Author Topic: Нощен транспорт  (Read 181853 times)

Offline mitakis

• над нещата
  • Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
Re: Нощен транспорт
« Reply #1340 on: 17.12.2019, 22:26:30 »
Пътувал съм за ~15лв. с такси от Толстой до летището, жената ми върна и ресто до стотинка.
Случвало се е и да няма нито едно такси на Т1 и добре че беше скоро първия 84, за да не вися много...
Напълно нормално е до летището да има публичен нощен транспорт, различен от бакшишите, особено като града се е разраснал до него.

Списък на подвижния състав в София
Трудно е да направиш нещо както трябва, вместо как да е.

Offline wiNt

• Наистина съм луд
  • 9060
    • View Profile
« Reply #1341 on: 17.12.2019, 22:52:46 »
Интересен доклад. Дневният транспорт да не би да е на печалба? Не съм сигурен в цифрите, но май около 50% от разходите му се финансираха пряко от държавната хазна, а отделно останалите загуби от общината.
Таксиджийското лоби явно все още е твърде силно в София, а този същия Контрера (който и да е) не за първи път "внася доклади" против развитието на ГТ.

Offline pepi1997

• Нямам спирка
  • 9060
    • View Profile
    • Email
« Reply #1342 on: 17.12.2019, 22:55:45 »
Интересен доклад. Дневният транспорт да не би да е на печалба? Не съм сигурен в цифрите, но май около 50% от разходите му се финансираха пряко от държавната хазна, а отделно останалите загуби от общината.
Таксиджийското лоби явно все още е твърде силно в София, а този същия Контрера (който и да е) не за първи път "внася доклади" против развитието на ГТ.
За мен трябва да има основните линии на МГТ до 1:00 или максимум до 2:00. Масово ресторанти и заведения работят до 23:00-00:00ч. До 2:00 е напълно достатъчно да има градски транспорт. Между 2 и 4 нощеска нощните автобуси се клатушкат чисто празни. И сега не ми обяснявайте как имало хора, защото това го виждах всяка нощ с очите си.

Offline wiNt

• Наистина съм луд
  • 9060
    • View Profile
« Reply #1343 on: 17.12.2019, 23:04:23 »
В тази връзка може би е добър компромисен вариант главните линии да работят всеки ден до към 1:00 часа, а само петък, събота и неделя да работи отделно нощен от 12:30 до 4:30.

Offline btr95

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #1344 on: 17.12.2019, 23:09:26 »
Нощният транспорт в София със загуба от близо два милиона лева
Нормално е да е на загуба, но СО има достатъчно приходи, за да субсидира нощния транспорт без особени затруднения. Все пак основната функция на транспорта е да обслужва хората, а не да бъде златна мина.
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #1345 on: 17.12.2019, 23:45:23 »
Загубата на нощния към момента е 80 % при това - при увеличени разходи - за км пробег, нощен труд и контрольори, на които също се плащат заплати. За да влезе в норма, трябва да се свали загубата на 50 %, което може да стане изключително лесно с някои подобрения (защото "оптимизации" в акъла на транспортните чантаджии в СО значи съкращение). Дъвкали сме ги многократно. Аз лично ще направя всичко по силите си максимален брой от тези подобрения да се осъществят. Но се съмнявам че ГЕРБ ще имат желание да го направят изцяло.  Има таксиджийски компании, които са обвързани с тях.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline fafan

• View Profile
    • Email
« Reply #1346 on: 18.12.2019, 12:29:55 »
Вътре в Терминал 2 имаше гише за реномирани таксиджийски компании. Там можеш да извикаш такси от проверена фирма. Доколкото знам тази практика се прилага на много места по света и чужденците които кацат би трябвало да са запознати... Не знам дали работи нощем...

Такава практика с фишове и гише не знам да има някъдето другаде, поне на летища на които съм бил нещата са под контрол и нелегални таксита не припарват в районите на летището, затова и няма нужда от такива усложнения. Системата е объркваща, откровено казано видеоклипчетата които се прожектират по мониторите на софийското летище и обяснява тези наши локални особености не знам някого да са упътили. Където съм бил на летище има стоянка, махаш или свиркаш и се качваш и знаеш че няма да те одерат с трицифрена сума до центъра. Напоследък се ползват и приложения за мобилни телефони, които даже ти показват предварително цената до мястото където искаш да отидеш и на няколко пъти ми се е случва вече шофьорите да ми връщат пари, защото таксиметъра показва малко повече отколкото приложението. Това в България не знам някога дали ще ми се случи.
« Last Edit: 18.12.2019, 12:32:13 by fafan »

Offline Dragon

• Administrator
  • Нямам спирка
  • Администраторът бонбони не пие!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 202143037
    • View Profile
    • http://gtsofia.info/
    • Email
« Reply #1347 on: 18.12.2019, 12:54:11 »
Вече почти няма копърки покрай летището, за разлика от гарата, и мисля че имаше и табелки на къде са такситата.
GTSofia.info - Любителски страници на градския транспорт в София
Forum.GTSofia.info - Любителски форуми на градския транспорт в София

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1348 on: 18.12.2019, 12:59:08 »
Като цяло градският транспорт, в това число нощният, са обществена услуга и основната им цел не е да излязат на печалба. Дълбоко се съмнявам, че в друга столица нощните линии са на печалба. Факт е, че доста хора научиха нощните автобуси и ги ползват, аз съм един от тях. Даже има моменти, когато всички седящи места са запълнени.
Колкото до транспорта до летището, със сигурност ще има пътници - има полети, които кацат в 2-3ч. през нощта и такива, които излитат 5-6 сутринта, и за тях си обречен да ползваш такси или кола. Такситата наистина не са скъпи, но не се знае на какъв ще попаднеш. Ползвам само и единствено, ако за полета няма удобен градски транспорт. Последният път - шофьорът "забрави" да завие към Цариградско и леко удължи маршрута. На мои приятели пък бакшиши са отказвали курс летище-Младост-2 неведнъж.

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #1349 on: 18.12.2019, 13:23:25 »
Много хора не проумяват, че обществения транспорт не е услуга, която трябва да е на печалба. Задължение на всяка община в голям град, най-вече столица е да осигури на населението начин на придвижване по всяко време, така че нощният транспорт е задължителен, а не пожелателен. Такива са такситата, те са пазарен принцип и ако искат возят, ако не искат - не возят. Години наред София беше единствената ЕС столица без нощен транспорт, просто защото някой си беше решил така, а не защото не ни трябва  ;)

Offline dj_the_bus

• Skype Me™!
    • View Profile
    • Николай Попов
    • Email
« Reply #1350 on: 10.01.2020, 00:00:06 »
Абе хора то няма планова политика за транспорта вие говорите за битови проблеми... Тва как се издържа и балансира обществения транспорт от системния регулатор и местните администрации сме го коментирали. Вън от темата е но София, ЦГМ, СО трябва да си направи цялостно преразглеждане на транспортната схема. В това число влиза и бъдещото планиране на 5+5 години примерно. Това е за маршрути, но и за возила.
Конкретно за нощния транспорт- най-вероятно е популярен. Но СО трябва да балансира сред интересите заради такситата. В България такситата са абсурд- социална возия, по-евтина от градския транспорт. Същата е нерегулирана от липса на капацитет, желание и възможности. От друга страна- оправянето на тоя батак в национален мащаб ще създаде много безработица и социално недоволство. Иначе би било умно, ако СО беше планирало в бъдещо развитие на нощните линии. Почва с автобуси, с времето като се популяризира да пусне за вечерите петък-събота и събота-неделя метро (Младост/Дружба-Обеля-Витоша) и нещо, като шатъли на час към по-отдалечените места (Витоша-Драгалевци-Симеоново, Витоша-Драгалевци-Бояна) и трамваи, като 5, 11 и тн.

Offline bonbon

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1351 on: 13.03.2020, 12:44:00 »
Фандъкова каза, че вероятно нощният транспорт ще бъде временно спрян заради извънредното положение в страната.

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #1352 on: 13.03.2020, 15:29:27 »
Сега е моментът, в който наистина нощният транспорт трябва да бъде спрян.
Близо 3000 мои снимки от 2007 г. до днес.
https://www.flickr.com/photos/147931689@N02/

Offline iashu

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1353 on: 13.03.2020, 16:02:14 »
и хората, които не са разбрали за това спиране да останат да мръзнат по спирките и да им се обострят симптомите...

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1354 on: 13.03.2020, 16:25:10 »
При затворени заведения, клубове и т.н., преминаване към работа от къщи и т.н. пътникопотокът на нощния транспорт ще е много малък и не е оправдано да работи.  :rolleyes:

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #1355 on: 13.03.2020, 16:55:47 »
При извънредно положение хората трябва да са с достатъчно акъл в главите да знаят, че освен ако имаш неизбежна работа, не трябва да си навън.

Offline Dimitar155

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #1356 on: 13.03.2020, 17:22:41 »
Това временно спиране ще бъде точно толкова временно, колкото едноколовозното трасе на Скобелев и спирането на тм6.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1357 on: 13.03.2020, 18:53:42 »
Алтернативната опция е да има голям брой празни курсове само с шофьор и контрольор  и в най-добрия случай епизодично да има някой и друг случаен пътник докато не работят заведения, клубове и т.н. и много хора работят от къщи и нощният транспорт да бъде обявен за неефективен. По-добре е временно спиране вместо неоправдани разходи и риск да бъде компрометирана самата идея за нощен транспорт и възстановяването му да стане почти невъзможно.  :rolleyes:
« Last Edit: 13.03.2020, 18:58:50 by V.Peichev »

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1358 on: 13.03.2020, 20:54:13 »
и хората, които не са разбрали за това спиране да останат да мръзнат по спирките и да им се обострят симптомите...
Да , то днес е много студено . Само + 19 . А и тия със симптомите трябва да си стоят в къщи .

Offline hitar_potter

• View Profile
« Reply #1359 on: 13.03.2020, 21:28:51 »
Единствено се надявам да не забравят да го възстановят като се нормализират нещата  :D
... се пишат и абсолютни дреболии кой минал на червено, кой какво си е говорил по телефона и тем подобни.