Author Topic: ПОЛИТИКА=?  (Read 419322 times)

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: ПОЛИТИКА=?
« Reply #1580 on: 23.09.2015, 22:57:04 »
Аз ще напиша част от нещата, за които аз съм разбрал (смятам), че са били положителни страни на социализма, а пък ако греша, нека някой ме поправи:

1. Здравеопазването е било в пъти по-добро. Като не говоря за това, че е било безплатно, а за това, че в него не е имало грам бизнес мислене. Днес здравеопазването е превърнато в бизнес, а това е най-неморалното нещо за мен.

2. Храната е била в пъти по-качествена и полезна. Като и тук причината е същата. Днес храната се произвежда само с една цел - печалба. И поради тази причина хората масово ядат продукти, които съдържат неща, които всеки нехимик ще се затрудни да изрече...  :neznam:

3. Днес, 40-50% от цената, която хората плащат за храна отива за печалба на различните елементи от веригата. Храната е едно от жизненоважните неща за съществуването на човека. Защо трябва 40-50% от цената и да отива за печалба на някой? Дори и числото да е 10%, дори 5% - пак питам защо?

4. Престъпността (и като цяло нарушаването на правилата) е била в пъти по-ниска. Да, знам, че официалната статистика от онова време не е вярна и е ясно, че е имало повече престъпност отколкото е била на документи, но пак е била много по-малко от сега.

5. Социалистическото общество е подтискало човешките качества като арогантност, наглост и т.н. Днес те са на почит.

6. Образователното ниво на населението е било в пъти по-добро. Днес голяма част от моите връстници са практически неграмотни (става дума за хора, които са 12 клас).

7. Имали сме много спортни и научни постижения. И въпреки че, доста хора си мислят, че това се дължи на талант, всъщност истината е, че основният фактор е инвестицията в спортни бази и научни центрове. ;)

8. Науката отдавна е доказала, че стресът е една от основните причина за повечето съвременни заболявания. Има силна връзка между психологическото състояние на човека и физиологическото здравословно такова. Имам чувството, че модерното общество нарочно цели неговите членове да са стресирани, защото стресирания човек харчи повече пари (а това е основната цел на капитализма). А едно време нещата са били много спокойни. Завършваш образованието си :arrow: имаш осигурена работа :arrow: и ако спазваш определени правила (които не са чак толкова репресивни) ще си я имаш тази работа до края на живота си  :arrow: по някое време ще имаш възможност да се сдобиеш с жилище и кола (вярно, може да почакаш, ама знаеш, че е сигурно). А освен всичко това - спокойствие навсякъде в обществото (например, без проблем, малки деца са си играели на площадката до блока до полунощ през лятото).

А днес - хората се притесняват дали ще имат работа и в утрешния ден; дали ще им стигнат парите; дали няма да стане поредната криза; дали няма да ги оберат; дали няма да ги измамят някъде; дали няма да им сипят разреден бензин и т.н.

10. И един бонус пример (тъй като сме транспортен форум) - едно време, ако някой тръгне да драска (вандализира) в превозно средство от градския транспорт, от веднага ще се намери човек, който да му издърпа ушите (буквално) и/или да му бие няколко шамара. А също така, ще получи порицание и от голяма част от останалите пътници. А освен това има голям шанс да посети някоя институция.  ;)

А днес - ако някой се опита да направи забележка на вандал, има шанс вторият да му извади нож...  :neznam:
СБОГОМ, GTSofia.info

Здравей, отново, GTSofia.info  :)

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #1581 on: 24.09.2015, 15:38:11 »
Аз ще напиша част от нещата, за които аз съм разбрал (смятам), че са били положителни страни на социализма, а пък ако греша, нека някой ме поправи:

1. Здравеопазването е било в пъти по-добро. Като не говоря за това, че е било безплатно, а за това, че в него не е имало грам бизнес мислене. Днес здравеопазването е превърнато в бизнес, а това е най-неморалното нещо за мен.

2. Храната е била в пъти по-качествена и полезна. Като и тук причината е същата. Днес храната се произвежда само с една цел - печалба. И поради тази причина хората масово ядат продукти, които съдържат неща, които всеки нехимик ще се затрудни да изрече...  :neznam:

3. Днес, 40-50% от цената, която хората плащат за храна отива за печалба на различните елементи от веригата. Храната е едно от жизненоважните неща за съществуването на човека. Защо трябва 40-50% от цената и да отива за печалба на някой? Дори и числото да е 10%, дори 5% - пак питам защо?

4. Престъпността (и като цяло нарушаването на правилата) е била в пъти по-ниска. Да, знам, че официалната статистика от онова време не е вярна и е ясно, че е имало повече престъпност отколкото е била на документи, но пак е била много по-малко от сега.

5. Социалистическото общество е подтискало човешките качества като арогантност, наглост и т.н. Днес те са на почит.

6. Образователното ниво на населението е било в пъти по-добро. Днес голяма част от моите връстници са практически неграмотни (става дума за хора, които са 12 клас).

7. Имали сме много спортни и научни постижения. И въпреки че, доста хора си мислят, че това се дължи на талант, всъщност истината е, че основният фактор е инвестицията в спортни бази и научни центрове. ;)

8. Науката отдавна е доказала, че стресът е една от основните причина за повечето съвременни заболявания. Има силна връзка между психологическото състояние на човека и физиологическото здравословно такова. Имам чувството, че модерното общество нарочно цели неговите членове да са стресирани, защото стресирания човек харчи повече пари (а това е основната цел на капитализма). А едно време нещата са били много спокойни. Завършваш образованието си :arrow: имаш осигурена работа :arrow: и ако спазваш определени правила (които не са чак толкова репресивни) ще си я имаш тази работа до края на живота си  :arrow: по някое време ще имаш възможност да се сдобиеш с жилище и кола (вярно, може да почакаш, ама знаеш, че е сигурно). А освен всичко това - спокойствие навсякъде в обществото (например, без проблем, малки деца са си играели на площадката до блока до полунощ през лятото).

А днес - хората се притесняват дали ще имат работа и в утрешния ден; дали ще им стигнат парите; дали няма да стане поредната криза; дали няма да ги оберат; дали няма да ги измамят някъде; дали няма да им сипят разреден бензин и т.н.

10. И един бонус пример (тъй като сме транспортен форум) - едно време, ако някой тръгне да драска (вандализира) в превозно средство от градския транспорт, от веднага ще се намери човек, който да му издърпа ушите (буквално) и/или да му бие няколко шамара. А също така, ще получи порицание и от голяма част от останалите пътници. А освен това има голям шанс да посети някоя институция.  ;)

А днес - ако някой се опита да направи забележка на вандал, има шанс вторият да му извади нож...  :neznam:
Нищо от горенаписаното не е вярно !!!!!!!!!!Запомнил си думите с които се възпитава дете, като изреклите ги са с ясното съзнание че не може да се върне за да го видиш и съпреживееш ! Явно сериозни комунисти са те възпитавали. Прати ги при мен да си поспорим.
„На света няма по-голяма ненавист от ненавистта на невежия към знанието.” Галилео Галилей.
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1582 on: 24.09.2015, 20:51:13 »
Бих се радвал на коментари по различните точки. За това съм ги и номерирал. :rolleyes:

До някои от нещата, които съм написал, съм стигнал на базата на собствени размишления.

Например, според мен, където след като здравеопазването е превърнато в бизнес, то няма как то да е насочено към човека (хуманно).

СБОГОМ, GTSofia.info

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1583 on: 24.09.2015, 21:00:50 »
Бих се радвал на коментари по различните точки. За това съм ги и номерирал. :rolleyes:

Ще се огранича да ти отговоря само по въпроса за здравеопазването. За да ти отговоря на всичките точки ще трябва да изпиша 12 000 думички.
Само ако си извадиш статистика за инвалидите вследствие на детски паралич, глухонемите, всички тези инвалидизирани хора са вследствие на добрата Българска медицина следваща научните познания на Съветската медицина. Най малкото не можеш да сравняваш медицината от времето на комунистическото управление със сегашната като познания.
Между впрочем искам да отбележа че след прекарани 3 месеца по болници през 2013 година, най отговорно заявявам че болните НЕ могат да обясняват симптомите си на докторите, дори и хора на възраст и висшисти, било то поради беден речник, нечленоразделна реч, и още такива..............., и стари, и млади. А после реват че медицината ни била лоша, или като теб- бизнес ! Всичко е бизнес, щом не е копаене с мотика, защото е елементарно и го могат всички.
« Last Edit: 24.09.2015, 21:03:12 by я л т а »
„На света няма по-голяма ненавист от ненавистта на невежия към знанието.” Галилео Галилей.
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline Stahlgewitter

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1584 on: 24.09.2015, 21:20:00 »
Наистина няма нищо вярно. Жалко е, че млад човек разъждава така. То и за тов н яма бъдеще за България.

1 Здравеопазване- лекари завършили рабфак! Работа за лекарите по разпределение. Дядо ми като "неблагонадежден" работи в Млада Гвардия и Солниците. Плащало се е на ръка масово, заради ниските заплати. Лекарствата- изцяло генерици, дефицит на съвременни медикаменти. Елементарни неща до към 80-те години са били рядкост- например ние у нас имахме комплекти стъклени спринцовки с игли, които се стерилизират и се използват многократно. Е, може да хванеш спин, ама за еднократна употреба няма. Реанимобили? Забрави. Линейки тип Ниса, УАЗ без реанимационно оборудване.

2 Храната- При комунизма цялата система работи за понижаване себестойността на продукцията. От тогава е вица, че в кренвиршите има тоалетна хартия. А може и да не е виц.
3. За да получават тези, които я произвеждат заплата, за да могат да си купуват храна... примерно.
4. Няма такъв филм. По нагъл тип от комуниста нема. Епа нема...
5. Какво каза? Там където се е учила измислена история и е проведена правописна реформа с цел да обезличи българския... Там където по държавен стандарт пишещите машини са с рускта азбука. Там където е задължително да учиш руски...
7. Да много. С допинг. Справка 1988. Е в ГДР и по-страшни работи са се случвали. За бременните плувкини сигурно не си чувал.
8. Това какво да го коментирам. Ако си тъп или конформист няма от какво да се притесняваш. Ако си нормален човек, който осъзнава че живее в извращение, дали не си под стрес?
9. А пък недай си Боже ако слушаш рок, косата ти е дълга или пък си пишеш с чужденец, може да се събудиш на Слънчев бряг (ама тоя до Ловеч), а може и да не се събудиш.
9.

Offline Stahlgewitter

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1585 on: 24.09.2015, 21:24:30 »

Ще се огранича да ти отговоря само по въпроса за здравеопазването. За да ти отговоря на всичките точки ще трябва да изпиша 12 000 думички.
Само ако си извадиш статистика за инвалидите вследствие на детски паралич, глухонемите, всички тези инвалидизирани хора са вследствие на добрата Българска медицина следваща научните познания на Съветската медицина. Най малкото не можеш да сравняваш медицината от времето на комунистическото управление със сегашната като познания.
Между впрочем искам да отбележа че след прекарани 3 месеца по болници през 2013 година, най отговорно заявявам че болните НЕ могат да обясняват симптомите си на докторите, дори и хора на възраст и висшисти, било то поради беден речник, нечленоразделна реч, и още такива..............., и стари, и млади. А после реват че медицината ни била лоша, или като теб- бизнес ! Всичко е бизнес, щом не е копаене с мотика, защото е елементарно и го могат всички.
Абсолютенo вярно! Не се сетих за детския паралич. Може и нагледен пример да дам. Детски паралич на запад се е лекувал много успешно благодарение на ""iron lung". Една машина, която Васко може би е виждал по филмите. Бързам да му кажа, че в България такова чудо не е имало! А ето колко масово се е използвало в щатите:

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1586 on: 24.09.2015, 21:35:46 »
Според мен, да се сравнява медицината от преди 30-40 години и тази днес, през гледната точка на технически и научни достижение е некоректно, дори малко цинично.

Разбира се, че медицината днес е по-добра от тази гледна точка. ;) Но, причината за това е напредъкът, а не политическата система. ;)

Моят довод е, че при капитализма здравеопазването е бизнес. Ако имаш пари - ще те излекуват; ако нямаш - ...... :/

Според мен, здравеопазването трябва да е една от най-висшите ценности в едно общество. Според мен, в него трябва да се влага много и то да е еднакво достъпно както и за най-бедния, така и за най-богатия.

Другото нещо, което не схващам и ако може някой да ми обясни? - защо капитализмът е по-ценен за обществото? Той е ценен само за глупа хора, които трупат и вреди на всички останали, от които се трупа... Не се заяждам. Наистина питам, за да разбера. Ако някой може да обясни с какво капитализмът е полезен за цялото общество?

Както казах, защо значителна част от цената, която хората дават за храна, трябва да бъде печалба за някой? Защо сумата, която се плаща за храна да не бъде само за покриване на разходите за производството, транспорта и продажбата и, и нито стотинка повече?

2 Храната- При комунизма цялата система работи за понижаване себестойността на продукцията.
Да, ама е нямало и едно "Е" (европейски код за хранителни добавки). ;)

4. Няма такъв филм. По нагъл тип от комуниста нема. Епа нема...
Не разбирам добре отговора Ви. Ако имате предвид, че комунистите са били престъпници - може би. Но, аз казвам, че престъпността и нарушаването на правилата сред населението са били много ниски.

5. Там където се е учила измислена история

...

Там където е задължително да учиш руски...
Винаги политическата система влияе върху "писането" на история. Според мен, е малко цинично да се приписва този "грях" само на социализма.

За другото - не виждам нищо лошо. Сега е неофициално задължително да се учи английски.
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1587 on: 24.09.2015, 22:02:03 »
Разбира се, че медицината днес е по-добра от тази гледна точка. ;) Но, причината за това е напредъкът, а не политическата система.
Я си помисли малко, една затворена политическа система може ли да осигури обмен със световните светила в медицината ?
Ето ти един филм на Майкъл Мур, за да си направиш съответните изводи за медицината в капиталистическите държави:

http://www.dokumentalni.com/?p=536

Offline did_ko

• Нямам спирка
  • гигантски радиоактивен термит - мутант
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1588 on: 24.09.2015, 22:17:24 »
И най - ненормалното.Да се прави бизнес с животът на хората е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ С ОСОБЕННА ОПАСНОСТ ЗА ОБЩЕСТВОТО.

Всъщност третият ти въпрос съдържа в себе си отговора на втория.Различните елементи от веригата (разбирай големите търговски вериги и дистрибутори) отсъстваха до края на 80- те години, а всеки производител си имаше собствен филиал, снабдяване.

Според мен всичко е въпрос на манталитета и характера на самият човек.Какъвто си е бил при социализма, такъв ще е сега в новото време.И пак в тази връзка......
Това се нарича престъпление срещу личността на човека.Какво лошо има в това човек да е арогантен.Лошо е, когато това му качество премине в наглост.

Много хубав въпрос, и се чудя защо няма адекватен отговор на пишещия преди мен по темата.А истината е следната - неграмотна тълпа се манипулира лесно, съответно е маша в ръцете на силните на деня.

Много точно казано - то се вижда и в днешно време, а примерите не са един и два  -  след като няма бази за обучение, всеки по - начетен човек ще си търси начинът да се развива. И "Великите" САЩ само това и чакат.под предлог за демокрация и свобода те прилапват и обезличностяват. И след 20 - 30 години се превръщаш в изкукал тъпак, който не знае къде се намира.И това всичко е заради следната причина, описана от Васко.....

Там където по държавен стандарт пишещите машини са с рускта азбука. Там където е задължително да учиш руски...
Доколкото съм запознат Руския език е международно - признат по онова време.По същата логика в сегашно време насила се изучава и Английски.
7. Да много. С допинг. Справка 1988. Е в ГДР и по-страшни работи са се случвали. За бременните плувкини сигурно не си чувал.
Допинг, ама правилният допинг. А в днешно време защо все Българи "гърмят"? Това е доста интересен въпрос. Или и по този параграф сме изостанала нация?
« Last Edit: 24.09.2015, 22:33:32 by did_ko »
Мразя да пиша и говоря за автобусите с марка "Чавдар" в минало свършено време.

Насилственото натъпкване на пътници в BRT  линиите е транспортен геноцид спрямо населението в Бургас

В ГТ Бургас НЕ ДОСТИГАТ АВТОБУСИ

Ако някои пост не ви харесва - можете да натиснете бутона "Информирай модератор".

Offline Stahlgewitter

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1589 on: 24.09.2015, 22:29:54 »
Не беше отдавна времето, когато блесна ярко с познанията си за Второто българско царство и "роднинската" вързка между Добротица, Иван Шишман и Иван Страцимир. Та нещо да ми кажеш за продукта на прословутото соц. образование?

Извинявайте много, ама когато войнишкото възстание в учебник е описано като антифашистка проява, за какво образование ми говорите? Чисто промиване на мозъци! И като ви гледам добре са се справили.

Offline did_ko

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1590 on: 24.09.2015, 22:39:07 »
Не беше отдавна времето, когато блесна ярко с познанията си за Второто българско царство и "роднинската" вързка между Добротица, Иван Шишман и Иван Страцимир. Та нещо да ми кажеш за продукта на прословутото соц. образование?
А какво да кажем за сегашното, от където тръгна и онази вечершното ми избухване.Да ме извиняваш, но не мога да се съглася, в час по Българска История да ми се обяснява, че Ботев е извършил терористичен акт, завземайки кораба "Радецки".Или пък изучавайки История в трети клас да ми се обяснява, че Васил Левски бил заловен от полицаи.Какъв човек е бил Левски? Може би престъпник?! :u4uden:
« Last Edit: 24.09.2015, 22:42:13 by did_ko »

Насилственото натъпкване на пътници в BRT  линиите е транспортен геноцид спрямо населението в Бургас

Ако някои пост не ви харесва - можете да натиснете бутона "Информирай модератор".

Offline Stahlgewitter

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1591 on: 24.09.2015, 22:52:12 »
Сега има десет учебника по История(родинознание  в случая). Освен това имаш достъп до всякаква историческа литература и най-вече до Интернет!Преди имаше един. И в него ти си научил, че Ботев е русофил. А Ботев казва: "Россия, тая мнима защитница на славянството, тя употреблява още по-радикални средства, за да истрие от лицето на земята българските колонии." Комунистите винаги са експлоатирали значимите български личности за свои користни цели. Те и Вазов го пишат заклет русофил, а той пък казва
"О, руси, о, братя славянски,
защо сте вий тука? Защо сте
дошли на полята балкански
немили, неканени гости?"

Offline Stahlgewitter

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1592 on: 24.09.2015, 22:54:56 »
“Всяко тържество на България е смърт за Русия”, пишеше в един брой на “Русь” покойний екзалтиран славянофил Аксаков, за когото се проляха толкова сълзи в Софийското книжевно дружество. “Какви са тия Крумовци, Симеоновци и Борисовци? Разве не можеше и без тях?”… пишеше същий тоя Аксаков на княжеската прокламация към българските солдати, в която се казваше: “Вие, синове и потомци на Крума и пр.” Виждате доколко е жесток бил горещий славянофил. Негова милост желаял, щото ние да се не обърщаме към нашето минало, да заместиме името на Крума, и Симеона с Иван Грозний и с Екатерина Вторая.
Захари Стоянов

"Хамериканци" ли? Помисли пак. Руснаци? Мдааа, това е верния отговор.

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1593 on: 24.09.2015, 22:59:04 »
Извинявайте много, ама когато войнишкото възстание в учебник е описано като антифашистка проява, за какво образование ми говорите? Чисто промиване на мозъци! И като ви гледам добре са се справили.
Всяка една политическа система променя историята в своя полза!!!  ;)

Както и при всяка политическа и властова промяна в сметовната история има заличаване на враговете, така и при социалзима го е имало.

Разбира се, тези неща не са хубави, но те не се грехове само на социализма и за мен е некоректно тези доводи да се използват за доказване на това колко е била лоша тази система. За мен, тези неща се използват от хора, които са се изчерпили от гледна точка на други рационални аргументи.

Това, че някой е объркал нещо или дори не го е знаел, не значи, че може да се правят генерални изводи. И най-големите професори бъркат понякога.  ;)

Смятам, че е излишно да спорим относно качеството на образованието от времето на социалзима. Излишно е! ;)

Имам съученици, които не знаят как се пише името на страната ни или пък на столицата...  :/

:arrow: "българия", "Балгария", "балгариа" :eek:, "софиа" 
:help: :help: :help:

Това са хора, които напролет ще получат диплома за средно образование.

Учителката ни по български език един път ни разказа, че в училището имало деветокласници, които допускали грешки, когато си пишат името.  :eek:

Това е базова грамотност, а какво да си говорим за разбирането и знанията относно някакви малко по-сложни концепции.

Например, преди няколко месеца, един съученик си сменяше батериите на някакво фенерче, но го правеше по странен начин - действаше много бавно, съсредоточено и само с два пръста, а и видимо беше уплашен. Когато някой го потита защо прави така, отговорът беше: "За да не ме удари токът" :eek:

Веднъж бях решил да провокирам част от съучениците си като ги попитах дали биха сложили натриев хлорид в храната си. Както и очаквах, всички казаха "не" като имаше и допълнителни коментари от сорта на "Да бе, да не искаш да се отровя!"; "Да не мислиш, че съм глупав (:crazy:)! Това е отровно." Оставих ги да си вярват...

Любопитно дали някой от тези индивди би взел диплома и за основно образование по времето на социализма? ;)

Аз не подкрепят задължително социализма във вида, в който е съществувал в българската история. Аз подкрепям идеите на социализма (комунизма), защото смятам, че те са пример за по-възвишено общество.  ;)

Но, ако трябва да избирам между това сега и българския социализъм, такъв какъвто се е случил, бих избрал второто.
« Last Edit: 24.09.2015, 23:02:03 by vasko »
СБОГОМ, GTSofia.info

Offline Stahlgewitter

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1594 on: 24.09.2015, 23:02:54 »
На това ти изказване Васко, мога да отговоря само с цитат, защото на мен лично ми е беден речника:
"И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ..."

Offline did_ko

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1595 on: 24.09.2015, 23:07:35 »
Подобни изказвания на Ботев и Захари Стоянов, цитирани от ФЕЙСБУК (най - масовата социална мрежа за американска пропаганда) не са много коректни. Христо Ботев си е бил русофил.

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1596 on: 24.09.2015, 23:12:50 »
Но, ако трябва да избирам между това сега и българския социализъм, такъв какъвто се е случил, бих избрал второто.

Най хубавото на социализма беше, че тъп, прост, или глупав, пак си работеха, съществуваха, и имаха работа ! Как ? Ами другите си ги носеха на гърба !
В живата природа вълците ядат зайци, но зайците не свършват..................
И е въпрос на личен избор да бъдеш в живота заек, вълк, яребица, или каквото си избереш там, схващаш ли.......
А зет ми, на сестра ми съпруг, още през 1970 год. завърши висше география и хидрология само с мастика в кръчмите с преподавателите. После завърши задочно и външна търговия без дори западен език да знае.........някак си започна работа в Булгарплод- шлаеше се в аерогарата да изпраща зеленчуци за СССР.
Това ти е Васко за хубавото образование през соца.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #1597 on: 25.09.2015, 08:15:36 »
Има една приказка, че ако до 20-годишна възраст не си социалист, то нямаш сърце. А ако след това останеш социалист, нямаш мозък. Та за Васко има все още надежда, само че е тъжно,  че млади хора мислят по този начин. Аз съм стажант-учител по БЕЛ и мога да говоря много за пююобразованието сега и тогава, но не виждам смисъл. Само ще спомена, че 90% от журналистите тогава са неграмотни тотално и това може да се види с просто око от тогавашни издания. Сега поне има кой да ги коригира.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline did_ko

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1598 on: 25.09.2015, 12:16:56 »
^ И целенасочено да ги цензурира в изгода на силните на деня.Само не ми казвайте, че свободата на словото съществува реално.Ще дам и пример, който едва ли най - точният, но е доста показателен.

След едно от последните по - силнички земетресения на вратата в дома ми се позвъни.След като отворих пред мен се появиха репортери от БТВ (една от най - гледаните телевизии), и започнаха да задават въпроси, как се е усетило заметресението (живея на 15- ти етаж, може би и друг път съм го споменавал), като провокираха едва ли не допълнително да се стресирам и да получат отговорът, който те очакваха..След спокойният ми и точен отговор, в който те (репортерите) не видяха и капка страх си заминаха. Във вечерните новини гледах репортаж от събраният материал, и с потрес установих, че всички интервюирани са изпаднали в паника след труса, и са тръгнали да бягат от жилищата си (генерално заключение на водещият на новините Юксел Кадриев). И ако това не е цензура, кое е питам аз?

Според мен системата (капиталистическата) е сбъркана, още с възникването си. НЕДОПУСТИМО Е ДА СЕ СМЕСВАТ ПОЛИТИКА С БИЗНЕС, ЕДНОТО НЯМА НИЩО ОБЩО С ДРУГОТО.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1599 on: 25.09.2015, 12:17:35 »
Има страхотна книга в която са описани много важни факти и събития от историята на  България прикривани от официалната наука "Краткосмешна история на България" от проф. Н. Генчев под псевдонима Веранов.  :) Редно е на нейна основа да се направят качествени учебници по история. В тази книга се споменава примерно как Крум вдига сериозно акциза на виното, княз Борис I приема християнството за да спи с византийската принцеса Теодора, Симеон по време на обучението си в Магнаурската Школа среща Кирил и двамата изпиват заедно хонорара за буквите и т.н. Има и интересни изводи за социалния характер на Османската Империя, Ботев и Левски са наречени хаймани и нехранимайковци и т.н.  :yes: :) За съжаление не съм виждал тази чудесна книга онлайн.  :(