Author Topic: За или против връщане на софийското жителство  (Read 6565 times)

Offline dimi

• Наистина съм луд
  • сбогом 2622
    • View Profile
Мисля, че тази тема би била интересна. Целта ми не е да създавам нови конфликти, дразги или разделение на селяни и граждани във форума. Но за добро или зло тази тема съществува в нашето общество. Много хора смятат, че с отнемането на софийското жителство са свързани всички беди на града свързани с презаселване, презастрояване, замърсяване, престъпност, простотия.
Аз съм роден в София, но не се смятам за коренен жител на града.
А иначе съм против и мисля, че са абсурдни всякакви ограничения за пътуване, работа, живеене. Изповядвам европейски ценности на Европа без граници. Значи можеш да отидеш на другия край на континента, но не можеш да идеш в столицата на твоята родина, само заради възродени тъпи комунистически ограничения.
Според мен проблемите на София не са породени в най-голямата си степен от премахването на софийското жителство, а от закриването на промилеността и оставането без никакво препитание на цели региони от България  :(
R.I.P  Ikarus 280

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Да, като цяло проблемът е, че държавата не стимулира западналите райони. Естественият процес е всички да мигрират в големите градове и най-вече в София, като основният притегателен център е Студентски град. По времето на комунизма, въпреки че имаше ограничения, София се разрасна поне 5 пъти, основно заради Кремиковци. И това съвсем не означава, че хората, които са се преселили тогава, са по-културни и образовани, даже напротив.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Принципно съм против, но е добре да се обвърже например започването на работа в града с официален документ от общината, че адресната регистрация е в София, за да влизат данъците и таксите в общината. Оттам - да има забрана да караш кола с различен номер от софийски ако адресната ти регистрация е в града. Подобно ограничение има в САЩ, където ако пребиваваш повече от три месеца в даден щат или ако започнеш работа там - задължително трябва да си пререгистрираш колата в съответния щат. Освен това, хубаво е, за да се плаща реална такса смет от всички ползващи, включително и от чужденци и гости на общината - трябва на всеки продукт или нещо (включително дори и самата хартийка - билет за градски транспорт например) да има добавена стойност за такса смет. Тя може и да е диференцирана - примерно на зеленчуците и плодовете да е ниска, защото бързо се разграждат, а на цигарите например - да е висока, тъй като фасовете се разграждат изключително бавно. Отново, подобно нещо има и в САЩ, но там то е включено веднъж в щатския данък върху заплатата ти (има и държавен), второ - плаща се данък, различен за всеки щат, при покупка на продукт. Така например ако един продукт струва един долар - на касата ще платиш един долар, плюс щатски данък (в Колорадо например е 7,75 %), тоест ще платиш 1,08 долара на касата.
« Last Edit: 10.11.2011, 12:28:12 by viktorlc »
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
Много умно предложение от viktorlc. Не искам софийско жителство, но искам всеки, който живее на територията на София да плаща данъци тук и най-вече ако живее под наем задължително да има регистрация. Защото сега има хиляди, които живеят под наем, но за да не им се начисляват данъци на наемодателите, то хората нямат и адресна регистрация. Колко според вас са "нелегално" живеещите в София?
Близо 3000 мои снимки от 2007 г. до днес.
https://www.flickr.com/photos/147931689@N02/

Offline dimi

• Наистина съм луд
  • сбогом 2622
    • View Profile
Е, софийското жителство ( каквото е било преди 22 години) и регистрацията за живеене са две различни понятия.А  за данъците първо трябва да се преборим за децентрализация и парите да си остават в града. После нека имаме собствена данъчна политика. Нормално е данъците в София да са по-високи от тези в Полски Тръмбеш( съжалявам, ако съм обидил някой)
« Last Edit: 17.11.2011, 11:21:44 by dimi »
R.I.P  Ikarus 280

Offline GTUser

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Нормално е данъците в София да са по-високи от тези в Полски Трамбеж( съжалявам, ако съм обидил някой)
Ами според мен никого, освен правописа:
Полски Тръмбеш. ;)

Offline etnies

• Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
Tия щуротии с връщането на софийското жителство като цяло звучат добре, ама са незипълнии. Т.е. това си е популизъм в най-чиста форма.
То по соц време, при доста по силна държава това не е ограничило заселването в София - при 10% увеличение на населението на България през годините на социализма популацията в столицата е скочила 3 пъти.
Проблема на софията не са селяните, а селяндурщината - качество присъщо и на доста родени тук, или второ, трето и пето поколение "кореняци"

Причината е икономическа, причината е и административна - централизираната власт. Но проблемите не са уникални - и в Истанбул живеят 12% от всички турци, във Виена - 20% от всички австрийци, в Прага - около 10% от чехите и т.н.

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
Адресната регистрация е глупост и трябва да се махне.Такса смет и подобни също.Нищо не пречи всички общински данъци да са в един,много по-лесно е за плащане. Когато апартамента си е лично твой,където и да живееш си плащаш данъка в съответната община. Когато си под наем се приема нов закон-всеки наемодател е длъжен да уведоми общината,че се е преместил нов човек и така те излавят,след което си плащаш данъка където живееш.Елементарно е и работи перфектно.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Когато се разчита на това, че някой българин "е длъжен" да свърши нещо - никога системата няма да "работи префектно".
И в момента си "длъжен" да уведомиш общината, че си се преместил да живееш другаде, дори и в рамките на същото населено място. Полза от това никаква! Даже и наемодателя "е длъжен" да регистрира в общината, че дава даден имот под наем, за да плати данък. Ползата отново е никаква.
Когато събирането на данъка става автоматично, шансът за успех е много по-голям. Не винаги най-елементарните неща са и най-полезни и ефективни.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline Kraxx

• Маниак
    • View Profile
2 неща:
1. В България гледаме как да укриваме данъци. Следователно трябва да се засили контрола върху събирането на данъците. Което както всички знаем няма как да стане.
и
2. В Америка съществува понятието арендатор. той е регистриран и дължи всички задължения според местното законодателство. Неговите наематили с плащането на арендата си се освобождават от този ангажимент и арендаторът поема задължението да плаща всички данъци за сградата си.
В България просто не е прието хората да имат собственост за разлика от Холандия например, където голяма част от населението живее под наем. и там арендатор си е професия...
To those who don't believe no explanation is possible, to those who do believe no explanation is necessary

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
Когато се разчита на това, че някой българин "е длъжен" да свърши нещо - никога системата няма да "работи префектно".
И в момента си "длъжен" да уведомиш общината, че си се преместил да живееш другаде, дори и в рамките на същото населено място. Полза от това никаква! Даже и наемодателя "е длъжен" да регистрира в общината, че дава даден имот под наем, за да плати данък. Ползата отново е никаква.
Когато събирането на данъка става автоматично, шансът за успех е много по-голям. Не винаги най-елементарните неща са и най-полезни и ефективни.

Ако имота си е твой няма как да се укриеш. Ако си под наем , наемодателя няма причина да те покрие ,защото пак ти ще плащаш данъка не той/тя,пък ако те укрие най-много да бъде глобен при проверка. Лесно може да стане събирането на данъците със Direct Debit(примерно ако ползваш този начин имаш да кажем 5% отстъпка),ако искаш да плащаш по стария начин,след като те знае общината къде живееш,няма начин да се укриеш.
Сега,че общината я мързи да назначи 10 инспектора,които да обикалят имотите на неплатилите е друг въпрос.
« Last Edit: 17.11.2011, 16:16:12 by Beer »

Offline Kraxx

• Маниак
    • View Profile

Ако имота си е твой няма как да се укриеш. Ако си под наем , наемодателя няма причина да те покрие ,защото пак ти ще плащаш данъка не той/тя,пък ако те укрие най-много да бъде глобен при проверка. Лесно може да стане събирането на данъците със Direct Debit,ако искаш да плащаш по стария начин,след като те знае общината къде живееш,няма начин да се укриеш.
Няма кой да упражни контрол дали пускаш някой в дома си. От там и няма как общината да знае и нищо. Пак не си плаща никой данъците и т.н. Наемодателят си прибира цялата сума
To those who don't believe no explanation is possible, to those who do believe no explanation is necessary

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
Няма кой да упражни контрол дали пускаш някой в дома си. От там и няма как общината да знае и нищо. Пак не си плаща никой данъците и т.н. Наемодателят си прибира цялата сума

Елементарно решение.Как ще си отвориш примерно банков акаунт,ще се запишеш при лекар или ще си намериш работа в града където живееш,ако не можеш да дадеш адрес? А ти няма да можеш да дадеш адрес,защото нямаш дори разписка за платен данък,която да ползваш като доказателство.
« Last Edit: 17.11.2011, 16:24:43 by Beer »

Offline Kraxx

• Маниак
    • View Profile
Тази система работи в Естония. Там всичко е свързано. Но в България 1 с 1 система не е свързана. Никакъв трансфер м/у системите няма. Те НАП и НОИ нямат комуникация по между си ти искаш повече.
А за да не съм съвсем голословен ще ти дам пример от моя живот. Моето гадже е от 5 години с регистрация в Ст. Град. Където днес те има утре те няма. Да не мислиш, че някой е проверил. Използва си регитрацията и си щрака с пръсти.
Само помисли върху това и е видиш колко утопично е разсъждението ти. Да имисълта е много правилна, но постигането на търсения резултат уви е невъзможно в нашите условия.

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
Идеята ми беше,че не е нужна още една административна спънка,като безмислено жителство. :)
Иначе въвеждането на подобна практика като предложената от мен не е толкова трудно(или скъпо).Просто е необходим един по-стабилен министър с мерак и до 1-2 години е факт,без значение дали хората искат да крият данъци ли не,защото на практика за да се укриеш трябва всички да са замесени в далаверата ти-от касиерката на банката до личния лекар и шефа ти,нещо което няма да стане.

Моето гадже е от 5 години с регистрация в Ст. Град. Където днес те има утре те няма. Да не мислиш, че някой е проверил. Използва си регитрацията и си щрака с пръсти.

Разбирам,за това идеята е адресната регистрация да се премахне напълно и вместо това да се замени с касовия бон от общинския данък. :)
« Last Edit: 17.11.2011, 16:50:23 by Beer »

Offline Kraxx

• Маниак
    • View Profile
Ако сега пусна едната си стая под наем на квартирант кой ще разбере? Кой ще дойде да ми иска данъци? Кой ме задължава всичките ми пари да минават през банка?

И за да не се отделяме прекалено много от темата. Според мен Всички, които не са родени в града, в който пребивават трябва да са регистрирани и да им се извършва ежегоден контрол. Ако си дошъл да учиш в София примерно, Се регистрираш в райнното, след 1 година отиваш на пререгистрация. Ако не отидеш, обаче хубавите хора идват да те видят защо не отиваш и така да се контролира всички, които живеят в града дали са регистрирани като пребиваващи в него. И след като мине определен период и стават постоянно пребиваващи  този контрол да се намали, но все пак да не изчезва. А не като сега. Идваш, регистрираш се и после си като призрак. Кикой неможе да те намери за нищо.
« Last Edit: 17.11.2011, 16:54:38 by Kraxx »

Offline mihailo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Доста късно се сетихте за идеята. Аз съм твърдо за! Имам един нов съученик, нали за първа година съм в гимназия. Та той, заедно с родата се преместили на 13-ти септември тази година. С "приятния" си акцент и нахалство не мога да го понасям. И използва принципа " И сам да съм о трамвайо, па ша са бутам." Вчера щях да го набия. Хем нахален и си бута носа там, където не му е работа, хем ми се надува. Пълен БОКЛУК. :angry:

Offline Kraxx

• Маниак
    • View Profile
Доста късно се сетихте за идеята. Аз съм твърдо за! Имам един нов съученик, нали за първа година съм в гимназия. Та той, заедно с родата се преместили на 13-ти септември тази година. С "приятния" си акцент и нахалство не мога да го понасям. И използва принципа " И сам да съм о трамвайо, па ша са бутам." Вчера щях да го набия. Хем нахален и си бута носа там, където не му е работа, хем ми се надува. Пълен БОКЛУК. :angry:
Можеш да извадиш човека от селото, но не и селото от човека!

Offline Beer

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
    • View Profile
Ако сега пусна едната си стая под наем на квартирант кой ще разбере? Кой ще дойде да ми иска данъци? Кой ме задължава всичките ми пари да минават през банка?

Когато този човек реши да си плаща ток, вода нали ще трябва да посочи къде живее? :)
Ако ти ще ги плащаш вместо него да не забравяме,че той все пак ще трябва да работи някъде,а там няма как да се запише без касов бон за данъка.Практически заменянето на адресната регистрация с данъчна разписка решава всички проблеми включително излишното занимаване с администрацията. Пробвано е. ;)
« Last Edit: 17.11.2011, 17:00:08 by Beer »

Offline greg

• Наистина съм луд
    • View Profile
Когато този човек реши да си плаща ток, вода нали ще трябва да посочи къде живее? :)
Ако ти ще ги плащаш вместо него да не забравяме,че той все пак ще трябва да работи някъде,а там няма как да се запише без касов бон за данъка.Практически заменянето на адресната регистрация с данъчна разписка решава всички проблеми включително излишното занимаване с администрацията. Пробвано е. ;)
Не ми се чете цялата тема, но какво общо има "адресната регистрация с данъчна разписка", всъщност каква данъчна разписка, какъв касов бон за данъка, какъв данък?
......"той все пак ще трябва да работи някъде,а там няма как да се запише без касов бон за данъка" - не съм чувал при започване на работа да се искат подобни неща.