Author Topic: ГОВОРИЛНЯ.  (Read 21786 times)

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: ГОВОРИЛНЯ.
« Reply #120 on: 31.01.2021, 00:34:45 »
Аз съм бил ученик и не съм разнася нищо. Баща ми с кола на роднини, понеже не беше шофьор. Затова и стоя 1 месец за да си го вземе. Дори не беше Правец 82 а този:
https://www.pravetz.info/pravetz-8m-military.html

Нямаше джойстик както е на снимката.
Много грозен, ама на кой му пукаше.И май беше само с едно флопи.

Иначе да, аз бъркам в цената. 4190 лв е бил през 1984 г. Аз съм запомни грешно за 30 г.
Знаеш ли откъде я знам? Никога не са ми я казвали. Имаше реклама в списание Компютър за Вас на Правец 8C, където ги пишеше. И точно тоя брой го има сканиран в Интернет, макар аз да помнех списанието.

http://www.pravetz.info/magazine.html

Последния брой от 90та, където пише КВ. Последната страница, дето е с кантара.
« Last Edit: 31.01.2021, 00:57:09 by ooleg »
Украйна, победа!

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #121 on: 02.02.2021, 12:22:29 »
Като стана приказка за Правец-16, да спомена, как навлязоха у нас неговите прототипи. В началото изцяло от вносни части бяха сглобени компютри с 8086 процесори с лого SPS IntelleXT и с 80286 - SPS IntelleAT. Те бяха с цветни монитори за разлика от черно-зелените на Правец-16.
В Института по математика дойдоха по един много добре финансово обезпечен договор с Енергопроект. А те наляха пари, за да се предотврати повторението на най-сериозната авария в България след бомбардировките през 1944 - тоталният срив на електросистемата през януари 1978. Даже в онези неелектронни и немобилни години загубите бяха огромни. Електропещите в Кремиковци, леярните са станали тотална щета, текстилните предприятия са загубили по един топ материя, колко са починали в болниците (агрегати само в Правителствена болница и Пирогов имаше), не е ясно. Не знам как са издържали охладителните системи на АЕЦ (все пак не се получи Фукушима), вероятно на територията на АЕЦ има автономно захранване.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #122 on: 02.02.2021, 13:12:06 »
Какво точно се е случило Януари 1978-ма?
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #123 on: 02.02.2021, 14:18:41 »
Какво точно се е случило Януари 1978-ма?
http://3e-news.net/%D1%81%D1%8A%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%8F/13-%D1%8F%D0%BD%D1%83%D0%B0%D1%80%D0%B8-1978-%D0%B3-%E2%80%93-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D1%81%D1%80%D0%B8%D0%B2-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F_83845
За гражданите - нищо необичайно за тогава - няколко часа без ток се случваше редовно. Софиянци са го усетили по-осезателно заради спрените трамваи и тролеи. Пътуващите с БДЖ са помръзнали известно време във влаковете. Но загубите в индустрията са се оказали сериозни, естествено това не е било разгласено. Диспечерите в жп-, въздушния транспорт и енергетиката сигурно са преживели най-кошмарния си ден.
« Last Edit: 02.02.2021, 14:32:44 by blagun »

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #124 on: 02.02.2021, 14:26:30 »
Да, но тогава (вкл. и по мои спомени на дете) масово хората се топлиха на нафтови печки. Колко 7ст. ли беше литъра на нафта за печка?! Т.е. не са останали на студено. Сигурно затова и не съм чувал за този проблем. Нещо са позалъгали, позамотали и хората са получили някакво обяснение....
А това, което е трябвало да направят и сигурно не са направили е да спрат лапниток промишлеността на соц-а. Примерно Кремиковци.
Украйна, победа!

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #125 on: 02.02.2021, 14:34:05 »
А това, което е трябвало да направят и сигурно не са направили е да спрат лапниток промишлеността на соц-а. Примерно Кремиковци.
Както казах, всичко спря. Това е срив, отпадат енергоносителите, не консуматорите! Пък три часа да няма ток в Стрелбище, а следващите 3 часа - в Иван Вазов, това - ежедневие.

Едва ли е възможно след петролната криза от 1973 гориво да струва 7 стотинки. През 1978 бензин А93 беше 0.29, а А-96 - 0.35 лв. Нафтата - по-надолу, особено за домакински нужди, но чак пък 7 стотинки не е била. Вече беше минало едно "усъвършестване" на всички цени от 01.07.1977 г., когато се вдигната осезателно цените на всички видове транспорт и горива. Но е факт, че в битовото отопление (без централно отопление) нафтата беше важен фактор по градовете (справка - чичко Снегов от "Топло"). Разбира се, с български брикети беше по-евтино, но по-мръсно. И до известна степен - по-сигурно, тъй като през 1973-76 имаше криза и дефицит на течни горива, съответно - лимитирани квоти.
« Last Edit: 02.02.2021, 15:00:56 by blagun »

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #126 on: 02.02.2021, 16:15:43 »
Може и да се бъркам и да е била 17 ст. вместо 7.
Спомням си обаче изключително добре, една снежна зима, а в края на 70-те падаше много сняг и на юг и как сме ходили с баба ми до нафто пункта за нафта. Дядо ми работеше по онова време ревизор в ДЗИ и постоянно беше някъде из България и явно затова сме ходили двамата с баба ми. До преди 15 години още стоеше въпросната печка - комбинирана - на ток и на нафта. Една бяла. Имаше един електрически котлон и две фурни - едната на ток, другата се нагряваше при работа на нафта.
Зимата докато се топлеха на нафта, (което май спря още преди 89-та) дядо ми печеше чат-пат фъстъци в нагрятата фурна.
А масовите нафтови печки бяха едни кафеви и ставаха само за топлене.
Що се отнася до въглищата - в моя град (Димитровград) масово се ползваха също за отопление, но маришките въглища не бяха изобщо калорични. Затова най-често си купуваха брикети, които подсилваха лигнитните въглища от нашия край пълни с пръст.
Всички знаеха, че пернишките и бобовдолските са много яки, но твърдяха, че са много скъпи. Предполагам не са били толкова скъпи самите въглища, ами транспорта им далече от Перник.
Като се сетя, че бирата по принцип не се транспортираше далече от завода, какво ли остава да тръгнат да пренасят въглища от един район като Перник с друг като Димитровград за да угодят на някой при наличие на толкова рудници.

А за енергийна криза си спомням само тази от зимата на 84-85-та година.
Защото бях във втори клас и бяхме тъкмо влезли в новия апартамент. Там нямахме нафтови и други печки. Или по-точно имахме едно "Чудо", но така и никога не влезе в употреба, защото майка ми твърдеше, че това дето ще спести от тока лятото трябва да го даде на бояджия.
Та помня как като изгаснеше тока и се завивахме и почваше да ме изпитва за таблицата за умножение. Накрая заспивахме, особено когато го направиха 2:2.
После тоя проблем се реши с акумулиращите печки, но това помогна за кризата с тока при Луканов.
« Last Edit: 02.02.2021, 16:20:03 by ooleg »
Украйна, победа!

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #127 on: 05.02.2021, 13:29:21 »
Лигнитните въглища не се предлагаха директно за домакински нужди, а само в брикети. Пернишките наистина бяха с класа нагоре, както и вносните донбаски, но както всичко по-ценно - бяха дефицитни и като ги няма, купуваш брикети щеш не щеш.
Енергийна криза не се признаваше да има през 70-те, имаше "временни затруднения" като времето включваше по-студената половина на годината. Токът гаснеше без регламентиран график. За няколко зими България беше разделена на 7 зони, като всяка от зоните имаше различен почивен ден. Естествено, в София - неделя, провансът разпределяше останалите 6 дни.
За нас, учениците, беше безкрайна радост да загасне токът в някой от последните часове, когато сме втора смяна. Но ни промениха програмата и изтеглиха назад по-маловажните предмети - физическо, пеене, рисуване, трудово.
Първата криза завърши с пускането на първите 2 блока на АЕЦ през 1976.
Втората криза започва брутално в зимата на 1984/85 с режим 3-3 в София, на повечето места в провинцията 2-2 или 1-1. Това последното беше в Русе през зимата на 1985-86 и беше отвратителна алтернатива. Доста неща не можеха да се сготвят за 1 час, водата в абонатната станция не сварваше да завърти водата по тръбите. В София след 1986 минахме на доброволно самоограничаване, но провинцията продължи режимът. След 1989 тай се върна и в София и шестваше през зимите до 1993. Последният беше рекет към правителството на Филип Димитров от енергийните босове, изцяло под контрола на БКП/БСП. Мисля, че Стоян Ганев, Бог да го прости, прояви твърда ръка към енергийните рекетьори - Шеваршидзета, Овчарчета и тем подобни.
« Last Edit: 05.02.2021, 18:52:35 by blagun »

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #128 on: 05.02.2021, 15:43:09 »
През 80те режимите бяха, понеже имаше договори за износ на ток за Гърция и Турция.....
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #129 on: 05.02.2021, 19:46:22 »
Кризата с тока приключи, защото в началото на 90-те фалираха доста енергоемки заводи и изчезна дефицитът на ток. А за Гърция и Турция продължихме да изнасяме поне до 2007г.

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
« Reply #130 on: 04.03.2021, 12:11:19 »
Красота.
Свобода за Украйна !

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #131 on: 04.03.2021, 12:55:33 »
Какъв е живота!
Канадците пускат цветовете ни във водопада, а руснаците (обикновените) пускат омразата:
https://ivo.bg/2021/03/03/%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%be%d0%bc%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%b8%d0%b5%d1%82%d0%be-%d0%b2-%d1%80%d1%83%d1%81%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d1%81%d0%be%d1%86%d0%b8%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b8-%d0%bc/
Украйна, победа!

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #132 on: 20.04.2021, 22:03:17 »
Свобода за Украйна !

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #133 on: 09.06.2021, 09:47:26 »
Снощи с аварията в шахтата на ЧЕЗ "хубаво" се набълбука телевизията на МТел, Булсатком и целия интернет на Булсатком!
Със сигурност нямаше около 1 час цифрова телевизия на Мтел чак при родителите ми в Димитровград, а не само в София и Пловдив както писаха.
На всичко отгоре багера на ЧЕЗ прекъснал допълнително оптиката на Булсатком и са нямали телевизия към спътника чак до малките часове (доколкото прочетох). НЕОСАТ си работеше. Обаче Интернет от Булсатком нямам още.
Всъщност доколкото прочетох останала им беше само оптиката към БТК.
В момента са пуснали приложението си за интернет телевизия за всички. Доколкото прочетох със служебни потребителско име:
https://www.facebook.com/bulsatcom.official/
Уважаеми клиенти,

Поради технически проблеми с ТВ услугите на Булсатком, Булсатком предоставя свободен достъп до приложението за онлайн телевизия.

С мобилното приложение на Булсатком - BULSATCOM TV имате възможност да гледате всички ТВ канали.

Напълно безплатно.
На всякакви устройства.

Въведете Username: bulsatcom@bulsat.com
Password: произволна парола

Може да свалите BULSATCOM TV от всяка една от трите платформи: Google Play, App Store, AppGallery.

Приятно гледане!

Обновяване на информацията (1:12мин): достъпът до мобилното приложение е възможен само през мрежите на А1 и Виваком. В момента имаме свързаност само с тях. Работим по възстановяване на връзката с ъплинк станцията. Очакваме в рамките на близкия час да възстановим по-голямата част от сателитната телевизия.

Сутринта работеше през мобилния интернет на Теленор.
Украйна, победа!

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Last Edit: 31.07.2021, 19:51:16 by я л т а »
Свобода за Украйна !

Offline georgi64

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #135 on: 31.07.2021, 18:13:31 »
Хайде който е по млад да се мятка на работа във Великобритания за добри пари Шофьор на тир и то с 1000 паунда бонус. . :D :D

https://money.bg/business/samo-za-da-zapochnat-rabota-veriga-na-ostrova-predlaga-gbp1-000-bonus-za-shofyori-na-tir.html

Offline Sixkiller

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #136 on: 01.08.2021, 00:59:53 »
Всяка подобна фирма, която бълва 24/7 обяви за шофьори, е проблемна. Примери има, при това няколко даже и в България. Нека заблудите бъдат оставени на заден план при четенето на подобни статии от когото и да било.

Иначе ме кефи ироничната усмивка  :rolleyes:

Offline rado84

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #137 on: 07.08.2021, 21:10:29 »
Зравейте отново от мен, след няколко години липса. Смених компютър, операционна система, браузър и добавки и в този процес спомените ми за регистрацията ми тук потънаха някъде. Едва наскоро в една ФБ група ми припомниха за съществуването на този форум и се заех да си припомня данните за влизане.  :D 

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #138 on: 13.08.2021, 00:24:23 »
Една хубава притча :

Хубаво е поне за малко да се спираме и да се заслушваме в мъдростта на вековете. Тя е навсякъде около нас, нужно е единствено да я потърсим. Именно поради това днес ще ви разкажем една прекрасна индианска притча. Тя със сигурност ще ви накара да се замислите.

––––––––––

Възрастен индианец трябвало да гледа своя малък внук. Дядото се опитвал да предаде знанията си на малкото дете, за да го подготви за живота, който е пред него. Ето защо той му разказал следната история.

– Във всеки човек се поддържа постоянна битка. Това е така, защото в нас живеят два вълка – започнал мъдрият индианец.
– Как така два вълка? – попитало малкото момче по чието невинно личице се разчете известна доза любопитство…
– Единият е Злото! Това са страх, гняв, завист, негодувание, фалшива гордост, алчност, его,  подлост, арогантност, самосъжаление и чувство за вина. Но другият е Добрият вълк! В него има радост, мир, любов, надежда, спокойствие, благост, милосърдие, щедрост, истина и вяра! – казал възрастният инидианец.
– А… Кой вълк ще победи, дядо? – попитало момчето, чийто очи били изпълнени с вълнение.
– Който от двата храниш повече! – казал с усмивка на уста, мъдрият дядо.

Извод: Всички ние винаги имаме избор и сами правим този избор! Трябва обаче внимателно да помислим кой от двата вълка в нас ще нахраним.

Та си помислете добре кой вълк храните......................
Свобода за Украйна !

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #139 on: 14.08.2021, 10:45:43 »
А не агенция "Една жена каза" :

За всички,които хулят и говорят зад гърба на другия без да знаят истината препоръчвам да прочетат ето това:  "Сократ бил един от най-големите мъдреци на Древна Гърция. Веднъж един човек отишъл при великия философ и му казал:
- Знаеш ли какво научих току-що за един твой приятел!
- Чакай малко – спрял го Сократ. – Преди да ми разкажеш, иска ми се да направя проверката с трите сита.
- Трите сита ли? – зачудил се човекът.
- Ами да – казал Сократ. – Преди да разказваш разни неща зад гърба на другите, хубаво е да отделиш малко време, за да помислиш какво точно се готвиш да кажеш. Това наричам „проверка с трите сита”. Първо е ситото на Истината. Проверил ли си дали това, което искаш да ми кажеш, е вярно?
- Не, просто чух другите да говорят...
- Добре. Значи не знаеш дали е вярно. Дай сега да пробваме с второто сито, то е ситото на Добротата. Това, което ще ми разкажеш за приятеля ми, нещо хубаво ли е?
- Ами не, напротив!
- Значи – продължил Сократ – искаш да ми разкажеш лоши неща за мой приятел, без дори да знаеш дали са верни. Но може би все пак ще успееш да минеш успешно проверката, защото остава последното сито – на Ползата. Ще ми бъде ли от полза да ми разкажеш това, което си научил за приятеля ми?
- Хм... Всъщност – не особено.
- Тогава – заключил Сократ- ако това, което имаш да ми казваш, не е нито вярно, нито хубаво, нито полезно, защо въобще ще ми го казваш?....."         
           И до тук с притчата в усилията да живеят с клюките и живота на другите ,някои хора забравят за собствения си живот...
Свобода за Украйна !