Author Topic: Aвтомобили  (Read 378365 times)

Offline ikarus2102

• Запален по ГТ
    • View Profile
Re: Aвтомобили
« Reply #2720 on: 17.05.2021, 19:51:11 »
На вас кой ви е любимия модел Лада? Моите любими модели са 2106 и 2109 - четиривратата Самара. Доста добър и елегантен автомобил за времето си. С две врати не ме кефи чак толкова колкото с четири.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #2721 on: 17.05.2021, 19:54:13 »
Навремето си купихме чисто нова такава... стигна до втория тунел на Витиня. Така и не тръгна повече и я продадохме в недвижимо състояние на някакъв, който щял да си я съживи.

Offline bagercho

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #2722 on: 17.05.2021, 21:01:03 »
Жигулата и Веста :)

Offline ikarus2102

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2723 on: 17.05.2021, 21:10:22 »
Коя Жигула? 2101?

Offline Sixkiller

• Стига фира!
    • View Profile
« Reply #2724 on: 17.05.2021, 23:22:45 »
2104 и Нива винаги са ми били любими, но като че ли комбито винаги ми е било една идея по-симпатично.

В духа на темата, ще се учудите колко много части има за Лада и УАЗ по специализираните магазини. А цените им буквално са народни. По-конкретно при Лада, дори при някой от новите модели, частите са взаимозаменяеми. Това го казвам, понеже до съвсем скоро си мислех, че за руски автомобили части се намират трудно - оказа се, че това въобще не е така - т.е. ако има ентусиасти, на които им се занимава да карат и поддържат руски автомобили, мисията не е невъзможна. 

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2725 on: 17.05.2021, 23:42:26 »
Това е по-скоро някакъв вид хоби в днешно време...
Имахме ЗАЗ 968М само на 21 000 км и баща ми повече лежеше под него, отколкото го караше и това минаваше за горе-долу нормално. ПрЕдадохме го на някакви роднини без работеща хидравлична спирачка, защото баща ми се отказа да се мъчи... с Ладите е същата работа - колкото хора с такива познавах, докато бяха много масови, през половината време бяха под или над двигателите им. Затова баща ми изпитваше тих ужас, когато все пак прежали ЗАЗ-а и купи западна кола с инжекцион с микропроцесорно управление - очакваше, че ще трябва да я води на сервиз по-често отколкото да я ползва.
Сега не мога да си представя кой би отделял време и ресурс за поддръжка на толкова ненадеждна кола, дори с безплатни части, ако я ползва за редовен превоз от точка до точка, а не като атракция или за инцидентна употреба между селата.

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2726 on: 18.05.2021, 06:53:11 »
Е чичо ви Благо също е имал ЗАЗ-ка, само че от тези с козметичните промени - с правоъгълни мигачи, стопове и без характерните "уши".
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline Citaro

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2727 on: 18.05.2021, 07:42:40 »
В момента паралелно правя един москвич,лада, иж и гърбав запорожец. Като цяло най-трудно се откриват части за зазката, но си е напълно разбираемо. За ладата части има много, и са на нормални цени. Обаче за москвичите нещата не стоят по този начин-частите за двигатели и т.н още се намират, но външно - лайсни, тасове, някои емблеми, както и здраво арматурно табло на нормална цена са нещо много трудно за намиране. Иначе като цени частите по двигателя са бих казал доста народни- маслен и въздушен филтър са по около 10 лева. Но за ладите части още има поради факта, че 2107 се сглобяваше допреди няколко години.

Offline ikarus2102

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2728 on: 18.05.2021, 16:19:04 »
Относно запорожецът ЗАЗ 968А и 968М - колата ми харесва на външен вид и като салон, но явно технически колите са много зле и  затова не са оцелели до днес.  Още от малък се впеталявах от запорожецът защото още тогава беше рядък. Спомням си още  през когато градът гъмжеше от лади, москвичи, вартбурзи и трабанти в града имаше само 6 такива - половината от които бяха изоставени и не се караха. Иначе двигателят е много слаб 42 конски сили - води се градска кола.

Offline monte carlo

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2729 on: 18.05.2021, 16:42:33 »
На вас кой ви е любимия модел Лада? Моите любими модели са 2106 и 2109 - четиривратата Самара. Доста добър и елегантен автомобил за времето си. С две врати не ме кефи чак толкова колкото с четири.

Нивата. Такива хубави спомени с нея, на 100 000км и като се почне да ти остават ръчки на вратите в ръцете, кормилото въртиш на половин оборот, тя върви направо, цялата се тресе при 80-90 на хубав път, коланът на едната седалка се счупи, също изпадна задното гърне в движение, добре че нямаше никой отзад, после звучеше като танк. С един резервоар стига от София до Ямбол. Има си и положителни страни - като няма серво пестиш от фитнес.  :D
Живей и не пречи на другите да живеят!

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #2730 on: 18.05.2021, 18:22:29 »
Коя Жигула? 2101?
Да.

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • antiMASKer
    • View Profile
    • Email
« Reply #2731 on: 18.05.2021, 20:45:05 »
Относно запорожецът ЗАЗ 968А и 968М - колата ми харесва на външен вид и като салон, но явно технически колите са много зле и
...

Тая зазка има страшна визия. Може да стои редом до 500 и Мини. Сигурно "братята" са барнали яки студии, но в БГ 2К+ за някой скрап си е бая пара, предвид труда и пачките, които трябват за "тунинг"  :neznam:

пп Има ли вече в БГ, отстъпки за "класик карс" в данъците поне, както е по цял свят, или всичко е ...
« Last Edit: 18.05.2021, 20:48:39 by madbatt »
Dream on @Радоц%ет, ама не си в час

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2732 on: 18.05.2021, 21:23:50 »
Визията на ЗАЗ-ката, както и на Жигулито си идват заедно с лиценза на оригинала.
ЗАЗ 968 е почти пълно копие на западногерманския NSU Prinz 4.

Offline Citaro

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2733 on: 18.05.2021, 21:28:35 »
пп Има ли вече в БГ, отстъпки за "класик карс" в данъците поне, както е по цял свят, или всичко е ...
Има отстъпки от цената на гражданската отговорност, при членство в някои ретро клубове

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • antiMASKer
    • View Profile
    • Email
« Reply #2734 on: 19.05.2021, 00:25:29 »
Не съм зазолог :rolleyes: имах предвид 965.
Без застраховка не става; за данъка питах  ;)
« Last Edit: 19.05.2021, 00:29:47 by madbatt »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2735 on: 19.05.2021, 15:52:29 »
Че каква отстъпка? То данъците на руските бракми надали са над 10 лв.

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • antiMASKer
    • View Profile
    • Email
« Reply #2736 on: 19.05.2021, 19:15:12 »
Че каква отстъпка? То данъците на руските бракми надали са над 10 лв.

Не че имам нещо от сорта, но като бивш член на БАК Ретро, ми беше интересно докъде са стигнали нещата, защото когато е за дранЬе - ЕУ иска туЙ, или онуЙ - плащайте!!!!
Ама ако в ЕУ черните номера са в пъти по-ефтини,
настъпва  тишина, нали?

Offline ikarus2102

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2737 on: 23.05.2021, 13:09:56 »
Какво мислите за колите Москвич 2141? Аз нямам опит с такъв автомобил. Не съм карал такъв и не съм се возил, но мисля, че за здрави, надеждни и високопроходими коли. Аз открих, че има още 2 такива в града освен онзи, които изброих. Надявам се да открия и 4-ти.

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #2738 on: 23.05.2021, 14:25:19 »
Генерацията Алеко е доста некачествена, гние много.  Неслучайно днес е по-трудно да срещнеш такъв, от колкото по-старите модели. На времето имахме 21412, който си изживя последните години доста недостойно - изгни безнадеждно, не вървеше както трябва, постоянно нещо му имаше. Този модел реално погубва московския завод, първо защото излиза с няколко години закъснение, второ заради ниското си качество, и трето - защото през 90-те московчани вместо да разработват нов модел, или поне да подобрят качеството, похарчват всички държавни пари в разбаботката на един куп странни и неуспешни модели, базирани на това купе. След това знаем какво се случва.

Offline ikarus2102

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2739 on: 23.05.2021, 23:20:25 »
Генерацията Алеко е доста некачествена, гние много.  Неслучайно днес е по-трудно да срещнеш такъв, от колкото по-старите модели. На времето имахме 21412, който си изживя последните години доста недостойно - изгни безнадеждно, не вървеше както трябва, постоянно нещо му имаше. Този модел реално погубва московския завод, първо защото излиза с няколко години закъснение, второ заради ниското си качество, и трето - защото през 90-те московчани вместо да разработват нов модел, или поне да подобрят качеството, похарчват всички държавни пари в разбаботката на един куп странни и неуспешни модели, базирани на това купе. След това знаем какво се случва.

Не колкото опелите. Опел е най-гниещият автомобил. Особено Кадет. Аз не съм забелязал 2141 да гният. Но опел наистина гният като за световно. Това което съм забелязал е, че боята на дръжките се лющи, както и тази около стъклото. Иначе ако колите от този модел се поддържат имат добър вид. Не Алеко погубва Москвич, а разпада на СССР. След разпада на СССР руската икономика изпада в криза. В края на 90-те дори самата Русия е била пред разпад. Освен това източният блок се разпада същи и марката остава без пазари. Хората масово започват да купуват западнни коли втора употреба. Причината поради която Опел Кадет се среща често още въпреки ниското му качество е защото са произведени много повече отколкото Москвич 2141 и за Опел се намират части много по-лесно.