Author Topic: ПОЛИТИКА=?  (Read 375687 times)

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: ПОЛИТИКА=?
« Reply #4200 on: 23.04.2021, 10:44:09 »
Айде да не ги пробутваме тези тъпотии , че добрия чичко Бойко ни отървава от руската зависимост!
Всичко свястно относно Газпром дойде от ЕС и антимонополното дело. Само България почти не използва тази си възможност и лижеше слюнчестата следа на Газпром.
Борисов построи за наша сметка Руски поток през България, да може Газпром да си доставя газта на сръбските приятели.
Борисов допусна и военна техника за Сърбия през НАТО-вското въздушно пространство на страната.
Да продължим и нататък!
България не изгони руски дипломати след отравянето на Скрипал!
Нещата са още по-отвратителни, защото част от отровителите на Скрипал от съветско-руското ГРУ по-рано през 2014-2015 г. извъшват нападение с нервно-паралитичен агент срещу БЪЛГАРИНЪТ Емилиян Гебрев!
Този случай е потулен едно с Борисов, второ с Даниел Митов (ужким НАТО-виста, който е външен министър на Борисов)!
Ако слъчаят не беше разкрит от Белингкат нямаше и до ден днешен да знаем за него!
Нещо повече, човекът на Пеевски и Борисов - "ти си го избра" Сотир Цацаров се опита да ни пробута тъпата идея за руколота и за кафето на Емилиян Гебрев. И разбира се пробута тезата за хлор-перифос-а.
Тая идея за хлорперифоса е изключително тъпанарска, поради простата причина, че се това е инсектицид масово използван в земеделието като инсектицид!
Не само масово използван, но го използвам и аз за да пръскам черешата срещу червейчета!
Има супер остра миризма.

Да припомним и настоящия скандал с Чехия и заради мазането на телевизиите бас ловя, че повечето хора не могат да схванат!
Преди отравянето на Гебрев, той държи военна продукция в чешки скалад, който е взривен от ГРУ. Част от хората после посягат на живота на Гебрев, друга част отравят СКрипал и дъщеря му!
Смята се, че се е целял взрив и в България.
Да припомним също така, че апетит към Дунарит, който е собственост на Емко (демек на Гебрев) има Делян Славчев Пеевски!
И той заедно с държавата, респективно Борисов-ГЕРБ всячески се опитват да му вземат собствеността и да я дадат на офшорката на Пеевски!

И отделно от руската тема!
Слави Трифонов, дефакто е основния двигател, за загубата на изборите от СДС и Иван Костов през 2001-ва година.
Това беше главната опозиция на правителството.
Само, че няколко години след това, той беше приятел с Борисов (виж историята за киното и срещата с Иван Костов от изписването на Борисов от СОфиямед)!
Така, че хайде ако ще спекулираме с Овергаз , да сложим и приятелят на Слави от онова време от Банкя!
Изключително са гнусни тези нагласянки на верни факти с цел да се измие тоалетната!
« Last Edit: 23.04.2021, 11:00:34 by ooleg »

Offline stankos

• Нямам спирка
    • View Profile

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4202 on: 23.04.2021, 13:28:31 »
Слави Трифонов, ...

https://gergiovden.eu/%d0%b7%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d1%81/%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b8%d1%8f/

Това през предното десетилетие, когато нещата бяха така

пуска ли го?

Хубавото е, че такова чудо като това, случило се през последните 5 години едва ли някой можеше да си представи!

А що се отнася до сегашната му позиция - смятам, че никой човек, който държи да е нормален (а не да се извращава срещу пари) няма как да отрече, че нещата по времето на Борисов 3 отидоха да Тодор Живков през 89-та г!
Парламента се премести в партийния дом с комунистическите символи и най-лошото се превърна почти с парламента от 88-ма.
« Last Edit: 23.04.2021, 13:32:02 by ooleg »

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4203 on: 23.04.2021, 13:45:00 »
Поне не се оправдаха прогнозите за коалиция ГЕРБ-СДС и ИТН. На мен ми се виждаше като доста вероятна, но е похвално, че не поддадоха. Сега изглежда, че ще се върви към нови избори. Евентуално правителство на ИТН, с подкрепа на ДБ, ИСМВ и БСП не би имало дълъг живот, тъй като БСП ще им извива ръцете и няма да допуснат сериозни реформи. Все пак по-добре да направят правителство, отколкото веднага да върнат мандата и да се върви към избори през юли. Защото ГЕРБ, ДПС и БСП си запазват позициите и е твърде възможно да постигнат по-добър резултат. Патриотите сигурно ще се обединят и ще влезнат, ДБ ще има горе-долу същия резултат ( за съжаление, надали могат за такова кратко време да постигнат скок в подкрепата, след като в провинцията са напълно непознати). На ИТН това им е максимумът, и на следващи избори не е сигурно, че ще имат толкова добър резултат. Вече някои хора ги хейтят, че са отстъпили за мажоритарния вот. Плюс отказа от мандат също не им носи точки. ИСМВ едва ли ще влязат.
Най-добре е да има правителство с мандата на ИТН и да изкарат максимум една година, да разкарат калинките на ГЕРБ и да направят някакви реформи в икономиката и здравеопазването.

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4204 on: 23.04.2021, 14:58:01 »
Няма да има нови избори, поне до края на лятото, а смятам и през цялата 2021 г.
Убеден съм!
Както казах - правителство с мандата на ИМВН!
Премиер Хаджигенов. В краен случай - Ренета Инджова.

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #4205 on: 23.04.2021, 15:12:27 »
Както казах - правителство с мандата на ИМВН!
Премиер Хаджигенов. В краен случай - Ренета Инджова.

Няма да стане !
„На света няма по-голяма ненавист от ненавистта на невежия към знанието.” Галилео Галилей.
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4206 on: 23.04.2021, 15:33:17 »
Ренета Инджова очаквам да е кандидатът на ИТН. Друг вариант е да намерят някой военен, забелязал съм, че Слави се възхищава от разни военни, вкл. от Румен Радев.

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4207 on: 23.04.2021, 16:26:02 »
Ренета Инджова очаквам да е кандидатът на ИТН. Друг вариант е да намерят някой военен, забелязал съм, че Слави се възхищава от разни военни, вкл. от Румен Радев.

Мисля, че ИТН няма да вземе мандата с мотива, че ще е нужна подкрепа от ДПС или БСП, което за тях е недопустимо.

Offline Sixkiller

• Защо пиша толкова много?
  • Стига фира!
    • View Profile
« Reply #4208 on: 23.04.2021, 20:35:26 »
И аз оставам на мнение, че ще има правителство. Или с мандата на ИТН, или с този на ИСМВ като трети мандат - в най-логичния случай с подкрепа от ДПС с идеята за недопускане на ГЕРБ и БСП във властта. Това е и относително разумен временен вариант. Нови избори с променен изборен кодекс биха дали дори още повече преднина на някой от новите партии, ако продължават в същия законодателен дух, както до момента.

Патриотите сигурно ще се обединят и ще влезнат, ДБ ще има горе-долу същия резултат ( за съжаление, надали могат за такова кратко време да постигнат скок в подкрепата, след като в провинцията са напълно непознати).
Това е факт, а ДБ дори биха постигнали значително по-нисък резултат, най-вече поради заявките за клиентелизъм и лобизъм, които дават от самото начало. Това в провинцията не минава и е съвсем нормално никой да не ги подкрепя.

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4209 on: 23.04.2021, 22:14:12 »
Аз разбира се не съм съгласен за клиентелизма и лобизма. По принцип още Реформаторския блок беше в подкрепа на  Uber. Така, че това си е позиция още от онези времена.
Аз по принцип съм противник на Максим, но не на Uber без да съм спец по темата.
Просто се дразня (при Максим от това,  че събира главно руснаци). Мразя фирми, които са пълни само с чужденци от една националност в чужда държава. Отделно има до нас един руснак,  който има Максим кола с пернишка регистрация,  която отдалече прилича на бричка.
Т. е. според мен нещата опират до детайлите,  а не до принципа.

Така.
Що се отнася до "провинцията", аз съм убеден,  че след 10-14 дни след като няма да има правителство на ГЕРБ , дори да се за влече Борисов с няква джипка примерно по Родопите, те ще се случват същите циркове.
Даже съм убеден, че ако раздава пари от новата си джипка без да работи държавна работа пак по много места ще настава радост. Електората сще се кефи да му дават дори само за да е по телевизията.
Та какво ДБ по онези земи?!
Повече ме притеснява друго.
Телевизиите ще продължат ли да се влачат с мокра следа пред Бб и да му пускат преки излъчвания от фейдбука?! Това егати и самоунижението.  Някой да те игнорира и ти да му излъчва в новините фейсбука!

Просто се чудя как. "Хоризонт"  достигна нивото на Свободна Европа, а телевизиите са по-зле и от едно време.
През комунизма имаше пропаганда, но и висок стил.
Сега БНТ, БТВ и Нова са тъпи, все едно са назначили хора с ментални дефекти.

А най-забавното от всичко,  е че в момента ГЕРБ са едновременно управляващи и опозиция! Ако я карат така няколко месеца ще идат в лудница.

Offline stankos

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4210 on: 24.04.2021, 08:23:31 »

По-скоро бих заложил на този, а не на стари муцуни, ама ще видим!
https://www.google.com/search?q=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84.+%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8A%D1%80+%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2+%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%BE%D0%BD&client=avast-a-1&sxsrf=ALeKk029dZZ9l5BoGcnf0pKpFXXIihCewQ:1619241498188&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiI67fSkJbwAhUahv0HHSK7CU0Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1280&bih=657

Патриотите ( ВМРО,НФСБ,Възраждане и евентуално Воля), ако успеят да се споразумеят могат да стигнат до четвърта, а не бих се учудил и до трета политическа сила !

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4211 on: 24.04.2021, 10:50:09 »
Аз не очаквам Слави да определя премиер, а да го подкрепя с друг мандат.
Освен това Ренета Инджова преди над 10 години беше кандидат за президент от ДПС. Това я прави подходяща за правителство със сложна подкрепа от 10 места.

Възраждане нямат причина дето са се били на протеститесс полицията,  да се обединяват сега с МВРО и НФСБ дето гледаха с кеф от партийния дом.
Освен това да не забравяме,че Копейкин и Магарешки се бяха усряли във Варна и се мразят.

https://topnovini.bg/novini/643227-savetnikat-kostadinov-sam-si-e-izprosil-yumruka-na-mareshki
« Last Edit: 24.04.2021, 10:52:23 by ooleg »

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4212 on: 25.04.2021, 12:17:20 »
Да прочетем малко за социалната политика на Хитлер, и да разберем какво значи социализъм:

https://iskamdaznam.com/tova-koeto-sigurno-ne-se-znae-za-hitler-i-nacistka-germanija/?fbclid=IwAR0UxC8XJVfKXzabbBm7PNCLzqnABKruNlXO_lTZLIf-pDsRExjJjgFdb_g
„На света няма по-голяма ненавист от ненавистта на невежия към знанието.” Галилео Галилей.
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4213 on: 26.04.2021, 23:03:11 »
Доста гнусна нацистка пропагандна статия!
1. Същата "борба" с банкерите можеш да препишеш и на комунистите! Даже "по-добра"! Направо няма банки. Има само БНБ и ДСК! Пфу! И с експлоатацията можеш да им пишеш борба! На тая логика!
Туй, че се краде чужд труд и пари - дребна подробност!
2. Хитлер изкоренява безработицата и създава процъфтяваща икономика.
Мда, няма безработица! Има само щастливо бачкащи работници и робски труд. Ще замижем, че шансът да си от робите не е малък.
3 Хитлер показа уважението си към жените, децата и семейните ценности.
Шъ съ направим на луди, че не е имало "кристалната нощ" и не са изпочупени витрините на еврейските магазини!
То от уважение обаче!

Едни уважавани жени!
И още уважение:

Извинете, някои от снимките показват "семейните ценности" и защита на традиционното семейство.
Често се е ползвала химия за по-качествена "защита"

4. Стремеж за опазване на околната среда и животните.

Разделно събиране на отпадъци!

Тука околната среда е опазена от зарази при гнилостния процес чрез кремация

5. Хитлер изрично забранява експериментите с животни (Вивисекцията).

а да, извинете казахте животните!
Уфф много съм тъп, пак се обърках!

6.
Хитлер е финансирал ценни научни изследвания в областта на технологиите за „свободна енергия“.

Например инвестицията в Норвегия във ВЕЦ Веморк! Там се е опитвал просто да направи бистра водица с цел да стопли света чрез изпускане на много свободна енергия.

7. Немските работници водели отличен живот.

Горните снимки доказват това!

И така нататък!

Аз просто се чудя, как седите и си мълчите!
Да не забравяме и защитата на животните и околната среда в психиатричните клиники. От видни еколози като Д-р Менгеле и т.н.
Абе в общи линии мразим комунистите обаче онзи социализъм си ни е в душичката!

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4214 on: 26.04.2021, 23:08:37 »
Няма да споря, това е след 1940 г.
А статията не е нацистка пропаганда, а истина.
И кой в кво вярва и го интересува си е негова работа.

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4215 on: 27.04.2021, 00:56:39 »
Абе те снимките са фалшиви, пък писаното в тъп сайт е истина!
Слава бигу чат пат ме хваща любовта по следенето на частни от историята на нацисткия режим в детайли.
Преди 10 години в детайли изчетох книгата за опитите за построяване на ядрен реактор.
Иначе "Да",  първото ТВ излъчване е от олимпиадата в Берлин. Слава-бог не им е хрумнало на тези научни апологети, че не им трябва тежка вода. По точно са сбъркал сметките за един материал. ГРАФИТ.  Ако бяха верни и бяха с хванали,  че тежката вода само ще ги забави тези еколози на света щяха да са пръснати доста мегабекерела по разни места.
И да, тези учени, създали работнически рай в своя райх,  са поизгонили доста учени, включително най-великият,
 който просто им се е изплезил.

П. С. Иначе е впечатляващо как гербсджиите съчетавате по един удивителен начин национал и обикновен социализъм в една партия. Сигурно засрамените потомци на Хитлер във ФРГ биха пораздали глоби за тези статии. Ама тука знаем по-добре в България!
« Last Edit: 27.04.2021, 00:59:42 by ooleg »

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4216 on: 27.04.2021, 12:20:54 »
Не знам какво те кара да сравняваш социалната политика, с военната политика ? Вероятно манията ти да си важен.
Ми сравнявай :

Днес, 27 Април 2021 год., се навършват 72 години от създаването на лагера "Белене"❗️
📌Концлагерът „Белене” е създаден с поверително постановление на Министерския съвет от 27 април 1949 г. Министър-председател по това време е Георги Димитров, който обаче се лекува в Москва, а правителството се ръководи от Васил Коларов;
🗓През юли 1949 г. от лагера „Богданов дол” край Перник са прехвърлени първите лагеристи на остров „Персин”, които започват изграждането на землянки и бараки в източната част на острова на място, което е наречено „Втори обект”;
🗓През есента на 1953 г. лагерът е закрит. Това е в резултат на смъртта на Сталин (март 1953 г.) и следвайки съветската политика, която отслабва политическите репресии и освобождава голям брой лагеристи в Гулаг;
🗓През ноември 1956 г., веднага след започналото Унгарско народно въстание, комунистическият режим в НРБ начело с Тодор Живков отново отваря лагера „Белене”. В него отново са въдворени без съд и присъди противници на режима като най-многобройни са бедните и средно заможни селяни, които по това време се съпротивляват срещу насилственото отнемане на земята;
📎Женската част на концлагера „Белене” се е намирала на по-малкия остров Щурчето, в която са въдворени земеделки, анархистки, троцкистки и др.;
🗓През лятото на 1959 г. Политбюро на ЦК на БКП взима резение за закриване на лагера, след като министър-председателя Антон Югов дава интервю през чуждестранни журналисти, в което заявява, че в България лагери не съществуват;
🗓През август-септември 1959 г. с част от лагерната администрация на „Белене” МВР-ДС създава нов секретен лагер – Трудовата група край Ловеч, за което тогавашният министър на вътрешните работи ген. Георги Цанков докладва устно пред Политбюро начело с Тодор Живков;
🗓От септември 1959 г. на мястото на концлагера „Белене” започва да функционира затвор, в който от страната са прехвърлени редица политически затворници;
📎Някои лагеристи от „Белене”, предимно земеделци, са задържани без присъди в затвора „Белене” до 1960 г., когато са освободени, след като са „приобщени” и принудени да декларират, че няма да предприемат действия срещу комунистическата власт;
🗓От есента на 1959 г. до края на 1961 г. труповете на убитите в лагера „Слънчев бряг” край Ловеч са заравяни на остров Предела, намиращ се на югоизток от основния остров Персин;
🗓През 1985 г. концлагерът „Белене” отново е отворен, като в него са изолирани без съд и присъди малко над 500 турци, съпротивляващи се срещу насилственото преименуване, което комунистическият режим начело с Тодор Живков предприема. Някои от лагеристите остават в „Белене” до средата на 1987 г.;
🗓След 10 ноември 1989 г. комунистическият режим се опитва да прикрие следите си за престъпленията в „Белене”: От архива на Министерския съвет изчезва оригинала за създаването на лагера, но години по-късно журналистът Христо Христов открива дубликат от решението в архива на ДС. Комунистическият режим не запазва и архива на лагерната администрация;
📎В най-подробното изследване, посветено на лагера – книгата на Борислав Скочев „Концлагерът „Белене” авторът установява, че най-малко 15 000 души са преминали през това зловещо място;
🗓Първото посещение на остров Персин се извършва от бивши лагеристи в края на месец април 1990 г.;
🗓Първото поклонение на „Втори обект” се извършва в началото на юни 1990 г. и се превръща в заключителен митинг на опозицията от СДС преди първите свободни избори на 10 юни същата година;
📎Десетки са мемоарите на бивши лагеристи, в които те описват преживяното в „Белене”. Първата такава книга „Белене – островът на забравените” е издадена през 1983 г. в Белгия от бившия лагерист Недялко Гешев, който успява да избяга от лагера през 1956 г. През 1990 г. бившият дипломат Стефан Бочев издава в България своите мемоари „Белене – сказание за концлагерна България”;
📎Множество документални филми са заснети за и на „Белене”. През 2017 г. в поредицата „Отворени досиетата” БНТ 📺излъчва филм с последната жива лагеристка от „Белене” Цветана Джерманова;
🗓В края на 2017 г. фондациите „Остров Белене”, „Истина и памет” и Културен център „Евгений Босилков – Белене” създават пътуващата изложба „Свидетели: Памет за концлагера „Белене”, която се представя в страната и чужбина.
🗓През 2000 г. представители на БЗНС започват изграждането на паметник на "Втори обект", който остава и до днес незавършен;
🗓През януари 2017 г. Министерският съвет прехвърля земята на "Втори обект" на община Белене, за да може тя заедно с фондация "Остров Белене" да работи за изграждането на Мемориал на жертвите на комунистическия режим на мястото на бившия концлагер. Подготвен е идеен проект за мемориалния комплекс, за който обаче няма осигурено финансиране."

Ето ти още една изповед :

Лагерът в Ножарево

В. Х. от Силистренско

В. Х. от Силистренско разказва:
„Бях на 18 години през 1973 година, когато ме взеха от село и ме отведоха в окръжното МВР в Силистра да подпиша протокол, че няма да напусна обекта. Какъв обект и защо? Обяснения не ми дадоха. „Въпроси не задавай, тука ние задаваме - ти си длъжна да отговаряш и да изпълняваш."
Закараха ме в Ножарево - в лагера. Бяхме около 120 жени, всички все леки жени ни водеха, а баба Анастасия беше на 82 години - много добра жена, вярваше в Бога, затова, беше в лагера. На всички помагаше. Баща ми беше емигрирал в Канада - но това по-късно разбрах. С майка ми знаехме, че са го убили на границата при опит за бягство. Там имаше други момичета с роднини зад граница. На Сибила беше избягал съпругът й и това й беше вторият лагер. Някои бяха заради връзки с чужденци, а имаше и по политически причини. Имаше и жени с деца - от чужденци. Биеха децата.
Живеехме в две къщи на по два етажа, с четири стаи на всеки етаж. Отначало работехме в цех за производство на папурени чанти, а после преправиха една конюшна в предачен цех към завод „Дружба". Работехме на три смени - без почивен ден. Първата от 5 ч. до 14.30, втората от 14.30 до 20 часа, и от 22 до 5 ч. Не помня колко беше нормата, но беше много голяма - едва смогвахме, ако не я изпълнехме - наказание.
За всичко ни наказваха, непрекъснато ни наказваха - ако те видят да говориш с някои от секционните майстори, ако отидеш да си купиш хляб, ако не си изпълниш нормата. Бой, много биеха. Лишаваха ни от храна, от кореспонденция, от записи. Могат майка ти и баща ти от другия край на България да дойдат и да не те видят. Нямаш хляб, излезеш да си купиш - опит за бягство. Подписва се протокол, че си напускал обекта. Ако три пъти напуснеш обекта, по член 272 от наказателния кодекс те осъждаха и хоп в Сливенския затвор. Можеш да влезеш в лагера по чл. 14 и да не излезеш от затвора. Момичетата не издържаха и бягаха. Бягаха до окръжния град, напиваха се и Пайряза отбиваше и ги получаваше като колетна пратка. Всички ги връщаха.
През 1975 година 120 момичета наведнъж ги съдиха по този член 273 - бяха напускали обекта три пъти. Осъдиха ги, но стана скандал между прокурорката и адвоката (А. С.). Адвокатът ги защитаваше, казваше, че имат причини да бягат - нямат храна, не получават писма, не знаят какво става с близките им. Дори обиди прокурорката, че много злато е минало през ръцете й - подкупи от турското малцинство, а сега правораздава. Но тя ги осъди.
Но ние бяхме все пак по-добре от мъжете в лагера. Имаше 40-50 мъже. Така жестоко ги пребиваха, че някои полудяваха. Тогава ги пращаха в лудницата в Заград.
Наоколо имаше и други лагери. Само аз зная 4-5 в района Главница - Ножарево. Ако се копае, сигурно и кости ще се намерят. Но Ножарево беше най-жестокият женски лагер през 70-те години. Много бой се нанасяше. Безвъзмездно биеха и най-вече, когато употребяха алкохол. Имаше един Пайряза - налагаше без причина, без да мисли, пиян псуваше: „Ще ви е ... мамата", „Ще ви застрелям", „Тук ще умрете" и удряше.
Спомням си една мартенска вечер как Надка софиянката беше ходила в селото без разрешение да си купи хляб. За малко влязла в селската пивница и удавила едно. То пивницата, хлебарницата и лагерът бяха на 5 минути разстояние. Прибирайки се в обекта, я спира един от старшините, Атанас, който жестоко - по-жестоко от Пайряза биеше. Биеше момичетата и възрастните жени и винаги лъхаше на алкохол. Като я подхвана с колана, бой, бой, жестоко налагане. Цяла седмица не дойде на себе си. Гърбът й беше на ленти като на африканска зебра.
Същият и мене ме е бил. Като ме изрита в корема изгубих въздух, пребледнях от болка. Свести ме с още удари. Сега давам заплатата си за лекарства, въпреки че съм само на 36 години.
Г. Пайрязов, началникът на лагера, имаше една „слабост" - изселените за алкохол ги водеше в кръчмата, черпеше ги, насъскваше ги и ги караше да се „заяждат" една с друга. Като че ли беше крастав - удоволствие му правеше да гледа как се дърлят, а после сваляте колана и ги „смеляше" от бой, защото са пили. Старшините всичко си позволяваха, биеха и таковаха момичетата. Върху масите в културния клуб я вършеха тази работа. Веднъж старшината Г. такова М. върху червената покривка на масата. Аз му викам - поне червената покривка да беше махнал, нали червения цвят... А той - ако си гъкнала, ще те убия.
Не, не беше изнасилване. Могат да те изнасилят, да те унижат когато си свободен, а там ние не бяхме хора. Дори имаше момичета, които спяха с охраната, за да имат привилегия - да излизат, хляб да си купуват, записите да не се задържат. Атмосферата в лагера беше много лоша. Чувала съм, че в другите лагери отношенията между лагеристките били по-добри, защитавали се, докато в Ножарево самите момичета си правеха номера.
Понякога ни вкарваха в карцера. Специално построен - една малка стаичка, нар, 2-3 дена без тоалетна и едно голямо куче, което пазеше. То, като че ли беше на наша страна, беше по-добро от старшините. Като ги осъдиха 120 момичета и щяха да ги пращат в Сливенския затвор - цяла нощ ви от мъка.
Една вечер старият Илия застреля Ваид - турчина. Баща му беше управител в кръчмата, а Ваид имаше връзка с една Ина от лагера. Тази вечер искал да влезе в двора и старшината в „самоотбрана" на место го убива. Цивилен уби и нищо не му направиха - та на нас ли? Голям страх беше!
Турците от селото много ни защитаваха. Като ятаци ни бяха. Турчин никога не предаде наше момиче, докато българите ни предаваха. Помагаха ни и материално - храна да си купим, казваха ни кога сме получили запис, така старшините не можеха да крият парите от нас.
Имаше момичета, които не издържаха и се самоубиха, например Петя Илиева от Варна. Хвърли се от терасата, а беше само на 22-23 години. Лъчезарно, хубаво, слънчево момиче. Изваяно - с гъсти дълги коси, хубава усмивка, хубави зъби - картина. Още е пред очите ми и като жива, и от снимката на некролога.
Бях близка и със Сибила от София - хубава, интелигентна, само на 24-25 години. Преди Ножарево е била в друг лагер в Разградско, а след Ножарево в Суходол. Скоро разбрах, че се е самоубила. Не знам дали е вярно, но не го изключвам, защото въпреки че сме на свобода - лагерът ни преследва.
Ние сме жени с убито бъдеще. Нищо не се забравя. А и никъде не те приемат като нормален човек. Непрекъснато сме под наблюдение. През 1983 година - 7 години след лагера, се опитах да извадя документи за чужбина. След справката ми се скараха - как въобще съм си позволила, след като си зная тъмното минало.
Тези три години в лагера от 73 до 76 година са сякаш целият ми живот. Дори и да си добър работник, разберат ли, че си била в лагер, гледат по-скоро да се отърват от тебе. Нищо не се е променило. Нищо не отминава, нищо не се забравя. Никога за мене и за тези момичета това, което беше в лагера, няма да отмине.

Записа Теодора Калайджиева.

Кое е по различното ? Няма снимки от зверствата на комунистите ! Иначе еднакви.
« Last Edit: 27.04.2021, 12:31:19 by я л т а »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #4217 on: 27.04.2021, 12:27:03 »
Значи "интернационал-социализъм" беше само за младшите членове на соцлагера, които по конституция трябваше първо да бъдат верни на СССР и чак на второ място - на родината си. За СССР си е национал-социализъм с всичките му "достойнства", цитирани от теб - убийства, робски труд, проникване във всички сфери на битието и съзнанието. Геноцид над народи в СССР е имало - избиване на интелигенцията, глад, масова депортация, робски труд. Само липсва окончателното решение на Хитлер с крематориумите. Но пък Сталин има далеч по-добри "постижения" с окончателни решения за инакомислещи, вкл. с партийни билети. Хитлер се задоволява да накара повечето от хората, които не са го приемали в началото, да маршируват, докато Сталин е свръхподозрителен до последния си миг.
Това, което отличава двамата злодеи, е мисленето. Хитлер е добър в тактическото мислене - присъединяване на Саар, Рур, Австрия, Чехия, блицкрига в Ардените, изобщо - модерната война, но е катастрофа в стратегическото мислене. Сталин поема СССР в тотална външна изолация. През 1933 се очаква, че западните демокрации ще си затварят очите за нарушенията на Версайския договор, за да насочат Хитлер на изток (както си е написано в "Моята борба"). През 1939 Хитлер пренебрегва завещанията на старите си фелдмаршали Молтке, Хинденбург и остава сам срещу държави с безброй по-големи ресурси (съюзът със СССР е бил само за моментното разграбване - това са съзнавали и двамата играчи). Мижавият коридор до Източна Прусия е прекалено малка награда за такава стратегическа грешка. А Сталин влиза в ролята на добър чичко-освободител и получава награда половин Европа и 2/3 от Източна Азия.
Не по-добре в мисленето е и Дучето, който е наясно, че не е готов за война и че земите на Римската империя са се натрупвали за стотици години. Вместо да си трае и оцелее като Франко, той се впуска в обречена кампания.
Колкото до научния и технически подем на Третия райх, той не е за пренебрегване. Айнщайн и Бор са избягали, но и в Германия остават доста сериозни учени. Не се знае какво би станало при не толкова маниакален и гигантомански водач. Доста ресурси, с каквито Германия не е в изобилие, отиват за най-големия танк, най-големия кораб, най-големия локомотив и т.н. За разлика от страшните, но бутикови танкове Тигър на Хитлер, противниците му произвеждат далеч по-несъвършените, но лесни за масово производство Т-34 и Шърман. Но се знае, че реактивните самолети, балистичните ракети, масовите автомобили носят печата на Третия райх.
« Last Edit: 27.04.2021, 12:37:28 by blagun »

Online ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4218 on: 27.04.2021, 22:38:42 »
Всъщност има някои окончателни решения при Сталин,  които са си доста окончателни, просто не са индустриализирсни. Например гладомора в Украйна, гората в Катин и самото НКВД и разстрелите.
Още при Ленин, на царското семейство му се е случила случка, която представлява една лагерна манифактура.
Имаше един руски филм,  който илюстрира твърде нагледно разстрелите като поточна линия.
Точно днес не ми се рови да го търся. Просто нямам желанието да видя,  кадрите на него. Защото германците са индустриализирали убийствата за да си пазят хората от смахване. Руснаците не са си дали тоя труд.
Избивали са ръчно. Нашите комунистически изроди в сградата на Лъвов мост са показали доста добре какви учители са имали.
На сътрудничката на ГМ Димитров например.
https://faktor.bg/bg/articles/novini/balgariya/-komunisti-sadisti-ubivat-mara-racheva-21226
По повод убийството на секретарката на земеделския водач д-р Г. М. Димитров, Мара Рачева, в Дирекцията на милицията в София, служителят на Британската тайна служба в София полковник С. В. Бейли изпраща съобщение до Министерството на външните работи на Великобритания:
„ ...Уведомен съм от лекаря, който е обслужвал майката на момичето, че когато е бил отворен ковчегът, освен рани от куршум и нож, са били установени и следните наранявания: 1. Всички нокти и на двата крака са били отскубнати.2. Трите пръста на лявата ръка са били отрязани до втора става.3. Двете уши са били отсечени.4. Дясната гръд е била нарязана.5. Езикът е бил раздран и всичките зъби извадени. 6. Одрана е била ивица кожа с ширина от около два инча на кръста...”

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #4219 on: 28.04.2021, 00:21:29 »
Аааа, обърна палачинката ?
Та ква е разликата между хитлеризма и комунизма !
 И коя политика е по зловеща ?
 И коя социална политика е по хуманна ?