Poll

Каква телевизии предпочитате да гледате?

Национални (BNT1, bTV, Нова телевизия, TV7, bTV Comedy...)
58 (28.6%)
Кабелни (BNT2, bTV Lady, Евроком, Diema, Diema 2, Diema Family, Канал 3...)
6 (3%)
Научнопопулярни (Animal Planet, Discovery Channel, Discovery Science, Discovery Investigation, TLC, National Geograpic Channel, Nat Geo Wild, Viasat Explorer, Viasat History, CBS Reality, FLN...)
57 (28.1%)
Филмови (bTV Cinema, Kino Nova, TV1000, AXN, AXN Black, AXN White, Fox Life, DIVA Universal, CBS Drama, HBO, HBO Comedy, Cinemax...)
12 (5.9%)
Музикални (Планета, Планета Фолк, Фолклор ТВ, Фен ТВ, Balkanika, The Voice, MTV, City TV, MAD...)
21 (10.3%)
Спортни (Nova Sport, Ring+, Sport 7, Eurosport, Eurosport 2...)
13 (6.4%)
С висока резолюция (bTV HD, bTV Action HD, BNT HD, Nova Sport HD, Planeta HD, Eurosport HD, Nat Geo Wild HD, Discovery HD Showcase, Luxe TV...)
12 (5.9%)
Друго
6 (3%)
Не гледам телевизия
18 (8.9%)

Total Members Voted: 146

Author Topic: Телевизия  (Read 66076 times)

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
Re: Телевизия
« Reply #440 on: 24.04.2021, 11:08:37 »
Спътниковият капацитет е доста скъпо удоволствие. Поддръжката едновременно на SD и HD версия е оправдано единствено ако имаш дефицит на оборудване. Е, по-малко важните канали, въпреки че са в HD, им се дава доста по-малък битрейт в статистическото мултиплексиране.

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • мразя skyscrapercity com
    • View Profile
« Reply #441 on: 30.04.2021, 19:04:49 »
БНТ имат само един HD канал, БНТ3. Някои кабеларки имат БНТ1HD, но мисля че се прибягва до ъпскейл технология.
Софийско метро, хартиени схеми - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #442 on: 30.04.2021, 20:36:38 »
БНТ имат само един HD канал, БНТ3. Някои кабеларки имат БНТ1HD, но мисля че се прибягва до ъпскейл технология.

Ами на Неосат къщи БНТ1 си е HD и си е с надписа HD до логото БНТ1. Така е и с БТВ + филмовия, комедийния и екшън канала и. При Нова HD е само основната телевизия. Диемите и КиноНова са SD.

Ще видя другите БНТта в какъв формат бяха.
« Last Edit: 30.04.2021, 20:39:20 by ooleg »

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #443 on: 01.05.2021, 12:03:16 »
Всичките 4 канала на БНТ излизат от излъчващият комплекс в HD.  По желание на повечето доставчици се прекарват през формат конвертор и се подават в SD. Ъпскейл се прилага единствено когато се излъчват стари материали или външни за телевизията които по независещи от БНТ обстоятелства са в SD.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #444 on: 01.05.2021, 20:26:07 »
Ама то с личи, кога е HD. SDто се маже по контурите на надписите.

А какво е положението в РТВЦ-тата? По време на предизборната кампания попаднах на едно предизборно студио от РТВЦ Варна по БНТ2 и освен мазната SD картина, по цветовото качество надуших и усещане за аналогово излъчване.

Някога през 2001ра година познавах главната счетоводителка на РТВЦ Варна,  която ми съдейства ако желая да почна работа  техническия отдел. Предстоеше пускането на програма "Море". Срещнах се с шефа на отдела, който ми каза, че се ползват старите боклуци, които са махнати от Сан Стефано 29. Като чу, че се занимавам с хардуер по компютри ми каза, че на мое място не би станал техник точно в РТВЦ Варна. Послушах го.
« Last Edit: 01.05.2021, 22:52:04 by ooleg »

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #445 on: 06.05.2021, 13:04:56 »
РТВЦтата май са към БНТ2. Доколкото знам, се водят БНТ2 откакто втората програма се завърна през 2011 г. Двама колеги са работили в РТВЦ-Варна, но са се махнали и сега снимат свадби, абитуриентски балове и др.
Софийско метро, хартиени схеми - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #446 on: 06.05.2021, 19:30:07 »
Да БНТ2 пуска продукция на РТВЦтата. Мисля, но не съм сигурен0че с края на аналоговата ефирна телевизия спряха регионалните телевизии на РТВЦтата. В общи линии смятам, че в програмно, журналистическо 07 организационно отношение БНР е лидер!
Хоризонт има яка журналистика, БНР има як и структуриран сайт и регионални излъчвания.
БНТ е добре май само технически, а останалото е хлътнало от пазене на властта.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #447 on: 06.05.2021, 19:53:45 »
И технически има какво да се желае, но няма друга медия в България с такава производствена мощ.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #448 on: 24.05.2021, 21:33:03 »
Я да ви питам, дали случайно следите новия сериал на БНТ , който почна преди по-малко от месец - "Порталът"?
Аз по телевизията не съм го гледал, обаче го публикуват в Youtube и снощи гледах първи епизод, а в момента втори.
За любителите на градския транспорт - има много интересни кадри с трамваи, Икаруси, коли по време на шапката.

Изгледах 3 епизода.
Много як сценарий, много свежи идеи! Просто му трябва доста по-голям бюджет за да се раздвижи изпълнението. Идва ми реализирано с малко пари.

Трейлът

Епизод 1
« Last Edit: 24.05.2021, 23:24:55 by ooleg »

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #449 on: 31.05.2021, 23:41:39 »
5ти епизод е направо жесток (в рамките на бюджета)!
Особено яко като показва как ще изглежда НДК преди да са го построили през 79та и как няма да го има мавзолея.
Много добре е пресъздадено и как партиеца от79та става мутра през 2019та.
Неточности има: В залата на конкурса се виждаше надпис "БНР" и то съвременната емблема.
Телевизорът Юность от 79та не е моделът с запаметени канала, а е с ръчен канален превключвател.
И телевизорите Електрон 280Д им е било нужно поне 8 години за да се появят в нечий дом.

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #450 on: 11.06.2021, 17:30:35 »
И технически има какво да се желае, но няма друга медия в България с такава производствена мощ.

Тази мощ се крие в статуса им. БТ е първата теливизия в България, има най-богат архив. За съжаление, архивната дейност при тях е адски куца. хем не публикуват нищо и се борят с онези които пускат от свое име стари записи в youtube, хем не могат да опазят архива си. Един приятел който работи в БНТ разказа как братчедите са откраднали една внушителна част от архива. Освен това помещението където се пазят особено уникални записи от 80те и 90те страда от течове. Влага и течове са нещо недопустимо за подобни места където се съхраняват ленти които лесно се развалят. Така че като не могат да опазят ценните архиви, по-добре да оставят нещата в ръцете на т.нар. youtube пирати. Те поне не проявяват безхаберие.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #451 on: 14.06.2021, 23:41:59 »
Имаше около 90-те години мнение, че трябва архивът на БТ да учреди отделна институция за ТВ архив. Причината е, че монополът на БТ е бил скрепен законово и по тази причина няма как друг да притежава архив освен БТ/БНТ! В момента медиите, които не са съществували през 70-80-те години поради несправедлив закон от сегашна гледна точка нямат архив за онези времена пак поради онзи закон. Така държавата става безпаметна - институцията с архива рядко проявява интерес, а тези дето евентуално биха извадили и пари, чрез него - нямат архив.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #452 on: 15.06.2021, 07:07:59 »
Така държавата става безпаметна - институцията с архива рядко проявява интерес
Е що да няма: Драго Драганов вече трета година прави ретроспекции "60 години БНТ", в "Последният печели" с Орлин Горанов също се ползват доста архивни единици, както и в "История БГ".

Притежанието на архива от БНТ е малка компенсация за това, че тя е генератор на обучени човешки ресурси за новопоявяващите се ТВ. В зората за частните ТВ добре се виждаше неопитността и липсата на професионализъм в изгряващите телевизии. Оттогава са "трогателните" изпълнения на София кабел, СКАТ, Евроком, ТВ2000 и др. с любителски камери в прашни полутъмни стаички. Сега поне двата големи частни играча преболедуваха тази детска болест.
« Last Edit: 15.06.2021, 07:17:39 by blagun »

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #453 on: 15.06.2021, 09:31:18 »
Дори и в наши дни БНТ се използва като инкубатор за таланти, бързо прилапвани в частните медии.
Иначе относно архива информацията на Олег е непълна и частично невярна.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #454 on: 15.06.2021, 10:01:03 »
Аз искам да видя емисията "По света и у нас" от 10.11.1989 г. и съобщението на говорителя за пленума. Какво да правя?
Искам да изгледам предизборни студия от изборите за ВНС.
И?

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #455 on: 15.06.2021, 10:14:51 »
На първо време си задай въпросите където трябва.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #456 on: 15.06.2021, 11:17:21 »
Е именно!
Логично е такава услуга да е свободна , но заплатена. Т.е. би трябвало да е дигитализирана и в зависимост от някакви характеристики да е платена. Дали е за лични цели, дали е професионално.
Подобно например на кадастралната справка за земеделските земи. Имаш акаунт. Зареждаш сума. Има си цени. Правиш каквото можеш спрямо сумата.
Останалото изисква твърде професионални ангажименти.
Ей сега например ако ми дадеш една VHS касета ще ми е почти невъзможно да я използвам. Какво остава да ми дадеш професионален запис на чист СЕКАМ от онези години.
То това беше основен проблем при ползването на СЕКАМ - нямаше техника , защото беше всичко по поръчка.
« Last Edit: 15.06.2021, 11:25:36 by ooleg »

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #457 on: 15.06.2021, 11:39:09 »
Въпрос на време е това, което искаш ти да се случи. Архива дори към настоящият момент се дигитализира. Говорим за милиони часове видео и зависи от финансирането колко бързо ще стане.

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #458 on: 15.06.2021, 11:49:32 »
Е що да няма: Драго Драганов вече трета година прави ретроспекции "60 години БНТ", в "Последният печели" с Орлин Горанов също се ползват доста архивни единици, както и в "История БГ".

Наистина, в тези предавания има доста ценни откъси от архивни предавания. Една от сградите е в Захарна фабрика, някой склад за захар, предполагам. По-важните архиви сигурно ги пазят в основната сграда - "Златния Орфей" и др. По света има казуси с изгубени ТВ предавания, дори доста важни. Като например, италианската Rai не са запазили 3 издания на фестивала "Сан Ремо" от средата на 70те. Едното по щастлива случайност е намерено в архива на испанската TVE, която го е излъчвала навремето. Останалите две ги има само на отделни изпълнения на лауреатите, може дори да не са всички.

Притежанието на архива от БНТ е малка компенсация за това, че тя е генератор на обучени човешки ресурси за новопоявяващите се ТВ. В зората за частните ТВ добре се виждаше неопитността и липсата на професионализъм в изгряващите телевизии. Оттогава са "трогателните" изпълнения на София кабел, СКАТ, Евроком, ТВ2000 и др. с любителски камери в прашни полутъмни стаички. Сега поне двата големи частни играча преболедуваха тази детска болест.

Доста аматьорски предавания имаше. Но и на високо ниво, като например "Нощен магазин" ако се абстрахираме от техническата част, беше на ниво. Имаше и телешопинг предаване където участваха всички топмодели от края на 90те. БНТ между другото, пуснаха собствен аналог на "Нощен магазин". Тия записи като на ТВ 7 дни дали се пазят някъде?

Е именно!
Логично е такава услуга да е свободна , но заплатена. Т.е. би трябвало да е дигитализирана и в зависимост от някакви характеристики да е платена. Дали е за лични цели, дали е професионално.
Подобно например на кадастралната справка за земеделските земи. Имаш акаунт. Зареждаш сума. Има си цени. Правиш каквото можеш спрямо сумата.
Останалото изисква твърде професионални ангажименти.
Ей сега например ако ми дадеш една VHS касета ще ми е почти невъзможно да я използвам. Какво остава да ми дадеш професионален запис на чист СЕКАМ от онези години.
То това беше основен проблем при ползването на СЕКАМ - нямаше техника , защото беше всичко по поръчка.

Не знам на какъв носител е при нас, немските телевизии, ако ти трябват немските новини от 1.11.89, могат дори по мейла да ти го изпратят. След като внесеш необходимата сума, разбира се.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #459 on: 15.06.2021, 15:05:32 »
Винаги съм се чудил как стои въпроса с филмите, които са чужда собственост (примерно европейски, американски и т.н.) и са излъчвани по БТ през 60-те,70-те,80-те години.
Колко време имат право да излъчват даден филм? Например някога по "Милион и едно желание" хората си поискваха интересен филм и пускаха по някой епизод от него. Например "Седморката на Блейк", който от втори сезон БТ го "преквалифицира" в детски, "Арабела", "Летящия Честмир" и др.
Сега подобно предаване няма. Дали лицензите за филми някога са били по-либерални от сега? Сега каки са?