Author Topic: Молове, хипермаркети и други магазини  (Read 445633 times)

Offline UMSofia

• Наистина съм луд
    • View Profile
Щеше да е добре НИМ да е в сградата на ЦУМ, а не в покрайнините на града в резиденция "Бояна". Както ЦУМ, така и Халите, отдавна са приватизирани за жълти стотинки и са в частни ръце. В прехода ни заблуждаваха, че не трябва да има общинска и държавна собственост, всичко трябва да е в частни ръце и ще станем Швейцария на Балканите. Като сме се продали на корпорациите и олигархията, сега ще им слугуваме. В случая, какво може да направи общината или държавните институции? Могат да изискат запазване на ценните архитектурни елементи на сградата и запазване на предназначението ѝ на търговски център. Имотът е частен, сделката е търговска между две частни компании и толкова.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
Преди около 10 г. Иван Костов каза, че след като МОЛ-овете са изместили смисъла от съществуването на ЦУМ е по-добре (по онова време мисля на власт беше кабинетът Борисов I) държавата да си откупи от Гергов обратно ЦУМ и в него да бъде разположен НИМ. Разбира се нищо подобно не се случи.
Държавата даде наистина десетки милиони лева на Гергов, но не за да си върне ЦУМ, а за дупката във Варна. 43.2 млн. лв за голата дупка в центъра на града.
https://www.clubz.bg/92605-dupkata_vyv_varna_za_43_mln_lv

Аз живея от 5 г. в София и в ЦУМ съм влизал само да ползвам тоалетните. Не съм се качвал нагоре от 1990 г. Обаче като гледам какво мъртвило е - не изпитвам нужда да го оглеждам.

P.S. През 2010 г. е спрягана идеята за това НИМ да иде в ЦУМ! В статията се уточнява, че идеята не е на Костов, а на арх. Владимир Агов, който е брат на Асен Агов.
https://webcafe.bg/newscafe/1967766600-tsum-priyutyava-nim-v-zamyana-na.html
Е както се видя, държавата си хареса дупка, вместо сграда на НИМ
« Last Edit: Yesterday at 15:33:10 by ooleg »

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
В ЦУМ от втория етаж нагоре са офиси. Освен, че сградата е частна, едно местене на музей не е никак евтино!
Превръщането на Халите в музей също е тъпо. Халите са си хали, покрит пазар, както е по целия свят. Това, че досега не са управлявани добре, не означава, че няма търсене към такъв тип магазини.

Offline New_Passenger

• Наистина съм луд
  • мразя skyscrapercity com
    • View Profile
Спомням си какво искаха да направят там в началото на 2020 г. Студио за татуировки, студио за тайландски масаж... Глупости! Направо дискотека да направят там, култово заведение!
В ЦУМ вече имаше малка експозиция, България на длан или нещо от сорта.
Софийско метро, хартиени схеми - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Халите ги затвориха за ремонт мисля още 84та или 85та, по същото време като ЦУМ, отвориха ги чак след 15-16 години, бях втори курс студент...
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
Халите ги отвори Стефан Софиянски след сделка с частен инвеститор. който всъщност така и ги получи да са частна собственост.
Извършиха ремонта за своя сметка и получиха мажоритарен дял от халите.
За тази сделка  Софиянски беше съден и оправдан.
Става въпрос за сделка с израелската фирма "Аштром". Понеже сагата е дълга ето някакъв етап след първа инстанция на съда.
https://www.mediapool.bg/sadat-opravda-sofiyanski-za-sdelkata-s-halite-news118246.html

Аз много добре си спомням какво представляваха Халите от зората на демокрацията - 90-92 ра година.
Причината е, че не съм софиянец и така да се каже изпитвах някаква окултна възхита към всички места от 90-та година, които са влизали в медиите. Съответно много внимателно съм запомнил детайли и от "града на истината" и от централната част като съм се разхождал по софийските улици.
Халите през тоя период бяха един 100% мръсен строеж. Нямаха покрив или беше изпочупен. Някакви найлони отвътре захлупваха дупките наместо прозорци. Общо взето всичко беше леш с изключение на страничните оригинални зидове.

Чакай да потърся снимки...
Интересно е, че откривам снимки от времето на войната , но не и на 80-90те години.
« Last Edit: Yesterday at 22:06:42 by ooleg »

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Софиянски продаде 75% от халите, така се гарантираше, че ще се запазят като хали. Г-жа Фандъкова продаде останалите 25% и вече е почти невъзможно да се контролира собственика.
Помня, че халите ги бяха отворили за някаква коледа, било е 1993-95г., бяха сложили сергии вътре и беше като на открито, настилката от чакъл/сгурия, нямаше врати и покрив.
ЦУМ работеше в началото на 90те, много обичах да се возят на ескалаторите, понеже никъде другаде нямаше работещи. Може би през 1996-97 го затвориха за ремонт докъм 2002г.
Като цяло през 90те беше пълно с такива „замразени” строежи и ремонти, освен Халите, не работеше магазин София по диагонал, банята. В Младост-1 също имахме Хали и го затвориха за дълго и после стана Мобиком. На пазара пък имаше изкоп за голям супермаркет, който откара 15 години. Помните на мястото на мол София какво беше. Просто времето беше такова, че големите магазини затвориха, процъфтяха малките магазинчета  по мазета, гаражи и апартаменти. Чак след появата на чуждестранни вериги като Метро и Билла през 1999-2000г. почнаха пак да отварят големи магазини.

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Това беше втория ремонт на ЦУМ. 85та беше първия, но ескалаторите си ги имаше и преди него. Иначе ескалатори освен в ЦУМ, имаше само на гарата, които почти никога не работеха, и в НДК, но там достъпът беше ограничен.
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.