Author Topic: Регистрационни номера на МПС  (Read 356097 times)

Offline mitakis

• над нещата
  • Нямам спирка
    • View Profile
Re: Регистрационни номера на МПС
« Reply #1900 on: 31.03.2021, 21:51:18 »
От вчера СВ 0128 СМ

Списък на подвижния състав в София
Трудно е да направиш нещо както трябва, вместо как да е.

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1901 on: 01.04.2021, 16:50:55 »
По - назад в темата си качил тази снимка на Шкода 706 RTO
Не съм я качвал, беше пусната в темата за ретроснимките и аз коментирах регистрационния номер, а някой е извадил коментара ми от контекста и го е преместил в темата за регистрационните номера.

Тези петцифрени регистрационни номера са много странни и неясни. В никакъв случай не са били масови. Ако датирането на снимките е вярно, то първите известни такива са от 1946 г. Към средата на 40-те регистрационните номера са с една, две, три и четири цифри (не е ясно дали към 1945 има останали от първите две категории). Петцифрени номера се използват за военните машини и за мотоциклетите. Ето малко примери от Lostbulgaria:

Повечето ми примери са от София, но ако е имало някаква пререгистрация, тя би трябвало да обхваща цялата страна. Номерата на превозните средства си остават с четири цифри през целия период от 1945 до 1960 (а и по-нататък до ден днешен). Нямам много снимки на номера между 1945 и 1950, но имам опис на наличните служебни автомобили и автобуси в градския транспорт на София и на всичките места номерата са четирицифрени за целия период, няма никакво преномериране (ако има, то е смяна от един четирицифрен номер с друг, например автобусите Мерцедес доставка 1938 променят номерата си от Сф 2ххх на Сф 3ххх).

Малко снимки на самите номера:
през 1945 - Сф 5297

През 1947 е пуснат в експлоатация като нов автобуси Шкода с номер 31 и регистрационен номер Сф 3917

Сканията Сф 5000 е пристигнала през 1949, а има и още автобуси Скания на Балкантурист с подобни номера (Сф 49хх).

Ведомствен автомобил Сф 3779 от 1951

Камион на УАТ Сф 1713 и боклукчийка Сф 6238 от 1952

Автобус Шкода с номер 36 и регистрационен номер Сф 3922 от 1953

и т.н. всичките новодоставени автомобили, камиони или автобуси са с четирицифрени номера.

През 1958 това семейство е спечелило от Тото 2 и с парите си е купило чисто нов Москвич с номер (серията не се вижда) 16-72

Шкодата 706 РТО с инвентарен номер 7 и дългия петцифрен номер по списък от 1960 е с регистрационен номер Сф 55-57, а Сф 54-88 от втората снимка на Balkanton е Шкода с инвентарен номер 4.

Колкото до червените диагонали на регистрационните номера, освен на дипломатическите автомобили се забелязват и на всички "държавни" автомобили (по-късния бял номер с черни цифри, за разлика от черния номер с бели цифри за частните автомобили). Червеният диагонал се появява някъде през 1946 и изчезва някъде между 1953 (когато го има) и 1956 (когато го няма). На дипломатическите автомобили продължава да присъства и през 60-те. На снимката Сф 3779 е с червена лента, защото е такси.

Освен това към края на 1949 и средата на 1950 поне 4 окръжни града (Варна, Шумен, Добрич, Перник) сменят имената си, а с това и регистрационните номера. Не съм виждал варненски номера от периода когато града се е казвал Сталин, но преномерираните и новите номера на Коларовград, Толбухин и Димитрово са четирицифрени.

Интересно ми е кога Бургас променя буквения си код от Бз на Бс.

Намерих един петцифрен бургаски номер - Бз 12418
« Last Edit: 01.04.2021, 17:35:11 by Metan »

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #1902 on: 04.04.2021, 15:47:59 »
Една доста оригинална и интересна глупост, струваща на собственика 7000 лв. От класик кара.

https://pichost.name/images/2021/04/04/48e105e5fda1854d3f68077a39102cc6.jpg

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1903 on: 04.04.2021, 19:33:40 »
Тези петцифрени регистрационни номера са много странни и неясни. В никакъв случай не са били масови. Ако датирането на снимките е вярно, то първите известни такива са от 1946 г. Към средата на 40-те регистрационните номера са с една, две, три и четири цифри (не е ясно дали към 1945 има останали от първите две категории). Петцифрени номера се използват за военните машини и за мотоциклетите.
Военните петцифрени номера са нещо обикновено чак до края на 20-ти век - с червено В (армия и ВМФ), СВ (Строителни войски) и ТВ (Транспортни войски) и със синьо - ВВ (Вътрешни войски) след 1985.
Специално в Строителни войски през 1978 бяха във формат СВ нн-ммм, където нн бяха първите цифри на дивизията по номерацията до 1977 г.: 12 - поделение 1200 : ГУСВ, 18 - поделение 1800 Плевен, 24 - поделение 2400 Варна и т.н.

Само петцифрените черни с диагонална лентичка от 50-те остават засега загадка. От мен една хипотеза - това да са МПС, собственост на кооперативи - ТКЗС, ТПК и др.
« Last Edit: 04.04.2021, 19:47:27 by blagun »

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1904 on: 04.04.2021, 23:43:18 »
Военните петцифрени номера са нещо обикновено чак до края на 20-ти век - с червено В (армия и ВМФ), СВ (Строителни войски) и ТВ (Транспортни войски) и със синьо - ВВ (Вътрешни войски) след 1985.
Пропуснал си още две серии "А" и "У". У-то бяха учебни, а А-то не се сещам какви бяха

Само петцифрените черни с диагонална лентичка от 50-те остават засега загадка. От мен една хипотеза - това да са МПС, собственост на кооперативи - ТКЗС, ТПК и др.
Може и да си на прав път. Събрах известните ми петцифрени черни номера с червен диагонал (и тези без, които са с код за населено място).

леки коли:

камиони:

автобуси:

На първите две снимки колите са предвоенни модели, на първата има табела Учебен и над нея ОССТ (Околийски съюз за спорт и техника). Това е предшественика на ОСО (Организацията за съдействие на отбраната). На втория автомобил също се вижда някаква табела на предната решетка, вероятно също е Учебeн и е свързан с ОССТ.

Камионът от Варна е на Стопанско предприятие хотели-ресторанти-магазини (СП Хоремаг).

Автобусите нямат някакви отличителни надписи, на софийския ф-то в регистрационния номер е доста по-светло от С-то. Софийският има страничен номер 7 и затова се предполага, че е на градския транспорт, единия пловдивски има табелка с надпис 5

Offline Magirus deutz

• Нямам спирка
  • Почитател на Мерцедес - Бенц, Магирус и Икарус.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #1905 on: 05.04.2021, 09:21:34 »

синьо - ВВ (Вътрешни войски) след 1985.
Интересното е, че номерата на вътрешни войски са четирицифрени и с изключение на сините символи и малко по - малкото разстояние между двете "В" - та, външно напълно дублират номерата от варненската серия ВВ:

Източник

Може и да си на прав път. Събрах известните ми петцифрени черни номера с червен диагонал (и тези без, които са с код за населено място).
Интересното е, че единият пловдивски номер започва с 11, а другият с 19, дали е имало над  8000 МПС в Плодвски окръг, регистрирани към ТКЗС, ТПК и др.?
Иначе, ето и още един петцифрен номер, заснет през 1949г.:

Източник
« Last Edit: 06.04.2021, 14:14:57 by Magirus deutz »

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #1906 on: 05.04.2021, 11:02:53 »
Да не би петцифрените (имам предвид извън военните, онези между средата на 40-те до края на 50-те) да са слагани на автомобилите извън съответния окръжен център, а за автомобилите от самия окръжен център да се запазват четирицифрените? В 15-те години между 1944 и 1959 г. доста динамично се променя административното деление, но и забелязвам, че след 1949 г. в някои окръзи окръжният център се обособява като отделна околия (и точно от тези окръзи са намерените досега снимки с петцифрени номера). Тоест дали единицата отпред не е показател за автомобил, регистриран към населено място извън окръжния център?

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1907 on: 06.04.2021, 13:59:48 »
Пропуснал си още две серии "А" и "У". У-то бяха учебни, а А-то не се сещам какви бяха
Бели номера с червени букви/цифри - А бяха мобилизационни - т.е. мобилизирани за учения цивилни МПС. По строежа на НДК 1978-80 имаше стотици мобилизирани камиони и други строителни машини.

Червени пластмасови номера с бели букви У някога бяха транзитните. После загубиха У-то. Имаха бяло поле, в което с флумастер се изписваше датата, до която са валидни. Примерно аз си купих Запорожеца от Русе, където ми беше вноската и с такъв номер го карах до София, където го регистрирах. Иначе учебните, поне от 1965 насам, бяха с нормални служебни номера. Вече са показвани в темата: https://forum.gtsofia.info/index.php?topic=6279.msg100095528#msg100095528

В поделенията с цивилни служебни номера бяха колите на ВКР (военно контраразузнаване). Боецът-шофьор, както и офицерът, ходеха с цивилни дрехи.
« Last Edit: 06.04.2021, 14:15:44 by blagun »

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1908 on: 06.04.2021, 14:56:17 »
Тези транзитните У-та са ясни, аз писах за военни У-та (бяла табела с червен надпис У и пет червени цифри след буквата), но сега не мога да намеря снимка на такива. Може и да се бъркам вече.

С цивилни номера бяха и колите на различните командващи (обикновено генерал-майори или генерал-лейтенанти по тогавашната трактовка) в КСВ, ГЩ, КВВС, вероятно и във КВМФ, май и във ВП. Освен цивилни номера, тези автомобили имаха и военни (червени петцифрени), които сменяха гражданските номера когато се обявяваше някакво учение или тревога.

Offline Magirus deutz

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #1909 on: 08.04.2021, 23:38:14 »
Без каквито и да било изненади, новата серия във Варна е ТХ:
На 08 април 2021 година

В Деловодството на сектор «Пътна полиция» към отдел «Охранителна полиция» на ОДМВР – Варна, на бул. «Ян Хуняди» № 5 ,
започва приемането на заявления за право на използване на регистрационни номера по избор от В 0201 ТХ до

В 1000 ТХ. Табелите са от тип 1 - две правоъгълни табели.

Номерата са изложени в списък, с който гражданите могат да се запознаят на място и да направят своя избор.
Източник

Offline тролей №164 линия 2

• Наистина съм луд
  • Моят любим "Snacks" - тролей №164. R.I.P.
    • View Profile
    • Email
« Reply #1910 on: 11.04.2021, 13:25:00 »
Без каквито и да било изненади, новата серия във Варна е ТХ:
На 08 април 2021 година

В Деловодството на сектор «Пътна полиция» към отдел «Охранителна полиция» на ОДМВР – Варна, на бул. «Ян Хуняди» № 5 ,
започва приемането на заявления за право на използване на регистрационни номера по избор от В 0201 ТХ до

В 1000 ТХ. Табелите са от тип 1 - две правоъгълни табели.

Номерата са изложени в списък, с който гражданите могат да се запознаят на място и да направят своя избор.
Източник

И единствената неизвестна, която пречи да подредим още отсега оставащите буквени комбинации в правилния им ред на употреба, е дали, от оставащите две свободни букви за първа позиция, първа ще бъде употребена М или Х. Но която и да бъде, подредбата на буквите за втора позиция ще си остане A, B, C, X, K, M, P, T
Никога не шофирай по-бързо, отколкото може да лети твоят ангел-хранител!

Offline T_H_A

• Писател
  • **
    • View Profile
« Reply #1911 on: 12.04.2021, 15:41:29 »
Един поръчков номер със 7 "Х"

Offline Magirus deutz

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #1912 on: 13.04.2021, 11:19:19 »
В Пловдив вече върви РВ **** НВ.

Иначе, по темата за петцифрените номера, открих снимка от 1949г. и  на един софийски такъв. Интересно е, че формата на табелта е доста различна, а освен това е с бели символи на черен фон, за разлика от останалите петцифрени номера, които бяхме виждали досега -  с черни символи на бял фон:

Източник
« Last Edit: 13.04.2021, 19:41:33 by Magirus deutz »

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1913 on: 13.04.2021, 14:15:25 »
Иначе, по темата за петцифрените номера, открих снимка от 1949г. и  на един софийски такъв.
На табелката пише Сф, но изобщо не съм сигурен, че това е софийски номер. Действието се развива в Хасково, автомобилът отново е учебен и е част от НССТ (т.е. по-скоро номерът е военен). Регистрационни номера с такава форма мисля, че слагаха като задни на по-късните камиони в българската армия, май и на мотоциклетите отзад слагаха по някое време. Автомобилът трябва да е Опел Кадет, т.е. предвоенен модел и по всяка вероятност национализиран от новата власт, а не новорегистриран автомобил. В описанието към снимката пише, че е част от снимки на хасковския автоинструктор Асен Чапаров. Това долу е първата му учебна кола, тя дори няма регистрационни номера

Това тук не съм го видял като въпрос към мен и сега ще се опитам да отговоря.
През 1965 буквите Сф са изместени от С. До това време буквените индекси в София са стигнали до началото на серия СфВ. От серията СфВ е имало превозни средства със старото обозначение, както и такива с новото СВ. Не съм попадал на документ, в който да се посочва кога става пререгистрацията на старите номера Сф със стилизираното малко ф, но според снимките някъде през 1969 за последно се виждат превозни средства със стария тип номера (не само за софийските номера, а за цялата страна). Някъде от 1969 или от 1970  стария тип регистрационни табели престават да се използват.
В началото на декември 1964 е закупен като нов кранът Магирус. Първоначалният му регистрационен номер е СфВ 00-88

след пререгистрацията цифрите и серията са останали същите, малкото ф е отпаднало от номера.

предполагам, че по подобен начин е ставало и с останалите превозни средства от сериите Сф, СфА и СфБ (които са оцелели след гратисния период за смяна на номерата и им се е наложило да сложат новите регистрационни номера). Затова не съм сигурен, че серия Сф (малкото ф, което не е стилизирано в С-то, ами е отделна буква) е първата серия за Софийски окръг, а не се използва за пререгистрирани автомобили със серия Сф отпреди 1965 г. Със Сф (нестилизирано) съм виждал както нови автомобили (Москвич 408 с 4 фара), така и класически автомобили от 20-те и 30-те.

Ето и един Мерцедес със стария си пловдивски номер и след пререгистрацията с новия си. Буквите и цифрите са запазени, само номерата вече са от новите и вместо бели са станали черни (частни).

« Last Edit: 13.04.2021, 16:23:34 by Metan »

Offline Magirus deutz

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #1914 on: 14.04.2021, 12:17:12 »
Регистрационни номера с такава форма мисля, че слагаха като задни на по-късните камиони в българската армия, май и на мотоциклетите отзад слагаха по някое време.
Регистрационните номера с тази форма са наистина странни, аз също съм виждал такава табела на мотор, но изглежда са поставяни и на автомобили.
Такава табела се вижда и на БМВ - то на състеатля Димитър Соколов, изглежда регистрационният му номер (първоначално) е бил Сф 1339 с "обикновена" табела:

По някое време, регистрационният му номер става Сф 837, като табелата вече с "другата" форма:

Ето и още една такава табела, интересна е комбинацията - СфБ, но предполагам най - вероятно това си е табела за мотор:

През 1965 буквите Сф са изместени от С. До това време буквените индекси в София са стигнали до началото на серия СфВ. От серията СфВ е имало превозни средства със старото обозначение, както и такива с новото СВ. Не съм попадал на документ, в който да се посочва кога става пререгистрацията на старите номера Сф със стилизираното малко ф, но според снимките някъде през 1969 за последно се виждат превозни средства със стария тип номера (не само за софийските номера, а за цялата страна). Някъде от 1969 или от 1970  стария тип регистрационни табели престават да се използват.
Благодаря за отговора! Радвам се, че малко по малко започва да се изяснява историята около регистрационните номера през 60 - те години. Можеш ли да кажеш горе - долу от къде нататък СфВ продължава като СВ? Какви са били номерата на камионите Mercedes Benz LP/LPS 1418 на ДАП "Международни превози", закупени през 1965г.? Най - високият СфВ, който аз лично  съм виждал е СфВ 43-18 на тази снимка от 1966-7г.:

Относно валидността на старите номера - информацията, че крайният й срок е бил през 1968г. идва от това мнение по - назад в темата, но може би наистина този срок  бил до 1969г.

предполагам, че по подобен начин е ставало и с останалите превозни средства от сериите Сф, СфА и СфБ (които са оцелели след гратисния период за смяна на номерата и им се е наложило да сложат новите регистрационни номера). Затова не съм сигурен, че серия Сф (малкото ф, което не е стилизирано в С-то, ами е отделна буква) е първата серия за Софийски окръг, а не се използва за пререгистрирани автомобили със серия Сф отпреди 1965 г. Със Сф (нестилизирано) съм виждал както нови автомобили (Москвич 408 с 4 фара), така и класически автомобили от 20-те и 30-те.
Може би точно, защото Сф(нестилизирано) е била първата серия в Софийски окръг си виждал толкова разнообразни коли - както акуални така и такива на 40 - 45 години, към момента на регистрирането с този номер. Освен това ако приемем, че това е била серия за пререгистрирани коли от Софи я- град, то защо при СфА, СфБ, СфВ, новите табели изобщо не съдържат "ф", а при Сф, просто "изваждат" "ф" - то от "С"-то?
« Last Edit: 14.04.2021, 13:11:04 by Magirus deutz »

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1915 on: 14.04.2021, 16:51:50 »
Като заговорихме за Митко Соколов, автомобилът БМВ 319/1 е произведен през 1936. Допреди да се качи на него, Соколов е бил мотоциклетен състезател. Първото му рали с БМВ-то е през 1937 г. Ако трябва да подредя снимките от Lostbulgaria хронологично, първо би трябвало да е тази, която е датирана от 30-те години (вероятно е правена когато колата е чисто нова). Тук е със странния номер Сф 837

Следващата снимка е от 1937 на рали "Розова долина". Тук колата вече е с регистрационен номер Сф 1339

със същия номер е и на ралито в Белград през 1939

Тук колата е на някакво състезание за ветерани, вероятно в средата или края на 60-те. Номерът вече е Сф 01-07

На парада за ветерани през 1978 номерът вече е С 01-07. Това дава отговор на въпроса дали Сф е софийска регистрация на преномерирани/нови автомобили или е нова регистрация на софийски окръг (между другото, Сф нестилизирано се срещат още от 1965).

Но това не е края на историята. През 2014 колата се появява на ретро парада за Спасовден с най-първия регистрационен номер (който е доста очукан и прилича на автентичен)

С този номер я има и в статия на списание "АВТОКЛАСИКА & МОТОЦИКЛЕТИ" - Брой 117 от 2013 г. Тук странният номер се вижда и отзад (но може да е един и да е преместен отзад на колата заради снимката)

През 2015 колата получава последния си (засега) номер - А 1936 МК

Оттук нататък мога да направя няколко предположения/спекулации.

1. Странният номер Сф 831 е заден мотоциклетен номер на някой от състезателните мотори на Соколов и той го слага за първата снимка на автомобила си (който още няма регистрационни табели). Вижда се, че този номер е запазен и се използва и през 21 век (вероятно има някаква историческа и сантиментална стойност)

2. Номерът Сф 837 е транзитен или някакъв временен. 37 може да е годината.

Ето и още една такава табела, интересна е комбинацията - СфБ, но предполагам най - вероятно това си е табела за мотор:
Да, това трябва да е от мотор

Можеш ли да кажеш горе - долу от къде нататък СфВ продължава като СВ? Какви са били номерата на камионите Mercedes Benz LP/LPS 1418 на ДАП "Международни превози", закупени през 1965г.? Най - високият СфВ, който аз лично  съм виждал е СфВ 43-18 на тази снимка от 1966-7г.:
СВ 3161
« Last Edit: 14.04.2021, 17:33:59 by Metan »

Offline Magirus deutz

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #1916 on: 14.04.2021, 18:54:04 »
През 2015 колата получава последния си (засега) номер - А 1936 МК
Серията А **** МК е от 2013г. съответно БМВ - то е получило този номер тогава, а Сф 837 изглежда е специално поставян за ретро парада и снимките за списанието "Автокласика & мотоциклети".

Оттук нататък мога да направя няколко предположения/спекулации.

1. Странният номер Сф 831 е заден мотоциклетен номер на някой от състезателните мотори на Соколов и той го слага за първата снимка на автомобила си (който още няма регистрационни табели). Вижда се, че този номер е запазен и се използва и през 21 век (вероятно има някаква историческа и сантиментална стойност)

2. Номерът Сф 837 е транзитен или някакъв временен. 37 може да е годината.

Най - вероятно наистина това е бил номер от някой от моторите на Соколов. Теорията, че това е транзитен(или някакъв друг вид специален номер), обаче, не е за отхвърляне. При внимателно вглеждане си личи, че частта с кода "Сф", всъщност е отделна пластина прикрепена към цялата табела:

Това се вижда и на тази табела:

На парада за ветерани през 1978 номерът вече е С 01-07. Това дава отговор на въпроса дали Сф е софийска регистрация на преномерирани/нови автомобили или е нова регистрация на софийски окръг (между другото, Сф нестилизирано се срещат още от 1965).

Ако се вгледаш, обаче ясно се вижда, че "ф" - то си е там, просто(случайно или не) бялата боя върху него се е изтрила. И все пак ако наистина серията Сф(нестилизирано) не е за коли от Софийски окръг, то какви номера са получавали автомобилите от софойски окръг между 1965 и 1969г.?

СВ 3161
Очевидно държавните номера са осъществили прехода от СфВ към СВ малко по - рано от частните, предполгам първият държавен номер с новия дизайн е бил СВ 3000. При частните както е видно от снимката, която качих в предишното мнение, преходът  е станал от СВ 4500 нагоре или най - много от СВ 5000 нататък. Във филма "Рицар без броня"(сниман през лятото или есента на 1965г.) се вижда един Фолксваген Тип 3 с номер СВ 5679:
« Last Edit: 20.04.2021, 20:03:06 by Magirus deutz »

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1917 on: 14.04.2021, 23:08:28 »
На долната снимка от 1978 не се вижда много добре, но ф-то като че ли го няма. На предната прозира като черно релефно нещо. Може би там ф-то наистина го има, защото новия номер продължава да е с тиренца между двете двойки цифри (към средата на 70-те не би трябвало да има тиренца поне при софийските номера)

Тук при този номер се виждат къде са по средата дупките за монтиране към калника на мотоциклет

При Сф 2867 и СФ 837 отворите са на други места и са четири (при Сф 837 дори са правени допълнителни дупки за монтаж при двете скосявания). Личи си, че горната част може да се подменя (както е при табелите за кода за опасен товар)

При състезателните автомобили могат да се наблюдават и други интересни аномалии. През 1985 Илиян Топлодолски кара състезателна Лада 2105 с регистрационен номер АД 9770. През 1988 вече се състезава с ВАЗ 2101 със същия регистрационен номер.

Не съм сигурен кога софийски окръг се обособява като отделен такъв при регистрационните номера, може да не е от 1965.
« Last Edit: 14.04.2021, 23:13:30 by Metan »

Offline mitakaailqka

• Запален по ГТ
  • Мразя чолаков! Мразя хебросбус! Мразя петко!
    • View Profile
« Reply #1918 on: 19.04.2021, 08:14:03 »
В Пловдив вече върви РВ **** НВ.
Еха, остават само 9 серии включително тази, демек до 2-3 години свършват.

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1919 on: 20.04.2021, 10:16:33 »
Очевидно държавните номера са осъществили прехода от СфВ към СВ малко по - рано от частните, предполгам първият държавен номер с новия дизайн е бил СВ 3000. При частните както е видно от снимката, която качих в предишното мнение, преходът  е станал от СВ 4500 нагоре или най - много от СВ 5000 нататък. Във филма "Рицар без броня"(сниман прз лятото или есента на 1965г.) се вижда един Фолксваген Тип 3 с номер СВ 5679:
Не е било толкова просто. Двата москвича са снимани по едно и също време - началото на 1966. СфВ 61-31 все още е със стария тип номера, докато СВ 6330 е с новия тип.

Ето още хипотези за "Сф" нестилизирано - На долната снимка (от същия период като горните две) регистрационният номер е Сф 9907, а на каросерията е изписан С 9907. А при тези кодове (въпреки, че както се видя не всички са верни, но поне отговарят на реалните окръзи) София и окръга са дадени като едно (софийски окръг не е отделна номенклатура).
« Last Edit: 20.04.2021, 10:18:47 by Metan »