Author Topic: Регистрационни номера на МПС  (Read 442697 times)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Регистрационни номера на МПС
« Reply #2220 on: 06.04.2022, 10:37:27 »
ама за София няма да е зле да се позабави малко смяната на кода й, тъй като ще е четвърти подред и едва ли вече ще е смислен. СА и СВ пак донякъде се асоцираха с името на града, нататък вече отиваме към СКопие и така нататък.  :laugh:
Може и СЕ като "село"  :)

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2221 on: 06.04.2022, 11:42:41 »
СФ, СЯ, СИ също може.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline mihailo

• Нямам спирка
  • 433 :)
    • View Profile
    • Email
« Reply #2222 on: 06.04.2022, 12:47:40 »
Не, не може. Ф, Я и И не са букви, които съществуват в латинската азбука. ;)
Viva la 105, viva la in memoriam!
Против цитирането на "медии" от ранга на Блиц, Пик, Брадва и т.н.!!!

Offline bratchet

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
« Reply #2223 on: 06.04.2022, 16:06:52 »
Щом може ТЕ, значи може и ВЕ, СЕ, КЕ, МЕ и т.н. Освен това мобилните оператори могат да дават номер, излязъл от употреба на нов клиент, а КАТ не може, така ли? Толкова ли е трудно да започнат да преиздават номера, които са излезли от употреба преди повече от 5- 10 години например? Ако за номера няма започнато някакво дело или нещо подобно, не виждам какъв е проблемът.

Offline Teo

• Напредващ
    • View Profile
« Reply #2224 on: 07.04.2022, 20:14:49 »
Толкова ли е трудно да започнат да преиздават номера, които са излезли от употреба преди повече от 5- 10 години например? Ако за номера няма започнато някакво дело или нещо подобно, не виждам какъв е проблемът.

Фактически в момента би било лесно да въведат преиздаване на номера, тъй като вече е възможно презаписването на един номер върху нов автомобил с въведената миналата година опция за трансфер на табели. Т.е. преиздаването не би било по-различно от "преноса" на регистрацията върху нов автомобил, но и с нов собственик.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2225 on: 07.04.2022, 20:37:43 »
И защо да се ползват стари номера? С 2 букви за областен код, 2 букви за серия и 9999 възможности за всяка номерата няма да се изчерпят до края на века.

Offline momchil

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #2226 on: 07.04.2022, 23:53:00 »
Накрая когато и в малките области се изчерпат комбинациите (което сигурно ще е чак след 2050-та) ще стане така че абревиатурите няма да са асоцирани с имената на градовете и ще се появят съвсем нови обозначения за всяка област. Доколкото знам и в Украйна например е така, тъй че и ние сме наред.  :D

Offline тролей №164 линия 2

• Наистина съм луд
  • Моят любим "Snacks" - тролей №164. R.I.P.
    • View Profile
    • Email
« Reply #2227 on: 08.04.2022, 12:46:55 »
Е да, това и преди съм го писал. Може кодът на населеното място да не е буквен, ами с 2 цифри. Раздават се от 01 до 28 за всичките области и която област първа си изчерпи кода, то взима първия свободен, в случая, 29. После 30 и т.н. А би могло и напълно да отпадне това нещо. Би могло и като във Франция - този, така-предложен от мен двуцифрен код да бъде изнесен в синята лента със звездите, за да се освободи цялото място за букви и цифри. Така възможните комбинации ще станат в пъти повече. Отделно от това, на всяка позиция да може да се поставя както "разрешена" буква, така и цифра. В момента двубуквените областни кодове заемат общо 8 символа - 4 букви и 4 цифри. Физически има място поне за 9 символа, ако не и за 10. Но дори и да са 8. Разрешените букви са A, B, C, E, H, K, M, O, P, T, X, Y - 12. Цифрите са 10. Имаме 22 символа на 8 позиции и възможните са 22 на степен 8, което е... 54875873536.
Никога не шофирай по-бързо, отколкото може да лети твоят ангел-хранител!

Offline pavkata_5555

• Писател
  • **
    • View Profile
« Reply #2228 on: 09.04.2022, 03:07:14 »
 На Странен номер попаднах от обява,някой да го разтълкува!!!    https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=21623755765376762&slink=nxxv42

Offline mitakis

• над нещата
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2229 on: 09.04.2022, 05:26:27 »
2 YACHT (to yacht) - като глагол - да караш/пътуваш с яхта.
« Last Edit: 09.04.2022, 05:28:39 by mitakis »
Трудно е да направиш нещо както трябва, вместо как да е.

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2230 on: 18.04.2022, 10:10:57 »
Не знам дали е субективно, но ми се струва, че новата серия ТЕ е с по-различен шрифт от останалите (може и дебелината на буквите да е по-малка).

Offline momchil

• Писател
  • **
    • View Profile
    • Email
« Reply #2231 on: 18.04.2022, 12:05:29 »
Не знам дали е субективно, но ми се струва, че новата серия ТЕ е с по-различен шрифт от останалите (може и дебелината на буквите да е по-малка).

Абе като гледам, май не е субективно. На мен ми изглежда така сякаш буквата  ,,Е"  накрая е с по-голяма дебелина. Между другото аз пък се чудя друго нещо на тази тема - защо номерата с българското знаме имат много по-издръжливи символи, на които не им се бели така лесно лакът от автомивките, в сравнение с тези на европейското знаме, които са аут след 1 година някъде? Че даже пък и таксите увеличават за тях, а пестят материал при производството на табелите. Ще се радвам някой да сподели наблюденията си и да потвърди дали съм прав или само така ми изглежда!

Offline bagercho

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #2232 on: 18.04.2022, 17:01:30 »
Щото нали 2-3 фирми производители се смениха през годините. Явно и качеството е различно.

Offline mitakis

• над нещата
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2233 on: 18.04.2022, 21:12:23 »
Според мен просто не сме свикнали да виждаме буква Е като последна и ни изглежда по-голяма. Стандартът и доставчика не са променяни...
Съгласно БДС 15980, ширината в горната и долната част на буква Е (и К) се различава с 2mm, вижте приложения файл. Вероятно от там идва визуалното отличаване, за което споменавате.
Тук може да видите актуалния договор между МВР и БМВ, вътре има подходящи мейли за въпросите на Момчил  :P.

И нещо ново, на което попаднах, ровейки се сега в БИС и БДС 15980. Този месец е вкаран проект за допълнение към стандарта, съгласно който табелите за изцяло електрически ППС ще бъдат загрозени със зелена рамка и шрифт. А за исторически ППС - нищо :(.
« Last Edit: 18.04.2022, 21:14:24 by mitakis »
Трудно е да направиш нещо както трябва, вместо как да е.

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2234 on: 18.04.2022, 22:19:05 »
Той зеленият шрифт и сега си го има за електрическите, но със зелената рамка става много грозно.

Offline Sixkiller

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2235 on: 19.04.2022, 02:28:29 »
А кому е нужно изобщо това оцветяване? Силно се надявам тази промяна да не бъде приета. По същата логика утре на някой ще му хрумне дизелите да са червени, бензините жълти, хибридите сини... ЗДвП е тотално нескопосан, 90% от пътната мрежа е опасна за здравето и живота на шофьорите, обаче имитирането на дейност с щуротии продължава на пълни обороти  :bag:

Иначе новата серия ТЕ и на мен визуално ми изглежда по-голяма, може да е оптическа илюзия от буквата.

Offline тролей №164 линия 2

• Наистина съм луд
  • Моят любим "Snacks" - тролей №164. R.I.P.
    • View Profile
    • Email
« Reply #2236 on: 19.04.2022, 09:17:55 »
Лично при мен е оптическа илюзия, защото и сега го забелязвам, в рамките на обикновен текст тук, във форума. Когато буквата Е е на фона на някоя, която заема малко място (както е Т), то ми изглежда малко по-голяма. Ако се загледам отблизо, тогава установявам, че са с еднаква височина.
Никога не шофирай по-бързо, отколкото може да лети твоят ангел-хранител!

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2237 on: 19.04.2022, 15:43:27 »
А кому е нужно изобщо това оцветяване?
За чичковците в сигнални елечета, които проверяват за синя/зелена зона. Иначе трябва да се завират зад колата, за да видят има ли или няма ауспух. :P

Offline Metan

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2238 on: 19.04.2022, 20:37:29 »
Това не ги бърка. На електричките също се издава стикер за зона, само че безплатен.

Иначе сега гледах един нов номер ТЕ, който ми изглеждаше абсолютно нормално като шрифт с останалите серии. Преди това бях попаднал на друг номер от серията, които изглеждаше различно (по шрифт приличаше на украинските номера).
« Last Edit: 19.04.2022, 20:40:22 by Metan »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2239 on: 20.04.2022, 00:51:15 »
Безплатно паркиране се полага и на приходящи от други места и други безвинетни квартали електрички. Освен това сигурно из чужбина има някакви преференции за придвижване или паркиране на електрички. Затова е добре да имат отличителен знак. Още по-добре е, ако този знак е универсален за ЕС. Разбира се,  не е задължително знакът да е в номера, стикер също върши работа.

Лек преглед в Гугъл показва, че отличителни рег.номера за електрички има в:
- Великобритания - зелена лента вместо синя;
- Германия - буква Е в края на номера
- Индия - зелена табела
- Австралия  - син триъгълник с изписано EV в него
- Норвегия  - серии Е*
« Last Edit: 20.04.2022, 01:15:29 by blagun »