Author Topic: Ново строителство  (Read 197304 times)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Ново строителство
« Reply #800 on: 09.02.2024, 12:47:22 »
Видео репортаж за блока на „Захари Стоянов“.
Това с "вписването в архитектурната среда" на панелки направо ме накара да падна от стола. Един от бисерите на форума.   :laugh: А пътят е точно обратният  - с подходящо саниране панелната архитектурна среда да заприлича на нещо.

За затъмнението откъм шумния булевард в северна посока също е нелепо. Напротив,  те ще се кефят, че ще се избавят от шума. Всъщност проблемът е на бъдещите новодомци от ниските етажи на новия блок,  които ще са затъмнени от панелката, но "кьорав карти не играе ". Плюс прозорците,  които гледат към съседното перпендикулярно тяло, също "безценно ".
« Last Edit: 09.02.2024, 12:53:12 by blagun »

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Невъзможното иска само малко повече време
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #801 on: 09.02.2024, 13:10:26 »
Под архитектурна среда имах предвид градоустройствената среда, което включва сългасуването на разположението на сградите по такъв начин, че да не си гледат в прозорците една друга и да не се затъмняват, което можеше да се постигне, а за кефенето от избавянето от шума с утешителна награда да ти е тъмно дори рано сутрин, когато единствено имаш достъп до слънчева светлина предвид североизточното изложение и да ти гледат в прозорците мерси от този кеф. Хората искат град с пространства, не сграда до сграда и фасада до фасада на изискуем минимум и без мисъл за нищо друго. Минимума е както сам казва думата минимум. На мен лично ми е омръзнало да живея в столица на минимум.
« Last Edit: 09.02.2024, 13:32:02 by AGENT 006 »

Sofiatransport транспортна база данни

Най-подробната база данни и галерия за возилата от градския транспорт в София!

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
« Reply #802 on: 09.02.2024, 14:45:09 »
Такива са законите-ш****и !
В Германия закон забранява една сграда да засенчва друга жилищна сграда. В България законите обслужват определена каста, но не и народа.
« Last Edit: 09.02.2024, 16:36:32 by difian »
Спрете си просташките мнения !

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #803 on: 09.02.2024, 15:35:05 »
Хората искат град с пространства, не сграда до сграда и фасада до фасада на изискуем минимум и без мисъл за нищо друго.
Ако "хората" действително искаха това, новите квартали Манастирски ливади, Витоша, Кръстова вада и други трябваше да са празни и да няма купувачи. И нямаше да си избират Фандъкова 16 години... Търсенето определя и предлагането. Ако строителните фирми видят, че не им се купуват нагъчканите имоти с 0% озеленяване, дали няма да се замислят и да си променят стратегията?

Offline xr1st0

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #804 on: 09.02.2024, 16:37:53 »
Ако "хората" действително искаха това,
А "хората" имат ли избор? Средния случай на купуващи в "новите" квартали са хора, идващи от провинцията. Те купуват през брокер. Оня като вземе да налива, че това е ново строителство, луксозен квартал, близо до не знам си кво и хората купуват по-хубаво няма.
А инвеститорите се отказват от новите места щото ще е много скъпо - респективно цената на имота ще расте, респективно никой няма да го купи. Защото новата инфраструктура и всичко струва пари. Ако е държавно ще е друго, но като е частно е така

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #805 on: 09.02.2024, 16:43:25 »
Малкото разстояние между сградите позволява прескачане между балконите. Това е сериозно предимство.  :)

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #806 on: 09.02.2024, 16:46:04 »
А "хората" имат ли избор?
Разбира се, че имат. Могат да си купуват апартаменти в по-стари сгради, или нови, но с необходимите отстояния и озеленяване. Аз например си купих тристаен панелен в Люлин и не съжалявам.

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #807 on: 09.02.2024, 18:13:30 »
Имат - точно между стар панелка и "ново строителство" - боклук и с неспазени никакви отстояния. Това ако е избор, аз съм трамвай. Точно, че по-хубаво няма. Но - "столичани в повече". А за политиците има хем качествено в Изток, хем на смешни цени като за "специални" хора, не като за будалите с ипотеките. А иди купи в блоковете на бившето БОДК на ул. Кюри....
« Last Edit: 09.02.2024, 18:18:32 by IKAR »
По рейс и по жена не се тича!

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #808 on: 09.02.2024, 19:20:43 »
Определено не съм съгласен и бих лепнал определени квалификации на комплексираните персони, които веднага се хващат на въдицата за „елитните“ квартали. Оставяме джунглата от блокове, транспортната мобилност на така наречените елитни квартали е под всякаква критика. „Манастирски ливади“ запад са заложници на стария „Каблешков“ и задръстванията при булевард „България“, а когато го разширят ще изядат паркингите на блоковете по дължината на улицата и иди виж како ще стане като резултат от това(би било прекрасно ако вместят тези паркинги под земята на мястото, на което са в момента, но под бъдещото платно, но това е нещо, което не е мислено и за което тепърва трябва борба), „Манастирски ливади“ изток задръстват „Луи Айер“, „Ибсен“ и „Черни връх“, който е булевардът с най-скандално интензивния трафик в София, „Кръстова вада“ без коментар, „Студентски град“ пълна джунгла, а преминаването през „8-ми декември“ и „Акад. Стефан Младенов“ е тежко затруднено дори с двете най-редовни линии от градския транспорт точно до там 94 и 280, „Младост“ се задръства на ХМС и по „Цариградско шосе“, където в пик движението е ужасно, кв. „Витоша“ без никаква нормална инфраструктура, но много ново строителство, „Дървеница“ с потресаващото състояние на „Свети Климент Охридски“ и и т.н. истории безкрай, но да, за огромно съжаление хората са наивни и още се хващат на тези въдици. Аз също живея в нов блок, при това в ателие, но първо не сме го купували от инвеститора, а от семейство, което е живяло в тези ателиета, така че не сме пълнили ничии корумпирани гуши, отделно от това сме в малко блокче четири етажа, което не пречи ником, никому не запречва и заприщва, напратов пред нас има площ със стари къщи, от които в последните пет години ликвидираха няколко, за да построят четири нови блока, за щастие все още далеч от нашите прозорци, но не е ясно кога и пред нашите ще цъфне поредната строителна изродщина. Единственият ни проблем е че почти нямаме места за паркиране, но и не сме голям блок. Баща ми яростно критикува насилени блокове на големи кръстовища около прах, шум и мръсотия като новия на „Тобо груп“ при тунела към „Люлин“ и този на „Стилстрой“ на „Царица Йоана“ и „Луи Пастьор“, който е с максимизирана площ и сградата е изместена по границите на имота без никакъв отстъп от тротоара, така че жителите на по-ниските етажи могат да си скачат от прозорците и да се спускат на улицата по осветителните стълбове като пожарникари и други подобни. Майка ми от своя страна си купи апартамент в стар ЕКП блок, ремонтиран от предходните собственици в прекрасно състояние и с прекрасна гледка към Витоша, която няма как да бъде запречена от някой нов блок. Пропуснахте да споменете и още една хватка при новото строителство - в квадратурата се включват терасите, при панелните блокове не е така.
« Last Edit: 09.02.2024, 20:03:20 by AGENT 006 »

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #809 on: 09.02.2024, 20:20:52 »
Не само терасите, но и стълбища, площадки, асансьор. Отделно замазката и шпакловката, оттам насетне "оправяй се" прави по-евтино купуването на апартамент дори в Канада, като махнем, разбира се, тукашните балони Ванкувър и Торонто....

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #810 on: 09.02.2024, 23:01:19 »
При включване в нов строеж се калкулират общите части в целия вход. При продажба в завършен вид в нотариалния акт пише квадратурата само на апартамента. Разбира се, цената на кв.м. е друга. Иначе и на панелките,  и на новите се включват терасите. Не се включват в Гърция. Разликата във вътрешните размери идва от значително по-дебелите стени  - те се отчитат 100% за външни стени и 50% - за гранични стени към съседи.
Колкото до шпакловката и замазката - доста предприемачи предлагат довършване до ключ - срещу доплащане,  разбира се. Но си нямаш представа, колко пари отидоха за привеждане на панелката на родителите ми в състояние  "шпакловка и замазка ".
« Last Edit: 09.02.2024, 23:03:45 by blagun »

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #811 on: 10.02.2024, 04:08:11 »
Сигурно. Но тук при мен е влизаш и живееш - имаш дори кухня и електроуреди. Трябва да си набавиш само мебели и телевизор. За Гърция - сега апартамент, че и малка къщичка в Аспровалта примерно излиза по-евтино от двустаен панелка в Обеля....

Offline New_Passenger

• Защо пиша толкова много?
  • Lyulin 4ever
    • View Profile
« Reply #812 on: 11.03.2024, 14:01:19 »
В Люлин точно до пресечката на Джавахарлал Неру и Индира Ганди точно до Софиямед се строи нещо с дъговидно скеле. Дали е това?
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/gradove/2022/05/26/4350734_daniel_borimirov_shte_stroi_sporten_kompleks_na/
Софийско метро, стари карти - https://drive.google.com/drive/folders/1v90JEwozXaRGVBWcwSNO0GnU_3pTYZbQ?usp=sharing

Софийско метро, хартиени карти - https://drive.google.com/drive/folders/1C7va0Idce58r2Mv2VTFwl2z5hi5PDlB6?usp=sharing

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #813 on: 11.03.2024, 14:15:05 »
Това е, да.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #814 on: 02.04.2024, 08:55:24 »
Не намирам по-подходяща тема, така че ще пиша тук:

Жители на няколко блока в София останаха без достъп до домовете си

Ето го и самото място: линк, линк.

Offline fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #815 on: 02.04.2024, 11:40:40 »
Не е като да не могат да минават през собствения си двор тук.