Разреждането на транспорта може да има и положителен ефект. От Златните мостове, от хижата на Радиото и от хижа Острица има чудесни пътеки, които за час - час и половина слизат до Владая. Така че - ходете за здраве, нали планината е за пешеходен, а не за автотуризъм!То така стана. От както спряха А61 взех да се качвам пеш до Златните мостове от с.Владая ей така за кеф, поне по 2 пъти в месеца, миналата седмица пак го минах пеш. Само дето сега пешеходният път е целият изровен от дъждовете преди месец, на места е изцяло отнесен, но се минава. А пък горе на Златните мостове има много вкусни кебапчета.
Разреждането на транспорта може да има и положителен ефект. От Златните мостове, от хижата на Радиото и от хижа Острица има чудесни пътеки, които за час - час и половина слизат до Владая. Така че - ходете за здраве, нали планината е за пешеходен, а не за автотуризъм!Да, и аз подкрепям пешеходния туризъм. Жалко, че пътеката от Златните до Владая е унищожена почти напълно от пороите и едва ли някога ще се възстанови.
1. А пък и откриването отново на линията ще спомогне и за развитито на ски-туризма в района, има добри писти.1. Да бе, ски-туризъм с автобус! Що не пробваш да мъкнеш ски и ски обувки на гръб от Златните мостова до Ветровала или до Конярника (той май фалира вече). За ски-туризъм си трябва лифт, и то до пистите, а не на един час път от тях. Считам, че може да се намери баланс между презастроения и преизсечен Пирин и пълния упадък на района около Златните мостове.
2. За да не се получава претоварване на линията, когато е хубаво времето, ще се усигори резерва на Овча Купел или на Златните мостове, и като се съберат повече пътници пускат и резервата, според мен е нормално да се прави така.
2. Да очакваш оперативност от СКГТ е все едно от умрял писмо да чакаш. Уви, няма да се върнат годините, когато на Автогара Овча купел и на Златните мостове автобусите вървяха до изчерпване на желаещите пътници.
но тогава и времената бяха други, съществуваше точно този автобусен ски-туризъм, нямаше коли из ВитошаТака беше. Ски-туристите ходеха (по-точно ходехме) с автобус, защото нова ски-екипировка беше огромен лукс (към 4 аспирантски стипендии) и вземахме на място ски под наем. Сега делът на каращите ски под наем е значително по-малък отпреди, пък и колите са с пъти повече.
Разписанието на М10 е ето тук (http://www.planinite.info/Transport_do_planinite/Avtobusno_razpisanie/Bankja_R_pam_Zl_mostove.htm)Не мога да разбера защо през седмицата е на 20 мин., а през събота и неделя - на 30
Не мога да разбера защо през седмицата е на 20 мин., а през събота и неделя - на 30През седмицата М10 е само до Бояна, а нагоре вървят само 3 курса.
Да 1001 и 1003 например :P.Какви са тези - туристически ли? Мисля, че конвенционални биха свършили по-добра работа, тъй като ще поемат повече пътници (освен ако от съображения за безопасност по излетните линии са забранени правостоящите).
Какви са тези - туристически ли? Мисля, че конвенционални биха свършили по-добра работа, тъй като ще поемат повече пътници (освен ако от съображения за безопасност по излетните линии са забранени правостоящите).Какви ти туристически.Това са онези антични микробуси Мерцедес...
Какви са тези - туристически ли? Мисля, че конвенционални биха свършили по-добра работа, тъй като ще поемат повече пътници (освен ако от съображения за безопасност по излетните линии са забранени правостоящите).
ПО 66 не седи ли да чака една резерва на Хладилника?
Стои, ама тя не е само за 66, а приоритетно за другите линии.
E то освен на 122 не виждам на къде могат да я пуснатМогат да я пуснат на 98, 93... Ходете пеша, сега е хубаво времето
та не ми стигнаха сили да се довлека до Боянската църква за рейсЕ що ще се довличаш чак в Бояна? От Златните мостове до Владая е малко повече от час приятно спускане, пък във Владая има много повече транспорт, отколкото в Бояна.
Е що ще се довличаш чак в Бояна? От Златните мостове до Владая е малко повече от час приятно спускане, пък във Владая има много повече транспорт, отколкото в Бояна.Да, или за час и половина до Княжево, там е и по-хубав пътят. Към Владая е много изровен и вече не е толкова хубаво
E то освен на 122 не виждам на къде могат да я пуснат
Ами 1525, когато го снимах се връщаше от 102.
E значи всъщност става въпрос за оперативка, която стои на Хладилника, а не специално дедикейтнът бус за витошките линии?
Е що ще се довличаш чак в Бояна? От Златните мостове до Владая е малко повече от час приятно спускане, пък във Владая има много повече транспорт, отколкото в Бояна.Бях си загубил картата на Витоша, та нещо се загубих и попаднах на пътя за Бояна.
Е що ще се довличаш чак в Бояна? От Златните мостове до Владая е малко повече от час приятно спускане, пък във Владая има много повече транспорт, отколкото в Бояна.
E чак пък "много повече" не е. Един автобус и една маршрутка. В Бояна рейсовете са 2, маршрутките - тоже.Във Владая са 2 автобуса - 58 и 59, а в Бояна - според това, коя пътека си хванал, излизаш или на А63 на Беловодския път (което се движи от дъжд на вятър), или на А107 до църквата (от Копитото или от Момина скала до Боянската църква е доста неприятно стръмно спускане).
Във Владая са 2 автобуса - 58 и 59, а в Бояна - според това, коя пътека си хванал, излизаш или на А63 на Беловодския път (което се движи от дъжд на вятър), или на А107 до църквата (от Копитото или от Момина скала до Боянската църква е доста неприятно стръмно спускане).[/size]
А ще е много яко да ида до Златните мостове и да няма с какво да се прибера.[/size]
Също и автобус 64, който е най-редовен от всички дотук изброени. От центъра до църквата са две крачки.От Боянската черква до спирката на А64 е близо. Там май има и маршрутка с хубав маршрут из града.
Е те нали са много далече от Бояна/Княжево/Владая...
Едно време беше на мода да пускат събота и неделя съчленени автобуси по витошките линииАз не съм виждал съчленен автобус и до Златните мостове, въпреки че там няма сериозни криви. А98, 123 не са истински излетни линии.
За Витошките линии имамвпредвид 98,67, 122 наример. Преди почти винаги във събота и неделя пускаха съчленени автобуси по тези линии-предимно Икаруси. Изключение правеше 98, където пускаха Чавдар 141 когато бяха често нови, а след това,може би към началото на пролетта на 2000-та от време на време и някой съчленен МАН СГ 262. След това може би към 2001-ва линиите от автостанция Хладилника минаха към гараж Земляне. Беше много глупаво преди да са в Малашевци, защото нулевият пробег беше огромен, незнам кой умник го е измислил. Когато отиде в Земляне традицията продължи-събота и неделя пускаха съчленени Икарус 280 по 98, и така беше до скоро, може би до към края на 2005-та. Незнам после защо се прекрати тази добре практика, сега събота и неделя или празнични дни е много тъпканица с единични автобуси. А съвсем спокойно могат да пускат съчленени Икаруси или О 305 Г, незнам защо толкова рядко го правят.
От известно време гледам, че пътникопотока по излетна линия 66 се е увеличил сигурно със 150%.Ами цената на кабинковия лифт Симеоновски е 4.50, на Драгалевци-Голи връх - 3 лева. Към това да добавим и 0.70 лв за билетче, прави сметка, защо неекологичния автобус 66 стана натоварен.
С някакво превозоно средство или пеша. Маршрутката е малка и когато е хубаво времето се препълва, иначе е сравнително на често и струва 1.50.
но по 103 почти няма пътници, и май ще е по-добре за там да важат картите и обикновените билети.
Нищо чудно в началото на 60-те години, когато въжените линии все още не са стигали до Алеко линията да е била на 5-10 мин. интервал.Даже и когато имаше въжени линии до Алеко и Копитото, А261 и А266 вървяха в празнични дни без разписание - нареждат се 5-6 броя автобуси, първият тръгва като се напълни, после втория и т.н. Следобед по същия начин се струпваха на горните спирки.
Даже и когато имаше въжени линии до Алеко и Копитото, А261 и А266 вървяха в празнични дни без разписание - нареждат се 5-6 броя автобуси, първият тръгва като се напълни, после втория и т.н. Следобед по същия начин се струпваха на горните спирки.
Това и аз го помня. Вкл. и 62.На Златните и на Алеко няма къде да се паркира от коли в събота и неделя. Но се съмнявам, че колите ще намалеят сериозно след пускане на допълнителна автобусна линия.
А сега какво? Хора ли няма, които да се качват на Витоша, или се качват с колите си?
На Златните и на Алеко няма къде да се паркира от коли в събота и неделя. Но се съмнявам, че колите ще намалеят сериозно след пускане на допълнителна автобусна линия.
Aми да се въведе отново както е било едно време - събота и неделя автомобили с номера бели букви на черен фон са нямали право да припарват до Витоша.Те това и искат да направят, ама първо ще направят лифтовете. Но и при това положение няма да е излишно да има автобуси.
Или екотакса.Съгласен съм на екотакса, но приходите да не се изливат в някоя общинска или бюджетна кофа, а да отиват директно за "Парк Витоша". Паркът прогресивно се занемарява - шосетата се разбиват, особено след извозване на повалените дървета от торнадото, пътеките ерозират, маркировката е слаба, с изключение на малко участъци, закъснява презалесяването на поразените от болест смърчови гори.
Съгласен съм на екотакса, но приходите да не се изливат в някоя общинска или бюджетна кофа, а да отиват директно за "Парк Витоша". Паркът прогресивно се занемарява - шосетата се разбиват, особено след извозване на повалените дървета от торнадото, пътеките ерозират, маркировката е слаба, с изключение на малко участъци, закъснява презалесяването на поразените от болест смърчови гори.
Освен увреждането от естествената ерозия, пътеките са съсипани и от мотициклетистите, които ги използват. Пътеката от Алеко към Бистришко бранище е особено екстремна.
Вече има и експресна излетна автобусна линия 266, за нея незнам как са цените.Какво й е по-бързото от 66?
Малко.. несериозно ми звучи - така, само маршрутка, но явно вече няма толкова туристи. Или пък са все моторизирани.. :rolleyes:Темата за закрития автобус 61 и маршрутка 10 сме я обсъждали многократно - дай в търсачката - Златните мостове и ще видиш.
само дето има спирикет само до Горна баня, т.к. единстевон до там реално е градска линия
Още по-отдавна, преди 6-7 години пък 66 беше с електронно таксуване-имаше монтирани апарати за здаване на билети зад шофьора, имаше и електронни карти, на които беше снимано не кое да е, ами тролейбусът 2525. Та помня, че с тези електронни карти беше по-евтино-май беше 1.44 до х-л Морени, а с билетите беше 1.60, като до различните спирки беше различна цена. Такива апарати бяха монтирани в някои Чавдари и О 302 Т. При валидиране на картите се чуваше звук по аудиоуредбата на автобуса. Само ми е чудно защо се отказаха от електронното таксуване, явно не е толкова удобно.
С билети за градския транспорт лично аз не помня никога да е бил, дори и само до Драгалевци. Всъщност миналата седмица ми дадоха най-обикновен билет с печат 6лв, а отзад печат еднодневен, преди даваха някакви комбинирани за 2 пътувания с печат 3 лв.
Върви ли още маршрутка 10 до Златните мостове, питам за неделя преди 17ч. ?В началото на ноември вървеше. Не виждам причини да не върви през цялата зима, стига да няма някоя снежна буря. Пътят до Златните, макар и планински, не е много проблемен, защото минава през гората и почти няма навеища.
мн.несериозна работа са тия маршрутки ей, не може да се разчита твърдо на тях, че ще те откарат, нито може да се намери телефон на фирмата да питаш дали ще вървят, нито нищоФирмата се казва "Нов пламък", има си и сайт даже: www.novplamak.com (http://www.novplamak.com)
Надявам се от СКГТ да им дойде акъла в главата и да пуснат 4 коли на 30 минБлажени са верующите! А аз отдавна не вярвам, че СКГТ може да проявява пазарно поведение. Сигурно има тайно споразумение между СО и Витоша ски, от което само СО го отнася - примерно А93, 122 и 123 се търкаляха, когато лифтовете не работеха. А при такива цени на лифтовете всеки нормален частник би пуснал нагоре всякакво возило, което може да качи баира. Но не и СО :angry:
В този ред на мисли се чудя дали не възможно да се възтанови и А61,защото до Златните мостове няма никакъв транспорт, а в Земляне е пълно с единични автобуси.Маршрутките вървят и през седмицата. Няма да е лошо да има 61, но едва ли ще го възстановят. Никой няма да си позволи да пипа бизнеса на маршрутките.
Но до Копитото няма маршрутки. За мен по-добър ход ще е да възстановят 62, но едва лиНататък е малка посещаемостта. Хотел-ресторантът е супер скъп, основната посещаемост е в отсечката Златни мостове-Момина скала. Даже и някога да се възстанови кабинковият лифт, трябва да се мисли за удължаване на маршрута му.
Съмнявам се, че делничен ден ще се чака маршрутка 10 само 40 мин. на Златни мостове.През работни дни има 3 курса дневно и часовете им са на будката на Златните мостове. 40 минути е реално чакане в натоварен неделен ден, като парашутът ми се отвори на третата маршрутка. Иначе теоретически са през половин час, но като има натоварване, се изпращат допълнителни.
Съмнявам се, че делничен ден ще се чака маршрутка 10 само 40 мин. на Златни мостове.
А авт.61 нарочно се управляваше неграмотно, за да може толкова печеливша линия да бъде закрита.
Само си преставете сега как има редовен транспорт до Златните мостове срещу 1.50 лв. и се пуска автобус Мерцедес.
За сравнение - вижте кой автобус работи на 103, която е 10 пъти по-слабо натоварена.
E, кажи го кой е, повечето нямаме наблюдения върху овчакупелската автогара.Сигурно е 1869.
Относно менажирането на А66 спокойно може да се изготвят два варианта на разписанието с 2 или 4 коли, съответно на 60 и 30 мин при лошо/хубаво време. Единственото, което се изисква е преди започване на работа, е да се слуша прогнозата за времето+поглеждане през прозореца,за да се види дали синоптиците са познали. Същото важи и за останалите автобуси за Витоша. Например е тъпо да има съчленени автобуси по а122, а то да вали.
Точно така. Освен това времето в София може да е мъгливо и студено например, а горе по-топло и слънчево, както се случва зимата на Витоша.
Значи по мои наблюдения повече автобуси по излетна линия 66 трябва да има сутрин, между 7.00 и 10.00 часа, защото сега има в 7.50, 8.55 и 10.00, тези три курса са много натоварени и винаги има правостоящи. Може би ще е добре да се направят да са в 7.30, 8.00, 8.30, 9.00, 9.30, 10.00 и оттам по сегашното си разписание, като при необходимост да се включва още един автобус дори. Все пак гараж Земляне би трябвало да печелят от тази линия-цените са по 6 лв.на човек двупосочен билет или 4 лв.еднопосочен, като в сутрешните курсове пътуват и по над 50 човека.
Мисля, че някъде от лятото на 2008-ма, откакто вдигнаха цените съществува и линия 266, дори я има в официалният сайт на СКГТ, която да се включва когато има повече хора, но честно казано досега никога не съм виждал да пуснат и 266.
Относно менажирането на А66 спокойно може да се изготвят два варианта на разписанието с 2 или 4 коли, съответно на 60 и 30 мин при лошо/хубаво време. Единственото, което се изисква е преди започване на работа, е да се слуша прогнозата за времето+поглеждане през прозореца,за да се види дали синоптиците са познали. Същото важи и за останалите автобуси за Витоша. Например е тъпо да има съчленени автобуси по а122, а то да вали.Също така е тъпо шофьора да се разкара до гараж и да му кажат да си ходи, защото е лошо времето, също е тъпо като се развали времето аз или нкой мой колега да избира кои две коли да остави и кои да върне в гараж, освен това е тъпо после да върнеш тези две коли отново на линията, когато времето се оправи, защото освен че трябва да се издирват шофьорите къде са изчезнали като са върнали колите в гараж и да се изразходва допълнително навта за разстоянието гараж - начална спирка, а я си представи, че докато ги връщаш от гараж на линия времето отново се развали, отново ги връщаш в гараж, отново излишен разход на гориво, а в Столичен автотранспорт, за разлика от частниците има норма на горивото.
Също така е тъпо шофьора да се разкара до гараж и да му кажат да си ходи, защото е лошо времето, също е тъпо като се развали времето аз или нкой мой колега да избира кои две коли да остави и кои да върне в гараж, освен това е тъпо после да върнеш тези две коли отново на линията, когато времето се оправи, защото освен че трябва да се издирват шофьорите къде са изчезнали като са върнали колите в гараж и да се изразходва допълнително навта за разстоянието гараж - начална спирка, а я си представи, че докато ги връщаш от гараж на линия времето отново се развали, отново ги връщаш в гараж, отново излишен разход на гориво, а в Столичен автотранспорт, за разлика от частниците има норма на горивото.Интересно, за какво им се плаща на диспечерите, след като вършат само тъпа работа според твоя постинг? И къде се изразходва повече нафта - от Земляне до Хладилника или от Хладилника до Морени?
Ами айде диспечерите ще откажеме да работиме, гарантирам че през това време няма да има градски транспорт, защото шофьорите ще знаят, че са без контрол и няма да мръднат автобусите от гаража. Не казвам, че от Морените до Хладилника се хаби малко нафта, но шофьорите в СКГТ имат норма и ако ги разкарваме насам ната плюс кисненето в задръстваня ще им отрежат бая от заплатите. Сега ще ти обясня какво правиме диспечерите, защото работата ни си е отговорна: следим за редовността на градския транспорт (отклонения от курса, неспиране на спирки, отклонение от разсписанието), при повреден автобус изпращаме резервен ако има такъв в депото от което е повредения автобус или нкакавъв друг транспорт, при натрупване на коли в пакет (повече от 2, два един зад друг се смята за допустимо) по някакъв начин трябва да ги разделечим (ето няколко варианта: 1. Всеки автобус да качва пътници от различни спирки, 2. Да скъсим за един курс маршрута на някой от автобусите (или другите видове наземен транспорт (често се случва на ТБ2 и ТБ9) 3. В изключително редки случаи да пуснем ако има налична допълнителна техника).Също така е тъпо шофьора да се разкара до гараж и да му кажат да си ходи, защото е лошо времето, също е тъпо като се развали времето аз или нкой мой колега да избира кои две коли да остави и кои да върне в гараж, освен това е тъпо после да върнеш тези две коли отново на линията, когато времето се оправи, защото освен че трябва да се издирват шофьорите къде са изчезнали като са върнали колите в гараж и да се изразходва допълнително навта за разстоянието гараж - начална спирка, а я си представи, че докато ги връщаш от гараж на линия времето отново се развали, отново ги връщаш в гараж, отново излишен разход на гориво, а в Столичен автотранспорт, за разлика от частниците има норма на горивото.Интересно, за какво им се плаща на диспечерите, след като вършат само тъпа работа според твоя постинг? И къде се изразходва повече нафта - от Земляне до Хладилника или от Хладилника до Морени?
Днес като ходих на ски, въпреки много пътници отново нямаше допълнителни автобуси по 66. На отиване в автобуса, който тръгва в 8.55 от Хладилника имаше сигурно над 50-60 човека, навръщане след обяд дори повече. Добре де, не може ли поне да пускат туристическите Чавдари и Кенти вместо О 302 Т. В Чавдарите и Кентите има над 50 седящи места, удобни седалки и на хората ще им е по-удобно, вместо да пътуват прави по 1 час. А пък Кентите имат и климатици.Абе хора не може да си пускаме за щяло и нещяло допълнителни автобуси по линиите, това става само след решение на главния диспечер и допитване до гаража на съответната линия има ли наличната техника и шофьори, има недостиг на шофьори, приблизително за нормална работа трябват още 200 шофьора и ватмана. То иначе и аз искам по 64 да има на 3-4 минути и да се обслужва постоянно от Конектота, а не масово от О305, ама това не зависи от мен.
Ако е десятката - да движи се делник, дори има курсове докъм поне 20 часа.Тя се движи до Бояна, но до Златните има най-много 3 курса дневно. Ето какво излиза - информацията е отпреди 2 години:
Някой има ли идея защо А122 се двжии в делнични дни?
Някой има ли идея защо А122 се двжии в делнични дни?
Защото в СО е пълно с кретени.
Така без особени разходи, може да се оптимизира обслужването на туристите.Без особени разходи, но някой трябва да се напъне! Да не би А61 да я закриха поради малък пътникопоток? Просто липса на оперативност. Нищо чудно и А66 да си замине някой ден по същата причина... Макар че в момента е по-бързо да я изчакаш на Хладилника, вместо да вземеш А93 до лифта и там да висиш около час (не преувеличавам) на опашка. На Симеоновската кабинка пък цената е двойна.
Без автобуси на Витоша, няма пари
Автор: Георги Вулов Вулов
Бюджетът на автобусните линии, които вървят в момента по различни маршрути до Витоша, не издържа, оплака се пред БНР заместник-директорът по експлоатационните въпроси към Столичен автотранспорт Ваньо Стефанов. За октомври по линия 103 например били реализирани от продажба на билети само 376 лв. По една от линиите приходите са 50 стотинки на километър.
Затова от Столичен автотранспорт предлагат на общината или тези линии да се дадат на друг оператор за експлоатация с по-малки автобуси, или както да се въведе цена на километър.
От всички условия за туризъм, най-зле е транспортът до Витоша. "Идва само една маршрутка - №10, претоварена е, много хора се отказват и се връщат, особено след като чакат повече от час, за да се качат. През седмицата няма почти никакъв транспорт, как да стигнат до Златните мостове?", попита един от най-старите хижари на Витоша Васил Христов
Ваньо Стефанов разясни, че до 1996 г. е имало редовна линия до "Златните мостове" с разписание. После 61-ва линия била закрита и дадена да работи на маршрутен принцип. Сега през седмицата пътуват малко пътници, започнало е редуциране на курсовете.
Действащи са само 66-та линия до "Алеко" и 103-та до Бонсови поляни.
Все пак, до Златните мостове има как да се стигне с маршрутка 10. Но до Копитото няма... Дали 62 не е по-удачен вариант, Копитото с изгледа си от високо и хотел/ресторанта са доста привлекателни за туристите, а до Златните оттам не е толкова много за пеша.Не. Копитото е безинтересно туристически - там е голо и наникъде не може да се ходи. Не знам, с какво е привлекателен ресторантът - след като едно кафе е 5 лв, много не ме привлича. От Златните тръгват 3 основни направления - към Фонфон/Офелиите, към Кумата/Боерица, към Септември/Бор/Момина скала. По-интересно би било след Златните мостове маршрутката да ходи до Момина скала, но пътят е доста разбит. Ако пък ходи до Ветровала и Офелиите, ще привлича скиори.
"Столичен Автотранспорт" ЕАД ще прекрати експлоатацията на излетните автобусните линии 66 - Хладилника" - х-л "Морени" и 103 - "Овча Купел" -"Бонсови поляни" , считано от 11.01.2010 год.
Спряха рейсовете до Витоша
11 януари 2010 / News.dir.bg
От днес е спряно обслужването на автобусните линии до природния парк "Витоша", предаде БТА.
Това бе съобщено по време на заседанието на работна група от представители на различни институции, свързани с развитието на природния парк. Спира се пътуването на автобусните линии с номера 61, 62 и 66. Причината е липсата на възможност за издръжката на линиите.
До момента пътуването по тези линии е било на два етапа - до сп. "Бялата чешма" са важали картите и билетите за градския транспорт, а от тази спирка за "Златните мостове" и за хижа "Алеко" е трябвало да се купува билет за 1.50 лева до крайната спирка по линията.
До общината са правени предложения за този тип линии да отпадне възможността за ползване на карти за градския транспорт и пътуването да бъде с отделен билет.
След спирането на посочените линии вариант за достъп до природния парк с градския транспорт остават автобусите, които пътуват до началните станции на лифтовете - 122 и 123 - до кабинковия лифт в Симеоново, и 93 - до седалковия лифт в Драгалевци.
Това е голяма кретения. Усеща се поръчков реверанс към Витоша Ски АД, които купиха на безценица лифтовете и без да влагат и стотинка се опитват да изцоцат яко левчета от всичко на Витоша.Абсолютно. По-нататък постановката ще е "профилактика" на Бай Кръстю за 5-6 месеца и в това време единственият транспорт догоре ще е Симеоновският лифт срещу скромната сума от 10 (десет) лв на калпак :angry:
Вчера автобус 66 работеше. Обслужваше го 1537.Интересно :) Дано поне за събота и неделя ги запазят.
На диспечерския пункт пинт пишеше, че 66 ще работи само в празнични дни.
Аз преди няколко дни реших да мина маршрута с.Бистрица-х.Алеко-Черни връх-Конярника-х.Кумата-Златни мостове, та не ми стигнаха сили да се довлека до Боянската църква за рейс и се сетих в последния момент, че и А 61 го няма вече, та хубаво, че се намериха едни хора, та да ме вземат с някаква кола и да ме свалят малко надолу, че бях умрял вече, а и дъжд заваля...В събота и неделя има маршрутка 10 на половин час, пускат и извънредни при нужда. Иначе пешеходно спускането до Владая е за предпочитане - по-малко стръмно е.
Рейс до Витоша само в почивни дни
22 януари 2010 / News.dir.bg
Спрените в началото на януари излетни линии към Витоша с номер 66 и 103 ще се движат само в почивни дни, съобщиха за БТА от "Столичен автотранспорт".
Цената на билета за пътуване ще е три лева, а в автобусите няма да важат картите за масовия градски транспорт, тъй като тези линии не влизат в схемата му, обясниха от дружеството.
Причината за спирането на автобусните линии на 11 януари беше заради нерентабилността от експлоатацията им. За миналата година автобусите по линия номер 66, която пътува до хижа "Алеко" са изминали 59 хиляди километра, за които дружеството е платило 126 хиляди лева, а приход от експлоатацията е бил 33 500 лева.
Автобусите по линия номер 103, които се движат до сп. "Бонсови поляни" са изминали 22 хиляди километра, за които са платени 50 хиляди лева, а приходът от експлоатацията им е бил 4 хиляди лева.
Причината за ниските приходи беше комбинираният начин за пътуване по автобусните линии - с карта за градски транспорт и билет от 1,50 лв. след сп. "Бялата чешма". Голяма част от пътуващите по "излетните лнии" не заплащаха допълнителната цена на билета.
Сега пътниците ще влизат само от предната врата на автобуса, след което трябва да заплатят стойността на билета за пътуване.
Коя е тая спирка "Бялата чешма"?Вероятно на разклона за лифта "Бай Кръстю", където завива А93.
Спирка "Бялата чешма" се води последната на А63Не. Там е "Бялата ВОДА"
Абе явно дописникът пак някаква крива информация е завлякъл. Вероятно го гложди фикс-идея по отдавна закритата А61.
През есента А66 беше 4 лв и през никакви бели чешми и бели води никоге не е минавал. Не знам с карта за ЦГМ колко е струвал - Иво ако знае - да пише.
Обмислят варианти за витошките автобусиВече за събота и неделя изобщо не се оспорват, даже за А103.
03 февруари 2010 / News.dir.bg
Оплакванията на граждани, живеещи във вилни зони по маршрута на двете излетни линии - "66" и "103", предизвикаха дискусия сред съветниците в комисията по транспортна инфраструктура.
Автобусите по двете линии пътуват само в почивни дни, докато живеещите в района настояват да се движат през всички дни, за да имат нормален транспортен достъп.
Автобусните линии не са включени в системата на масовия градски транспорт, каза изпълнителният директор на "Столичен автотранспорт" Асен Добранов. Има и заповед на общината, според която пътниците могат да използват картите и билетите за градски транспорт до спирка "Бялата чешма", обясни той.
Общинското дружество не получава средства за изминатите километри до тази спирка, като за миналата година приходите от линия номер 66 са 34 хиляди лева, а загубата - 93 хиляди лева; по линия номер 103 - приходите са 4300 лева, а загубата - 45 хиляди лева. Имало е опит по линиите да се въведе обслужване с маршрутни коли, но няма проявен интерес.
Според последната заповед на общината линиите се експлоатират само в почивни дни. Имаме готовност да осигурим допълнителни автобуси по тях, ако има пътници, обясни Добранов.
Варианти за подновяването на движението и в делнични дни има при включването на линиите в системата на градския транспорт, или ако се плаща стойността на пътуването, без да важат картите и билетите от градския транспорт, каза още Добранов.
Ако може обобщение с няколко думи - ако реша да пътувам до тази спирка ми важи картата за всички линии, а след нея билет от водача ли си купувам? Не ми стана ясно каква е схемата.За А66 и 103 не важат карти. Поне за А66 няма разлика в цените на билетите от спирка Хладилника и от спирка Воденицата до Морените. Мисля, че шофьорът няма да ти даде да използваш линията само между спирки в градската част.
А66 не спира на спирките в градската част дори и да има чакащи,спира само ако му махне някой и е готов да си плати ;)Т.е. лашка се полупразен, а после защо ли е на загуба?!? Умници са тези няма що! Би трябвало автото да помислят за 10-15 мидибуса, че и повече, точно за такива линии. Карат дават добър пример със CITO-тата.
Въобще не пътува празен 66-напротив, когато е хубаво времето дори става тъпканица, всички седящи места се заемат и има доста правостоящи. Неведнъж съм пътувал прав цялото растояние.От гореизложените данни статистиката говори друго, 900 курса = 5 700 пътника. В "пикови дни" следва да се пускат адекватни на натоварването ПС.
Ако се пусне Сито загубата щу се удвои, и аз до скоро мислех че са доста икономични но на тези автобусчета разходната норма им е по голяма от на съчлененото конекто. :DТова ме уби, най-малкото двигателя е значително по-малък, как е възможно?
Електродвигателя май е само за ниски скорости, тоест градско.Да де, ама Авенсиса колкото и да го настъпваш на магистралата повече от 12/100 няма да е разхода.
Не се лашка празен. По миналата неделя ходихме на Витоша с този в 8:55 и се напълни стабилно. В двете посоки беше 6 лева...А66 не спира на спирките в градската част дори и да има чакащи,спира само ако му махне някой и е готов да си плати ;)Т.е. лашка се полупразен, а после защо ли е на загуба?!? Умници са тези няма що! Би трябвало автото да помислят за 10-15 мидибуса, че и повече, точно за такива линии. Карат дават добър пример със CITO-тата.
Неведнъж съм писал, че дори може да се пускат още автобуси на линия по 66 като е хубаво времето, защото тези много се пълнят при хубаво време. Особено рано сутрин. На връщане в тези в 16.05 и 18.00 също съм пътувал прав, и всички седящи места са били заети, като има и солиден брой правостоящи.Разбира се, че може да се пускат! Но явно Автото предпочита резервите му в неделя да дремят в гаража, вместо да заработят някой лев.
...Аз когато пътувах преди около 2 седмици от х-л Морени към Хладилника получих 2 бр. билети от 2 лв. със същия дизайн като билетите за еднократно пътуване продавани от водача. С тази разлика, че пише 2 лв. вместо 1 и шофьорът къса половинката, на която пише КОНТРОЛА. Всички които се качиха получиха билети, смятам, че далавери в това отношение няма, но пък наблюдението ми не е пълно и не мога да твърдя, че никой не го прави ;)
Иво, следващият път, когато ползваш А66 обърни внимание, дали пътниците заплащащи директно на шофьора получават слещу това "валиден превозен документ", т.е. истински билет, подозирам, че може и шофьорите да въртят някоя далавера и това да занижава приходите.
Иво, следващият път, когато ползваш А66 обърни внимание, дали пътниците заплащащи директно на шофьора получават слещу това "валиден превозен документ", т.е. истински билет, подозирам, че може и шофьорите да въртят някоя далавера и това да занижава приходите.Не съм Иво,но със сигурност мога да ти кажа,че колкото пъти съм пътувал с А66 водача билет не ми е давал,същото се отнася и за тези които се качват с колело,при тях сумата,която заплащат е по преценка на водача ;)
Сега се сещам за периода 99-2000г.Тогава доста често ми се налагаше да ползвам А 61,261 и много добре помня,че билет се купуваше на касата,пари на водача не се даваха,по този начин пътници без билет напрактика нямаше.То и тогава е възможна злоупотреба - влиза си човек във возилото и плаща кеш на шофьора. Ако пък автобусът има постоянен кондуктор - ще си делкат с шофьора приходите.
Иначе идеята ми за повече автобуси по линията е, сутрин и вечер да са през 30 мин, през летният отпускарски сезон, също така може да има още един, който да тръгва към 18.40-19.00 часа от морените надолу, защото сега последният е в 18.00 часа. 100% сега през летният сезон, като е хубаво времето пътници ще има и за допълнителните автобуси, а пък това са им и допълнителни приходи. А защо пък летният сезон да не се пробва и с курсове през седмицата? Сега в делничен ден до Алеко можеш да се качиш само пеш.Първо, да ти кажа, че след като изнасят информация какви са им загубите, очаквай скоро да са по два курса на ден, а не през 30 мин., както предлагаш.
Лифтът ти цяло лято не бачка.Незнаех, в ремонт ли е?
А никой няма да тръгне като Алеко от Градската градина към планината, все пак, и трябва да има осигурен транспорт.Има достатъчно начални точки с ГТ до тях, от Владая до Железница. Последно ходих по една много приятна пътека от Бистрица до Железница, трябва ли да си горе на платото задължително, за да изкараш приятно :)
Има достатъчно начални точки с ГТ до тях, от Владая до Железница. Последно ходих по една много приятна пътека от Бистрица до Железница, трябва ли да си горе на платото задължително, за да изкараш приятно :)Ами Витоша не е затвор, та се ограничават разходките на хората по един маршрут. Всеки си крои различни планове. Примерно ако искаш да изкачиш Черни връх и да слезеш в южна посока (Ярлово, Чуйпетлово, Ярема), малко зор е да тръгнеш от Драгалевци или Бистрица. Пък и последният автобус от упоменатите села е към 15:00 часа, ти го знаеш това.
Автобус 66 е най-удобният транспорт от София до планината Витоша-качва те от автогара Хладилника от около 600м.над.височина направо на високото на над 1800м.над.височина. Много удобна е ако планираш излет от Алеко през Черни връх и спускане пеша до Железница например, също така зимата ако носиш ски или сноуборд нагоре пеша ли ще ги носиш от Драгалевци, Железница, Княжево и др.до Алеко? Логично ще ги качиш на рейса нали? Според мен може поне да се пробва да са през 30 мин. това логично ще доведе още пътници за линията.През зимата лифта си е в стихията, по-бърз и сигурен, предвид пътната поддръжка. Виждам, че сте негативно настроени към мнението ми, че планината е за ходене пеш, а не за возене. Очаквам предложение, през кой сокак да мине новия маршрут на А66, че да завърти около заслона на Ч. връх. Така всеки мързел (като мен), ще може без никакви усилия да покори Витоша за час.
През зимата лифта си е в стихията, по-бърз и сигурен, предвид пътната поддръжка. Виждам, че сте негативно настроени към мнението ми, че планината е за ходене пеш, а не за возене. Очаквам предложение, през кой сокак да мине новия маршрут на А66, че да завърти около заслона на Ч. връх. Така всеки мързел (като мен), ще може без никакви усилия да покори Витоша за час.То тъкмо за най-големите мързели е транспортът, който стига току до Черни връх - лифт "Романски".
Автобус 66 е най-удобният транспорт от София до планината Витоша-качва те от автогара Хладилника от около 600м.над.височина направо на високото на над 1800м.над.височина. Много удобна е ако планираш излет от Алеко през Черни връх и спускане пеша до Железница например, също така зимата ако носиш ски или сноуборд нагоре пеша ли ще ги носиш от Драгалевци, Железница, Княжево и др.до Алеко? Логично ще ги качиш на рейса нали? Според мен може поне да се пробва да са през 30 мин. това логично ще доведе още пътници за линията.През зимата лифта си е в стихията, по-бърз и сигурен, предвид пътната поддръжка. Виждам, че сте негативно настроени към мнението ми, че планината е за ходене пеш, а не за возене. Очаквам предложение, през кой сокак да мине новия маршрут на А66, че да завърти около заслона на Ч. връх. Така всеки мързел (като мен), ще може без никакви усилия да покори Витоша за час.
1. Хехе това не мога точно да си го представя с велосипедите отпред-толкова ли проектантът не е предвидил, че по този начин цялото колело ще стане в прах и кал много бързо.1. Мислил е проектантът. Обърни внимание през зимата, дали отпред или отзад е по-накалян А66. То отзад направо не му се чете номерът и не се вижда през стъклото. Така е със всяко возило с вертикален заден джам, потокът въздух се завихря. Неслучайно комбитата имат задна чистачка.
2.а зимата за ски и сноуборд.
И другото - последната спирка далеч ли е от Алеко и дали ще е много трудно да стигнем до там със ски на гръб?Не е много далеч, но не е приятно със ски. А и няма смисъл - в ски картата е включен и Симеоновският лифт, така че най-добре него да ползвате.
3. СЧИТАНО ОТ 14.01.2012 Г. СТОЛИЧЕН АВТОТРАНСПОРТ ЕАД ЩЕ РАЗКРИЕ ВРЕМЕННА АТРАКЦИОННА АВТОБУСНА ЛИНИЯ № 266 (ДО ОТПАДАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА) С МАРШРУТ: НАЧАЛНА СТАНЦИЯ „ЛИФТ СИМЕОНОВО” (ЗА АВТОБУСНИ ЛИНИИ №№ 122 И 123) – КВ. ДРАГАЛЕВЦИ – ОБРЪЩАТЕЛНО КОЛЕЛО „МОРЕНИ”.
ЛИНИЯТА ЩЕ РАБОТИ ПРЕЗ ПОЧИВНИ И ПРАЗНИЧНИ ДНИ ОТ 08.00 ДО 17.00 ЧАСА ПРИ НАЛИЧИЕ НА ПЪТУВАЩИ.
ПОЛЗВАНЕТО НА АВТОБУСИТЕ ОТ ЛИНИИ №№ 66 И 266 ЩЕ СЕ ЗАПЛАЩА ПО ТАРИФА, РАЗЛИЧНА ОТ ТАЗИ ЗА МАСОВИЯ ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ. ПРЕВОЗНИТЕ ДОКУМЕНТИ ЗА МАСОВ ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ (БИЛЕТИ И КАРТИ) СА НЕВАЛИДНИ.
Дали ще се качиш на Витоша с кола или с автобус е все тая. И от автобуса може да скокнеш в кръчмата.С кола не става, защото нали идеята е да се качиш със ските или сноуборда до горе с 66, да се пуснеш до центъра на Драгалевци, и пак да се качиш с 66 и така няколко пъти. За това най-голямото стълпотворение сега е на центъра на Драгалевци. Няма превозно средство с дизелов двигатгел, което въобще да не замърсява, ама едно е с един двигател да се изкачат 50-60 човека на курс, или общо да кажем 200-300 за деня, друго 200-300 коли горе нали? Има огромна разлика.
Аз се радвам, че не са много хората, които споделят подобен тип мислене. А на срещнатите такива мнения - ignore :DЕ, това е защото си на принципа" и сам да съм у колата, пак ще се бутам у задръстването", и защото не ходиш из планините пеша и нямаш поглед над нещата. Ако се интересуваше поне малко, съвсем друго щеше да мислиш, и ако беше видял наживо как седят нещата. То така да си седи човек на топло, да гледа снимки и да чете най-лесно. Щото беше тъжно, как баща водеше детето си на Витоша, и като разбраха причината да не дойде 66 или да не се качи до горе 93, на детето му стана много гадно, заради някакви мързеливци. Тъй че не виждам какво лошо има същите заграждения да бъдат поставени, освен в центъра на Драгалевци, и по двете последни спирки, и на разклона за лифта. Ето, това на площада е добро начало, очевидно има ефект, явно са опитали всичко и са видяли че няма друг ефект и като крайна мярка са докарали загражденията. Важното е, че всичко ще е в полза на природата, и че трафика ще се облекчи значително.
С кола не става, защото нали идеята е да се качиш със ските или сноуборда до горе с 66, да се пуснеш до центъра на Драгалевци, и пак да се качиш с 66 и така няколко пъти.Иво, повечето скиори предпочитат обработените трасета или поне утъпкани писти, така че твоята идея да се пускам по пътеките до Драгалевци е хмм...
Двупосочен билет 14 лв. за дете 10 лв. паркинг 2 лв./ч. и сметката с чая надскочи 50 лв. НЕ БЛАГОДАРЯ .
От 30 юни до 30 септември в почивните и празнични дни ще се движат автобуси по маршрут стадион „Васил Левски” - Златни мостове. Линията ще има спирки на бул „Гоце Делчев” и при Витошкия Дендрариум.
Линията се осигурява по силата но договор между „2А Пропаганда” ООД и Столичен автотранспорт.- ЕАД и по инициатива на Лидл България – ЕООД.
Часове на тръгване от спирки
-стадион „Васил Левски” – 9.00 ч , 10.00 ч
-бул. „Гоце Делчев” –в посока Витоша – 9.15 ч , 10.15 ч
-Дендрариум – в посока Витоша – 9.45 ч , 10.45 ч
-Местност „Златни мостове „- 16.00 ч, 17.00 ч, 18.00 ч
-Дендрариум – в посока център 16.07ч. 17.07ч 18.07 ч
-Бул „Гоце Делчев” посока Център – 16.38 ч., 17.38 ч. 18. 38 ч.
А защо въобще трябва да е безплатен рейса? По-добре линията да си е редовна и билета да е примерно 4 лева двупосочно мисля че е разумна цена, няма всеки ден да се качваш все пак. Стадиона е идеално място за начална спирка, хем има връзка с метрото, и е централно място.Защото ЦГМ не си мърда пръстта да спечели едни пари. Така плаща Лидл от рекламния си бюджет. Затова автобусите не може да са сдухляци, както някои предложиха. Не е възможно баирът да им е проблем, по-скоро дупките по шосето. Но е крайно време СО да го отремонтира качествено. Най-голямата полза от споминалия се А61 беше, че шосето се кърпеше всяка пролет и се опесъчаваше качествено през зимата. Да се надяваме, че с новия автобус, макар и не по редовна линия, това пак да става.
Току що го видях кой ще е автобуса до Златните, от хубавите стари Конекта. 1953 ми се струва, ама със зуум докрай пак не се вижда. В момента е на 111. На втората снимка по-добре си личи.1929,1931,1953 те и миналата година бяха там.
Това за 261 - 45 коли на 2 минути само как звучи!!!При това в почивни дни ;)
Пускам тази тема, защото не видях друга такава. Ако има - моля да ми се премести мнението там.Защо някой не повдигна и въпроса за автобус до Златните мостове поне за събота и неделя.
Днес на транспортната комисия се реши излетните линии от началото на следващата година - автобуси 66 и 103 да влезнат в транспортната задача, а да не са изцяло за сметка на Столичен Автотранспорт.
Това означава, че билетът до Алеко и Бонсови поляни вече ще бъде стандартен - 1 лев. Автобусите ще бъдат с постоянен контрол. Зададох въпрос - ще има ли увеличение на колите? Отговори ми Деспотов, че ще видят как ще тръгне потреблението и при нужда - ще ги увеличат. Цеко да го духа! :haha: :jump:
П.П Вече втора седмица,маршрутка 10 не се движи.Това е вече обезпокоително. Очаква се тя да е с номер 12, след като бившите маршрутки станат 19 автобусни линии. Имаше предложение за автобусна линия 61 от пл. Възраждане до Златните мостове, което не се прие. Докато започнат да се движат автобусите, заместващи маршрутките, трябва решение. ЦГМ трябва да пуска допълнителни коли, при налични оставащи пътници, а шофьорите да пускат качващи само през първа врата и билет.
От край време е ясно, че А66 е пример за лош мениджмънт от страна на СА. Когато вали, автобусът пак се движи на час, с по 2-3 души. Повече от ясно е, че в такива дни трябва да се изпълнява разписание с един курс сутрин и един вечер.
По същата логика, при хубаво време е редно да са 4 коли на интервал 30 мин до 13:30, след което 3 на 40 мин до 16:30 и след 16:30 до 19:00 на всеки час. Убеден съм, че всички седящи места ще са заети.
Относно таксуването - нека остане (засега) цената от 1 лв, но да не важат картите, а колелата да се превозват в пространството срещу втора врата. Така или иначе не считам возенето на правостоящи по линията за особено удачно.
Гъвкав мениджмънт-хубаво, но точно с прогнозата за времето ли намерихте да съобразявате транспорта, не звучи сериозноАми то няма нужда да се открива топлата вода: при соца подобен мениджмънт беше налице. При това цената на билетчето на А66 беше 0.40 лв срещу 0.06 лв на обикновените линии. Така че не е толкова въпрос и на ценообразуване, колкото на организация.
Напоследък забелязвам, че А93 се пълни доста прилично в пикови моменти. Дали е възможно в делнични дни да има курсове между площада в Драгалевци до Хладилника?Има си 64, който е на 16-17 минути, а 93 е на всеки час. Тоест за 60 минути от Хладилника до центъра на Драгалевци минават 5-6 автобуса и е достатъно.
Аз, ако съм от Столичен Автотранспорт, бих пуснал автобус за колела на всеки час с билет от 3 лв. Да видим дали няма да е сравнително рентабилно. В обратната посока ще се возят пътници като А66.
1307 с премахнати седалки :P.Предполагам се шегуваш :D
В същност тази година с какво и от къде може да се стигне до Златните Мостове?От тази събота тръгва зелената линия на Лидл: http://www.lidl.bg/cps/rde/SID-A2AFA8CE-829B0EFA/www_lidl_bg/hs.xsl/GreenLineVitosha.htm (http://www.lidl.bg/cps/rde/SID-A2AFA8CE-829B0EFA/www_lidl_bg/hs.xsl/GreenLineVitosha.htm)
А седалки има ли крайна сметка? :D :laugh:1307 с премахнати седалки :P.Предполагам се шегуваш :D
На някой може да му е интересно :).Извинявам се за нахалството, но може ли някой да каже каква е била цената на стандартния билет тогава (1999 г.)? И евентуално средната цена на някой друг продукт от потребителската кошница - примерно един хляб или литър бензин/дизел за сравнение? Благодаря!
Билета през 1999 май беше 0.25 лв.т.е. билетът до Витоша е бил 4 пъти по-скъп от стандартния за градски транспорт, което мисля, че важеше и до скоро, преди да направят 66 част от транспортната схема (билет до Алеко мисля, че е бил 4 лева). От една страна има резон, но от друга смятам, че не е било честно, защото на цената на единичен билет можеш да отидеш до Плана или до Пасарел, а пък до Алеко и Златните мостове - четири пъти повече...
Връзката е била разходката из планината. ;) Един от любимите ми маршрути е от хижа "Алеко" до Златните и после надулу към Княжево. Ако го имаше 61, можеше да се ползва такъв комбиниран билет.
...Все пак няма ли някакъв начин за официално подаване на предложения към общината/общински съвет, защото си мисля, че ако повечко хора подадат предложение за възтановяване на 61 и 62, то може поне да го разгледат на събрание...
А62 е абсолютно изключено да възкръсне - и в най-добрите си времена не беше особено пълна.Може би става дума за времето, когато до същото място е можело да се стигне с лифт. А, предполагам, че по времето на социализма цените на лифта са били много по приемливи и сигурно близки до тези на А62. Може би, това е причината да не е бил особен пълен...
Много неприятно! За този курс винаги си е имало пътници, но тъй като никой не гони печалба, на ЦГМ им е все тая дали го има или не. Излиза, че човек, ако замръкне след 17ч. на Алеко, няма никакъв друг шанс да слезе, освен пеша, или на стоп :angry:Симеоновският лифт до колко работи?
16:00? 16:30?Изключено! По ски сезона е поне до 17:30. Може обаче да е в профилактика сега.
На 93 също са съкратили един курс!Ами то като не работи седалковият лифт, защо изобщо има А93? За пешеходен туризъм, дали ще отидеш до центъра на Драгалевци или до обръщалото на А93 - все тая - не повече от 10 минути разстояние.
Не знам какво обслужва 122, но една съботна сутрин преди няколко седмици се возих съвсем сам в съчленено Конекто.Според мен, А122 няма нито един пътник ако не работи лифта, а А123 сигурно вози по няколко пътника от кв. Малинова долина, когато няма лифт.
... А123 ... До ЛТУ рядко се събират повече от 5-6 пътника, смятай щом в 9048 рядко има правостоящи.
Имаше,на курса в 12:15 на А66 имаше около 20 човека,горе времето беше перфектно!
П.П На последният от Морени в 16:50,автобуса беше пълен.
Запитах Симеон Арнаудов лично днес на транспортна комисия каква е точно причината за махане само и единствено на курса в 17:55 в разписанието от 04-ти октомври и той каза, че ще провери и ще каже на следващата транспортна комисия. В 17:55 часа през зимата е близко до стъмването. В най-късите дни слънцето залязва около 17 часа и има още 30 минути полумрак. Тоест, курсът в 17:55 е единственият шанс да слезеш от Витоша ако си се забавил, защото лифтовете тогава не работят. Да видим какво ще отговори г-н Арнаудов. Все пак рейсът се движи само в събота и неделя и официални празници.
Представители на Софийската организация на ВМРО – Българско национално движение и граждани протестираха днес пред сградата на Столична община по време на сесията на Общинския съвет. Те поискаха възстановяването на редовната автобусна линия до местността „Златните мостове“ в природен парк „Витоша“.
Със съдействието на Столична община линията на автобус 63 ще бъде удължена до местността „Златните мостове“ считано от 1 юли, което ще позволи на столичани и гостите на София да имат обществен превоз и до тази местност. Заместник-кметът по транспорта се ангажира в рамките на две до три седмици да бъдат изготвени необходимите анализи и документи, които да позволят това
Със съдействието на Столична община линията на автобус 63 ще бъде удължена до местността „Златните мостове“ считано от 1 юли, което ще позволи на столичани и гостите на София да имат обществен превоз и до тази местност. Заместник-кметът по транспорта се ангажира в рамките на две до три седмици да бъдат изготвени необходимите анализи и документи, които да позволят товаТова вероятно означава, че Lidl няма повече да финансира зелената линия...
Понеже ТБ2 празник е много редовен, разликата в интервала между 2 и 63 е 10 минути. Защо линии като 63, 64 и 67 в сайта на ЦГМ се водят крайградски като те реално не излизат от града?
Крайградски сигурно се водят тези, които излизат от околовръстното извън компактната градска част на града.Автобусна линия "А100" също се движи изключително в компактната градска част, но също е в крайградската категория.
Във връзка със Световния ден на околната среда - 5 юни, утре ще се движат извънредно автобуси по автобусна линия 66.
Часовете на тръгване от автостанция "Хладилника" са 8:55, 11:05, 13:25, 15:50, а от хотел "Морени" - 9:55, 12:05, 14:25, 16:50 ч.
Пътуването по автобусна линия 66 се извършва срещу валиден превозен документ - карта за всички линии, карта за еднократно пътуване или талон от карта с 10 талона за пътуване.
Всичко започна с 40 минутно чакане на спирката,До тук не виждам нищо нередно или необичайно.
Обадих се в "Градска мобилност", откьдето ми казаха, че следващият автобус е след...1 часАми, автобусите са на интервал от 1 час по-график
На следващите две спирки автобусът ИЗОБЩО НЕ СПРЯ, независимо, че на спирките имаше хораАми като е препълнен автобуса до максимален капацитет какъв е смисалът да спира?
защото автобусът пъплеше нагоре изключително бавноЕдин въпрос: Какво е било закъснението на автобуса при пристигането му на златните мостове?
ПП: Пропуснах да споделя, че основният пътникопоток днес беше на възраст над 50 години.Не виждам нищо лошо в това. Похвално е, че има толкова много ентусиасти. Единственото лошо е огранизацията на ЦГМ - автобуси без постоянен контрол, график (който вече смятам, че трябва да се по-промени). Показателно е, че дори контролите са се отказали да се качат в автобуса заради тълпата. Според мен категорично трябва да се увеличи броят на колите с 2 и да има постоянен контрол. При сегашното положение няма постоянен контрол, и смятам, че все пак има поне 5 човека на автобус без билет заради тъпканица.
Никой ли освен Emperor не е съгласен с моето предложение по-горе?
Увеличават се курсовете до Златните Мостове на линия 63!Съответно от Златните мостове: 10.00, 10.40, 11.20, 12.00, 12.40, 13.20, 14.00, 14.40, 15.20, 16.00 ч
9.10 9.40 10.10 10.52 11.32 12.12 12.52 13.32 14.12 14.52
Това ще са курсовете които ще са до Златните от тази събота!
След 16:00 си има маршрутка 12, така че има алтернатива за хората.Която алтернатива обаче не е на същата цена. :neznam:
И това лято Столичната община ще пусне автобусна линия до Витоша за велосипедисти и пешеходци.
Новата линия с маршрут от жк. „Хладилника“, чийто първи курс ще бъде от 7.30 ч., през заслона „Бай Кръстьо“ до хижа „Алеко“ ще тръгне от 27 юни, съобщиха от пресцентъра на Столичния общински съвет.
В най-скоро време ще стартира и още една специализирана линия за велосипедисти, която ще е с маршрут от Националния стадион „Васил Левски“ до Златните мостове.
За удобство на пешеходците от 27 юни ще бъде удължено работното време и на автобус №63 – от 9.00 до 19.00 ч.
От 25 юни се въвежда ново разписание за почивните и празнични дни на автобусна линия 63. Промяната се прави във връзка с удължаването на времето, в което автобусите ще пътуват до местност "Златните мостове" в природен парк "Витоша".Пак ще трябва да променям бршурата си :hammer:
ЧАСОВЕ НА ТРЪГВАНЕ:
От спирка "Бул. Цар Борис III" - 09.10, 09.50, 10.30, 11.07, 11.47, 12.27, 13.07, 13.47, 14.27, 15.07, 15.47, 16.27, 17.07, 17.47 ч.
От спирка "ж.к. Красно село" - 09.15, 09.55, 10.35, 11.12, 11.52, 12.32, 13.12, 13.52, 14.32, 15.12, 15.52, 16.32, 17.12, 17.52 ч.
От спирка "Златните мостове" - 10.15, 10.55, 11.35, 12.15, 12.55, 13.35, 14.15, 14.55, 15.35, 16.15, 16.55, 17.35, 18.15, 19.05 ч.
Направо на 3-4 О302 да разкарат седалките след 2-ра врата назад и да се ползват тези автобуси само за тази цел! Пък и нищо не пречи линиите за велосипедисти да ги има целогодишно. Има хора, които и зимата карат колела. :)
Нямам нищо против! Катерил ли се е обаче такъв нагоре по Витоша някога изобщо? Все пак не е за всеки автобус такава линия.Направо на 3-4 О302 да разкарат седалките след 2-ра врата назад и да се ползват тези автобуси само за тази цел! Пък и нищо не пречи линиите за велосипедисти да ги има целогодишно. Има хора, които и зимата карат колела. :)
По-подходящи за велосипеди са МАН 232. Имат достатъчно широка площадка срещу втора врата. Само трябва да се демонтира дръжката.
Нямам нищо против! Катерил ли се е обаче такъв нагоре по Витоша някога изобщо? Все пак не е за всеки автобус такава линия.
Нов автобус автоматик може да взима разстоянието за 2 пъти по-малко време и в далчена персепктива инвестицията се избива, да не говорим колко по-атрактивни за пътниците ще станат.Не си прав, автоматикът не е ефективен на изкачване. Сменя предавката с по-голяма, оборотите падат и при намаляване преди всеки завой отново се сменя низходящата предавка. И с колите е така и повече ме кефи да си цъкна на ръчен или на спортен режим (не знам, дали автобусите имат такъв). Преди 3 седмици пъплихме с А69, който преди всеки завой губеше скорост от неправилно подбраните обороти за превключване на предавките.
тази таблица:Таблицата е полезна и информативна :), но ще е още по-полезна, ако добавиш, че линиите на LIDL са безплатни, а за А63 и А66 са необходими едноктранта карта за пътуване (1 лев) или каквато и да е абонаментна карта за всички линии.
Някой ще ми обясни ли каква е логиката А93 да е на над час през лятото, когато се очаква да е най-ползван?Защото от центъра на Драгалевци до долна лифтова станция е не повече от 30 минути пеша - едно добро раздвижване преди качване на лифта. По-скоро е интересно, защо А93 се движи и при неработещ лифт. Преди и А66 спираше на разклона за лифта и можеше да се ползва в допълнение на А93. Но билетчето от 1 лв догоре е доста демотивиращо при избора на седалковия лифт като средство за придвижване.
Съгласен съм с това, но зимата е на 20 мин, а тогава май са по-малко туристите.Може да са го резнали и повече да не стане на 20 минути...
Предполагам, че спускане с велосипед за 1 час е постижимо.Най-много половин час с мотане.
От 12 юли "Столичен автотранспорт" ЕАД ще започне обслужването на велоавтобус с маршрут от Националния стадион "Васил Левски" до местност "Златните мостове" в природен парк "Витоша". Автобусите ще се движат в почивни и празнични дни и ще тръгват от Националния стадион в 8.30 и 10.30 ч. Цената на билета за пътувате на пътник и велосипедът му е 3 лева. В превозното средство НЕ важат превозните документи за обществения транспорт в София.
И какво? Две безплатни велолинии и една платена? :blink:QuoteОт 12 юли "Столичен автотранспорт" ЕАД ще започне обслужването на велоавтобус с маршрут от Националния стадион "Васил Левски" до местност "Златните мостове" в природен парк "Витоша". Автобусите ще се движат в почивни и празнични дни и ще тръгват от Националния стадион в 8.30 и 10.30 ч. Цената на билета за пътувате на пътник и велосипедът му е 3 лева. В превозното средство НЕ важат превозните документи за обществения транспорт в София.
Преди година бях в Швейцария и в автобуси, които минаваха през проходи или качваха пътища подобни на този до Златните мостове нямаха такива проблеми. Имаха си достатъчно мощност през цялото време, набираха бързо и се движеха с много добра скорост, въпреки че 90% от маршута им беше изкачвания или спускания, така че явно може, просто автобсуите трявба да са проектирани за тази цел.Нов автобус автоматик може да взима разстоянието за 2 пъти по-малко време и в далчена персепктива инвестицията се избива, да не говорим колко по-атрактивни за пътниците ще станат.Не си прав, автоматикът не е ефективен на изкачване. Сменя предавката с по-голяма, оборотите падат и при намаляване преди всеки завой отново се сменя низходящата предавка. И с колите е така и повече ме кефи да си цъкна на ръчен или на спортен режим (не знам, дали автобусите имат такъв). Преди 3 седмици пъплихме с А69, който преди всеки завой губеше скорост от неправилно подбраните обороти за превключване на предавките.
Освен това, ако автобусът тръгне към 8:50, няма да може да пристигне навреме за втория курс в 10:30До 9 часа не беше тръгнал. А шофьорът отмаряще от напрегнатия ден в салон :D .
До 08:30ч дойде само един младеж с колело. Както можете да се досетите курсът не беше изпълнен и автобусът остана да стои на Стадиона.Човекът с колелото се е отказал, като е разбрал, че линията е платена или курсът не се изпълнява ако няма определен минимум желаещи?
Само искам да попитам: автобус 66 и 63 само съботно-неделни ли са или се движат и в петък и каква е цената на билета?Ето една стара моя авторска изработка, надявам се да ти е от полза :)
ВЪВ ВРЪЗКА С ПОДОБРЯВАНЕ НА ТРАНСПОРТНИЯ ДОСТЪП ДО МЕСТНОСТТА ЗЛАТНИТЕ МОСТОВЕ В ПЛАНИНАТА ВИТОША И НА ОСНОВАНИЕ ЗАПОВЕД НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА ОТ 01.08.2015Г. ДО 27.09.2015Г., ЩЕ СЕ ВЪВЕДЕ ПРОМЯНА В ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ДВИЖЕНИЕ ЗА АВТОБУСНА ЛИНИЯ 63.Източник. (http://forum.sofiatraffic.bg/forum/routechanges.php?id=1449)
В ПРЕДПРАЗНИЧНИТЕ И ПРАЗНИЧНИ ДНИ ЗА ВРЕМЕТО ОТ 07.00 ДО 19.00 ЧАСА КУРСОВЕТЕ НА АВТОБУСНА ЛИНИЯ 63 ЩЕ БЪДАТ С УДЪЛЖЕН МАРШРУТ: ОТ КРАЙНАТА СПИРКА „УЛ. БЯЛАТА ЧЕШМА“ ПРЕЗ ПЛАНИНАТА ВИТОША ДО МЕСТНОСТТА ЗЛАТНИТЕ МОСТОВЕ - ДВУПОСОЧНО.
ПО УДЪЛЖЕНИЯ МАРШРУТ ОСТАВАТ РАЗКРИТИ СПИРКИ:
- ЕДНОПОСОЧНА - „УЛ. БЯЛАТА ЧЕШМА“, НАХОДЯЩА СЕ НА УЛ. БЕЛОВОДСКИ ПЪТ“ В РАЙОНА НА ОБРЪЩАТЕЛНОТО КОЛЕЛО НА АВТОБУСНА ЛИНИЯ 63 /ПО НОРМАЛНИЯ МАРШРУТ/ В ПОСОКА ЗЛАТНИТЕ МОСТОВЕ;
- ДВУПОСОЧНА „ДЕНДРАРИУМА“;
- КРАЙНА И НАЧАЛНА „ЗЛАТНИТЕ МОСТОВЕ“.
Зимата незнам, колко е безопасно за автобусите ;).А66 се движи и през зимата. ;) Защо да няма редовна линия и до Златните мостове целогодишно? :neznam:
Може ли да се използва и от човек без колело, ако заплати цената (предполагам, че се плаща намясто)?Според мен, не си заслужва, дори да може.
да разбирам ли, че автобус 66 е по-празен?Всъщност понякога си е доста натоварен, редовно автобуса се пълни (поне седящите места), а ако автобусът мине преди автобус по линия 93 например, даже има и доста правостоящи. :)
Лятно | Зимно | |
Делник 7:00 10:00 18:00 Предпразник/ Празник 7:00 8:30 11:30 18:00 | Делник 8:00 10:00 15:00 Предпразник/ Празник 8:00 9:00 11:30 15:00 |
Лятно | Зимно | |
Делник Не се движи Предпразник/ Празник 10:00 14:00 | Делник Не се движи Предпразник/ Празник 10:00 13:00 |
Лятно | Зимно | |
Делник 7:00 10:00 18:00 Предпразник/ Празник 7:00 8:30 10:00 11:30 14:00 18:00 | Делник 8:00 10:00 15:00 Предпразник/ Празник 8:00 9:00 10:00 11:30 13:00 15:00 |
Лятно | Зимно | |
Делник Не се движи Предпразник/ Празник По диспечерско нареждане | Делник Не се движи Предпразник/ Празник По диспечерско нареждане |
Лятно | Зимно | |
Делник Не се движи Предпразник/ Празник По диспечерско нареждане | Делник Не се движи Предпразник/ Празник По диспечерско нареждане |
Лятно | Зимно | |
Делник Не се движи Предпразник/ Празник 8:30 10:00 11:30 | Делник Не се движи Предпразник/ Празник 10:00 |
Лятно | Зимно | |
Делник Не се движи Предпразник/ Празник 8:30 10:00 11:30 | Делник Не се движи Предпразник/ Празник 10:00 |
Една вметка, евентуален автобус до Копитото не минава през Копитото няма как да спира на Дендрариума, защото отбивката е след Тихия кът.Това не е така. Отбивката за Копитото е точно, където се намира Дендрариума. :)
По мое мнение, А62 няма да бъде рентабилен, защото на Копитото няма какво да се прави. Вие какво бихте прави на Копитото? Лифтът е потрошен и превърнал се в тоалетна. Туристически пътеки до там няма, ходи се през трева висока 1,5м.Доколкото знам има една пътека, която тръгва от беседката над пътя на юг, навътре в планината.
Аха ок, а не мислиш ли, че е по-добре автобусите да тръгват от стадионаНе. :)
да има 2 курса за златните през Копитото.Разбира се, идеята за маршрут до Копитото е по-скоро със ескпериментален статут. Ако се види, че няма интерес - изобщо няма да има автобус до там. Ако се види, че интересът е малък - може, разбира се, един курс на А61 нагоре и един надолу да минават през Копитото.
:rolleyes: Не че нещо, но Автостнанция Хладилника е на път да бъде закрита..Да, знам това.
Пак казвам, разликата като път е нулеваНе е. ~2 километра в посока. ;)
по-отдалечен квартал.До който (ще) има метро, и доста добро наземно транспортно обезпечаване до повечето части на града.
Според гугълАз също използвам функцията за имерване на разстояния на Google maps. Не съм ходил да меря улиците с ролетка... :crazy:
Ето един пример. Близо съм до Плиска. До къде ми е по-близо според теб?Такива примери - десетки можем да даваме. Ясно е, че при различните варианти на някои хора ще им по-близо, а на други - по-далече. :)
Още един - един приятел живее в Сухата Река. Къде му е по-близо?АС Хладилника. ;) Директно с А120. ;)
А какво пречи половината автобуси да са до Стадиона , а другата половина - до Хладилника, разделени на равни интервали.Както написах и по-нагоре, освен разстояние, пробег и т.н. има и по-важна причина - а именно по-лесното осъществяване на моята идея за нова концепция за излетните линии, а именно - да има няколко гарантирани курса всеки ден и допълнителни само при наличие на желаещи туристи. Би било в пъти по-удобно линиите по двете дестинации да тръгват от един изходен пунк. По този начин чакащите резерви могат да се включат по която и да е от двете линии.
Васко, осъзнай се най-сетне, бре мама му стара......Добре де, какво точно съм сбъркал в това, че съм предложил някаква концепция относно развитието на излетните линии? Може и има грешни работи, но според мен, поне си заслужава дискусията...
Просто много неща не ги знаеш как стоят на практика, и вътре в системата, и извън нея......Може и да не знам някои работи, но това не пречи да търся промяна и по-добро транспортно обслужване (в случая)! :)
И да те попитам, помисли ли кой ще ги финансира тези линии?Автобуси, които са пълни с правостоящи са достатъчно рентабилни сами по себе си и говорят за това, че има нужда от тях. Разбира се, няма да е лошо да има постоянен контрол по излетните линии. ;)
толкова години не искаха да удължат 63 до Златните мостове, ти искаш да пуснат синхронизирано толкова линии и да забранят достъпа на коли. :hammer:Нали за това има граждански организации, които помагат в подобни каузи (като линията Горубляне-Бистрица). Напоследък се забелязват положителни резултати от инициативи на подобни организации.
Колкото и постове, аргументи и прочее да пишеш, никой от общината няма да ти обърне внимание. Ако искаш наистина твоите идеи да има смисъл- на запад от Калотина, иначе ще лееш акъл от пусто в празно, поне докато не събереш 200-300 човека да надават вой. Дотогава запомни: "Една птичка пролет не прави''
Иначе излетни автобуси в делничен ден е causa perduta.Защо?
Не виждам някакво облекчение всички направления да тръгват от една точкаОсновното предимство е свързано точно с гъвкавото диспечериране. :) Резервите, които стоят на общата начална точка могат да се изпращат и по едното и по другото направление, според натоварването. Иначе трябва да се изпращат отделни резерви на отделните начални точки.
Нормалната тенденция е изграждане/модернизиране на лифтовете и ограничаване на всякакъв друг транспорт - вкл.автобуси.При липсата на възможност (финансиране) за изграждане на лифтове, може да се организират редовни автобуси и да се ограничи всякакви други МПС. Все пак един автобус, пълен с 50-60 човека замърсява в пъти по-малко, ако същите 50-60 човека се качат горе с автомобли. :)
Ако някой знае и други варианти за Люлин - нека да предложи (откъм Владая, Банкя). Би било хубаво да има информация на едно място.Варианти да искаш:
маршрутка до КладницаТръгва от Руски паметник на 1 час (сега не я знам как е по ремонта) и минава през Горно и Долно Драгичево, Рударци и Кладница. Пълни се най-вече за басейна на Рударци.
Обаче от самото село няма маркировка, стълобовата маркировка за върха се намира малко на посоки.Личи си, че не си ходил от 3 години. Вече има пълна маркировка Ярлово-Чуйпетлово-Кладница. Освен това е маркирана пътеката с.Клисура-Черни връх, така че от Чуйпетлово хващаш ярловската пътека и над долината на Струма излизаш на кръстонището на двете пътеки: Ярлово-Чуйпетлово и Клисура-Черни връх.
За цялостна информация на едно място можем само да си мечтаемЩе се заема по въпроса.
ЗА АВТОБУСНА ЛИНИЯ № 63Източник. (http://forum.sofiatraffic.bg/forum/routechanges.php?id=1462)
ОТ 15.08.2015 Г. В ПРЕДПРАЗНИЧНИ И ПРАЗНИЧНИ ДНИ СЕ УВЕЛИЧАВА БРОЯТ НА КУРСОВЕТЕ НА АВТОБУСНА ЛИНИЯ № 63 ДО МЕСТНОСТТА “ЗЛАТНИТЕ МОСТОВЕ” В ПЛАНИНАТА ВИТОША.
ЧАСОВЕ НА ТРЪГВАНЕ:
- от спирка “Бул. Цар Борис III”: 06.34, 07.05, 07.40, 08.15, 08.30, 08.50, 09.25, 10.00, 10.35, 11.10, 12.05, 12.45, 13.25, 14.10, 14.50, 15.30, 16.12, 16.22, 17.32, 18.07 и 18.42 часа;
- от спирка “Златните мостове”: 07.23, 07.58, 08.33, 09.08, 09.42, 10.18, 10.38, 11.13, 11.53, 12.33, 13.18, 13.58, 14.38, 15.20, 16.00, 16.40, 17.15, 17.50, 18.25, 19.05 и 19.45 часа;
Може би, няма да е лошо гражданските организации, които напоследък успяват да допринесат за подобрения в транспорта, да се заемат и с тази кауза.
Доколкото знам, някои от потребителите тук са членове на тези организации. Защо не споделите идеята със своите колеги там и да пробвате да я защитите пред СО? :)
Ами то се случва всяка събота и неделя в автобусите по А63. :P :)Може би, няма да е лошо гражданските организации, които напоследък успяват да допринесат за подобрения в транспорта, да се заемат и с тази кауза.
Доколкото знам, някои от потребителите тук са членове на тези организации. Защо не споделите идеята със своите колеги там и да пробвате да я защитите пред СО? :)
За това ще трябва всенародно въстание....
И най-важното: решението - #заА61Според мен и от автостанция Овча купел пак би било победа за гражданите и туристите. Най-важното е да има редовна излетна линия до Златните мостове, а пък откъде тръгва е на второ място. Ако предложението е за линия АС Овча купел-Златни Мостове е по-вероятно от СО да обърнат внимание на идеята.
Автобус от Стадиона до Златните мостове.
Бързо. Комфорно. Редовно.
Доколкото знам, някои от потребителите тук са членове на тези организации. Защо не споделите идеята със своите колеги там и да пробвате да я защитите пред СО? :)Обръщам се към тях за съдействие за съдействие, защото малко столици имат планина толкова близо, а ние не можем да организираме обществния транспорт до нея. :)
Това, че СО плаща не значи, че толкова наистина са разходите. :/Колко са разходите според тебе?
Пак казва ако има някой от Спаси София, моля нека ми пише. :)
2. Интервалът на движение трябва да е 30 мин сутрин в рамките на 2 часа и после около час. Следобяд автобусите може да са на 40-45 мин от Златните. Немалко туристи може да отидат на разходка до друга местност или да слязат пеша. В този ред на мисли, 1 кола не мисля, че ще обезпечи нормален интервал.
Иначе Спаси София можеш да ги намериш във Фейсбук и да им пишеш на лично съобщение. Успех ;) :fan:
Според мен, след като вече е осъществен пробивът с удължаване на А63, по-лесно е той да бъде разширен до края на хубавите есенни уикенди, а после - в коледната и великденската ваканция (разбира се - с по-ранен час на последния курс). Изобщо може да не се прекъсва линията с уговорка, в петък при неблагоприятна прогноза да се отменят курсовете в уикенда.Всеки проблем може и трябва да намери своето решение. София е една от малкото европейски столици с планина толкова близо до себе си. Затова осигуряването на адекватна транспортна услуга би трябвало да бъде приоритет. Точно поради това, считам, че на първо време трябва да настоим удължаването на А63 да важи и за зимата, а след това и за едно проектно разкриване на А61 - 2016г. за месец за да се провери активността.
Мерси. Така ще е още по-рентабилно. :) Дано обаче има и други "ЗА" разкриването на тази линия, защото като гледам... :huh:
Идеята за това колата за А61 да обслужва и А103 е добра и също може да е бонус пред СО.
А61 по традиционния си маршрут (АС Овча купел - Златните мостове) би бил ~ 30,1 км. двупосочно.Не е така. До златните от стадиона 40км. А от АГ Запад, Овча купел е 31км. Разликата е малка. Затова по-добре от стадиона.
Удълженият маршрут на А63 до Златните мостове е ~ 40,5 км. двупосочно.
Но, според мен има и друга страна - не е удобно да има комбинация от градска+излетна линия. Това нарушава качеството и на двата вида транспорт.Абе няма друга страна! Всичко е пробег, транспортната задача се мери в пробег и никой не го интересува, дали автобусът е съчленен, метанов, дали е до Мировяне или до Младост-4! Пробезите, премерени по Google Maps: по А63-стар - 23.6 км, по А63-нов - 40.0 км, по А61 - 31.8 км, от Националния стадион - 40.2 км. Сега бройкате курсовете и сметката е готова.
Слага се един пост на общинска полиция при Бялата вода и ако си с кола - еко такса 5 лв.Това от сто години го говоря, че трябва да се случи. Забрана за автомобили е невъзможна поради незадоволителния транспорт (доста от обектите са на разстояние от Златните мостове, което не е приемливо за малки деца и възрастни хора), но защо да е безплатно това, след като постъпилите пари могат да се използват за поддържане на чистота в парка, маркировка, реновиране и отводнителни вади на алеите и т.н. (малко оффтопик покрай нашумялото напоследък "високо" качество на изпълнение на обществените поръчки: алеята от Златните мостове през Острица до Селимица беше ощастливена от еврофинансиране. Това добре, но камъчетата бяха небрежно натрошени и валирани, в резултат на което на стръмните места ситните бяха отнесени, а ходенето по пътеката е равносилно на ходене по купчина остри камъни).
Това си е чисто обирджийство и изнудване - 4 лв за рейс или 5 лв еко такса за ОБЩЕСТВЕН ПЪТ!
От къде на къде ще има такса 5лв, при положение, че хората си плащат данъци в общината, които би следвало да покриват изхвърлянето на боклука 2 дена седмично. Отделно и 5те лева не гарантират, че ще има къде да се паркира.
Друга модернизация в управлението на парка е и заместването на старите автобуси, движещи се в планината, с електрически превозни средства.
Да не би по някаква невероятна случайност курсовете на А63 до Златните мостове да са останали за постоянно? :) :) :)По-скоро са ги пуснали пак този уиикенд защото времето горе е страхотно, логично има и много хора. Ще е хубаво ако и други уиикенди и зимата е хубаво времето също да се движи до горе, зимата е много красиво на Златните.
Във връзка с Трети март и почивните дни след празника, ще бъде удължен маршрута на линия 63 до местност "Златните мостове":
На 03, 04, 05 и 06.03.2016 г. автобусна линия 63 ще се движи по удължения маршрут до местността “Златните мостове”. Автобусите ще спират на установените спирки:
- еднопосочна “Ул. Бялата чешма” – на ул. “Беловодски път” в района на обръщателното колело в посока “Златните мостове”
- двупосочна “Дендрариума”
- крайна и начална “Златните мостове”
От 2 април 2016 година ще започне движението на автобусите по линия 63 до местност "Златните мостове" в природен парк "Витоша". Часове на тръгване от спирка “Бул. Цар Борис III” към тази дестинация са 06.34, 07.05, 07.40, 08.15, 08.30, 08.50, 09.25, 10.00, 10.35, 11.10, 12.05, 12.45, 13.25, 14.10, 14.50, 15.30, 16.12, 16.22, 17.32 ч. Часове на тръгване от “Златните мостове” са 07.23, 07.58, 08.33, 09.08, 09.43, 10.18, 10.38, 11.13, 11.53, 12.33, 13.18, 13.58, 14.38, 15.20, 16.00, 16.40, 17.15, 17.50, 18.25 ч.
От 2 април 2016 година ще започне движението на автобусна линия 505 от "Орлов мост" до парк-музей "Врана". Часове на тръгване от спирка “Площад Орлов мост”: 09.25, 10.25, 11.35, 12.35, 13.35, 14.35, 15.35 ч. Часове на тръгване от “Парк музей Врана”: 09.55, 11.05, 12.05, 13.05, 14.05, 15.05, 16.05 ч.
Оказа се че и в 66 над Драгалевци и 63 над Бояна вече важат и картите. Аз например си извадих електронна и при проверката ми казаха че няма проблем да си пътувам с нея и си важи и за 66 над Драгалевци.А кога не е важала? Нали откакто 66 и 103 влязоха в схемата на градския транспорт цената се изравни, съответно и картите трябва да важат.
Според мен трябва да се закупят поне още 10 автобуса за тези линии, макар че според мен и 18ХХ да могат да се справят с тази задача!Аз мисля, че за 66 трябват климатизирани автобуси, че с тоя прах, където се вдига и при отворени прозорци, става като в дивия запад.
Колкото до цената от 1.60 - това е пълен популизъм. Единичната цена трябва да е по-висока, но да се признават всякакви карти, вкл. еднодневните. Може да се мисли за семеен излетен билет.
А кога не е важала? Нали откакто 66 и 103 влязоха в схемата на градския транспорт цената се изравни, съответно и картите трябва да важат.
Не съм убеден, че има смисъл от експресна линия - спирките на 98 не чак са толкова много трудно биха се спестили повече от 15 минути между Зоопарка и Железница. :rolleyes:По-скоро идеята на експресната линия е да се разделят потоците малко - основният туристически и туристически за междинните спирки и редовни пътници.
Линия 66 движи ли се в петък?Не.
То като цяло не е лошо да се измисли цялостна концепция за излетните линии, например всички излетни линии за Витоша да тръгват от Зоопарка, където да се пооправи малко и да стане приятна автостанция, там има място и за пейки, и за навеси и да седят резерви, и да се направят хубави тоалетниНапълно подкрепям тази идея! :fan:
Решението е уникално просто: Разкрива се 61 и не се вменяват нетипични функции на 63.Вариант 2 както съм написал ;)
Интервалът празник трябва да е доста по-редовен от един час, за да има смисъл от А61. Дори бих предложил линията да се движи по маршрута на Зелената линия. Сутрин между 8:30 и 10:30 интервалът може да е 20 минути, след 10:30 до 12:00 на 30-40 минути и след обяд около 15:30 отново на 30 минути до приключване на работния ден в 19:00. Пътникопотокът сутрин е по-концентриран и затова съм предложил 20 минути, спрямо 30 след обяд.Най-добре така да внесем предложението, а то е ясно, че като видят големия пътникопоток ЦГМ ще пуснат и още коли. Не забравяйте, че 63 до започна с 2 коли ;)
За А66 също има нужда от подсилване, защото в момента не е особено редовен, а пътници си има.
Най-добре да пуснат отново 61 и 62.Да, но не от Овча купел, а от НДК, защото НДК е в центъра и ще е много по-удобно за повече хора.
Едва ли ще се случи!Ами хайде да направим нещо за да се случи ;)
Решението е уникално просто: Разкрива се 61 и не се вменяват нетипични функции на 63.То хубаво, ама пробег откъде ще се вземе? Предполагам, че wolf_rusi е смятал малко и затова предложението му е разделените линии да са през 60 минути при сегашни 40 на общата линия. Което фактически влошава обслужването и на Златните, и на вилна зона Бояна.
То хубаво, ама пробег откъде ще се вземе? Предполагам, че wolf_rusi е смятал малко и затова предложението му е разделените линии да са през 60 минути при сегашни 40 на общата линия. Което фактически влошава обслужването и на Златните, и на вилна зона Бояна.Мне, достатъчно съм смятал за да предложа това. Ето сметките за вариант 1:
Не разбра ли всички, че когато се прави предложение за промяна/разкриване на нова автобусна линия се прави възможно най-големия допустим интервал целенасочено, за да се види, дали има повече желаещи. Ако има - ЦГМ без проблем ще отпуснат още коли.Това кога го е правило ЦГМ? Удължаването на А63 и увеличаването на курсовете догоре беше политическо решение. Оттук нататък всяка промяна на това статукво минава през запазване на общия пробег. Реалното, което може да се случи, е промяната да остане целогодишна с евентуално намаляване на броя на курсовете според дължината на деня.
Единственото което ми липсва е връзка с 111, но е особено голям проблем.И аз смятам, че е голям проблем и задължително трябва да му се намери решение. ;)
Oт 110, 112, 113, 284, 306, 314, 394, малко ли са?Решението е уникално просто: Разкрива се 61 и не се вменяват нетипични функции на 63.То хубаво, ама пробег откъде ще се вземе?
1 /......., че това е НАЙ-ДОБРОТО решение.
2/..., че екипът е
vasko, не разбирам на базата на какви проучвания твърдиш, че твоето предложение би било по-ефикасно.Кое точно от това, което написах по-горе, не е ясно?
от Зоопарка пробегът се увеличава значителноСпоред Google maps, разстоянието от спирка 0395 "НДК" до спирка 0262 "Гробищен парк Бояна" (където двата маршрута се събират) е 5,5 километра. А от спирка 2764 "Зоопарка" до спирка 0262 "Гробищен парк Бояна" е 6,1 км. "Значителна" разлика. :neznam:
а същевременно се отдалечаваме и от центъра.Отдалечеваме се от центъра, но се доближаваме до метростанция. На първо четене, ако някой чуе НДК, ще си каже, че там има връзка с метрото, но всъщност спирка 0395 е точно между две метростанции... :neznam:
Отдалечеваме се от центъра, но се доближаваме до метростанция. На първо четене, ако някой чуе НДК, ще си каже, че там има връзка с метрото, но всъщност спирка 0395 е точно между две метростанции... :neznam:
Втори основен недостатък на идеята до НДК - няма връзка с метрото. :/
Хората, които са тръгнали към Витоша се предполага, че не биха имали проблем да ходят под 5 минути до спирката от метрото.
Хората, които са тръгнали към Витоша се предполага, че не биха имали проблем да ходят под 5 минути до спирката от метрото.
Под 5 мин пеша за планинар не са нищо, дори за бабичка.Звучи логично, ако всички потребители на автобуса до Златните мостове са планинари, които отиват горе, за да се разхождат сред природата. Има значителна част от "туристите", които не се отдалечават и на няколкостотин метра от пътя/спирката на автобуса, сядат и цял ден се хранят. Аз също намирам това за малко странно, но всеки си има право на избор. А пък, който иска линията да стане успешна, трябва да помисли за всички категории хора. ;)
но не знам защо тук...Може би, защото... се намираме в раздел "Идеи". :rolleyes:
Призовавам всички участващи в тази тема да се спрат спекулациите.Какви спекулации?!? :blink: Коментираме различни аспекти на една идея. ;) Истината се ражда в дискусията.
И защо реши че като се отдалечаваме от центъра всички трябва да са ОК? На мен метрото не ми върши работа, но наземния транспорт около НДК - да.Никога няма всички да са ОК. Винаги ще има хора, на които един вариант им е по-удобен, а на други по-неудобен и обратното. На Вас са Ви е по-удобен наземния транспорт в района на НДК, а на други хора ще им е по-удобен транспорт около МС Витоша.
От Зоопарка автобуси за Витоша колкото щеш. Нека да има и други точки на достъп.Идеята за Зоопарка е на Ivo. Аз само репликирах коментира на wolf_rusi, за да изясня обективните факти.
Мястото под моста мисля че е достатъчно широко да се съберат чакащи освен това става и като естествен навес.Проблемът е, че не може да се разбере колко от чакащите чакат А61, за да се прецени дали да се пуснат допълнителни автобуси по линията. Също така тези резерви няма къде да стоят. Също така няма как да се поставят парапети, които да въвеждат ред в чакащите на опашка.
Освен това ще допълня, че разписанието ще бъде интуитивно и лесно запомняне - на кръгъл час и на половин (:00, :30) с което се стараем да сведем чакането до минимум :)А когато, в един хубав ден, за автобуса в 10:00 дойдат 300 човека на спирката под моста до НДК и още стотина за курса в 10:30, какво правим? Някои от тези хора ще си почакат доста... Дали ще им хареса и дали ще искат пак с автобуса или ще си изберат автомобила за следващия път?
Има значителна част от "туристите", които не се отдалечават и на няколкостотин метра от пътя/спирката на автобуса, сядат и цял ден се хранят. Аз също намирам това за малко странно, но всеки си има право на избор. А пък, който иска линията да стане успешна, трябва да помисли за всички категории хора. ;)
Втори основен недостатък на идеята до НДК - няма връзка с метрото.vasko, ъпдейтвай картата на София, отдавна има метро до НДК :laugh:
Тръгването на излетна линия от НДК създава опасен прецедент и може да доведе до това и ползвателите на А 66 и 103 примерно да поискат същото !
АС Овча купел не е особено комуникабилно място - само ТМ5 и 11 минават оттам от редовните линии, няма и няма да има метростанция наблизо.ТМ5 е една от най-редовните линии в София.
Моля, дайде възможност и на другите да дадат обратна връзка.А пък вие (въпросният екип) не давате обратна връзка на мненията, които сте получили. Например, не виждам какво мислите относно моето мнение за гъвкавостта.
Само по себе си ако това доразвие тези линии и станат още по-удобри и използвани няма лошо. Уникално е от центъра на столицата да има градска автобусна линия, която да те качва на почти 2000м. височина, това в никоя друга европейска столица го няма и за западняците ще стане невероятна атракция.
Проблемът с тази спирка е, че често има спрели коли и таксита, а ако линия почива там трябва да има място освен за нея, то и за преминаващите други.Дойдохме си на думата. ;)
Проблемът с тази спирка е, че често има спрели коли и таксита, а ако линия почива там трябва да има място освен за нея, то и за преминаващите други.Дойдохме си на думата. ;)
Пак искам да отбележа най-важното нещо, когато си говорим за излетни линии. Тази услуга трябва да е гъвкава, за да бъде успешна! ;)
Има дни, в които хиляди хора искат да се качат на планината, има и такива, в които тези хора са няколко десетки. Трябва излетните линии да са гъвкави, за да следват тези промени. ;) Твърдото разписание е лоша идея!
Хора, спрете да бутате крайградските (и излетните) линии към центъра. Още от средата на миналия век по-разумни специалисти са преценили, че тези линии трябва да достигат до границите на града, откъдето хората да се прекачват на електротранспорт.
Така е, но много много не се спазва тази забрана. Някои дни там направо си плаче за дежурни катаджии и/или паяк. Но нека това не е повод за нереализирането на проекта. Предполагам, че ако се пусне автобус, който ще почива там ще се разчисти мястото и ще се разширят границите на спирката.
Ми на спирки е забранено да се спира?! Има си КАТ и това е тяхна работа.
Ми на спирки е забранено да се спира?! Има си КАТ и това е тяхна работа.Проблемът не е само с евентуални автомобили, които пречът. Проблемът е и в това, че спирката ще е споделена с редовни линии на градския транспорт.
Разписанията трябва да са твърди, но да има възможност по всяко време да се пускат допълнителни коли.Ако приемем тази хипотеза, как може тя да се изпълнява при варианта до НДК? Къде ще стои резервата? Или хората ще чакат тя да пристигне чак от гаража? Кой всъщност ще наблюдава ситуацията дали има нужда от допълнителна кола? Трябва си служител на ЦГМ/Столичен Автотранспорт, който да стои на място и да докладва ситуацията или дори сам да нарежда на резервите да се включват. ;)
Че какъв е проблема? София не е въобще голям град по площ, та това да е проблем. Че за колко време ще го измине това растояние автобуса от НДК до околовръстното без спиране. За 10-тина минути максимум.По същата логика, хората от с. Панчарево или с. Лозен могат да кажат "За колко време автобусите ще стигат до пл. "Народно събрание". 10 минути. Искаме автобус до пл. "Народно събрание"!"
Тук не говорим за отделни примери, а за цялостна философия на крайградските линии, която е измислена по времето на социализма (И която е по-актуална от всякога!). А поне мисля, че с Вас сме на сходно мнение, че нещата, които са измислени по онова време са по-разумни. ;)
Заспирката под моста има едно идеално решение - измества се исе обединява с този за 76 и 204 преди гръстовището.Силно съм против това. Предпочитам да няма излетна линия, ако това е цената.
Предложението ти е добро,но нека не забравяме преди около 10 години когато 66 имеше 2 курса в делник,возеха се максимум по 3-4 човека в Иранхордо-то. :/
До Камбаните няма как да има транспорт, тъй като няма читава възможност за обръщане дори на единичен автобус. :rolleyes:Е това ако не е читаво обръщало, здраве му кажи: https://www.google.bg/maps/@42.6191916,23.3805005,3a,75y,198.84h,78.57t/data=!3m6!1e1!3m4!1sLASNixz_DnljGpM81ajkzg!2e0!7i13312!8i6656?hl=bg (https://www.google.bg/maps/@42.6191916,23.3805005,3a,75y,198.84h,78.57t/data=!3m6!1e1!3m4!1sLASNixz_DnljGpM81ajkzg!2e0!7i13312!8i6656?hl=bg).
В момента по-същественият въпрос е: остава ли А63 целогодишно до Златните мостове? Евентуално с преразглеждане на късните курсове (след преминаване към зимното време надали има някой горе в 18:25).
До 31.12.2016 г. в събота, неделя и в празнични дни, автобусна линия № 63 ще продължава да извършва курсове до местността “Златните мостове” в планината Витоша.
Линията ще продължи да работи по действащото си разписание за предпразник и празник.
За нова излетна линия до Витоша – автобус 61 (http://spasisofia.org/%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%8F-61-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B4%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%88%D0%B0.html)Много хубава инициатива, ама имате некои грешки. Добре сте го измислили да върти на Фритьоф нансен ама както сте го нарисували е грешно. Не може рейсовете да обръщат по този начин. Освен ако не пресичат на магия релсите. и спирката не може да е там. Там е входа на подземния паркинг. Стегнете се малко. Сериозна огранизация, а пък правите такива грешки! Мястото за обръщане е по-нагоре. При Васил Левски. Там има и място за спирка. За какво сте планирали толкова много курсове през седмицата? И 5-6 са достатъчно. Иначе става голямо пилеене на средства и за това от общината няма да одобрят идеята. Изпуснали сте една спирка. При Тихия кът. И какъв е тоя рейс 62 който е написан при спирките скиорката и дендрариума? И него ли ще възкресявате?
Категорично НЕ! София има горчив опит с линии (една и съща) които тръгват в различни посоки от една и съща спирка.Невъзможно! А123 обслужва вилна зона Малинова долина по бул. Кл.Охридски. Освен това от Симеоновско шосе до лифта все още няма пътна връзка.
По-добре би било просто 123 да се разкара въобще и 112 да ходи до лифта с 2 коли.
112 - Горубляне - БПС - Лифта Симеоново - кв. Симеоново (последната на 67)
курс: 54 мин.
Също така е задължително, според мен, да се направи спирка на ринга най-накрая! ;)
Основният обслужващ Малинова Долина и вилните зони автобус е 69 - 123 е рядък съответно има минимално участие, да не говорим за 70. :rolleyes:Едната на 30, другата на 60 минути - голямото обслужване! Като махнеш едната - губиш 33%.
Не мога да разбера защо А66 не спира на изключително важната спирка - Околовръстния път? За нагоре се сещам - претъпкан и няма място за още пътници, но поне на слизане да спира? Отдавна - в края на 90-те ползвах редовно 66 за ски /тогава кабинката бе с отделна карта, пардон билет и бе поскъпнал бая, а аз бях беден ученик :) /, тоест съоръженията на Витоша не бяха още минали на концесията на Цеко. Тогава винаги хващах от Околовръстния път 66 за нагоре, на връщане също - слизане за връзка с 111.
Не ги мислете скиорите! За тях абонаментната карта включва Симеоновския лифт, така че няма да се юрнат на А66. Нито пък на Бай Кръстю, за който лифт картата не важи, а и горната станция е далеч извън ски пистите.
А някой който ходи на транспортни комисии може ли да го предложи за гласуване това за 93? Ако е в рамките на същия пробег и същите пари, демек не им бърка в джоба като нищо може да се навият.
Проблем би било по-скоро че обслужването на вилната зона над Драгалевци ще стане по-нередовно, а там има и постоянно живущи.Да бе, само една спирка има в селото/квартала над Козичката, кой е толкова луд да чака автобус на половин час дотам.
Тоест пак да са две коли, но вместо да ходи до лифта делник - да ходи до Алеко?
... което е малко над сегашния интервал от 65 минути на А66, т.е. е задоволително за делник. Естествено, курсовете след 18:00 през зимата няма смисъл да са догоре.Тоест пак да са две коли, но вместо да ходи до лифта делник - да ходи до Алеко?
Ако се запази пробега на 93, това означава интервал на движение около 90 минути.
Проблем би било по-скоро че обслужването на вилната зона над Драгалевци ще стане по-нередовно, а там има и постоянно живущи.Да бе, само една спирка има в селото/квартала над Козичката, кой е толкова луд да чака автобус на половин час дотам.
Скиорите си ходят с лифта, а с колите са семейства, които разхождат децата си с шейнички на плаца на Алеко и в близките околности. Возенето на деца на седалковите лифтове Бай Кръстю не е от безопасните неща, да не говорим за аксесоари като шейни, връхни дрехи, колички за по-малките. При студено време се рискува и здравето на децата - по просеката на лифта духа леден вятър. Семейното ползване на Симеоновски лифт е скъпо удоволствие - по-скъпо от пътуване до Боровец. А66 не е нередовен, той е направо символичен. При хубаво време автобусът трябва радикално да се сгъсти.
а да си минава през лифта......който не работи ??!!
Работи или не. Има си спирка, има много пътеки, манастир и т.н.Хайде, като не си ходил там, поне погледни картата, преди да се препираш!
а да си минава през лифта......който не работи ??!!
Във връзка с констатираното голямо натоварване на линия №66 от 14.01.2017 г. се добавя още един автобус към досега движещите се по линията.Чудесно! Тъкмо когато свърши ваканцията. Или може би СО се грижи да не настинат гражданите при очакваните студове през този уикенд.
И от къде да го вземат? Икарусите и Чавдарките отдавна са бракувани :laugh:
Вместо 2 автобуса с по 25 седалки в пакет в същия час щеше да е по-умно да се пусне един с междуградски салон и 50 седалки...И откога в 302-ките се возят само 25 души на седалки? Или си пишем постинги заради бройката? В София има поне 20 линии с пробег 50 и повече минути в посока. Хайде за всички да купим луксозни туристически автобуси с кафемашина, телевизори и тоалетни!
Защо не се помисли да се преустрои някой бял ман. И без това след няколко месеца те ще са излишни на Малашевци.
И откога в 302-ките се возят само 25 души на седалки? Или си пишем постинги заради бройката? В София има поне 20 линии с пробег 50 и повече минути в посока. Хайде за всички да купим луксозни туристически автобуси с кафемашина, телевизори и тоалетни!
Вместо 2 автобуса с по 25 седалки в пакет....Според мен се очаква пускането на трета кола по линията, а не на два автобуса в комплект. ;)
Вместо 2 автобуса с по 25 седалки в пакет....Според мен се очаква пускането на трета кола по линията, а не на два автобуса в комплект. ;)
Белите Манове не са ли работили именно на витошките линии при доставката си? Имам бегли спомени, че съм виждал по А98.
Тази сутрин имаше - курса в 10:05 може би видях и не спря на Фантастико Драгалевци, защото беше пълен.
Нагоре пътя си е изчистен.
едит: Вярно, ама чакащите му кимаха ;д
...на път за връх Алеко във Витоша.
Е какви инвеститори през 1947-ма година! Тогава ги е нямало тези простотии такива места да стават само за богати първенюта. Единствен инвеститор е бил държавата.Което не пречи, а напротив, стимулира изграждане на безсмислици и фанфаронщини.
Ако през седмицата някой се качва, той кара ски или борд. За тях абонаментната карта включва Симеоновски лифт, т.е. лифтът им е безплатен. Движението на автобус нагоре очевидно е безсмислено. В края на краищата малцината пешеходци имат лифт, а и доста удобни пътеки: от Драгалевци, Симеоново, Бистрица-2 пътеки и Железница. Никой не печели от превозващи въздух автобуси - просто ги спират, като допълнително намаляват и пълните курсове.Доколкото ми е известно, през седмицата извън ски сезона няма абсолютно никакъв транспорт.
Например към 9.30, 11.30, навръщане може в 14 и 17.00 например. )Къде ще стои шофьорът 5 часа?
Къде ще стои шофьорът 5 часа?
По-скоро трябва да се примирим с празните в едната посока коли. Иначе автобусът се блокира горе за цял ден.
Дабе сякаш някой ще чака часове за да иде до горна баня като може да излезе на Борис 3 и ще си хване 260.Просто според мен е неефективна.Чудно ми е шофьора какво ли прави 6 часа за втория курс?Резерва е. ;) Случвало се е между двата курса да обиколи 2 или даже 3 линии за по една-две врътки :)
Не мога да кажа, тази година съм го мяркал веднъж и беше 0305, но предполагам е или такъв, или О302Т.Нито едното. Винаги е О345(S) Conecto
Аз да питам тоя 103 ползва ли го някой?Ползвам го редовно за разходка- сутрешният към поляните обикновено е доста пълен до края на маршрута- основно хора пътуващи с автобус за вилите си и на разходка. Не знам как е зимата- тогава не ходя натам, но към поляните сутрин и от поляните следобяд си е доста пълен автобуса.
Утре ще има ли 63 до Златните мостове и 66?Естествено.
Направо са се престарали с тези ранни часове. В 6:34 сигурно ще посрещат изгрева на Витоша. :fan:Ами то скоростния рейс от НДК - бул. България и Златните се нарича 61 по идея, която към момента има почти 3000 подписа. :)
Дали нямаше да се спести още малко време за А163, ако тръгва от Моста на въздишките до НДК? По този начин ще има някаква диверсификация - по ЦБ3 и Бъкстон си имат А63, а от НДК и България - А163.
Имай впредвид, че след 10:30 когато остане 63 е пълен ад! Рейстът е препъленен до краен предел и всяка събота и неделя между 10:30 - 12:30 курсовете има хора които не са се качили.
Тъпото е че местните от Бояна не могат да се приберат вкъщи. Разбира се обичайно гледки на разплакани и тръшкащи се деца, на които са им обещали да се качат на Витоша но не могат да се качат в рейса защото няма места. Голям инат значи да се пусне и делничен ден, да можем и трудещите се на смени като ни се случи през седмицата почивка да се качим до горе нормално.Да, голям инат... да махнат курса от Бялата чешма (автобусът кара нулев от Земляне до там ) в 5:00 и този в 5:45, да изтеглят предния 10 минути по-рано и първия да е в 6:00 не вярвам да е толкова голям проблем. Да разредят и още 2 курса по малко и готово - транспортната задача е същата но имаме и 2 курса до горе - много трудно :crazy:
Според мен А163 трябва да се движи и след края на летния сезон (евентуално с редуциран късен курс) с изключение на дните с лошо време.
Всички курсове на А63 трябва да се съкратят до Бялата чешма. Пробегът от тях да се прати на линия16361 и тя да се движи с увеличен брой курсове от НДК бързо за 35 минути.
Според мен А163 трябва да се движи и след края на летния сезон (евентуално с редуциран късен курс) с изключение на дните с лошо време.
Абе, Олег, младо момче си. От Симеоново хващаш пътеката към Алеко. При езерата поемаш десния и клон. Имаш около 30-40 минути изкачване, след което до Драгалевския манастир вървиш по хоризонтална пътека в гората - много приятна и прохладна за лятото. Надолу може един качамак да си хапнеш на воденицата и да се завърнеш с А98Аз и малката искам да дойде. Тя 3-4 км може да ходи без проблем обаче после няма да и се ходи. Затова може пеш само в едната посока.
Примерно при прогноза за проливни дъждове, бури, снежни виелици, много ниски температури и т.н. надали ще има желаещи да се качват на Златните Мостове и затова при явно неблагоприятна метеорологична прогноза може спокойно да няма курсове. :rolleyes:Това е така, но напоследък прогнозите не са много надеждни.
От гледна точка на броя курсове догоре сегашното положение е най-изгодното - 29 курса (А63 - 21 + А163 - 8 ). По-малко курсове догоре срещу повече въздух, качен до Бояна, не е оптимално при запазен сумарен пробег.Според мен А163 трябва да се движи и след края на летния сезон (евентуално с редуциран късен курс) с изключение на дните с лошо време.
Всички курсове на А63 трябва да се съкратят до Бялата чешма. Пробегът от тях да се прати на линия 163 и тя да се движи с увеличен брой курсове.
Кой точно е пътя до Алеко от езерата. Просто всеки ден ходя там заради кучето, обаче нали ми е махала и не се сешам откъде го гледах пътя за Алеко. Единия път дето се сешам е към самите езера. Другия след като се мине мосчето на реката отива над една чешмичка и после през гората пресича един асфалтов път за хотел. Св. Георги. Обаче ако го гледаме от обръщалото на 67 нагоре са два пътя. Единия горния и ляв отива над езерата и сякаш май той се води за Алеко. Аз съм ходил само до една пропаст над едни електрически стълбове. Десния и долен отива към мостчето, чешмичката и езерата покрай реката..От обръщалото хващаш гората. Пътеката завива надясно покрай най-горните къщи - ул. Горска алея и излиза до мостче, където се слива с пътя откъм "Романс" - ул.Крайречна. Нататък вървиш по левия бряг на реката покрай езерцата - изобщо не се отделяш към Св.Георги, който ти е вдясно зад гората. Над езерата пътеката се разделя, като лявата пресича реката. Там хващаш дясната и от едно заслонче в гората извиваш надясно. Оттам вече без особени качвания и спускания вървиш до Драгалевския манастир.
Вчера - неделя, се връщах от Златните в най-интензивното време - около 17:00 ч. На Лидълския автобус пускаха по предварителен списък. А63 тръгна в 17:20 при умерено натоварване (на който се качих), а А163 е тръгнал в 17:35. И двата автобуса горе бяха Конекто, а за А63 изобщо не може да се твърди, че жителите на Бояна са нямали възможност да се качат.
Подобна е ситуацията с А93 в празничен ден, защото според сегашното разписание на 70 минути и може би ще е по-полезно колата да се движи по А66, защото едва ли са много ентусиастите да чакат средно по 30-40 минути за автобус.Всъщност има ли интерес към лифта, след "модернизацията" на цените му?
Всъщност има ли интерес към лифта, след "модернизацията" на цените му?
Гаврата и садизмът с пътниците на 63 продължава. Стигна се до люти спорове между пътници за правостоящо място, а повечето прозорци в 0302 не се отваряха при температура от над 35 градуса. :help: :help:Добре дошъл в реалността :)
Гаврата и садизмът с пътниците на 63 продължава. Стигна се до люти спорове между пътници за правостоящо място, а повечето прозорци в 0302 не се отваряха при температура от над 35 градуса. :help: :help:
Прозорците на О302 се отварят с дълга отверка, пикел или щека.Или с това: :devil:
Предлагам А66 да се разшири до Алеко, а А93 да се разшири до Драгалевския манастир. Сега няма транспорт дотам и не е зле поне според мен. Предлагам също А63 да отива до Боянския водопад, а А163 да отива до Златните мостове. Мисля че ще е полезно , защото няма транспорт до Боянския водопад а А63 и А163 са със най-малко 90% дублаж. Мисля, че ще е полезно също ако А66 не върти на Зоопарка, а на Симеоновския лифт както беше преди няколко години с А266
Предлагам А66 да се разшири до Алеко, а А93 да се разшири до Драгалевския манастир. Сега няма транспорт дотам и не е зле поне според мен. Предлагам също А63 да отива до Боянския водопад, а А163 да отива до Златните мостове. Мисля че ще е полезно , защото няма транспорт до Боянския водопад а А63 и А163 са със най-малко 90% дублаж. Мисля, че ще е полезно също ако А66 не върти на Зоопарка, а на Симеоновския лифт както беше преди няколко години с А266
При положение че драгалевският лифт не се знае ще го бъде ли,е резонно да се помисли за удължаване на А93 поне до манастира празник .Делник или да не се движи или колата да бъде добавена към А64.
Възможно ли е да има автобус до Златните мостове делник, защото сега А63 и А163 се движат само предпразник и празник. Няма да е зле да има автобус който да отива до Златните мостове и в делник.Mногократно е коментирано по-назад в темата ;)
Знаете ли каква е причината преди няколко години да намалят цената за 66 от 4 лева на 1 лев, сега на 1.60? Чисто политически за да направят мръсно на концесионера на лифтовете, или заради това че падна цената на нафтата драстично?
НОВА СПИРКА ПО МАРШРУТА НА АВТОБУСНА ЛИНИЯ № 66.Ура!!!
От 26 август 2017 г. се разкрива двупосочна спирка “Заслон Бай Кръстьо” по маршрута на автобусна линия № 66 при подхода към междинната лифтова станция, както следва:
- с код 2699 “Заслон Бай Кръстьо” в посока хотел “Морени”;
- с код 2698 “Заслон Бай Кръстьо” в посока Зоопарка.
Гледай ти, от ЦГМ са ме чули :laugh:И аз съм писал жалби, но ми бяха отговорили, че: "до местността има и други линии на обществения транспорт" и затова не се налагало да има спирка. Ето на - лифта го няма и като никога ЦГМ си спазиха на думата :D
Сега остана А93 да го удължат до манастира, би било смислено даже с цената на намален брой курсове. Някоя друга минута ще се спести, ако прескача спирките по Черни връх като А66.
Положението по излетните линии тази седмица: претъпкани автобуси, нагоре в ужасен задух се пътува прав един час на стълбите на претъпкани бракми О302Т. Надолу в още по-претъпкани автобуси се налага да се изчака туткава нерегламентирана спирка, на която 10 контрольорки от ЦГМ проверяват автобуса за нередовни пътници с което курса се удължава още повече. По шосето нагоре и надолу неспирен поток от автомобили въпреки забраната и нелегални паркинги покрай шосето почти навсякъде. ЦГМ виждам се задоволи да забие два кола за спиркознаци на Бай Кръстьо и решиха че с това работата е свършена за тях.
В Събота нито по А66,нито по 163 имаше тъпканица,но аз съм ЗА да има постоянен контрол по тези линии.Не може да се позволява да се качват кучета в автобуса!Как ще има тъпканица... аз след като последния път края на август едва на припаднах след 1 час прав, притиснат в задушен рейс от соца без какъвто е да е въздух избирам само по-ненатоварени часове. ;) Добре е, че горе има много хора, а и че имахме лекарства в моя случай.
Всичко е вярно, но има определени правила, които трябва да се спазват.В Събота нито по А66,нито по 163 имаше тъпканица,но аз съм ЗА да има постоянен контрол по тези линии.Не може да се позволява да се качват кучета в автобуса!Как ще има тъпканица... аз след като последния път края на август едва на припаднах след 1 час прав, притиснат в задушен рейс от соца без какъвто е да е въздух избирам само по-ненатоварени часове. ;) Добре е, че горе има много хора, а и че имахме лекарства в моя случай.
За четириногите приятели не съм съгласен, някои от тях са много по-добре възпитани и културни от тези на два крака.
аз след като последния път края на август едва на припаднах след 1 час прав, притиснат в задушен рейс от соца без какъвто е да е въздух избирам само по-ненатоварени часове.
Витоша - дива планина???!!! Ти будалкаш ли се? Това може да се приеме само на юг от линията между Кладница и Ярема.
А ти, вместо да се блъскаш и в двете посоки в А63, можеше от Селимица да слезеш в Кладница или пък малко по-обиколно, но много красиво в Мърчаево или през кариерите - в горната част на Владая.
Истината е да се инвестира в подновяване на сегашните лифтове и строеж на нов от Княжево до Златните мостове. Другият, краткосрочен вариант е да се инвестира в туристически автобуси, които да имат и стойки за колела. Конекто и 0302Т не са подходящи за 63, 66.
1. от разклона след хижа Панчо Томов нататък та чак до Селимица срещнахме само 3-4 човека и никой друг.1. По пътеката в гората до Трендафила никой не минава. Но по обиколния път си ходят хора (и коли). Острица е частна, а Рудничар е затворена отдавна, затова е обясним отливът. Ходят до станциите на прокурорите, адвокатите и до Звездица. Иначе е красиво и след Острица има панорама към Рила и към Перник.
2. Не искахме да слизаме до Кладница за да пробваме друг маршрут навръщане-от хижа Острица, по една пътека до хижа Еделвайс и оттам през Кумата, планинарска песен, Момина скала до Златните. Много красив маршрут, от Острица до Еделвайс също не засякахме никой, нататък вече до Кумата имаше народ. Общо взето тълпите се средоточават на няколко места в планината, като има места които са доста диви.
3. А това до Мърчаево не го знам как и от къде се минава, то и в 59 е понякога такава тъпканица.
4. От Кладница до София и Перник транспорта е доста зле. Уж имало излетна линия до Селимица от страна на Перник събота и неделя, ама дали се движи през септември никой не знае никъде няма информация. От Кладница до София уж има редовна автобусна линия, но на колкото места потърсиш излизат различни часове на тръгване. Ходи го разбери кога идва този автобус.
...
Линията да се обслужва или от китайските автобусите или от новите БМЦ на концесия.
А това винаги ми е било много спорен въпрос-дали е по-екологично напримерно да се построи лифт до Златните Мостове, който няма да замърсява но пък ще трябва да се изсекат много дървета, или пък ще е по-екологично да се пусне редовна автобусна линия с колкото и модерни автобуси ще има минимално замърсяване, и пълна забрана за движение на автомобили в резервата, но пък едно дърво няма да бъде отсечено. Не знам какво толкова им харесва на някои да отидат на хижа с кола. Тези пътища като до Кумата например въобще не са предвидени за масово двигение на автомобили, а само за снабдяване на хижите.
До някои хижи като Звездица например има интересни пътища направени от бетон.
А забелязахте ли че някой "мислител" пак е променил разписанията на 66 и 63, и вече последния 63 от Златните Мостове е в 16.30 надолу :eek: и се движи на около 1 час интервал :eek:На 66 така като гледам тръгванията от двете крайни спирки са едни и същи, с изключение на едно тръгване от Морени, което е издърпано 10 минути по-рано.
66 пък също от днеска е малко по-разреден, на прага на зимния сезон. Логика?
Да ви кажа какво стана днес. От страна на ЦГМ нещата си бяха този път както трябва, автобус 66 се претъпка, но на центъра на Драгалевци имаше кола на ЦГМ и обясниха, че автобуса не може да изкачи баира и идващия отзад празен 93 ще отиде до Алеко и хората се разпределиха нормално.
По бТВ казаха, че лифтът се бил развалил от междинната станция до Алеко, и затова много хора са тръгнали с колите нагоре.
Трябва както беше навремето, колите да ги спират още на разклона за лифта, където е и знака.
И като ги спират какво ще стане? Частна планина на едни другари? Като няма адекватен транспорт до парка и няма политическа воля явно да се организира хората ще се качват с колите, много ясно.
Полицията нарочно не се намесва, за да се тласкат хора към скъпата кабинка. Все повече си личи негласната уговорка между собственика на лифтовете и общината. А иначе горе на х. Алеко има полицейски пост.Няма какво да търсиш конспирации в (без)действията на КАТ. Дали ще е на Алеко, на тунелите на Витиня или в софийските задръствания, те навсякъде толкова си могат. Нямат ни най-малка процедура за действие при извънредни ситуации.
За излетна линия до Златни си е подходяща авст.Овча Купел,но тя е вече частна...А каква е ситуацията с линия 103? Нали все още си тръгва от автогарата?
Каква е тази забрана от 11 часа до 14 часа???!!! Това нищо не е. Много хора си се качват преди това.
Трябва забраната да е от 7 часа. И да е до 17 часа. И забраната да е двупосочна. Който се е качил горе преди началния час, да не може да си тръгне преди крайния час. И винаги да има контрол от КАТ.
Столична община има директен ангажимент да осигури автобусния транспорт на Витоша. Следващата седмица ще бъдат увеличени колите по линия № 66, която е до хижа "Алеко". Също така ще има автобус, който ще изчаква на долната част на лифта, която ще извозва хората, ако има опашка на лифта, поясни кметът
Във върховите по натоварване летни съботи и недели, ЦГМ предвижда повече коли и по линия № 66, която е по маршрута от Зоопарка до хотел "Морени“. Автобусите ще се движат в интервал от 30 до 45 мин. от 1 юли до 17 септември
Около зоопарка намира ли се достатъчно свободно място, хората да си оставят колите и оттам да се качат на 66?Че кой се довозва до градски автобус с кола? Или отиваш с колата до Алеко или до някой лифт, или стигаш до Хладилника с транспорт, който никак не е лош - метро, трамвай, няколко автобуса.
По-лоша идея от това едва ли може да се даде. За да се създадат навици у хората и да почнат да разчитат на автобусите, а не на личните си автомобили трябва редовен и регулярен транспорт нагоре, а не такъв който зависи от слънцегреенето и облачността. Проста сметка: една кола допълнително прави 10 курса нагоре, при да кажем 40 човека средно на курс са 400 човека, които могат да бъдат превозени. При средно 3 души в автомобил ще се спестят около 130 автомобила горе.
И О302Т, и СЛ232 имат твърде малко седящи места.
За да охладя страстите на чешещите клавиатурите и за да свалите розовите очила, ще ви напомня само, че като цената на билета беше 4-6 лева, "Столичен Автотранспорт" генерираше загуба от 66 и 103 (по спомен) от около 70 000 лева на година. Та за да не ги спрат, приеха на транспортна комисия да ги включат към транспортната задача и да важат картите.
Да, но по онова време А66 беше на час и 10 минути, до Златните нямаше нищо, а цената на лифтовете Бай Кръстю беше съразмерна с тази на А66.
За да охладя страстите на чешещите клавиатурите и за да свалите розовите очила, ще ви напомня само, че като цената на билета беше 4-6 лева, "Столичен Автотранспорт" генерираше загуба от 66 и 103 (по спомен) от около 70 000 лева на година. Та за да не ги спрат, приеха на транспортна комисия да ги включат към транспортната задача и да важат картите.С което едва ли са станали по-печеливши, просто загубата от двете линии се е добавила към общата загуба на Автото. Ясно е, че в претъпкан автобус се увеличават и гратисчиите, контрольори няма. За да се печели от тези излетни линии, трябва да се предложи адекватна на пазара услуга. Не може общината да разчита, че с тия 26-годишни бангии 0302Т предлага комфортно пътуване до Златните и Алеко. Както е известно, те имат проблеми със спирачките и често пъти прегряват, може би трябва да стане някой инцидент, за да се вземат мерки?
Нека Щирлиц каже, кои от автобусите е добре да се пуснат по Витоша. При всички случаи е абсурдно това да са единствено най-старите автобуси в автопарка и след 1992 четвърт век да не е произвеждан автобус, способен да преодолее неособено стръмен планински път. Митът с непригодността на автоматичните скоростни кутии е несъстоятелен, тъй като винаги може да се премине в ръчно превключване - било на качване, било на слизане.Преди години бях в Швейцария и там по чувствително по-стръмен участък си се движеше без проблем автоматик, като при това се усещаше и доста повече мощ отколкото при повечето ни автобуси на равното. На спускане също се държаха много добре, а не като нашите О302, където всеки път засмърдява на феродо. Въпрос на изисквания е, но е редно да имаме 10-тина такива автобуса. Ако някой в общината се напъне (с риск да се изпусне), ще осъзнаят и изгодата по излетните линии да се движат автобуси, които харчат по-малко, повреждат се по-малко и най-важното - способни са да се изкачат и спуснат за много по-малко време. Вярно, че трябва да се дадат едни пари, но нека и билетите са отделни - 3 лв в едната, 5 в двете посоки и ще се избият вложенията. Пускат се автобуси през 20 мин, слага се такса 10-15 лв. вход за кола, локалното пред изсторическия музей става буферен паркинг и планината става достъпна. Проблемът е, че на никой не му се занимава да взима по-драстични мерки.
Нова автобусна линия 163 от НДК до Витоша може да бъде факт още през февруариЗащо от НДК? Защо излетна линия да влиза толкова навътре в града?
http://www.mediapool.bg/noshtni-avtobusi-tragvat-v-sofiya-ot-proletta-news274662.html
Значи какво излиза? Причината за промяната е била неработещите лифтове. намалили са забраната, за може хората да се качват нагоре, защото няма лифт. Обаче, после лифтовете пак са си тръгнали. Защо не са върнали старото положение на забраната?Каква е тази забрана от 11 часа до 14 часа???!!! Това нищо не е. Много хора си се качват преди това.
Трябва забраната да е от 7 часа. И да е до 17 часа. И забраната да е двупосочна. Който се е качил горе преди началния час, да не може да си тръгне преди крайния час. И винаги да има контрол от КАТ.
Забраната беше намалена 2012 г. по време на първия мандат на Фандъкова, преди беше от 8 до 17 часа. Ето статия от тогава, която звучи като виц днес на фона на километричния паркинг. Особено забавно е обещанието за контрол от страна на КАТ.
http://www.mediapool.bg/oblekchava-se-dostapat-do-vitosha-za-leki-koli-prez-uikenda-news188417.html
Зоопарка е безмислено обикаляне, началната спирка за всички излетни линии можеше да се организира без проблем на новоизграденото южно платно на Каблешков зад мола на Хладилника. Вместо това направиха там паркинг :neznam:Рано или късно булевардът ще си заеме мястото там. Но все ми се струва, че при по-добър дизайн на кръстовището на Дуков/Ибсен - отклонението за Зоопарка и околния терен можеше да се остави място за обръщало на излетните линии.
Метростанция с буферен паркинг е далеч по-подходяща от автогара с открит паркинг за целта. Буферният паркинг на Джеймс Баучер е през повечето време полупразен. Да въведат билет за комбинирано паркиране и излетна линия и идеята ти ще се реализира.За да стигне линията до метростанция Джеймс Баучер, значи ще трябва да върти чак до Семинарията. Това е много излишен пробег. Трябва да се търси много по-близко място за въпросния паркинг. Нещо в района на околовръстното или някъде в Драгалевци.
Бъдещата метростанция която предлагаш има един съществен недостатък и той е, че е бъдеща. Тоест не съществува още. Затова предлагам да се ограничим само върху това което днес го има, тази метростанция ще я има след 4 години.Е нали се говори, че към края на 2019 ще стане готова третата линия? Не остава много.
А забрана от 8 до 17 часа е твърде ларж. Забраната трябва да е от вечерта петък до сутринта в понеделник, иначе не виждам как ще се пребори нелегалния паркинг горе.От една страна съм съгласен с тебе, но имам и резерви. Копитото е любимо място на много хора в тъмната част на деня. Оттам се вижда много красиво целия град (без Младост). Едно време имаше късни курсове на рейс 62 само с тази цел. Имаше рейс някъде към полунощ.
От една страна съм съгласен с тебе, но имам и резерви. Копитото е любимо място на много хора в тъмната част на деня. Оттам се вижда много красиво целия град (без Младост). Едно време имаше късни курсове на рейс 62 само с тази цел. Имаше рейс някъде към полунощ. Ако сега пуснат 2-3 курса към 10-12 вечерта, може да обявят затваряне на пътищата от петък до понеделник. И пак може да е същата система - хората отиват с колите си до паркинга пред Бояна. Оттам ги поема рейс 62 и качва горе да се насладят на гледката и после ги връща обратно.
Също мисля, че може да се изпробва линия до Копитото през толите месеци, защото е добра изходна точка за доста дестинации през лятото
Какво общо има горивото с пригодността за планински терен?За максимална безаварийност автобусите трябва да са с ръчни скорости. А най-изпитаните и масови съвременни двигатели с ръчни скорости са дизеловите. Един дизелов двигател ЕВРО 6 с нищо не е по-лош от газов такъв. Нормите за ФПЧ са доста ниски там. Да, не излизат минзухари през ауспуха, но стойностите емисии, разделени на един превозен пътник, са нищожни.
За максимална безаварийност автобусите трябва да са с ръчни скорости. А най-изпитаните и масови съвременни двигатели с ръчни скорости са дизеловите.
Какво общо има горивото с пригодността за планински терен?Най-малко метановите бутилки излишно увеличават теглото на автобуса. Останал съм и с впечатлението, че на метан мощността е по-малка и не съм сигурен до колко може да се намери такъв автубус подходящ за стръмни терени.
Останал съм и с впечатлението, че на метан мощността е по-малка ...
За максимална безаварийност автобусите трябва да са с ръчни скорости. А най-изпитаните и масови съвременни двигатели с ръчни скорости са дизеловите. Един дизелов двигател ЕВРО 6 с нищо не е по-лош от газов такъв. Нормите за ФПЧ са доста ниски там. Да, не излизат минзухари през ауспуха, но стойностите емисии, разделени на един превозен пътник, са нищожни.Че са изпитани и са масови - вярно си е, но думата "дизел" не е никак съвместима с "ниски ФПЧ", ако ще и ЕВРО 17 да са. Това не ги прави неподходящи, разбира се.
Предложението ти е неприложимо, защото означава че хора които чакат по междинните спирки може да си прекарат целия ден на спирката и така и да не успеят да се качат.
Да не говорим, че в техн. данни и талона си пише колко места и пътници има право да вози автобуса, и ако са повече от допустимото шофьора ще си е напълно в правото да пропусне следващите спирки ако види тълпи от чакащи и да не качва повече пътници от допустимото и никой нищо не може да му каже. ( например ако в талона пише 35 места + 15 правостоящи нещо подобно ми се върти че беше при тези автобуси) Това е огромна отговорност да превозваш хора.
Предлагам цената на билета за А266 да бъде 2,60/3,00 лв. Самият автобус ще е като експресен превоз от точка А до Б, без да има междинни спирки, затова цената ще си струва. Също така - няма да важат абонаментни карти. :devil:Целта е хората да ходят до Витоша с градски транспорт а не с личните си автомобили , а ти какво предлагаш този който се качи на автобус да му е по скъпо отколкото с автомобил. Каква точно ти е логиката? Макар че повечето коли са на газ дори и автомобил на бензин с един човек в него ти гарантирам че няма да изхарчи гориво за 3 лева от Хладилника до Щастливеца. Това са околко литър и половина бензин или три литра пропанбутан. Ако сложим и че едно семейство се качи на Витоша при цена 3 лева само хора с мазохистични наклонности биха се качили на автобус,ако не им важат абонаментните карти.
Да бе, ако може с колата още малко на Черни връх да се качат...Нали идеята е нагоре да няма коли и да има пълна забрана. Тогава щат-нещат ще дадат 3, 4 лева за билет за рейс нали? Това все пак е природен парк, планина. И все пак говорим за експресен автобус, освен редовните, на 1.60.
Забравяш и удобствата-няма нужда да поддържаш кола, ще пътуваш без спиране от първата спирка чак до Алеко, седнал, много по-удобно е като правиш преход да тръгнеш от едно място и да слезеш през друго, много по-удобно от гледна точка на безопасност да не шофираш по заледения и заснежен път зимата. Също няма да търсиш къде да пракираш, ами слизаш направо почти пред Алеко на пешеходно отстояние от ски пистите и туристическите маршрути за Черни връх. Какво по-хубаво от това?
Иво, в празничен ден с какво може да се стигне до НИМ за да се ползва линията? Не всички живеем в Люлин или Младост и 111 не е решение.
свръхпредлагане
:crazy: Надявам се го казваш като ирония.
Преди 18 години последния автобус по линия 62 отива до Копитото,и от 2000 г.насам няма автобусна линия.
Какво е оправданието на ЦГМ да пусне делнични курсове само по 63, а не и по 66?Защото пак щяха да почнат да реват ползващите 63
В момента в делничен ден може да се стигне нагоре от Драгалевци е със 93, със своя убийствен интервал от 65 минути. Добра идея е пробегът му да се преобразува във 2-3 курса горе до Морените. В момента на Зоопарка има моменти когато се събират бая автобуси и като спрат като албански тираджии, лека кола едвам минава, а какво остава за автобус било то и съчленен. :help:Какво е оправданието на ЦГМ да пусне делнични курсове само по 63, а не и по 66?Защото пак щяха да почнат да реват ползващите 63
Даже е идейно курсове на 63 да се карат с табели 63А или 163 с маршрут от/до НДК.
Малко оффтопик и утопия- много по еко би било ако Симеоновски лифт е част от ЦГМ, 66 се премахне, както и достъпът на МПСта към Алеко с изключение на собственици/наематели/ползватели на обектите в планината+ линейки/пожарна/полиция.
За 63А удължаването би следвало да е от х-л Форум - Георги Софийски - Прага - Тунелът НДК - Раковска - Патриарха - Прага - Георги Софийски - Гешов - Борис III и тн. Не са много фрапантни задръстванията. Идеята за НДК да тръгва от централно място и да има адекватна връзка с метро. На ВМА с 3ти МД и на НДК с 2ри.
За делник периода 1.09.-30.06. може да са 3-4 курса (7, 12, 17ч) и празник 07-17 ч на 40-60 мин.
И пак малко утопия- така може да се вкара пълна забрана за МПС с изключение на собственици/ползватели/наематели на обектите, туристически автобуси и тн с разрешение, имащи конкретна обоснована работа.
Апропо за подобни обществено полезни за града превози, но на моменти нерентабилни не е лошо ЦГМ да се снабдят с малогабаритни автобуси (мидибуси). Същите много могат да им помагат за делнични курсове на 66 и 63(А), допълнителни линии при ремонти и тн.
Вярно, че таксиметровите услуги са супер евтини в България, но Бояна-Златни мостове дори ми излизаше 15на лева на апарата. Другия проблем, предполагам почива на политическа основа, повлиян от корупция и/или безстопаственост и тн разсипия- много обекти са занемарени, много удобни и хубави неща са затрити (Княжевския лифт например).
НО! Да се развие такова нещо- определено ЦГМ трябва да поработи за информираността на пътниците си. Защото дори, когато се прие 63 да ходи празнични дни до Златни мостове, още има много хора които гледат с недоумение, че до там има градски транспорт. А за 66- определено трябва да се намери вариант да ходи до Алеко.
Утопията за забрана и еко-транспорт в планината- Ами затова казах, че е утопично и фантасмагорично за българската действителност. Но за мен е абсурдно да има автобус и лифт с почти еднакъв маршрут в природен парк. Също и абсурдните цени на лифта... Може и моите представи да са изкривени... Но още по-утопична може да се стори кое аз считам като цяло за редно- пълно затваряне на планината с изключение на коли с пропуски на ползващите/наемащите/стопанисващите обектите и вкарване на Княжевски и Симеоновски лифтове в системата на ЦГМ.
Иранските Мерцедеси са определено неудобни за градски транспорт. Говоря за типично градски мидибус от типа MAN NM/SM сериите или Мерцедес Sprinter City. И пак повтарям- такива машини за линии до планината са само за слабите делнични дни септември-юни само за линия 66. Зависи пак какви са машините де- ако са тип Манчетата могат да се ползват като цяло и за 63, защото линията си е въздуховоз делничен ден. Подобна е ситуацията и с изчадия като 65. Така че такъв тип малогабаритни автобуси биха си намелири приложението.
За изтегляне по-настрани- определено ще отдалечи Софиянци от планината. На дали някой ще му се лангърка със сто прекачвания за да стигне до планината. Още повече, когато това включва трамвай.
Не мога да разбера оприличаването на маршрутно такси... Не виждам толкова голямо смущаване на графика, още повече като свърши строителството на метрото след някой друг месец. Вече и Прага не е онзи павиран ад, който беше...
За пътуването към планината- изказвам си мнението, като бивш таксиметров шофьор, който живя 6 месеца в една от хижите там. Определено транспортът е едно от големите пера, които отказват хората да пътуват нататък. Вярно, че таксиметровите услуги са супер евтини в България, но Бояна-Златни мостове дори ми излизаше 15на лева на апарата. Другия проблем, предполагам почива на политическа основа, повлиян от корупция и/или безстопаственост и тн разсипия- много обекти са занемарени, много удобни и хубави неща са затрити (Княжевския лифт например). Определено преди за Витоша имаше само района на Алеко, но сега малко по малко се възражда и зоната на Златните мостове, която все още е некомерсиализирана и приятна за отдих и тн. Иначе, както каза Иво- има доста хора които дори живеят в планината целогодишно. Същите се организират с чужд транспорт или се молят на автобусите от скиучилищата или зелените училища да ги свалят от планината. От София малко по-лесно някой таксиджия се навива да ги качи. Същите милеят за транспорт подобен на някаква бивша маршрутка, която е ходила делничен ден по 3-4 пъти нагоре. От друга страна има и хора, най-вече между април и октомври, които също търсят планината делничен ден за отдих, планинарство и тн.
За 63 и моята идея с 63А- не мисля, че ще задълбочи загубния принцип на който работи 63. По-скоро пролетта и есента би довело до някакъв по-положитен ефект, най-вече социален, за същия финансов баланс. Юли и август- със сигурност ще доведе до положителен и финансов и социален ефект.
НО! Да се развие такова нещо- определено ЦГМ трябва да поработи за информираността на пътниците си. Защото дори, когато се прие 63 да ходи празнични дни до Златни мостове, още има много хора които гледат с недоумение, че до там има градски транспорт. А за 66- определено трябва да се намери вариант да ходи до Алеко.
Утопията за забрана и еко-транспорт в планината- Ами затова казах, че е утопично и фантасмагорично за българската действителност. Но за мен е абсурдно да има автобус и лифт с почти еднакъв маршрут в природен парк. Също и абсурдните цени на лифта... Може и моите представи да са изкривени... Но още по-утопична може да се стори кое аз считам като цяло за редно- пълно затваряне на планината с изключение на коли с пропуски на ползващите/наемащите/стопанисващите обектите и вкарване на Княжевски и Симеоновски лифтове в системата на ЦГМ.
..4 за 63 ..
Днес от транспортна комисия:
От 01 септември до 31-ви октомври експериментално ще се измени маршрутът на 163. Той ще се движи от НИМ до Златните мостове. Целта е хората да си оставят автомобилите на НИМ и с автобуса да се качват до горе. Слабост - лоша връзка с ГТ - само 111 и ТБ 2. 63 ще запази курсовете си до Златните мостове.
ДВижение: предпразник, празник и неработни дни;
Време: от 07:00 от НИМ до 18:05 от Златните мостове
Интервал: 30 минути
Коли: 3 броя с 2 броя оперативен резерв при много пътници.
Недостатък: вече им трябват 13 туристически автобуса, а обществената поръчка е за 10 броя. (5 за 163; 4 за 63 и 4 за 66).
там също има голямо пространство за чакащи.
Там пък савсем не става-трябва да се връщаш наобратно, отделно събота и неделя стават много големи тапи на околовръстното там.
Няма нужда да се връща обратно, може да се изтегля по Панорамния път към планината.Ти минавал ли си някога натам, особено в събота сутринта? А и надали изобщо автобус може да върви оттам, отделно пред всяка къща има полегнали полицаи от тези, дето се минават с 5 км/ч. И какво да дири А163 към края на града, след като царският път по България е пред него?
63 си е 63 и си има пътници, различни от тези които ползват 64. Това какъв статут имат жителите на района, който обслужва по ниакъв начин не влияе върху това дали трябва да се закрие или не. На Гешов поне в следващите 12 месеца метростанция няма да има. изключителна глупост е крайградска линия да се забива на НДК, като дублира още повече 64 и трамвая.Делник съм засичал в 63 пътници само до 52 ОУ.
163 може да се движи по България до Каблешков, където да прави връзка с трамвая и 204. От там наляво по Каблешков до Бъкстон (връзка с тб 9) наляво по Бъкстон до Околовръстното (връзка с 111) и по маршрута Зл. мостове. Почивките следва да се правят горе.
Забраната за коли, за да има смисъл, трябва да е от 6-7 сутринта, а не от 11. Кой тръгва на планина в 11 часа?
- Институтът по хигиена след пускането на Метролиния 3 ще е супер.
- Хладилника генерира по-голям пробег, иначе е добър вариант.
От Зоопарка по Черни връх, Околовръстен път и през Бояна дава много връзки особено с М1, ТМ10, 65,83, 88, 111, 120 и тн.
другата линия, откъдето и да е, ще е с 2 максимум 3 коли.
ЕДИТ: тия хора продължават да ме удивляват. Сега виждам че 63 и 163 дори не са синхронизирани, особено сутринта в най-пиковите моменти понякога 163 е 1 минута след 63. Не стига дето спира навсякъде ами и това, ама някой верно си няма акъл. Единственото логично обяснение намирам в това ако дойде претъпкан 63 да свали половината хора и да ги качат в 163, ама тогава няма никаква логика да спира на всякъде.При различни интервали надали е възможна синхронизация. Със самото разделяне на два маршрута единствена цел може да е някакъв синхрон на Златните мостове следобед. На изкачване няма къде да се синхронизират, защото нямат обща спирка в града. Всъщност А163 изобщо няма спирка в града. Хубаво е, че горе тръгва на запомнящи се часове, но ако прескачаше спирките по Беловодски път, за същото време щеше да стигне до Гоце Делчев. С тази куца последна спирка хората ще предпочитат А63.
Не знам дали е за тук, но се оказа че след като закриха автобусната линия до Ярема и Ярлово,Е как са я закрили? Тя покриваше сума села: Ярлово, Ковачевци, Поповяне, Белчин, Клисура!
Ето тук са всички разписания, на сектор 6 първото, дето пише до Спирка брезите. Това е последната спирка на 69 в Железница. Всъщност сега виждам, че линията вече май от редовна е станала само 3 пъти на ден, и вече е само от Ярлово до Железница и обикаля селата.По-скоро е нанесен грешно маршрутът, тъй като от Ярлово към Рельово се подхожда към Самоков, а Брезите е в обратна посока.
Ами то не пречи пак да си спира на разклона за лифта, то дали оттам или от обръщалото е горе-долу все тая, ако е чак такъв проблем може да завърти там и пак да продължи нагоре после, не повече от 2-3 минути ще отнеме. Но така и общо 7 коли ще стигат до Морените редовно.
Съчетано лифт+автобуси. Това е супер утопично, но е идилията за мен.
Държавата и СО да си влязат в ролята и целия си авторитет и суверинитет и да вземат лифта под държавно/общинско стопанисване, част от ЦГМ. Тогава 66 може да се остави делник 5-6пъти, празник на 60 мин., като лятото и Коледа всеки ден е по празнично разписание. Даже може да не се катери чак до Алеко/Морени. В същото време да се наблегне на Симеоновския лифт и да се засили 122 което дори да тръгва от НДК празнични/ваканционни дни под номер 222 или 122А. Лифтът, предвид местоположението на Витоша и София е нереално скъп и... безсмислен в сегашното си опериране. Няма да се учудя дори ЕС ако се заинтересува да финансира неща по лифта ако е част от СКГТ/ЦГМ.
Всъщност, сегашните 3-дневни pass карти дето ги рекламират пунктовете на ГТ, предлагат ли достъп и до лифтовете?Да - 20% отстъпка,но само за лифта Симеоново-Алеко
122 не знам как е като натоварване, но тя не е планинска, а и пак е само уикенда.
Имат си и багажник, можеше и да сложат поставка за колела отпред, защото в салона няма да се допускат хора с колела. Мисля, че имат двойни седалки и от двете страни, което прави внасянето на колела крайно неудобно.
Та те не искат на инвалиди да свалят рампите, камо ли такова нещо да правят.Рампата за инвалиди може да се свали от всеки човек ,искащ да помогне.Аз при нужда си я свалям сам и не искам водача да го прави.В тролейбусите Шкода и рейсове BMC е лесно.
Велосипедистите ще сме доволни и само на крайна спирка да може да се товарят / разтоварват велосипедите. Не е необходимо на всяка спирка да се отварят багажниците.122 не знам как е като натоварване, но тя не е планинска, а и пак е само уикенда.
122 се движи празна. Може да се добавят и 58 и 59 като подходящи. И изобщо линии, където товаренето става на обособени начални спирки и после почти няма пътници по междинните - кажи-речи това са линиите към селата.Имат си и багажник, можеше и да сложат поставка за колела отпред, защото в салона няма да се допускат хора с колела. Мисля, че имат двойни седалки и от двете страни, което прави внасянето на колела крайно неудобно.
Колела влизат преспокойно и легнали в багажниците. Въпросът е кой ще ги товари, да не мислиш че шофьорите ще слизат на всяка спирка и ще отварят и затварят багажници? Та те не искат на инвалиди да свалят рампите, камо ли такова нещо да правят.
А скиорите какво да кажем? А семействата с деца и шейни? Или направо да закрием всички междинни спирки за по-лесно... :neznam:А като се напълни автобусът още от първата спирка, какво правим?
Мисля, че с пускането в експлоатация на тези автобуси настъпва и времето за намиране на място за начална автостанция за всички излетни маршрути !
Всъщност това може би е най - добрият вариант, но проблемът е, че след бракуването на O302Т няма да има с кои от наличните градски автобуси да се обслужват линиите.Мисля, че с пускането в експлоатация на тези автобуси настъпва и времето за намиране на място за начална автостанция за всички излетни маршрути !
Именно натам бия, редно е щом се поръчват туристически автобуси да се направи и автогара и товаренето да става на принципа на междуградските автобуси - да има кондуктор, индивидуални билети, на ските да се лепят номера за да не си замине някой с чужди ски. 11М4 не се движеха по 66, а по 266 а той нямаше междинни спирки. Така че и това може да се направи - тези автобуси да са за 163 и 266, които да се движат целогодишно, а 63 и 66 да си останат с нормални градски автобуси.
Спирките на Парадайс и на площада в Драгалевци не са необходими за излетната линия. .... И още нещо - тези автобуси не са за правостоящи.
Една автогара за всичките линии е безсмислена. Човек като си науми маршрут, няма да вземе първия изпречил се автобус, а конкретния.
Всъщност такова понятие 266 НЯМА от пускането на симеоновския лифт през далечната 1983-та година. Още тогава 266 е закрит заради лифта, въпреки епичните опашки сутрин на Симеоново за нагоре, респективно следобед за надолу. Тогава и режат 66 до Морени, преди това и двата са до хижа Алеко. 11М4 нямаше никога по нито една селска или витошка линия преди промените, освен 284 до 1983-та, както и по Костинброд/Сливница, но след като техните ДАП-ове си ги поеха - тези линии между другото си ги ползвахме в градската им част до Обеля, нищо, че официално бяха извън МГТ. Сетрри пуснаха след като Лупи си уреди превоза на Кремиковци с БлуБърдовете и останаха без работа. Преди това всичко беше обикновени 11Г5. Но в крайна сметка цъфнаха навсякъде по Орландовци - 21,22,23,24, 100,101, Хладилника - 66,93,98, че и на 122 също, Овча Купел - 61, 63, 65, 261, по-късно дори по 30,31,32, 33 и 41, когато минаха в Земляне. Даже на 41 пускаха и от Кентите, междуградските Икаруси 105*, след като автото загуби междуградските линии. Небезизвестният 2211 беше също по Орландовци и на 66. Даже след идването на белите МАН-ове, пак имаше такива, макар и в по-малка степен. Дори редовно се трошаха нагоре по Витоша и веднъж шофьор си говореше по старата радиостанция (онези с телефонната слушалка) с диспечера:"Вчера тая същата Сетра я влачиха с татрата и сега пак са пуснали нея - кажи им да не пишат такива трошки нагоре!", а диспечерът: "Нищо не мога да направя!". А сегашната галимация се дължи основно на цирка с лифта, така умело режисиран от Цеко. Ако лифтът работеше нормално и с нормални билети, нямаше да има никакви проблеми с 66, дори и да си спира на всички спирки. Е, за Златните е друго - там просто си трябва отделна линия, плюс бърз автобус събота и неделя при хубаво време. Както си беше 61 и 261.Мисля, че с пускането в експлоатация на тези автобуси настъпва и времето за намиране на място за начална автостанция за всички излетни маршрути !
Именно натам бия, редно е щом се поръчват туристически автобуси да се направи и автогара и товаренето да става на принципа на междуградските автобуси - да има кондуктор, индивидуални билети, на ските да се лепят номера за да не си замине някой с чужди ски. 11М4 не се движеха по 66, а по 266 а той нямаше междинни спирки. Така че и това може да се направи - тези автобуси да са за 163 и 266, които да се движат целогодишно, а 63 и 66 да си останат с нормални градски автобуси.
Всъщност такова понятие 266 НЯМА от пускането на симеоновския лифт през далечната 1983-та година.
В автобуса се допускат само толкова хора колкото седящи места има. Като се напълни първия, идва резервата и поема останалите.Спирките на Парадайс и на площада в Драгалевци не са необходими за излетната линия. .... И още нещо - тези автобуси не са за правостоящи.
Така, значи за да се кача с шейната и да се пусна втори път ще трябва да слизам от Драгалевци до Зоопарка, за да се кача обратно нагоре. :help:
А за правостоящите - когато броя на пътниците надвишава броя на седалките автоматично се появяват правостоящи. На какво основание няма да бъдат допускани - платили са си за пътуването, нали?
В автобуса се допускат само толкова хора колкото седящи места има. Като се напълни първия, идва резервата и поема останалите.
Сравнението с Ман-а е неуместно. Ман-а се движи в града по равния път, а Интурото изкачва доста стръмен и продължителен наклон. В първия случай е нормално да има правостоящи, а във втория - не.В автобуса се допускат само толкова хора колкото седящи места има. Като се напълни първия, идва резервата и поема останалите.
По спецификация Интуротата имат 23 правостоящи места. Няма как да не се допускат. Все едно в новите МАН всеки пътник след 44тият да бъде гонен.
Защо толкова сложно, след като на спирка 909 има също място за 4 автобуса и тоалетната е в пешеходна достъпност?4 автобуса правят А 66 и 93 с резервите - това, което беше първи перон на бившата автостанция. Ако искаме А98, 122 и 64 също да тръгват оттам, трябва да се усвои триъгълникът, ограден от Радоцвет. Експериментално може да се почне с А66 плюс лятната велолиния - тези автобуси се товарят повече.
А как ви се вижда като вариант 66 и 122 да въртят в колелото на тм10? Мисля, че има място да спрат спокойно 2-3 къси автобуса в колелото, без да пречат на трамваите. А и те през уикенда са на 10+ минути. Само трябва да се коригират входа/изхода на колелото.
Само трябва да се коригират входа/изхода на колелото.
Най-добре според мен е линията до Златните както навремето пак да си тръгва от Автогара Запад от спирката на 103.Неведнъж сме спрягали в темата кандидати за начална спирка към Златните мостове. От тях автогара Запад е най-неудачният предвид периферното ѝ разположение и недостатъчното връзки с МГТ. По-добри кандидати са НДК, Гоце Делчев, около сегашното място, но кореспондиращо с Метролиния 3 и ТМ7, Руски паметник и т.н. Като начало - за А163, тъй като явно обособяване на чисто туристически линии ще коства доста пробег и ще доведе до разреждането им. Начална спирка на А163 на Хладилника вдига много пробега, а от обща резерва няма смисъл - или двете линии - 63 и 66 са натоварени, или не са. Няма как по едно и също време масово да ходят хора на Алеко, а Златните да пустеят.
От тях автогара Запад е най-неудачният предвид периферното ѝ разположение и недостатъчното връзки с МГТ. По-добри кандидати са НДК, Гоце Делчев, около сегашното място, но кореспондиращо с Метролиния 3 и ТМ7, Руски паметник и т.н. Като начало - за А163, тъй като явно обособяване на чисто туристически линии ще коства доста пробег и ще доведе до разреждането им. Начална спирка на А163 на Хладилника вдига много пробега, а от обща резерва няма смисъл - или двете линии - 63 и 66 са натоварени, или не са. Няма как по едно и също време масово да ходят хора на Алеко, а Златните да пустеят.
Мислех си днес... случвало ли се е инцидентно или редовно, 93 и 66 да минават от площада в Драгалевци направо по стръмната ул. Генерал Ковачев, вместо по страничните улички?Пропусната спирка няма. Ощетени няма. Проблем няма. ;)
Докато по Генерал Ковачев няма мантинели не е добра идея там да минават автобуси на спускане. Може пътуването да приключи в коритото на Драгалевската река.Сигурно автобуса е без спирачки, със летни гуми и водача не е на мястото си, за да отиде в реката.
Във връзка с ваканцията на учениците в София, от утре - 28 януари до 5 февруари т.г. включително, Центърът за градска мобилност пуска автобуси по линия 66 от Зоологическата градина до х-л Морени и в делничен ден.А А63?
Работното време по линията ще бъде от 08.00 до 16.30 ч.
Разписанието на автобусите до Витоша може да се намери от утре на електронната страница на ЦГМ.
Очертава се да няма линия 163 от лятото.Пълни простаци, остава да я няма и тази за велосипедите...
Очертава се да няма линия 163 от лятото.Пълни простаци, остава да я няма и тази за велосипедите...
Очертава се да няма линия 163 от лятото.