Author Topic: Панелни и ЕПК сгради и комплекси  (Read 616541 times)

Offline bagercho

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Re: Панелни и ЕПК сгради и комплекси
« Reply #2120 on: 03.05.2022, 19:35:14 »
Примерът от Люлин 7 мисля, че беше с два четиристайни апартамента от двете страни. Тези секции са редки, има в Младост 2, и на още няколко места. За съжаление доста от полезната информация и чертежи, които бяха в началото на темата са се загубили за 10 и кусур години, но там го имаше нагледно. Аз съм в секция 2-1-3, но на първия етаж двустайния е получил още една стая бонус.
« Last Edit: 03.05.2022, 19:39:47 by bagercho »

Offline panelcho123

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
« Reply #2121 on: 03.05.2022, 23:55:01 »
Значи има няколко броики такива панелни блокове с изнесени тераси и асансьор в няколко квартали. Дали обаче ще бъдат устойчиви във времето с оглед на корозия на заварките и при факта, че доста от терасите са изидани и с премахната подпрозоречна стена в хол и кухня. Както споменахте плочата на терасата има само една точка на захващане, което не е много надеждно при допълнителните натоварвания. Доста често се среща и тази дълбока козирка на входове да е напукана и отцепила се от блока, което не е добър знак за тази секция от блока предполагам. Интересно какви ще бъдат плановете за бъдещо саниране на този тип блокове при положение, че те вече са на 50 г.
Какво мислите, дали този тип блокове са по-уязвими или са били пък от първите, които са строени по-внимателно?
« Last Edit: 04.05.2022, 00:09:32 by panelcho123 »

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Злото е това, което ни разделя
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #2122 on: 04.05.2022, 00:49:05 »
Значи има няколко броики такива панелни блокове с изнесени тераси и асансьор в няколко квартали.
Не са само няколко, цял тип такива блокове са си, просто може би са преди всичко в „Люлин“, но не са някакви ограничени серии, каквито да е трудно да ги намериш. В „Люлин“ 3 такива блокове са 309, 310, 312, 313, 315, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 329 и 332, в първи микрорайон също са много, никак не са малко.

В интерес на истината прихвата на плочите на терасите за стените е здрав, там е най-устойчивата точка и там не се наблюдават оголени арматури. Проблемите са отпред и отстрани, има си луфтове между ограждащите панели и плочата в дупките на чучурите се събира вода, която замръзва и ги издънва, преди всичко това са проблемите и явно не са толкова драстични, след като тези тераси носят толкова допълнително тегло, макар че се среща на места дали с конкретна цел или от добра мисъл при иззиждане на партерни тераси поставят метални колони в ъглите на плочата. Във всеки случай си абсолютно прав, че е дошъл момента да им се направи оценка за конструктивна здравина и да се помисли за мерки и подозирам, че това бави процедурите по саниране на тези блокове, което в София така или иначе се извършва не на час, а на година по лъжичка, в „Люлин“ например санираните блокове са само пет, което е срамно и позорно.

Примерът от Люлин 7 мисля, че беше с два четиристайни апартамента от двете страни. Тези секции са редки, има в Младост 2, и на още няколко места. За съжаление доста от полезната информация и чертежи, които бяха в началото на темата са се загубили за 10 и кусур години, но там го имаше нагледно. Аз съм в секция 2-1-3, но на първия етаж двустайния е получил още една стая бонус.
Ха, между другото сега забелязвам, че 311-ти блок има два такива входа, хем ми е от родния микрорайон.
« Last Edit: 04.05.2022, 01:00:43 by AGENT 006 »

Sofiatransport транспортна база данни

- Галерия с над 82 000 снимки на возила от градския транспорт в София!
- Най-подробната база данни за действащия автопарк!
- Статии и подкаст за историята на подвижния състав!
- Обновяване и актуализиране на всеки 24 часа!
Транспортът - кауза, страст, начин на живот!

Offline bagercho

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #2123 on: 04.05.2022, 18:56:57 »
Значи има няколко броики такива панелни блокове с изнесени тераси и асансьор в няколко квартали.
Не са само няколко, цял тип такива блокове са си, просто може би са преди всичко в „Люлин“, но не са някакви ограничени серии, каквито да е трудно да ги намериш. В „Люлин“ 3 такива блокове са 309, 310, 312, 313, 315, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 329 и 332, в първи микрорайон също са много, никак не са малко.

Тази номенклатура блокове, Бс-2-69 я има практически във всяко жк, строено през 70-те. В Люлин не присъства само в четвърти микрорайон, което е някакво интересно решение на проектантите, и в осми, защото той е най-късно започнатият, когато вече е била свалена от производство.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2124 on: 04.05.2022, 19:07:47 »
Аз живях под наем преди време в такъв блок в Младост-3, бл. 335. Имаше по четири апартамента на етаж, с два входа. На първия етаж всички бяхме с гарсониери и балкони и откъм двете помещения, нагоре бяха по три гарсониери и един двустаен.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2125 on: 04.05.2022, 19:38:19 »
Тази номенклатура блокове, Бс-2-69 я има практически във всяко жк, строено през 70-те. В Люлин не присъства само в четвърти микрорайон, което е някакво интересно решение на проектантите, и в осми, защото той е най-късно започнатият, когато вече е била свалена от производство.
Има някои интересни детайли за тези блокове. Другия тип обикновено са бели или бежово-кафяви като 318-ти блок, но при Бс-2-69 се срещат някои интересни цветови комбинации. Примерно 329-ти блок е розов, 327-ми е светло бежов, 326-ти от лицевата си страна не е боядисан, но откъм гърба панелите, където са прозорците на стаите не са боядисани, останалите са боядисани в кафяво, 324-ти също е кантован, той пък в зелено, 325-ти в жълто-зелено, 323-ти в лилаво, интересни са така. Сега обръщам внимание, че 319-ти блок е интересен, всеки вход и самостоятелна секция в две от четирите един от апартаментите е с три спални и две южни тераси, както показах за 027-ми блок, но трите спални си ги имат всички. То е интересен и по друга причина, че лицето му от западната страна всъщност му е гръб, а „гърба“ му е откъм улицата. Обикновено откъм прозорците на стълбите винаги има улица и адресацията се води на нея.
« Last Edit: 04.05.2022, 19:46:44 by AGENT 006 »

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • Експресивен експрес
    • View Profile
« Reply #2126 on: 06.05.2022, 13:17:16 »
Планираният в началото на 70те жк.Казичане-Лозен за 200 000 души
https://serdica.libsofia.bg/bg/lister.php?iid=DO-090001297&page=6340
Софийско метро, стари карти - https://drive.google.com/drive/folders/1v90JEwozXaRGVBWcwSNO0GnU_3pTYZbQ?usp=sharing

Софийско метро, хартиени карти - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2127 on: 06.05.2022, 22:51:42 »
Има ли в София втори такъв емблематичен зандан като този младосткия с малките прозорчета? Не ме разбирайте погрешно, никой не искам да обидя, но трудно може да се определи като друго освен архитектурна катастрофа да има по този начин изразено лице от изток и такъв противен гръб от запад все едно хората ще могат да го видят само от едната му страна.
2675-5 21.3.2022 by Sofiatransport transport gallery, on Flickr
« Last Edit: 06.05.2022, 22:58:57 by AGENT 006 »

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • Експресивен експрес
    • View Profile
« Reply #2128 on: 07.05.2022, 11:13:42 »
Има ли в София втори такъв емблематичен зандан като този младосткия с малките прозорчета? Не ме разбирайте погрешно, никой не искам да обидя, но трудно може да се определи като друго освен архитектурна катастрофа да има по този начин изразено лице от изток и такъв противен гръб от запад все едно хората ще могат да го видят само от едната му страна.

Има, даже и трети :D И все в първия микрорайон.

https://www.google.com/maps/@42.6621538,23.3742915,3a,75y,224.92h,92.57t/data=!3m7!1e1!3m5!1sYbzcKvS1OzW6BNbGBqFJqQ!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DYbzcKvS1OzW6BNbGBqFJqQ%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D221.54346%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656

https://www.google.com/maps/@42.6589877,23.3762431,3a,75y,179.56h,113.36t/data=!3m6!1e1!3m4!1sMl-KGbtclXe8RtCdkHS6pg!2e0!7i13312!8i6656

Софийско метро, стари карти - https://drive.google.com/drive/folders/1v90JEwozXaRGVBWcwSNO0GnU_3pTYZbQ?usp=sharing

Софийско метро, хартиени карти - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2129 on: 07.05.2022, 11:24:41 »
Верно този до Окръжна болница съм го гледал сто пъти, но не съм го идентифицирал, че е същия тип.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2130 on: 07.05.2022, 21:22:16 »
Нищо не е това! Какво ще кажете за дружбенската версия на кулите Петронас?!

https://maps.app.goo.gl/tdYt7jWM6KvqSepE8
« Last Edit: 07.05.2022, 21:23:48 by blagun »

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2131 on: 07.05.2022, 21:37:32 »
И те са по същия тертип, от северната страна им е гърба, от южната не изглеждат чак толкова зле. Прави ми впечатление този неетаж с малките прозорчета на мястото на осмия, в „Зона Б5“ също има такива неетажи, предполагам, че са складове тип мазе, в ЕПК-тата често се срещат „мазета“ по таваните или на други нетипични места.

Offline Dimitar155

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #2132 on: 08.05.2022, 13:57:28 »
Етажа с малките прозорци трябва да е сервизен.  В него е дублирана инсталацията за парното (и за студената вода вероятно) от мазето. Би трябвало да има и складови помещения. В един форум гледах снимки от такъв етаж, но сега не ги намирам.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2133 on: 08.05.2022, 17:11:45 »
Водно отоплителната инсталация няма проблем да е в подземието, само трябва да е двукръгова при 9+ етажа. Така е при повечето 15-20 етажни блокове. Иначе мазета  (складови помещения) явно има.

Offline panelcho123

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
« Reply #2134 on: 09.05.2022, 12:42:36 »
А какво мислите дали 65кв двустаен в панелен блок Бс-2-69 е по-добре от 50кв преходен двустаен в ЕПК имайки предвид срок на годност на строителството и други такива важни строителни аспекти? Строени са и двата през 70те години и са горе долу еднакво поддържани входове и с близки местоположения в един и същи квартал?

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2135 on: 09.05.2022, 12:57:27 »
Зависи от етажа и състоянието. По принцип на ЕПК-тата сякаш са по-дебели стените и не се чуват толкова съседите, но пък такъв огромен блок с много съседи е по-труден за поддръжка. Бих избрал по-скоро двустайната панелка, защото не е преходна.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2136 on: 09.05.2022, 14:09:38 »
Квадратурата си е квадратура - това е 30% разлика, и то - на малко квадратни метри, плюс преходност на едната стая.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2137 on: 09.05.2022, 15:18:32 »
Като говорим за ЕПК от тази година имам отношение към блок 711 в „Люлин“ 7 на бул. „Джавахарлал Неру“ та бих искал да споделя някои впечатления относно какво представлява. Това, което е интересното там е че няма полуетажи. Всяка етажна площадка е етаж тоест стълбището е с ориентация изток-запад и блокът има два сектора от апартаменти, единият е на половин етаж над другия. Например за вход В, който е първи(необичайно решение за номерация на входовете вместо отляво надясно отдясно наляво) има 13 етажа от западния си сектор, който е по-високия, там първия етаж е партер на нивото на земята и има два апартамента, като във вход В единият е обособен като за офис/търговски обект, на горните етажи има по четири апартамента, както съм ги нарисувал на прикачения файл с уговорката, че за нарисуваните в лилаво не съм съвсем сигурен дали са точно така, за тези в кафяво обаче съм сигурен и разбира се заради входа апартамента номериран с 4 от прикачения файл е по-различен. С розово съм очертал подпокривния апартамент на 14-тия етаж, той е сам на етажа, други там няма, неговите стаи са в изнесената част от северната страна, най-отгоре лесно се вижда, че е етаж над 13-тия и етаж и половина над 12-тия от западния сектор. Източният сектор е с 12, не с 13 етажа, защото първият им е на половин етаж ниво над земята, всеки етаж има по три, а не по четири апартамента, а в подпокривното пространство над 12-тия етаж на източния сектор има складове тип мазета. Източният сектор има тераси на стълбището гледащи към булеварда, а западният гледащи на юг зад блока като стълбището си има и авариен изход от задната страна на блока. Оранжевото са очертанията на стълбищните площадки на западния сектор, жълтото на източния, сивото са асансьорите, а зеленото са контурите на етажите от източния сектор. Общо този вход има 87 апартамента. Средният вход, според броя на пощенските кутии от Street View има 110 апартамента, той е по-висок, а вход А имаше някъде между 90 и 100. Общо бяха 297. Партерите на изнесената част не са апартаменти с достъп от стълбището.
« Last Edit: 10.05.2022, 10:19:52 by AGENT 006 »

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • Експресивен експрес
    • View Profile
« Reply #2138 on: 10.05.2022, 10:10:52 »
Тези блокове в Люлин 7 са уникални. Не се сещам да съм виждал подобни на друго място.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2139 on: 10.05.2022, 10:53:25 »
Като цяло единствените масови серийни ЕПК са тези и тези, всички други са някакви супер ограничени серии, които ги има само в единични бройки или в единични квартали или пък такива, които са докарани да изглеждат сходно, но все пак са напълно различни. Тези около станция „Западен парк“ в „Люлин“ 10 са от последните, много еднакви, но и също толкова различни, там всеки е индивидуален с нещо, в „Люлин“ 1, 6 и 7 има и други ограничени серии, да не говорим за блоковете до гара „Захарна фабрика“, те пък са наистина единствени, втори като тях никъде няма.