Author Topic: Ретро снимки  (Read 848621 times)

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Re: Ретро снимки
« Reply #3740 on: 31.01.2022, 10:40:15 »
Също и градинката пред театъра доколкото съм чувал е преобразувана през 1974г., и тогава улицата там вече я няма, така че има логика поне да не е от края на 1974г.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3741 on: 31.01.2022, 11:02:58 »
1974-та обаче според таблицата февруари има само един ден сняг,  ако е снимано тогава е през декември, когато има 17 дена. Може да е март 1973-та тогава има 13 дена, понякога точно март падат дебели снегове.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline yogimax

• Ограничени права
  • Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3742 on: 31.01.2022, 11:15:34 »
Проверих по кое време на денонощието е валял по-сериозният сняг в средата на декември 1974 г. и не пасва. Било е от вечерта до сутринта. През деня по светло не е имало обилен снеговалеж, какъвто се вижда на две от снимките. През март 1973 г. наистина е имало и то не една снежна обстановка. Даже са 3-4 средиземноморски циклона един след друг с мокър сняг, който се е слягал, топял и пак е трупал. Снимките са от някой от тях. Вижда се, че снегът е мокър и е полепнал по клоните. 99% е сигурно, че е март 1973 г.
Иначе за Бургас няма достъпен архив. Ето за Варна и Сливен. Потвърждение за малоснежността на 70-те. От 1980 г. започва цяла поредица от прилично снежни зими и точно те са, което ние помним като деца. Имали сме късмет да растем през снежно десетилетие. Вече чак през 1989 г. зимата се скапа и я нямаше никаква. Вижда се и, че през 1990 г. и Варна и Сливен съобще не са имали нито един ден със сняг. Тогава само северна България и югозападна намазаха късметлийски дебел мокър сняг, паднал в последните дни на декември 1989 г., който след това в инверсии и мъгли се задържа почти през целия януари 1990 и това й беше снега на цялата година. Живеех в Шумен там откарахме до 25 януари 1990 със сняг, оттам нататък нито един ден до края на годината.
Варна

Сливен

« Last Edit: 31.01.2022, 11:18:56 by yogimax »

Offline yogimax

• Ограничени права
  • Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3743 on: 31.01.2022, 12:29:05 »
Ето от един друг архив от 1952 до 1969 г. има данни за София. 50-те години само две зими са много снежни култови 1954 и 1956 г. Но иначе като цяло 50-те години са също толкова малоснежни като 70-те. 60-те години са сравнително равномерни, има само две слаби години. Но като цяло не са толкова снежни като 80-те. Най-снежни са обаче 40-те години. 30-те са били по-малко снежни, близко са до 80-те.

Offline yogimax

• Ограничени права
  • Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3744 on: 31.01.2022, 14:50:00 »
Обичам да разнищвам за кой точно сняг става въпрос в снеговете от български филми.
Например в самото начало на филма "Лавина" показват снежна София. Въпреки, че филмът се води с годината 1982, явно тогава е премиерата, а е сниман години преди това. В кадъра с дядо Мраз пише обаче 1980 г. През декември 1979 г. въобще не е имало никакъв сняг. Не е снимано тогава. Точно в новогодишната нощ срещу 1 януари 1980 г. в София започва да трупа първия сняг и започва здрава дълга зима. Помня този 1 януари 1980 г. в Шумен, по обяд докато бяхме се събрали всички да празнуваме заваля сняг, но беше мокър и нямаше натрупало. Друго не си спомням, но имам снимка от същото събитие, където сестра ми гледа през пердето навън как вали сняг. Бях на 5 г., но помня много добре тези подробности, не само заради снимката. После ходихме следобяд на гости на другия дядо и мокрият сняг само беше намокрил земята, но нямаше натрупало и беше спрял.
Този сняг в самото начало на Лавина в София е 100% веднага след зимната обстановка от 7 и 8 януари 1980 г. Т.е. най-вероятно от 10 януари. На 9 януари още е прехвърчало, на на кадрите е пресен сняг, не вали вече, но още е облачно след отминаването на циклона. Преди това и на 3 януари минава циклон и трупа в София, но на 4 януари все още е прехвърчало, а на 5 януари е било слънчево, докато кадрите са облачни, значи не е на 5, ами на 10 януари 1980 г. Температурата си е била стабилно минусова, -4 максимална, вижда се, че не е мокър снегът. Всичко пасва.
После вече има снежни кадри и при слънчево време. Това е следващите дни между 11 и 16 януари 1980 г. е слънчево, студено, температурата си е под нулата през цялото време и няма топене. На 17 януари отново завалява сняг и трупа нови 7 см. Целия януари си е със сняг 31 дни.
С тези януарски снегове на 1980 започна 8-годишен много снежен период за София и много други райони в страната, включително Шумен.

Това е снимката от обяда на 1 януари 1980 г., когато гледахме през пердетата как вали сняг, и сестра ми е хваната в такъв момент на снимката, аз не се виждам на тази снимка.

« Last Edit: 31.01.2022, 14:59:06 by yogimax »

Offline yogimax

• Ограничени права
  • Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3745 on: 31.01.2022, 17:24:06 »
Има един филм "Меги", официално се води премиера 1989 г. Имаше го в you tube, сега за съжаление го няма. В този филм ученици от гимназията поднасяха цветя до една стена в София на един 8 декември по случай годишнината от убийството на Джон Ленън, за което бяха тормозени и преследвани от полиция, нали беше комунизъм.
Кадрите с поднасянето на цветята са в един слаб снеговалеж от мокър сняг, само по градинките се вижда тънък слой сняг. 99% съм сигурен, че това е снегът, валял на 9 декември 1987 г.
Това е синоптичната обстановка от този ден. Както и архина за тези дни в София. През нощта срещу 10 декември снегът се е усилил и натрупва 12 см.
В Шумен синхронно беше заваляло следобяд на 9 декември 1987 г. Бяхме втора смяна следобяд на училище, имахме физическо и точно беше започнало да побелява по пейките. Иначе по асфалта не се задържаше още, вечерта започна да се задържа навсякъде. Бях руска паралелка, имахме един съученик, който тъкмо беше дошъл от Коми Русия и пита "При вас чак на 9 декември ли започва да вали сняг?" на развален българо-руски.
Ето един кадър от филма се намери 1 пръст сняг на някои повърхности и снежинки в косите от валящият сняг

Offline София 100

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #3746 on: 31.01.2022, 21:22:52 »
Екскурзии и обиколки на НРБ, направени от немци през 1987, 1988 и 1989г. Публикуваните снимки с превозни средства в съответните теми са от тези източници.

1987г. :  http://www.justs-reiseberichte.de/Reisen_pdf/1987Bulgarien_Nessebar_Melnik.pdf

1988г. :  https://silo.tips/download/bulgarien-1988-sofia-rilakloster-rilagebirge-seite-1-von-26

1989г. :   https://sonnige-pfade.de/2021/reisestories/durch-bulgarien-berge-1989/
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:
"Трябва търпение и труд, за да се превърне черничевият лист в коприна"

Елисавета Багряна

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • Експресивен експрес
    • View Profile
« Reply #3747 on: 01.02.2022, 20:00:55 »
yogimax, по онова време май все още не е имало технология за изкуствен сняг. Миналата година на Славейков снимаха някакво филмче и използваха такава машина.
"Меги" е сниман най-рано 1987 г. защото в дискотеката в подлеза на НДК звучи "It's a Sin" на Pet Shop Boys, а релийзът на тази песен е на 15 юни 1987 г. Спомням си че същата година лятото бяхме на Приморско с нашите и тази песен звучеше във всички заведения, от всички прозорци, от всички уреди. Така че още оттогава имам топъл детски спомен.

Като стана дума за стената на Джон Ленън, тя е изчезнала. И никой не разбра. Не в архитектурен смисъл, а... сега е обикновена стена.
« Last Edit: 01.02.2022, 20:21:32 by New_Passenger »
Софийско метро, стари карти - https://drive.google.com/drive/folders/1v90JEwozXaRGVBWcwSNO0GnU_3pTYZbQ?usp=sharing

Софийско метро, хартиени карти - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline yogimax

• Ограничени права
  • Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3748 on: 02.02.2022, 22:14:42 »
Тъкмо това е още едно потвърждение, че е точно този сняг на 9 декември 1987 г. след като песен от лятото на 1987 е звучала. Ако беше 1988, щеше да звучи песен от 1988 г.
Иначе по по-горното мнение. И аз бях на екскурзия през 1988 г. в София. Пътувахме цял ден от Шумен, вечерта преспахме в хотела в Сливница. Същата вечер се откри европейското първенство по футбол с мача Германия-Италия 1-1. На другия ден пълна програма в София. В мавзолея да видим "Вожда", в музея Земята и хората, в Александър Невски, където някои си накупиха кръстчета, но учителките им ги изтръгнаха от вратовете и ги хвърлиха в кошчето за боклук. Следобяд ни пуснаха 2 часа свободно време в центъра на София. Някои нахлухме в ЦУМ-а, купих си две дефицитни неща, които в нашия град липсваха: хилка за тенис на маса и карти за игра. Един съученик каза, че през тези 2 часа пауза е изял 7 сладоледа. Имаше ескимо в онези книжни опаковки наблизо от фризер продаваха. Аз изядох само един.
Вечерта пристигнахме на Рилския манастир, където пренощувахме. Имаше силна гръмотевична буря и порой през нощта. Аз установих, че за хилката и картите съм изхарчил почти всичките пари и са ми останали стотинки, а имахме още 2 дни екскурзия. От пекарната при манастира си купих един топъл хляб за 40 стотинки и смятах само това да ям. После тръгнахме за Сандански. Вечерта ни пуснаха на разходка, беше голяма жега и задух. Един съученик ми носи цяла пица за вечеря, разбрал, че нямам пари. Имах всъщност 27 стотинки останали, които стигаха само за един сметанов сладолед.
На другата сутрин тръгнахме обратно и по късно вечерта се прибрахме, не помня какво ядох в автобуса сигурно съм човъркал вече сухия хляб.
Иначе снеговете в края на филма "Да обичаш на инат" са от суровата зима 1985 г. Януари или февруари са снимани тези кадри.
А снегът от едната серия на филма "Нощем с белите коне" е сниман с голяма сигурност на 3 декември 1983 г. Вижда се един голям пресен сняг, който не се топи и не е мокър, истинска зима, и прехвърча на големи парцали. На 2 декември падат 20 см в София, а на трети вече валежът е отслабнал, но още вали слабо.
На 4 декември 1983 г. имаше избори в България, и помня че си имаше хубав дълбок пухкав сняг, ходих с майка да гласува. И пак беше заваляло и трупаше отгоре нов сняг. След като зимата на 1982/83 беше никаква и е най-слабата зима от целите 80-те години, дори по-лоша от 1989/90 г., после следващата 1983/84 г. започна рано още на 15 ноември натрупа здраво и скова студ. Оттам нататък почти през цялото време докъм 20 декември си имаше нон стоп сняг.
Има пълен запис на евроквалификацията България-Уелс, играна в София на 16 ноември 1983 г., един ден след като натрупа, и се вижда каква здрава зима е.

Offline yogimax

• Ограничени права
  • Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3749 on: 03.02.2022, 11:46:09 »
Не са от София, но някакси ми се иска да ги пусна в този форум. Тези снимки са запечатали забележителния голям сняг, навалял в Шумен точно на тези дати, на 2 и 3 февруари 1986 г. Много добре го помня. 2 фeвруари беше неделя, на 3 февруари в понеделник сутринта по тъмно едва стигнах до училище. Вратата на входа не можеше да се отвори, защото беше затисната от пряспа. Така духаше и сипеше сняг в лицето, че всеки метър беше труден за преодоляване.

Тогава киснехме всеки уикенд по цял ден по пързалките на Шуменското плато.

И тази снимка е от същия сняг и съм на нея с дядо.

Offline fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3750 on: 03.02.2022, 14:47:43 »
Обичам да разнищвам за кой точно сняг става въпрос в снеговете от български филми.
Например в самото начало на филма "Лавина" показват снежна София. Въпреки, че филмът се води с годината 1982, явно тогава е премиерата, а е сниман години преди това. В кадъра с дядо Мраз пише обаче 1980 г. През декември 1979 г. въобще не е имало никакъв сняг. Не е снимано тогава. Точно в новогодишната нощ срещу 1 януари 1980 г. в София започва да трупа първия сняг и започва здрава дълга зима. Помня този 1 януари 1980 г. в Шумен, по обяд докато бяхме се събрали всички да празнуваме заваля сняг, но беше мокър и нямаше натрупало. Друго не си спомням, но имам снимка от същото събитие, където сестра ми гледа през пердето навън как вали сняг. Бях на 5 г., но помня много добре тези подробности, не само заради снимката. После ходихме следобяд на гости на другия дядо и мокрият сняг само беше намокрил земята, но нямаше натрупало и беше спрял.
Този сняг в самото начало на Лавина в София е 100% веднага след зимната обстановка от 7 и 8 януари 1980 г. Т.е. най-вероятно от 10 януари. На 9 януари още е прехвърчало, на на кадрите е пресен сняг, не вали вече, но още е облачно след отминаването на циклона. Преди това и на 3 януари минава циклон и трупа в София, но на 4 януари все още е прехвърчало, а на 5 януари е било слънчево, докато кадрите са облачни, значи не е на 5, ами на 10 януари 1980 г. Температурата си е била стабилно минусова, -4 максимална, вижда се, че не е мокър снегът. Всичко пасва.
После вече има снежни кадри и при слънчево време. Това е следващите дни между 11 и 16 януари 1980 г. е слънчево, студено, температурата си е под нулата през цялото време и няма топене. На 17 януари отново завалява сняг и трупа нови 7 см. Целия януари си е със сняг 31 дни.

Филмът "Лавина" е сниман две години, тоест минимум два сезона на различни места - Витоша, Рила, Пирин, а има и кадри от Кавказ и Памир монтирани. Ето малко повече информация: https://www.bgdnes.bg/Article/4650946

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • Експресивен експрес
    • View Profile
« Reply #3751 on: 08.02.2022, 18:59:31 »
На "Следователят и гората" премиерата му е 1975 г., а във филма има много сцени с обилен сняг. Мисля че в кадъра имаше и кола с натрупана снежна покривка отгоре :laugh:
Софийско метро, стари карти - https://drive.google.com/drive/folders/1v90JEwozXaRGVBWcwSNO0GnU_3pTYZbQ?usp=sharing

Софийско метро, хартиени карти - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline София 100

• View Profile
    • Email
« Reply #3752 on: 04.04.2022, 20:49:50 »
 Пет снимки от 1976г., като резултат от пътуването на немци из НРБ.
Винаги, когато се яви трудност - в живота, или в работата ми, си припомням индийската пословица:

Елисавета Багряна

Offline yogimax

• Ограничени права
  • Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #3753 on: 04.04.2022, 23:25:30 »
На "Следователят и гората" премиерата му е 1975 г., а във филма има много сцени с обилен сняг. Мисля че в кадъра имаше и кола с натрупана снежна покривка отгоре :laugh:
Сега намерих филма и погледнах началото му. Малко е снегът и е мокър. Просто е полепнал по клоните и създава впечатление, че е много. По пътечките дори не е успяло да натрупа. Това са типичните хилави зими на 70-те. Майка ми е казвала, че тогава паднел малко сняг и веднага се стопявал, меки били зимите и наистина по статистиката са много по-слаби от 60-те, 80-те и 90-те. Нещо като сегашните последните 10 години са били.

Offline София 100

• View Profile
    • Email
« Reply #3754 on: 03.05.2022, 21:04:56 »
Ето двете части на албумът, от който публикувах снимките на различни превозни средства, заснети през юни 2000г. София е била много по-приятно и приемливо място, отколкото e днес.  Автор:Jon Sawyer. Източник:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1141536105272&type=3

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1141540185374&type=3

Елисавета Багряна

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3755 on: 03.05.2022, 22:57:47 »
Ето двете части на албумът, от който публикувах снимките на различни превозни средства, заснети през юни 2000г. София е била много по-приятно и приемливо място, отколкото e днес.
Зависи колко фотографът има усет за красота.  А иначе от Париж може да се направи фотосесия, прилична на африкански бантустан.

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #3756 on: 03.05.2022, 23:20:03 »
Имаше неща, които хич не бяха приветливи по това време: Нямаше много колчета по тротоарите и не можеше да се мине от коли. Беше задължително за каско да има аларма на колата и не се спеше от безмислени аларми, включващи се за щяло и за нещяло.

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • Експресивен експрес
    • View Profile
« Reply #3757 on: 05.05.2022, 12:59:23 »
Зависи колко фотографът има усет за красота.  А иначе от Париж може да се направи фотосесия, прилична на африкански бантустан.

От Париж може да се направи всичко. През 50те и 60те години има голям бидонвил със самоделни къщи, населени с алжирци и португалци. Сега на същото място се намира Ла Дефанс.

Колкото до София, в някои аспекти около 2000та беше по-добре, в някои сега е хиляда пъти по-добре. Преди София беше по-шарена, но сега пространствата в центъра са обновени. През последните години София е космополитен град.

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • Експресивен експрес
    • View Profile

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3759 on: 06.06.2022, 16:24:42 »
Още старите спиркознаци, до 83та.
Американското посолство с витрини, на които са показвани сцени от ежедневния живот на американците. Вижда се колко зяпачи има...Имало е и библиотека, в която всеки е можело да влезе, но и камера отпред, която снима, и в последствие посетителите на библиотеката са били привиквани от милицията и ДС да дават обяснения.
Тази седмица е 2**, тоест с фазери, рядко явление по тази линия.
Група Берлиета, с един автобус, вероятно за да бъдат изложени на Пловдивския панаир....
Тази компания "НИШ Експрес" все още си съществува и работи.
Последната е интересна със сравнително новото микробусче Мерцедес, най-къса база, и стария автобус отзад.
« Last Edit: 07.06.2022, 10:04:10 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.