости бурканчета.
Иначе кола си пиех и през 1989 г. Бяхме с колелета на велопоход на Шуменското плато и там на барчето имаше кола по 25 стотинки и си купихме да се разхладим. Септември1989 беше това.

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #112 on: 22.07.2021, 11:32:34 »
Бира "Люлин" за сефте я чувам. За "Астика" винаги съм смятал че е от 90те, а не по-рано. "ММ" не беше лоша бира, но не съм я виждал от десетина години.
Но това вече е друга бира :laugh:

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #113 on: 22.07.2021, 12:09:36 »
АРИАНА нямаше ли в София? Тъмни пиво мисля не се произвеждаше никъде. Чак през 90-те май се появи "Столично тъмно".
Не, казваше се "Столично". Естествено - не тъмно. Първата си тъмна бира съм пил по студентски времена в Прага. Поначало масова беше бирата без етикет на бутилката, т.нар. светло пиво.

В края на 80те Швепс не се намираше....нещо бяха развалили калимерата с лиценза. А преди тези капачки, по времето, когато чичо ви Благо е бил тийнейджър, шишетата са се затваряли с едни прозрачни топчета, които след отварянето са оставали вътре. Имало е и селски лимонададжийници, чиято лимонада е била много по-хубава от "заводската".
Шишета с прозрачни топчета съм виждал само на снимки, те са излезли от употреба през ранните 60. Иначе с порцеланова капачка, хваната с метални скоби - те вървяха до изграждането на заводи за безалкохолни напитки след 1965. Горе-долу по същото време тръгнаха хлебозаводите и млекозаводите, с което в градовете се простихме с ръчния хляб от фурна и с прясното мляко в стъклени бутилки. Киселото изкара още 15-тина години в стъклени бурканчета (с изключение на София).
В края на 60-те се създаде Тексим, който вкара в България Кока кола и Оранжада. Втората беше най-хубавата портокалова газирана напитка, като нейният вкус не беше достигнат нито от Швепс - зпатен портокал, нито от Фанта - портокал. Нещо подобно има в Гърция - Иви (HBH).
Селски лимонададжийници може би има все още, поне на Кормянско, севлиевско имаше през 90-те, когато дъщеря ни беше на лятно отглеждане там. Лошото им е, че използват подсладител (далеч по-евтин от захарта), дозиран едно към око.
« Last Edit: 22.07.2021, 12:22:48 by blagun »

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #114 on: 22.07.2021, 12:18:47 »
Аз се чудех като дете, защо се казва "светло пиво" , като няма тъмно. И някъде към края на 80-те някой ми отговори, че "в други държави има и тъмна бира"!!
Тогава почнах да се чудя, каква ще да е тая причина, че в моята родна страна , няма тъмна бира.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #115 on: 24.07.2021, 23:19:43 »
Сравнение между НРБ и СССР от Беларуски блогър.
https://mirovich.media/687881.html
Разбира се използвал е снимки от НРБ.

Източник
https://ivo.bg/2021/07/24/%d1%89%d0%be-%d0%b5-%d1%82%d0%be-%d1%81%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%ba-%d0%b2-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b2%d0%be%d0%b4-%d0%be%d1%82-%d1%80%d1%83%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%b0%d0%bd%d1%82%d0%b8%d0%ba%d0%be%d0%bc/

Offline Sixkiller

• Защо пиша толкова много?
  • Стига фира!
    • View Profile
« Reply #116 on: 25.07.2021, 01:57:00 »
Много интересна статия. Не разбирам, обаче, как в Беларус гледат на нея към момента - в положителен или отрицателен аспект  :/

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #117 on: 25.07.2021, 23:25:58 »
Да си припомним няколко неща:
1. Радио Свободна Европа
2.  Водещия на предаването "Весела неделя"  с псевдонима Велко Верин, а в действителност писателят Димитър Инкьов. Бог да го прости.
3. Онези времена,  партията, цимента, снабдяването и хумура от чужбина за тях.

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #118 on: 26.07.2021, 10:25:15 »
Аз се чудех като дете, защо се казва "светло пиво" , като няма тъмно.

За първи път разбрах за тъмна бира когато видях рекламата на "Каменица тъмно". Беше в едно от първите шоута - "Невада" или "Такси", но може и да греша... После ме научиха че тъмното пиво е зимно, а светлото - лятно.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #119 on: 26.07.2021, 12:24:57 »
Всъщност не е така. Зависи най-вече от вида на мезето или ястието и най-вече от предпочитанията. Ето например вчера консумирах именно тъмна бира.